BUITENLAND8CHE BERICHTEN. m.j m mm h <*=3 mm k mn mm mj wet zm. H. M. de koningin verleende heden een bijzondere audiëntie aan mevrouw Gey (de zangeres Albani). Gedurende de afgeloopen maand Febr. 1887 zijn door de Nederlandsche Rhiju- spoorweg-maatschappij vervoerd 181,201 rei zigers, met eene opbrengst van f 147,508.65'; bagage 253 tonnen, opbrengst f 3,287.29; bestel-, ijl- en vrachtgoederen 81383 ton nen, opbrengst f 136,474.32; opbrengst van het vervoer van levende dieren en rijtuigen f 4466.47; diverse ontvangsten f 2530.55; totale ontvangst f294,267.28'; totale ont vangst van af 1 Mei 1886 f 3,849,317.81'. Over de lijn Leiden—Woerden werden vervoerd 12238 reizigers, met eene opbrengst van f 5,956.46; bagage 11 tonnen, opbrengst f 66.08; bestel-, ijl- en vrachtgoederen 1892 tonnen, opbrengst f 2030.53; opbrengst van het vervoer van levende dieren en rijtuigen f 19.96 diverse ontvangsten f 84.45, totale ontvangst f 8157.48; totale ont vangst van af 1 Mei 1886 f 106,587.21'. De harddraverij-vereeniging „Eiland IJselmonde" heeft besloten, een harddraverij om prijzen van f 100 en f 50 te houden ter gelegenheid en ter plaatse van de ten toonstelling der Landbouw-vereeuiging. De gemeente-gasfabriek te Dordrecht gaf over 1886 een zuivere winst van f 39.894. Daarenboven werd van de op de fabriek rustende schuld f 25.000 afgelost en werd aan rente betaald f 11-400 en aan de gemeente als vergoeding van door haar be wezen diensten f 9000 uitgekeerd. Voor de in April te Amsterdam te houden tuinbouwtentoonstelling worden f 10.000 aan prijzen uitgeloofd. De rechter van instructie te Amster dam, mr. Scholten, noodigt bij openbare kennisgeving in het Hbl. allen uit, die daar toe in staat zijn, om inlichtingen te geven omtrent de vernieling bij den kastelein Penning. Men bericht uit AmsterdamIn ver band met de nieuwe dienstregeling der Stoomvaart-Mij. Nederland zullen de stoom schepen Madura en Soenda uit den geregel- den maildienst worden teruggetrokken; een er van zal verkocht, het andere als reserve- schip gebezigd worden. Donderdag stonden voor de rechtbank te Assen niet minder dan 35 personen terecht wegens overtredingen betreffende het frau duleus vervoeren en invoeren van sterken drank. Het grootste gedeelte der beklaagden verschijnt gewoonlijk niet, daar zij zeer goed weten, dat de commiezen in hun zaken als getuigen moeten verschijnenzoodat de smok kelaars op den dag der terechtzitting zoo goed als vrij spel hebben. In de zitting van den gemeenteraad te Amsterdam zijn in het kort de anti-so cialistische opstootjes besproken, naar aan leiding der verzoeken van Bos en Penning om schadevergoeding. De burgemeester wenschte daarop, na afloop van het aanhan gig rechterlijk onderzoek, te adviseeren en naast de dagbladartikelen een officieel rap port over te leggen. Schadevergoeding, van rechterlijk onderzoek gescheiden, achtte hij ongewenscht. Dienovereenkomstig is besloten. De politie te Deventer heeft aange houden eene dienstbode, vroeger te Brussel wonende, en wier uitlevering door de Bel gische politie is verzocht. Zij wordt beschul digd van misbruik van vertrouwen en is naar Zutfen overgebracht. Als een bewijs van hoogen ouderdom diene het volgende: In eene advertentie in de Leeuw. Ct. van 7 dezer maakt een fabri kant te Harlingen bekend, dat hij zijne fabriek heeft overgedaanen voegt daarbij „Onder dankbetuiging voor het bijna 100 jaren in mij gestelde vertrouwen", enz. De man moet dus bepaald de 100 jaren gepas seerd zijn. i Te Groningen heeft zich het zeldzaam geval voorgedaandat de prijswinnaar der door de Vereeniging ter bevordering der Bouwkunst uitgeschreven prijsvraag, „een schoorsteenmantel met boezem", de belooning niet wenschte te ontvangen, zoodat zijn naam niet bekend geworden is. Door de veldwachters te Noordbroek zijn eenige exemplaren in beslag genomen van een door de sociaal-democraten verspreid vuilaardig geschrift. Tegen den koperslager W., die exemplaren daarvan aan ingezete nen heeft ter hand gesteld, is proces-verbaal opgemaakt. Door de politie te Groningen zijn aan gehouden twee Duitsche jongelingen van 16 jaar, die zonder middel van bestaan rond zwierven, Bij onderzoek bleek, dat zij jl. Zondag heimelijk de ouderlijke woning te Oldenburg hadden verlaten, en voorts dat een hunner zich eenige dagen te voren had schuldig gemaakt aan diefstal met braak, waarvoor hij nog terecht moest staan. Laast- genoemde wordt door zijn vader afgehaald| terwijl de eerste naar de gevangenis is over gebracht, om langs diplomatieken weg te worden uitgeleverd. Eergistereumorgen is uit de gevangenis te 's Hertogenbosch weder een gevangen mi litair ontsnapt en wel de broeder van den onlangs aldaar ontvluchten gevangen militair Van der Waaijen. Op de cellulaire wandelplaats heeft hij zich tusschen de ijzeren stang van het af sluithek en den muur weten door te wrin gen, mei achterlating van buis en klompen. Ongelukkig voor hem werd de ontvluchting bemerkt door den bewaarder met het toe zicht der wandelplaats belast, op wiens alarm gevangenbewaarders en politie den vluchtende nazaten eu er in slaagden hem te arrestee ren nog voor hij de stad verlaten had. Zekere J. H. is gevankelijk naar Maas tricht gebracht, als verdacht van den moord op den landbouwer Hamaekers te Heerier- heide. Door de te Amstenrade gestationneerde rijksambtenaren, Geenen en Nannings, is eergisteravond zekere B., van Schinveld, op heeterdaad betrapt, toen hij, op een met paard bespannen kar, komende uit Pruisen, twee vaten zeep wilde binnensmokkelen. Kar, paard en zeep werden in beslag ge nomen en tegen B. werd proces-verbaal op gemaakt. Bij het verlaten der plaats, waar de ambtenaren de in beslag genomen goede ren hadden gedeponeerd, werden zij door een twintigtal personen achtervolgddie met steenen naar hen wierpen. Toen echter de ambtenaren hun revolvers voor den dag haalden, namen de achtervolgers de vlucht. eRAVENUAttlS. DoorZ. M. is de heer Adolpho De Lourciro, ingenieur-en-chef te Coïmbra in Portugal, benoemd lot ridder der orde van den Neder- landschen Leeuw. Door Z. M. is benoemd tot substituut officier van justitie bij de arrond. rechtbank te Haarlem, mr. E. M. Von Baumhauer, thans substituut-officier van justitie bij de arrond.-rechtbank te Leeuwarden; tot bur gemeester van Onstwedde, J. H. Reynders, secretaris dier gemeeutevan Aarlanderveen A. P. Zaalberg; van Gorinchem, C. Van Andel; en van Krimpen a. d. Lek; J. G. Van Mierop, secretaris dier gemeente. Door Z. M. is met ingang I April 1887: aan J. J. Marjee, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als meesterknecht der drukkerij ter Algemeene Landsdrukkerij, behoudens aanspraak op pensioenen tot meesterknecht der drukkerij ter Algemeene Landsdrukkerij benoemd, J. I. Michon. De luit. ter zee 1ste kl. W. M. J- Visser, gedetacheerd bij 's rijks werf te Willemsoord, en belast met de waarneming der betrekking van officier van politie, wordt met 1°. Mei a. s. op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 1ste kl. W. A. Buytendijk. Met 21 April a. s. worden geplaatst aan boord van Zr. Mr. fregat Evertsen: de luits. ter zee le kl. P. Heyniug, als le officier, M. J. P. Westveer,G. J. Sluyter- man, L. A. T. J. F. Van Oijen, P. C. W. Vandevelde; de luits. ter zee 2e kl. A. L. Van derMoolen, J. E. J. Eybergen, J. L. Hanewinckel, F. W. Planten, E. O. Kerk hoven en W. J. G. Umbgrove; de kapitein der mariniers M. A. G. De Petit; de le luits. der mariniers J. M. Ripping en J. M. Ente van Gils; de 2e luits. der mariniers J. C. Schraver, J. Copius Peereboom en G. Faassen; de off. van gez. le kl. J. Hartog; id. 2e kl. J. 11. Smit; de off. van adm. le kl. J. C. Kluit; de id. 2e kl. O. Willem- stijn; terwijl met dien datum de luit. ter zee 2e kl. W. A. J. Van Diggelen wordt geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord; en de officieren van adm. 2e kl. S. J. A. Deyll aan boord van Zr. Mr. artillerie instructie-schip Het Loo, en J. A. M. Korpershoek van der Kooy aan boord van Zr. Ms. ramschip Stier. De minister van justitie zal op 15 Maart geen audiëntie verleenen. BELGIE. Eergisteren isgeheel vergetenbet laatste nog in leven zijnde lid der voorloopige regeering van 1830/'81 overleden, baron Feuillen De Coppin. Onder de regeering van koning Leopold I is hij eenigen tijd gouver neur der provincie Brabant geweest, maar reeds sedert ongeveer 80 jaren leefde hij stil op zijn kasteel te Falaën in de provincie Namen. Eenmaal met de hoogste macht in den staat bekleed, is deze landedelman na genoeg geheel onbekend aan het thans levende geslacht, op 87jarigen leeftijd overleden. Volgens een bericht uit Paturages aan de Indépendance staat het thans vast, dat van de 175 werklieden, die tijdens de gas ontploffing aldaar in de mijn waren, 57 on gedeerd gebleven, 5 gekwetst en 113 om gekomen zijn. Dat het zoo lang geduurd heeft, alvorens de juiste cijfers konden wor den uitgemaakt, schrijft de berichtgever van genoemd blad toe aan de algemeene verwar ring eu de haast, waarmede het werk tot het bovenbrengen der dooilen en gekwetsten moest geschieden en waarvoor al hel andere wijken moest; aan de omstandigheid, dat de mijnwerkers zeer verspreid wonen en meest allen onder bijnamen bekend zijndat drie opzichters tot de omgekomenen belmo ren enz. Het onheil in de mijn van Phturages heeft tot eene werkstaking aanleiding gege ven, welke zich voortdurend schijnt uit te breiden. Een 2500 mijnwerkers te Wasmes, Paturages en Quaregnon, die den 8sten dezer niet aan het werk gekomen waren, ten einde de begrafenis van een aantal hunner omge komen kameraden bij te wonen, zijn ook de volgende dagen weggebleven en geven te verstaan, dat zij niet zullen wederkomen zoolang hunne loonen niet verhoogd zijn. Zij trekken in de geheele Borinage rond, ten einde de mijnwerkers van andere gemeen ten over te halen om mede den arbeid te staken. Te Flénu heeft reeds de helft der werklieden het voorbeeld gevolgd en uien vreesde, dat het daarbij niet blijven zou. E ff 4* A ff Jtï. Sir James Fergusson, onder-staatsse cretaris voor buitenlandsche zaken, zeide in het lagerhuis dat de Britsche regeering aan haar diplomatieke agenten in Bulgarije geene instruction heeft, gegevenwelke de strekking hebbeu zich te mengen in de uitoefening der plichten van het regentschap. Van Rus land is geene mededeeling ontvangen over het voltrekken der doodstraf op Bulgaarsche gevangenen. Sir Henry Holland minister van kolo niën, deelt mede, dat aan het kafferhoofd Langoli-Balele onder zekere voorwaarden ver gund is naar Natal terug te keeren. Lord George Hamilton, eerste lord der admiraliteit, verklaart dat het staatsbelang gebiedt, alsnog het stilzwijgen te bewaren ten opzichte van den persoon, die in het bezit is gekomen van geheime plannen der admiraliteit. Op de marine-begrooting voor liet vol gend jaar (1887'88) zijn voor de vloot 12.476.800 in uitgaaf gebracht, d.i. éi 793.300 minder dan voor het loopeude jaar. Nochtans zal de marine sterker zijn. Het personeel zal bedragen 62.500 officieren en manschappen, tegen 61.400 in 't vorige jaar. Ook zullen 1 April 1888 aanmerke lijk meer nieuwe schepen in dienst worden gesteld dan in het loopende jaar. In den loop van 1886/87 werd de Britsche marine vermeerderd met drie pantserschepen, één gedekt schip, drie gedeeltelijk gedekte oor logsbodems en 13 ongepantserde schepen. Aangebouwd zullen worden in het volgende dienstjaar: 10 pantserschepen, 2 gedekte schepen, 7 torpedo-kruisers, 3 torpedo-ka- nonneerbooten eu 3 sloepen en kanonueer- booten. Lord George Hamilton besluit zijn memorie met de volgende woorden: „Alles wat gedaan is bewijst slechts, hoe veel er nog te doen overblijft, eer de staat der marine werkelijk bevredigend (sic) kan verklaard worden. De voltooiing van de ge noemde groote gepantserde schepen en krui sers maakt dit deel onzer vloot buitenge woon sterk, maar daardoor komt slechts te meer uit de verouderde en onbruikbare toe stand van de meeste onzer kanonneerbooten eu sloepen. Voor de hervorming van ons marinewezen ligt dus nog een wijd veld openwaaraan tot heden nog geen hand ge slagen is". De troonopvolger van Engeland schijnt bijzonder veel „geluk bij bet spel" te heb ben. Kort geleden was hij te Monaco, waar hij zijn geluk met trente et quarante be proefde. De uitslag was zoo gunstig, dat bij besloot het gewonnen bedrag op de rou lette te zetten, waar hij ook gelukkig was, zoodat hij in betrekkelijk korten tijd met 6000 pd. st. de zaal verliet. Ook in Buda pest, waar de prins van Wales een tijd ge leden vertoefde, werd zijn gelukkig spel dik wijls besproken. De toekomstige koning van Engeland won in een enkelen nacht f 250,000 en hij verklaarde zijn medespelers, dat hij na afloop van den jachttijd revanche zou geven. Dit gebeurde ook, maar de revanche kostte aan zijn tegenpartij de som van f80,000. Het gerucht blijft standhouden, dat er verdeeldheid bestaat tusschen de ministers betreffende de agrarische wet, welke de re geering voor Ierland wil voorstellen. Men beweertdat de heer Goscheu zich daar mede uit een economisch oogpunt niet kan vereenigen. Aan de Standard wordt uit St. Peters burg gemeld, dat naar in diplomatieke krin gen verzekerd wordt, het jongste oorlogs zuchtige artikel in het Journal de St. Péter«- bourg, waarin gezegd werd dat Ruslands geduld ten opzichte van Bulgarije uitgeput raakte, werd opgenomen buiten voorkennis van den heer Von Giers, ten einde pressie op hem uit te oefenen. De Gazette bevat het Russisch-Engelsch uitleveringsverdrag, op 24 November 1886 gesloten en op 2 Febr. jl. geratificeerd. FRiltHRI.1 K. Op voorstel van den grooten staf heeft de minister van oorlog besloten dat de ge neraals tijdens een veldtocht van rijtuigen voorzien zullen worden. Door dezen maatregel worden hun onnoo- dige physieke vermoeienissen bespaard en hun de middelen aan de hand gedaan om zich veelvuldiger met hun staf te onderhou den zonder verhinderd te zijn zich naar de punten te verplaatsen, waar hun tegenwoor digheid noodzakelijk is. Bij een ontploffing van meliniet in de werkplaatsen van het arsenaal te Belfort werden twee man gedood en tien ernstig gewond. Te Cannes overleed den 9n dezer in zijn 60e levensjaar Josua Fielder, chef der groote katoenwarenfabriek te Todmorden. Van 1868 tot 1880 vertegenwoordigde hij W. Yorkshire in het lagerhuis. Sedert eenigen tijd wemelt het op de oostelijke grenzen van Duitsche deserteurs. In den loop der vorige week zijn er alleen te Toul 41 aangekomen. Zij werden door de gendarmen gevangen genomen en naar het politiebureel gevoerd. Allen gaven het verlangen te kennen om in het vreemde legioen dienst te nemen. Terstond is aan hun verzoek voldaan en nog deuzelfden dag werden zij aangeworven. Een nieuwe schok van aardbeving is gisterennamiddag te 2 u. 50 m. te Nizza gevoeld. De ontsteltenis is groot. Dezelfde schok is waargenomen te Cannes, Ventimili en Diano Marina. De schok van aardbeving, welke zich te Nizza voordeed, was van lichten aard. Le Figaro zegt uit goede bron te kun nen mededeelen, dat de keizer van Duitsch- land voornemens is, ten gunste van zijn zoon Frederik Wilhelm afstand van den troon te doen na de viering van zijn 90n geboor tedag. IPiRJE. In het officieele regeeringsorgaan is een besluit opgenomen waarbij de conversie der schuld van Cuba 45 dagen uitgesteld wordt. ITALIË. De kamer van Afgevaardigden verwierp met 214 tegen 194 stemmen de motie van orde des heeren Crispi, waarbij werd voor gesteld de houding van het kabinet in de laatste ministerieele crisis af te keuren, als in strijd met de parlementaire vormen, Een telegram aan Le Monde uit Rome meldt, dat mgr. Rompolla aan den Paus schriftelijk heeft medegedeeld, dat zijn ge zondheidstoestand hem niet toestaat het ambt van staatssecretaris te aanvaarden. De ex-keizerin Eugenie is van Napels naar Rome vertrokken, vanwaar zij naar Genua zal gaan. Daar zal zij zich inschepen en, na een zeereisje, waarbij zij Lissabon zal aandoen, naar Engeland terugkeeren. DEIT8CH LAK D. Zonder discussie nam de rijksdag bij derde lezing de legerwet aan. Voor stem den 227 afgevaardigden, tegen 81 en 84 bleven buiten stemming. De stemmen waren op dezelfde wijze verdeeld als bij de vorige stemming. De uitslag der stemming werd met luide toejuiching begroet. Definitief blijkt nu, dat de sterkte der partijen, naar de eigen aangifte der leden, thans de volgende is: streng-conservatieven 78, waaronder twee hospitanten; vrij-con- servatieven 41; centrum 201, waaronder 8, hospitanten; nationaal-liberalen 97, waaron der 3 hospitantenDuitsch-vrijzinnigen 31 sociaal-democraten 11; voorts 15 Elzasser» en 8 leden, die zich niet bij een bepaalde partij hebbeu gevoegd. Onder de „wilden" behoort ook de antisemiet, dr. Roeckel, en de president van den rijksdag, de heerYon Wedell-Presdorf, die, hoewel niet bij een partij ingeschreventoch als streng-conser- vatief is gekozen en die zich alleen onthield van het zich voegen bij eene bepaalde partij, omdat hij, als voorzitter, niet gebonden wil zijn door partijbesluiten. PER TELEGRAAF. KAAPSTAD, 10 Maart. De Madura, met Stanley en de Congo-expeditie aan 'ooord is hier aangekomen en den nacht gebleven. Zij zal dezen avond te vijf uur weer naar den Congo vertrekken, waar zij op 18 Maart, drie dagen eerder dan men meende, hoopt

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2