K3 rn f3 va TBI «S IJ n*. .V 'V.. woordig meer zekerheid dan eene in Europa. Maar ?ooral moet er iets terugkeeren van den ouden ondernemingsgeest; vernieuwde handelsbetrekkingen komen het land en het moederland beide ten goede. Met eene aan sporing tot vermeerderde samenwerking be sloot spreker zijn alleszins belangrijke voor dracht. Op de vraag van den voorzitter der af- deeling dr. De Loos of iemand omtrent het hier behandelde nog inlichtingen wenschte die dan gaarne door den heer Jorissen zouden worden verstrekt vroeg de heer professor Van Bemmelen het woord. Hij vindt't jam mer dat in der tijd de middelen tot den aanleg van den gewensohten spoorweg in Zuid-Afrika niet zijn verkregen, vooral wanneer men bedenkt hoeveel geld aan Amerikaansche spoorwegaandeelen is besteed en, voor een deel weggeworpen. Wel hebben we in Holland de afgevaardigden van de Transvaal ontvan gen met optochten, maaltijden en speechen zonder tal, en zonder eind, maar springen ons dan niet de tranen in de oogen als we bedenken dat de geestdrift verslapte waar 't aankwam op 't nemen van aandeelen in de leening, die de kloeke mannen hier wenschte te plaatsen. Spreker vraagt of er nog niets aan te doen is, of de concessie nog hangende is. De heer Jorissen antwoordt dat het Syn dicaat ontbonden werd toen het niet slagen bleek; echter bleef bij drie leden, de heeren Grol), Maarschalk en Van de Wall Bake de con cessie in handen en toen de eerste twee heeren overleden vulde de heeren Clnysenser en Groll Jr. het drietal aan. Die heeren zijn steeds in de gewenschte richting werkzaam geweest en zullen spoedig plannen in 't licht zenden. Meer bizonderheden kan de heer JoriBsen niet geven, maar hij blijft er op wijzen dat het de schuld van de Nederlanders zelve zal zijn, indien de spoorweg niet door hén zal worden gebouwd. De onbekendheid van de Hollanders met de voordeelen van geldbelegging aldaar is zéé groot dat van de soliede gelegenheid om 6 °/0 rente te trekken door Hollanders bijkans geen gebruik werd gemaakt; wel echter door de Londen- sche burgers. De heer dr. Boursse Wils vraagt welke middelen zouden kunnen worden aangewend om die onbekendheid te doen eindigen, waarop de heer Jorissen antwoordt dat het aange wezen middel ligt in de handen van de Ne- derlandsche regeering. Engeland, Duitschland, Portugal, Zwitserland, al die lauden hebben in de Zuid-Afrikaansche republiek een offi cieel consulNederland, het moederland nog steeds niet. De heer De Loos bedankt nu in waardee- rende bewoordingen den heer Jorissen voor zijne belangrijke rede, die velen moge op wekken om de banden aan den ploeg te slaan, en hij deed dat ongetwijfeld uit naam van alle aanwezigen; moge 't ook zijn uit naam van allen die dit verslag zullen gele zen hebben. Bij kon. besluit van 9 Maart 1887 n". 5 is dr. C. Snouck Hurgronje, lector aan de gemeente-inrichting voor de opleiding van Oost-Indische ambtenaren te Leiden, benoemd tot lector aan de rijks-universiteit aldaar, om onderwijs te geven in de in stellingen van den Islam; en is hem mach tiging verleend om de genoemde ambten gelijktijdig te bekleeden. De minister van oorlog heeft den kapt. J. C. Vieweg, van het 4de reg. inf. te Lei den benoemd tot kap. voor speciale dien sten bij bet corps, ter vervanging van den op pensioen gestelden kapitein J. Lammerse. Daar de pas benoemde praeses van de studentensociëteit rMinerva" voor deze betrekking bedankt heeft, is in zijn plaats gekozen de heer G. Vissering; tot quaestor de heer N. Boodenburg. Hedenmorgen werd aan 't politiebureel gebracht een te Botterdam tehuis behoorende 16-jarige jongen, die, in de beenen lam zijnde, met een doosje lucifers in de hand, als 't ware geheel hulpeloos, langs de straat voortkroop, doch op 't zien van een politie agent door een hem met een wagentje vol genden man werd opgenomen en voortgere den. Behalve een groot aantal centen in zijn zak bad hij een buidel met centen in dat wagentje geborgen, zoodat de algemeene lief dadigheid ruimschoots schijnt te worden in geroepen om die exploitatie behulpzaam te zijn. De man is met wagen en jongen buiten de gemeente gdeid. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1684) van Justus Van Effen. Sterfdag (1650) van Descartes. Aanstaanden Zaterdagavond wordt te 's Hage aan madame Albani door «enige abonnés van de Frausche opera eene serenade gebracht véér het Hótel den Ouden Doelen aan het Tournooiveldin welk hótel de zangeres verblijft. De kleine kapel van het regiment grena diers en jagers, ouder leiding van den heer Van der Linden, zal eenige muzieknommers uitvoeren. De stoet zal, na een half uur na afloop der voorstelling van het binnenplein van den schouwburg te zijn vertrokken, langs het Bleijeuburg, Korte Poten, Plein en Korte Vijverberg naar het Tournooiveld trekken. Voor het gedenkteeken voor Liszt te Bayreuth zijn 52 ontwerpen ingekomen. De jury komt morgen bijeen. B1NNENLANÜS0HE BERICHTEN. De Staatscourant van heden (n°. 58) beval het verslag der onderzoekingen door dr. J. M. Janse te Leiden verricht aan de Nederlandsche tafel in het zoölogisch station van dr. Dohrn te Napels van 15 October 1886 tot 1 Februari 1887. Het Prov. Groninger Werkliedenver bond heeft een adres aan de tweede kamer gericht, waarin verzocht wordt bij de re geering er op aan te dringen dat rijkswer ken niet meer voor zulke lage prijzen wor den uitbesteed als in de laatste jaren het geval is geweest, daar de lage aannemings sommen te zwaar drukken-op de werklieden, bij de aannemers in dienst. Met het stoomschip Noordholland zal 12 Maart aanstaande, te 12.30 's avonds, een brievenmaal worden verzonden van Bot terdam naar Padang en Batavia. Aan een particulier schrijven uit Java ontleent het Handelsblad het volgende: „Wij beleven hier dit jaar een vreemden moesson. Beeds vroeg hadden we veel regen, zeer schadelijk voor de koffiebloesemsdie tot rotting overgingen in plaats van vrucht te zetten. En in deze maand (Januari), anders bekend om hare hevige buien, is het droog, met flink onweder, zonder dat er regen loskomt. Vandaar dat het minder frisch en gezond is dan andere jaren het ge val is in deze regenmaanden. De berri-berri is men op Aljeh nog niet meester en dat zal bezwaarlijk gaan, alvorens men die verpeste streek verlaat voor een gezonder gelegen gedeelte. Maar zal men den kraton en zijn omgeving kunnen ver laten P De concentratie heeft nu alin plaats van de troepenmacht te verkleinen, juist het tegendeel uitgewerkt, omdat, zoovele aan die ziekte lijdende manschappen moesten worden vervangen en voor den dienst afge keurd. *Prof. Pekelharing heeft te Batavia lijders en overledenen aan de berri-berri-ziekte onder zocht, zonder een verdachten bacil te vinden. Hij vertrekt nu naar Padang, waar de lijders uit Atjeh in behandeling komen, en begeeft zich daarna naar Atjeh zelf om meer ziekte gevallen na te gaan. «Dr. Cornelisseu heeft zich in een wes pennest begeven, door zoo boud dd ziekte aan een bepaalden bacil toe te schrijven. Beeds heeft dr. Jacobs bem in het Bat. Nieuwsblad ouder handen genomen. Op Atjeh komen wij overigens niet verder getuigen de ongelukkige geschiedenis op Poeloe Bras. Willen we niet tot ontruiming genoodzaakt wordendan moet er krachtiger opgetreden en niet langer gemorst" worden. Bij het toestaan van gelden voor benoe ming van meer generaals, is men zeer onbillijk geweest, door niet ook een generaal voor den geneeskundigen dienst aan te stel len. De chef van dezen dienst heeft zulk een uitgebreiden werkkring, zoowel civiel als militair, dat hem dien titel niet minder toekomt dan aan de chefs van andere speciale wapens. Z. M. de koning heeft in een bijzon der onderhoud aan mr. J. P. Vaillant, voor zitter der feestcommissie voor het concert der koninklijke nationale zangschool voor handwerkslieden te 's Gravenhage, de be tuiging herhaald van hoogstdeszelfs leedwe zen, dat ongesteldheid hem had verhinderd gevolg te geven aan het voornemen om dat feestconcerl den 21en Februari jl. in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen bij te wonen. Daarbij gaf Z. M. te kennen de gevoelens, waarvan die feestviering de uitdrukking was, zeer op prijs te stellen, en droeg Z. M. den heer Vaillant op hoogst deszelfs bijzonderen dank aan de commissie en de zangschool over te brengen. De gelden ten behoeve van de feest viering voor 's konings verjaardag, in Den Haag bijeengebracht, zijn niet gebeel ver bruikt. Er is een overschot van f 1048. Er is bepaald dat, zoolang onzen koning het leven blijft gespaard, telken jare op 's ko nings verjaardag ten behoeve van de alge meene armen een inzameling zal worden ge houden. De thans beschikbare f 1048 wor den belegd als bate voor de eerstvolgende collecte op 19 Februari 1888. Op verzoek van Hare Majesteit de koningin zullen voortaan, wanneer zij of prinses Wilhelmina, te voet of per rijtuig, het Malieveld passeertdoor iiet aldaar exer- ceerende regiment, of gedeelten daarvan, geen militaire eerbewijzen worden gegeven. Het koninklijk gezin zal Dinsdag 12 April te 3 uur naar men verwacht, te Am sterdam aankomen. Het ledental der Nederlandsch-Zuid- Afrikaansche vereeniging is in de laatste we ken met omstreeks 500 nieuwe leden ver meerderd. Zij telt er nu ongeveer 900. De aankondigingen (advertentiën) van geboorte, overlijden enz., welke thans zoo diep in de volksgewoonte zijn doorgedrongen dagteekeneu hier te lande evenwel slechts van 3 December 1798, toen de eerste ver scheen in de Oprechte Haarlemsche. Tot adjunct-directeur vau het Konink lijk Zoölogisch Genootschap „Natura Artis Magistra" is aangesteld jhr. Neervooit van de Poll. (HU.) De bekende onderzoeker van spiritisme en hetgeen daarmede in verband staat, de heer A. J. Riko uit Den Haag, deelt uit eigen ondervinding het volgende mede: Zooals bekend is, behoeft de patiënt zelf de slaapster iet op tr zoeken, maar kan deze, zoo wordt beweerd en geloofd, eveniroed haar raad meêdeelen, wanneer zij slechts het eeu of an der voorwerp, dat met den lijder in aanra king is geweest, véér zich heeft. Bij toe zending van een lok haar gaf zulk een zoo genaamde helderziende den heer Riko het volgende consulthier letterlijk gecopieerd „Door eene opgaring van gevatte koude is er een rheumatische zenuwgevoeligheid ont staan, die het hoofd, maag en ingewanden gevoelig maakt. Spanning, benauwd, te weinig doorstraling, moei, loom, pijnlijk, zwak in rug en lenden de voorzeg ging is onder Gods zegen gunstig. Niette veel slappe koffie, thee, azijn, peper. Wel rauwe zoete melk, een dun ei." De haarlok nu, die was toegezondenwas van een dooden aap; loom was de patiënt dus zeker en weinig doorstraling had hij ookmaar of melk met een zacht eitje bem weer zou opkuappen, valt te betwijfelen, 't Dient nog vermeld, dat de lok haar met pomade tot een krul was gedraaid en daar door veel had van menschenhaar. Met ingang van 1 Maart jl. werd op enkele scheepstimmerwerven te Amsterdam het loon van dc werklieden teruggebracht van 22 tot 20 cent per uur. Dit kon te eerder geschiedenomdat het gemiddeld peil van verdiensten aldaar iets booger was dan elders, en zeer bekwame werklieden toch 22 cent konden blijven verdienen. Buiten dien maakte de concurrentie het noodzakelijk. Niet alle werklieden namen met deze rege ling, echter genoegen. Een klein getal staakte op verschillende werven den arbeid doch daar hun voorbeeld geen navolging vond, zullen zij wel spoedig het werk her vatten. (Hbl.) In de Willemstraat te Amsterdam heeft zich eene commissie gevormd ten einde bij de aanstaande komst van Z. M. den koning de Willemstraat zoo feestelijk mogelijk te versieren. Te dien einde is eene vergade ring van de bewoners dier straat gehouden tot het bijeenbrengen van gelden en bet be ramen van plannen. De kosten worden op ongeveer f1209 geraamd. Daar de bewoners hun wensch zullen te kennen geven, dat HH. MM. de Willem straat een bezoek komen brengen, is men nu reeds bezig het plaveiseldat zeer slecht is, zoo in orde te brengen, dat het konink lijk rijtuig niet al te groote schokken zal ondervinden. Het plan bestaat, in Mei of het be gin van Juni de werkzaamheden op de Lutine te hervatten. Ook de man die met zijne vrouw te Breda op het eind van het vorig jaar op verzoek van den procureur des konings te Antwerpen werd aangehouden en gearresteerd, is thans aan de Belgische regeering uitge leverd geworden. Dinsdag arriveerde te Venloo een troep Zigeuners, bestaande uit 12 personen, die 4 paarden en 2 wagens bij zich hadden. Daar men op hun verblijf hier te lande niet gesteld was, deed men hen uitgeleide naar Pruisen. De politie aldaar bracht ze naar Venloo terug, alwaar zij thans vertoeven. Een nadere beschikking zal nu weder geno men moeten worden. 's GRAVENHAGE. Door Z. M. is, met ingang van 16 Maart 1887, benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Tilburg, A.Jansen, te 's Hertogenbosch. Door Z. M. is de off. v. adm. 2de kl. J. F. Van Gelsdorp, met ingang van 1 April a. s., bevorderd tot off. v. adm. 1ste kl. De benoemd off. v. gez. 2de kl. bij de zeemacht M. J. Brandts wordt, met 1 April a. s.geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, om tevens dienst te doen in het hospitaal der marine aldaar. LAATSTE BERICHTEN. Bij het voortgezet debat over de Grond wetsherziening in de tweede kamer is aan genomen het amendement-A Mackay om bij bestuursmaatregel aan te wijzen welke rech ter over gratieverzoeken aan den koning zal adviseeren. Voorts is aangenomen het amen- dement-Borgesius om bij artikel 67 terug te komen op het gisteren bij artikel 57 aan genomen amendement—Lohman en dus te spreken van machtiging van de wet op den koning. Met 43 tegen 37 stemmen werd verworpen het amendement-De Geer om in de Grondwet in de afkondigingsformulier- wetten op te nemen de woorden^bij de gratie Gods". De paragrafen 9,. 14 en 15 werden aangehouden tot bij hoofdstuk 5 zoodat de discussie over hoofdstuk 2 ge schorst is. Tegen morgen 1 uur zijn de andere wetten aan de orde gesteld. Geheel onverwachts is in den afge- loopen nacht te 's Gravenhage overleden de heer J. D Doorman, hoofdredacteur van het Dagblad van Zuid-Holland en 's Gra venhage. Gister was hij nog op zijn bureel werk zaam verliet het klagende over pijn in de borst, om niet meer terug te keeren op zijn post, die hij gedurende ruim 25 jaar met zooveel talent, zooveel liefde en ijver heeft vervuld. Aanvankelijk te Utrecht als boek handelaar gevestigd, was hij werkzaam aan het Utrechtsche Dagblad en verwisselde de heer Doorman, toen het Nieuwe Dagblad werd opgericht, zijne betrekking met die van redacteur van dat blad, en toen de toenmalige hoofdredacteur overleden was, nam de heer Doorman diens plaats in en heeft er steeds ernstig naar gestreefd om met behoud van de politieke richting van dat bladtoon en inhoud te verbeteren en het een voorname plaats te doen innemen onder de groote bladen. Vloeide uit zijn pen menig belangrijk en dikwijls van groote studie getuigend artikel over de staatkundige vraagstukken, onver poosd hield hij zich steeds bezig met de al gemeene leiding en directie van zijn blad. Als journalist en mensch stond Doorman in hoog aanzien. Zijn eenvoud, bescheidenheid en kalme natuur werden door allen die met hem in aanraking kwamen opgemerkt en gewaardeerd en toen, eenige jaren geleden de Nederlandsche Journalistenkring werd op gericht behoorde Doorman terstond bij keuze tot de bestuurders. Ook in dien kring werd zijn helderheid van geest en juistheid van blik bijzonder op prijs gesteld. Weinige maanden geleden nog den lsten October jl. mocht Doorman zijn 25ja- rig ambtsfeest met opgewektheid vieren en genoot bij bet voorrecht te zien dat hij de achting genoot niet enkel van zijn vrienden, maar ook van politieke tegenstanders. Werd nu ook zijn levensdraad sneller af gebroken dan menschelijke berekening zou doen verwachten Doorman had pas zijn 60sten verjaardag gevierd voor zijn zwaar beproefde weduwe en betrekkinggen, voor zijn zoon, medearbeider aan betzelfde blad, moge het een troost zijndat de herinnering aan den arbeidzamen, bekwamen, gemoede lijken man niet licht zal verloren gaan. Te Leiderdorp is eene Gereformeerde jongelingsvereeniging opgericht, die reeds 37 leden en 70 begunstigers telt. Het huis van bewaring te Gorinchem thans ingericht voor strafgevangenis voor vrouwen, is gisteren door omstreeks dertig gevangenen, waaronder de Leidsche gift- mengster, vrouw Van der Linden, en de medeplichtige aan den moord te 's Hage op mevr. v. d. K.vrouw Jut, betrokken. De minister van marine zalnaar men verneemt, zich beijveren het ontwerp voor de begrooting voor zijn departement zoo tijdig in te dienen, dat de tweede kamer het in de eerste dagen van April véér de Paaschvacantie kan behandelen. (D. v. Z.-H. e» 's Gr.) PER TELEGRAAF. STRAATSBURG, 10 Maart. De minister Hoffmann heeft zijn ontslag als staatssecre taris voor Elzas en Lotharingen aangevraagd. GEMENGDE BERICHTEN. De beroemde Amerikaan Edison is in Florida; zijn gezondheid laat veel te wen- schen over. In den laatsten tijd is Edison spiritist geworden, en dat schijnt op zijn gestel geen gunstigen invloed te hebben. Een uitgebreide werkstaking is aange vangen onder de visschersbevolking te Great- Yarmouth, wegens de voorgestelde afschaf-

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2