NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. S>exe Co 11 raatI verscSi ij si t dadelijks* behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Zaterdag 5 Maart 1887. 1°. 54. ADVERTENTIES: Uitgevers: Gebroeders Muré. 1 BBUID EENS EERLOOZEN. ouran Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Summer 10 (ent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Sclieepniakerssteeg 6. 200e Jaargang. Staüs-Berichten. Eerste Zitting van den Militieraad. BURGEMEESTEIl ik WETHOUDERS tak LEIDEN doen te welen, dat de eerste sitting van den Militieraadvoor deze gemeente, overeenkomstig art. 8B der Wet van den 19di'n Augustus 1861 Staats blad n°. 72), wordt gehouden: Od Maandag den 14dcn Maart 1887, des middags te 12& aren. voor de lotelingen die de nommers ge trokken hebben van 1 tot 50, en des namiddags ithalftnree. voor heo die getrokken hebben van n°. 51 tot n'" 100 Op Dinsdag den 15(leD Maart 1387, des namid dags te één uurvoor ben die getrokken hebben van n«.°101 tot n». 180; Op Woensdag den 16d.n Maart 1887, des namid dags te halfeenvoor hen die getrokken hebben van n«. 181 tot n». 280; Op Donderdag den 17deB Maart 1887, des namid dags te halfeenvoor hen die getrokken hebben van o". 281 tot n». 361; en zulks in een der vertrekken van liet Raad huis dezer gemeente. Zij herinneren voorts, dat in gemelde zitting voor den Militieraad moeten verschijnen: 1°. de vrijwilligers voor de Militie 2°. de lotelingendie vrijstelling verlangen we gens ziekelijke gesteldheid of gebreken, of ge mis van de gevorderde lengte dat de lotelingendie voor dien Raad niet zijn ver schenen. gehouden worden geene redenen tol vrijstel ling te hebben en voor den dienst worten aangewezen, terwijl het niet ontvangen tan een oproepingsbiljet niet ontheft van de verplichting tot het verschijnen voor den Militieraad of lot het indienen van de tot staving der redenen van vrijstelling gevorderde be wijsstukken. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leideche Courant. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, LslDIK, 4 Maart 1887. DE KANTER, burgemeester. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN Brengen Ier algemeene kennis dat door hen is benoemd lot heer der Gebuurte 11". 15 of n°. 2 van wijk V de.heer C. A. HEYKOOP in de plaats van den heer J. J. Hasseliiach, aan wien op verzoek eervol ontslag is verleend en tot Raad dier Gebuurte de heer H. POTTUM in de plaats van den heer J. Van der Kamp, die de gebuurte metterwoon heeft verlaten. Burgemeester en Weihouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden 4 Maart 1887. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien artikel 6. 2de alinea der Verordening van 11 November 1880, regelende de inwen dige inrichting der scholen, de toelating en liet ontslag der leerlingen (Gemeenteblad no. 4. van 1881); Brengen ter algemeene kennis, dat de in schrijving van nieuwe leerlingen aan de open bare scholen der 3e en 4e klasse zal plaats hebben van den 7 lol en met den 19e Maart e. k. in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de Binnenvestgracht aan het Plantsoen, in de Vander-Werl'straat en aan de Korte Mare, des voormiddags van lial/ negen tot negen uren en des namiddags van half twee tot twee uren, behalve des Zaterdags namiddags en des Zondags. De Gemeente Leiden wordt voor de leer lingen der openbare scholen van de derde klasse in drie wijken verdeeld. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse, no. 1 behoort dat deel der ge meente, dat ingesloten wordt door en ten oosten en ten zuiden ligt van de lijnKaiser- slraat, Rapenburg, Nieuwsteeg. Zonneveldsteeg, KetelboelersteegKorte Korenbrugsteeg, Nieuwe Rijn tot de Ulrechtsche brug. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse, no. 2 behoort dat deel der ge meente, dat ingesloten wordt door en ten oos ten ligt van de lijn; Nieuwe Rijn Visclibrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oosldwarsgracht. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse, no. 3 behoort dal deel der ge- metnte, dat ingesloten wordt door en ten oos ten en westen ligt van de lijn: Kaiserstraal Rapenburg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg, Kelel- boetersleegKorte Korenbrugsteeg, Nieuwe Rijn, Vischbrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange illare, Oude Vest en Oosldwarsgracht. De Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTERBurgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 4 Maart 1887. STAMSNIIKUW». Door Z. M. is de hoogleeraar aan de rijks universiteit te Leiden, dr. H. G. Van de Saude Bakhuyzen, voorzitter der rijkscom missie voor graadmeting en nauwkeurig heidswaterpassing benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandsehen Leeuw. Er heeft zich een commissie gevormd tot het plaatsen van een marmeren borst beeld van den hoogleeraar Simon Thomas in het Akademiscb Ziekenhuis te Leiden. Zij heeft zich daartoe bij circulaire tot de oud leerlingen van den overledene gewend. Door den heer A. Van Eek, hypo theekbewaarder alhier is eene brochure in 't licht gezonden getiteld „Enkele geschied kundige opmerkingen over het kiesstelsel en zijn werking." Schrijver geeft daarin eene korte beschrijving van het kiesstelsel vóór en van dat na „den hoogst onberaden over gang van 1848", met opsomming van de gebreken die beide stelsels aankleefden. Hij staat vóór en verdedigt de verkiezing met één trap, d. i. de kiezers doen uit hun midden eene keuze van mannen met meer staatkundige bekwaamheid dan zijen déze mannen eerst kiezen de volksvertegenwoor digers. Dus geen rechtstreeksche verkiezing. Beeds in 1848 gaf schrijver te Nijkerk eene brochure in 't licht waarin hij met het oog op het aangeboden ontwerp der Grondwet deze zaak besprak. Hij spreekt de wen- schelijkheid uit dat de aftreding van de ledeD der beide kamers op gelijke tijden en naar dezelfde regelen plaats vinden. Nu moge men, door de kiesverenigin gen, reeds verkiezing met één trap hebben, maar men vergete niet dat de leden dier vereenigingen zich zelf opwerpen en dus geenszins aanbieden den waarborg van per sonen door het vertrouwen der kiesgerech tigden daartoe geroepen. En, zegt schrij ver, dikwijls treden daarbij te werkdadig, zelfs met hartstocht op, rechtelijke over heidspersonen, die ambtshalve kunnen wor den geroepen te beoordeelen en te berech ten twisten, die zoo lichtelijk kunnen voort vloeien uit den politieken strijd, gemeente ambtenaren, die zich, uit welvoegelijkheid, behoorden te onthouden van te oefenen een openbaren invloed althans, op de samen stelling van den gemeenteraad. De heer Van Eek zou die kiesvereenigingen dan willen zien hervormd in instellingen tot op wekking van het staatkundig leven, tot vermeerdering op dat gebied van kennis en ontwikkeling, zoodat de zoogenaamde min dere standen voortaan den meer ontwikkelde leerden beschouwen als een leidsman en vriend. Ook wil schrijver in die vereenigingen zien opgenomen lieden van uiteeuloopeiide richting. Als men allen van gelijke rich ting is, wordt het veelal eene instelling tot onderlinge bewierooking en zal men moeilijk komen tot de kennis der waarheid. Schrijver eindigt met den wensch dat, nu uitbreiding van het stemrecht is gewor den een dringende en toenemende eisch des tijds men ga bij de herziening zoo vér men wil men nog eens ernstig in over weging neme het aanbrengen van een vei ligheidsklep iD den vorm van de verkiezing met één trap. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Sterfdag (1534) van Correggio. Het orgel in Irene te Botterdam, dat ten dienste van kerk en orgelbespeling daar geplaatst zal worden, is door gebr. Franssen uit Boermond aangenomen binnen zes maanden te leveren. Het orgel zal 2 klavieren en vrij pedaal bevatten, benevens een registerklavier. De aanslag geschiedt langs electrisch pneumatischen weg. Botterdam zal dns de eerste plaats in ons land zijn dat een orgel naar nieuw systeem gebouwd zal bezitten. Het Orgel.) Een nieuwe vinding van den heer André L. Krom te Utrecht zal zeker de muzikale wereld interesseeren. Het is bekend, dat de toetsen van bet klavier voor jonge spelers moeilijkheden opleveren; de kleine handjes moeten van de spankracht allicht te veel vergen. Voor kinderen nu heeft de heer Krom een klaviatuur met smallere, diens volgens ook lichtere toetsen gemaakt, dat door een zeer eenvoudig mecanisme met de gewone klaviatuur eener piano kan afwisse len. Bij deze is de spanning van 7 tonen 158 mm., bij'de kleinere klaviatuur slechts 143 mm. Daar de toetsen lichter zijn, kan de speler ook met een kleinere drukking vol staan deze is circa T9S van de gewone. Ook dat is een niet te versmaden voordeel voor jeugdige pianisten. De heer Krom heeft pa tent genomen voor zijn vinding; voor f125 levert hij bij elke piano eeD klaviatuur met smallere toetsen. In eene vergadering van Doctrina is besloten in de plaats van nog twee heeren lezingen in dit seizoen ééne dameslezing te houden. FEUILLETON. 135.) Zij kuste hem op het voorhoofd en den mond, liet haar hoofd toen op zijne borst rusten en zeide: „Gij hebt overwonnen, ge liefde. Mijne liefde behoort u eeuwig toe. Ik heb om uwentwil weêrsland geboden, maar gij zijt edel genoeg om te vergeven en te vergeten en ik ben gelukkig, zoo on beschrijfelijk gelukkig." Hij hield haar eentge oogenblikken in zijne armen en ging toen weg. VIJF EN DEBTIGSTE HOOFDSTUK. DE ZWARTE SCHADUW AAN HET VENSTBR. Mevrouw Elmer had op haar eigen kamer den uitslag afgewacht van het onderhoud der beide geliefden, niet zonder bezorgdheid voor den afloop. Toen zij echter Lilburne zich naar hare kamer hoorde spoeden, be greep zij uit zijne lichten tred, dat hij goede berichten had. Zij opende de deur voor hem en vroolijk riep hij haar toe: „Gewonnen, gewonnen, mevrouw 1" De strijd was hevig maar ik heb overwonnen. Ik ben op weg, de noodige papieren te ha len, en den predikant te waarschuwen want hedenavond trouwen wij." „Hemelsche goedheid! Hedenavond? Maar dat is onmogelijk, Frits." „Ik houd er juist van, onmogelijkheden te overwinnen. Wees zoo goed, voor het bruiloftsmaal te zorgen, voor het overige zal ik zorg dragen." „Maar hoe is het u gelukt om Dora's toestemming voor zulk een ongepaste haast te verkrijgen?" „In 't begin wilde zij er niets van hoo- renwant zulk eene overhaasting vond zij ook ongepast; maar ik wist haar over te halen, mijne vrouw te worden, voor zij den tijd had, om allerlei beweeggronden tegen haar en mijn geluk te bedenken, en zich zelve nog met nieuwe twijfelingen te kwel len. Dns, geëerde vriendin, het gebruikelijke feestmaal en voor de bedienden een groot drinkgelag, want, vandaag moet ieder in mijn huis vroolijk wezen." Mevrouw Elmer keek hem in zijne van vreugde stralende oogen, kuste hem met moe derlijke teederheid op zijne lippen en zeide: „Van harte wensch ik u geluk, mijn zoon. Jk was bevreesd voor den afloop van dit onderhoud, en gij hebt nog meer verkregen, dan ik mij durfde voorstellen." „De liefde is een krachtig wapen, me vrouw. Ik zeide n dat ik zou overwinnen, en ik heb dit gedaan. En nu, vaarwel, ik heb geen oogenblik meer te verliezen. Ik moet naar St. Francisville om de papieren in orde te maken en den predikant te waar schuwen, die ons huwelijk zal inzegenen." Hij verdween als een bliksemstraal. Voor de deur besteeg hij zijn paard, en reed in galop weg. Onderweg ontmoette hij den op zichter, dien hij, tot diens groote verbazing, toeriep: „Geef vandaag de menschen vrijaf, ze moeten op mijne kosten eens vroolijk zijn en van avond, ter eere van mijn bruiloft, eens ter dege dansen." Een oogenblik later snelde hij weer ver der. „Dat had ik wel dadelijk kunnen den ken, toen die schoone vreemde dame hier kwam," mompelde de opzichter, terwijl hij den ruiter naoogde. Intus8chen had Dora zich naar hBre kamer begeven. Haar gemoedstoestand was moeilijk te beschrijvenwant alles in haar hoofd woelde dooreen. Des morgens was zij wan hopig geweest omdat zij hare nieuwe vrienden moest verlaten, en nu had haar lot zulk eene wonderbare wending genomen. Nog kon zij niet begrijpen, dat zij zoolang met Frits had omgegaan, en dat zij hem toch niet herkend had. Nu zou zij toch zijne echtgenoote worden. Haar geweten klaagde haar aan als zij aan haar overleden vader dachten zich alles te binnen riep, wat haar in 't geheim gesloten huwelijk hem gekost, welk onheil zij daar door over zijn hoofd gebracht had. Het scheen haar toe, alsof zij door het verschrik kelijk lijdendat zij had moeten doorstaan, nog niet voldoende geboet had voor hare jeugdige ongehoorzaamheid, en toen mevrouw Elmer bij haar kwam, vond zij Dora wee- nende en hevig snikkende. „Wel, mijn kind, ik meende dat uwe tranen nn wel gedroogd waren, na hetgeen hedenmorgen is voorgevallen. Als gij, lieve, de grootmoedige en edele inborst van den man, dien gij op het punt staat te huwen, zoo goed kendet als ik, zoudt gij verheugd wezen en niet weenen over hetgeen n eene onbekende toekomst kan brengen." „O, dat is de reden niet van mijne tra nen, mevrouw, ik wantrouw Frits niet, want niemand dan ik kan zijne edele bedoelingen, zijne opoffering hooger schatten dan ik, die hij tot zijne vrouw kiest." (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1