NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ADVERTENTIE M: JACHT EN^ISSCHERIJ. I De/.c Uou ra ut verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Van 6 regels0.00. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Selieepuiakersstee*r it. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Belichten. De COMMISSARIS DES KONINGS in de Provincie ZL'ID HOLLAND Gezien het besluit van de Gedeputeerde Stalen van den 7den Februari 1887. n0. 83; Gelet op art. II der wet van den 13den Juni 1857 Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden dal by voornoemd beslui! door de Gedeputeerde Slaten is bepaald: lo. dat de uitoefening der jachten op wa terwild opgenoemd in ail. 15, lill. tl, /en h, der wet van den 13den Juni i8bT Staats blad no. 87)wordt gesloten op Dinsdag dan I5den Maart aanslaande; 2o. dat de uitoefening van liet weispel vari kwartelen met steekgaren of vliegnet (art. 15, lilt. e, der bovengenoemde wel) is toegelaten van den 27sten April aanslaande tot en met den fidefi Juli daaraanvolgende, doch dat hel vliegnet in geen geval tot liet lirasseeren van kwartelen mag worden gebruikt; 3o dat de visscherij in de binnenwateren, waaronder ook worden verslaan rivieren door sluizen afgesloten, zal zijn gesloten van den 1 sten Ap ril aanstaande tol en met den laten Juni daaraanvolgende, met uilzondering: a. van de visscherij door middel van fui ken, aalscharen, aalkorven. dobbers en door peuren naar aal en paling; b, van de visscherij mcl de gehbe om kleine vischjes te scheppen tot aas voor de dobbers; 4o. dat het vlsschen met kuilnetten, waar onder ook belmoren atikerkuilen en staalboo- men, van den laten April aanslaande lol er. inel den 15den Juni daaraanvolgende is ver boden 5o. dal de kooilieden hunne kooleenden in, dit jiar moeten opsluiten of opbokken van hel tijdstip der sluiting van de jacht op eer.den tot en met den 23sten April en van den 4den Juli tol de opening der jacht op waterwild. Eu zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Pro vinciaal Blad en in de Nederlandse/ie Staats courant worden geplaatst. De Commissaris des knnings voornoemd, FOCK. 'a Gravenhageden lldeu Februari 1887. STADSNIEUW*. KONINGSFEEST. Allerwege woei heden de vaderland- sche driekleur voor 't meerendeel in gezel schap van de Oranjekleur. Het weer liet zich weinig gunstig aanzien en in den loop van den dag viel van tijd tot tijd een mot regentje. Reeds vroeg in den ochtend luidden de klokken der verschillende kerken om de in gezetenen naar Bidstond, Mis en Te-Deum te zamen te roepen. Inlu9schen was eene groote menigte kinderen in de Stadsgehoorzaal bij eengekomen waar alle daglicht door blin deering was afgesloten en alle gaslichten waren opgestoken. Door toepasselijke versieringen met vlaggen, wapentropeeën enz. had de zaal een feeste lijk en gezellig aanzien gekregen. Voor officieel genoodigden was eene goede plaats op de gaanderij ingericht. Na de toespraak van den heer J. A. Van Dijk en een lied »De koning leev"! werd opgevoerd de dra matische schets „Koning Willem III in den watersnood van 1861." Het toepasselijk stukje liep flink van stapel. Tusschen het le en 2e tafereel en na de opvoering werden toepasselijke liederen gezongen. Tusschen dé verschillende nummers werden aan de leerlingen eenigo versnaperingen aangeboden. Te halfelf werd de draaimolen op het feest terrein, Beestenmarkt geopend van welk pretje door een verbazende hoeveelheid kin deren werd gebruik gemaakt. Te twaalf uur had de parade van de verschillende wapens, van de schutterij en de leerlingen der kweek school voor Zeevaart plaat9. Het geheel werd geïnspecteerd door den kolonel W. H. Doorman van de infanterie en gecomman deerd door majoor B. J. Couvée van de huzaren. Na afloop trokken de verschil lende groepen langs de Breestraat naar hunne kazernes terug. Te twee uur werd een aanvang gemaakt met de volksspelen op de Beestenmarkt, Rondom stond eene menigte nieuwsgierigen, op Turfmarkt en naburige bruggente zien naar het vele grappige wat er vertoond werd. Nog even had er iets ijzigs plaats. Een al te dapper mastklimmer bleef met zijn bloot been tusschen de ijzeren kooi in 't midden van den mast steken en 't kostte heel wat moeite den man te ontzetten. Behalve vlaggenwimpels en andere versieringen hadden onderscheidene winke liers hunne winkelkasten versierd. Zoo zagen we bij den heer Blankenberg op de Mare een der winkelkasten met bloemen en groen gevuldin 't midden daarvan een goed uitgevoerd portret van onzen koning en kaarsen in 't midden als aanstal ten lot verlichting gedurende den avond. Zoo waren ook vermeldenswaardig de win kelkasten van de firma Gerner en Co. in de MaDrssmansteeg de verbazende massa oranje versieringen bij den heer Dumortier in de Pieterskerkkoorsteeg, de versieringen bij den heer Van der Stok in de Donker- steeg, enz. enz. alles te veel om te noemen. Zooa's men weet zal het feest dezen avond worden besloten met illuminatie, Bengaalsch vuur eu muziekuitvoeringen. De pers viert heden den 7 Oen ver jaardag van onzen koning o. a. door opwek kingen tot feestvieren, feestgcdichten op den koning en 't huis van Oranje in 't algemeen maar ook door 't plaatsen van portret of portretten van den koning of 't koninklijk gezin of door 't verschijnen op Oranjepapier met Oranjerand of met de vaderlandsche kleuren. Zoo verscheen van het Dagblad van Zuid- Rolland en Gravenhage een blad op Oranje- papier als „Kouingsblad" met uitgewerkteu rand en proza en poezie van W. J. Hof dijk een gedicht uit Riga van eene in Rusland wonende Nederlandsche familie, por tretten van koning, koningin en het prin sesje, enz. Gedrukt bij De la Vieter en Zonen, ziet het blad er goed uit. Het Vaderland schonk op den feestdag zijneu geabonneerden als bijvoegsel een fraai uitgevoerd schild in kleurendrukmet bloe men en groenuitmuntend uitgevoerde wa pens en kroon en te midden van dat alles de portretten van den koning, de koningin en prinses Wilhelmina. Het geheel is ver vat in een zeer net grijs karton met rand en opdracht en voert in deu rechter beneden hoek den naam S. Lankhout en C°. den Haag. De Rolterdamsche Courant werd heden geheel gedrukt met Oranjeletter, met ge kroonde W aan 't hoofd en een gedicht op de eerste bladzijde. De tweede begint met een „Oranje bovenal" met groote letters, 't Blad wordt gedrukt en uitgegeven bij Van Menrs en Stufkeus te Rotterdam. Het Algemeen Handelsbladuitgevers-di recteuren Gebroeders Diederichs; druk van C. A. Spin en Zoon geeft een door een flin ken rand omgeven gedicht getiteld „Aan Koning en Vaderland" en de Opregte Zater- dagsche Haarlemsche Courant verscheen te Haarlem bij Joh. Enschedé en Zonen met een flink gedicht van J. P. Hasebroek „Aan den Koning op zijn zeventigsten jaardag. De Middelburgsche Courant geeft op een gesatineerd bijvoegseltje de goed uitgevoerde portretten van de vorstelijke personen. 5t Is gedrukt bij Gebroeders Abrahams te Middel- burg. De Courrier de la Meute voegde bij zijn nummer een „supplément Uoccasion du 70e Anniversaire de S. M. le Roi." Ook hier prijken de weluitgevoerde afbeeld sels van koning, koningin eu prinses Wil helmina, tusschen den tekst van een opstel „Le Roi 18171887." Een gedicht „Au Roi" sluit den tekst die geheel omgeven is door een opengewerkte Oranjerand. De Provinciale Geldersche en Nijmeegsche Courant verscheen bij C. A. Viewegen Zoon eveneens met een portret van den koning in een fikschen rood-wit-blauw rand oui de eerste bladzijde. Bij de uitgevers J. J. Arkesteyn en Zoon te 's Her togen bosch ver scheen de Provinciale Noordbrabantsche en s Hertogenbossche Courant met een portret van den koning en een kouingsartikel; even zoo de Schiedamsche Courant bij J. Odé te Schiedam, die om de eerste bladzijde nog een schoonen rand legde, en voor dit num mer bizonder flink papier gaf. Het Geïllustreerd Volksbladeerst on lang: verschenen en bij D. Van Sijn en Zoon te Rotterdam uitgegeven, wijdde zijn geheel nummer aan het feest. De geheele voorste bladzijde wordt ingenomen door eene teeke- ning van Willem Steelink, phototypie van Roeloffzeu en Hübner, voorstellende de ko ninklijke fainielje en de Hollandscbe Maagd, die in haar vlag de volgende regels voert „Met hart, met mond, met pen en rechterhand, Getrouw aan God, Oranje en 't Vaderland." Verder bevat het blad gedichten en zelfs een Oraujelied met de muziek er bij ge schreven. De MaasbodeBazuinNieuwe Delft- scheDordrechtsche en nog vele andere couranten gaven gedichteu en toepasselijke tekst. De Goesche Courant verscheen, ge drukt bij F. Kleeuwens en Zoon te Goes, geheel op Oranjepapier met eeu hoofdartikel, „Een heuglijke dag" en de portretten van het koninklijk echtpaar. Evenzoo verscheen gedrukt bij M. S. l e Zeeuw te Middelburg een feestnummer op Oranjepapier van het Zeeuwsch DagbladNieuwe Middelburgsche courant, die door tekst en gedichten geheel aan het feest is gewijd. Voor de aanstaande verkiezing van een lid van deu gemeenteraad (vacature Harte veil) zullen de Roomsch Katholieke kiesver eenigiug en de antirevolutionaire kiesvereeni- ging „Nederland eu Oranje" geen candidaat stellen. In een druk bezochte corps vergadering werd gister besloten heden aan den koning een telegram van gelukwenscliiug ie zeuden vanwege het Leidsch studentencorps. Benoemd tot onderwijzer aau de open bare school te Schipluiden de heer P. F. H, Eriners, alhier. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 38 tot 80 volwassen personen en van 6 tot 14 kinderen. Tot directeur der vereenigde vrijwil lige brandweer te Zoeterwoude is benoemd de heer W. A. Van Rijn aldaar. ItlUZIEH, LETTE11EV EX KUNST. 20 Febr. Geboortedag (1694) van Voltaire. 21 Febr. (1710) van Willem Vau Haren. CONCERT BEVORDERING. De Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, afdeeling Leiden gaf gisteravond in de stadsgehoorzaal hare 29ste muziekuit voering, onder leiding van den directeur der zangvereeniging den heer Daniel De Lange. De uitvoering 4 Capella met welwillende medewerking van den heer Th. Boerlage (viool) uit Amsterdam had plaats door de zangvereeniging der afdeeling. Het eerste nummer van het programma, dat weder tegen den billijken prijs van 25 cents verkrijgbaar was gesteld, de Missa „Sine Nomine" van Palestrina gaf betrekke lijk al zeer weinig oogenblikken van genot, 't Is een saaje geschiedenis, vooral als 'l niet in de puntjes wordt gezongen. En dat werd het niet. Het Capella zingen tot het einde toe heeft dét voor dat men 't niet gemak kelijk bemerkt wanneer het koor bij 't einde van het nummer bijua een halven toon ge zakt is. De sopranen zongen trouwens geheel den avond lofwaardig; met zoo'n afdee ling sopranen is wat uit te voeren. Maar de altenhier werd ongelijk ingezet, daar weêr waren ze 't lang niet eens over de toonhoogte bij 't inzetten, (we spreken hier altijd nog over Palestrina's Missa). Het „Sanctus" werd al bizouder slecht ingezet. We kunnen aan het koor van den heer De Lange hooge eischen stellenen dat we dat mogen, en met recht, heeft dat koor later op den avond bewezen. De keuze van dit nummer en het gemis aan eeuige begeleiding hebben hier wel het grootste aandeel aan 't weinige succes. En toen 't eerste nummer gelukkig einde lijk uit was, bewees (na de vioolsolo) dat zelfde koor hoe rein en fijn (dat moeten zich nu de heeren maar uiet aantrekken) Ze Motette V, „Lob und Ehre" kunnen ten gehoore brengen. Maar nóg meer kwam dat uit bij „Gesauge für Frauencbor" vau Joh. Brahms, waar een voortreffelijk schoon pi anissimo werd in acht genomen. Een juweeltje was het laatste nummer dier vrouwenkoren „Gesang auf Fingal". Jammer dat bij die vrouwenkoren de hoorns (dat blijven toch altijd maar gevaarlijke din gen) nog al wat hooger waren dan de harp. De uitvoering van de Oud-Hollandsche volksliedjes was aan den vooravond van het koningsfeest zeker uitmuntend op hare plaats. Ze werden frisch en met kloeken toon voor gedragen en bij het„Wilhelmus vanNassauwe" stonden alle aanwezigen van hunne zitplaatsen op om 't lied aldus staande aan te hooreu. Het applaus den beminden directeur in 't midden van deu avood gebracht was zeker welverdiend. De solist van den avond, de heer Boer lage, leerling vau het conservatorium te Amsterdam bleek ons een uitnemend violist. Eene reeds zeer ontwikkelde techniek en glaszuiver spel mogen voor die bevinding zeker wel als reden gelden. De Ciaccone van Bacli werd bijna techniscli-volmaakt voor gedragen; evenzoo „Zigeunerweisen van Sarasate. Mochten we iets aanmerken, dan zouden we wat meer gloed gewenscht hebben. Jammer zeker, dat de heer Boerlage, na een oorverdoovend, maar welverdiend applaus, als toegift eene Romanze van Vieuxtemps koos. Het is blijkbaar zijn genre niet, evenmin als dat van zijn leermeester. Maar we blijven er bij: welverdiend waren de toejuichingen die dezen solist in zoo mime mate ten deel vielen. We hebben na het eerste nummer van 't programma, een genotvollen avond doorgebracht. De vereeniging voor geschiedenis en kunst te Rotterdam opent op 's konings ver jaardag in haar gebouw op de Nieuwehaven eene tentoonstelling van portretten van Oranje vorsten en vorstinnen, benevens prenten en ASOfëfilEfólEfóT: Voor Leiden, per 8 maandenj 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Xuminer 10 Cent. Maandag 21 Februari 1887. Wu, 43- 200e Jaargang.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1