NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Maandag 28 Februari 1887, W\ 49. Uitgevers: Gebroeders Muré. JACHT ENVISSCHERIJ. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. ourant. Deze Courant verscinj 111 dae 1 ijksbehalve op Kon- eu Feestdagen. A B 0 N WEMELT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs fier Nummer 10 Cent. ADVERTENTIE Hl: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Sclieepmakerssteeg 6. 200» Jaargang. Stads-Berichten. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te wetendal door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den I7den Februari 1887, is vastgesteld de volgende Verordening: FEKORSESISG houdende wijziging van art. 40 der Algemeene Polilieverordening voor de gemeente Leiden, van den 6den November 1879. Art. 40 der Algemeene Politieverordening van 0 November 1879 wordt gewijzigd als volgt Uit de eerste zinsnede worden weggelaten de woorden: e» wat de Paardensleeg betreft, ook tramwagens. De vijfde alinea, luidende: door de Paar densleeg in de richting naar de Turfmarkt, wordt weggelaten Zoodat art. 40 thans luidt als volgt: Abt. 40. De passage voor rijtuigen, wagens van twee of meer wielen voorzien en sleden, op welke wijze ook in beweging gebracht, kinderwagens uitgezonderd, is door de na le melden stegen, anders dan in de daarbij aangeduide richting, verboden door de Donker- en Maarsmansstegenin de richting naar de Breêslrnat; door de Mandenmakers-, Vrouwenslegen en door de St. Pancraskerksteegin de richting naar de Haarlemmerstraat door de Mooi-Japiksteegin de richting naar de Langebrug; door de Schapensteegin de richting naar den Apothekersdijk. Bij uitzondering en om gewichtige redenen, kan door Burgemeester en Wethouders ver gunning worden verleend om die stegen in tegenovergestelde richting le berijden. Vastgesteld door den Gemeenteraad van Lei den, in zijne openbare vergadering van den 17en Februari 1887. De Burgemeester L)E KANTER. De Secretaris E. KIST. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Stalen van Zuid-Holland, volgens hun bericht van den 22/24 Februari 1887, B. N°. 314 (le afd.) G. S. n°. 11 in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 20 Februari 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER Burgemeester KIST Secretaris. DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Brengen ter algemeene kennis dat door JANSJE CHAUDRONhuisvrouw van Johannes Jacobus Doove, alhier woonachtig een adres is ingediend om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein irt het perceel Bakkerssteeg (wijk I) n°. 15. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Weihouders voornoemd, DE KANTEK Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden; 20 Februari 1887. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gezien de Wel van 28 Juni 1881 Staats blad no. 102) tot herziening van de artikelen 204,205 en 200 der gemeentewet; Brengen ter algemeene kennis, dat hel 2e sup pletoir kohier der plaatselijke direcle belasting dienst 1880. in afschrift gedurende vijt maanden op de Secretarie der gemeente (financieele afdeeling) voor een ieder ter lezing is nedergelegden dat elke aange slagene binnen drie maanden na de uit reiking van het aanslagbiljet tegen zijnen aan slag bezwaren bij verzoekschriftop ongeze geld papier, aan den Gemeenteraad kan inbren gen, terwijl de belanghebbende binnen dertig dagen na de mededeeling, van 's raads beslis sing bij de Gedeputeerde Stalen dezer provincie, in beroep kan komen, wordende levens de ver plichting lot hel betalen van den aanslag door liet indienen van bezwaren en het instellen van beroep niet opgeschort, liurgemeesler en Weihouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester, E. KISTSecretaris. Leiden, 20 Februari 1887. De COMMISSARIS DES KONINGS in de Provincie ZUID HOLLAND, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Stalen van den 7den Februari 1887, n». 03; Gelet op art. 11 der wet van den 13den Juni 1857 Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden dal by voornoemd besluit door de Gedeputeerde Stalen is bepaald: lo. dat de uitoefening der jachten op wa terwild opgenoemd in art. 15, lilt. d, en li, der wet van den 13den Juni 1857 (Staats blad no. 87)wordt gesloten op Dinsdag den 15den Maart aanstaande; 2o. dat de uitoefening van bet weispel van kwartelen met steekgaren of vliegnet (art. 15, litl. e, der bovengenoemde wet) is toegelaten van den 27sten April aanslaande tot en met den dden Juli daaraanvolgende, doch dat het vliegnet in geen geval tot hel lirasseeren van kwartelen mag worden gebruikt; 3o. dal de visscherij in de binnenwaleren, waaronder ook worden verslaat) rivieren door sluizen afgesloten, zal zijn gesloten van den lsten April aanstaande tot en met den 1 sten Juni daaraanvolgende, met uitzondering: a. van de visscherij door middel van fui ken, aalscharen, aalkorven, dobbers en door peuren naar aal en paling; b. van de visscherij met de gebbe oin kleine vischjes te scheppen tot aas voor de dobbers 4o. dat het visschen met kuilnetten, waar onder ook behooren ankerkuilen en slaalboo- men, van den Isten April aanslaande lot en met den 15den Juni daaraanvolgende is ver boden 5o. dal de kooilieden hunne kooieenden in, dit jaar moeten opsluiten of opbokken van het tijdstip der sluiting van de jacht op eenden lot en met den 23sten April en van den 4den Juli tot de opening der j.tclil op waterwild. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in hel Pro vinciaal Blad en in de Nederlandsche Staats courant worden geplaatst. De Commissaris des konings voornoemd, FOCK. 's Gravenhageden llden Februari 1887. STADINIEUW8. Volgens achterstaande advertentie be staat van af 1 tot 12 Maart e. k. eiken werkdag van 912 en van IJ4 uur ge legenheid id de Practische Ambachtsschool, SioDsteeg n°. 15, zich te doen inschrijven als leerling op die school met ingang van 1 April a. s. Leerlingen kunnen worden aangenomen voor timmeren, smeden en meu belmaken. Voor huisschilders zijn ditmaal geen plaatsen beschikbaar, terwijl steenhou wers in de gelegenheid worden gesteld het onderwijs in het ornament- en letterteekenen te volgen. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 49 tot 78 volwassen personen en van 9 tot 18 kinderen. Gedurende de afgeloopen week zijn alhier 8 gevallen van mazelen en 3 gevallen van diphtheritis aangegeven, waarvan 1 met doodelijken afloop. Met 1 April zullen een 70 tal jongens van de Kweekschool voor Zeevaart naar elk der opleidingsschepen Admiraal van Wasse- naer en Anna Paulowna worden overgeplaatst. In de heden te 's Gravenhage gehou den vergadering van het Kon. Instituut voor de taal-, land- en volkenkunde van Neder- landsch-Indie werden o. a. benoemd tot ge wone leden de heeren D. F. Van der Pant, lector aan de gemeente-inrichting voor de opleiding van Oost-Indische ambtenaren al hier en mr. J. P. Smeele, procureur-generaal te Curasao met verlof en lid der 2de kamer van de staten-generaalbeiden te 's Hage. DXITKB8ITEIT. Door de Geneeskundige Staatscommis sie te Leiden weid gisteren toegelaten voor het eerste gedeelte van het arts-examen de heer L. R. Bnnnik, candidaat-arts. MUZIEK, LETTEREN EK KUNST. 27 Febr. Geboorted. (1784) v. E. A. Borger. 27 Febr. (1807) v. Longfellow. 28 Febr. (1792) van Rossini. 28*Febr. (1812) van Berthold Auerbach. Vierde Abonnenients-Concert. Het vierde abonnements-concert onder di rectie van den heer Maun was goed bezet doch niet zoo goed als de vorige concerten van die reeks. Toch was een druk bezoek verdiend geweest aangezien orkest en solisten hun best hebben gedaaD. De eerste afdee ling was grootendeels gewijd aan composities van den heer Wouter Hutschenruyter, com ponist en pianist te Rotterdam. De Suite voor orkest, nog slechts in manuscript, van genoemden heer is eene frisch bewerkte compositie, met vrij eenvoudige figuren en bevallig geinstrumenteerd. Vooral kwam dit uit in het Menuetto, de Sarabande en de Romance. Het orkest speelde dit nummer bijna vlekkeloos, zoowel wat strijk- als blaas instrumenten aangaat. De liederen door den heer Arnold Spoel dezen avond vóór de pauze gezongen, bevielen ons wat de keuze betreft minder goed, vooral het „Moeder en Kind". Evenwel was de heer Spoel dezen avond al bizonder bij stem en had hij tot de vertolking dier liederen een schoon, vol geluid tot zijne beschikking. In zijn concert voor piano en orkest, waarin somstijds de piano door het orkest te veel op den achtergrond gedrongen werd, toonde de heer Hutschenruyter, een uitmun tend pianist te zijn, hetgeen nog meer uit kwam in de Capricio Brillant voor piano met orkest van Mendelssohn waarin hij de schoone pianopartij met een kleur ten gehoore bracht, die we bij de hedendaagsche zooge naamde hoogere kunst maar al te zeer moeten missen. Na de pauze zong de heer Spoel nog drie bekende, frissche liederen van den heer Mami „Zwei Blumen", „Ich hab dich geliebet und liebe dich noch" en „Ter lustechen Taveerne" waarop terecht zulk eene toejuiching volgde dat de zanger nog eens naar boven moest en het publiek met „Mocht ick sijn de maneschijn" van Pijzei bevredigde. Een schoon slot voor dezen avond was „Musik zu Shakespeare's Sommernacht- straum" van Mendelssohn. Hier werd door geheel het orkest heerlijk gewerkt, en kwam het Scherzo en de Nocturne door de strijk instrumenten bizonder tot hun recht. De Hochzeitsmarsch klonk zoo zuiver als 't kon en liet daardoor niet na den meest grootschen indruk te maken. Gedurende den geheelen avond werd den heer Hutschenruyter na de uitvoering zijner composities, waarvan n°. 1 onder zijne leiding en na die van Capricio Brillant zoowel door publiek als orkest de warmste hulde gebracht. Het vijfde of laatste abonnements-concert zal plaats hebben op Vrijdag 1 April. Massenet die de eerste opvoering van zijne opéra Comiqne Manon te 's Hage zal leiden, heeft deze ook aldaar gecomponeerd in het Hotel de l'Europe, toen hij indertijd er zijn intrek had genomen. Hij zal thans in dezelfde kamer verblijf gaan houden. Ook de schrijver van den roman waaraan het li bretto is ontleend, de heer Prévot, bewerkte dien roman „Manon Lescaut" grootendeels in het Haagsche Boseh. Eergisteren herdacht de Piusvereeni- ging te Amsterdam den zeventigsten verjaar dag van onzen koning en den negenden gedenkdag der verkiezing van Pans Leo XIII. De groote zaal van Frascati was voor deze gele genheid versierd met vlaggen, groen, levende bloemen, schilden en borstbeelden. Door den heer B. J. De Goey alhier wer den o. a. voorgedragen „Het worde licht" en het „Oranje-Meilied", terwijl dezelfde heer in „Heilgroet aan den Paus" en „De Oranjestam" de soli, en in „Vaderland en Koning" meê in de kwartetten zong. Gernheims Symphonie vond, door hem zelf gedirigeerd in een concert van Schar- wenka, te Berlijn veel bijval. Inhoud, 16de jaargang, n°. 38, van De Huisvrouw. Aan de Nederlandsche vrou wen. Eikel-Cacao. Door Dr. S. Sr. Co- ronel. Ooms. Door G. v. M. Knhn's universeele rechthouder. Door Hk. Albers. Berichten uit de vrouwenwereld in binnen- en buitenland. Allerlei. Recepten voor visehgerechten. Feuilleton „De verloren Trouwring»" Door Karl Bartsoh. Vertaald door Marianne. (Slot.) „Helena Jung". Naar het Duitsch van Paul Lindau. Adverten- tien. In den loop der kamerzitting is Don derdag medegedeeld dat de heer .35. Mackay bericht heeft, door voortdurende ongesteld heid verhinderd te zijn, de zittingen bij te wonen. H. M. de koningin bezocht met het prinsesje dezer dagen herhaalde malen het Huis ten Bosch. De tuin van dit buiten paleis is opnieuw fraai aangelegd. Er zijn veel vreemde vogels, duiven, pluimgedier ten, enz. Een Nederlander in de Vereenigde Staten woonachtig, thans hier te lande, heeft 1500 photographische afbeeldingen doen vervaardigen van de nieuwe koningsgroep in het Panopticum te Amsterdam ter versprei ding onder de Hollanders in Amerika. B. en W. van 's Gravenhage hebben vergunning verleend voor den verkoop van sterken drank in het klein aan den huurder va» een huis, op grond o. a, dat de eige nares zich heeft verbonden om, bij de voor genomen verbouwing van het daarnaast ge legen perceel, waarvoor de vergunning was vervallen, op den hoek der Nobelstraat, dien hoek af te ronden, door welke afron ding aldaar eene niet onbelangrijke verrui ming en verbetering in het belang der al gemeene passage door de gemeente zal wor den verkregen. Het dagelijksch bestuur ziet hierin een der bijzondere gevallen, die ver oorloven een vergunning boven het maximum te verleenen. Zoodoende komt de drankwet nog aan de verfraaiing der steden en straten ten goede.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1