BINMËNLANDiSCHK BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. •ta «n "KJ je*. A. r«r rm« Hurgronje bevestigend is geantwoord. Burg. en weth. geven dus den gemeenteraad in overweging te besluiten dat de jaarwedde van den leeraar aan de gemeente-instelling voor de opleiding van Oost-Indische ambte naren dr. C. Snouck Hurgronje met ingang van 1 Maart 1887 wordt verhoogd met f 1000 en mitsdien wordt vastgesteld op f 3000. Nog geven burg. en weth. den raad in overweging het door den heer T. Plummet gevraagde ontslag als leeraar in de Engel- sche taal aan de kweekschool voor onder wijzers en onderwijzeressen alhier eervol te verleenen met ingang van 1 Februari j. 1. Door de bevordering van mej. W. C. J. Hepp tot tweede onderwijzeres is aan de school der 2e klasse voor jongens en meis jes (Leerschool voor de kweekschool) eene vacature van derde onderwijzeres ontstaan ter vervulling waarvan burg. en weth. het volgende drietal voordragen: le mej. Marie Blanken, thans aan school 3e kl. N°. 3. 2e mej. J. G. Bloktijdelijk aan de jon gensschool le klasse en 3e mej. C. Slok, werkzaam aan ten der openbare lagere scho len alhier Eindelijk geven burg. en weth. nog aan den raad in overweging om aan de wed. W. J. Coops vrijstelling te verleenen van de betaling van schoolgeld over de laatste drie kwartalen van den loopenden cursus en afwijzend te beschikken op de verzoeken om terugbetaling van schoolgelden van H. C. Van der Horst te Alfen a/d Rijn, C. R. Van Ruyzen en de wed. F. J. De Vroede. Bij de op heden gehouden openbare ver- kooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ85, ƒ18.ƒ3.90 en ƒ1.85, laagste prijzen35, 18.3.70 en 1.85. Met het oog op de voor velen te hooge kosten, om als patient le klasse in het Aca demisch Ziekenhuis alhier te worden ver pleegd, heeft de Waalsche diaconie het huis op het Rapenburg, laatstelijk bewoond door den oud-vice-admiraal J. M. I. Brutel delaRivière, aangekocht, om dit ma vertimmering te doen inrichten voor het opnemen van zieken, die in hunne eigen woning geen voldoende ver pleging kunnen vinden. Tot directrice dezer inrichting is benoemd de tegenwoordige directrice van het stedelijk hospitaal te Wezel, die weldra hare betrek king alhier zal aanvaarden. Niettegenstaande bij aanvragen tot opne ming aan de leden der Waalsche gemeente de voorkeur wordt gegeven, zullen, met uit zondering van lijders aan besmettelijke ziekten, personen zonder onderscheid van geloofsbe lijdenis worden opgenomen, en zullen gees telijken van elke kerkelijk gezindte er vrijen toegang hebben. Ook kunnen de zieken op hun verlangen door hunnen eigen geneesheer worden be handeld, en de geneesmiddelen door een door hen aan te wijzen apotheker worden bereid. De patiënten worden in drie klassen ver deeld. De dagelijksche verpleegkosten zullen voor de patiënten le klasse f4.50, voor die der 2e kl. f 3 en voor die der 8e kl. f 1.50 bedragen. Verder stelt men zich voor deze inrichting dienstbaar te maken aan de opleiding van zieken-oppasseressen, die dan later in andere ziekenhuizen plaatsing zullen kunnen vinden. Daar in het Waalsche weeshuis alhier zich slechts één kind bevond, is dit onder toezicht der Waalsche diaconie bij zijne moeder, die op een hofje woont, uitbesteed. Ofschoon het bestuur dier gemeente geneigd schijnt te wezen om voor het vervolg tot de verple ging vau weezen in het huisgezin over te gaan, blijft het weeshuis bestaan, zoodat men altijd een toevluchtsoord voor de weezen blijft behouden. Aan den nu buiten betrekking gestelden directeur is eene schadeloosstelling toegekend. De heer Nicolaas Vijverberg alhier heeft van Z. M. onzen koning een schrijven ontvangen inhoudende een dankbetuiging voor de toegezonden dichtregelengetiteld „Ontloken bloemknopjes, gewijd aan Zijne Majesteit Willem III" door genoemden heer Vijverberg vervaardigd. Het schrijven is ge- teekeud door den particulieren secretaris en bibliothecaris van Z. M., den heer graaf Du Monceau. Een ond-Leidsch jager van 1830, de heer jhr. mr. Pierre Nicolas Quarles vau TJfford is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag te Zutphen overleden in den ouder dom van 89 jaren. Hij bekleedde onder scheidene eereposten, waarin hij lofwaardig werkzaam was. We vestigen de aandacht van onze lezers op achterstaande advertentie van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij waaabij de uren van vertrek en aankomst worden bekend gemaakt bij de nieuwe ver binding tusschen Leiden en Nijmegen via Amsterdam-Amersfoort-Kesterendie iu de meeste gevallen korter is dan de route via Rotterdam. *s-~ w n sm e: nt m g MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1809) van J. P. Heye. (1837) van Georg Ebers. Sterfdag (1869) van Lamartine. De beroemde Italiaansche tooneelspe- ler Ernesto Rossi is, naar men zegtvoor nemens het tooneel vaarwel te zeggenmaar zal nog eerst eene afscheids-ieis maken door Oostenrijk-Hongarije en Rusland. Hij heeft zich verbonden, daar vijftig voorstellingen te geven iu drie maanden. Naar men verneemt, bestaat bij de stoomvaart-maatschappij „Nederland" het voornemen om met 1". April a. s. den be- staanden 10-daagschen maildienst naar Oost- ludië te veranderen in een 14 daagschen maildienst. De jaarlijkscbe studentenroeiwedstrijd, waaraan behalve Njord (Leiden). Laga (Delft), Triton (Utrecht), dit jaar voor het eerst ook Nereus uit Amsterdam zal deel nemen, is vastgesteld op Zondag 22 Mei. Evenals de twee vorige keeren is hel Spaarne bij Haarlem het terrein van den wedstrijd. Het bestuur van den studeDtenroeibond, dat gisteren iu eene vergadering te 's-Graven- hage dit bepaalde, bestaat dit jaar uit de heeren A. L. Couvée (Laga), praesesP. C. Th. Leus (Triton), ab-actis, H. De Ranitz (Njord), quaestor, E. C. A. Koopmans (Nereus), E. F. Van Zanten Jut (L.), C. Revers (T.), W. J. H. Leuring (Nj.) en M. J. M. Vuijlsteke (Ner.). Vrijdag is een der laatst overgebleven oudstrijders, Johannes Proper, oud-veldwach ter te Leidschendam, die onder bevel vau generaal Chassé de citadel van Antwerpen hielp verdedigen, in den ouderdom van 79 jaren overleden. In de Zaterdag gehouden vergadering van het Kon. Instituut voor de TaalLand en Volkenkunde van N.-I. werden tot be stuursleden gekozen in de plaats van de af tredende leden S. Van Deventer, dr. B. F. Matthes en prof. dr. G. A. Wilken en van wijlen de heeren Robidé van der Aa en prof. dr. A. W. T. Juynboll, de heeren: If. J. Bool, te Leiden; prof. dr. H. Kern, te te Leiden; prof. dr. K. Martin, te Leiden; H. C. Humine, te 's-Gravenbage en dr. Th. C. L. Wijnmalen, te 's-Gravenhage. Door de heeren mr. L. Serrurier, direc teur van het Ethnographisch Museum en dr. F. A. Jentink, directeur van het museum van Natuurlijke Historie te Leiden, werd het navolgende voorstel gedaan„Het bestuur iu overweging te geven zich te wenden tot de N ederlandsch-Indische regeering met ver zoek om een kleinen wetenschappelijken onderzoekingstocht door een of twee perso nen naar een nader aan te wijzen deel van Ned.-Indië, te mogen organiseereuhetzij na afloop der thans door het Aardrijkskundig Genootschap voorgenomen expeditie naar de Aroë eilanden; 't zij wanneer noch in dit noch in een volgend jaar deze expeditie tot uitvoering mocht komen, en zulks met ge bruikmaking gedurende 2 of meer achtereen volgende jaren van 't jaarlijks ter beschikking der Indische regeering komende bedrag van f 10,000 voor wetenschappelijke reizen." Na uitvoerige toelichting werd dit voor stel aangenomen. Het O. M. bij de rechtbank te's Hage is, zooals het Vad. nader verneemt, niet in hooger beroep gekomen in zake den Kur- hausbrand (dienstbode van den heer H.) De scheepvaart is te Rotterdam in 20 jaren tijds aanmerkelijk vooruitgegaan. In 1866 hadden de aldaar ingeklaarde zee schepen een inhoud van 900 000 tonnen en iu 1886 een van 2,202,000. In 1866 werd voor 9000 rivier-vaartuigen, metende gezamenlijk 314 000 tonnen, havengeld be taald en in 1886 voor 39 950metende 3 876 500 tonnen. Men leest in de N. R. Ct.: „Het schijnt, dat ook te Rotterdam het volk zelf den verkoop op de openbare straat vau het socialistische blaadje Recht voor Allen en de schotschriften uit denzelfden koker wil beletten. „Toen Zaterdagavond omstreeks 10 uren een rondventer van dat blad zich op de Hoogstraat vertoonde, vormde zich een zoo danige oploop achter hem, dat hij door de politie in bescherming genomen en geëscor teerd moest worden. Nadat hij in dit ge zelschap door de Lamsteeg geleid waszette hij het bij de Lombardstraat als een haas op een loopen, achtervolgd door eene menigte menschendie hem echter spoedig uit het oog verloren. Later op den avond hoorde men een troepje jongens op de Hoogstraat zingen het uit Amsterdam overgewaaide bed: Hop, hop, hopl Hang de socialisten op." Nader meldt de N. R. Ct.: De rondventer van Recht voor Allen, van wien melding werd gemaakt, was de eenige niet, die met het publiek iu botsing kwam. Reeds om streeks acht uren werd er een op de Hoog straat door een aantal personen 0|i de vlucht gejaagd. Terwijl deze beenen maaktekreeg het publiek een collega van hem iu het oog, die nu achterna gezet weril en op den Visschersdijk werd staande gehouden. Men dwong hem te roepen: „Leve de Koning, Oranje boven", waaraan hij na lang aarzelen voldeed. Toen ging er een gejuich onder de menigte op. Dadelijk daarop werd er een derde colporteur opgemerkten nu werd ook deze opgejaagd, de Beurssteeg door en de Blaak over, totdat hij in eene herberg in de Wijnstraat vluchtte. Daar hield de menigte stand en riep onophoudelijk: „gooi den socialist er uit!" De herbergier opende de deur en gaf de verzekering dat de socia list aan den achterkant zijn huis had ver laten. De menigtedaarmede niet tevreden bleef nog eenigen tijd voor het huis staan zingen, maar trok ten slotte af naar de Hoogstraat onder het zingen van het be kende Amsterdainsche liedje: „Hop, hop, hop", enz. Het uitvoerend comité voor de April feesten te Amsterdam te houdenheeft aan den koetsier Kabelaar een brief ge schreven, waarin het verklaart „behoefte te gevoelen om een woord van warmen dank en hulde te brengen aan den wakkeren koet sier, die aan het kon. huis en aan het va derland in het oogenblik van gevaar zulke onwaardeerbare diensten bewees." Het kindje, dat op het Waterloopleiu te Amsterdam doodgedrukt zou zijn, is nog springlevend. De moeder had het onder hare japon verborgen. Door de justitie wordt te Amsterdam een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de plaats gehad hebbende ongeregeldheden. On derscheiden verslaggevers van dagbladen zijn door de politie uitgenoodigil inlichtingen te geven omtrent hetgeen zij Dinsdagnacht op het Waterlooplein hebben gezien. De vrees voor ongeregeldheden te Am sterdam heeft zich nog met bevestigd. Wel waren te ongeveer 8{ uur een 150 personen in het Volksparkvermoedelijk in de meening dat daar eene vergadering zou worden ge houden, maar ruim 100 verlieten kort daarop het Park weder. Enkele bleven, om eenen verkenningsdienst te organiseeren over de geheele stadvolgens mededeeling van twee jongelingendie aan de poort de wacht hielden. Overigens heerscht er rust. (N. R. Ct.) In de vorige week is in de gemeente Nieuwer Amstel een jongen, die uit de school komende een binnenpad had ingeslagen, door twee schapen aangevallen en zoodanig ge- stooten, dat hij voor dood bleef liggen. Of schoon men eerst voor zijn leven vreesde, schijnt hij langzaam te herstellen. Naar wij vernemen, zal de luit.-kolonel H. Beijerman, van het le reg. veld-art. te Utrecht, op zijn aanvrage, op non-activiteit worden gesteld. (N. R. Ct.) Toen jl. Dinsdag, des avonds te 10 J- uur, G. Dirksen, oud 61 jaren, daglooner te Loerbeek (gemeente Bergh, zich uit een bierhuis, waar hij eene boodschap had over gebracht verwijderd hadwerd hijop den openbaren weg, onverhoeds door eenige manspersonen aangevallen, die hem deerlijk mishandelden door hem met messen over het hoofd te snijden en er met stukken hout op te slaan. Hij is niet buiten gevaar. De brigadier der rijksveldwacht te 's Hee- renberg is er in geslaagd de daders, negen personen, allen te Didam woonachtig, op te sporenen heeft van de zaak proces verbaal opgemaakt. De toestand van den man te Nieuwe Pekela, die door een geweerschot in de borst werd verwond, is gunstiger. Er schijnt nu zelfs eenige kans op levensbehoud te bestaan De Goeiche Cl. deelt mede, dat mon sters varkensvleesch van verschillende slagers en verkoopers aldaar scheikundig en micros copisch zijn onderzocht en dat met uitzonde ring van twee monsters alles vrij van trichinen is bevonden. De twee monsters, die daar mede wel bezet zijn bevondenzijn afkom stig van één varken, dat op eene hofstede in de onmiddellijke nabijheid dier gemeente is gekweekt en 17 Jan. is geslacht. Dit vleesch is gedeeltelijk aan een slager over gedaan, door wien het natuurlijk in den handel is gebracht. Bewoners der hofsteden en verscheidene clienten van den slager zijn dientengevolge door de trichinen-ziekte aan getast. Eene lijderes is overleden; een be trekkelijk groot aantal verkeert in de periode, waarin nog weinig omtrent het verder ver loop der ziekte valt te zeggen. Bij sommigen schijnt de vrees voor gevaar reeds geweken. De groote wedstrijd, uitgeschreven door de Bredasche Harddraverij- en Ren- vereeniging, zal 11 April a s. plaats hebben. In den nacht van 25 op 26 Febr. is in de kerken van Gassel en Linden door binnen- en buiteubraak ingebroken en een groot aantal zilveren en vergulde voorwer pen ontvreemd. Den wachtmeester der maré- chausées alhier is het nog niet mogen ge lukken, de daders op het spoor te komen. 's GRAVEN HAGE. Door Z. M. zijn benoemd tot burgemees ter van Huisseling en Neerloon G. J. F. Van den Oever; van Middelharnis, L. A. Van Weel; van Soest, mr. C. J. W. Loten van Doelen Grothe; van Lierop, G. Kooien en van Mook en Middelaar, F. G. O. Cooy- mans, secretaris dier gemeente. Door Z. M. is benoemd tot commies der posterijen van de 4de kl. D. Van Beu- sekom, thans surnumerair der posterijen. Bij beschikking van den minister van staat, minister van binnenlandsche zaken is N. C. H. Verdam, werktuigkundig ingenieur te Mijdrechtbenoemd tot adsistent voor werktuigleer en werktuigbouwkunde aan de Polytechnische school te Delft, voor het tijd vak ingaande met den dag waarop hij zijne functien zal aanvaarden, en eindigende 31 December 1887. REEGIE. Te Brussel weid zekere Kleykens tot driejaren gevangenisstraf en 28,000 frs. schade vergoeding veroordeeld, wegens diefstal, be gaan ten nadeele van een antiquaar. Kleykens scheen zeer ziek te zijn en de gendarmes behandelden hem zeer beleefd, ook legden zij hem geen handboeien aan bij de over brenging naar de gevangenis. Hiervan partij trekkend, wist Kleykens in de gang van het gerechtshof te ontsnappenvoor dat de gen darmes van hun verbazing waren bekomen, was hij in een rijtuig gestapt en gevlogen. ENGELAND. Eene agrarische misdaad werd dezer dagen in Ierland gepleegd aan meer dan zeventig runderen, wier staarten des nachts werden afgesneden. De eigenaar van het landgoed Mounteval bij Lisbowel, waar deze schanddaad plaats had, heeft nooit bijzon dere aanleiding tot grieven aan zijne pach ters gegeven. Uit Sofia wordt aan de Daily Newt gemeld, dal de Oostenrijk sche, Engeltche en Turksche gezanten er op aandringen dat de Bulgaarsche deputatie te Konstantinopel blijven zal en de onderhandelingen voort zetten. Zij drukken daarbij de hoop uit dat Rusland door den afloop der verkiezingen in Duitschland meer toegefelijk gestemd zal worden. FRANKRIJK. Zaterdag is in de kamer van afge vaardigden beraadslaagd over het krediet van 1,485,000 frs. voor de bezoldiging, der onder-prefecten door de kamer geschrapt, doch door den senaat weder op de begroo ting gebracht. De minister Goblet verdedigde de ver hooging en stelde de quaestie van vertrouwen. Het krediet werd daarop zonder debat en met groote meerderheid, door het opheffen der handen, aangenomen. De minister Dauphin zeide dat, indien de kamer de kredieten herstelt op zoodanige wijze dat de openbare dienst belemmerd wordt, het ministerie zich zal terugtrekken. Indien evenwel de wijzigingen den gang van zaken niet belemmerenis hij bereid het budget weder bij de senaat in te dienen. De kamer verwierp met 815 tegeij 215 stemmen de verhooging van 700,000 frs., door den senaat gebracht in het hoofdstuk betreffende het centraal bestuur van financien. Aangenomen werd met 264 tegen 158 stemmen de veihooging, door den senaat op hoofdstuk 20 goedgekeurd. De senaat heeft gisterenmorgen de staatsbegrooting aangenomen, met de wijzi gingen welke daarin door de kamer van. afgevaardigden gebracht zijn. De heer Cantagrel, afgevaardigde voor het departement der Seine, is overleden. Te Cannes is bij de villa „Nevada", waar de hertog van Albany stierf, een stand beeld van St. George opgericht ter herinne ring aan den hertog. Van 8 porseleinfabrieken te Vierzon zijn 6 gesloten wegens werkstaking. 500 werklieden hebben grève gemaakt. De buitenlandsche bladen bevatten kolommen vol bijzonderheden over de aard beving in Zuid-Frankrijk en Italië. 't Voornaamste deelden wij reeds mede. t Ligt voor de hand, dat men eerst lang zamerhand een juiste opgave zal krijgen van

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2