NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Zaterdag 19 Februari 1887, N°. 42 Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLAND3CHE BERICHTEN. Leids ouran Deze Courant verschijnt d a e I ij k sbehalve op Zon- en Feestdagen. A B 0 N E 11 E i T Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Huiuiner 10 Cent. AOVERTEfêTlEi: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepuiakerssteeg 6. 200e Jaargang. Stads-Bericliten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN; brengen bij deze ler ken nis van de kiesgerechtigden dat ingevolge art. 8 der Wet van 29 Juni 1851 {Staatsblad no. 85) de verkiezing, ler vervulling van de vaca ture, ontslaan door liet overlijden van Heer II. C. Hartevclt die in 1689 moest af treden, zal plaats hebben op Dinsdag, den 22en Februari 1882 van des morgens negen tol des namiddags vier uren. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 29 Januari 1887. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 8, le alinea der Wel van 2 Juni 1875 {Staatsblad no. 95), lot regeling van bel toezicht bij hel oprichten van inrichtingen welke gevaarschade of hinder kunnen ver oorzaken Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan H. BRUMMELKAMP en rechtverkrijgenden tol het oprichten van een koek- en banket bakkerij in het perceel Haarlemmerstraat no. 183. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester, E. KIST, Secretaris, Leiden, 17 Februari 1887. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDENbrengen ter algemeene kennis dal op 19 Februari a. s., bij gelegen heid van 's Konings 70slen verjaardag, de bureelen van de Secretarie en den ontvanger der gemeente, zullen gesloten zijn, met uit zondering van hel Bureel van den Bur gerlijken 8tanddat geopend zal zijn van des middags twaalf tot des namiddags twee uren. Burgemeester en Weihouders voornoemd, DE KANTEK, Burgemeester. E. KIST, Secretaris, Leiden, 18 Februari 1887. EERT DEN KONING! Terwijl uit alle gemeenten des lands be richten worden vernomen omtrent eene bi zonder feestelijke viering van den aanstaan den 70sten verjaardag van Z. M. onzen geëerbiedigden Koning, achten wij ons ge roepen met klem de medewerking te ver zoeken van allendie daarop eenigen invloed ten goede kunnen uitoefenen, opdat die dag zooveel mogelijk verschoond blijve van dronkemans-vertooningenintegendeel zich allerwege wederom onderscheide door onbedwongen, maar beschaafde volksvreugde. De 19de Februari 1887 moge voor nie mand in dit opzicht beschamende herinne ringen achterlaten. „Wij Willem III" (zoo staat aan het hoofd der wet tot regeling van den klein handel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap) „het)ben goed gevonden en verstaan", //Lasten en bevelen". Geen sprekender blijk van het eeren des Koningi zal, op diens 70sten verjaardaghem door zijn volk kunnen geschonken worden dan wanneer die voor Nederland en Oranje alleszins heugelijke feestdag mocht kannen voorbijgaan zonder éénig proces-verbaal we gens overtreding der Drankwet, zonder éénige rechterlijke uitspraak te dier zake. yin naam des Konings." STADSNIEUWS. Het koningsfeest zal morgenochtend te 9 uur aanvangen met een groot kinderfeest in de Stads-Gehoorzaal met muziek van het 4e regiment onder directie van den heer Mann. Behalve het zingen van liederen zal daar ook worden ten tooneele gevoerd „Koning Willem III in den watersnood van 1861", dramatische schets in twee tafreelen. Tusscben de verschillende nummers worden aan de leerlingen eenige versnaperingen aan geboden. In den loop van den ochtend zullen in de kerken van de verschillende gezindten bidstonden worden gehouden. Te halfelf opening van den draaimolen op de Beestenmarkt. Van elf tot twaalf uur bespeling van het carillon. Te twaalf uur parade in den om trek van de Doezastraat en de kleine Ruïne. Te twee uur volksspelen op de Beesten markt. Des avonds te zeven uur illuminatie van de Koorenbeurs en de kanonneerboot van de Kweekschool voor Zeevaart. Bengaalsch vuur. Van acht tot tien uur muziekuit voeringen op de Koornbenrs en op het Gal gewater nabij de Borstelbrug. De uitdeeling van levensmiddelen zal op een nader le bepalen dag plaats hebben. Zondag a. s. zal door de onderofficieren alhier in garnizoen een groot militair Assaut worden gehouden in de Stadsgehoorzaal. Door de politie alhier is aangehouden en ter beschikking van den heer officier van justitie te 's Gravenhage gesteld zekere L. v. M. die zijne vrouw eene verwonding aan den hals heeft toegebracht. Zij leefden steeds in oneenigheid met elkander. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboorted. (ouden stijl) [1473] v. Copernicus. NUTSLEZING. Gisteravond vermaakte de heer R. Koop- mans van Boekeren zijn talrijk gehoor in het Nutsgebouw met eene lezing over alles en nog wat. Er werd veel gelachen. Ter gelegenheid van 's konings 70sten verjaardag, zal Zaterdagavond in het Grand- Théatre Schimmels vaderlandsche drama yJoan Wontersz", worden opgevoerd. Naar men wil, zou te Amsterdam het plan zijn opgevat om in het najaar een ten toonstelling te houden, betrekking hebbende op de toonkunst in haar meest uitgebreiden zin; oude en nieuwe muziekinstrumenten handschriften enz. Met het stoomschip Prins Alexander, vaD de stoomvaartmaatschappij „Nederland", hetwelk den 26sten Februari a s. van Am sterdam naar Batavia vertrekt, zal van daar rechtstreeks eene brievenmaal naar Atjeh worden gezondeD. Voorts zal Dinsdag 8 Maart e. k. met den trein van 5.33 a. van Amsterdam naar Antwerpenin aansluiting op het vertrek van het bedoelde stoomschip uit Marseille, eene tweede verzending aan Atjeh geschieden. Door de arrond.-rechtbank te Zierikzee is, ter vervulling van de opengevallen be trekking van griffier van dat college, opge maakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling: jhr. mr. T. Van Beyma tboe Kingma, griffier bij hel kantongerecht en arrond.-schoolopziener te Lemmer; mr. J. F. Van der Lek de Clercq, advocaat en ge meente-secretaris te Zierikzee; en mr. J. Lechner, kantonrechter-plaatsvervangerad vocaat en procureur te Schiedam. St.-Ct Men meldt, dat de tot gener.-majoor benoemde kolonel Mazel, in het commando over het 2e reg. veld-art. zou vervangen worden door den luit.-kolonel jhr. Van Pestel, commandant van het corps rijdende artillerie, waarover bet bevel alsdan in handen zou overgaan van den majoor jhr. De Pesters, van het le reg. veld-artillerie. Uit Curasao verneemt men dat Z. M. schroefstoomscbip le kl. Koningin Emma eene reis door de Antilles zou doen en waar schijnlijk de landengte van Panama en Havanna aandoen. Voor de betrekking van ambtenaar bij de rijks-postspaarbank, bij welke admini stratie een paar plaatsen kunnen vervuld worden, hebben zich ongeveer 200 sollici tanten aangemeld (salaris f 300), waarvan nn een tiental is opgeroepen om zich aan een onderzoek naar de bekwaamheden te onderwerpen. Onder dit tiental behoort o. a. eene dame met akte leerares M. O. {N. B. C.) Ook te Aalsmeer eischte het broze ijs een offer. Het elfjarig zoontje van C. V. waagde zich er op, ging er door en ver dronk. Nadat hij een paar nren vermist was, werd zijn lijk gevonden. De 2000 leerlingen van openbare en bijzondere scholen, te 'silage die Z. M. den koning op zijn verjaardag een ochtend- groet zullen brengen, hielden gisteren voor middag te 10 uur op de binnenplaats van de Oranjekazerne eene laatste repetitie, die werd bijgewoond door den burgemeester, den heer Patijnen den wethouder van onder wijs, den heer Six. Als algemeen leider trad op de heer G. C. F. Van der Laan FEUILLETON. DE BRUID EENS EERLOOZEN. 125.) DRIE EN DERTIGSTE HOOFDSTUK. QEORQE FULLER S MEDEDEELINQKN. Terwijl dit geprek tuaschen Dora en me vrouw Elmer plaats had, had Lilburne met zijn gast over verschillende zaken gesproken en waren zij eindelijk op het onderwerp gekomen, dat hem het meeste belang in boezemde. „Gij meendet, waarde Fuller, mevrouw Brenton reeds vroeger gekend te hebben; mag ik vragen, waar gij haar reeds vroeger denkt ontmoet te hebben?" Na eene lange pauze antwoordde Fuller, wiens gezicht zich pijnlijk vertrok, weifelend en ontwijkend „Als ik mij hierin niet vergist heb, zal die dame mij niet dankbaar wezen, dat ik openbaar, wat zij wenscht te verbergen. Ik betreur mijne toespelingen aan tafel, waartoe ik geen recht had, en God weet het, het zou mij een verschrikkelijk leven weder te binnen roepen, als zij inderdaad ach Lilburne, het is het beste, oude herinnerin gen te laten rusten, want de mijne hebben mij gemaakt, zooals gij mij nu ziet. Als er nog zoo iets bestond als de Lethestroom zou ik er mij hals over kop inwerpen, om als een nieuw mensch te voorschijn te komen." //Mijn waarde vriend, ik hoop u nog een maal, zij het dan ook niet als een nieuw mensch, dan toch als een geheel veranderd mensch terug te zien. Een weinig inspan ning van uwe zijde, en gij kunt den duivel die u beheerscht op de vlucht jagen en alles weer terugwinnen, wat gij verloren hebt." „Alles? Neen, dat is eene hoop, die nooit vervuld kan worden. Als de vrouw, die ik zoo waanzinnig beminde, thans, nu ik alleen ben, wilde terugkomen en datgene weer voor mij wilde zijn, wat zij in de eerste maanden na onze verbintenis voor mij was, zou ik den moed bezitten, door elke krachts inspanning, door elke overwinning op mij zeiven, om weer op het rechte pad te ko men. Maar zij heeft mij verlaten voor altijd verlaten voor wien zou ik dus trachten, mij nit den afgrond te verheffen, waarin ik mij gestort heb?" Fuller zag er somber uit, maar in zijne stem lag iets aanmatigends. „Ter wille van u zeiven waarde Ful ler," gaf Lilburne zacht ten antwoord, „ter wille van den goddelijken geest, die in u woont." „Ik ben te diep gezonken, Lilbnrne, om mij nog te kunnen beteren. Als ik mijn leed niet bij de wijnflesch trachtte te ver geten, moest ik een zelfmoord begaan. Deze ontmoeting met eene bekende van Nita, die haar vroeger zeer na verwant moet geweest zijn, heeft mijne tong losgemaakt, hoewel gij mij znlt uitlachen, omdat ik nog aan eene vrouw denk, die mij zoo laag heeft behandeld." „Dat zal ik niet doen, want ik weet, dat ware liefde slechts met den dood ophoudt; ik kan begrijpen, dat een man, die zoo diep gevoelt als gij, zelfs het verlies van de trou- welooze vrouw beklaagt, die eens zijn groot ste geluk uitmaakte. Maar Fuller, gij moest uw leed niet op de door u gekozen wijze trachten te bestrijden. Ik geloof bepaald dat gij het beter zoudt kunnen dragen, als gij het alles aan een trouwen vriend mede- deeldet." „Gij kunt gelijk hebben, maar ik heb geen vriend, die geduldig naar mij wil luisteren. Zij beweren allen, dat ik krankzinnig was, toen ik haar huwde, en dal ik blij moest wezen, dat zij weggeloopen is." „Gij kunt vrij met mij spreken, Fnller» want ik geef u de verzekering, dat ik vee' slechter over u gedacht zou hebben, als gij onverschilig over uw verlies geweest waart. Vertel mij eens, wie deze vrouw was en en waar gij haar gevonden hebt. Ik stel in alles, wat haar betreft, een levendig belang, hoewel ik u op dit oogenblik de oorzaak er van niet kan mededeelen." „Weet gij iets omtrent haar?" viel Fuller hem haastig in de rede, „of vreest gij dat zij op de eene of andere wijze in betrekking staat tot de weduwe, die meD in den om trek als de toekomstige mevrouw Lilbnrne beschouwt „Ik weet niets van uwe vrouw en wat de dame betreft, die men mij als toekom stige echtgenoote toedicht, van haar kan ik u voorloopig alleen zeggen, dat ik een spoor hoop te ontdekken, of mevrouw Brenton dezelfde is als de dochter van een mijner vroegere vrienden, aan wien ik veel ver schuldigd beu, en dien ik reeds lang zoek. Ik heb alle reden te vermoeden, dat mevrouw Brenton's naam een aangenomene is, en ik zou mijn half vermogen willen geven, om de zekerheid te erlangen, dat zij het kind van dien vriend ia."

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1