BIMENLANDSOHE BERICHTEN. zo k van mej. J. F. L. Schnabel, om eer vol ontslag als onderwijzeres in de hand werken aan de scholen der 3de en 4de klasse i)°. 2zij adviseeren daarom den gemeente raad dat ontslag eervol te verleenen, ingevolge haar verzoek, met ingang van 1 Mei a. s. Ter vervulling van de vacature ontstaan aan de school der 3de klasse n". 2tenge volge van de benoeming van mej. M. Blanken tot derde onderwijzeres aan de school 2de klasse voor jongens en meisjes (leerschool bij de kweekschool) bieden burg. en weth. deu raa'i het volgende drietal aan: 1°. mej. M. M. Duyverman te Nieuwe Niedorp, 2°. mej. E. C. M. Binnendijk, en 3°. mej. H. M. Van derHeyde, alhier; onder mededee- ling dat aan de betrekking eene jaarwedde van f 550 is verbonden. Eindelijk geven burg. en weth. den ge meenteraad in overweging den heer 11. H. Breuning, bij raadsbesluit van 8 April 1886 aangesteld tot tijdelijk leeraar in de Hoog- dnitsche taal aan het gymnasium, tot het einde van den cursus 1886-87 thans als zoodanig definitief te benoemen. Bij de op heden gehouden openbare ver- kooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen /35, 19.—ƒ3.80 en ƒ1.90, laagste prijzen 35, 18.ƒ3.70 en ƒ1.85. De paardenarts 3de kl. P. Brouwer van het lste reg. veld-art.wordt met in gang van 1 April gedet. bij het 2de reg. veld- art. te Leiden. Men meldt onsOm aan de nieuws gierigheid van sommige lieden in deze oor logzuchtige tijden te voldoen, zouden de 200 sabels, die voor een paar regimenten huzaren zoo spoedig mogelijk moeten scherp geslepen worden, moeten dienen bij wapen oefeningen, uit te voeren in vliegenden galop op houten Turksche koppen, te plaatsen op palen, welke koppen alsdan moeten worden afgehouwen. Voorts zou het bericht dat de inwoners der stad Enseli in Persië besloten hebben op den dag dat de Shall er een bezoek komt brengen, de straten dik met suiker te bestrooien, op het artikel suiker grooteu invloed hebben, de markt een aangenamer aanzien geven enbij stijgende prijzenden speculatiegeest iu aandeelen en obligatiën aanmoedigen, daar winst te behalen voor de toekomst verzekerd is. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1830) van Paul Heyse. Sterfdag (1842) van Chernbini. Uit Den Haag wordt ons van Zaterdag gemeld In La Traviata nam Albani heden afscheid van het publiek, dat wederom zeer talrijk en warm gestemd was. Achtmaal werd de zangeres teruggeroepen en eenige zeer fraaie bouquetten en kransen werden haar aange boden. Na de 3de akte deed het orkest fanfares hooren. Onder toevloed eener groote menigte, vol geestdrift, werd heden avond Albani eene serenade gebracht door verschillende abonné's der opera op het met Bengaalsch vuur verlichte voorplein van het Doelen hotel. De kleine kapel der grenadiers en jagers speelden marscben uit Faust en Carmen en de Nederlandsche en Engelsche volksliederen. De zangeres bleef aanhoudend voor het gesloten venster staan, na eerst de menigte uit het geopende venster vriendelijk gegroet te hebben. Wagners opera Walkiire" is verleden Woensdagavond met goed gevolg te Brussel in het Fransch, naar de vertaling van den heer Wilder, ten tooneele gebracht. De voorstelling eindigde kwartier voor één. De Londensche correspondent van de Köln. Ztg. meldt dd. 9 dezer, dat het ge rucht van een bloedvergiftiging, waaraan Alma Tadema lijdende zou zijn, gelukkig op een misverstand berust. De kunstenaar is ijverig bezig aan een nieuw doek, de vrou wen van Amphissa, dat voor de tentoon stelling der v Academy" bestemd is. De minister van financien brengt ter kennis van ambtenaren der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen, dat we gens het ontbreken van sollicitanten voor het opengevallen kantoor Makkum, ontvan gers en andere ambtenarendie volgens de bestaande bepalingen voor de vervulling van ontvangkantoren in aanmerking kunnen ko men onverschillig of zij overigens bevoegd zijn tot mededinging, zich daarvoor nog tot 25 Maart e. k. bij bet departement van financien kunnen aanmelden. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de nes «r NE» «b <C3 Mar ars maand Mei a. s. bij de directie der marine te Hellevoetsluis een vergelijkend examen zal plaats hebbeu van jongelingen, die als na- chinistleerling der 2de klasse wenscher te worden aaugenomen. Het getal der als zoo danig te plaatsen jongelingen zal zich tot achttien bepalen. De vader, de moeler- voogdes of de voogd, die verlangt dat kun of haar zoon of pupil tot voorschreven examen worde toegelaten, dient, véér den laatsten April aanslaande, een op zegel geschreven verzoekschrift in aan het deparlem. van marine, waarin zal moeten vervat zijn de naam, voornaam, het beroep, de woon- en geboorteplaats der ouders of voogden. Ver dere bijzonderheden vermeldt de Staatscourant van 13/14 Maart. Met wijziging van het bericht in de Nederlandsche Staatscourant van 5 dezer omtrent de vaart van de stoomschepen der Nederlaudsch-Amerikaansche Stoomvairt- maatschappijwaarmede brievenmalen naar New-York worden verzonden, wordt mede gedeeld, dat de reis van 26 dezer wel zal worden uitgevoerd, doch dat het vertrek zal plaats hebben uit Amsterdam en niet uit Botterdam, (St.-Ct.) In verband met de wijziging van de tiendaagsche vaart der stoomschepen van ce maatschappij Nederland in eene veertien- daagsche, zullen respectievelijk, te rekenen van Zaterdag 19 en Dinsdag 29 Maart e. k., met die stoomschepen slechts eenmaal in de veertien dagen rechtstreeks uit Amsterdam, en langs deu weg vau Marseille brieven en andere stukken naar Ned.-Indie kunnen worden verzonden. (St.-Ct.) Volgens De Huisvrouw bestaat het voornemen, in een onzer steden een tehuis op te richten voor dames van leeftijd uit den fatsoenlijken stand. De zilveren voorwerpen, ontvreemd uit de pastorie te Oegstgeest, zijn in ver brijzelden staat teruggevonden in den turn van den tegenover de pastorie liggende villa van den heer Van der Hoeff. De gouden voorwerpen hebben de dieven meegenomen. Zaterdagavond had de conducteur Wolfscheel, in dienst bij de Bijnlandsche stoomtram, tusschen Katwijk en Bhijnsburg bij het overstappen van het balkon der eerste op dat der tweede klasse, het ongeluk in aanraking te komen met de langs den weg staande boomen, waardoor hij zoo ernstig aan hoofd en ribben werd gewonddat men voor zijn leven vreest. Prins en prinses Albrecht van Pruisen zullen gedurende het a. s. badseizoen in het Hotel' d'Orange te Scheveningen logeeren van half Juli tot half Augustus. Uit Aalsmeer wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Ofschoon de drukste tijd nog niet is aangebroken, varen toch weder eiken Zon dag tal van bloemenschuiten naar Amsterdam. Het schijnt met de bloementeelt hier voor- deeliger te gaan dan met die van aardbeien en augurken. Het vorige jaar althans was voor deze beide producten slecht: weinig beschot en lage prijzen. Honderden okshoof den augurken liggen hier en in den omtrek op betere prijzen te wachten. Geen wonder, dat elk jaar het aantal bloemkweekers ver meerdert, en men steeds meer warme kassen ziet verrijzen. In het Volkspark te Amsterdam werd gisteren weder eene openbare vergadering gehouden van de afdeeling ^Amsterdam" van den „S. D. Bond", waarin de heer J. A. Fortuyn zijne gewone theorieën verkon digde, doch op zeer kalme wijze. Ook kwam in de vergadering de houding ter sprake, welke de sociaal-democraten bij de a. s. April-fee8ten zouden in acht nemen. Men kwam overeen, dat een kalme, niet uittar- tende houding het beste zou zijn. Elke uiting der S. D. meening, dacht men, zoo verkeerd uitloopen voor de partijgenootenzoodat men deze aanraadde zich van elke demonstratie te onthouden. (Hél.) Meer dan 80 comités vormden zich te Amsterdam voor de straatversieriug bij de Aprilfeesten. Ook de Dam zal prachtig wor den wegens electrische verlichtingdie door Krasnapolsky kosteloos is aangeboden. Mede bestaat het plan, vele torens electrisch te verlichten. De Amsterdamsche Sportclub heeft be sloten, in den loop der maand April een Concours Hippique te houden. Einde Jnni, tijdens de tentoonstelling van voedingsmid delen op een Zaterdag, wanneer de Beurs haar feestdag viertzullen er hindernisrennen en harddraverijen plaats hebben. De hinder nisrennen zullen bestaan uit hurdle races en steeple chases. Zeer zeker zal dit in den smaak vallen van het groote publiek, dat, moge het ook graag de rennen op de vlakke baan zien, gewoonlijk veel belang stelt in het zien springen der paarden. Een derge lijke wedstrijd als einde Juni, zal ook in de maand Augustus plaats vinden, «cm wcj mtw. jm.. "*«- rw.» Ook heeft de Amsterdamsche Sportclub gemeend aan de wenschen van het publiek te gemoet te komen, dooi persoonlijke abon nementskaarten voor bovengenoemde, feesten verkrijgbaar te stellen. Een kaaseter schrijft in de Leeuwarder Courant: »Als er iets in de terpen gevonden wordt, dan komt het in de courant; nu heb ik ook wat gevonden en zou graag wil len dat u er een plaatsje voor over hadt. Zoo ja, wees dan zoo goed in uw blad te doen afdrukken de volgende lijst van voor werpen, gevonden in een stukje kruidkaas van 2.7 KG. „Een eindje touw van 21 mM. lang, eenige houtsplinters, strootjes en steeltjes, twee pluisjes blauwe wol, een splinter van een rood luciferhoutjeeenige steentjes (mar mer of albast)eene aanzienlijke hoeveelheid onkruidzaden, waaronder tamelijk veel van Plantago (Major?), een dozijn heele kruid nagels eu eenige korrels echte komijn. (,De kaas zelve was van uitmuntende qua- liteit en bewerking eu gemaakt door een zindelijken boer. Die man heeft dus goede waar willen leverensnaarLiefelijk klonk in zijn oor de lokstem der verleiding door handelaren, die zich ter taak stellen het uitschot aan den man te brengen hij kocht goedkoop ,kruid" en heeft daardoor meege werkt aan het bederven van den goeden naam der Friesche kaas." Uit Bergum wordt aan de N. R. Ct. gemeldAlhier heerscht onder de werklieden groote ontevredenheid. De werkgevers, o. a. de boomkweekers, hebben voor het volgend werkseizoen het dagloon met één cent ver minderd. De werkgevers meenen door veler lei omstandigheden daartoe te moeten be sluiten, en geven nu per dag 70 ct.d. i. per week f 4.20. De arbeiders berusten daarin echter niet, eu zeggen geen cent te kunnen missen, willen zij des zomers de zorgen voor den winter door zuinigheid en vlijt verminderen. Uit de Groninger Veenkoloniën zijn Vrijdag jl. een 40-tal personen naar Noord- Amerika vertrokken, om aldaar lotsverbete ring te zoeken. De Midd. Courant van 14 dezer meldt; Men doet ons heden mededeeling van het feit, dat de Botterd. Lloyd het voornemen heeft een nieuw groot stoomschip aan te bouwen, en dat daarvoor met de koninklijke maatschappij De Schelde onderhandelingen zijn aangeknoopt. Zou zulk eene gebeurtenis voor de Ne derlandsche nijverheid in het algemeen zeer merkwaardig zijn, vooral zou dit van veel belang wezen voor de provincie Zeelanden voornamelijk Middelburg en Vlissingenom dat dan een groot aantal werklieden een gunstig jaar tegemoetgaat. Wij hopen daarom dat de onderhandelin gen tot een gunstig resultaat mogen leiden. De voorraad ia de petroleum-pakhuizen te Vlissingen is zoo uitgeput als nog nooit het geval is geweest. Slechts een 25-tal volle vaten zijn voorhanden en nieuwe aan voer kan eerst tegen het einde van April a. s. verwacht worden, nl. met het thans te New-York in lading liggende Britsche driemastschip Constance, gez. Tingley, dat vroeger reeds meermalen te Vlissingen petro leum aanbracht en ongeveer 10,000 vaten laadt. (M.-C.) Te Breda is eene jeugdige dievenbende in hechtenis genomen, die een tijd lang op de brutaalste wijze haar werk maakte van het lichten van winkelladen, en andere dief stallen pleegde. Een dezer jeugdige vage bonden was op het politiebureau zoo onbe schaamd dat hij dreigde bij den eerste den beste den boel kort en klein te zullen slaan als hij, volgens zijn verlangen, niet in de gevangenis werd opgenomen. De arrond.-rechtbank te Breda heeft den arbeider A. v. d. S. te Bozendaal tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij den 6den Februari, des avonds te 9' uur, opzettelijk brand had gesticht in een schuurtje, staande op ongeveer een meter afstand van de woning zijner ouders, die zich op dat oogenblik, evenals hun kostgangerreeds te bed hadden begeven. Hij dat dit gedaan uit wraakzucht tegenover zijne stiefmoeder. Tengevolge van de groote buitensporig heden, welke in den loop der vorige week te Stratum hebben plaats gehad Woensdag avond werden in twaalf woningen de ruiten verbrijzeld is aldaar officieel bekend ge maakt, dat na 6 uren alle samenscholingen verboden zijn en 's avonds niet meer dan twee personen vereenigd zich op de openbare straat mogen begeven. De Zigeunertroep, die zich te Venloo ophield, is door tusscbenkomst der politie met geheel hun materieel per spoor naar Keulen afgereisd, om van daar naar de be stemmingsplaats Weenen te reizen. De op brengst van een paar paarden en honden, die ze verkochten, kon de reiskosten helpen bestrijden. Zondagmorgen werd door de kerkgan gers op de heide bij Venloo een "onder de sneeuw bedolven lijk gevonden, waarvan men de politie dadelijk in kennis stelde. Naar de kleeding te oordeelen behoorde de per soon tot den gegoeden stand. Naast het lijk lag een revolver. Men weet niet of hier aan zelfmoord of aan een misdaad is te den ken. De identiteit is nog niet vastgesteld. GRAVENIIAGE. Door Z. M. is aan H. Bichard, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 April 1887, eervol ontslag verleend als no taris te Amsterdam. Door Z. M. is benoemd tot kanton rechter te Nijmegen, jhr. mr. F. X. G. M. Van Nispen, thans griffier bij het kanton gerecht aldaar. Door Z. M. is aan mej. M C. J. E. Pfeil, geb. te Osterath, (Pruisen), mits zij overigens aan de bij de wet gevorderde ver- eischten voldoetvergunning verleend tot het geven van lager onderwijs. De heer Alexander Gray, benoemd tot consul der Nederlanden te Sydney (Nieuw Zuid-Wallis)is in die hoedanigheid door de Britsche regeering erkend. De off. v. adm. 2de kl. J. Bennebroek Evertsz, uit Oost-Iudie in Nederland terug gekeerd, is op non activiteit gesteld. De minister van oorlog zal op 17 dezer geen audiëntie verleenen. LAATSTE BERICHTEN. Door Z. M. is benoemd tot burge meester van Voorschoten, de heerJ. M. De Kempenaer, thans burgemeester van Aalsmeer. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer is de motieSchaepman om de discussie over de additioneele artikelen te verbinden met die over kiesrecht bij hoofd stuk 3 van de grondwet ingetrokken na bestrijding door de heeren Buys, Van Hou ten, Mees, Borgesius en de regeering. De minister Heemskerk beloofde echter overwe ging van het denkbeeld om de additioneele artikelen in verschillende hoofdstukken te splitsen. Het debat over hoofdstuk 3 is aan gevangen. De beer Lambrechts bestreed het als de deur openzettende voor het algemeen stemrecht. Het vaste plan der tweede kamer schijnt, volgens de „Haagsche Kout" der Prov. Gron. Ct. te zijn om op 31 Maart de beraadslagingen over de Grondwet te ver dagen tot na Paschen. In de zaak van Van der Stadt en For tuyn heeft het openb. min. bij den hoogen raad heden geconcludeerd tot verwerping. Uitspraak 12 April. Men schrijft uit Den Haag aan de N. Gron. Ct.: „De berichten omtrent den gezondheidstoestand des konings luiden in de laatste dagen weder gunstiger, ofschoon Z. M. zich nog niet in staat gevoelt het paleis, zelfs per rijtuig, te verlaten. Toch hoopt men dat de vorstelijke familie niet verhinderd zal worden in het voornemen om het jaarlijksch bezoek aan Amsterdam te brengen, waarvoor een paar weken geleden nog zeer groote vrees bestond. Ook nu is dat bezoek nog geenszins boven twijfel ver heven. Maar indien de koning in beterschap blijft toenemen, is er toch groote kans dat de Amsterdammers hun feesten niet zullen zien in 't water vallen." Uit Maastricht wordt aan het Hél. gemeld, dat de vermoedelijke dader van den moord, den 21sten Febr. jl. in de grensge meente Tudderen gepleegd, te Sittard is aangehouden. PER TELEGRAAF. BUSTSCHUCK, 13 Maart. Gisterenoch tend had, in tegenwoordigheid van het gar nizoen, de degradatie plaats van de onder officieren, die aan den opstand deelnamen. Filoff (Bussisch onderdaan) is aan de ge volgen zijner wonden overleden. PABIJS, 13 Maart. De heer Martin (republikein) is gekozen tot senator voor het departement Saóne-et-Loire. LONDEN, 14 Maart. De Standard deelt heden een telegram mededat bet blad gis teren in cijferschrift heeft ontvangen, en waarin wordt gemeld, dat een vruchtelooze poging is beproefd om den Czaar te ver moorden. De Standard voegt er bij, dat dit tele gram afkomstig is uit een volkomen ver trouwbare bron. LONDEN, 14 Maart. De Bussische am bassade verklaart het bericht van de Standard over een aanslag op den Czaar voor onge grond. ST. PETEBSBUBG, 14 Maart. De Czaar en zijne gemalin zijn gisteren met den troon- volger naar Gatschina vetrokken.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2