BUITENLANDSCHE BERI0HTEÜ hoofd der school aan de Hoefkade aldaar, onder wiens commando het tweeduizendtal ook in den ochtend van 19 Februari a. s. zal staan. Het was een aardig oogenblik, toen de kinderen in kolonnes en met regelmatigen stap het verblijf der zonen van Mars be traden. Dank zij de zorgen der verschillende onderwijzers liet de orde niets te wenscben over. De kinderen zullen drie bekende vaderland- sehe liederen zingenwelke thans nog niet die nen vermeld te worden. Het zingen liep uitstekend van stapel. Wel bleek het soms duidelijk, dat niet alle zangers hunue mon den openden, maar zonder twijfel zullen zij op den feestdag niet in gebreke blijven. Eerst toen een repetitie werd gehouden in het hoera-roepen, kon men hooren dat men tegenover tweeduizend jongens en meisjes stond. De aftocht geschiedde te 11 uur even regelmatig als de intocht. De vereeniging van gepensioneerde onderofficieren en minderen van het Neder- landsche leger te 's Hage wenscht, ter gele genheid van den 70en verjaardag van Z. M. den koning een aantal oud gedienden een blijden dag te bezorgen. Een rondveuter met een socialistisch weekblad, die Woensdagavond in Den Haag het Ledigerf passeerende, zich in afkeuren den zin uitliet over de toebereidselen voor de viering van 's konings verjaardag, be kwam daarvoor eeue duchtige oorveeg, die hij met scheldwoorden beantwoordde, hetgeen ten gevolge had dat bijna de geheele buurt op hem afkwam en hem een duchtig pak slagen toediende. (D. v. Zh. en 'i Gr.) Door het gerechtshof te 's Gravenhage werd gisteren in behandeling genomen de zaak van den gewezen klerk van den griffier van het kantongerecht n°. 2 te Rotterdamdie zich reeds geruimen tijd in hechtenis bevindt onder beschuldiging van valschheid in authen tieke geschriften, het desbewust gebruik maken van die valsche stukken en van mis bruik van vertrouwen. Besch. genoot met zijne emolumenten een traktement van f700 it f800, maar veroor loofde zich buitensporige uitgaven en ver teringen. Duizende guldens werden door hem zoek gemaakt. Hoe hij aan die gelden kwam, dat was hoofdzakelijk de vraag. Besch. deed het voorkomen, dat zijne moeder hem telkens aan groote sommen kon helpen, waardoor hij in de gelegenheid was o. a. met vrouw, kinderen en dienstbode in het Hotel Zeerust" een gedeelte van bet zomerseizoen van i885 door te brengen. Volgens de beschuldiging zou hij zich echter aan verduistering van onderscheiden groote bedragen tot eene gezamelijke som van ongeveer f 25000 hebben schuldig ge maakt. De griffier van het kantongerecht te wiens bureele hij werkzaam was, was nl. belast met de administratie der veilingen die van wege de Ned. Handelmaatschappij in het verkooplokaal aan den Oostsingel te Rotterdam plaats hadden. Van die veilingen werd proces-verbaal opgemaakt, houdende vermelding van den prijs waarvoor verkocht was. Eenige weken na de veiling werden aau den griffier staten toegezondenwaarin de bruto opbrengsten van elke kaveling tin of koffie in cijfers werden vermeld. Zij wer den dan ter griffie overgeschreven met op neming der opbrengsten in cijfers en letters. Het registratierecht van j pCt. verschul digd van het nettobedrag der veilingen welk laatste bedrag door aftrekking van 1} pCt. van het bruto-bedrag werd verkregen werd mede ter griffie berekend, terwijl dat recht vervolgens op quitantie van den griffier met diens honorarium, onder overlegging tevens van het proces-verbaal met den daarbij behoorenden staat, door het agentschap der handelmaatschappij werd voldaan. Gedurende de jaren 18841886 werden die gelden aan beschuldigde uitbetaalden voor zijn patroon moest bij dan ten kantore van de registratie de rechten betalen. Van een gedeelte dier sommen zou hij zich echter hebben meester gemaakt. Door verandering van cijfers in de staten werden de opbrengsten verlaagd, en betaalde hij een minder registratierecht dan door het agentschap der handelmaat schappij hem was ter hand gesteld. Na de registratie herstelde hij de cijfers weder in hun vorigen toestand, ten einde zich tegen over zijn patroon te verantwoorden en zijne oneerlijkheid te bedekken. Een en ander kwam na zijn ontslag aan het licht. De be schuldigde ontkende zich aan de valschheden te hebben schuldig gemaakt. Hij hield vol dat zijne moeder hem steeds in de gelegenheid stelde allerlei groote uitgaven te doen, hoe wel uit het iu de eerste plaats gehouden ge tuigenverhoor, op beschuldigdes verteringen betrekkelijk, bleekdat zijne moeder niet in slaat was, hem herhaaldelijk groote geldsom men te verstrekken. Het verdere uitvoerige getuigenverhoor Ka K W %*m - Vf jbs liep over het opmaken der processen-verbaal, de berekening van de netto opbrengsten en het registratierecht, de uitbetaling daarvan door de handelmaatschappij, de veranderin gen der cijfers in staten en andere stukken en de storting der bedragen ten kantore van den registratie-ontvanger. Nadat heeren deskundigen nog hadden ver klaard dat naar hun oordeel door den besch. de verschillende vervalschiugen waren ge maakt, was het getuigenverhoor geëindigd, en werd de verdere behandeling tot heden ochtend verdaagd. Alsdan is het openb. Min. aan het woord. Adv.-gen. mr. Bijleveld requireerde tegen beschuldigde eene veroordeeliug lot 7 jaren gevangenisstraf en elf boeten van f 12.50. Uitspraak 25 Februari. Op de verzoeken van de heeren Fre- mery c. s. en Hermans c. s., te 's Hage en Londen, om concessie voor den aanleg en de exploitatie van een wandelpier in zee te Scheveningen, is volgens het N. v. d. D. afwijzend beschikt, omdat de belangen der visscherij bet maken daarvan verhinderen. Schipper Simon Rog, voerende het bomschip »de Vier Gezusters", van Scheve ningen, reederesse mej. de wed. A. Korving, is op zee slaags geweest met een schip uit Yarmouth, dat, na eerst met elkaar in bot sing te zijn geweest, diens vischwant heeft afgekapt. De Engelschman bekwam aau bakboordzijde averij. De equipage heeft aangifte gedaan bij den waterschout te Sche veningen, die proces-verbaal heeft opgemaakt en inmiddels naar Engeland heeft gelelegra pheerd. Het verlies van vischwant is aan zienlijk. Tot groote voldoening van de Sche- veningsche visschers kruist een Belgisch oorlogsschip, de Ville d'Anvers, aanhou dend op onze kust, ter uitoefening van politie. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde gisteren de persoon die in den afgeloopeu Oudejaarsnacht zich tegen een onder-inspec teur van politie verzette, deze in de hand verwondde en het volk tegeu de politie op zette, tot negen maanden gevangenisstraf. De heer Jacob Eigeman,te Dordrecht, eenige opmerkingen ten beste gevende be treffende de historie onzer rood-wit-blauwe vlag, spoort aan om zich op 's konings ver jaardag alleen van deze te bedienen, daar zij werkelijk meer dan vijf eeuwen de natio nale vlag is; terwijl iemand, die de oranje vlag uitsteekt, geen zuiver-historische vlag laat wapperen, en hij die de oranje-blanje- bleu heeft, onwetend de oorlogsvlag voert. De vlag zij dus rood-wit-blauw, met oranje knop, kwast of wimpel. Uit Slikkerveer seint men aan het Hbl.: De baan bij Slikkerveer was gisteren druk be zocht. Het weder was prachtig en het ijs mooi. Yoor de baan van 1609 M. waren de zelfde mededingers als eergisteren opgekomen. De voorloopige uitslag isdat See in 2 min. 56J sec., Van den Berg 2 min. 58}- sec. over de baan deed en Smart in 2 min. 58|- sec. de eindpaal bereikte, terwijl Kingma 2 min. 54| sec. daarvoor noodig had. De Ne- derlandsche hardrijders zijn dus afgereden. De eindslag van de match is dat See in 2 min. 53 sec. Smart versloeg, die in 2 min. 54! sec. de baan aflegde. Een nienwe match op een baan van 320 meter, had ten slotte tusschen See en Van den Berg plaats. Van den Berg won deze rit in ongeveer 28 seconden met 2 seconden voorsprong. De volledige uitslag van den wedstrijd op de baan van 320 meter was: Van den Berg won in 2 min. 8} sec. legen See in 3 min. 1} sec. en Kingma in 3 min. 3J sec. tegen Werkhoven uit Kooteu in 3 min. 9| sec. Ten slotte won Van den Berg bij den laatsten rit in 2 min. 8 sec. tegen Kingma in 2 min. 8-| sec. Als eene bijzonderheid kan vermeld worden, dat op 's konings 70en vtrjaardag de oud strijder van de Citadel Pieter Bakker, te Bovencarspel, zijn 60-jarig huwelijksfeest hoopt te vieren. Na een proefschrift uit het Grieksch, Russisch en Arabisch in het Volapük, is mevrouw M. Zwaanswijk te Nijmegen door den WelEerw. heer pastoor Schleijer te Koustanz benoemd tot hoofdonderwijzeres in genoemde wereldtaal. Tot dusver bedraagt het aantal leden reeds over de honderdduizend, waarvan tot heden 33 als hoofdonderwijzers en 3 dames, voor zoover nu door deze benoeming bekend is, hoofdonderwijzeressen zijn. Het aantal on derwijzers en onderwijzeressen bedraagt thans 384. NijrnCl.) Uit Nieuwebrug (Fr.) schrijft men dd. 16 Febr.: Lagen hier vroeger 30 A 40 Zeelandvaarders tegelijk turf te laden, en maakten daardoor scheepstimmerliedenwin keliers enz. beste zaken, nu klaagt ieder steen en been, daar bijna geen van die «rj is*. "BT".» schippers hier meer oplegt. Eenige huis gezinnen maken zich dan ook gereed, naar Amerika te vertrekken, om in de nieuwe wereld een behoorlijk bestaan te zoeken. Te Winsum is de 12-jarige zoon eener weduwe, welke met een anderen knaap door het ijs zakte, verdronken, zijn metgezel werd onder geneeskundige behandeling als het ware aan het leven teruggegeven. Te Oudenbosch is een man van 24 jaren, P. S. genaamd, dood op het ijs gevonden. Bij onderzoek is gebleken, dat zijn rechter been was gebroken, zoodat hij, door dejduis- temis misleid, op het ijs moet zijn gevallen, niet kon opstaan en ongelukkig is dood ge vroren. Woensdag is te Breda naar de cellu laire gevangenis overgebracht een persoon, zich noemende Edmond De Thoury, die ver dacht wordt van oplichting ten nadeele van den steenfabrikant v. d. H. te Rijen. In het Liesbosch bij Breda zijn door de rijkspolitie verscheidene voorwerpeu ge vonden, vermoedelijk afkomstig van den diefstal, in December 11. ten nadeele vau den heer Dudok van Heel, te Priusenhage, ge pleegd. Maakten wij (zegt de TM. Ct.) ver leden jaar melding van het feit, dat de heer H., die gewoon is voor zijne zonen te loten, drie jaren achtereen een vrij nummer trok, ook dit jaar viel hem eenzelfde geluk ten deel. Weder heeft de vader thans voor zijn vierden zoon vrijgeloot. Wegens de voortdurend dalende prijzen van het rundvee beginnen vele landbouwers iu sommige streken van Noordbrabant weder zelf hun vee te slachten, oui het op die manier met meer voordeel van de hand te doen. Zoo liet deze week een landbouwer te Tilburg bij bekkenslag bekend maken, dat hij eene beste koe geslacht had en het vleesch voor 20 A 25 cl. per half kilogram verkrijgbaar stelde. Woensdag omtreeks 1 uur namiddag, ontstond er een felle brand bij den herber gier Smeets— Bastings te Mheer (Limburg.) Een meisje van 4 jaren verloor hierbij het leven, 2 koeien en 3 varkens kwamen in de vlammen om. Weinig of niets werd gered. Alles was verzekerd. Oorzaak on bekend. 's «RAVEN MAGG. Door Z. M. is, als blijk van Zr. Ms' goedkeuring en tevredenheid, de bij HDs- besluit van 22 September 1855 n°. 64 in gestelde zilveren medaille toegekend aan C. Lokker Jzn., schipper te Goedereede, en de bronzen medaille, ingesteld bij hetzelfde be sluit, aan W. Van der Wende, van Oud dorp, F. De Geus, L. Nijland en J. Klink Azu., van Stellendam, wegens de gevaar volle redding van twee opvarenden, behoo- rende tot de bemanning van het visschers- vaartuig Onderneming, dat ter hoogte van Stellendam op 15 December 1886 bij het wenden omsloeg; A. Van der Reyden, te Leiden, wegens het met levensgevaar redden van een meisje, dat met een ander op 21 Januari 1887 door het brooze ijs van den Nieuwen Rijn was geraakt; A. Schaap en L. Van der Reyden, vroeger behoorende tot de bemanning der Brielsche reddings boot, wegens hun manmoedig gedrag aan den dag gelegd bij de redding van 7 der opvarenden van de gestrande stoomboot Littlebeck op 26 October 1884; L. Spuy, te Maassluis, voerende hel vaartuig De On rust, wegens de pogingen door hem tot redding der opvarenden van de Littlebeck op 26 October 1884 aangewend. Door Z. M. is benoemd tot kanton rechter te Haarlem, mr. A. A. Van der Mersch, thans substituut-officier van justitie bij de arrond.-rechtbank aldaar. Door Z. M. is aan den geneesknudige Julius Friedrich Heiurich Emil Muller,geb. te Toruowhof, vergunning verleend de ge neeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogs vaartuigen, onder voorwaarde dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stiptelijk na- kome. Door Z. M. worden voor den tijd van vijf jaren gedetacheerdbij bet leger in N ed.- ludië de kapitein J. P. F. G. E Delpy, van het 3de reg. inf., en de lste luit. H. N. Ravesteyn, van het 8ste reg. inf.; bij het leger hier te lande, en wel bij hét 3de reg. inf., de kapitein C. D. Van den Berg, van het wapen der inf. van het leger in Ned.-Indië, en is het koninklijk besluit van 17 October 1886 n°. 15, ouder anderen houdende, dat de lste luit. W. Carbentus, van het 4de reg. inf., in den loop van het jaar 1887 zal worden gedetacheerd bij het leger in Ned.-Indië, voor zooveel dien offi cier betreft, ingetrokken en buiten werking gesteld. De luit. ter zee 2de kl. E. F. T. Bik, uit Oost-Indië in Nederland terugge keerd, is op non-activiteit gesteld. H. M. de koningin is gisteren in open rijtuig A la Daumont uitgereden langs de versierde straten. Op het Spui langs de Gedempte Gracht passeerende, liet H. M. het rijtuig langzaam rijden, om dit reeds iu vollen feestdos gestoken stadsgedeelte te kun nen gadeslaan. EN «EL.A NU. De heer Labouchere heeft in het lager huis aangekondigd, dat hij, naar aanleiding van het debat over het adres van antwoord op de troonrede, een amendement voorstelt, waarvan de strekking is, te verklaren dat de stappen, welke gedaan zijn om de aftre ding van vorst Alexander van Bulgarije te verhinderen, in strijd zijn met de constitutie en gevaarlijk voor Europa's vrede. Ten opzichte van Smith's voorstel betref fende de prioriteit van het ontwerp tot wij- ziging van het reglement van orde, stelde de heer Dillwyn voor, den Dinsdag daarvan uit te sluiten, doch het huis verklaarde zich met 261 tegen 103 stemmen daartegen. De heer Parnell stelde voor, den Woens dag uit te sluiten, omdat hij de rechten der Parnellisten niet wilde opofferen. Het huis verwierp evenzeer dit voorstel met 242 tegen 107 stemmen, waarop het voorstel van den minister Smith werd aan genomen. Laatstgenoemde kondigde vervolgens aan, dat hij het wetsontwerp tot wijziging van het reglement van orde, tegen Maandag a. s. aan de orde stelde, aangenomen dat het adres in antwoord op de troonrede morgen voor goed wordt vastgesteld. De heer Dillon zette daarop de discussie over genoemd adres voort. De spreker werd tweemaal tot de orde geroepen, omdat hij gewaagde van het proces dat tegen hem en zijne partijgenooten wordt gevoerd. Hij weigerde daarop, zijne rede voort te zetten. De heer O'Connor stelde voor, de discussie over het adres te verdagen. Dit voorstel werd met 261 tegen 117 stemmen verworpen. De heer Cox stelde als amendement voor, in het adres de aandacht te vestigen op den nood, waarin de arbeidsklasse in Engeland verkeert en welke de onmiddellijke aandacht eischt. Te middernacht verklaarde de voorzitter het debat over het adres van antwoord ge sloten, en het huis stemde daarin toe met 291 tegen 81 stemmen. Het amendement-Cox werd verworpen met 283 tegen 84 stemmen. Eindelijk werd de sluiting van het debat met 289 tegen 74 stemmen, en het adres zelf met 283 tegen 70 stemmen aangenomen. Koningin Victoria heeft bij gelegen heid van haar jubilé een 3e klasse van de Indische orde ingesteld en die orde ver leend aan een aantal personen, o. a. aan generaal Roberts. Van de Tonga eilanden wordt gemeld, dat, in verband met den moordaanslag op den zendeling Baker, zes inlanders ter dood veroordeeld zijn. De Wesleyaansche kolonie richtte een verzoek aau den koning om de veroordeelden gratie te verleenen, maar' dat verzoek is van de hand gewezen. De Timet verneemt uit St. Petersburg dat de door Nelidoff te Konstantinopel tegen over de Bulgaarsche uitgewekenen aangeno men houding afkearing vindt. Daartegen tracht Katkoff Nelidoff te verdedigen, door de schuld te werpen op de onvolledigheid van zijne instructien, en op het verouderde der Russische diplomatieke methoden. Naar de Standard uit St. Petersburg verneemt, is het gebleken dat het jongste komplot hoofdzakelijk ten doel had eene re volutionaire propaganda onder het Russische leger en de vlootzonder dat men vooreerst eenen aanslag op het leven van den Czaar in den zin had. Uit Sofia wordt aan de Timet gemeld dat er onder de Bulgaarsche uitgewekenen te Konstantinopel eene scheuring is ontstaan. Sommigen willen zich met het regentschap in Bulgarije verzoenen, en hebben daartoe de tusschenkomst ingeroepen van den Bul- gaarschen agent, die in de allereerste plaats onvoorwaardelijke erkenning van het gezag der regenten geeischt heeft. De niet tot verzoening geneigde Bulgaarsche uitgewe kenen hebben eenen brief gericht aan Stam- bouloff, in welken zij dreigen gewapenden benden Montenegrijnen naar Bulgarije te zullen zendenom de voornaamste leden der Bulgaarsche regeering om het leven te brengen.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2