De handel in petroleum is in de laatste jaren te Botterdam sterk toegenomen. In 1888 bedoeg de aanvoer 194,000, in '84 reeds 234,000, in '85 833,000 en in het nfgeloopen jaar 594,000 vaatjes. Door de politie te Haarlem is aange houden eene 16-jarige meid, die in de laatste dagen verscheidene kinderen op straat van oorbelletjes en halskettinkjes had beroofd. In het vorige jaar heeft zij voor dergerlijk misdrijf drie maanden gevangenisstraf on dergaan. De heer W. J. F. A. Mulder, por- tretteekenaar te Amsterdamheeft aan Z. M. den koning diens portret in generaalsuni form (crayon-teekening) aangeboden. Z. M. heeft dere hulde in dank aanvaard. (Hbl.) Te Amsterdam schonken vijftien han delaren in vleeschwaren ruim 1000 kilo worstspekbenevens geld voor eene feest gave aan de behoeftigen op 's konings jaar dag. Een pakhuis werd disponibel gesteld. De huishoudelijke vergadering van werkloozen in het Volkspark te Amsterdam werd gisteren door slechts weinigen bezocht, hetgeen wordt toegeschreven aan de ver minderde bedeeling aldaar en de krachtige ondersteuning die de behoeftigen van ver scheidene liefdadige genootschappen ont vangen. Te Amerongen heeft een 22jarig jon geling die laat in den avond beschonken thuis kwam, toen zijn vader hem daarover onderhield, deze aangevallen en hem met een mes een diepen wond in het been toe gebracht. Gedurende de zomermaanden van 1888, te beginnen op 16 Mei, zal te Nijmegen op groote schaal eene tentoonstelling worden gehouden van alles wat op sport betrekking heeft. Ieder die aan rijdenjagenvisschen, roeien, zwemmen of schaatsenrijden doet, zal daar het nieuwste en beste op elk ge bied vereenigd vinden. De wielrijder zal er de fraaiste machines uit de verschillende fabrieken, de gymnast de grootste verschei denheid van werktuigen voor zijne oefeningen kunnen bezichtigen. Ook alle benoodigdheden voor de thans en vogue zijnde spelen en lichaamsoefeningen zullen op deze tentoon stelling worden aangetroffen, evenals alles wat op reis tot gemak en veraangenaming kan strekken. Eene commissie heeft zich gevormd om deze tentoonstelling zoo luisterrijk mogelijk te maken. Zij zal zich in verbin ding stellen met de besturen der sport-ver- eenigingen om zich van hare medewerking te verzekeren. Bovendien zullen verschil lende wedstrijden en feesten gedurende de tentoonstelling worden gehouden, zoodat Nijmegen in den zomer van 1888 zeker voor velen nog meer aantrekkelijkheid zal hebben dan anders. Uit Neerbosch meldt men aan het D. v. Z.-H. en 't Or.In de weesinrichtiug zal 's konings verjaardag op hoogst plechtige wijze worden gevierd. Op dien dag zal nl. een begin worden gemaakt met den bouw van het 8e weeshuis. De eerste steen zal het volgend opschrift dragen: „Gelegd op den 7On verjaardag van Z. M. koning Willem III. Vreest God, eert den koning (1 Petr. 2 17 c.d.) Neerbosch 19 Februari 1887. De Weezenvrienden.'' Bovendien zullen alle kinderenten getale van 800, worden onthaald. Door de feestcommissie te Zwolle zijn 39 manspersonen van verschillenden rang en stand, die op 19 Februari e. k. 70 jaren oud zijn, uitgenoodigd dien dag met haar feest te vieren. Zij zullen des namiddags te 21 ure in het heerenlogement aan de Groote Markt aldaar bijeenkomenwaar hun een feestmaaltijd zal worden aangeboden. Het kanaal van Almeloo naar Deven ter was gisteren morgen gedeeltelijk dicht gevroren. De ondernemers der stoombooten vreezen, dat zoo de strenge vorst gedurende een paar dagen blijft aanhoudenzij de vaart naar Amsterdam over Kampen zullen moeten staken, omdat er reeds nu weder veel ijs in de Zuiderzee is. Terwijl gisterenochtend te Gameren schipper Bakker uit Dedemsvaart en diens k lecht bezig waren het anker van hun schip uit te brengen, is het bootje waarin zij zich bevonden gekanteld, en zijn beiden in de Waal gevallen en verdronken, onder de oogen der vrouw van den schipper, die zich met twee jeugdige kinderen aan boord bevond, Aan de scheepstimmerwerven in de Drentsche en Groninger veenkoloniën heerscht vrij wat meer drukte dan een jaar geleden het geval was. Belangrijke herstellingen wor den uitgevoerd en nieuwe schepen zijn in aanbouw. Niet alleen heeft daardoor de werk man meer voordeelen, ook de houtprijzen zijn gestegen. Op eene houtverkoopingte Borger twee dagen geleden gehouden, waren de prijzen ten gevolge daarvan hooger en was de kooplust grooter, (W. B. Ct.) In de bijzondere strafgevangenis te Leeuwarden waren op 1 Jan. 1886 aanwezig 342 gevangenen. Er kwamen in 1886 39 gevangenen bij. Daarentegen vertrokken 48 en stierven 8, zoodat de bevolking op bet einde des jaars uit 380 gevangenen bestond. In de gemeente Beilen is eene brui loft gehouden, waarbij niet minder dan zes tig liter brandewijn en jenever, benevens 28 pond rozijnen in brandewijn werden ge nuttigd. GHAVEAHAOK. Door Z. M. zijn, met ingang van 1 Maart 1887de kapitein-luit. ter zee J. G. J. Spanjaard, ter zake van een meer dan veer tigjarigen diensttijd, op pensioen gesteld, onder toekenning van den titulairen rang van kapitein ter zee; van een jaarlijkse!) pensioen van f 1800 en van eene verhooging van dat pensioen, ter somma van f 1375 's jaars, voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's rijks overzeesche bezittingen, koloniën en tusscheu de keerkringen; en bevorderd: tot kapitein-luit. ter zee de luit. ter zee der 1ste kl. G. H. Van Steyn; en tot luit. ter zee der 1ste kl. de luit. ter zee der 2de kl. P. A. B. Hennequin. Door Z. M. zijn benoemd: bij het personeel der militaire administratietot 2de luit.-kwartiermeester bij het 6de reg. inf., de sergeant P. J. Buygrok, van het 5de reg. inf.; bij het 8ste reg. inf., tot 1ste luit -kwartiermeester, de 2de luit.-kwartier- meester J. G. De Josselin de Jong, van het corps; bij het lste reg. huzaren, tot kapitein kwartiermeester, de lste luit.-kwar- tiermeester E. H. J. Jansen, van het 6de reg. inf.; en is de kapitein-kwartiermeester P. G. Asmus, van het lste reg. huzaren, op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Door Z. M. is bij het personeel der militaire administratie van het leger in Ned.- indie benoemd tot 2de luit.-kwartiermeester, de sergeant C. F. A. De Wilde van het 4de reg. inf. Door Z. M. is de met verlof hier te lande aanwezige majoor der inf. van het leger in Ned.-Indie L. W. J. J. Bamaer, ter zake van lichaamsgebreken, in en door den dienst ontstaanmet ingang van 1 Maart 1887, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. Bk) L 1 Hl. Er is te Brussel een proces op til om 'de erfenis van graaf Haene Steenhuyse, die 4 millioen naliet. Hij had eerst zijn fortuin verdeeld onder al zijn nichten en neven, en later een testament gemaakt, waarbij hij allen oaterfde ten voordeele van een achter nicht. De nichten en neven komen hier tegen op. Jules Bara zal optreden voor de achternicht. Bij de loting te Gent hadden ernstige wanordelijkheden plaats. Een troep mannen had post gevat op deu grooten trap van het stadhuis en een hunner wilde het volk toe spreken. De commissaris van politie Sprin- gael verzocht hem zich te verwijderen. De man viel daarop Springael aan en de anderen volgden zijn voorbeeld. Springael werd aan den nek gewond en de nachtwaker Lagnau kreeg een trap tegen den buikzoodat hij in levensgevaar verkeert. Er hadden ver scheidene arrestaties plaats. ENGELAND. De heer Tyler vroeg in de gisteren gehouden zitting van het lagerhuis of de uit Konstantinopel gemelde geruchten aan gaande de voorstellen van sir Henry Drum mond Wolff gegrond waren. Sir James Fergusson, onder-staatssecre taris van buitenlaudsche zaken, zeide, dat de regeering vasthoudt aan hare vroegere verklaringen betreffende bare politiek in Egypte. Zij kon echter over de aanhangige onderhandelingen geen mededeelingen doen. Dit alleen kon zij verklaren, dat de dag- bladberichten geen nauwkeurige omschrij ving geven van het beoogde doel. Hij deelde verder mede, dat Frankrijk thans onder zekere voorwaarde bereid is in het decreet van den Khedive, nopens de opheffing der heerendieustente bewilligen. Mocht men over eenige dagen tot eene schikking komen, dan zou het mogelijk zijn den feitelijken aanvang der heerendieusten te verhinderen. Een Eugelsch blauw boek betreffende de Bulgaarsche en Oost-Bumeelsche quaestie is verschenen. Volgens de Londensche bladen waren het in het geheel 800 jongens en jonge mannejidie na de meeting van Clerken- well-Green door de stad trokken, hier en daar ruiten inslaande en uit de winkels een en ander roovende. In Aldergate-street wer den zij door de politie tot staan gebracht. Er hadden slechts 2 arrestaties plaats en 's avonds 11 uren was de rust geheel hersteld. Catherine Booth is met kolonel Clib- born getrouwd. Het huwelijk werd vol trokken in de Salvation Ariny Congress Hall te Clapton. Uit Schotland worden ongeregeldheden gemeld. Te Blantyre (Lanarshire) hebben de mijnwerkers den arbeid gestaakt, een zestal winkels geplunderd en de politie, die tus- sclienbeide wilde komen, met steenen be groet. Soldaten zijn noodig geweest om de orde te herstellen. Berichten uit den Vriendeu-Archipel melden, dat de zendeling Shirley Baken is aangevallen door de inboorlingen van bet eiland Tonga, terwijl hij een wandelrit deed met zijn zoon en zijne dochter. De beide laatsten werden ernstig gewond door geweerschoten. Men vreest, dat die aanval het voorspel van een opstand onder de in landers zal zijn. Er zijn 700 man ter plaatse gezonden. De Wesleyaansche zende lingen zijn onder Britsche bescherming ge plaatst. De inlanders verkeeren in groote spanning, maar men voorziet geen nieuwe aanvallen. Volgens de Timet uit St. Petersburg verneemt is een nieuw komplot ouder de militaire studenten ontdekt. Een honderd tal personen zijn gearresteerd. De Times verneemt uit Sofia dat er allerwegen comités worden gevormd om Bul- garije's onafhankelijkheid te helpen handha ven tegen de agenten van Busland. Aan de Timet wordt uit Konstantino pel gemeld, dat de agent van Turkije te Cettinje aan Montenegro opheldering gevraagd heeft over de wapeningen waarop Montenegro geantwoord heeft, dat die wapeningen slechts dienden als maatregel van voorzorg, maar dat Montenegro overigens de vriendschappelijke betrekkingen met de Porte wil handhaven. De Standard verneemt uit Konstan tinopel dat het contract voor de levering van een half mi'lioen geweren en duizend karabijnen van het Mauserstelsel nog niet ouderteekend is. De grootvizier ducht daar voor geen gelden beschikbaar te zullen heb ben, vermits hel contract met Krupp en andere overeenkomsten voor de levering van krijgsmateriaal drie en een half of vier mil lioen pond zullen vergen. rili^hKU K. De kamer van afgevaardigden nam gisteren een amendement aan, strekkende om de wenschelijkheid der invoering van eene inkomstenbelasting te verklaren. De heer Dauphin, minister van financien, heeft daarop de spoedige indiening van een wets ontwerp op de inkomstenbelasting toegezegd. Volgens berichten uit Lyon heeft de aldaar plaats gehad hebbende ontploffing van twee bommenveel schade veroorzaakt aan het paleis van justitie en de daarbij gelegene huizen. De schok was zoo hevig, dat een politiedienaar, die gestationeerd was op 60 meter afstand van de plaats waar een der bommen gesprongen is, op den grond werd geworpen. De commissaris van politie is dermate gewond, dat zijn toestand gevaar lijk is. Buiten hem zijn nog vier politie dienaren en een schildwacht min of meer zwaar gekwetst, om niet van de misdadige aanleggers te spreken, die, te oordeelen naar de sporen van bloed, welke zijn ge vonden een eindweg loopende van de Bue Saint-Jeau naar de brug van Ainay, insge lijks gewond moeten zijn. De verdenking rust op vier personendie kort te voren bij de brug van Ainay met verdachte bewegingen zijn gezien en omtrent wier signalement de getuigen eenstemmige verklaringen hebben afgelegd. Verder schijnt men nog niet te zijn. Twee uren voordat de ontploffing plaats had, is er ook te Saint-Etienue eene bom gesprongen voor het paleis van justitie, on der de vensters van het bureau des inspec teurs van politie. Hier was de schade ge ring en men meent dat de bom veel min der gevaarlijk was dan die te Lyon. Het onderzoek te Saint-Etienne heeft nog niets aan het licht gebracht. Eenige dagen te voren waren te Saint- Etienne anarchistische biljetten aan de muren gehecht, die natuurlijk door de politie af gescheurd werden. De Brazza, die thans op weg is naar den Congo, heeft een stoomsloep, de „Alima", meegenomen, die in 850 stukken uit elkaar kan worden genomen; elk stuk weegt hoogstens 30 kilo. De stoomketel is van staal en wordt met hout gestookt, want in den Congo zijn geen andere brandstoffen. De „Alima" heeft een snelheid van 10 A 11 knoopen. DIJ IT SS CM LAW II. De rechtbank te Frankfort had onlangs te beslissenwelke schadevergoeding toekwam aan de kinderen van een man, die bij het spoorwegongeluk te Hanau het leven had verloren. Zij nam aa' dat een huisvader de helft zijner inkomsten voor zichzelf ge bruikt en dat daarom als vergoeding voor de kinderen ook slechts de helft behoefde te worden uitgekeerd. In hooger beroep werd die berekening echter gewijzigd. Het bof van appèl ging uit van destelling, dat een goed huisvader veel minder dan de helft zijner inkomsten voor zich alleen gebruikt en stelde daarom de vergoeding op twee derden. R USLASD. De Kreuzzeitung meent te wetendat generaal Kaulbars den keizer verzocht heeft naar Bulgarije te mogen terugkeeren. Hij is van meeniug dat de verbanning van zes per sonen te Sofia en de gevangenzetting van twaalf anderen voldoende maatregelen waren om de orde in het land te herstellen, bij de Bulgaren een reactie ten gunste van Bus- land in het leven te roepen en een militaire bezetting te vermijden. Bij het laatste doctoraal examen in de medicijnen verkregen te St. Petersburg 54 dames het doctorsdiploma. Nog 38 vrou welijke studenten zijn voor het examen in geschreven. Deze zullen de laatsten zijn, daar de inrichting voor vrouwelijke studen ten in de medicijnenna een bestaan van 14 jaar, wordt opgeheven. In de katoenspinnerij van Demidoff nabij Viazniki (gouvern. Wladimir) hebben onlusten plaats gehad. De oproermakers plunderden de gebouwenverbrandden eene groote hoeveelheid goederen en mishandel den de directeuren en opzichters. De orde werd door de gewapende macht hersteld. TDRHIJK. De voorstellen van Engelsche zijde betreffende de Egyptische aangelegenheden omvatten behalve de onzijdigverklaring en de zelfregeering van Egypte en de vrijheid van het kanaal van Suez, nog de volgende eischenhet zal aan Engeland mogelijk blij ven Egypte in geval van onlusten weder te bezetten, Engeland mag zijn troepen door Egypte doen trekken zoowel door het kanaal als over landde meerderheid van de offi ciereu in het Egyptische leger moet Engel- schen zijn. Algemeen gelooft men, dat En geland onaannemelijke voorwaarden stelt om de bezetting van Egypte te doen voortduren. EGTPTE. De kroonprins van Italië is van Cairo naar Suez vertrokken. Van Suez gaat de prins naar Port-Said, waar hij naar Pale stina scheep gaat. Misschien ontmoet de prins wel in het kanaal de pakketboot Java, met troepen naar Massowah. De Italiaansche kolonie te Cairo heeft den prins een com pleet mobilair in Arabischen stijl voor zijn studeervertrek aangeboden. TKAIITAAL. In de Transvaalsche Slaaticourant van 5 Januari komt eene proclamatie voor van president Kruger, waarbij het houden en be zoeken van speelhuizen en speeltafels en het spelen zelfs verboden wordt. Overtreders d. w. z. houders van speelhuizenworden ge straft, voor de eerste maal met verbeurd verklaring van al het geld, speeltafel enz., en bij recidive met gevangenisstraf en har den arbeid van drie maanden tot driejaren. Spelers worden gestraft met eene boete van 5 p. st. tot 20 p. st. en bij niet-betaling met gevan genisstraf van zes weken, met of zonder barden arbeid. AMERIKA.. De senaat heeft het reeds door het huis van afgevaardigden aangenomen wets ontwerp goedgekeurdwaarbij de invoer van opium door Chineezen in de staten der Unie verboden wordt. PER TELEGRAAF. SAN-FBANCISCO, 10 Febr. Aangaande bet in een vorig telegram gemeld bericht, dat in het opera-gebouw alhier met een bom uaar Adeline Patti was geworpen, wordt nader medegedeeld, dat het hier geldt eene soort van helsche machine, bestaande uit een blikken doos gevuld met buskruit, met lont en lapjes laken. Die machine ontplofte echter te vroeg, en wel onder den zetel van den dader. BEBLIJN, 11 Febr. De bondsraad be sloot gisteren den kleinen staat van beleg te doen afkondigen over de stad Offenbach. LAATSTE HERICHTEN. In de zitting van de tweede kamer werd met 48 tegen 6 stemmen aangenomen het onteigenings-ontwerp voor de verbetering van de vaartgemeenschap tusschen den Bijn en de Schie met aansluiting naar 'a Graven- hage. Voorts werd aangenomen met 45 te gen 4 stemmen het ontwerp vaststellende het aandeel van Indie in de leening, na ver-

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2