BIMENLANDSCHE BERICHTE,N BUITENLANDSCHE BERICHTEN. wr> w <w «a n ■era «n» *_t m /m. vwatr -tb".. geven den gemeenteraad in overweging de gevraagde vergunning te verleenen, mits de opdracht geschiede uiterlijk tot het einde van den loopenden cursus 1886/87 en de regeling der lesuren te Delft geheel worde overgelaten aan den betrokken leeraar dr. C. Snouck Flurgronje. Bij de heden ten raadhuize gehouden openbare aanbesteding betreffende de levering van een ballastpraam en vletschouwtje ten behoeve dezer gemeente is besloten de gun ning aan te houden. Bij de op heden gehouden openbare ver- kooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ85, ƒ18.—, ƒ3.90 en f 1.90, laagste prijzen 35, 18.ƒ3.70 en ƒ1.85. Behalve in de Pieterskerk ('s morgens te 9 nur, voorganger ds. Oberman) zal ook in andere kerken 's kouings 70ste verjaar dag op godsdienstige wijze worden herdacht. Op Zaterdag, den 7 Oen gedenkdag van den geboortedag van onzen koning zal over de dd. schutterij alhier eene wapenschouwing worden gehouden. Aantreden des morgens te 11 uur op de Papengracht. De firma De Heyder Co., alhier, die in den laatsten tijd stoffen in den han del heeft gebracht, gedrukt in den trant van het Delftsch aardewerk, heeft de eer genoten daarvan, op 's konings aanvraag, ten paleize stalen ter bezichtiging te zenden waarover Z. M. zijn bijzondere tevredenheid aan de firma heeft doen betuigen. Aan een 12-tal behoeftige gepensio neerden twee weduwen van overledene leden en eenige oud-strijders van 1830 en 31 werd wederom eene gratificatie van f 12.50 uitgereikt, 't Was voor die oudjes eene aangename verrassing, in deze kommervolle tijden zoo'n douceurtje te ontvangenterwijl het afdeelingsbestuur der vereeniging van gepensioneerde onderofficieren en minderen alhier, zich gelukkig gevoelde dit te kunnen verstrekken. Door de zorg van bovengenoemd bestuur heeft de 95-jarige Beij ook onderstand, be staande in beddegoed, kleedingstukkeneen gemakkelijken stoel enz., gekregen. Door eenige onderofficieren en de staf- muziek zal op 3 Maart a. s. eene liefdadig heidsvoorstelling in den Stadsschouwburg ten voordeele dier vereeniging worden gege ven. Wanne sr men bedenkt hoe betrekkelijk weinig over 't algemeen nog voor die ge pensioneerden door anderen gedaan werd dan verdient het weldadig plan van genoemde lieeren niet alleen ieders toejuiching, maar tevens ieders geldelijken steun. Qister had te Rotterdam een nationaal concours op de wapenen plaats, uitgeschreven door de schermvereeniging Rotterdam. Aan dit concours nam o. a. deel de vereeniging Sparta alhier. MUZIEK, LETTEREN EX KUNST. Sterfdag (1781) van Lessing. Geboortedag (1821) van A. Des Amorie van der Hoeven. Vijfde Volksconcert. Onder directie van den orkest-directeur den heer J. G. 11. Mann werd gisteravond in de Gehoorzaal door het strijkorkest van het vierde regiment infanterie het vijfde volksconcert in dit seizoen gegeven. De zaal was, zooals gewoonlijk, ook dit maal, zoowel beneden als boven, uitmun tend bezet. Behalve de orkestnummers wa ren op het programma nog aangegeven viool- soli door den jongenheer Julius De Boer uit Amsterdam. De verschillende nummers van het goed gevarieerd programma werden uit muntend ten gehoore gebracht, vooral mag dit gezegd worden van „G'schichten aus dem Wiener Wald" van Joh. Strauss, en van de altijd weer bevallige ouverture Ban- ditenstreiche" van Snppó. Uitmuntend was tevens de le uitvoering van de Fantaisie op motieven van de opera r Donna Juanita" van Suppó door den heer Mann, met soli voor verschillende instru menten. De zang was in deze fantaisie aller aardigst bijgebracht. Toch was het glanspunt van den avond wel gelegen in het optreden van den 13-ja- rigen viool-solist Julius De Boer. Die leer ling doet zijn meester, den heer Timmner, waarlijk alle eer aan. Die vaste streek en vaste greep tevens, die opvatting van de voor te dragen nummers deden geheel den aanstaanden meester kennen. Die nummers waren ons dan ook reeds bekend door het optreden van den heer Timmner zelf. Dat Adagio en Allegro uit het 22e vioolconcert van Viotti werd uitstekend voorgedragen, evenals de overbekende en altijd bevallige Romance G-Dur (op 40) van Van Beetho ven en de Légende van Wieniawski. De stormachtige toejuichingen die dezen jeugdigeu artist ten deel vielen na eene stilte waarin men een speld had kunnen hooren vallen, waren dan ook ten volle ver diend. De opkomst en het gehalte van het publiek op de volksconcerten bewijzen dat ze blijven wat ze waren en waarvoor ze door den heer Mann zijn in 't leven geroepen eene gelegenheid om Zondagavond kalm en nuttig uit te zijn. De uitgave van bet Fransche weekblad Le manque de fer dat te 's-Hage uitkwam en zich heette te verheugen in honderd medewerkers, is reeds gestaakt. De bekende historieschrijver legatieraad Theodor Von Bernhardi is Zaterdag middag te Comuiersdorf bij Flirschberg in Silezië op 85jarigen leeftijd overleden. Mrs. Henry Wood, de bekende En- gelsche romanschrijfster, is te Londen over leden. Aan dr. P. J. H. Cuijpers, architect der rijksmuseumgebouwen, zijn door den Utrechtschen gemeenteraad ten behoeve van den staat, kosteloos afgestaan 1000 a 1200 stuks muurtegels, die zich bevinden in het door de gemeente Utrecht aangekochte per ceel aan het Munsterkerkhof. Die tegels moeten dienen voor het Nederlandsch mu seum te Amsterdam. Tegen het einde der volgende week zal in de kunstzaal van het Panorama-gebouw (Plantage) te Amsterdam eene hoogst be langrijke tentoonstelling geopend worden. Zij bestaat namelijk uit de voornaamste werken van den Duitschen schilder Felix Possart. De koning-groothertog heeft den heer J. C. J. D. Van Wessein, majoor-comman dant der dienstdoende schutterij te Tiel, tot officier der orde van de Eikenkroon benoemd. De minister van financien brengt ter kennis van ambtenaren der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen, dat we gens het ontbreken vau sollicitanten voor het opengevallen kantoor Balk, ontvangers en andere ambtenaren, die volgens de be- Btaande bepalingen voor de vervulling van ontvangkantoren in aanmerking kunnen ko men, onverschillig of zij overigens bevoegd zijn tot mededinging, zich daarvoor nog tot 25 Februari e. k. bij het departement van financien kunnen aanmelden. Volgens aanschrijving van Z. Doorl. Hoogw. den bisschop van Haarlem aan de weleerwaarde heeren pastoors van zijn bis dom, zal de verjaardag van Z. M. den koning dit jaar op bijzondere wijze kerkelijk wor den gevierd. Inzonderheid wat de steden van zijn diocees aangaat, geeft Z. Doorl. Hoogw. den weusch te kennen, dat op den 19den Februari een plechtige H. Mis met den lofzang „Te Deum" in de openbare kerken moge plaats hebben. (ÏV/rf.) Vóór eenige weken zoo schrijft eene dame in De Huitvrouw kreeg eene dame in mijne familie een eigenhandig gewerkt plooisel, waaromheen het zoogenaamde bril lantine of zilverdraad was genaaid. Na het kort gedragen te hebben, werd de hals van genoemde dame vuurrood en kwamen er puis ten, die zich over gelaat, armen en beenen uitbreidden, hetgeen veel pijn en eene on dragelijke jeukte veroorzaakte. Bij dien toe stand kwamen hevige koortsen en door dit alles volkomen slapeloosheid. De dokter, die er bijgeroepen werd, verklaarde dat het zilverdraad er de oorzaak van moest zijn en het dus een geval van acute vergiftiging was. Na een lijden van ruim drie weken kan de ïijderes eenige beterschap bespeuren en herstelt zij langzaam, doch moet nog zeer voorzichtig zijn, terwijl de pijn ook nog Liet geheel geweken is. Daar het brillantine of zilverdraad zeer veel bij handwerken gebruikt wordt, zij men in het vervolg daar voorzichtig meé en wachtte zich voor dezelfde ervaring. De Ned. Sport meldt: „Het bestuur van den Ned. Schaatsenrijdersbond heeft een bezoek gebracht aan de banen te Slikkerveer, na welk onderzoek besloten is den onlangs uitgestelden wedstrijd van Professionals Dins dag a. s. te doen plaats hebben. Hoewel de National Skating Association wegens de vele reeds gedane uitgaven geen gelden meer beschikbaar bad om Engelsche mededingers naar Slikkerveer te zenden, zullen evenwel de heeren George (Fish) Smart, James Smart, George See en Isaac See door vrij willige bijdragen van de leden der club in staat gesteld worden mede te dingen. De ruime deelneming aan deze bijdragen is vooral te danken aan de nette wijze, waarop de Engelschen laatst te Slikkerveer werden ont vangen, toen zij, niettegenstaande hunne te lafe aankomst, hoewel buiten hunne schuld, toch ter mededinging werden toegelaten. Ook de heer H. Hagen zal, volgens een zooeven ontvangen telegram uit Hamburg, mede tegenwoordig zijn. De strijd tusschen Friezen en Hollanders zal scherp zijn, zoo dat wij gerust kunnen voorspellen dat de bezoekers duizenden hopen wij een dag vol emotie zullen beleven." Ons wordt intusschen geseind dat de wed strijd is uitgesteld tot aanstaanden Donderdag. Uit Wassenaar wordt aan de N. R. Cl. gemeldDoor milde bijdragen van op- en ingezetenen dezer gemeente gesteund, heeft de commissie weder gedurende dezen winter aan armen en minder bevoorrechte natuur- genooten warme spijs uitgereikt; viermaal 's weeks komen de behoeftigen hunne portiën in daartoe verstrekte nette gesloten blikken ketels aan het lokaal der spijskokerij af halen. Deze ondersteuning wordt door de armen zeer op prijs gesteld, en nu te meer gewaar deerd bij de opnieuw Ingevallen strenge winterkoude. De collecte, te Stompwijk gehouden voor de viering van 's konings verjaardag, heeft f 358 opgebracht. Aan de armen zal een extra-bedeeling van spek en brood wor den uitgereikt, terwijl den 21sten de school kinderen worden onthaalddie daarna een optocht zullen houden. Door de politie te 's Gravenhage werd Vrijdagavond aangchoudeu een militair, die op straat aan eene dienstbode een doek had ontnomen. In de Veënestraat kwam een anderen militair den arrestant met den agent tegen, trok zijne sabel en sloeg daarmede naar het hoofd van den agent, waardoor diens helm in tweeën werd geslagen en hij eene verwonding aan het hoofd bekwam Ook deze militair werd door een agent ge arresteerd. De verwonde agent was Zaterdag niet in staat dienst te doen. Ook te Alblasserdam heeft het ijs zijne offers gevorderd. Drie kinderen van den watermolenaar Hartkoorn, oud 13, 10 en 7 jaar, zijn bij den molen door het ijs ge zakt, en in weerwil der pogingen tot red ding, door de moeder aangewend, verdron ken. Daar de molen zeer afgelegen is, kon door anderen niets tot redding gedaan worden. Vrijdag jl. stond voor de rechtbank te Haarlem terecht Jozef H., zich noemende autiquaire et mareband de mótaux, oud 25 jaar, wonende te Haarlem, en wel omdat hij, in October 1886 op verzoek vaneen zijner crediteuren failliet verklaard, geen boeken te voorschijn had gebracht en voorts was beschuldigd van het bedriegelijk oog merk zijne crediteuren te benadeelen. Te zijnen laste bleek o. a. dat hij door op zijn postpapier en enveloppen te laten drukken, dat hij J. H., autiquaire enz., woonde aan de Bakenessergracht, reeds een paar maanden vóórdat hij er werkelijk woonde)opzettelijk verwarring heeft gesticht met het doel zijne buitenlandsche leveranciers als die naar hem informeerden, te doen gelooven, dat zij met J. L. FL, zijn vader, die mede op die gracht woont en hetzelfde beroep uitoefent, te doen hadden, omtrent wien steeds goede be richten van soliditeit inkwamen. Door dit middel is het hem gelukt groote partijen van allerlei goederen: porseleinen, kristal, linnenbiljartlakens enz. vooral uit het bui tenland toegezonden te krijgen tegen 8 maands acceptenwelke niet betaald werden, wat zijne faillietverklaring tengevolge had. De goederen werden zonder eenige ernstige poging om het goed weder geregeld te ver- koopen, en bloc van de hand gezet voor zeer veel lageren prijs, en ver beneden de waarde. Het O. M. eischte wegens bedriegelijke bankbreuk, subsidiair oplichting, tegen den beklaagde eene gevangenisstraf van 2 jaar. Als toegevoegd verdediger trad mr. A. Kist, adv. en proc. te Haarlem op, die o. a. de qualificatie betwistte en de vrijspraak vroeg. Uitspraak 17 Febr. G. J. G., in den nacht van 28 op 29 Januari gearresteerd wegens diefstal, is Za terdagochtend te Haarlem uit de gevangenis ontvlucht, doch spoedig weder aangehouden en in de cel teruggebracht. Door de Utrechtsche Velocipède-club (Seniores) is een wedstrijd in het kunstrij den uitgeschreven, waarvan de datum nader zal worden bepaald. Elf personen zijn tusschen 2 en 7 Fe bruari uit de rijksgestichten Veenhuizen en Ommerschans ontvlucht. De heer A. Zanstra, te Heerenveen, heeft een toestel uitgevonden en vervaar digd, waardoor op hardrijderijen de rijders in staat zijn te controleeren, wie hel eerst over de streek is, zoodat de keurmeesters overbodig zijn om te beslissen wie den prijs behaald heeft. De genomen proef heeft ge heel aan het doel beantwoord. De studenten-ijsclub //Doe wel en zie niet om" zal op de baan der IJsvereeniging te Grouingen heden eene hardrijderij op schaatsen houden. Des ochtends zal tusschen de heeren A. Hesselink, student aan de uni versiteit en W. De Vries te Oenkerk een wedstrijd plaats hebben. Uit Raamsdonk wordt van 11 dezer aan de N. R. Ct. gemeldGisterenavond werd de postkar, die van hier des namid dags te ruim 4 uur vertrekt, op den grooten weg naar Gorinchem buiten het gebouwde gedeelte der gemeente door eenige personen aangehoudendie den conducteur en den postillon mishandelden en met knuppels en steenen gooiden. 's CtK.WENH/lCiK. De luit. ter zee 2de kl. D. A. Van Drooge, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Flellevoetsluis, wordt met den 21 sten dezer op non-activiteit gebracht en vervan gen door den luit. ter zee 2de kl. jhr. W. F. Van Spengler. De luit. ter zee 2de kl. J. M. Zwa nenbeek Pauw, uit Oost-Indie in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. EN GELAND. Aan de Time» wordt uit Weenen ge meld, Onoff, de eerste secretaris van het Russisch gezantschap te Konstantinopel, aldaar is aangekomen met een eigenhandigen brief van den Czaar aan den Sultanwaarin deze den Sultan bedankt voor de houding van Turkije ten opzichte van de Bulgaarsche quaestiebij keurt die houding goed en spoort den Sultan aan voort te gaan, met het Berlijnsch tractaat te verdedigen tegen de Bulgaarsche overweldigers. De Daily-New» verneemt uit St. Peters burg, dat de hoop op behoud van den vrede spoedig verminderd is. Naar het heetheb ben de dienstplichtige Duitschers in den Kaukasus het bevel ontvangen, zich gereed te houden om naar Duitschland terug te keeren. Uit Calcutta wordt aan the Daily New» gemeld: De Hindoe hoogepriester van Baidy- nath heeft een warme oproeping gericht tot alle Hindoes om met opgewektheid en op gepaste wijze het jubileum van keizerin Vic toria te vieren. De oproeping is gedrukt in 't Sanskriet en 't Bengaleesch en alom ver spreid. Er wordt in gewaagd van de gods dienstige verdraagzaamheid en den vrede, die onder Victoria's regeering werden genoten, en van den grooten vooruitgang, waarin het land zich sedert heeft verheugd. Daarom spreekt de hoogepriester in zijn manifest de hoop uit, dat H. M. honderd jaren moge leven en baar naam steeds met roem moge vermeld worden. De viering van het jubileum begon Zondag te Baidynath, daar die dag een zeer gunstige is in den Hindoe-kalender. De hoogepriester, in luisterrijk gewaad, hield een plechtigen dienst en zond vurige grbe- deu op aan Makadeva en Parvati voor het lange en gelukkige leven van de keizerin- koningin en de koninklijke familie. De viering zal worden voortgezet tot den 16den en besloten worden met illuminatie, vuurwerk en uitdeelingen aan de armen. Over het geheele land worden groote toe bereidselen gemaakt voor de viering van het jubileum op den 16den en den 17den, de officieel vastgestelde datums. Anglo-Indiers, zegt Truth, hebben een eigenaardige manier om zich bij hun Indische medeburgers aangenaam te maken. In Janu ari gaven de gouverneur van Bombay (baron Mackay) en lady Reay een diner, bij welke gelegenheid aan een der dames-gasten werd medegedeeld dat zij aan tafel geleid zou worden door een Mohamedaansch rechtsge leerde van grooten naam, vroeger buitenge woon lid van den provincialen raad. Hier tegen kwam de dame in verzet en toen haar vertoogen zonder gevolg bleven, verlieten zij en haar echtgenoot het gouvernementshuis. De Anglo-Indische pers kieat partij voor de bewuste dame. De inlanders zijn natuurlijk verontwaardigd over haar aanmatiging, en dankbaar aan lord Reay, dat hij volhard heeft bij zijn eisch: öf den arm geven aan den Mohamedaan, öf het gouvernementshuis verlaten. FRA VHKIJK. Eenige dagen geleden bevatte de Fransche Événement een verhaal van een reporter, die den Duitschen bankier, baron Bleichröder, den financieelen bondgenoot van prins Von Bismarck, geïnterviewd had. On der meer, kwam in dat verhaal ook deze betuiging voor, door den verslaggever aan Bleichröder in den mond gelegd: „Het is inderdaad zeer te bejammeren, dat gij den heer Ferry niet meer aan het hoofd der zaken hebt; met hem konden wij het zeer goed eens blijven. De heer Ferry was in Duitschland zeer bemind, hij ging met ons samen. Als hij weer aan het bewind kwam, zouden alle moeielijkheden vereffend zijnwant hij is eene persona grata bij de Duitsche regeering." De République Francaiee, die dat verslag als eene perfide poging beschouwt om Ferry

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2