BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Meiuingers hebben het Victoria- theater te Berlijn gepacht, en zullen van 1 Sept. af daar geregeld voorstellingen geven. Van Carmen Sylva is verschenen een roman, getiteld: „Es Klopft". Het comité voor de oprichting van een gedenkteeken voor Mozart te Weeneu, heeft prijzen van 3000, 2000 en 1000 fl uitge loofd voor de drie beste ontwerpen. De ter mijn van inzending is 31 Dec. Het monu ment zal 5 Dec. 1891 (een eeuw na Mozarts dood) worden onthuld. Gedurende de maand Jan. is bij de rijkspostspaarbank ingelegd f 755,849.74' en terugbetaald f 453,588.46, alzoo meer ingelegd dan terugbetaald f 302,311.28'. Aan het einde der maand Dec. was ten name der verschillende inleggers ingeschre ven een bedrag van f 8,865,642.77', zoo dat het gezamenlijk tegoed der inleggers aan het einde der maand Jan. 1887 bedroeg f 9,167,954.06. In den loop der maand Jan. werden 4 972 nieuwe spaarbank boekjes uitgegeven; 854 werden geheel af betaald, zoodat er aan het einde der maand 144.107 in omloop waren. Blijkens telegrafisch bericht van Ma dera, bij het dep. van marine ingekomen, is Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. Zilve ren Kruis, onder bevel van den kapitein ter zee D. J. Weys, den 21sten Februari 1887 te St. Helena aangekomen, en den 24sten daaraanvolgende weder van daar ver trokken. Aan boord was alles wel. Naar het U. D. verneemt, zal de koninklijke familie de maanden Juli en Au gustus op Oranje-Nassau's oord doorbrengen. Zr. Ms. bloemist, de heer Kraaijenbrink vertoeft thans op dat landgoed, waar onder diens toezicht de noodige verfraaiingen aan het park enz., zullen worden aangebracht. Officieel is thans bekend dat de maat schappij „Nederland" hare 10 daagsche mail dienst veranderd ineen 14daagschen, wegens verminderde personen en vrachtvaart. Voortaan zal Padang geregeld worden aan gedaan. - De jaarlijksche algemeene vergadering der vereeniging van de officieren der schut terij in Nederland, zal dit jaar in de maand Juli te Middelburg worden gehouden. In de jl. Maandag behandelde zaak van een Haagsch koetsier en eene vrouw, die in een nacht van de maand Januari twee agenten van politie 4de klasse hadden, mishandeld door ben slagen met latten toe te dienen, deed de rechtbank gisteren reeds uitspraak. De koetsier werd veroordeeld tot 2 maanden en zijn medebeklaagde tot 14 dagen gevangenisstraf. De rechtbank te 's Gravenhage heeft gisteren vrijgesproken de metselaarsknecht uit Schipluiden die de vorige week terechtstond onder aanklacht als zoude hij met hebben voldaan aan het bevel van den burgemeester van voornoemde gemeente tot ontruiming van een bierhuis. De rechtbank achtte nl. de schuld van bekl. niet bewezen, wijl de burgemeester hem niet in de gelagkamer van 't bierhuis doch in de huiskamer van den bierhuishou der had aangetroffen. Een treurige verschijning maakte gis teren voor de rechtbank te 's Gravenhage een 14jarig dienstmeisje, dat beklaagd werd ten nadeele van haren meester uit een ge sloten kastje voor een bedrag van ongeveer f 150 aan bankpapier en geldstukken te hebben ontvreemd. Het meisje bekende ten volle, dezen dief stal bedreven te hebbentijdens het schoon maken van het kastje dat, naar zij voorgaf, onder die bewerking opensprong. Waarom zij het geld stal, kon zij den rechter niet goed verklaren. Zij scheen het zelve niet te weten. Voor een gedeelte van het gestolene had zij kleedingstukken gekocht te Delft. Het openbaar ministerie was van meening dat het meisje had gehandeld zonder oordeel des onderscheids, en vroeg daarom haar ontslag van rechtsvervolging, doch hare op zending naar een rijksopvoedingsgesticht voor den tijd van vier jaren. Mr. Van de Kasteele, voor bekl. als toe gevoegd verdediger optredende, dankte het openbaar ministerie voor de vergemakkelij king van de taak der verdediging. Voor bet geval echter de rechtbank wel mocht aannemen, dat zijne cliënte met oor deel des onderscheids had gehandeld, leverde pleiter een juridisch betoog over het begrip „oordeel des onderscheids" in het algemeen, en de toerekenbaarheid van bekl. in het bij zonder. Hij geloofde hier te staan voor een geval van kleptomanie, voor een misdrijf begaan onder de werking van eene oogen- blikkelijke ingeving, zonder misdadig oog merk echter. Tt-~ m 19 «ca as «3 De uitspraak in deze zaak is bepaald in de volgende week. Herhaaldelijknog bijna dagelijks (zegt het D. v. Z.-B. en 't Gr.)ontvangt An ton Kabelaar bewijzen, dat zijn medeburgers, hier ter stede en elders, zijne flinke daad vaD 19 Februari op hoogen prijs stellen en hem er warm dankbaar voor zijn. Verschei den uitgevers van tijdschriften hebben hem aanbiedingen gedaan om zijn portret aan het belangstellend publiek te kunnen leve ren. Nu heeft Kabelaar weder een schrijven van eenige ingezetenen van Maassluis ont vangen, houdende „een woord van dank en huide voor zijn opofferenden moed op 19 Februari." „Door uw manmoedig gedrag"- schreven zij zeer juist „zijn toch Neder lands hope HD. Moeder van een groot ge vaar gereden ie onze geëerbiedigde vorst voor een zware ramp bewaard." „Leve Kabelaar!" eindigde de brief. Schipper Den Heijer en drie Scheve- ningsche zeelieden hebben 11. Vrijdag 25 Februari te Great-Yarmouth getuigenis af gelegd in de zaak tegen het schip l'ill try 865 van Yarmouth, aangeklaagd van den 12den October 1885, ten nadeele van den reeder P. Groen te Scheveningenvoor ruim f 3000 aan vischtuig moedwillig te hebben vernield van het schip S. C. H. 40. De Engelsche rechter heeft volgens getuigenis van schipper Den Heijer uitgemaakt, dat het niet voldoende is dat alleen letter en nummer van het schip bekend zijn. De reeder Groen zal zich andermaal tot onze regeering wenden. Gisteren morgen is van een der kleine koepels van het Kurhaus te Scheveningen een timmerman, 24 jaar oud, naar beneden gestort. Hij kwam zwaar gewond op het sousterreiu terecht en gaf nog slechts flauwe teekenen van leven. Het comité voor de Aprilfeesten te Amsterdam is ijverig in de weer. Dinsdag zijn bijeenkomsten gehouden met besturen van vakvereenigingen, met tooneeldirectiën en met afgevaardigden van cominissiën uit verschillende wijken, om tot een goed ge heel te komen. Volksbals; gratis-voorstellin gen, volksspelen, algemeene versiering der stad, behooren tot de plannen, waaromtrent zeker spoedig een definitief besluit zal wor den genomen, daar de tijd kort is. Het koninklijk gezin wordt toch 12 April e. k. hier ter stede verwacht. Hbl Het comité voor de Aprilfeesten te Amsterdam heeft het Nederlandsche Gymnas- tiek-verbond uitgenoodigd de leiding der volksspelen op zich te nemen. De keizerin van Oostenrijk heeft van haar voorgenomen bezoek aan Amsterdam dit jaar afgezien. Een 14-jarig meisje te Oud-Karspel trapte eenigen tijd geleden in een stopnaald en bij het verwijderen er van bleef een ge deelte in den voet achter. Toen nu door de moeder geneeskundige hulp werd inge roepen, was de toestand reeds zoo ongun stig, dat dezer dagen het been van het kind tot even onder de knie moest worden afgezet. Als een bewijs dat de scheepvaart op den Boven-Rijn thans vrij druk isdiene dat Dinsdagavond te Lobith ruim 70 schepen voor anker moesten blijvenwelke allen na zonsondergang aangekomen waren, zoodat inklaring niet meer kon geschieden. I11 de dorpen in oostelijk Drente neemt het kiezen vau een beroepbij dat van boe renarbeider, zeer toe. Vroeger plachten ar beiders het geheele jaar door werk van de groote landbouwers te bekomendoch door het toenemend getal arbeiders is dit voor allen niet meer mogelijkterwijl ook de boer zelf zooveel hij kan zijn eigen landbouw drijft om kosten te sparen. Nu worden de arbeiders tevens ambachtslieden. Het klompenmaken is een veel gezocht bedrijf, want dit geeft altijd werk, terwijl massa's klompen naar de in bevolking toe nemende veenkoloniën worden vervoerd, waar geeu klomphout is, en ook geen klom penmakers wonen. Verder leggen de jeug dige daglooners zich op andere ambachten toe, waaronder vooral het stroo- en rietdek- ken op de boerenhuizen hoogere verdiensten levert dan het landbouwbedrijf als graven, mesten, ploegen enz. Ook zijn reeds velen uit onze Drentsche dorpen geslaagd in hunne pogingen om eene landsbetrekking te beklee- den, waartoe goed onderwijs den eersten grondslag had gelegd. In dit met elk jaar toenemend streven naar eene verbeterde wijze van bestaan, ziet men zoowel een bewijs van toenemende kennis onder onze lagere stan den, als van den drang des tijds die nood zaakt tot breken met den ouden sleurgang. (N. R. Cl.) Aan den straatweg Gieleu-Gasselte is voor een paar jaren een bessentuin aange legd waar men de teelt der bessen tot eene «T3 «CJ BS. A. TWW T» winstgevende zaak tracht te maken. De ont werper daarvan, de lieer E. Hegge te Wil- dervankheeft de eer een eersten stap op dezen weg te hebben gedaan. De bessen- boomen tieren er welig en leverden eene belangrijke opbrengst. Men ziet hier dat de bessen op de leemachtige zandgronden wel willen. Men verneemt nog niet dat het leggen van bessentuinen op zandgrond na volging vindt. De vorige week vervoegde zich bij den goudsmid R. Groenier, te Winschoten, een persoon, die beweerde, dat hij uit Oude- Pekela kwam en voornemens was te trou wen, weshalve hij eenige goederen op keur vroeg mee te nemenmet belofte ze na eenige dagen terug te zenden. 4 gouden ringen, 4 gouden kettingen en 4 dameshor loges werden hem meegegeven. De heer Groenier kreeg, toen hij na 4 dagen niets vernam argwaan en begaf zich naar Pekela waar hij zijn klant echter niet vond. De politie, met het feit in kennis gesteld, heeft hem nog niet kunnen opsporen. Door de scherm- en turnvereeniging te Gulpen zal op 3 en 4 Juli e. k. een groote internationale scherm- en gymuastiek-wedetrijd gehouden worden. Alle Nederlandsche en de voornaamste buitenlandsche scherm- en gymnastiekvereenigingen zullen uitgenoodigd worden om hieraan deel te nemen. 's GRAVENHAGE. Door M. zijn benoemd tot notaris te Haarlem, J. Willems, candidaat-notaris te Velzen en tot kantonrechter te Heerenveen mr. M. Mz. Vanlleloma, thans griffier bij hei kantongerecht aldaar. Door Z. M. is aan den heer D. P. Erd- brink notaris te Pasoeroeanthans met ver lof hier te lande, met ingang van 1 April 1887, op zijn verzoek, eervol ontslag als zoodanig verleend. De luit. ter zee 2de kl. T. E. W. Van Dompseler, dienende aan boord Zr. Ms. ramschip Stier, wordt met den 11 den dezer overgeplaatst aan boord Zr. Ms. schroefstoom schip Van Speyk en aan boord van genoemd ramschip vervangen door den luit. ter zee 2de kl. P. Van den Broeke. LAATSTE BERICHTEN. Door het bestuur der Leidsche Bouw- vereeniging is gisteren in café Zomerzorg onder beheer van den architect W. C. Mul der, aanbesteed.' het bouwen van 104 ar beiderswoningen, grenzende aan de Haver zaklaan en Morschsingel. Minste inschrijver H. A. Van Wouw te's Hage voor f 125.570; hoogst ingescheven voor 157.401. In de zitting van de tweede kamer heeft heden bij voortgezet debat over de bepalingen voor de troonsopvolging de heer Farcombe Sanders zijn amendement ingetrok ken en verviel dus ook het sub-amendement van den heer Lobman; tevens is het regee- ringsartikelbepalende dat wettelijke goed keuring slechts vereischt wordt voor huwe lijken van den koning en de overige leden van het koninklijke huis, door geboorte daar toe behoorende, aangenomen met 65 tegen 11 stemmen. De overige wijzigingen om trent de regeering zijn goedgekeurd. Voorts is besloten dat veranderingen in erfopvolging kunnen gebracht worden op voorstel deB konings door de dubbele kamers in ver- eenigde vergadering. Maandag voortzetting. Voor het gerechtshof te 's Hage stond heden terecht een sjouwerman uit Leiden, die zich bezwaard gevoelde door eene ver- oordeeliug tot een jaar gevangenisstraf hem door de rechtbank te 's Hage opgelegd ter zake van diefstal van eenig zilvergeld ten nadeele van een schippersknecht, die zich met hem bevond ten huize eener vrouw te Leiden. Deze bekl. beweerde onschuldig te zijn. Adv.-gen. mr. Bijleveld kwam het voor dat het ten laste gelegde voldoende bewezen was en requireerde de bevestiging van het vonniB, met bepaling van het bedrag van het gestolene op f 5. De verdediger, mr. Van Praag, geloofde dat het overtuigend bewijs ontbrak. Het getuigenis van de eenige getuige was z. i. zeer wankelbaar en op grond daarvan ver zocht hij de vrijspraak van zijn cliënt. Er had zich overigens naar zijne meening in deze eene vormquaestie voorgedaan. Tegen den bekl. was den 31 December een bevel van gevangenhouding uitgevaardigd en sedert waren meer dan 30 dagen verstreken zonder dat bedoeld bevel was verlengd. Hij meende dat of de termijn had moeten verlengd wor den, öf den bekl. in vrijheid gesteld, ook al was de instructie tegen den bekl. geëin digd. Pleiter beriep zich voor zijn betoog op een arrest van den hoogen raad en trachtte aan te tounen, dat art. 116 pr. Wetb. v. Strafvord. wa» van gansch alge meene strekking. Zijne conclusie strekte ten slotte tot in vrijheidstelling van bekl. Het openb. min. geloofde niet dat het hof bevoegd was om over het door den verde diger aangevoerde te oordeelen, maar deze oordeelde dat de rechter, die ten principale kan beslissen, dit ook over eene subsidiaire conclusie kon doen. 's Hofs uitspraak is bepaald opa. s. Vrijdag. In den laatsten tijd werd aan eenige slagers in Den Haag belangrijk nadeel toe gebracht door brutale inbraken in hunne slachthuizen, waarbij de dief of dieven groote gedeelten afsneden van aldaar hangende pas geslachte runderen of schapen. Bij een hunner heeft men van een koe bijna niets dan het geraamte laten hangen. Wij vernemen dat hedenochtend eene vrouw in de Waterloostraat te 's Hage, die den vorigen avond schijnbaar gezond te bed was gegaan, dood op hare legerstede is ge vonden. Zij was weduwe en alleen thuis met hare twee kinderen. PER TELEGRAAF. BUCHAREST, 3 Maart. De opstand te Silistria is onderdrukt. De commandant van het regiment, dat het sein gaf tot den op stand, is gedood. Het was gedurende de afwezigheid der troepen, die naar Silistria waren vertrokken, dat de oproerige bewe ging te Rustschuck ontstond. Alle gemeen schap met Bulgarije is afgebroken. De opstandelingen van Silistria hebben de grens overschreden en zijn in de Dobrud- scha gevallen. Het oproep te Rustschnck is, wat bloedstorting betreft, ernstiger dan dat te Silistria. Onder het te Rustschuck achtergebleven garnizoen heerscht verdeeld heid. Men gelooft dat de insurgenten de wijk hebben genomen naar de kazernes en dat de regeeringsgezindheid hen aantasten. Er zijn vele dooden en gewonden. Het is onmogelijk Rustschuck in of uit te gaan. In eene dépêche uit Sofia, van 5 uren des namiddags, wordt bevestigd, dat de oproe rige beweging te Silistria onderdrukt en de commandant Christos gedood is. De telegraphische gemeenschap met Rust schuck is hersteld. Men acht het waarschijn lijk, dat de opstand aldaar is onderdrukt, omdat de insurgenten sedert den ochtend het telegraafkantoor hadden bezet. Uit Semlin wordt als gerucht gemeld, dat de Bulgaarsche Donau-eilanden zich tegen het regentschap hebben verklaard. Te Belgrado is het sensatie-bericht ver spreid, dat een bezetting door Rusland op handen zou zijn. TOIJLON, 3 Maart. Hedenochtend ont stond brand aan boord van het fregat Iphi- génie, dat geheel werd vernield. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. GIURGEWO, 4 Maart. Het oproer te Rustschuck werd veroorzaakt door een ba- taillon genie-soldaten. De infanterie weigerde daaraan deel te nemen en viel de genie aan, maar werd teruggedreven. De infanterie kreeg daarna versterking, waarop de oproer makers de wijk namen naar Rumenië. Men vertelt dat ook een oproer is uitge broken te Tirnova en in andereplaatsen. De opstandelingen zijn meester van Tirnova. Het schijnt dat in Bulgarije algemeene re- geeringloosheid heerscht. De politie te Sofia heeft vele personen in hechtenis genomen, waaronder Zankoff en Karaveloff. De telegraafdraden tusschen Sofia en de meeste plaatsen van het platteland zijn afgesneden. ST. PETERS BURG, 4 Maart. Het offi- cieuse Journal de St. Petersbourg zegt, dat de tegenwoordige beweging in Bulgarije te voorzien wasdaar de algemeene ontevreden heid moest leiden tot eene uitbarsting. Het is te hopen, dat in Bulgarije, na achttien maanden van anarchie, zonder burgeroorlog de orde zal kunnen worden hersteld. Het Journal noemt de geruchten betref fende China, Turkestan en Afghanistan vol komen ongeloofwaardig en alleen versprei', om de houders van Turksche fondsen fa verontrusten. ROME, 4 Maart. De tijding wordt be vestigd, dat het geheele ministerie- Depretis zal blijven, en van de kamer een votum van vertrouwen zal vragen. Men gelooft, dut het parlement in de volgende week zal wo.-- deu bijeengeroepen. MADRID, 4 Maart. De koningin-regentes heeft een decreet geteekend, waarbij de uit voerrechten op suiker en tabak met 20 per cent worden verlaagd. Uit Marokko wordt gemeld, dat de groot vizier ernstig ziek is. Sultan Muley Has san heeft Marakish niet verlaten. BUDA-PEST, 4 Maart. De Oostenrijk* sche delegatie heeft het door de regeering gevraagde crediet van 52) millioen, na een kort en vaderlandslievend referaat van de commissie, zonder debat en met algemeene stemmen goedgekeurd,

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2