BUITENLANDSCHE BERICHTEN. Gisterenmiddag is het Neder!, schroef- stoomschip 1ste kl. Van Speyk, van een ter reede volbrachten proeftocht in de haven van Nieuwediep willende komen, door ver leiding van stroom op het fort de Harssens geloopeudoch met hoogwater door de sleep boot Stad Amsterdam weder vlot gesleept. Het schip is naar de reede teruggestoomd en aldaar geankerd. Bil De heer J. Van 't Lindenhout, direc teur der weesinrichting te Neerbosch, werd dezer dagen verblijd door een gift van f 10.000, van een weezenvriendtot aankoop van land voor de inrichting. Toen in 1878 het fraaie landhuis de Brielaerd nabij Barneveld werd gesloopt, bleef van al de heerlijkheid en naluurpracht, welke men er vroeger waarnam slechts over de ouderwetsche duiveutoren. Thans staat ook deze op het punt van te verdwijnen; binnen enkele dagen wordt ze voor afbraak verkocht, en ook de zich daarin bevindende duiven. De Brielaerd is door tal van aan zienlijke geslachten bewoond, als de Hack- forts (in I486), de Bentincks enz.tot 1887 werd het bewoond door baron Van Zuyleu van Nievelt en de laatste bewoner was mr. W. F. H. baron Van Wassenaer tot Catwijck. (D. v. Z.-H. en Gr.) Eene zonderlinge huurvoorwaarde. In de Drentsche gemeente Diever is bij het verhuren van eene boerderij door den eigenaar bedongen, dat de huurder zich onthoude van het uitoefenen der veeartsenijkunde. Eeue dienstbode te Leeuwarden had dezer dagenom haar leed te verzettente diep in het glaasje gekeken. Daarbij echter liet zij het niet blijven. In een staat van dronkenschap ontvreemdde zij, ten nadeele van haren meester, koekjes, suiker enz., hetgeen zij, op straat gekomen, weder ver loor. Zij werd, benevens het inmiddels teruggevondene, door eenige burgers aan het politie-bureau gebracht. Dit vergrijp gaf nog aanleiding tot ontdekking van diefstal van boter, door haar eenige dagen vroeger gepleegd. Proces-verbaal is van een en ander opgemaakt. (L. Crt.) Bij het omhakken van een boom te Budel had Dinsdag een achtjarig meisje het ongeluk daaronder te geraken, juist op het oogenblik dat de boom viel. Hoewel het kind terstond werd te voorschijn gehaald, was het binnen twee uren dood. Men schrijft aan de N. Jt. Gt. uit Boermond: De lotingen voor de nationale militie zijn in vollen gang. Gisterenmorgen kwam er onverwacht storing iu deze plech tigheid, doordat een jongmensch uit Let naburige Melick bewees, twee jaar te jong te zijn en verkeerdelijk te zijn ingeschreven. Waarschijnlijk zal eene nieuwe loting plaats hebben. Gisteren had te Voorst een trelïend ongeluk plaats. Eenige arbeiders waren bezig met het snoeien van boomeu. Terwijl een hunner uit den eenen boom geklommen over ging naar een anderen, trof hem een zware afgehouwen tak op het hoofdzoodat hij erg gewond, bewusteloos neerzeeg. Hij is per rijtuig naar zijne woningover- gebracht, waar onmiddellijk geneeskundige hulp werd ingeroepen, doch het mocht niet baten. Hij was spoedig een lijk. De heer G. J. Van Apeldoorn, direc teur der Martha stichting" te Alfen aan den Bijn, heeft dezer dagen van een onbe kende uit Amsterdam, een gift ontvangen, groot f 4000voor genoemd gesticht. De twee vermiste kinderen uit Schaes- berg bij Heerle zijn tot heden nog niet terug gevonden wel is thans eenig spoor van hen ontdekt. Naar luid van een bericht uit Hom- bourg bij Aubel, zijn twee dusdanige kin deren eergisteren aldaar bedelende langs de straten gezien. Een bakker aldaar, die aan hen vroeg waarvandaan ze kwamen, gaven ze ten antwoord, dat ze uit een weeshuis kwamen. De politie te Aubel heeft eeu on derzoek naar hen ingesteld. 's GRAVEN HAGE. Door Z. M. is bevorderd tot commies aan het departement van buitenlandsche za ken, mr. B. C. E. G. J. baron Snouckaert van Schauburg, thans adjunct-commies. Z. M. heeft den kapt. ter zee W. L. A. Gericke, op verzoekwegens langdurigen dienst, met ingang van 16 dezer, op pensi oen gesteldonder toekenning van den titu- lairen rang van schout-bij-nacht, en van een jaarlijksch pensioen van f 8572, benevens eene verhooging van dat pensioen van f 600 's jaars voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen. BELGIE. Het Journal de Charleroi verneemt uit goede bron, dat de Belgische regeeriug aan E H «M na mc de kamer een crediet zal vragen van 80 millioen francs voor de reorganisatie van het leger en voor de versterking van de ooste lijke grens. EN GELA N 1». De heer Goschen is gisteren te Lon den met 5702 stemmen tot lid van het parlement gekozen. Zijn tegenstander, de heer Haysinaucandidaat der radicalenver kreeg 1545 stemmen. Uit Kopenhagen wordt aan de Standard gemeld, dat de Deensche regeering zestig millioen kronen vraagt tot versterking van de hoofdstad, boven en behalve de gewone uitgaven voor leger en vloot. Uit St. Petersburg verneemt de Daily News dat vele zoogenaamd vrije kozakken in de gelederen der Abessiniërs de Italianen helpen bevechten, gelijk anderen vroeger tegen de Engelscheu in Soedan streden. --De Standard verneemt uit Kaïro, dat de Abessiniers hunne aanvallende beweging tegen Massowah hernieuwd hebben. Zij noop ten de Italianen hunne buitenwerken te ont ruimen, welke de Abessiniers daarop bezetten en verwoestten, waarbij zij vier kanonnen vermeesterden. De Khan van Khiva zal in het voorjaar Moskou en St. Petersburg bezoeken, dan Duitschland, Frankrijk, Spanje, Zwitserland en Oostenrijken het najaar in de Krim doorbrengen. Uit Mandaiay wordt bericht, dat ka pitein Vaughan, commandant van het gar nizoen te Kyjau Nyat, door Dacoits is vermoord, terwijl hij op de jacht was. Een bende Ghilzais heeft inhetThuh- dal een strooptocht gedaan en 50 dorpelin gen gedood. HANHUIJ K. Le Journal des Débats deelt een Weener telegram mede, waarin gezegd wordt, dat de toestand op Candia verward. Het eiland verkeert in groote opgewondenheid. De Engelsche consul had eeu vijandige manifesta tie georganiseerd ter gelegenheid van het iu functie treden vau den nieuwen gouverneur, die, dank zij Frankrijks invloed, gekozen was. De consuls vau Frankrijk, Busland en Griekenland hebben haar echter verhinderd. Aan Le Temps wordt uit Varna ge meld De hoofdbepalingeuin de voorstellen van sir tleury Drummond Wolff vervat, zijn: 1°. autonomie van Egypte, onder de suzereiniteit van den Sultan; 2°. afschaffing der capitulatiëu3". ouzijdigverklaring van Egypte, in den vorm als met Belgie het geval is; 4°. vrije vaart op het Suez-kauaal zoowel in vredes- als in oorlogstijd; 5°. einde der Engelsche bezetting, na toetre ding der mogendheden tot deze bepalingen. De Sultan zou de voorstellen zeer koel ont vangen hebben. Te Ajaccio is zekere Madeleine Ci priani overleden in den ouderdom van 110 jaar. Zij diende 70 jaren bij dezelfde familie. ITALIË. Aan la Gazette d'Italia is mededeeling gedaan van een schrijven uit Alexandrie, waarin de aankomst van eeu Abyssiniër te Cairo gemeld wordtdie goed op de hoogte schijnt te zijn van de denkwijze van koning Jan over de Ilahaausche bezetting van Mas sowah. Volgens dezen zegsman zouden de Abyssiniërs niet voornemens zijn, de Italia nen te dwingen Massowah te verlaten, maar alleen willen, dat zij niet de naburige lan den bezetten. DITITSCH LAN». De Beichsanzeiger bevat een keizerlijk besluit van 26 Januari jl.betreffende de regeling der militaire transporten per spoor in tijden van oorlog, zooals die regeling door den bondsraad in zijne zitting van 13 Januari is vastgesteld. Op het gastmaal, dat de stedehouder Von Hohenlohe te Straatsburg aan de com missie van den landdag gaf, zeide eerstge noemde: »De tijden zullen, ook zonder dat de oorlog voor de deur staat, ernstig blij ven zoolang de algemeene stemming in Frankrijk niet van dien aard is, dat men zonder eenig voorbehoud de door interna tionale verdragen ontstane toestand erkent. De bevolking van Elzas Lotharingen heeft thans bij de verkiezingen de beste gelegen heid, op het behoud van den vrede te wer ken. Zoolang bij de verbonden regeeringen der Duitsche volken niet de overtuiging is doorgedrongen, dat Elzas-Lotharingen de werking van het Frankforter verdrag ten volle erkent, zoolang kan het land niet hopen met andere Duitsche staten gelijkge steld te wordeu. De AUgemeine Zeilung maakt den tekst openbaar van het eerste schrijven van den staatssecretaris kardinaal Jacobini aan den Müncheuer nuntius, i. d. 3 Jan. Daarin wordt door den Paus de wensch geuit, dat et". "Hf*. zSk. Af TT. het voorstel betreffende het Septennaat zoo veel mogelijk door het Centrum worde be gunstigd. De pauselijke regeeriug, zegt de kardinaal, hecht groote waarde aan de goed keuring der voordracht. Indien het gevaar voor oorlog daardoor kan weggenomen wor den zal het centrum zich jegens het vader land en jegens de menschheid in Europa verdienstelijk hebben gemaakt. In het tegen overgestelde geval zou men de vijandelijke houding van het Centrum als onvaderlands lievend beschouwen. De ontbinding van den rijksdag zou aan het Centrum ongelegen heden berokkenen. Den nuntius wordt ten slotte opgedragen den aanvoerders van het centrum de verzekering te gevendat zij den Paus door de ondersteuning van het Sep tennaat groote vreugde zullen bereiden. De uitgever van de Potsdamer Nach- richten, Praetsch, is tot 6 weken opslui ting veroordeeld, wegens het verspreiden van het valsche bericht aangaande den Czaar en kolonel Villaume. BV EG ARIA E. Het te Sofia verschijnende blad Zwo- boda meldt, dat de voortvluchtige Bulgaarsche officieren voor eeuigen tijd te Odessa, onder voorzitterschap van Nabokoff, eene vergade ring hebben gehouden, die door den gouver neur der stad werd bijgewoond, en waarin over het lot van Bulgarije werd beraad slaagd. Het resultaat der onderhandelingen was onderanderen het zenden van een door liendereff en consorten onderteekenden open brief aan den regent Stamboeloff en aan alle officieren iu Bulgaarschen dienst, waariu de eerste uitgenoodigd wordt om af te treden terwijl den laatslen onder het oog wordt gebracht, dat een oorlog met Busland on vermijdelijk een noodlottigen afloop moet hebben. CHINA. Uit Peking meldt mendat keizer Kuang-Su voor de eerste keer den grooten raad heeft gepresideerd. Keizer Kuang-Su heeft in Januari 1875 den troon beklommen. AMERIKA. De senaat heeft de door het huis op gezonden wet aangenomen, waarbij verboden wordt vreemdelingen aan wal te zetten, die reeds van te voren een contract of overeen komst voor zeker werk hebben gesloten. Het gaat nu naar den president. De wet beveelt bet onderzoek naar den staat van alle passagiers en bevat bepalingenwaarbij de personendie onder het verbod vallenwor den aangewezen De onkosten der terugreis moeten worden gedragen door de eigenaar^ der schepen, die ze hebben aangevoerd. Indien de betaling wordt geweigerd, mag het schip in geen Amerikaansche haven meer inklaren en de schuld blijft op het schip rusten. De wet komt iu werking 30 dagen na de aanneming. Een aantal fabrikanten van heeren- kleedingstukkeu te Philadelphia hebben het niet kunnen vinden met het coupeurs-perso neel, dat gezamenlijk, ten getale van onge veer 1000, het werk heeft gestaakt. Van de coupeurs hangt de arbeid van 10000 personen af. PEK TELEGRAAF. LONDEN, 9 Febr. Ofschoon de voorge nomen optocht met fakkels achterwege bleef, had gisteravond te Clerkenweil Green eene socialistische manifestatie plaats, waarna de volksmenigte oostwaarts trok, de winkelra men insloeg en verscheidene winkels plun derde. De politie maakte ten slotte een einde aan de ongeregeldheden en nam een aantal der rustverstoorders iu hechtenis. LONDEN, 10 Febr. Bij den jaarlijkschen feestmaaltijd, gisteren door de vereenigde handelskamers te Londen gehouden, hield de onder-secretaris van bnitenlandsche zaken Fergusson een toespraak, waarin hij plechtig verzekerde, dat de bemoeiingen der Engel sche regeering ernstig het behoud des vredes beoogden. Niemand verlangt meer dat de vrede blijve gehandhaafd dan de koningin zelve. Wel bestaat er gevaar voor het uit breken van een oorlog, maar de souvereiuen vau Europa zonder uitzondering wenschen levendig, dat de vrede niet worde verstoord en alle ministers van Europa hebben dezen wensch openlijk uitgesproken. Sedert de verklaringen van lord Salisbury en den minister Smith in het parlement, heeft het ministerie geen berichten ontvan gen, waaruit blijkt, dat een oorlog waar schijnlijk is. Veeleer is uitdrukkelijk de wensch geuit om de oorzaak der geschillen uit den weg te ruimen. SAN-FBANCISCO10 Feb. Gedurende een concert, dat hedenavond in het opera gebouw werd gegeven, beproefde een waan zinnige een aanslag op Adeline Patti. De man wierp haar met een bom, die echter te vroeg ontplofte en alleen hem zeiven wondde. LAATSTE BERICHTEN. De tweede kamer heeft in de lieden gehouden zitting, nadat de minister van wa terstaat, handel en nijverheid de conclusie van de meerderheid in zake de Linge-uit- watering ernstig had bestreden, met 36 tegen 20 stemmen verworpen het voorstel om de wenschelijkbeid van wettelijke regeling uit te spreken en met 35 tegen l9 stemmen verworpen de motie van afkeuring dat de regeeriug het besluit van de provinciale sta ten van Zuidholland niet goed had geacht. De rechtbank te 's Hage veroordeelde heden den persoon nit Bijnsaterwoude, die weigerde, na bevel van den burgemeester, een herberg waarin 't rumoerig toeging te verlaten, tot 5 dagen gevangenisstraf. De substituut-officier van justitie, mr. baron De Vos van Steenwijkvorderde in de terechtzitting van de rechtbank te 's Hage van heden 6 maanden gevangenisstraf tegen een gewezen instrumentmaker uit Delft, die reeds twee veroordeelingen wegens oplichting te zijnen laste had en heden opnieuw op de bank der beklaagden voor hetzelfde vergrijp moest plaats nemen. Thans had hij bij een kleermaker te Delft een stuk bukskin uitgezocht en gevraagd hoeveel twee broeken van dat stuk zouden kostenëen voor hem en één voor zijn broe der. Hij wilde het stuk echter eerst even aan zijn familie toonen en vroeg daarom den winkelier verlof het stuk mede naar huis te mogen nemen. Hij zou het binnen een half uur terugbrengen. Na den koopman zijn naam te hebben opgegeven nam bij het bukskin ter waarde van f 15, mede. Hij bracht het echter niet terug, maar liet het verkoopen voor f 2. Beklaagde wilde het heden voor den rech ter doen voorkomen alsof het stuk niet op zicht was medegenomen, maar door hem van den winkelier gekochtdie het hem dus op crediet had verkocht; voorts beweerde hij het voornemen te hebben gehad het stuk wederom in te koopen om het den kleerma ker terug te geven maar dat hem daarvoor geen tijd was gelaten. De kleermaker getuigde echter stellig dat over den verkoop van het stuk in zijn win kel niet gerept was. De verdediger van bekl., mr. W. J. Stortenbeker schetste zijn cliënt als een man die door zijn ouders ver boven zijn stand was opgebracht en door een samenloop van omstandigheden op het slechte pad was ge bracht. Pleiter achtte niet bewezen dat bekl. zich thans aan oplichting had schuldig ge maakt. Hij concludeerde dat de rechtbank alsnog het verhoor van drie nadere getuigen zou bevelen. Uitspraak a. s. Donderdag. In het Haagtche Dagblad stelt de heer M. D. graaf Yan Limburg Stirum in een ingezonden stuk voor, als huldeblijk, nog bij het leven van koning Willem III een standbeeld voor dien vorst op te richten en dat te plaatsen te 's Graven hage tegenover het ruiterstandbeeld van den oudsten Wil lem van Oranje. De raad der gemeente Voorschoten heeft met ingang van 26 Juni a. s. tot secre taris der gemeente benoemd den heer Corns. Bosman, ambtenaar ter secretarie aldaar. Ook Zr. Ms. scbroefstoomschip 1ste ki. Atjeh zal, naar wij vernemen, tegen onge veer 15 Februari de reis van Curasao naar 't vaderland ondernemen. {Hbl.) Algemeen is in Indië de indruk gunstig omtrent de hulp, welke de suikercultuur zal worden verleend. Men is overtuigd dat met de hoogere koffieprijzen en de gunstiger condities, waaronder onze suikerindustrie werken zal, een betere tijd moet aanbreken en voor de sombere dagen van 1885 en 1886 eenige vergoeding gegeven zal worden. GEMENGDE BERICHTEN Te Milaan had een beeldhouwer, wien een monument was opgedragen, een afge- leefden leeuw gekocht uit een menagerie. De berichtgever voegt er bij uit eeu Hol- landsche menagerie, alsof in ons land ook de leeuwen tammer zijn dan in andere lan den. Nu bestaat er te Milaan eene honden belasting; eene vrij hooge zelfs: men betaalt er 30 lire voor een hond. De gemeente lijke fiscus verklaarde den leeuw voor eene soort van grooten hond. De beeldhouwer weigerde te betalen en er volgde een proces, waarin thans in hoogste ressort uitspraak zal moeten gedaan worden. Te Melbourne heeft de Engelsche cham pion Hutchens tegen den Australischen hard- looper Clarke geloopen. De eerste maal kwamen zij juist te gelijk aan. Zij hadden den af stand van 93 meters in 9| seconde afge legd. De tweede maal was Clarke een meter voor in tien seconden.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2