BUITENLANDSCHE BERICHTEN. hebben zij den tapper W. opgeklopt, en toen deze meende, met het oog op het nachtelijk uur niet meer te mogen tappen, hebben zij hem mishandeld, welk lot ook een paar per sonen ten deel viel die daar toevallig voorbij kwamen, zelfs zoo, dat een hunner klagende over pijn in de lendenen naar het gasthuis is geleid en van daar huiswaarts gegaan. Eenige agenten brachten 3 huzaren in be waring, de anderen ontsnapten, doch de tapper zegt de daders te kunnen herkennen. Er was zelfs een huzaar bij die streepeu op de mouwen had, vermoedelijk een korporaal. (Geill. P. N.) Naar de Anut. verneemt, bedraagt de bruto-ontvangst op de jaarmarkt te Amster dam gehouden ten voordeele der vacantie- koloniën ruim f 55,000. Nader verneemt men dat bij de onge regeldheden te Amsterdam van eergisteravond 29 personen gearresteerd zijn. Het aantal der gewonden is 27, onder welke vijf politie agenten. Om half elf is een inspecteur van politie bij Penning binnengegaan en heeft de aan wezigen aangeraden een voor een stil naar huis te gaan, Omtrent de Amsterdamsche ongeregeld heden meldt het Hblad. nog: De inlichtingen, die wij gisteren omtrent het gebeurde van eergisterenavond nog konden inwinnen, leeren het volgende omtrent het voorgevallene. Een vrij aanzienlijk aantal socialisten had zich in het koffiehuis van Penning verzameld, om dat te verdedigen, indien daartegen als den vorigen avond weder baldadigheden wer den gepleegd. Eene groote menigte nieuwsgierigen had zich weder voor het huis verzameld. Daar die menigte zich behoorlijk gedroeg bepaalde de politie zich tot handhaving van het ver keer en tot aansporing der Oranjelievende betoogers, zich rustig te houden. In den loop van den avond werd aan den kastelein de raad gegeven de bezoekers van zijn koffie huis huiswaarts te doen keeren, als beste middel om aan den oploop een einde te maken. Aan dien raad werd echter geen gevolg gegeven. Over de wijze hoe de botsing is begonnen, loopen de lezingen uiteen. Volgens eene lezing, zoude een troep jongelieden onver hoeds getracht hebben binnen in het huis te dringen, en van daar toen een pistool schot zijn gelost, wat de polite noodzaakte binnen te komen en door ontruiming van het gebouw een einde aan de ongeregeld heden te maken. Volgens de andere lezing is van achter uit de nieuwsgierige menigte een steen naar het huis geworpen, is daarop het schieten uit het huis begonnen, en hebben de ver dedigers een uitval gedaan op de menigte, zoodat de politie moest tusschenbeide komen. Bij de schermutseling zijn 34 personen gewond, waaronder 5 politie-agenten. Slechts enkelen zijn in het gasthuis ter verpleging gebleven. De avond van gisteren is rustig voorbij gegaan. Trouwens de politie hield overal toezicht, doch er was minder volk op de been dan vorige avonden. Op het Waterloo- plein was het getal nieuwsgierigen het tal rijkst, die rustig het verwoeste koffiehuis stonden aan te staren. Ook in de Tuinstraat hield de politie de wacht voor het gesloten huis van Fortuyn, wiens buren eveneens hunne winkels al vroeg in den avond ge sloten hadden. Een geestverwant, de boekhandelaar Bos, in de Hazenstraat, had zijn winkel niet ge sloten, doch de politie waakte ook daar voor de veiligheid. Een vergadering, welke in het Volkspark zou gehouden worden, is niet doorgegaan. Voor het bruggetje, dat daarheen geleidt, was een boom neergelaten en de politie hield ook daar een wakend oog. Een niet groote stoet van jongens en meiden trok wel zingende door enkele straten, doch daarbij bleef het. Nog acht van de gekwetsten van den vorigen avond bevinden zich in het gasthuis. Eeu dertigtal personen, meest allen tot de socialisten behoorende, zijn nog in voor- loopige bewaring. Onder hen bevinden zich Eckhardt, Van Nus enSchuls. Op 's konings verjaardag zijn te Groen- looo. a. ook midden in de stad schoten gelost met behulp van smidsaanbeelden. Tengevolge daarvan zijn zeer vele ruiten ge broken o. a. aan het gemeentehuis, de protestantsche kerk, het post- en telegraaf kantoor, aan de huizen van den gemeente ontvanger en vau één der raadsleden en nu heeft men te Lichtenvoorde de aardig heid gehad te vertellen aan ieder, die 't maar hooren wilde, dat te Groenloe ongeregeldheden hadden plaats gehad en dat men ruiten had ingeslagen. [Am. Ct.) W-j K-7 m n us - w k ma Dinsdagnacht had te Hoevelaken een brutale diefstal plaats bij den predikant aldaar. Met behulp van een ladder, die een boer tegen een hooiberg had laten staan, zijn de dieven het bovenhuis ingeklommen. Zij hebben alle kamers rondgesnuffeld en zich meester gemaakt van ruim f 60, twee hor- logiën, een jas van den predikant en een japon van mevrouw. In de keuken en de slaapkamer zijn de dieven of is de dief niet geweest. Alles hebben ze open laten staan, zelfs de ladder werd den volgenden morgen tegen het huis gevonden. De bewoners hebben niets gemerkt. De politie doet onderzoek. Maandagavond bracht de vrouw van den schilder A. Merjenbergh te Zwolle eenige goederen op een zolderkamer. Zij plaatste de petroleumlamp op de tafel. Terwijl zij even naar beneden ging, sprong de kat op de tafel, waardoor de petroleumlamp om viel. Niet alleen dat eenige goederen in brand geraaktenmaar ook de kat zelf stond in vlam, en toen het dier den aangrenzen- den zolder opvloog, waar veel verfpottenen verfstoffen gevonden werden, deelde de vlam zich daaraan mede. In eer. oogwenk stond het zolderkamertje, de zolder en het dak in den brand, zoodat de vlammen uit het dak sloegen. De brand werd spoedig ge- bluscht. In Drente wordt thans voor de plaats vervangers bij de nationale militie f 500 h f525 betaald, vóór eenige jaren nog f700. Opmerkelijk groot is het aantal boerenknechts, die zich daarvoor aanbieden, meestal oppas sende menschen Zij zetten het geld op rente uit en kunnen met hun vroeger be spaard loon, na expiratie van hunnen dienst tijd, allicht een keuterij huren en zoo hun eigene zaken doen. Eeu vroegere inwoner van Goes, die in 1872 de ouderlijke woning verliet zonder dat men zijn verblijf kon opsporen, keerde, na 13 jaren afwezigheid, in Aug. '85 terug. Zijn vernieuwd verblijf in die gemeente, dat dus nog geen twee jaar duurde, wordt hem weer te eng en eerstdaags vertrekt hii naar Transvaal. Naar de Middelb. Ct. verneemt, zijn door het bureau voor scheikundige en mi croscopische onderzoekingen te Middelburg een paar te Goes genomen monsters spek onderzocht, en zijn daarin trichinen gevonden. Aan die ziekte stierf Maandag in genoemde gemeente eene 49jarige vrouw. Eene andere patiente is ook zeer ernstig ziek. Er zijn nu ruim zestig personen door deze ziekte aangetast, eenige van welke herstelden. Sedert 1 Jan. is door de Kon. Ned. Stoomboot-Mij. te Amsterdam een lijn van Vlissingen naar Londen (Deptford) voor het vervoer van schapen, meestal uit Duitschlaud komende, opgericht. Tot dusver was er voor die booten maar weiuig lading, doch thans schijnt de zaak beter op te nemen, daar verleden week in drie expedities ongeveer 5000 schapen vervoerd werden. Maandagavond jl. omstreeks 7 uur is uit het huis van bewaring te 's Bosch ont snapt Wilhelmus Henricus Waaijen, oud 24 jaren, geboren en wonende te Heer'e in Limburg, laatstelijk milicieu-stukrijder, be hoorende tot de 2e batterij van het 3e reg. veld-artillerie. Door het verbreken van een hangslot en ter zijde schuiven van traliewerk is hij op een plat dak weten te komen, van waar het hem gemakkelijk was buiten het terrein der gevangenis te geraken. Zijn spoor is nog niet ontdekt. Niet onmogelijk is het, dat hij, bij het overklimmen eener schutting, in de Dieze is gevallen en verdronken. De ontvluchtte was nog niet veroordeeld, maar moest voor den krijgsraad ter zake van desertie terechtstaan. Hij is dus geen persoon, die een gevaarlijk misdadiger kan genoemd worden en was daarom dan ook in de ge vangenis belast met het stoken der verwar mingstoestellen. Juist zijne bezigheden schijnen hem den weg tot ontvluchting te hebben gewezen. [P. Nb. C.) Nabij Bergen op Zoom is, vermoede lijk door het spelen van kinderen met lucifers, de woning van J- Goossen eene prooi der vlammen geworden. Het oudste kind, van 5j jaar, is met brandwonden overdekt en zeer bedenkelijk, terwijl het jongste, van 20 maanden, half verkoold is gevonden. Eenige kinderen speelden aan den wa terkant van de Demer nabij het Burgtplein te Heusden, toen één hunnt r, eeu 10-jarig knaapje, uitgleed en te water geraakte. Hulp van volwassen personen was er niet, waarom de jongens besloten, zich hand aan hand te stellen. Den eerste gelukte het op die wijze het drijvende knaapje bij zijn jas te grijpen en nu met vereende krachten voorttrekkende, brachten zij den drenkeling op het djoge. De redders zijn niet ouder dan 8 en 9 jaren. «3 «B Bast wv i-«s 'an.. GRAVEVHAGE Z. M. de koning heeft graaf Delia Croce di Dojola, laatstelijk buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Italië bij ons hof, benoemd tot grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw. Z. M. had dezen diplomaat bij een vroegere gelegenheid reeds het grootkruis van de Eikenkroon geschonken. Door Z. M. is goedgekeurd dat de burgemeester van lloogkarspelC. De Jong Mzn., is benoemd tot secretaris dier gemeente. Door Z. M. is de kapt. J. Hissink, van het wapen der inf., thans op non-acti viteit, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 1300 's jaars. Door Z. M. is pensioen verleend, ten laste van den staat, aan mr. C. C. E. il'En- gelbrouner, gewezen secretaris generaal bij het dep. van justitie, ten bedrage van I 1212 's jaars. De heer P. Stibolt, benoemd tot vice- consul der Nederlanden te Laurvig, is als zoodanig door de Noorsche regeering erkend. De minister van buitenlandsche zaken zal a. s. Zaterdag het gastmaal geven het welk hij jaarlijks ter gelegenheid van's konings geboortefeest den hoofden van gezantschap pen en hooge staatsambtenaren aanbiedt, doch dat thans wegens de uitnoodiging der gezanten r.an het gala-diner ten hove op 19 Febr. niet kou plaats hebben. De militaire attaché van het Fran- sche leger bij de hoven van Belgie en Ne derland baron Le Bronheeft gisterenavond de residentie weder verlaten. PER TEl.F.GRA A F. BERLIJN, 23 Febr. Tot dusver zij u ge kozen 334 afgevaardigden, en wel 197 voor standers en 137 tegenstanders vau het sep- tennaat. Voor het septennaat zijn gekozen 73 con servatieven 80 vrij conservatieven, 89 natio- naal-liberalen, 2 liberalen en 3 leden van het centrumtegen het septennaat 87 leden van het centrum, 11 liberalen, 15 Polen. 15 Elsassers2 Welfen1 Deen en 6 so ciaaldemocraten. In 60 districten moet worden herstemd. Van drie districten (de rijksdag bestaat uit 397 leden) is de uitslag nog niet bekend. ST. PETERSBURG, 24 Febr. De Peters burger JJerold geeft een démenti van de laatste brieven in den Nord en de Politiscke Correspondenz over de houding, welke Rus land zou aannemen ingeval van een conflict tusschen Duitschland en Frankrijk. Het blad zegt, dat tusschen het officieele Rusland en het officieele Duitschlaud de hartelijkste be trekkingen bestaan, die men zich denken kan. LAATSTE BERICHTEN. Z. D. H. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Westerblokker den WelEerw. heer W. J. M. Herscheit en tot kapelaan der parochie van den H. Petrus te Leiden den WelEerw. heer L. J. J. Hageraats. Zitting van de tweede kamer. Bij de grondwetsherziening van hoofdstuk I (rijk en inwoners) zijn de regeeringsvoorstellen om trent artt. 1 en 2 en het daartusschen ge voegd nieuw artikel, onveranderd aangenomen. Voornamelijk werd gedebatteerd bij art. 3 over de vraag of Nederlanders en vreemde lingen gelijke aanspraak op bescherming moeten hebben en of Nederlanders moeten kunnen worden uitgeleverd. Het amende- ment-Hartogh om uitlevering van Nederlan ders uitdrukkelijk toe te staan is ingetrokken. De heer Buys diende een amendement in om die uitlevering te verbieden. Maaudag voortzetting. Het gerechtshof te 's Gravenhage ver nietigde heden het vonnis der rechtbank te dezer stede waarbij een koetsier uit Leider dorp veroordeeld werd ter zake van het ver oorzaken van lichamelijk letsel waardoor ver hindering in het uitoefenen van beroepsbe- righeden was ontstaan. Het hof achtte de schuld van bekl. niet bewezen en heeft hem 'rijgesproken. Een metselaarsknecht uit Schipluiden, m dienst van een patroon die tevens bier- kuishouder is, stond heden voor de recbt- lank te 's Hage terecht wegens het op Zon- cagavond 6 Februari niet voldoen aan het level van den burgemeester dezer plaats tot ontruiming van het bierhuis van zijn mees- tsr, dat, krachtens de verordening op de lierbergen zoowel als op de bierhuizen in die gemeente, ten 10 ure des avonds voor het publiek ontoegankelijk behoort te zijn. Des burgemeester's hulp was ingeroepen door den veldwachter die, in den bewusten Zondagavond vermoedende dat na 10 uur nog publiek in het bierhuis aanwezig was, hoe- wbI de deur van de localiteit gesloten was verzocht binnengelaten te worden aan welk verzoek niet voldaan werd, terwijl plotseling het licht in de gelagkamer uitging. Toen de burgemeester kwam en, eveneens na eenig wachtens, toegelaten werd, bevond deze ambtenaar dat de bekl. met den bier huishouder, diens vrouw en eeu ander fa milielid kaart speelde in de huiskamer. Aangezocht om te vertrekken weigerde bekl. herhaaldelijk, daarbij den wensch te kennen gevende eerst zijn potje te willen uitspelen. De bierhuishouder-metselaar trachtte heden zijn knecht te déchargeeren door te getuigen, dat hij en bekl. in den bedoelden Zondagavond den geheelen avond niet t'huis waren geweest en dat zij i a tien uur terug gekeerd, het bierhuis behoorlijk op tijd ge sloten hadden gevonden, waarna zij in de huiskamer een partijtje kaart gingen spelen met de overige huisgenooten. Subst.-officier mr. Hulshof!' vorderde f 12 boete. Uitspraak heden over 8 dagen. De luitenant-generaal C. D. H. Schnei der, nieuw benoemd inspecteur der artillerie, heeft gister zijn functie als zoodanig aan vaard. Door den afgetreden inspecteur, luitenant- generaal Kretzer, werd van de aan de in spectie der artillerie toegevoegde officieren en onderofficieren afscheid genomen en deze aan den nieuwen chef voorgesteld. Ter herdenking aan den 70n verjaar dag van Z. M. den koning hield de 's Gra- venhaagsche vereeniging „Bijbel en Oranje" gisterenavond een volksvoordracht, met wel willende medewerking der christelijken man- neu-zangvereeniging „Oefening en Stichting" in de feestelijk versierde zaal van Diligentia. Graaf Delia Croce di Dojola, gezant van Italië aan ons hof, verlaat 1 Maart a. s. de residentie. De nieuwbenoemde gezantde heer Spinola, zal niet véór April alhier aankomen. Op de Schiedamschendijk te Rotterdam ontstond hedenochtend een zware brand in een huis waarin granen geborgen zijn. De brandweer was zeer spoedig met een vol doend aantal spuiten op het terrein aanwezig, en ofschoon de brand zich hevig liet aan zien was deze te 7 uur bedwongen. Een colporteur van Recht voor Allen kreeg het gisteren in de Damstraat te Am sterdam te kwaad met eenige werklieden en vrouwen. Hij ventte op de gewone aanstoo- telijke wijze zijn blad en een gemeen schot schrift. Daarover onderhield men hem, maar daar hij voortging met venten, ontrukte men hem zijne papieren, welke verscheurd wer den. De politie bracht hem toen in het belang zijner eigen veiligheid naar het poli tiebureau op den O. Z. Voorburgwal, waar heen hij in optocht werd geleid door de personen wier toorn hij opwekte en die „Oranje boven!" riepen. HANDELS- EN FINANTIËELE BERICHTEN. Blijkens een van den gouverneur-ge neraal van Nederlandsch-Indie ontvangen tele gram, wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 434,990 pikols. De aanvoer op de kaasmarkt te Woerden bedroeg 28 Febr. 3 wagens. Voor Goud- sche kaas bedong men lste soort van FIS.tot 22.2esoort/a zw./ Edammer a Derby a 2e soort fk per 50 KG. Handel redelijk. Weder waren de Binnenlandsche staats fondsen flauwer gestemd bij weinig handel. Voor buitenlandsche waarden was de stemming iets minder geanimeerd voor Por tugal, Oostenrijk, Rusland en Spanje; ook hierin ging weinig om. In Russische waarden was weinig opmer kelijks waar te nemen, evenals bij de Ame- rikaansche fondsen. Samarangsche Handels Comp. gingen 1 pCt. vooruit. Geld op prolongatie 2 it 2£ pCt. GEMENGDE BERICHTEN Bij het jongste examen voor studenten in de chirurgie aan de universiteit te Lon den verwierf onder 78 mannelijke en vrou welijke examinandi miss Marie Rockstro den, eersten prijs. BELGIE. Zondagnacht omstreeks 2 uur hebben dieven pogingen aangewend om de Banque Générale, op de Groenplaats te Luik ge vestigd, te plunderen. Een der traliën, waarvan de vensterramen voorzien zijn, hadden zij reeds doorgezaagd. Zij werden door den portier, die door het gedruisch wakker was geworden, op de vlucht ge. dreven. Eene hoeveelheid breekwerktuigen

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2