Men schrijft aan het Hbl. uit Maas tricht: Door den heer Louis Regout, direc teur der aardewerkfabriek der firma P. Regout Co. te Maastricht, is aan de enquête commissie verzocht, andermaal door haar verhoord te worden. Door de Indische regeering is de machtiging des konings gevraagd om te be palen, dat de tot militaire gevangenisstraf in N. 1. veroordeelde militairen, die niet aldaar zijn geboren of opgevoed en wier straf tijd van langeren duur is dan een jaar, hunne straf in Nederland zullen ondergaan. De heer M. B. Romenj Jr., officier van gezondheid 2e kl. bij het leger in Indië, is benoemd tot assistent van professor Pekel haring in het onderzoek van staatswege naar de berri-berri. Uit Paramaribo wordt gemeld, dat het koloniaal gouvernement gedagvaard is door de heeren L. en F. De Jong, om zich te hooren veroordeelen tot de betaling van f 800,000 als vergoeding van kosten, scha den en interessen, wegens het niet verlengen van de pacht van het perceel van 4000 hectaren in Boven-Suriname, dat in 1878 aan de eischers was verhuurd voor één jaar met recht van wederinhuring. De zaak zou 21 Januari dienen voor het hof van justitie. (fad.) Het 23ste Christelijk nationaal zen- dingsfeest zal in de maand Juli op het land goed Heimerstein, nabij Renen, gehouden worden. Dat men ook in het buitenland belang stelt in de oefeningen van ons leger, kan blijken uit een overzicht van de oefeningen in het gevechtsschietenin het najaar van 1886 te Katwijk door het 4de reg. inf. ge houden voorkomende in de Revue militaire de l'clrangerhet orgaan van den Franschen generalen staf. (I), v. Z.-H. en 's Gr.) Ingevolge aanschrijving van den inspec teur der infanterie zullen er in den a. s. zomer bij de regimenten infanterie oefenin gen in het gevechtsschieten plaats hebben in den geest als die, welke het vorig jaar te Katwijk door het 4e regiment werden gehouden. Aangemoedigd door het slagen in het vorige jaar heeft de Zwammerdamsche af- deeling van de Hollandsche maatschappij van landbouw besloten in den loop van dit jaar weder eene tentoonstelling van kalveren te houden. Zij hoopt daardoor de landbou wers meer en meer aan te sporen tot ver- edeliug van het rundvee. Benige lotelingen, die bij de loting voor de nationale militie te 's Hage de orde verstoorden en een socialistisch opruiend geschrift onder hunne medelotelingen ver spreidden, zijn in arrest genomen en naar het commissariaat van politie overgebracht. Te Gouda heeft de commissie voorde feestviering op 19 dezer de som van circa f 1400 bijeengekregen. Bovendien heeft een stadgenoot nog het aanzienlijk bedrag van f 800 toegezegdspeciaal voor de feestviering op de scholen en in de gestichten. Uit eenige inlichtingen over de wer keloosheid te Amsterdam, gisteren avond door den voorzitter der vereeuiging van werkeloozen, Brijnen, in eene volksverga dering" te 's Hage gegeven, blijkt o. a. dat in de laatste dagen op overvloedige wijze aldaar in de behoeften der noodlijden den wordt voorzien. Met kar en paard wor den spekerwtenboouen enz. aan huis bezorgd. De spreker vertelde o. a., dat de werke loosheid te Amsterdam zoo groot ia, omdat de werkeloozen uit alle deelen van het land daarheen trekken. Dit stelsel vond hij goed en hij ried het ook aan voor hen, die zich schamen zich in hunne eigen stad in lom pen te veitoonen. Hoe meer werkeloozen er in de groote steden zijnzeide spr.hoe eerder men helpen zal. Over den toestand in Den Haag werden gunstige inlichtingen verschaft. Evenwel zal men ook daar op het voetspoor van Amster dam eene vereeuiging van werkeloozen trach ten op te richten en met eene uitdeeling van bons voor 3600 KG. brood beginnen. Doel en wijze van werken zal geheel als in Amsterdam zijn. Ook in Den Haag heeft de bonsuitdeeling in het lokaal der socialis ten plaats, Woensdag 2 uren. Aan het slot der vergadering stelde Croll eene motie voor, waarbij de tweede kamer gelast werd een der ministers in staat van beschuldiging te stellen, omdat hij zijne medewerking ver leent aan bet geven van gratie in strijd met de wet. De verkoop van den Parkschouwburg is onbepaald uitgesteld, nadat door den tweeden hypotheekhouder bij de rechtbank te Amsterdam verzet was aangeteekend tegen den voorgenomen verkoop. Op een te Amsterdam in het Ooster dok liggend Engelsch schip waren Zaterdag "T-. n=r ar ttm «r- mc de tweede stuurman en een matroos een Italiaan bezig aan den stoomlier, toen de eerste, die met een smeerkan bezig was, een ketting tegen zijn been kreeg. Hij werd daarover zéo woedend, dat hij de tuit van de oliekan den matroos in het oog stak die tot in de hersenen doordrong. De ge troffene stortte op het dek en werd naar het gasthuis vervoerd, dat hij evenwel niet levend bereikte. De stuurman is gearresteerd. Wie gisteren in de audiëntiezaal der rechtbank te Amsterdam kwam, zou een oogenblik hebben kunnen meeuen in een tapijt- of behangerswinkel te zijn. Eene vrij aanmerkelijke hoeveelheid tapijtgoederen en rollen behangselpapier was namelijk als stuk van overtuiging gedeponeerd in de raak tegen A. S.28 jaar oud, van beroep behangers knecht. De beklaagde had zich in de maand December jl. bij verschillende behangers ver voegd, en aldaar, onder voorgeveu dat hij behanger was en zijn klanten eene keus moest laten doen, tapijtgoederen gevraagd en mede- gekregen. Bekl. bekende de feiten. Hij was vroeger kellner geweest en daarna tot armoede geraakt. Het O. M., waargenomen door den substituut-officier van justitie mr. Schimmelpenninckrequireerde een jaar ge vangenisstraf. De verdediger, mr. J. F'. Farensbachachtte het bewijs der feiten niet geleverd, omdat z. i. aan de bekentenis van beklaagde niet veel waarde kon geschonken worden. Subsidiair wees pl. op eenige ver zachtende omstandigheden. De velocipede is reeds toegepast in het maatschappelijk verkeer. Eene expeditie- onderneming te Amsterdam heeft zich een handigen driewieler aangeschaft waarop eene groote mand is geplaatst, waarin de pakjes en verdere boodschappen geborgen kunnen worden. Volgens opgaaf van het bestuur der vereeuiging van werkloozen te Amsterdam, bedraagt het aantal tot nu toe uitgedeelde brooden ruim 42,000. Het aantal werkloo zen, die van den aanvang af werden inge schreven, is 2878. Bij eene vrouw in de Anjelierstraat te Amsterdam is de deur der kamer en de lade eener chifi'onière opengebroken. Daaruit worden vermist een trommel waarin f 200 en eene houten doos waarin een stalen beursje inhoudende f 10. Men deelt als een bijzonderheid mede, dat de hoogste barometerstand, die sedert 1849 te lltrecht waargenomen werd, 783,9 inM. bedroeg. Dit was den 6deu Maart 1852. Eergisterenmiddag stond de barometer aldaar weinig lager, nl. 782 mM. In de buurtschappen Mijnden en Oudo- ver, onder Loosdrecht, heeft men het tegen woordig op de tamme konijnen voorzien. Niet minder dan zestig dezer dieren zijn in enkele dagen ontvreemd. Tot dusverre ge lukte het nog niet de daders te ontdekken. Maandagavond ontBtond er een felle brand in de nieuwe dubbele villa, bewoond door de heeren K. Van Waijenburg en J. Sassen, gelegen aan de Spoorstraat te Nij megen welke brand spoedig een dreigend aanzien voor het aangrenzend perceel had. Door middel van de waterleiding had de brandweer in een paar uren tijds de vlammen bedwongen, en bepaalde zich het vuur tot het gedeelte, bewoond door den heer v. W. Het bovengedeelte daarvan is geheel uitge brand, terwijl aan het benedengedeelte veel waterschade is toegebracht. Oorzaak onbe kend. Alles was tegen brandschade verzekerd. In een onbewaakt oogenblik is Maan dag te Meppel het dochtertje van den heer K. te water geraakt en verdronken. Eergisteren werden te Vollenhove de nog vermiste lijken gevonden van vrouw en 2 kinderen van schipper Smeding, van De- demsvaart, wiens schip op de Zuiderzee strandde. Te Grouw is (voor zoover ons bekend, voor het eerst in Nederland) dezer dagen op iemand het boycotten of doodverklaren toegepast. Bij algemeen verspreide circulaires werd het volgende bekend gemaakt: «Ieder die dochters of een dienstbare heeft, wordt verzocht, haar aan te sporen, geen woorden te wisselen met een der huis- genooten van den geboycotte. «Alle winkeliers in kruidenierswaren, ma nufacturen enz., alle slachters, bakkers, drank- of melkverkoopers worden verzocht, niets aau de geboycotten te verkoopen! «Alle timmerlieden, ververs, kleederma kers, smeden, naaisters enz. enz. worden uitgenoodigdgeen werk te verrichten voor de geboycotten «Alle ondernemers van stoombootdiensten, beurt- en vrachtschepen, van hondenkarren enz., alsmede alle werksters en werklieden worden verzochtgeen diensten te doen voor de geboycotten! «Ieder die niet aan deze bovenstaande «73 mjr «r* a. Tww -tt® verzoeken voldoetzal ondervinden wat boy cotten of doodverklaren beteekent; hij zal voor de eerste maal voor den tijd van één week of twee maanden zelf ondervinden wat het beteekent om geboycot of doodver klaard te zijn." Ter toelichting wordt er aan toegevoegd dat indien iemand, na nauwkeurig onderzoek, blijkt niet voldaan te hebben aan boven staande verzoeken, diens naam op borden geschreven en op bepaalde plaatsen van het dorp tentoongesteld zal worden, dienende om bekend te maken dat die persoon ook voor één week en, bij herhaling voor langen tijd, geboycot zal worden. (N. R. Cl.) Uit Winschoten wordt gemeld, dat het onlangs gekozen sociaal-democratisch lid van den gemeenteraad, E. Brader Bzn., met eenige andere ingezetenen, voor den rech ter is geroepen, daar vermoeden bestaat dat bij de verkiezing aan eenige kiezers belof ten zijn gedaan. Te Bedum is Zondagochtend de stoom- oliemoleu, beuevens de woning van den heer Aalfs door brand vernield. Oorzaak onbekend. Men schrijft uil VlissiugenOok de alhier wonende Belgen en hun aantal is niet gering, zijn druk bezig met het maken van toebereidselen voor ons konings feest. In de werkplaats van het Belgische loods wezen o. a. worden verschillende attributen, emblemen, enz. vervaardigd, die moeten dienen om in den te houden optochtwaar aan het aan wal zijnde personeel van dat loodswezen «en corps" zal deelnemen, te worden medegevoerd. Het is wel eigenaardig en alweer een be wijs van de toenemende verbroedering der beide volken, dat onze zuidelijke naburen zich zoozeer beijveren om den luister te verhoogen van een Nederlaudsch nationaal feest. (Goet. Cl.) De in den loop der voorafgaande week door eene gasontploffing in de fabrieken van de heeren Regout te Maastricht omgekomen fabriekarbeider Meutjens, van het dorp Bunde, blijkt tot eene zwaar beproefde familie te behooren. Een zijner broeders vond den dood in eene kiezelgroeve, door het bij- schieten van de griend. Een tweede werd op den spoorweg overreden, terwijl eene zuster door verdrinking haar einde vond. Werd dezer dagen geklaagd over de slechte uitkomstendie de werving voor het O.-I. leger te Amsterdam opleveren, minder bevredigend nog zijn de resultaten welke te Maastricht worden verkregen, dus schrijft men aan het Hbl.Niet dat er zich geene vrijwilligers aanmelden, integendeel, er ko men meer dan genoeg, zelfs uit het naburige Duitscbland, en onder dezen, militairen, die pas den dienst in hun land hebben ver laten en nog in den soldatenrok steken. De hoofdzaak ligt in de geneeskundige keuring die zeer streng is en waardoor de ineesteu als ongeschikt worden afgewezen. Dit is zoo sterkdat in 't afgeloopen jaar niet T1^ deel der vrijwilligers die zich aangemeld hebben, werd aangenomen. Indien de eischeu van den dienst een minder strenge keuring toe lieten, dan zou het benoodigd getal vrijwil ligers spoedig gevonden zijn. 's (iKAVEWHAtiit. Door Z. M. zijn benoemd: tot burge meester: der gemeente Drunen, G. J. Schreppers; en der gemeente Anna-Paulowna, Th. J. Waller. Door Z. M. is, voor het tijdvak van 1 April 1887 tot en met 81 Maart 1888, benoemd tot leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Middelburg, J. P. M. Reijers, leeraar aan het gymnasium aldaar, met machtiging om gemelde ambten gelijk tijdig te bekleeden. Door Z. M. is benoemd tot lid van het hoofdcomité der Nederlaudsche vereeni- ging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog, de generaal-majoor, inspecteur van den ge- neesk. dienst der landmacht, M. R. Tim merman. Door Z. M. is de heer H. T. Per- nitzsch tijdelijk, namelijk voor den tijd van vijf jaar, benoemd en aangesteld tot off. v. gez. 2de kl. bij het leger in Ned.-Indie. De luitt. ter zee 2de kl. J. A. M. Bron, W. Houwing, J. W. Van Aalst, A. L. De Kruytf, de tijdelijke off. v. gez. 2de kl. bij de zeemacht T. M. Gumplowiez en de off. v. adm. 2de kl. O. R. Paehlig, allen uit Oost-Indie in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. De minister van koloniën zal op 11 dezer geen audiëntie verleenen. LAATSTE BERICHTEN. Door den heer Fred. H. Olland te Baam zijn aan 's rijks Ethnographisch Mu seum te Leiden ten geschenke gegeven eenige voorwerpen uit Zuid-Afrika afkomstigwaar onder wapens en sieraden. Namens curato ren is den schenker de dank der regeering ge bracht. De zitting van de tweede kamer was heden den geheelen dag gewijd aan de vraag of het bestuur van den Alblasserwaard het recht van toezicht bezit op werken aan het Steenhoeksche kanaal tot de uitwatering van de Linge behoorende. De heeren Goekoop, Rutgers en Blussé bestreden de conclusie van de meerderheid der commissie waarbij wettelijke regeling wordt verlangd en het bedoeld recht aan den Alblasserwaard wordt ontkend. De heer Schimmelpenninck van Nijenbeek was nog onzeker omtrent zijne uit te brengen stem. De heeren Van der Sleyden en De Geer verdedigden de conclusie der meerderheid. De heer De Beaufort wenschte speciale wettelijke regeling. Morgen te 2 uur voortzetting. De heer Schaepman heeft zijne me morie van antwoord ingezonden omtrent zijn voorstel tot verandering van hoofdstuk X. Daarin betuigt hij zijn dank voor de wel willendheid waarmede dat voorstel door zijne geachte medeleden werd ontvangen. De voortreffelijke wijze waarop het door som migen werd verdedigd, ontheft hem van eene uitvoerige beantwoording. De over tuiging; dat zoolang de geheele Grondwets herziening aan de orde blijft, ook de her ziening van art. 194 moet worden beproefd is bij den heer S. niet aau het wankelen gebracht, veeleer door omstandigheden die hij niet nader behoeft aan te duiden, ver sterkt. De indiening van dit voorstel, na de beslissing over het kiesrecht, zou de openbare behandeling der wetsontwerpen om trent de herziening van de Grondwet, noo- deloos hebben onderbroken en vertraagd en de indiening zou dan misschien onmogelijk geworden zijn. De heer S. houdt zijn voor stel vol, maar doet al. 1 vervallen en doet al. 4 in den aanhef luiden: «Hel openbaar lager onderwijs" enz. Hij zegt wijders dat de woorden«waarbij hunne godsdienstige overtuigingen niet wor den gekrenkt" niet voorschrijvendat overal neutraal onderwijs moet worden verstrekt. De gewone wetgever zal echter moeten zor gen, dat ook, waar het gevorderd wordt, neutraal onderwijs te verkrijgen zij. Welk stelsel de wetgever ook kieze, dit privile gie, ook door deze alinea en de voorstan ders van het neutraal onderwijs verzekerd, zal hij hebben te eerbiedigen. De voorsteller acht nog steeds de neutrale school voor zijne geestverwanten in den lande, in het alge meen onbruikbaar. Hij heeft evenwel nooit ontkend, dat bij het ontbreken van iedere andere gelegenheid tot het verkrijgen van onderwijs, de neutrale school onder zekere voorwaarden bruikbaar kan zijn. Of deze alinea den onderwijsstrijd zal eindigen of bestendigen is eene vraag op welke men wel geen antwoord verwacht. Maar dit eene is zeker: de toekomstige wet gever zal niet kunnen zeggen, dat de eene of andere wegdie tot bevrediging zou kunnen leiden, door eene grondwettige be paling is afgesloten. In den nacht van 19 op 20 Februari mogen te 's Hage alle koffiehuizen en her bergen tot twee ure na middernacht geopend zijnterwijl de inrichtingen waarin anders tot 12 ure 's nachts concerten of muziek uitvoeringen worden gegeven, eveneens tot bovengemeld uur door het publiek zullen mo gen bezocht worden. PER TELEGRAAF. ROME, 8 Febr. Eene officieele dépêche van generaal Gené, onder dagteekening van 6 Februari uit Massowah verzonden, zegt, dat Ras-Aloela zich naar Asmara heeft terug getrokken, te Ghinda het opperhoofd Baram- bas en eenige soldaten achterlatend. Men weet niet of hij versterkingen wil afwachten, of dat hij van een aanval op Massowah afziet. Majoor Piano is op 5 Februari te Mas sowah aangekomenhij bracht brieven mede van den negus en van Ras-Aloela. Den majoor was opgedragen, de bevestiging der aangeknoopte vriendschapsbetrekkingen te vragen. Hij zou op 7 Februari, met het antwoord van generaal Gené, naar Asmara terugkeeren. ROME, 8 Febr. In eene officieele depe- che van generaal Gené worden eenige bijzon derheden medegedeeld over de verliezen welke in het gevecht van 25 en 26 Januari door de Italianen geleden zijn. Daaruit blijkt, dat 23 officieren en 407 soldaten gesneuveld, 1 officier en 81 soldaten ge wond zijn. Al de gekwetsten worden in het hospitaal van Massowah verzorgd. LIMBURG (Westfaleu), 9 Febr. Het officieele bisschoppelijke blad deelt heden een besluit mede van den bisschop van Limburg,

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2