NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. A B 0 N N E m E N T Dinsdag 8 Februari 1887, -- K°. 32. ADVERTENTIES: Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BREID EENS EERLOOZEN. üi e i Co ii r a ii 1 verschijnt d si e I ij k s behalve op Zon- en Feestdagen. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Summer 10 Cent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 200^ Jaargang;. Stads-Berichten. 11ER-IJ K. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Hollandvan den 14den December 1886, n®. 16/1 Provinciaalbladn°. 70), houdende bepaling van de tijdstippen van den herijk der maten en ge wichten in de verschillende gemeenten in deze pro vincie, voor het jaar 1887; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. a, der wet van den 7en April 1869 (Staatsblad u°. 57), tot het doen herijken van alle reeds in gebruik zijnde maten en gewichten, onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarletnaast de Ge meente-apotheeken wel: voor de ten verkoop bestemde nieuw geijkte maten en gewichten op den 4, 5, 6, en 7 Januari, voor de gewone gewichten, benevens de maten en strijke.s, voor wijk VI, op den 10, 11, 15, 16, 17, 18? 22, 23 en 24 Februari, voor wijk VII, op den 25 Februari, 12, 3, 4, 8 en 9 Maart, voor wijk VIII en de buitenwijk op den 10, 11, 15, 16, 17 en 18 Maart; voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij medicijnbereidersgoud- en zilversmeden, specie- bandelaars en verdere in goud en zilver handelende personen voor wijk 1, II, III, IV en V, op den 22, 23 en 24 Maart, voor wijk VI, VJI, VIII en de buitenwijk, op den 25, 29 en 30 Maart, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren; dat voorts gedurende den herijk in de gemeenten van den ijkkring buiten de standplaats, zitting bin nen deze gemeente zal worden gehouden, op den 16 en 18 April, 7, 9, 28 en 31 Mei, 17, en 18 Juni en 8, 9, 29 en 30 Juli, van des morgens 9 lot des namid dags 3 urenen wijders na den 6 Augustusiederen Woensdag en Zaterdag van 9 tot 1 uur. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen a. dat zij verplicht zijn hanne maten en gewichten, behoorlijk droog en schoon, bij den ijker, op voorschreven dagentot het ondergaan van den herijk te bezorgen; b. dat zijdie zulks verzuimen of daarin verhin derd worden, voormelde malen en gewichten vóór den l8teD October nog aan den ijker, op de daarvoor aangegeven dagenter herijking moeten aanbieden; e. dat, na het eindigen van den termijn van den herijk, het gebruiken of voorhanden hebben van maten en gewichtenniet voorzien van de ver- eischte stempelmerkenvolgens art. 29 der bo venaangehaalde wet, verbodenen strafbaar is; en d. dat bij het terug ontvangen van de ter ijking aangeboden voorwerpen, zij zich dienen te over tuigen of die van het goed- of afkeuringsmerk zijn voorzien. Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebben den gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, van den 9den December 1886, de letter X, in den gewonen druk vorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeurings- merk zoowel bij den ijk als bij den herijk der maten en gewichten, en bij den ijk van gasmeters de Koninklijke kroon, terwijl het kantoormerk voor de gemeente Leiden is het cijfer 7. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 29 December 1886. E. KIST, Secretaris. NTADINIEUWI. Uit de opgaven betreffende de sterfte en de geboorten in de maand Dec. 1886 blijkt, dat o. a. in de gemeente Leiden waren ge boren 132 kinderen, waaronder 5 levenloos aangegeven, overleden 83 personen, en wel: beneden 1 jaar 18, 15 jaren 13, 514 jaren 5, 14-20 jaren 2, 2050 jaren 17, 5065 jaren 5 6580 jaren 15, boven 80 jaren 3, op onbekenden leeftijd Als oorzaak van den dood werd opgegeven: gebrekkige ontwikkeling lichaamszwakte, tering 16, klierziekte, rbacbitissyphilis abse. ulc. gangr. pyaem. haem. 1, kanker 5, waterzucht, scheurbuik typhus en febris typhoi- dea aanhoudende koorts tus- schenpoozende koorts pokken rood vonk mazelen 1 huidziekten 1stui pen, trismus, epilepsie apoplexie 4, hersenziekten, krankzinnigheid 8, rugge- mergslijden, paralysis keel- en longte ring, bloedspuwing 11, croup 3, kinkhoest acute ziekten der ademhalingsorganen 5, chron. ziekten der ademhalingsorganen 5, hart- en vaatziekten, rheumat. arthrit. 1, organ, hartgebrekenaneurysms 1, angina diphtherina 3, diarrhoea, dysenterie 1, cholera nostras acute ziekten der spijs- verteringswerkt. 5, chron. ziekten der spijs verteringswerktuigen 1ziekten d. organs urogenitalia 3, ziekten van het kraambed gewelddadige dood 1verdrinken onbekende oorzaak, plotseling 2. Bij de op heden gehouden openbare ver- kooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ35, ƒ18.—, ƒ3.80 en ƒ1.90, laagste prijzen 35, 18.3.70 en 1,85. Zaterdagavond te halfnegen waren eene menigte leden der Werkliedenvereeniging ^Eendracht zij ons doel" met hunne vrou wen en meisjes bijeengekomen in de zaal van Café P. Heyn op de Beestenmarkt. De vereeuiging, die volgens het jaarverslag, dat staande de bijeenkomst door het bestuur werd uitgebracht, steeds in bloei en ledental toeneemt, vierde haar zevende jaarfeest. En dat de last om dat feest vroolijk meê te vieren in ruime mate bij de leden bestond was op te maken uit het feit dat de anders nog al ruime zaal van bovengenoemd café bijna niet groot genoeg was om de opge- komenen te bevatten. Doch, „er gaan veel makke schapen in één bok" zegt men wel eens en zoo was ook bier de prettige toon en voortdurende eensgezindheid oorzaak dat men zich bést met die rnimte vergenoe gen kon. En wie niet alleen dééruit de eensge zindheid wilde opmaken, kon dat ook doen uit het verslag van den penningmeester der vereeniging, Gouwentak. Hieraan is name lijk verbonden een weduwen- en een zie kenfonds en hoewel én weduwen én zieken te verzorgen waren bleef dit jaar een batig saldo te vermelden. De vereeniging, 150 ieden sterk, bad nl. bij eene ontvangst van 1090 gulden een uitgaaf van f 960; onder dezen Taatsten post komt het weduwenfonds met f 315.77. Toen ook de secretaris F. Crama een getrouw verslag had uitge bracht van de lotgevallen der vereeniging in 't afgeloopen jaar, nam de president P. J. Van der Zanden nogmaals 't woord om bij zijne woorden zoo straks tot opening van de bijeenkomst gesproken nog woorden van opwekking te voegen tot vriendschap pelijk eensgezindheid en vroolijke feestviering. Nu werden door de muziek eenige num mers uitgevoerd en door de geheele verga dering gezelschapsliederen gezongen die in de nette feestboekjes waren afgedrukt. Dat feestprogramma was ons tevens tot gids bij de opvoering van drie tooneelstukjes De loods, de scheepstimmerman en het garna- ienmeisje", „de korporaal en het dienst meisje" en „De bloedzuigers of de minne handel in de apotheek." Neemt men in aanmerking dat tooneel- spelen niet op den gewonen weg der werk lieden ligt en dat de bedrevenheid er in moet verkregen worden in de vrije uren van den werkman, dan moet gezegd worden dat hier, zoowel door het vrouwelijk als door het mannelijk personeel, puik gestudeerd is en dat het verscheidenen aan te zien was dat ze lang niet voor 't eerst op de planken waren. Wie er 't best speeldeja dat zeggen we nu ereis niet om niemand te kort te doende vertooners hebben hun loon gevon den in de luide toejuichingen der hoorders. Te half drie ongeveer gingen de ouderen hun mandje opzoeken; de jongeren echter hadden er nog niet genoeg vau; stoelen en tafels werden opgeruimd en tot in den vroegen morgen wijdde men zich aan den dans. Er is vroolijk feestgevierd en opge ruimdheid en eensgezindheid zaten er voor. Volgens achterstaande advertentie zul len de heeren gebroeders Van Thienenor ganisten te Delft, (een hunner is ook organist in de Doopsgezinde kerk alhier) met mede werking van hunne zuster (zang) een con cert geven in het Nutsgebouw alhier. De gebroeders Van Thienen, die als leerlingen van den bekenden organist Klerk als uitmun tende organisten bekend staan, zijn beiden blind. Het zal zeker niet aan belangstelling ontbreken, aangezien de famielje Van Thie nen slechts zelden hare tonrnée maakt. Gisteren is te Voorschoten overleden de burgemeester dier gemeente de heer Ja cobus Petrus Treub, de vader van profes sor Treub alhier. De werkzame en inge togen man bereikte den leeftijd van 68 jaren. Men schrijft ons: Zeer waarschijnlijk begint het weer te winteren. De wind is in den echten vriesboek, de lucht helder en de barometer staat zeer hoog. Velen hadden niet meer op winter gerekend en men begon dan ook al toebereidselen te maken tot tuinarbeid. Dat kon tegenvallen en de wind, die zoo lang aan den zuide- lijken kant heeft gehangen, kon nu wel geruimen tijd in het Noordoosten blijven. UNIVERSITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijks-universiteit alhier, de heer J. Wessels Boer, geb. te Hoogeveen, na verdediging van zijn acade misch proefschrift, getiteld: „Bijdrage tot de kennis van de ontwikkeling der eigen domsoverdracht van onroerend goed in Ne derland." FEUILLETON. 116.) Ik zal zoo terughoudend zijn, dat hij mij als een ijskegel, als een mannenhaatster, kortom als gek en wat anders beschouwt, dan als eene, naar een man zoekende, weduwe." Toen zij dit beslnit genomen had, maakte zij zich gereed, aan het souper te verschijnen. Zij streek haar kroes, barnsteenkleurig haar, dat haar voorhoofd, als een gouden krans omgaf, glad en streek de lokken die zij gewoonlijk droeg, hardnekkig op zijde, maar zij bereikte op die wijze geenszins haar doel, namelijk om zich minder goed voor te doen, integendeel, de liefelijke rond heid van haar gelaat, en het parelwit harer wangen, die met een licht rood bedekt wa ren, kwamen daardoor nog voordeeliger uit, terwijl hare bruine door donkere wenkbrau wen overschaduwde oogen, tengevolge van hare opgewondenheid, een zacht vuur uit straalden. Mevrouw Elmer haalde haar zelf voor het souper af. Toen zij binnenkwam, stond Lil- burne achter een stoel op haar te wachten. Hij boog als eene onwillekeurige hulde voor de edele gestalte, die kalm naar hare plaats ging en zijn groet met een minzaam hoofdknikken beantwoordde, zonder dat zij daarbij de oogen ophief of glimlachte. „Hm," dacht hij, „zij wil zich op een eerbiedigen afstand houdennaar ik zie schoon en toch koud een marmer beeld gelijk. Nu, ik zal eens zien, of ik bij haar niet de rol van een Pygmalion kan spelen. Zij zal eene nieuwe, interessante studie voor mij zijn, hoewel zij niet behoeft te vreezen, dat ik op haar verliefd zal worden. Ik heb in 't algemeen te veel eerbied voor de vrou wen, om mij door eene enkele te laten boeien." Mevrouw deed haar best, om haar galt zoo aangenaam mogelijk bezig te houden hoewel zij vreesde, dat die beiden, die op zulk eene zonderlinge wijze weer vereenigd waren, aan de eene of andere eigenschap zouden bemerken, dat zij elkander niet zoo geheel vreemd waren. Maar dat geschiedde niet. Na tafel begaf het gezelschap zich naar de huiskamer, die met zeer veel smaak was gemenbeleerd. Met haar levendig gevoel voor het schoone en hare fijne kenDis van de ha»r omringende voorwerpen, bevond Dora zich voor de eerste maal sedert haar vertrek uit het vaderlijk huis weer in eene omgeving, die met waren kunstzin was ingericht. Eene piano stond geopend in de nabijheid van het venster, waarover zij zeer verheugd was, daar zij niet alleen veel van muziek hield, maar er ook zeer in bedreven was. In weerwil van haar voornemen, om in den omgang met Lilburne koud en terughoudend te zijn, was het Dora onmogelijk om weér- stand te bieden aan de bekoorlijkheid van zijn vrijmoedig en toch uiterst beleefd ge drag zoowel tegenover haar als tegenover hare oudere vriendin. Indien Dora eenmaal aan het spreken was, was haar onderhoud levendig en toch ern stig en Lilburne verstond de kunst, haar spoedig de voornemens te laten varen en haar mededeelzaam te maken. Zij schilderde de indrukken, die zij op de reis op den Missisippi had opgedaanmet veel vuur, en eveneens hare reisgezellen en de drukte op het schip. Het ijs was gebrokenen het was haar onmogelijk, om even teruggetrokken als in het begin te blijven. EEN EN DERTIGSTE HOOFDSTUK. doha ontmoet nita's echtgenoot. Dora vonddat de plichtendie te La Bosquet op haar rustten, niet zwaar waren. Mevrouw Elmer was niet veeleischend en behandelde haar daarom met moederlijke tee- derheid. Lilburne en de schoone vreemdelinge wa ren voor elkander nog een raadsel. Dat een krachtige en onweerstaanbare invloed hen tot elkander trokwas duidelijkwant in weer wil van alle pogingen van Dora, om zich koel en teruggetrokken tegenover den heer des huizes te gedragen, gaf zij dagelijks meer toe aan het overschrijden van de door haar gestelde perken, en zijn invloed, waar door hij dikwijls hare treurigheid wist te verdrijven, werd voortdurend grooter. Hare gezondheid werd beter door de zui delijke lucht en het aangename leven, dat kaar niet dagelijks nieuwe, kleingeestige plichten oplegde; maar hoe lang zou die zalige tijd durenP Moest zij er niet aan denken, om na een korten tijd hare ver moeiende bezigheden weder te aanvaarden? Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1