NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. A B 0 Si N E 1 E H T ADVERTENTIE N: Maandag 14 Februari 1887. 37. Uitgevers: Gebroeders Muré. ourant. I) eze Courant v erscli ij u t <1 ae I ij k sbehalve op Zon- e n Feestdagen. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per timmer io «Vut. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenh contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Seheepmakerssteeg 6. 200e Jaargang. Stads-Berichten. NATIONALE Ml LI TIK BURGEMEESTER IK WETHOUDERS VXN LEIDEN, Gezien art. 9 van het Koninklijk besluit van den 17d.n Deeetnber 1S61, [Staatsblad n°. 127); Brengen bij deze ter algemeene kennis dat de ingezetenen, die verlangen mochten als vrijwilli gers bij de nationale militie op te treden, zich daar toe vóór den 1'"» Maart aanstaande ter gemeente secretarie behooren aan te gevert. De bepalingen der wet van den 19rtl Augustus 18U1 [Staatsblad n'. 72), betrekkelijk de nationale militie, zijn ten aanzien van de vrijwilligers de volgende; •Art. 11. Om vrijwilliger bij de militie te zijn, moet men ongehuwd of kinderloos weduwnaar en ingezeten wezen, voorts lichamelijk voor den dienst geschikt, ten minste 1.56 meter lang, op den lllen Januari van het jaar der oplreding als vrijwilliger het 20»u jaar ingetreden zijn en het 35ste jaar niet vol bracht hebben, tot op het tijdstip der oplreding aan zijne verplichtingen ten aanzien van de militie, zoo ver die te vervullen warenvoldaan en een goed zedelijk gedrag hebben geleid. Het bezit van die vereischten, met uitzondering van de lichamelijke geschiktheid en van de gevorderde lengte, wordt bewezen door een getuigschrift van den Burgemeester der woonplaats. Art. 12. Hij, die voor de militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de ge meente, in welke hij ingeschreven is, tenzij hij geene verplichtingen ten aanzien van de militie meer te vervullen hehbe. Art. 13. Hij, die bij de zeemacht, hij het leger hier te lande, of bij het krijgsvolk in 's Rijks over- zeesche bezittingen heeft gediend, wordt niet als vrij williger bij de militie toegelaten, tenzij hij, bij het verlaten van den dienst, behalve een bewijs van ont slag, van den bevelhebber, onder wien hij laatslelijk heeft gediend, een getuigschrift hebbe ontvangen, inhoudende, dal hij zich gedurende zijn diensttijd goed heeft gedragen. Hij kan, heeft hij dit ontvangen, tot dat zijn veertigste jaar volbracht is, als vrijwilliger hij de militie worden toegelaten." Wijders wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat tot het opmaken van het getuigschrift, bedoeld bij bovengenoemd art. 11 der wet, dagelijks, uitgezonderd de Zondag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier urenter secretarie dezer ge meente de gelegenheid bestaat. Eu geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Liidih, 12 Februari 1887. De voorzitter van den Gemeenteraad van Leiden noodigt bij deze krachlens arl. 7 2e alinea der wet van 4 Juli 1850 Staatsblad no. 87) de inwoners dezer gemeente uit om, zoo zij elders in de directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan voor den löen Fe bruari e. k. door overlegging der aanslag biljetten ter Secretarie dezer gemeente, te doen blijkenten einde zoo noodig hun recht te bewijzen om, bij de jaarlijksche herziening der lijsten van kiesbevoegdendaarop te worden geplaatst. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsclie Courant. De Voorzitter voornoemd, DE KANTER. Leiden, den 1 Februari 1887. STADgNIECWg. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 39 tot 75 volwassen personen en van 7 tot 15 kinderen. Gedurende de afgeloopen week zijn alhier 9 gevallen van mazelen1 geval van diphtheritis en 1 geval van roodvonk aan gegeven. Sterfgevallen aan besmettelijke ziekten kwamen niet voor. Hedenmorgen geraakte een bed, dat in eene woning in de Lange Vrouwenkamp bij de kachel te drogen hing, in brand. Doordat men het spoedig bemerkte kon het nog met emmers water worden gebluscht voordat de brand zich kon uitbreiden. Uit de gevangenis nabij Leiden werd den 9den dezer een gevaarlijk persoon ont slagen. Hij is 39 jaren oud en bracht, wegens het plegen van diefstallen en geweld dadigheden jegens de politie, ruim 15 jaren in de gevange.iis door. Op de tiende vergadering der vereeni- ging tot behartiging der stoomvaartbelangen in Nederland, op Woensdag den löen Fe bruari te Botterdam te houden, zal door de heeren Van Nouhuys alhier en Kleinpenning te Noordwijk rapport worden uitgebracht betreffende het reglement voor de stoomvaart op de boezemwateren der provincie Zuid holland, CNIVER8ITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijks-universiteit alhier, de heer A. J. Tjeenk Willink, geb. te Borculoo, na verdediging van zijn acade misch proefschrift, getiteld: De verplich ting van den voogd om eene erfenis aan een minderjarige opgekomen te aanvaarden onder voorrecht van boedelbeschrijving." MUZIEK, LETTEKEA EK KUNST. 13e Febr. Geboorted. (1892) v. Gerard Keller. Sterfd, (1883) v. Richard Wagner. 14e Geboortedag (1809) van J. J. A. Goeverneur. Geboortedag (1835) van F. Haver- schmidt. Geboortedag (1828) van Edmond About. Concert VAN THIENEN. 't Was een aandoenlijk gezicht die drie blinde musici zoo over het orkest te zien rondwaren. De indruk op het publiek in het goed bezette Nutszaaltje was dan ook merkbaar, ook toen nog geen der concert gevers zich had doen hooren; alles was er doodstiltotdat de heer V. E. Van Thienen die stilte verbrak door de Orgelsonate N°. 6 van Mendelssohn. Heerlijk vertolkte hij op het schoone instrument o. m. het Andante Cantabile. Van den heer W. Van Thienen hoor den we de Marehe Funèbre van 't Hooft en de lang niet gemakkelijke Fuga in G-mol van Bach. Werkelijk schoon werd ook de uitvoering van het concert in F-dur van Handelvoor piano en orgel door de beide heeren Van Thienen uitgevoerd. Behalve 't hier genoemde genoten we nog eenige liedereu door mej. Van Thienen met gevoel gezongen. Van deze liedereu mogen we, om compositie en voordracht beide, het „Nach Jahren", door den heer W. Van Thienen getoonzet, niet vergeten. In de tweede afdeeling trof ons vooral de uitmuntende voordracht voor piano-vier handig van Schubert's variatiën (op 35) waaruit het meesterschap, ook op de piano, bleek. Behalve het Proloog uit '/Erlkönigs- Tochter" van Gade, voor piano en orgel, kregen we nog twee liederen te hooren die op ieder indruk maakten; „Sei uur still" van Franc en „Am Morgen" van den heer W. Van Thienen. Aandoenlijk was 't die dame het „Am Morgen" met zooveel gevoel te hooren zingen; aandoenlijk waar zij de blinde zingt: „Das ich gern sie vor mir Sehe", Even stil als men gekomen was, verliet ieder de zaaler lag over 't geheele zijn daar, een weemoedig waas. Maar ook dit trekt aan. We zijn overtuigd dat de heeren en mej. Van Thienen op veler sympathie mogen rekenen, zoowel om hun spel en zang als om hunne persoonlijkheden. Vijfde volks-coneert, in de stadsgehoor zaal, door het strijkorkest van het 4de reg. infanterie, orkest-directeur de heer J. G. H. Mannsolist: de jongeheer Julius De Boer, (Viool) uit Amsterdam. Programma: eerste afd. N°. 1. „Klokkenmarsch" uit het Ballet: „De droom van den Klokkenluider, J. G. H. Mann; 2. Ouverture voor de Opera: „Die Zauberflöte", W. A. Mozart; 3. „G'schich- ten aus dem Wiener Wald", Walzer, Joh. Strauss; (Eerste Uitvoering.) 4. „Adagio en Allegro", nit het 22e Concert voor Viool, J. B. Viotti; De Jongeheer Julius De Boer. Tweede Afd. N°. 5. Ouverture „Banditen- streiche", F. v. Suppé; 6. „La Serenade", Valse espagnolle, Olivier Métra; 7. a. „Ro mance G-Jur", Op. 40 voor Viool, L. v. Beethoven; b. „Légende", voor Viool, H. Wieniawski; De Jongeheer Julius De Boer. 8. Fantaisie op motieven van de Opera „Donna Juanita", van Suppé, (1ste Uitvoering) J. G. H. Mann; Soli: Clarinet, Hoorn, Viool, Piston en Trombone. De heer J. Koning, kapelmeester van de Kon. Marine te Willemsoord, heeft ter eere van 's kouings 70sten verjaardag ge componeerd een Adelborsten-lied, woorden van den adelborst 2de klasse A. A. Visser, voor mannenkoor en orkest, opgedragen aan het corps Adelborsten, en een Grande Marche Militaire, opgedragen aan de commissie van beheer van het stafmuziekcorps. Het eerste is reeds ter perse; van beide composities zullen arrangementen voor piano verschijnen. In 1886 werden de lessen aan het con servatorium van de afdeeling Amsterdam der M. t. b. d. Toonkunst gevolgd door 37 leer lingen. Door 377 leerlingen werden de lessen aan de muziekschool dier Maatschappij bij gewoond. Van het bekende gedicht „Aya Sofia" van den beer Schaepman is de tweede druk ter perse. Van Catulle Mendes is weer eeu roman verschenen; titel: „Tendremeut". Ed. Hervé deed gisteren zijn intrede in de „Académie frawjaise". Maxime Du Camp verwelkomde het nieuwe lid, die zijn vuorgauger De Noailles herdacht. (Hervé en Du Camp ziju beiden journalisten). Auguste Wolff, chef van het huis-Pleyel is overleden. Hij stond 30 jaren aan het hoofd der wereldberoemde fabriek. Inhoud, 16de jaargang, n°. 36, van De Huisvrouw. Wetsbepalingen in het be lang der vrouw. Iets over melk en melk producten. III. Door Dr. S. Sr. Corouel. Madame Alphonse Oaudet. Door IJ. Meijer. Eene bijdrage tot de natuurlijke historie der Duitsche roman-heldinneu. Berichten uit da vrouwenwereld in binnen- en buitenland. Allerlei. Recepten voor visohgerechten. Ingezonden. Waarschuwing. Door R. Meisjeslectuur. Door Regina. Feuilleton „De verloren Trouwring." Door Karl Bartsch. Vertaald door Marianne. Advertentien. BINNENLANDSCHE BEKICHTEN. No. 36 der St.-Ct. bevat het verslag der commissie van 1 Augustus 1886belast met het afnemen der practische examens van arts en tandmeester, volgens artt. 2 en 8 der wet van 25 December 1878 (Slbl. n°. 222.) Naar men verneemt, zal de kapt. ter zee J. C. Joekes weldra -an het bevel over Z. M. opleidingsschip Admiraal van Wasse- naer eervol worden ontheven en naar Oost- Indië gaan. Le Courtier de la Meuse verneemt, dat door den heer Louis Regout, directeur vau de aardewerkfabriek der firma P. Regout Co. te Maastricht bet navolgende telegram aan deo voorzitter van de enquête-commissie te 's Gravenhage verzonden is „Ofschoon sedert eenige dagen alle kamer leden, tevens leden der commissie van en quête, in Den Haag bij elkander zijn en desniettegenstaande tot nog toe de commissie mij het antwoord op mijne vraag om ander maal gehoord te worden schuldig bleef, meen ik nogmaals beleefd, op het toestaan hiervan bij u te moeten aandringen. Tevens verzoek ik u op mijne kosten de dertig werklieden en hunne beide meesters, die met het uitpakken der ovens belast zijn voor uwe commissie onder eede omtrent hunne werkzaamheden te verhooren, of in dien u dit te omslachtig mocht toeschijnen, in Maastricht een openbaar ambtenaar of een vertrouwbaar persoon aan te wijzenten wiens overstaan dit zal geschieden. Reeds te lang rust een vreeselijke blaam op mij en mijne onderneming en het gaat niet aan dien toestand te laten voortdnren. Ik verzoek u dan ook zoo mogelijk mij beden nog te antwoorden. (get.) Louis Regout. Naar de Arnh. Ct. verneemt, zal reeds in het aanstaande najaar eene commissie zitting hebben voor het afnemen van het examen voor surnumerair der registratie en domeinen; gewoonlijk hebben die examens plaatB om hët anderhalf jaar, en eerst in November 1886 had het laatste examen plaats. Hoe het ook zij, zeker is het, dal een groot aantal adspiranten aan 't eerstvolgend examen zal deelnemen (dit kan men nagaan door de agressie) en dat de concurrentie bijna even groot zal worden als bij het vak der directe belastingen. De markt wordt ook al overvoerd! De Maasbode bevat onder het opschrift: „Opmerkelijk geschiedkundig feit uit de ge schiedenis van het geslacht Oranje-Nassau," het volgende: „Het heuglijke en merkwaardige feit, dat op 19 Febtuari dezes jaars plaats heeft, namelijk de feestviering van den zeventigsten verjaardag van Z. M. onzen geëerbiedigden koning Willem den Derde, is ook daarom van beteekenis, omdat, zoo men zelfs eeuwen teruggaat, men geen der voorouders van Z. Majesteit aantreft, die op zeventigjarigen leeftijd als regeerend vorst, stadhouder of koning gezeteld was. Koning Willem de Derde is dns de aller eerste van zijn doorluchtig geslacht, die op zijn zeventigsten verjaardag nog regeerende is. Zijne Majesteit regeert nu al circa 38 jaren als koning over Nederland en als groot hertog over Luxemburg. Wij hoopen, dat deze reeds lange regeering nog vele jaren moge voortduren tot nut en zegen der beide lauden. Onder de voorzaten van Zijne Majesteit en de naaste bloedverwanten van henont moet men teruggaande tot den jare 1535 slechts twee leden van genoemd doorluchtig Nassausch geslacht, die den zeventigjarigen leeftijd bereikt hebben, en wel eerslens graaf Jan van Nassau, geuaamd „de Oude" (hij was geboren in 1535 en overleed in 1606) lijnrechten voorzaat van Zijne Majesteit; en eerst bijna drie eeuwen later, treft men ver volgens alléén nog aan Zijne Majesteit koning Willem den Eerste, (deze koning was ge boren in 1772 en overleed in 1843) den grootvader van den regeerenden koning. Zijne Majesteit koning Willem de Eerste is wel op een en zeventigjarigen leeftijd over leden, doch had reeds bevorens (inrl840) afstand van den troon gedaan, zoodat hij op zeventigjarigen leeftijd geen regeerend koning meer was. Men treft onder al de regeerende leden van het beroemd geslaeht, waarvan Zijne Majesteit Willem de Derde de afstammeling is, buiten de twee bovengenoemde personen, nog slechts één aan, die drie en zestig jaren

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1