BUITENLANDSCHE BERICHTEN -jjaro m a* «mi 0 :hs «2 o «r_: ram. ,m sh - u- sche predikanten ontving hij een poesie album aanvangende mei een gedicht van Ten Kate; van de catechesanten eeue por tefeuille bevattende afbeeldingen van schil derijen op het Rijksmuseum; van de bur- gerweezeu een eigen bewerkt handwerk en o a. tal van boekwerken en bouquetten. Zaterdag jl. huurde iemand kamers in de Eerste Weteringdwarsstraat te Amsterdam die hij dadelijk betrok. Maandag verdween hij met eene som gelds van de weduwe, bij wie hij zijn intrek had genomen. Uit de Rijkswerkinrichting Veenhuizen is dezer dagen voor het eerst een man, wegens ontvluchting, gestraft met drie maan den opzending naar die te Hoorn. Door de langdurige droogte begint in het oostelijk gedeelte van Zuid-Beveland gebrek aan goed drinkwater te komen. Omtrent den diefstal in het postkan toor te St. Oedenrode meldt men aan de N. R. Ct. nader: De dieven hebben eerst getracht een pa neel uit de deur te zagen, hetgeen hun slechts gedeeltelijk gelukte. Daarna hebben zij eene ruit uitgesneden en zoodoende de blinden aan den binnenkant van het raam opengebroken. Nadat het raam er geheel uitgelicht was, hebben zij de brandkast naar buiten gedragen en op eene stootkar geplaatst, die zij uit het karhuis van zekeren C. Kemps wegge haald hadden. Zij hebben toen de kastzoo veel mogelijk over den berm van den weg rijdende, naar eeue weide gebracht, zeer kort bij bewoonde huizen op den Lindendijk, en daar door middel van voorhamerswelke zij bij den smid Kapal gestolen haddeneen gat in de deur geslagenhet slot er uit gebroken en den inhoud, ongeveer f1300, medege nomen. Een bankbiljet van f 25 en een van f10, zoomede een aangeteekenden brief aan het adres van H. W, v. d. llagen, heeft men op de weide laten liggen. De dieven schijnen op hun gemak te werk te zijn ge gaan daar men in het kantoor eeue flesch nog gedeeltelijk met jenever gevuld, en de overblijfselen van de tabak van den directeur vond. De maréchaussée is druk bezig om de daders op het spoor te komenheden waren zij in Schijndel en Vechel om naspo- ringen te doen omtrent de herkomst van de flesch, waarop een etiket Echte Schiedamsche Jenever" geplakt was, Naar men verneemt, heeft de bediende in het station te Bokstel Zondag morgen drie personen, die geheel wit bestoven waren (wellicht door krijt, waarmede de kast opgevuld was) het station zien binnenkomen. In de R. K. kerk te Gasselt en Lin den nabij Gennep (Limburg) is ingebroken. Er werd voor een groote waarde aan kerk sieraden ontvreemd. Daders tot hiertoe niet bekend. >9 (tKll KVII tCK Door Z. M. is aan den heer J. P. Es- kildsendistrictsmeester van het vierde dis trict op Curasao, vergunning verleend tot het aannemen van het ordeteeken der vierde klasse van het Borstbeeld van den Bevrijder, hem door den president der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken. Z. M. heeft pensioen verleend aan.' mr. G. B. Heydeman, griffier bij het kan tongerecht te Rotterdam (2de kanton), f 2260; mr. J. H. Van Mierlo, president der arrond.-rechtbank te Breda, f 2261; B. Garrels, rijksveldwachter, f 308. Door Z. M. is de met verlof in Europa aanwezige kapitein der infanterie van het leger in Ned.-Indië J. L. P. H. Christ, op zijn verzoek, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Bij beschikking van den minister van waterstaat, handel en nijverheid zijn, met ingang van 1 April a. s., benoemd tot tweede klerken bij genoemd departement W. A. Roodhart, R. Gerritzen en M. IJ. M. Tim merman. De luit. ter zee 1ste kl. D. Stolp, gedetacheerd bij bet departement van marine, wordt, onder eervolle ontheffing van dit detachement, met 16 dezer op non4fctiviteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee lste kl. C. A. De Brauw. Door den minister van koloniën is de heer G. W. E. Escbe, ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal van Ned.-Indie, om te worden benoemd tot der den stuurman bij de gouvernement-marine daar te lande. De minister van koloniën zal op 4 dezer geen audiëntie verleenen. GEMEENTERAAD. Zitting van den gemeenteraad op Don derdag 3 Maart 1887 des namiddags te 2 ure in de raadszaal der gemeente. Tegenwoordig zijn de heeren Le Poola, Van Reenen, Eockema Andreae, Alma, Zaaijer, Juta, Bredius, Bool, De Fremery, Driessen, Was, Kaiser, De Goeje, Vos, Nijkamp, Knappert, Van Buttingha Wichers, Du Rieu, Cock, Van der Hoeven, Van Hoeken en de voorzitter. Nadat de notulen zijn gelezen en goed gekeurd geeft de voorzitter kennis van de volgende Ingekomen stukken. Dispositie van gedeputeerde staten van Zuidholland dd. I5H7 Februari jl. B. n°. 343 (3de aid.) G. S. n". 5G ten geleide van het goedgekeurd raadsbesluit tot onderhand- sche verhuring van het huis aan de Aal markt nc. 6. Missive van de gedep. staten van Zuid- Holland dd. 22'24 Februari jl. 11 n". 314 (tsie afd.) C. S. n°. 11waarbij de ontvangst wordt bericht van de in afschrift medege deelde door den raad dezer gemeente vast gestelde wijziging der algemeene politiever ordening betreffende hel berijden in verkeerde richting van de Paardensteeg. Dispositie van de gedep. stalen van Zuid- Holland dd. 22'25 Februari jl. B. n°. 406 (3de afd.) G. S. n". 5b ten geleide van het goedgekeurde 2de supplel. kohier der plaat selijke directe belasting, dienst 1886. Missive van de gedep. staten der provincie Zuidholland dd. 14/18 Februari jl B. ii°. 522 (3de afd.) G. S. n*. 4houdende inededeeling dat een bedrag van 1'39010.50 bij wijze van voorschot aan de gemeente zal worden uit gekeerd als subsidie in de kosten lager on derwijs over 1887. Missive van den directeur van het kabi net des konings dd. 20 Februari, houdende dankbetuiging voor het adres van gelukwen- sching bij gelegenheid van 's konings zeven ligsten verjaardag. Missive van burgemeester en wethouders van Delft dd. 23 Februari jl. n°. 197waarbij dank wordt betuigd voor de aan dr. 0 Snouck Hurgronje verleende vergunning tol tijdelijke waarneming van lessen aan de in richting voor land-, taal- en volkenkunde van Neerl.-lndië. Verzoek van de directie van de Leidscbe Duinwatermaatschappij om water te mogen leveren aan ingezetenen van de gemeenten Leiderdorp en Zoelerwoude. Verzoek van mej. E. H. Hoogeboom, om eervol ontslag als 3de onderwijzeres aan de Leerschool bij de kweekschool. Daarna geelt de voorzitter kennis dat door burg. en weth. op den 70sten verjaardag van Z. M. onzen koning een adres van ge- lukwensching is verzonden, en dat dat col lege gemeend heeft daardoor in den geest van den gemeenteraad te handelen. Een luid applaus versterkt spreker in die meening. De voorzitter vraagt allereerst van den gemeenteraad bekrachtiging van het op den eersten Maart door hem uitgevaardigd ver bod aan de gemeentenaren om zich met meer dan vijf personen in vereeuiging op de open bare straat te vertoouen. Niemand verlangt daarover het woord, alleen vraagt de heer Bredius tot hoelang dit verbod van kracht zal zijn waarop de voorzitter antwoordt dat het door hem bereids is ingetrokken. Alsnu is aan de orde het le punt van de agenda, tl. het onderzoek van de ge loofsbrieven van den heer J. J. Hasselbach. Daartoe begeven zich in commissie de hh. Eockema Andreae, Van Buttingha Wichers en Le Poole, die, in de raadszaal terugge komen, bij monde van den heer Eockema Andreae, verklaren de geloofsbrieven in orde bevonden te hebben, waarom ze tot toela ting van dien heer als raadslid adviseeren. Aldus wordt dan ook door den gemeente raad besloten. Tot regentes van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis wordt met 21 stem men benoemd mevrouw A. P. N. Franchi- mont, geb. C. Van Batenburg; eene stem was uitgebracht op mevrouw Pické, terwijl 1 blanco biljet uit de bus kwam. De heeren Land en Verster komen ter vergadering. Tot regent van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis wordt nu met 23 stemmen benoemd de heer A. P. M. Van Oordt. 1 blanco briefje was in de bus. Hierna wordt benoemd tot derde onder wijzeres aan de Leerschool mej. Marie Blan ken met 21 stemmen; eene stem was uit gebracht op mej. J. G. Blok, terwijl 2 blanco briefjes uit de bus kwamen. Het verzoek van H. Tillema, om ontslag als leeraar in het boekhouden aan de Hoo- gere Burgerschool voor jongens, wordt zon der discussie of hoofdelijke stemming toe gestaan. Bij de behandeling van punt 6 verzoek van Th. Plummer om ontslag als leeraar in de Engelsche taal aan de kweekschool voor onderwijzers, stelt de heer De Goeje voor in het voorstel van burg. en weth. om dat ontslag eervol te verleenen, het woord eervol te doen veivallen. De heer Juta kon niet met den heer De Goeje meegaan, vooral niet nu door burg. en weth. zelf het voorstel tot het verleenen van eervol ontslag wordt gedaan; het raads besluit zou dan, bij aanneming van het voor stel van den heer De Goeje, eene te sterke beteekeuis hebben. De heer Bool is geheel de meening tan den heer Juta toegedaan en ziet in een niet eervol ontslag, een eerloos ontslag. De heer De Goeje meent dat het steeds eene distinctie moet blijven eervol ontslagen te worden. De voorzitter zal met 't oog op de toe komst vau den heer Plummer en denkende aan het dingen door dien heer naar eene andere betrekking niet kunnen méégaan met den heer De Goeje; een middenweg is hier niet; men geeft dus steeds te veel of te weinig, maar waar hier voor de toekomst van den adressant zóóveel van den vorm waarin dit ontslag gegeven wordt, afhangt, wenscht spi eker liever te veel, dan te weinig te geven. liet amendement van den heer De Goeje wordt daarop verworpen met 2t! tegen 5 stemmenvóór stemden de heeren De Goeje, Vos, Kaiser, Du Rieu en Fockema Andreae. Punt 7. Voorstel betrekkelijk de inrich ting van een Pare vaccinogène. De heer Nijkamp vraagt 't woord, en de heer Zaalberg komt ter vergadering. De heer Nijkamp stelt de volgende twee amendemen ten voor, op het voorstel van burg. en weth. 1°. den post voor het vaceiueereu van behoeftigen vast te stellen op f 1500; 2°. de leiding en het beheer van het vac- ciuebureau, voor het jaar 1887, op te dra gen aan de H.H. Longepee, Winkier Prins, Kruymel en nog een vierde geneeskundige, geen stadsmedicustegeu eene vergoeding van f 600 voor de vier doctoren. De heer Zaaijer ondersteunt zeer de amen dementen van den heer Nijkamp en heeft ter vergelijking gegevens van dergelijke in richtingen in andere gemeenten ingewonnen, waaruit hem gebleken is dat de som van f 1500 zeer voldoende is om in de behoef ten te voorzien. Ook acht spreker het on- noodig voor vaccineeren van on- of min vermogenden telkens nog eene afzonderlijke toelage aan de geneesheeren te geven. Ook in Arnhem ontvangen de met den dienst in die inrichting belaste geneesheeren 150 gul den, zoodat ook hier 600 gulden als beloo ning voor de 4 geneeskundigen wel voldoende zou zijn. Ook is volgens de meening van spreker voor het gebruik der kalveren te veel berekend. De heer Du Rieu wilde gaarne voor den naam „Pare vaccinogène" een andere in de plaats gesteld zien. Tot nog toe heeft men spreker niet aan een beteren naam kunnen helpen doch hij zou desnoods als naam voor stellen „Kalfinentingsbureau." De voorzitter stelt voor den naam voor- loopig te laten rusten; waar zoovele ge leerden als door den heer Du Rieu geraad pleegd zijn geen beteren naam konden vin den zal de raad daarin in een achtermiddag ook wel niet slagen. De heer Zaalberg steunt zeer de amende menten van den heer Nijkamp, en acht meer dan drie doctoren noodig. Niemand verlangt over een der amende menten hoofdelijke stemming; het voorstel van den heer Nijkamp dat aldus in de plaats is getreden van dat van burg. en weth. wordt nu zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Punt 8. Voorstel tot verhooging der jaar wedde van den leeraar aan de O.-I. Inrich ting, dr. C. Suouck Hurgronje. De heer Cock vraagt hoeveel leerlingen toch wel van de inrichting gebruik maken, het gerucht wil, vier. De voorzitter noemt als het getal 11 of 12; er zijn er vier die het volle geld be talen; ieder weet dat vroeger voor de vee pest in Indië en voor Atjeh tijdelijk meer ambtenaren noodig waren, die nu vrij ge komen zijn en eerst geplaatst moeten wor den vóór er nieuwe ambtenaren kunnen wor den aangenomen. Ook Delft lijdt daar tijdelijk onder; evenwel zal dat door den tijd van zelf beter worden. De heer Cock zal geen argumenten meer aanvoerenmaar kan aan het voorstel zijn stem niet geven. Na de vermeerderde toe lage aan den heer Harmsen komen burg. en weth. na nog geen 6 maanden opnieuw met eene vermeerdering van kosten met f 1000; spreker acht zich niet gerechtigd zulk eene som toe te staan voor eene inrich ting waaraan slechts zóó weinig leerlingen onderwijs ontvangen. De heer Zaaijer wil van zijne uit te brengen stem rekenschap geven't is hier een ander geval dan met de vermeerdering van toelage aan den heer Harmsen waaraan spreker zijne stem onthield. Bevoegde personen hebben spreker verzekerd dat geen geschikte plaats vervanger voor den heer Snouck Hurgronje te vinden is; laat men dus dezen heer van hier vertrekken dan is daarmee het doodvonnis van de inrichting geteekend. Zou spreker ook al tégen het behoud der school stemmen wanneer een voorstel in dien zin werd ge daan, langs dezen zijweg wil hij niet mee werken tot het vermoorden der inrichting. De heer Fockema Andreae motiveert zijue stem op dezelfde gronden als de heer Zaaijer en evenzoo de heer Knappert. De voorzitter dankt de vorige sprekers voor den steun en zal op het gesprokene door den heer Cock niet verder ingaan omdat hij zich daaromtrent reeds voldoende verklaard heeft, maar hij eindigt met te zeg gen dat met het verlies van den heer Snouck Hurgronje de inrichting zou vallen. Het voorstel van burg. en weth. alsnu in stemming gebracht wordt aangenomen met 23 tegen 2 stemmen; tegen stemden de heeren Cock en Van Hoeken. Punt 9. Verzoeken om restitutie of vrij stelling van de betaling van schoolgeld voor de hoogere burgerschool. Na eenige discussiën van de heeren Zaaijer, Was, Bool en de voorzitter wordt het voor stel van burg. en weth. omtrent H. C. Van der Horst te Alfeu a/d Rijn (om ul. op het verzoek om ontheffing afwijzend te beschik ken) met algemeene stemmen goedgekeurd het gewijzigde voorstel omtrent C. R. Van Ruyven (nl. om vrijstelling te geven) ver worpen met 20 tegen 5 stemmen en het voorstel omtrent de wed. W. J. Coops (om op het verzoek om vrijstelling afwijzend le beschikken) met algemeene stemmen aange nomen. Daar niets meer aan de orde is en nie mand 'meer het woord verlangt, sluit de voorzitter de openbare vergadering en ver andert die in eeue met gesloten deuren. FKAXKRIJ K. De ministerraad heeft besloten aan de kamers een crediet van 1 millioen frs. te vragen tot ondersteuning van de slachtoffers der jongste aardbeving. De Fransche spoorwegmaatschappijen laten, in navolging van de Duitsche, wa gens maken met twee verdiepingen, voor het vervoer van schapen en varkens ieder afzonderlijk. Een ooggetuige van de aardbeving te Mentone, een der plaatsen, welke het zwaarst door de ramp geleden hebbengeeft daarvan in de Köln. Ztg. een beschrijving, waaraan wij het volgende ontleenen: cDe eerste, langste en hevigste schok deed, eenige mi nuten vóór zessen, de bewoners van Men tone uit den slaap opschrikken. Ik hoorde een gedreun en een gesuis in de lucht en in den grond een krakenbreken en barsten, en voelde het hoog gelegen hotel, waar ik met mijn vrouw logeerdezoo hevig op zijn grondvesten schudden, dat wij elk oogen- blik verwachtten, bedolven te worden onder het puin van het wankelend gebouw. Het dak stortte inde schoorsteenen vielen door de zolderingen der bovenste verdiepingen, en een dame werd daar onder het puin be dolven. Alles wat breekbaar was in de ka mers lag verbrijzeld op den grondde muren spleten. In de gangen klonken gejammer en geschreeuw, en liep men angstig heen en weer. Tusschen dat alles door hield het dreu nen en rommelen en kraken aan in die vree- «elijke minuut, welke de eerste schok duurde. En uit de straten beueden, welke in een stofwolk gehuld warenklonkenals een ver ward gerucht, de angstkreten der uit hun huizen vluchtende inwoners. Eindelijk was het ontzettende oogenblik voorbij en hield de aardbeving op, terwijl het gerom mel, als een wegdrijvend onweder, langzaam wegstierf. „Wij hadden ons juist in allerlijl aange kleed en wilden de kamer en het hotel ver laten toen de tweede schok kwamen wij als verlamd van schrik, bleven waar wij wa ren, in het wankelende gebouw. Deze schok was kort en lang zoo hevig niet als de vorige, maar hij voltooide bij veel gebouwen het vernielingswerkdoor den eersten schok be gonnen. „Nu snellen wij uit het krakende gebouw naar buitenwaar alle gastenvelen slechts met een hemd en een wollen deken om het lijf, gevlucht waren. „Het tooneel van verwoesting, dat wij aanschouwden toen wij in de eigenlijke stad afdaalden, was veel erger dan wij gedacht hadden. Bijna geen huis was onbeschadigd. Veel huizen ea villaas waren als kaarten huizen ineengestort; andere schenen van bui ten onbeschadigd, maar waren van binueu geheel vernield. Het gejammer der inwoners was hartverscheurend. Het gezicht van al de zonderling toegetakelde burgers en vreem delingen, die er dooreen liepen, zou onder andere omstandigheden kluchtig zijn geweest maar thans verscherpte het den treurigen indruk. Mentone geleek, wat de verwoes ting betreft, een gebombardeerde en, wat de verwarring aangaat, een pas door den vijand ingenomen stad.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2