NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. 1» e z e 4' o ii i* a (i t verschijnt dagelijks, behalve op 'L o si- en eest da gen. ASOSNEMEftiT: Maandag 14 Maart 1887. - N°, 61 ADVERTERTIEII: üureel: Sclieepiiiakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Bericliten. JACHT EN YISSGHERIJ. BINNENLANDSOHE BERICHTEN. Voor Leidenper 3 maanden j 1.25. Franco door het geheele rijk, per maanden 1.60. Prijs per Summer 10 Cent. 200° J«arpn)|. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingencontantzonder rabatper regel 0.10. Aflossing Geldleening. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene kennis dal van de 4 percenls geldleening ad f500000 aange gaan krachtens de raadsbesluiten van 8/29 Augustus 1882, op Maandag den 14en Maarl a. s. des middags te twaalf uren, in een der vertrekken van hel Raadhuis zal worden over gegaan lot de openbare uilloting van zes obligationelk lot een bedrag van een duizend gulden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeesler. E. KIST, Secretaris. Leides, 12 Maart 1887. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien het adres van J. VAN DEN BERGII, houdende verzoek om vergunning lot het op richten van eene smederij in het perceel Kruisstraat n°. 45. Gelet op de arlt. 6. en 7 der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad no. 95); Geven bij deze kennisaan hel publiek datge noemd verzoek, met de bijlagen, op de Secre tarie dezer gemeenlo Ier visie gelegd is; als mede dat op Zaterdag den 2/ien Maart aansl., 'svoormiddags te elf ure, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwarep legen dal verzoek in te brengen. Burgemeesler en Weihouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester, E. KIST, Secretaris, Leiden, 12 Maarl 1887. De COMMISSARIS DES KONINGS in de Provincie ZUID HOLLAND Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van den 7den Februari 1887, n°. 63; Gelet op art. 11 der wet van den 13den Juni 1857 Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden dat bij voornoemd besluil door de Gedeputeerde Sleten is bepaald: lo. dat de uitoefening der jachten op wa terwild opgenoemil in arl. 15, lilt. d, en h, der wet van den 13den Juni 1857 (Staats blad no. 87)wordl gesloten op Dinsdag dm I5dcn Maart aanstaande; 2o. dat de uiloelening van het weispel van kwartelen met steekgaren of vliegnet (art. 15, litt. e, der bovengenoemde wel) is loegelaien van den 27sten April aanslaande tol en met den Rden Juli daaraanvolgende, doch dat hel vliegnet in geen geval lot hel lirasseeren van kwartelen mag worden gebruikt; 3o. dat de visscherij in de binnenwateren, waaronder ook worden verslaan rivieren door sluizen afgesloten, zal zijn gesloten van den 1 sten April aanslaande tot en met den 1 sten Juni daaraanvolgende, met uitzondering: a. van de visscherij door middel van fui ken, aalscharen, aalkorven. dobbers en door peuren naar aal en paling; van de visscherij met de gebbe om kleine visehjes te scheppen tot aas voor de dobbers dat het visschen met kuilnetten, waar- ook behooren ankerkuilen en staalboo- van den Islen April aanslaande lol en 15de» Juni daaraanvolgende is ver- b. 4o. onder men, met den boden 5o. dat de kooilieden hunne kooieenden in, dit jaar moeten opsluiten of opbokken van het tijdstip der sluiting van de jacht op eenden tot en met den 23slen April en van den Aden Juli tot de opening der jacht op waterwild. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in hel Pro vinciaal Blad en in de Nederlandsclie Staats courant worden geplaatst. De Commissaris des konings voornoemd, FOCK. 's Gravenhage, den llden Februari 1887. «TAI8NIEUW8. Naar aanleiding van het raadsbesluit om in het Caeciliagasthuis drie vertrekjes in gereedheid te brengen voor het tijdelijk bewaren van krankzinnigen alhier geven we hier wat we vinden bij Frans Van Mieris, en wel: dat het Sinte Ceoilie Gasthuis omtrent het jaar 1595 tot een Pest- en Dolhuis bekwaam gemaakt wierd, wijl' er geen genoegzame ruimte voor zulke bezogte Menschen in het oude Gasthuis was. Sedert dien tijd zijn de zaaien tot zes in getal ge- bragt, en de beslootene plaatsen tot vieren twintig voor Krankzinnige Menschen ge maakt." Men ziet dus dat't hier weer niets ni'uws is. Alleen werden toen twaalf, en nu slechts drie cellen noodig geacht. Mocht soms iemand daaruit willen opmaken dat er tegen woordig minder gekken zijn dan vroeger, dan haasten we ons er bij te voegen, dat de afzondering toen blijvend en du slechts tijdelijk is in afwachting van opzending naar speciale krankzinnigengestichten die in 1595 nog niet bestonden. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 41 tot 81 volwassen personen en van 10 tot 17 kinderen. Gedurende de afgeloopen week zijn alhier 3 gevallen van mazelen, waarvan 1 met doodelijken afloop, en 2 gevallen van diphtheritis aangegeven. De heeren P. J. De Fremery en A. L. De Sturler, directeuren der naamlooze vennootschap „De Leidsche Zoutkeet", te LeideDhebben zich tot de tweede kamer der staten-generaal gewend met een adres, waarin zij bedenkingen opperen tegen het door den minister van financiën ingediend ontwerp ter verbetering van de accijnswet op het zout, en tevens een ontwerp van wet aanbieden dat, naar hunne meening, aan alle oneerlijke practijken in den zout- handel een einde zal maken. Aan het 2de gedeelte van het verge lijkend examen voor hoofd aan eene open bare lagere school te 's Gravenhage werd ook deelgenomen door den heer W. Hasselbach alhier. Men schrijft ons: Één varkenshaar maakt nog geen schoenborstel, zei de boer, toen hij de geurige mest op het land krooi en de leeuwrik hoorde zingen. Zooveel zon en lekker weer op den dag, dat zal menig een opbreken, wat er zit nog een boel koü in de lucht. Het was ruim half Februari dat men dan ook al van lentestondjes hoorde gewagen en de stedeling zich naar buiten begaf te'i einde den ooievaar te ontdekken, die zich reeds op zijn vorig nest zou hebben neergezet. Li-ver van daag dan morgen heb ik mijn spitters, sprak de ongeduldige tuinder; het weer loopt meewe gaan spinazie zaaien de vraag naar jonge radijsjes begint ook al te komen en dan gaan we aardappelen leggen en peulen en doperwten. De bloem kool ouder het glas staat nu met zooveel zonneschijn ook al extra goed; we zouden de planten wel haast kunnen uitpoten. Gisterenavond stond er een rad om de maan: een slecht teeken, en die hedenoch tend, den 12den van Lentemaand, zijn hoofd buiten het venster stak, haalde het gauw weer binnen. Dat was geen Maartsche bui, maar bijna een sneeuwstorm, en het sneeuwde altijd door met een dikke laag, zooals in Januari. De boer was bij den haard gekropen; van fluitende spreeuwen en lijsters, zingende leeuwrikken en nestelende ooievaars was niets te ontdekken. Ed, zoo moet de koft uit de lucht, merkte de teleurgestelde tuinder aan, die daarbij een streep door zijn rekening kreeg. UNIVERSITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de geneeskunde aan de rijks-universiteit alhier, de heer P. F. C. Koch, geb. te Zevenaar, na verdediging van zijn academisch proef schrift, getiteld: „Over den Horrelvoet." ItlUZIEK, LETTEREN ENT KUNST. 13e Maart. Geboortedag (1829) van Gerard Keller. Sterfdag (1883) van Bichard Wagner. 14e Geboortedag (1823) van Th. De BaDville. Sterfdag (1803) van Klopstock. Verdi schrijft thans kinderliederen eer. Poppenlied, een Soldatengezang en een Wiegelied, nieuwe melodieën op in Italië gebruikte kinderversjes. Het „Bequiem" van Berlioz zal reeds Woensdag 30 Maart te 's Hage worden uit gevoerd. Met 1 April aanstaande zal de Prov. Noordbr. en 's-Hertogenbosscbe Courant, Zon en feestdagen uitgezonderd, dagelijks ver schijnen in grooter formaat dan tot heden. Mej. Boos heeft een contract gesloten met de nieuwe directie van den Salon des Variétés en zal met 1 Mei wederom daar optreden. Een oude kuustkooper D. te Eome, die in den haodel rijk gewordeD was en zich met eene keurige verzameling schilderijen op een buitentje had teruggetrokken, werd zes weken geleden op minder aangename wijze verrast. Hij maakte een uitstapje naar Nizza en liet huis en inboedel onder bewaring van eenen ouden, vertrouwden knecht. Eenige dagen na zijn vertrek kwamen ver scheidene jonge schilders aau zijne woning, en zeiden den knecht dat de heer D. hun had opgedragen, eenige schilderijen gedurende zijne afwezigheid te herstellen. De goede man dacht aau geen kwaad opende de deur en was de jongelui, zooveel hij kon, behulp zaam. De arbeid duurde twee dagen. In de volgende week kwam de heer D. terug, en zijne eerste gang was naar zijne geliefde schilderijen. Wie beschrijft echter zijne ont zetting, toen hij de verandering zag, welke zijne schatten hadden ondergaan. De ma donna's rookten uit tschiboeks, de heiligen hadden monocles voor de oogec, een fraaie kop van Murillo prijkte met een cilinderhoed en keek spottend naar een onechte Titiaau, die eene groot geruite broek had aangekregen. De jonge kunstenaars meenden over den heer D. reden tot klagen te hebben, en hadden hem hiervoor gestraft op eene niet bepaald artistieke, ruwe manier. De heer D. heeft de jongelui aangeklaagd bij den rechter. Inhoud, 16de jaargang, n°. 40, van De Huisvrouw. Marie Calm I. Onze zieke en zwakke kinderen. Door dr. S. Sr. Coronel. Werken voor geld. Door Cath. Alberdingk Thym. Een verzoek om in lichtingen. Een stille in den lande. (Uit het dagboek van tante Anna.) Medegedeeld door mej. E. B. Berichten uit de vrou wenwereld in binnen- en buitenland. Al lerlei. Ingezonden Feuilleton „He lena Jung". Naar het Duitsch van Paul Lin dau. (Vervolg.) Advertentien. Met wijziging van de daaromtrent destijds in de Nederlandeche Staatscourant gedane aankondiging, wordt medegedeeld, dat de eerstvolgende verzendingen van brie venmalen voor Curasao langs den weg van New-York zullen plaats vinden op 25 Maart, 1, 15 en 29 April, 6 en 20 Mei en 3 en 10 Juni e. k. Naar aanleiding van eenige in den laalsteu tijd genomen ministerieele besluiten betrekking hebbende op het rijkstelegraaf- personeel, heeft zich dezer dagen eene depu tatie van drie rij ks-telegrafistendaartoe door hun collega'9 uitgekozen, naar den minister van waterstaat ter audiëntie bege ven, ter overrijking en toelichting van een request met memorie vaD toelichting, waarin wordt aangetoond, dat omtrent het personeel en de belangen daarvan, ook met het oog op den vereenigden post- en telegraafdienst, niet altijd de juiste meening blijkt te be staan. De deputatie had met den minister een langdurig onderhouddat met de meeste welwillendheid werd gevoerdde belangstel lende wijze, waarop de minister een aantal grieven aanhoorde, billijkt de verwachting, dat de deputatie met voldoening op hare pogingen zal mogen terngzien. {N. v. d. D.) Volgens de jaarboekjes van de offi- oieren van de zee- en van de landmacht bezit onze koning 43 ridderorden, zoomede het kruis voor 55 jarigen officiersdienst. Bij het eerste en tweede reg. huzaren moeten zoo spoedig mogelijk 200 sabels scherp gemaakt worden. Tevens moet opge geven worden binnen welken tijd zij gereed zijn. Gedurende het jaar 1886 zijn van de landmacht, van het corps mariniers en van het Oost-Indisch leger gedeserteerd 100 per sonen, omtrent wier lot bij de corpsen op 1 Jan. jl. niets stelligs bekend was. De 64ste alg. verg. der vereeniging voor bloembollencultuur zal Maandag 28 Maart te Haarlem gehouden worden. Daarop zullen o. a. behandeld worden een voorstel om weder medailles uit te loven voor ten toonstellingen van bloeiende bol- en knolge wassen in Amerika en gedachtenwisseÜDg over het ontwerp van de Zondagswet en be handeling der vraagof er aanleiding bestaat om zich te dier zake te wenden tot de tweede kamer. De Delagoabaaische spoorweg. Uit een particulieren brief van iemand die goed op de hoogte is zien wijdat men in Holland zich vleit, weldra met de zaak van den Transvaalscben spoorweg in orde te zijn. Aan sentimentalisme doen Hollandsclie ka pitalisten weinig, maar het denkbeeld blijkt veld te hebben gewonnen, dat de geldbeleg ging een goede zal zijnen dat men er dus belang bij heeft omals men met de Portu- geesche regeering is eens gewordende con cessionarissen in staat te stellen hun werk te beginnen. Van ons standpunt achlen wij dit goed nieuws. Wij hebben steeds een spoorweg tusschen Pretoria en Delagoabaai wenschelijk en noodig geacht, en wij ver trouwen dat de dag niet ver is wanneer men in één rit door van Tafelbaai naar Delagoa baai zal kunnen sporen. Z.-Afriiaan De residentie-briefschrijver van het Zeeuwsche Dagblad verklaart ten stelligste te kunnen verzekeren, dat er bewijzen van erkentelijkheid door H. M. de koningin zul len worden uitgereikt aan hen, die bijdroe gen tot de redding van haar en de prinses uit het gevaar, dat haar op 19 Februari bedreigde. Alles wacht op een nader onder zoek, dat van wege H. M. de koningin is ingesteld.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1