NIEUWS- EN ADVERTKNTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. 8»ee Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Woensdag 9 Maart 1887. N°. 57. ADVERTEMTIEN: Bureel: Scheepmakerssteeg: 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Bericliten. ZEEMILITIE. K BRUID EENS EERLOOZEN. ourant Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.80. Prijs per Nummer 10 ('ent. Van 16 regels 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingencontantzonder rabatper regel 0.10. 200° Jaargang. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op artikel ISO der Wet op de Nalionale Mi litie, van den 19"» Angmtns 1861{Staatsblad i Noodigen de lotelingen deter gemeente, die verlan gen bij de ZEEMILITIE te dienenuil tich daartoe aan le melden vóór den 1«" April aanstaande, op een der werkdagen, tnMclien dea .oormiddag, negen en des namiddags drie urenter Secretarie deter gemeente. Zij herinneren voorts den belanghebbenden dat het orerbodig it voor het vervolg, vertoeken om inlijving bij de ZEEMILITIE lot bel Departement van Marine te richten en dat zoodanige vertoeken voortaan boi- len beschikking tullen worden gehoodendal der halve belanghebbenden, van het verlangen om bij de ZEEMILITIE te worden geplaatst, uilsluitend op de boven aangegeven wijte behooren te doen blijken. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaalsing in de Leidsohe Courent. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE RANTER, Burgemeester. LllMK.l Maart 1887. E. RIST, Secretari.. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gezien artikel 6. 2de alinea der Verordening van 11 November 1880, regelende de inwen dige inrichting der scholen, de toelating en hel ontslag der leerlingen (Gemeenteblad no. 4. van 1881); Brengen ter algemeene kennis, dat de in schrijving van nieuwe leerlingen aan de open bare scholen der 3e en 4e klasse zal plaats hebben van den 7 tot en met den 19e Maart e. k. in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de Binnenveslgracht aan hel Plantsoen, in de Van der-Werfstraal en aan de Korte Mare, des voormiddags van hall negen tot negen uren en des namiddags van hal/ twee tot twee uren, behalve des Zaterdags namiddags en des Zondags. De Gemeente Leiden wordt voor de leer lingen der openbare scholen van de derde klasse in drie wijken verdeeld. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse, no. 1 behoort dat deel der ge meente, dat ingesloten wordt door en len oosten en ten zuiden ligt van de lijn: Kaiser- straat, RapenburgNieuwsteeg, Zonnoveldsteeg, KetelboelersteegKorte Korenbrugsteeg, Nieuwe Rijn lol de Utrechtsche brug. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse, no. 2 behoort dut deel der ge meente, dal ingesloten wordt door en ten oos ten ligt van de lijnNieuwe Rijn Vischbrug, FEUILLETON. 137.) fGod geve het," zuchtte Dora, toen hare vriendin de deur achter zich sloot. De dag liep ten einde en in weerwil van de profetische woorden der oude dame werd de wolk grooter en donkerder, tot de ge heele lucht zwart werd en er eindelijk een storm losbrak, die vreeselijk in den omtrek huishield. Maar na een half uur was alles weer stil en het onweer was even plotseling verdwenen als het opgekomen was." .Mijn trouwdag is dus niet zonder onweer gebleven, mevrouw," zeide Dora aan tafel. .Ik hoop niet, dat gij in ernst geloof slaat aan die voorspelling?" „En al deed ik dit, lieve, dan hadt gij toch geen reden om bezorgd te wezen. De storm was hevig maar duurde niet lang en daarna scheen de zon des te helderder. Zon der kleine onweders is geen huwelijksleven mogelijk, en als de dag van heden een voor beeld is van het lot, dat n wacht, zullen de wolken, die zich aan uw gezichteinder vertoonen, spoedig weer verdwenen zijn." Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwarsgracht. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse, no. 3 behoort dat deel der ge meente, dat ingesloten wordt door en ten oos ten en westen ligt van de lijn: Kaiserstraat, Rapenburg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg, Ketel boelersteeg, Korte Korenbrugsteeg, Nieuwe Rijn, Vischbrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oosldwarsgracht. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leioen, 4 Maart 1887. MTADSNIEUWI, De netto opbrengst der tooneelvoor- stelling der onderoff. tooneelvereenigiug ten voordeele der vereeniging van gep. onder officieren en minderen op Donderdag 3 Maart 11. bedraagt f 398.92s. Op de tentoonstelling van ameuble menten enz. in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam konden we ook degelijk en tegelijk sierlijk werk tentoongesteld zien van stadgenooten. Daar latende de ver schillende meeningen die er omtrent het al of Diet nuttige vau tentoonstellingen heer- schende zijn en geuit wordeD, zijn zulke teekenen van leven zeker wel toe te jui chen, vooral wanneer men weet met hoeveel zorg, moeite en kosten het tentoonstellen in eene andere gemeente gepaard gaat. Leiden heeft lang op hel gebied van meubelmaken een goeden naam gehadmoge 't dien be waren en versterken. Dat daarvoor dan ook pogingen worden in 't werk gesteld bewijst o. a. het toeken nen op bovengenoemde tentoonstelling van een diploma len graad voor stoelen en tafels aan W. C. Broesterhuizen alhier en voor heerenschrijftafels een diploma met zilveren medaille aan J. J. Van der Voor den en Speet, eveneens hier ter stede. Men deelt ons de volgende opmerking mede: Volgens verklaring van den burge meester der residentie in Het Vaderland, blijkt het niet dat Anton Kabelaar, bij bet ongeval der koningin overkomen, juist hoo- ger staat dan eenige andere personen, die de hollende paarden tot staan brachten. Nu worden dezen jongman allerlei geschenken toebedacht: Voor moed, beleid en trouw, kon het zijn de Militaire Willemsorde! Zonder iets aan zijn moed of beleid te kort te doenzou Kahelaar daar hij koetsier is, zich misschien nog het meest vereerd heb ben gevoeld als hem de beide paardendie tot loon voor hunne zoo jeugdige onbezon nenheid nu dood geschoten zijn, ten ge schenken waren gegeven om ze te tem men. Met een paar zulke voortvarende die ren, juist geen hofpaarden, zoh hij misschien ook al tevreden zijn geweest. Met moed, be leid en trouw zoo hij ze wel onder den duin gekregen hebben en de belooning waren on getwijfeld beter in het karakter gebleven, dan zilveren lucifersdoosjes. Men schrijft ons: Op 8 December en eenige volgende dagen heeft het zwaar ge stormd, met een barometerstand zoo laag als zelden wordt waargenomen. In Jannari is er veel sneeuw gevallen met vorst, groo- tendeels uit het Zuiden. Februari heeft zich gekenmerkt door veel zonneschijn, geen re gen en windstilte. Dit laatste is voor de an ders zoo winderige Sprokkelmaand, die het dorre hout uit de hoornen schndt, wel op merkelijk. Kunnen er dan geen stormen en Maartsche buien verwacht worden? Zonder twijfel en vroeg of laat, niet gering. Op zooveel kalmte volgt ruw weer, gelijk op droogte nattigheid, op een helderen hemel donkerheid volgt. Nu is de lucht grauw, griezelig sneeuwkoud, met noordoostenwind, die in het voorjaar langer stand houdt dan menigeen lief is en waarbij veler verwach ting nogal getemperd wordt. Voor eenige dagen toch gaf men, blijkbaar gestreeld door zooveel zonnewarmte, hoog op van de velden met crocussen en hyacinthen, waar van de bedekking kon worden weggenomen. De crocus zou haast bloeien en „de koningin des velds" (in het plantenrijk zijn er vele koninginnen), de hyacinth, begon ook al eenig denkbeeld te geven van de kleuren pracht, die over eene maand te wachten stond. In gewone taal vermeld, draagt zich de zaak aldus toe. Van de hybriden-crocus- sen bloeit er nog niet een en half April kunnen de byacinthen in bloei komenmaar dan moet het weêr bijzonder meeloopen. Hoe zou dat dan ook vroeger kunnen? De Üelléborut, het zoogenaamde nieskruid, bloeit nog; anders eën van de eerste ranonkels in Ja nuari. Nu treft men nog eene andere ranon kel aan, die pas begint te bloeien: Eran- Uit hyemalis winter-lentebloemen voor weinige dagen slechts kwam het sneeuwklokje of vastenavondzotje boven den grond. Dat is laat en men kan het dan ook wel aan de dorre weilanden afmeten dat het lang koud is geweestde groeizaamheid nog ko men moet en de boterbloem nog ver in het verschiet ligt. MUZIEK, LETTEREN ENT KUNST. Geboortedag (1762) van Ewaldus Kist. Sterfdag (1874) van Jules Michelet. De heer Massenet heeft te Den Haag drukke dagen gehad. Men oordeeleDonder dag, kort na zijn komst in de residentie, repititie van „Manon"'s avonds besprekin gen met eenige artisten in het „Hótel de l'Enrope", waar hij zijn intrek had genomen. Vrijdag: generale repititie van „Manon"; 's avonds wederom besprekingen met artisten en regie over mise-en scène en actie. Zater dag bezoek aan Leidenwaar hij een repi titie van zijn „Eve" dirigeerde (het werk wordt, zooals de lezer weetuitgevoerd door de Leidsche Zangvereenigingdirecteur W. Van Iperen); diner bij den Franschen ge zant, den heer Legrand, die een aantal di plomaten had genoodigd om den componist te ontmoeten, 's Avonds dirigeerde hij de lste opvoering van „Manon". De Fransche meester verliet Zondagmorgen vroeg weder de residentie. Hij zal eenigen tijd in Italië doorbrengen, om opvoeringen van „Le Cid" en „Manon" voor te bereiden, en zich verder wijden aan zijn nieuwe opera „Werther", waarmede hij sedert eenigen tijd bezig is. Vermoedelijk zal men den heer Massenet in het volgend seizoen hier terugzienwant het plan beBtaat dan „Le Cid" op te voe ren. Lestellier zal alvast de titelrol in den zomer instuileeren. (Fad.) Tijdens het verblijf van den componist Massenet had de mnziekhandelaar de heer Van Eek in de Vlamingstraat te Den Haag voor een zijner winkelramen uitsluitend wer ken van dien beroemden meester uitgestald. De Maasbode is heden in vergroot formaat en eenigszins veranderde verdeeling met vergroot hoofd verschenen. „Maar ik hoop toch niet dat dit met zulk een verschrikkelijk geweld zal geschieden, als dit bij de elementen het geval was. Een oogenblik scheen het huis op zijne grond vesten te wankelen, en had ik toen niet geweten, dat Frits veilig te Francisville wss, dan zou ik bevreesd voor hem geweest zijn." „Hij is du reeds op den terugweg en brengt alles mede, dat u onherroepelijk aan hem zal verbindenen u voor altijd de ge dachte zal ontnemen, om ons ooit weer te willen verlaten." „Er bestaat nu veel waarschijnlijkheid, dat de wensch nooit meer bij mij zal opko men, om deze rustige haven te verlaten, waarin ik zooveel overdiend geluk heb ge vonden," zeide Dora zacht. Toen de zon ter kimme neigde, keerde Lilbume terug, vergezeld van een slanken man, Dora onbekend. Het was de predikant van de kleine gemeente te Francisville." Hoewel hij den geheelen dag druk bezig was geweest had Lilburne toch den tijd, aan Fuller de volgende regelen te schrijven. „Waarde George! Mijn bruiloft heeft veel spoediger plaats dan ik bij onze scheiding hedenmorgen mogelijk achtte. Gij zult, naar ik vermoed, met het oog op de bewuste kleeding, niet bij ons huwelijk tegenwoordig kunnen zijn, want reeds over een paar uren word ik met Dora vereenigd. Gij zult ver baasd opzien, maar ik vind het grootste geluk en behoef u niet te zeggen, hoe dank baar ik er voor ben. Hoe ik Dora's toe stemming er voor kreeg, is slechts voor haar en mij begrijpelijk. Zoodra ik wist, dat zij mij beminde, was er voor mij geen hinder paal meer, en ik liet haar niet den lijd, om zich nog door allerlei bedenkingen te kwellen." „Heden over vier weken hopen wij onze buren en vrienden bij ons te ontvangen, en bij die gelegenheid hoop ik u, als oDzen meest geachten vriend, ook te zien. Als gij komt, waarde George, hoop ik u zeer vroo- lijk en weer zooals vroeger te zien, want ik weet, dat gij ons niet zult bedriegen." „Ik zal met mijne vrouw een klein uit stapje maken om haar geheel alleen te heb ben, tot ik het geluk leer begrijpen, dat mij zoo onverwachts werd geschonken. Als gij gedurende mijne afwezigheid er toe kondt besluiten, op La Bosquet uw intrek te nemen en mevrouw Elmer gezelschap te houden, zoudt gij mij zeer verplichten. Die dame stelt veel belang in u, en ik geloof, dat het voor u ook niet kwaad is, als gij uwe een zaamheid een tijdlang vaarwel zegt." Uw oprechte vriend Fr. Lilbuene. Nog denzelfden avond kwam Fullers ant woord. Hij nam de uitnoodiging aan, en wenschte het jonge paar geluk. Onrustig en toch verheugd kleedde zich Dora voor haar tweede huwelijk. In weerwil van al hare pogingen, om de herinnering aan haar eerste bruiloft uit het geheugen te bannen, waardoor zij aan smaad en ellende werd blootgesteld, zag zij voor haar geest voortdurend Mendoza's schoon en toch on heilspellend gezicht, dat met al hare hoop den spot scheen te drijven. Dora had vergeefs getracht, de gelaats trekken van den ellendeling te vergeten, maar zijn vreeswekkend beeld doemde tel kens weer in hare herinnering op. Op zulke oogenblikken geloofde zij, dat de invloed van zijn geest, op haar werkte. Jnist hedenavond vooral had Dora die schaduwen van het verleden willen verdrij ven, maar toen zij haar kleed aandeed, was het haar als of Mendoza's bleek spotachtig gelaat achter haar in den spiegel zag en haar dreigend toegrijnsde. Zij was zoo wit als sneeuw, toen Lilburne, met een van vreugde stralend gelaat, haar kwam afhalen, om met haar voor den pre dikant te verschijnen. (Wordt vervolgd

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1