NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. 8* e 'L e Courant v e r s c li ij n t d a «e lij k sbehalve op Sou- en Feestdagen. ABOfilWElülEfliT: Dinsdag 8 Maart 1887. N°. 56. ADVERTEWTIEK: Bureel: Scheepmakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BRUID EENS EERLOOZEN. ourani Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 ('ent. Van 1regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingencontantzonder rabatper regel 0.10. 200. Jaargang. Stads-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien hel adres van J. J. L. WEE, koop man, wonende alhier, houdende verzoek om vergunning tot het plaatsen van een veevoeder ketel lot het vervaardigen van zoogenaamde velpakkingin het perceel Hooigracht n°. 53. Gelei op de arll. 6. en 7 der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad no. 95); Geven bij deze kennis aan hel publiek dat ge noemd verzoek, mei de bijlagen, op de Secre tarie dezer gemeente ter visie gelegd is; als mede dat op Maandag den 21 Maart aanst., 'svoormiddags te elf ure, op hel Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren legen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester, E. KIST, Secretaris, Leider, 7 Maart 1887. ITADIKIEUWI. Bij de op heden gehouden openbare ver- kooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ35, ƒ18.f 3.90 en f 1.90, laagste prijzen 85, 18.ƒ3.70 en 1.85. Gisteravond te 11 uur ongeveer tra den een viertal personen de herberg van B in de Koornbrugsteeg binnen en maakte daar eenige verteering. Het verzoek om die verteering te betalen werd met scheldwoor den beantwoord waarna de herbergier een hunner bij den kraag pakte. De overigen gingen naar buiten en gooiden de ruiten in. Toegeschoten burgers uit de buurt slaagden er in met bebnlp der politie de daders te vatten en naar het politiebarean te brengen waar naar een en ander onderzoek zal gedaan worden. Vrijdagavond heeft dr. Schaepman eene lezing gehouden voor bet studentengenoot schap „Doctrina" alhier. Tot onderwerp had spreker gekozen „het kiesrecht". Bij het Zaterdag te 's Gravenhage ge houden examen voor nattige handwerken zijn geslaagd de dames A. M. Ten Brink en G. E. J. Visser, beiden van Leiden. Uit 's Gravenhage wordt ons gemeld De heer Massenet heeft Zaterdag 11. den dag te Leiden doorgebracht en aldaar de repetitie geleid van de Leidsche Zangvereeniging, di recteur de heer Willem Van Iperen, welke binnenkort Massenet's in 1875 geschreven oratorium „Eva" zal ten gehoore brengen. De componist van Manon roemde zeer de ontvangst hem daar bereid. UNIVRRglTEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de geneeskunde aan de rijks-universiteit alhier, de heer G. A. De Geus, geb. te Leiden, na verdediging van zijn academisch proef schrift, getiteld: „Verslag der chirurgische kliniek aan de rijks-universiteit te Leiden gedurende den cursus 18841885." MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Steifdag (1824) van Bhijnvis Eeith. (1882) Berthold Auerbach. De Pransche toondichter Jules Masse net, een der gevierdste vertegenwoordigers van de jonge Pransche school, heeft Zater dagavond te 's Hage bij de opvoering van het door hem geschreven zangspel „Manon", welke hij in persoon leidde, kunnen onder vinden hoezeer zijne groote mnziekale talen ten worden gewaardeerd. De ontvangst van het publiek, toen hij zich in het orkest voor zijn lessenaar zette, getuigde van geestdrift en vereering. De leden van het orkest boden hemonder fan fares, een lanwer aan. Door den auteur na elk bedrijf daverend toe te juichen en voor te roepen, nitte het pnbliek zijne hulde met de schoone compo sitie van Massenet. De geabonneerden vereerden den maëstro met een verbazend groote eikenkrans in goudblaren als herinnering aan deze eerste voorstelling van zijn werk en zijne kort stondige aanwezigheid te 's Hage. Bij al deze ovaties voegde het opera-ge zelschap een fraai geschenk als blijk van bewondering zijner talenten, waaraan de artisten den grooten bijval verschuldigd waren, dien ook zij dezen avond mochten oogsten onder de bezielende kracht van zijn dirigeerstok. Hoogst verrast was Massenet toen hem, na het derde bedrijf, de schoonste bladzijde in zijne partituur, wegens de bewonderens waardige instrumentatie en den verheven zang, door den burgemeester, die hem zijn loge openstelde, de ingenomenheid met zijn werk werd vertolkt in tegenwoordigheid van de wethouders. Namens het gemeentebestuur bood hij Massenet eene zilveren medaille aan met een opschrift aan de eene en het stedelijk wapen aan de andere zijde. Hoewel deze kunstenaars-huldiging min of meer intiem plaats vondbegreep het publiek er genoeg van om de overhandiging van het eere-metaal met een krachtig applaus te bezegelen. De muziek is, vooral in de drie laatste bedrijven, breed uitgewerkt voor orkest, streelend en vol gevoel. Uit Pransche muziekbladen blijkt, dat zich te Parijs niet minder dan 220 jonge vrouwelijke pianisten voor het conservatoire hebben aangemeld. Aan die inrichting wordt echter niet iedereen met open armen ont. vangen en het klavierspel wordt er niet als hoofdzaak beschouwd. Van die 220 zijn er dan ook 190 afgewezen. In het conservatorium te Weenen daar entegen waren in de laatste jaren niet min der dan 446 leerlingen voor de piano, na- melijke de helft van het gezamenlijk aantal leerlingen. Wat er van zóóveel pianisten worden moetP Onder den naam De Medearbeider zal met 1 April te Haarlem verschijnen een nieuw antirev. weekblad. Het Chr. week blad voor Haarlem, dat nu bestaat, houdt dan op. Het Haagsche Panoramadoek, voor stellende Scheveningen gezien van het voor malig Seinpottduinis nu te Mfinchen ten toongesteld. Voor het fauxterrein is eene hoeveelheid duinzand medegenomen, en wel 48000 K.G. In Den Haag wordt nu verwacht het doek de haven van Cairo van den Belgischen schilder Emile Wouters. Mevr. BeerBmans ontving te Arnhem nog van een harer vereerders een schilderijtje van Apol. Inhoud, 16de jaargang, n°. 39, van De Huisvrouw. De kookkunst-tentoonstel ling te Leipzig. Sport. Door dr. S. Sr. Coronel Het avondje bij tante Sara. Door Charlotte Bock. Gedachten. Berichten uit de vrouwenwereld in binnen- en buitenland. Allerlei.Huishoudelijke raadgevingen en mededeelingen, Ingezon den Correspondentie. Peuiileton „He lena Jung". Naar het Duitsch van Paul Lin- dau. (Vervolg.) Advertentien. Hoe volledig en correct de heer Farn- eombe Sanders in de quaeBtie der Neder- landsche troonsopvolging ook moge ge weest zijn, toch was bij in zijn gegeven successielijst nog onvolledig. Hij sprak van drie zoons en drie dochters van prinses Louise, kroonprinses van Denemarken, en haar gemaal prins Prederik. Hij moest ge zegd hebben vier zoonswantde kroon prinses van Denemarken had enkele uien te voren een nieuwen mannelijken telg ter wereld gebracht. Reuter had den heer Sanders voor die onvolledigheid kunnen vrijwaren; maar het regentschap heeft 't eenvoudig niet noodig geoordeeld, het be richt aan zijn Nederlandsche geabonneerden te zenden. (Haagiche Dagbl.) Het Vaderland ontvangt het volgend schrijven omtrent de toedracht van het on geval met het rijtuig van H. M. de koningin, op 19 Pebr. jl.: 's Gravenhage5 Maart 1887. Mijnheer de Redacteur. Herhaaldelijk worden mij in den laatslen tijd inlichtingen gevraagd omtrent het zoo gelukkig afgeloopen ongeval, H. M. de ko ningin in den namiddag van den 19 Fe bruari 11. overkomen en naar het aandeel dat sommige personen zouden gehad hebben in het tot staan brengen van de zonder bestuur der voortrennende paarden. Uit een zoo nauwkeurig mogelijk inge steld onderzoek is geblekendat het voor komen van ernstige gevolgen iD de voor naamste plaats is te danken aan de omstan digheid, dat niet ver voorbij den stal van den stalhouder Wegman in het Noordeinde een rijtuig stondwaarin het rijtuigwaarin H. M. de koningin was gezeten, is vastge- reden. De eenige ernstige poging om, vóórdat de aanrijden plaats hadde paarden tot staan te brengen, is gedaan op den hoek van de FEUILLETON. 186.) „Er is bij hem geen sprake van opoffe ring, mijn kind. Gij zijt in elk opzicht zijner waardig en gij kunt en zult hem gelukkig maken, en meer mag een man van zijne vrouw niet verlangen." „Ik zal zeker mijn best doen, om datgene voor hem te wezen, wat hij van zijne le vensgezellin mag verwachten, maar ik gevoel eene onbestemde vrees, dat de beproevingen, die mij zijn opgelegd nog niet ten einde zijn. Reeds eenige dagen heb ik een angstig voor gevoel, dat mij het een of ander onheil horen het hoofd hangt, en dit voorgevoel, maakt mij nog angstiger nu Frits op zulk eene snelle verbintenis heeft aangedrongen." „Dat is eene ziekelijke inbeelding, lieve Dora. Aan den gezichteinder is na geen wolkje te zien, en als u werkelijk iets kwaads bedreigt, zal zijn sterke arm u beschutten en kunt gij n volkomen op zijn minnend hart verlaten. Kom mijne dochter, het spijt mij dat ik heden een rimpel op uw voor hoofd zie. Als gij den man, die u reeds zóó lang en zóó teeder heeft bemind, naar zijne waarde schat, dan zult gij de hand, die hij u reikt, aannemen, zonder op uw droevig verleden terug te zien, of eenige vrees voor de toekomst te voeden." „Ja, dat wil ik doen, lieve mevrouw," antwoordde Dora. „De vrees, waarvan ik sprak is misschien een gevolg van mijne groote opgewondenheid. Men kan niet zoo op eenmaal van de duisternis in het heldere licht overgaan, zonder een oogenblik ver blind te wezen. Ik weet hoeveel reden ik heb, om dankbaar te wezen, en van ganseher harte ben ik ook erkentelijk voor het geluk, dat mij ten deel is gevallen. Het doet mij nog meer genoegen, omdat daardoor de wensch van mijn overleden vader vervuld wordt." „En welk kleed wilt gij voor uwe bruiloft aandoen, mijn kind," zeide mevrouw Elmer, terwijl zij Dora in hare armen sloot en haar hartelijk kuste. „Ik heb een oud bijgeloof, dat een bruid bij haar huwelijk, een geheel nieuw kostuum moet dragen, en toch zullen wij nu geen lijd hebbenom dit voor he denavond te laten vervaardigen." „Gelukkig voor uw bijgeloof heb ik nog een rose zijden kleed, dat ik nooit heb ge dragen," gaf Dora glimlachend ten antwoord. „Het was een geschenk van mevrouw Hart en is zoo rijk met kanten bezet, dat ik het voor de gezelschappen, die wij bezochten terwijl ik hier was, te prachtig vond. Ook stond mevrouw Hart er op, dat ik zooveel linnengoed, en dergelijke dingen medenam, dat ik mij voor de feestelijkheid geheel in het nieuw kan kleeden, als gij er op staat." „Dat spreekt van zelf, lieve. Mevrouw Hart is een zeer verstandige vrouw die waar schijnlijk wel te voren ingezien heeft, waar voor gij dat alles zoudt kunnen noodig hebben." „Weet zij, wie Frits was, toen zij mij overhaalde, hierheen te gaanP" vroeg Dora blozende. „Dan heeft zij niet mooi gehan deld." „In de liefde en in den oorlog is veel geoorloofd, zooals gij weet. Gij moogt haar dus niet te streng beoordeelen, en daaren boven was ik eveneens in het geheim. Ik deelde haar de verandering van den naam van Prits mede, en daarop ontwierpen wij gemeenschappelijk het plan om u onder één dak samen te brengen, zonder dat gij beiden wist, wie gij eigenlijk voor u hadt." „Uit den grond van mijn hart dank ik n thans er voor, want ik heb hier mijn hoog ste geluk gevonden. Ik beminde Frederik, in weerwil van de pogingen, die ik aanwendde om dit gevoel te bedwingen, toen ik er mij niet meer tegen kon verzetten, wilde ik mij in de stralen dier liefde koesteren, tot de tijd daar was, dat ik er afstand van moest doen en weer de wijde wereld moest ingaan. Hoe gelukkig ik mij gevoel, dat ik hier mag blijven, wil ik voor u niet verbergen." „Zoo mag ik u gaarne hooren spreken, mijne dochter, want Frederik is mij even dierbaar als een zoon. En gij zijt het niet minder. Nu moet ik weg, om voorbereidselen te treffen voor het feestmaal. De hemel is onbewolkt, en dat doet mij genoegen, want een oud spreekwoord zegt„Gelukkig de bruid, op wier trouwdag de zon schijnt." Dora keek uit het raam en zeide plot seling „Daar ginds aan den horizon vertoont zich eene kleine wolk. Ik hoop dat gij dit niet voor een slecht voorteeken houdt, mevrouw." „Onzin mijn kind! Het is een klein, wit wolkje, dat de zonnestralen spoedig zullen doen smelten, en evenzoo zal al nwe dwaze vrees door de warmte en het licht der liefde, die u nu omringt, verdwijnen." fVordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1