■w-. tbr: «~a «n *rj w* a -«r-.» den kant der Schapensteeg Teel bezwaren oplevert. Burg. en weth. geven den gemeen teraad in overweging tijdelijk gedurende ten hoogste drie maanden vergunning te ver- leenen de Paardensteeg in beide richtingen te doen berijden, zullende vóór den afloop van dien termijn door hen rapport worden uitgebracht omtrent den uitslag der genomen proeven en alsdan na overleg met de com missie voor de strafvorderingen eene beslis sing worden genomen omtrent de vraag of de bovenbedoelde bepaling al dan niet uit de algemeene politieverordening zal vervallen. Ds. S. Kutscb Lojenga, predikant te Bolswardheeft het beroep naar de Doops gezinde gemeente alhier, aangenomen. Tot leeraar aan de rijks hoogere bur gerschool te Zalt- Bommel is benoemd de lieer K. Bussemaker alhier. Weder vierde gisteravond eene vak- veieeniging haar jaarfeest. Een niet groot maar net gezelschap was te 8 ure in liet lokaal Ephraim vereenigd; het waren de leden der Smeden- en Koperslagersvereeui- ging „Nut door Vriendschap" met hunne vrouwen en meisjes. Vóór het tooneel, waar- tusschen bloemen en groen twee sierlijke vaandels, het eene met het opschrift „Nut door Vriendschap 1872" het ander met het beeld van Tuhal Kaïn prijktenhad een flink orkest plaats genomen terwijl daarach ter voor de genoodigden plaatsen waren gereserveerd. Na een feestmarsch en eenige andere nummers, door bet orkest uitgevoerd, werd de bijeenkomst geopend en verslag uitge bracht omtrent de lotgevallen der vereeui- ging in het afgeloopen jaar. We ontleenen daaraan het volgende. Met bijna algemeene stemmen werden de heeren W. P. Van der Drift, A. Versnij en D. De Jongh in het bestuur gekozen. Het lid J. De Man ont viel der vereenigiug. Ze telt nu 55 gewone en 3 eereleden terwijl 12 donateurs aan de vereeniging verbonden zijn en zich nog 8 personen als leden hebben doen voorstellen. Het ziekenfonds blijft steeds in bloeienden toestand; aan ziekegeld werd 300 gulden uitbetaaldeen batig saldo bleef in kas van 100 gulden. Het weduwenfonds telt 33 leden. Praeses verklaarde geen opwekking te zullen uitspreken tot ordelijkheid en opgewektheid aangezien de leden steeds hadden getoond daarvoor ook zonder opwekking te willen zorgen. Nu werd door alle aanwezigen uit volle borst op de wijze van „Te souviens tu" een welkomstlied gezongen waarna werd over gegaan tot de opvoering van „Teruggevon den" kluchtspel met zang, in twee bedrij ven. Na nég een welkomstlied en een pauze, en nadat het orkest zich nog eenige keeren had doen hooren ging opnieuw het scherm op voor de opvoering van een ander blijspel in één bedrijf getiteld: „Een Eransch krijgs gevangene." Het bestuur had vorige jaren vreemde krachten gebezigd om de toeschouwers te vermaken; nu deden eigen krachten hun best daartoe en niet zonder succes. Toch vonden we het tweede stukje oneindig beter geslaagd dan het eerste; het liep veel beter van stapel en de sprekers volgden elkaar meer nauwgezet. Aan de opvoering van dat nastukje ontbrak dan ook al zeer weinig. We zullen geene spelers noemen, maar iets moet ons toch van 't hart. De vertooners werden nl. in beide stukken uitmuntend ter zijde gestaan door mej. E.die zeer rolvast was, lang niet met hare houding verlegen was en in de door haar gezongen couplet ten toonde eene sopraanstem te hebben zóó zuiver en buigzaam, dat menige zangver- eeniging ze als lid zou wenschen te bezit ten. Trouwens de meeste mannenstemmen waren ook goed. Te half één ongeveer werd in een oog wenk de zaal ontruimd en gecireerd om alles tot den dans gereed te maken; het orkest nam op het tooneel plaats en de witgedaste danscommandant betrad en over zag zijn terrein. We bleven toen niet langer niet omdat 't er niet prettig wasmaar om dat ons de volgende dag wéér veel bedrijvigs brengen zou. We eindigen niet dan na een woord van hartelijken dauk voor de nette en gulle wijze waarop we werden ontvangen en we schrij ven, met de beste wenschen voor den bloei der vereeniging volgaarne het refrein van het derde feestlied neêr: Dat vrede en vriendschap, hand aan hand Blijv' aan deez' kring getrouw verpand; Heildwiéwerf heil 1 die schoone broederband. U N I V E K S I T E I T. 312de Verjaardag der Hoogeschool. Niet ieder jaar lacht het Februari-zonne- tje den feestvierenden zoo vriendelijk tegen op den stichtingsdag der Leidsche hooge school. Op den S12en verjaardag dier stich ting was dat vriendelijke licht de studenten van het eerste studiejaar al zeer genegen alles komt meer tot zijn recht, zoowel de allerwege uitgestoken driekleur, als de fan tastische kleeding en de feeststemming der jonge studiosi. De geheele stad ziet er bi zonder feestelijk uit; voor vele woningen, waarvan de bewoners het ditmaal treilen dat hun meneer van 'teerste jaar is, staan was gens in allerlei vorm gereed om hun jongen, vroolijken en ougewonen last in te ueuien. Maar laat ons eerst het ernstige gedeelte van dezen leesldag gaan bijwonen terwijl we de jongelui gelegenheid gunnen zich zeiven, de muzikanten en de manden kleurige pro jectielen in te ladenstraks vinden we ze des te vroolijker terug. We trekken dus naar het nu bijna ge heel gerestaureerde academiegebouw om ons in het groot auditorium te scharen ouder het gehoor van den rector magnificus pro fessor dr. H. G. Van de Sande Bakhuyzen, die de feestrede zal uitspreken; waar we ons straks buiten zullen vermaken met zooveel grappigs, treft ons hier de plechtige ernst van allen die liet wel meeuen met onze universiteit. „Geachte toehoorders" vangt spreker aan, „Ik heet u alleu hartelijk welkomgij die hier zijt opgekomen ter viering van den verjaardag onzer Alma Mater. Voor velen uwer treedt daarbij het verledene op den voorgrond en de herinnering aan de geluk kige jaren, welke gij haar hebt te danken; voor anderen, in het volle genot van een vrij en onbezorgd leven, gewijd aan weten schap en vriendschap, glanst naast het ge lukkig heden eene niet minder blijde toe komst; maar gij alleu komt hier in feeste lijke stemming. En zeker hebben wij daar recht op." Aldus vervolgt spreker, terwijl hij wijst op de vorderingen die de wetenschap maakt terwijl daartegenover gedruktheid en achter uitgang in nijverheid en handel met be zorgdheid doen vragen wat daarvan het einde zal zijn. Het doel der redevoering „De Co- operatie in de sterrenkunde" wordt verder door spreker ingelicht; hij bespreekt namelijk het nut van de Coöperatie in de astronomie, zooals die ook in de economie eene eerste plaats bekleed onder de krachtige middelen ten goede. Werkt die samenwerking ook elders uitmuntend, in de sterrenkunde heeft zij een eigenaardig karakter aangenomen en is zij volkomen onmisbaar. Dit nu verklaart ons spreker op uitvoerige en leerzame wijze waarbij ruim uitgewerkte bizonderheden den hoorders een nuttig uur in het academiege bouw doen doorbrengen. Meerdere bizonder heden van deze redevoering vinde men in het boekje, dat 25 bladzijden groot, de ge heele redevoering in druk bevat en verkrijg baar is gesteld; het is hier niet de plaats, daarover in nadere bizonderheden te treden. Spreker wenscht, aan het einde van zijne rede gekomen, dat ook de samenwerking van curatoren, professoren en studenten moge blijven bestaanwaar het de belangen onzer universiteit betreft, „dan", aldus eindigt hij, „moet ten slotte het goede de overwinning behalen, dan zijn wij zeker dat onze weusch in vervulling komt: Floreat crescat universitas Lugduno- Batava." Intusschen was van een tot twee uur het carillon op den stadhuistoren bespeeld en was langs 's heeren straten de drukte allengs toegenomen. De ernstige woorden van den hooggeleerden rector-magnificus ten spot re den de Alexanders van Rusland en Bulgarije broederlijk rond of werden Kaulbars, satra pen en andere apen op hunne verhevenheden den volke vertoond. Dat was me een gerij en geros; bier een Zigeunerdans, daar een bende roodhuiden die men zoover gaat zelfs de emancipatie soms een wandelingetje zag doen met Europeesche vorstinnen. Onder de biljetten die met kwistige hand buiten boord geworpen werden waren er die niet kwaad gesteld of gedicht warenwe noemen b. v. een niet slecht gerijmd versje over de Tjiomas-zaak. Nadat aan de verschillende geëmancipeerde sociëteiten bezoeken waren gebracht werd ook ditmaal de perronpromenade niet vergeten. Dus naar het station met vliegende vaandels en slaande trom en dit jaar voorafgegaan en gevolgd door eene verbazende massa vrouwelijke en mannelijke nieuwsgierigen van allerlei stand. Daar werden natuurlijk door alle aanwezige muzikanten de schoonste harmonieën uitgestooten vergezeld van Zoe- loekrijgsgeschrceuw en gegil van langgepruikte dames met zwarte pantalons. De trein werd bestormd, beklommen, en weêr verlaten en de gewone jaarlijksche „mop" had plaats gehad. Langzamerhand namen bedrijvigheid en rumoer af en werden alle volken, hoe wild en vijandig ook, zoo eensgezind moge lijk nu het etensuur had geslagen. Van ongevallen kunnen we o. a. melden dat bij het uitrijden van de Watersteeg een gekostumeerd „ruiter te paard" plotseling ruiter zonder paard werd en terecht kwam in de] ruiten van een vleeschhouwerswinkel op de Hoogewoerd. Tevens werd op de Boommarkt een student eene portemonnaie, men zegt met f 17.50 ongeveer, ontrold waardoor eenig rumoer ontstond. Te half zes had een diner plaats in de Stads-Gehoorzaal, waar ook om kwartier voor negen de deelnemers aan de serenade zich zullen verzamelen. Die serenade zal te negen uur aan de in liet Hotel du Lion d'Or ver zamelde hooglceraren gebracht worden, ter wijl door den stoet de volgende weg geno- meu zal wordenBreestraat langs het stad huis tot het Steenschuur, Ruïne, Rapenburg, Breestraat, halt voor het Hotel Vei haatf; daarna Breestraat, Hoogewoerd, Watersteeg, Hooi gracht, Bakkersstteg, Haarl.straat, Paarden steeg, Kort Rapenburg en Breestraat tot aan de sociëteit Minerva waar de stoet ont bonden zal worden. '1'e tieu uur zal de aangekondigde kroegjool aanvangen en zullen wij de heeren maar aan hun lot overlaten. neiIKh, LKTTKatlt EN MUNtfT. Geboortedag (1834) van Felix Dahn. Op 's konings verjaardag zal door het gezelschap van den Parkschouwburg te Am sterdam een cantate uitgevoerd w orden muziek vau Dan. De Lange, woorden van den heer Van Laren van Dalen, uit Utrecht. Eergisteren is te Milaan de nieuwe opera van VerdiOtello met kolossaal suc ces opgevoerd. De componist werd 25 maal ten tooneele geroepen. De tegenwoordige wagneriseerde richting van Verdi komt in de muziek duidelijk uit. Ten voordeele van de wed. 3. 3. Stoete wordt 11 dezer een voorstelling ge geven door het tooneelgezelschap-Van Lier in den Plantage-Schouwburg. Opgevoerd wordt De Zeekapitein. Coppée heeft weer een drama in verzen in 5 acties geschrevendat hij voor het „Odéon" bestemt. BINNENLANDSOHE BERICHTEN De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 5 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank ƒ17,258,216,68, en bij de betaalmeesters ƒ1,203,391,86. Te zamen ƒ18,461,608,54. Het wetsontwerp tot uitbreiding van het patentrecht op hen, die zonder werklie den alleen of met hunne vrouwen en kin deren, een ambacht of handwerk uitoefenen dat niet reeds is vrijgesteld, is opnieuw bij de tweede kamer ingediend. Het blijkens het versiag over het vroegere gelijkluidende voorstel aanbevolen denkbeeld om bij deze gelegenheid verbeteringen in de patentwet te brengen, verklaart de minister van financien niet te kunnen overnemen als niet passende in het zeer beperkte kader van dit ontwerp, dat de verhouding tusschen het bedrag van het recht en de inkomsten uit beroepen en bedrijven onveranderd laat. Naar de verzekering van den minister zal het verlies in de opbrengst van het patent recht wel degelijk door het te verkrijgen resultaat (mindere kosten voor dwangmidde len) worden opgewogen. Vrijstelling van alle aanslagen in het pa tentrecht van f 5 en daarbeneden, zou z. i. tot groote onbillijkheden leiden. De mede-arbeidende vrouwen en kinderen van bazen, met een, twee of meer leerlin gen of knechts arbeidende, worden niet on der het aantal werklieden begrepen. De voorgedragen vrijstelling behoortnaar 's ministers gevoelen, niet uitgestrekt te wor den tot weezen, die bij ambachts- of hand werkslieden besteed worden. De minister kenschetst het voorstel als een vermindering van druk voor den ambachts- en handwerksman, welke de schatkist slechts in geringe mate zal bezwaren. Naar aan de Midd. Ct. wordt gemeld is een voorstel tot verlenging van het be slaande octrooi voor de Nederlandsche Bank bij den raad van staten aanhangig, waarbij voor den staat vrij wat voordeeliger voor waarden worden bedongen, dan tot dusver zijn deel waren. Twee jongens, een van 6 en een van 4 jaar, van den melkboer S. v. B. te Wou- brugge, speelden Zondagvoormiddag onder kerktijd langs eene sloot en hadden het on geluk er in te geraken. Door een jongen die daar dicht bij was, werd hulp ingeroe pen en verleend, doch toen de helper de beide kinderen uit het water haalde, was een der drenkelingen reeds overleden, daar hij voorover in de sloot gevallen zijnde, ge stikt was in de bagger. De toestand van het andere kind laat nog te wenschen over. Ten nadeele van een bewoner van de Paulus Potterstraat te 's llage is door een onbekende uit een kistje een bedrag van f 200 aan bankpapier ontvreemd. Uit Den Haag wordt aan de N. Gron. CL geschreven: Zonder moeielijkheden is de maatregel ingevoerd dat alle koffiehuizen 's nachts te 1 uur moeten sluiten. Er zijn echter in een week tijds, naar ik hoor, wel tien quasi-societeiten verrezen, die van dien maatregel zijn uitgesloten. Prof. B. H. Pekelharing te Delft en dr. H. C. Muller te Amsterdam hebben, volgens het Gr. Wil., met een aantal an dere heeren een adres aan de regeering op gesteld, waarin zij aandringen op het indie nen eener wet, waarbij politieke gevangenen niet worden gelijk gesteld met gewone mis dadigers. De op 27 December 11. gevangen ge nomen H. J., huisvrouw van A. v. J., wo nende te Qlindgemeente Bameveldver dacht van medeplichtigheid aan poging tot doodslag op haren echtgenoot, is in vrijheid gesteld. De heer mr. C. J. Pické heeft den koning tegen 1 April zijn eervol ontslag ge vraagd als burgemeester van Middelburg. (M. CL) In de fabriek van de heeren Regout te Maastricht, zijn thans in de ovens ther mometers aangebracht en is verordenddat alleen tot het ledigen van de ovens mag worden overgegaanwanneer de temperatuur tot eene zekere laagte is gedaald. Zooals men weet, is het uithalen van de ovens door den voorzitter der enquête-commissie herhaaldelijk ter sprake gebracht bij de ver- hooren betreffende den toestand der Maas- trichtsche glasnijverheid. 's «RiVEItHAGE. Door Z. M. is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw de heer H. B. G. Gartner, landraad van den Kreis Ahaus. Door Z. M. is Charles Lucien Marin Smissaert, te 's Gravenhage, met al zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke af stammelingen in den Nederlandschen adel verheven, met de praedicaten van jonkheer en jonkvrouw. Door Z. M. is aan mej. A. E. Weber, geb. te Meilen (Zwitserland), mits zij overi gens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten -oldoe, vergunning verleend tot het geven van middelbaar onderwijs hier te lande. De landmeter van het kadaster voor den velddienst C. Jongkees te Zwolle, wordt met 1 Mei 1887 in gelijke betrekking werk zaam gesteld te Brielle. Door Z. M. is, met ingang Tan den 16den dezer maand: de off. v. adm. 1ste kl. J. C. Coeland, ter zake van in doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken op pensioen gesteld; en bevorderd tot off. v. adm. 1ste kl. de off. v. adm. 2de kl. F. H. M. Rant. Door Z. M. zijn benoemd: bij den grooten staf, tot ritmeester Zr. Ms. ordon nans-officier de 1ste luit. E. F. C. H. J. baron Van Tuyll van Serooskerkenvan dien staf; bij het wapen der cavalerie: bij het 1ste reg. huzaren, tot majoor de rit meester-instructeur F. C. W. Juckema van Burmania baron Rengers, van de rij- en hoefsmidschooltot ritmeester de lste luit.- adjudant M. R. Hamming en de lste luit. H. A. H. Smeding, beiden van het corps; bij het 2de reg. huzaren tot lste luit., de 2de luitt. D. Enschedé en A. B. Van Tien hoven, beiden van het corps, en is 's ko nings adjudant in buitengewonen dienst, de luit.-kolonel F. J. baron Van Heeckeren, van het lste reg. huzarenop non-activiteit gesteld. De minister van financiën zal op 10 dezer geen audiëntie verleenen. LAATSTE BERICHTEN. In de zitting van de tweede kamer op heden is door den heer Schaepman eene motie voorgesteld de wenschelijk- heid uitsprekende om ook gemeenten boven de 45000 zielen in enkele districten te split sen daar de regeering daartoe bereid schijnt maar weifelt wegens de onduidelijkheid in het verslag. Na een uitvoerig debat waaruit blijkt dat in sommige afdeelingen de groote meerderheid was vóór enkele districten en men den heer Van der Linden er op gewezen heeft het verslag te teekenen omdat hij de definitieve vaststelling niet bijwoonde is be sloten de motie Schaepman Maandag a. s. te behandelen en daarna de voorstellen om trent de grondwetsherziening. De veiling van het Panoramagebouw aan het Bezuidenhout, van de Haagsche Panorama-maatschappijmet de daarbij be- hoorende open terreinen en het heerenhuis heeft gisteravond plaats gehad. De opbrengst was ongeveer f 74.000. Het Panorama-ge bouw met doek en een gedeelte open terrein werd geveild voor een som van f 87,000.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2