Het beheer van het gemeene goed en de beschikking daarover blijft den man opge dragen, hetzij er wettelijke gemeenschap van goedeienhetzij beperking daarvan bij huw.- voorwaarden bestaat. De man behoeft echter, tenzij bij die voorwaarden anders is bedongen, de medewerking der vrouw tot het vervreem den of bezwaren van gemeenschappelijk on roerend goed en van gemeenschappelijke, doch op naam der vrouw staaude, iuschul- den effectenaandeelen en schepen. Door deze bepaling wordt verhoedhetgeen thans mogelijk is, dat de man alles te gelde maakt en, met achterlating van vronw en kinde ren, in een ander werelddeel het geluk gaat beproeven. Tot het doen van schenkingen behoeft de man altijd de medewerking der vrouwtenzij de waarde in verhouding tot het gemeen schappelijk vermogen niet bovenmatig is. Hetzelfde geldt van schenkingen van wege de vrouw. Ten einde te zorgen voor het geval, dat in het belang der vrouw aan het beheer van den man een einde behoort te komen, wordt naast het bestaande middel van scheiding van goederen (wegens wangedrag, verspilling of slecht beheer van de goederen der gemeen schap) eeu minder onaangenaam middel ge steld. De vrouw kan namelijk, hetzij bij notarieele akte met bewilliging van den man, hetzij zonder deze, met verlof van de recht bankzelve het beheer vau haar eigen goed overnemen. De rechtbank wijst het verzoek af, indien niet blijkt, dat den man verzuim in het beheer vau het goed te wijten is, of overigens de redeuen van de vrouw baar niet aannemelijk voorkomen. De overneming werkt eerst tegenover derden na overschrijving in een register Ier griffie en bekendmaking in een aangewezen nieuwsblad. Op de over neming kan daarna niet worden terugge komen. De vrouw wordt ondersteld als gemachtigde van den man alle handelingen te verrichten, die het gewoon en dagelij ksch beheer der huishouding betreffen. De man kan die machtiging echter bij openbare kennisgeving intrekken, maar eene bijzondere kennisgeving geldt tegenover hem, die ze ontvangt, als openbare. De gevallen waarin de vrouw zonder be williging van den man geen handelingen mag verrichten, ziju beperkt tot het doen van scheukingen bebalve niet bovenmatige het vervreemden of bezwaren van haar on roerend goedhet aangaan van geldleeningen en borgtochtenhet teekenen van handels papier en het aanvaarden van erfenissen anders dan onder voorrecht van boedelbeschrijving. Behoudens deze beperkingen kan de vrouw, die beheer heeft over haar goed, daarover ook beschikken, en ook van den kanton rechter, na verhoor van den man, eene al- gemeene machtiging bekomen en zonder be williging van den man alle of eenige der genoemde handelingen te verrichten. Zij is in ieder geval bevoegd overeenkomsten, waartoe haar man bewilliging heeft verleend, uit te voeren en te dier zake gelden te ont vangen. De rechten van de openbare koopvrouw worden uitgestrekt tot de vrouw, die met uitdrukkelijke of stilzwijgende bewilliging van den man een afzonderlijk beroep of eene kunst als bedrijf uitoefent, en daardoor be voegd wordt tot elke handeling, die de uit oefening van dat beroep of bedrijf kan mede brengen. In rechten zal de man de vrouw niet meer vertegenwoordigendaar zij niet langer met eene minderjarige wordt gelijk gesteldmaar zijne bewilliging wordt alleen gevorderd voor het instellen van een eisch of het doen van een verzoek aan den rechter, behalve in enkele gevallen. Voor een eiseh tegen den man behoeft zij de machtiging van den kan tonrechter. Het ontwerp spreekt van huwelijksvoor waarden oudtijds in Groningen gebruike lijk als taalkundig juister dan huwelijk- sche voorwaarden, eene uitdrukking aan Hugo De Groot ontleend. (Hbl.) De nieuwbenoemde minister van marine, de heer F. C. Tromp, is het 26ste hoofd van het departement, sedert het jaar 1813. Zijne 25 voorgangers sedert dat jaar zijn mr. J. C. Van der Hoop, 7 Dec. 1813; rnr. C. T. Elout, 5 April 1825; jhr. J. J. Quarles van Ufford, 1 Oct. 1829; vice-adm. C J. Wolterbeek, 1 Jan. 1830; J. C. Baud, 10 Aug. 1840; jhr, J. J. Quarles van Ufford, 1 Jan. 1842; vice-adm. J. G. Hijk, 1 Juni 1842; schout-bij-nacht E. B. Van den Bosch, (ad. int.) 15 Sept. 1849; vice-adm. E Lucas, 1 Nov. 1849; geu.-maj. jhr. J. T'. v. Spengler, (ad. int.) 20 April 1851; vice-adm. J. Enslie, 1 Nov. 1851; luit.-gen. H. F. C. baron Forstner van Dambenoy, (ad. int.) 16 Dec. 1854; schout-bij-nacht A. J. De Smit van den Broecke, 8 Febr. 1855; mr. J. S. Lotsy, 1 Aug. 1856; VV. J. C. Bidder Huijsseu van Kattendijke, 14 Maart 1861; luit.-gen. J. ff, S£-« ira-c (9 'sa tf tm mrz as a jh-c Blanken, (ad. int.) 5 Febr. 1866; schout bij-nacht G. C. G. Pels itijcken, 1 Juni i860; kpt. t. z. L. G. Brocx, 4 Juni 1868; 1- D. Fransen van de Putte, (ad. int.) 18 W. F. Van Erp Taalman Kip, 16 Mei 1874; kapt. ter zee jhr. H O Wi- chers, 3 Nov. 1877; VV. F. Vau Erp Taalman Kip, 20 Aug. 1879; gep. vice-adm. F. L Geerling, 23 April 1883; W. F. Van Erp iaalmau Kip, 19 April 1884, en kapt. ter zee W. L. A. Gericke, 5 Aug. 1885. Het departement van marine werd gelijk men weet bij besluit van 5 April 1825 met het departement van koloniën vereenigd. Het afzonderlijk departement van marine" met 1 Januaii 1830 hersteld, kwam onder het op perbestuur van prins Frederik; dat duurde voort tot 10 Aug. 1840, toen het departe ment andermaal werd vereenigd met dat van koloniën. Sedert 1 Jan. 1842 bleef het echter eeu afzonderlijk departement. HH. MM. de koning en de koningin zullen weder een gedeelte van den aanstaan den zomer te Wildungen gaan doorbrengen, waar reeds dezelde apartementen gehuurd ziju, waarin HH. MM. het vorig jaar ver blijf hebben gehouden. (U. v. Z.-H. en 't Gr.) De commissie te Paramaribo benoemd voor de leiding der feesten op 's konings zeveutigsteu verjaardag op 19 Februari a. s., heeft met goedkeuring van den gouverneur bepaald, dat die feesten te Paramaribo zul- ie» bestaan in: 1. Des voormiddags ten 10 ure: eeu optocht, samengesteld uit groepen, betrekking hebbende op landbouwnijver heid, handel, scheepvaart, visscherij, goud industrie, brandwezen enz. enz.; 2. Des na middags 3J ure: wedstrijd tusschen visschers- booteuvierriemssloepen en open ongeboeide corjaleu met vier passagiers en stuurman; 3. Des avonds ten 8} ure: vuurwerk op het gouveruemeutspleiu. Volgens het programma van den optocht zullen daarin de volgende groepen voorko menEen groep Indianen, in oorspronkelijk feestgewaad. Een bewoonde Indiaansche hut. Het wapen van Suriname, de schilddragers voorgesteld door levende personen, (indianen.) De kapitein ter zee Abraham Crijosen met zijn Zeeuasche soldaten, voorgesteld na de inneming van het fort (sedert Zeelandia ge noemd) op 28 Februari 1667. Gornelis van Aerssen, heer van Sommelsdijk, markies van Chatillouenz., voorgesteld bij zijne aan komst als gouverneur van dit gewest, op 24 November 1683, onder geleide van een eerewacht uit dien tijd. De opperhoofden der verschillende boschuegerstammen in groot costuum, met hun kapiteins en adjudanten. De vrijverklaring der slaven op 1 Juli 1863, voorgesteld in feestelijkeu optocht der vrij verklaarden, zooals die plaats had op dien dag; aan het hoofd daarvan een standaard voorstellende het beeld der vrijheid. De groote en kleine landbouw. De nijver heidvoorgesteld door groepen timmerlieden!, schrijnwerkersmetselaarssmedenschilders schoenmakers, kieedermakers, kuipers, bak kers, marktvrouwen, enz., allen versierd met orauje-cocardes en bij iedere groep eeu standaardmet de attributen vau het am bacht. De goud-industrie: a. het werk op een goudplacer; b. een staaf in piramide vorm, voorstellende het van af het bestaan der goud-industrie in deze kolonie tot uit0. Deo. 1886 geproduceerd goud; c. gouddel vers op expeditie. Handel- en scheepvaart: a. Mercurins, Neptunus, enz.; b. De Kon. West-Indische Maildienst, voorgesteld door een stoomschip met standaard en inscriptie. De visscherija. Een versierde visschers- boot met standaard en inscriptie; b. een groep visschersvrouwen. Een groep karrelieden met versierde wagens. Een groep sjouwers met vlag en inscriptie. De Ned. Sport behelst een portret van Arie Van den Berg, en deelt daarbij het volgende aangaande dezen hardrijder mede: Arie Van den Berg, een welgesteld land bouwer te Benthuizen, Zuidholland, zag al daar het eerste levenslicht op 25 Februari 1852, en heeft dus weldra zijn 35ste levens jaar bereikt. Hij is zwaar gebouwd, en bezit enorme kracht, doch mag op den naam van tftnooi rijden" geen aanspraak maken. Zijne eerste overwinning in het hardrijden op schaatsen behaalde hij op 18jarigen leeftijd te Zoetermeer, alwaar hij ook Woensdag 19 Januari jl., regelrecht uit Hamburg komende, den lsten prijs van de 44 mededingers won. Na zijne eerste overwinning nam hij aan alle hardrijderijen, die hij bereiken kon, deel, en kwam slechts tweemaal geheel ver slagen uit den strijd, nl. eens in Utrecht en eens te Steenwijk. Zes of zeven jaar ge leden behaalde hij negen prijzen achter el kander. Om het juiste getal prijzen en pie- mien op te geven, die hij behaald heeft ge durende zijne hardrijdersloopbaan, is niet mogelijk, daar hij dit zelf niet weet, doch zijne voornaamste zijn die te Haarlem f 100, Leiden f 100, Gouda f75, Pijnakker f6o' ■er^k ss j £s<3L r-aa: 'UT"-» (2 maal)Maarssen f50, Ouwerkerk aan den IJsel f 50 (twee- of driemaal) benevens een tal van andere kleinere prijzen en pre- mie». J Een 13tal jaren geleden ging hij eene match aan met A. De Groot, te Gouda waar fel werd gestreden en die hij glansrijk won. J D J Het is opmerkelijk dat hij le Amsterdam «ooit een lsten prijs heeft kunnen behalen, doch laten wtj ons haasten er bij te voegen, dat luj daar steeds de snelste Friezen als tegenstanders had; eens had hij daar te strij- n" k c'e"j S8. co"curre"tenonder welke alle bekende Inesche hardrijders; niettegen staande dat behoorde hij onder de vier laatst aanbhjvenden, doch moest hij het toen tegen Ukke Van den Berg afleggen. Aan training doet hij weinig, docii hij voed zich steeds krachtig, gaat zich nergens aan te buiten en onthoudt zich geheel van spiritualiën. Volgens zijne eigen verklaring rijdt hij nu veel harder dan 4 it 5 jaar ge- leden; ziju liefste afstand is 1600 meter en te kens als hij dien afstand afgereden heeft' gevoelt luj zich minder vermoeid. Dat dit geen grootspraak van hem is, heeft hij 011- angs te Hamburg duidelijk bewezen, waat b.J den Noor Harald Hagen, een „iet te verachten tegenstander, die naar veler ge voelen harder rijdt dan Axel Paulsen op dien afstand verslagen heeft. De grootste lofspraak voor hem was dan ook wel het gezegde van den Noor na zijne nederlaa» xou snel. Dat hij nog jaren een goede gezondheid f"!?6 ,ge"lete.u e" de primus onder de Zuid- hollandsche rijders moge blijven, wordt hem zeker toegewenscht door allen, die hem in Hamburg zoo krachtig onze nationale eer zagen verdedigen. (Ned. Sport.) „v~ ^adatJ'- donderdag de stoomboot «Volharding N». 1" reeds eenige uren was bezig geweest om een slop in het ijs te maken, tot opening van de vaart van Lei- den op Gouda, was hij te ongeveer drie k' T i1J"a aaD »Het Zwaantje", onder Koudekerk, genaderd en werd daar onse wacht door eenige maunen, gewapend met touwen en IJzerdraadten einde der boot met geweld het voortgaan te beletten. Het gevolg daarvan was, dat de kapitein eene belangrijke verwonding aan de hand bekwam zoodat geneeskundige hulp moest worden verleend. Hiervan is door de politie proces- verbaal opgemaakt. (Hbl) In Den Haag zijn, behalve publicaties tot aansporing van 't bijzetten van luister aan de viering van den 70sten verjaardag van onzen koning, ook groote biljetten aan geplakt op Oranjepapier waarop den inwo ners van den Haag en Scheven,„gen wordt hn th ^maakt. dat bij een groot aantal boekhandelaren de algemeene gelukwensch aan den vorst voor iedereen ter teekening Jlgt. Tijdens de afwezigheid der bewoners is Vrijdagnacht diefstal met braak en inklim- ming gepleegd ten huize van den heer v. D aan den Korten Dijk n°. 1} te Haarlem! I e dief werd echter op heeterdaad door de buren betrapt en is door de politie aange houden. Hij is genaamd Gerardus Graal, oud 19 jaren, geboren te Haarlem en eenige dagen geleden weggeloopen uit de rijkswerk- nrichting Ommerschans. Hij had zich reeds in het bezit gesteld van een aantal zilveren voorwerpen en was juist bezig in de keuken eene flesch wijn open te trekken. ~a In de streken van Dieverderdingspil, ziju door de Italiaansche kooplieden wederom paarden opgekocht. Men besteedde van 1 575 tot f 700. Opmerkelijk is het, dat hÜ;.P?' j™ van,,hler meer en meer in het buitenland getrokken worden. De loonen der dienstboden, voorna melijk der knechten welke landbouwwerk uitoefenen, zijn in de Drentsche en Gro ninger veenkoloniën aanzienlijk gedaald. Voor fVen, e" acht jaren werd door menigen land- bouwknecht benevens vrije kost en inwo- welk' l ,u t0t f 190 per jaar verdiend, f 110 ans illet verder brengt dan tot van e u Dlentengevolf?e is het sparen ,emg ge'd voor een eventueel huwelijk zeer bemoeilijkt geworden. Het aangaan van echtverbintenissen wordt daardoor dan ook wel eens vertraagd, waardoor de aanbieding van dienstpersoneel nog grooter wordt. Niet in dezelfde mate zijn de loonen op de Drentsche dorpen gedaald. Daar verdiende tot" Tinn" r6 i,beStei ''j1*6" een kuecht f 90 ot 100 die het thans nog tot f 80 f 95 brengt. Voor hen die, behalve kost en in woning, ook eene hoeveelheid kleedingstuk- ken verdienen zooals in Drente bij velen nog a gebruikelijk is, beteekent de daling io de loonen nog minder. Dat ook die klee deren thans minder waarde vertegenwoordi gen, is voor de dienstboden die, zooals van bete nP \,de ^ruikers ziju, van geen be teekenis. Daarom zijn de financieele na doelen veel minder drukkend in de dorpen dan in de veenstreken. (N. R. Ct.) Het getal landverhuizingen in de pro vincie Friesland was in 1886 252. Zij had den plaats uit 24 gemeenten, waarvan het grootste getal uit de gemeente Het Bildt (27). Sedert 1881 is het getal landverhui zers uit Friesland gaandeweg aanzienlijk ver minderd. Het bedroeg in dat jaar 1817, in 1882 1164, in 1883 742, in 1884 506, in 1885 244 in 1886 252. Een Groninger boer, die veel perzik- boomen beziten het jammer vindttegen dat de vrucht rijp wordt zoovele jonge groene perziken af te plukken en weg te werpen, ten einde de overblijvende genoegzame ruimte bekomen om te rijpen, heeft de afgeplukte groene vruchten als agurken in azijn inge legd, en wel met zeer gunstig gevolg. Ze zijn zeer smakelijk en hebben een aange' namen geur verkregen. Van een kras boertje verhaalt de Midd. Ct. het volgende als historisch Een landbouwer, die den respectabelen leeftijd van 80 jaar heeft bereikt, is op marktdag uit de stad naar ziju dorp - een afstand van anderhall uur teruggereden. Thuis komendeontdekt hij dat hij een paar pond tabakdie hij gekocht beeft, in de stad heeft laten liggeu. Dat is erg: zijn laatste is op. Weer terugrijden gaat met, de paarden zijn te vermoeid. De dappere oude neemt zijn wandelstok, stapt terdeure uit en komt na ruim drie uur met de tabak onder den arm parmantig en zonder groote vermoeienis thuis. Behalve de 12 Zigeuners of Grieken die Zaterdag per stoomschip naar hun land werden vervoerd, bestaat de Zigeunertroep, die nog altijd onder de gemeente Eisden op deli grooten weg naar Luik in tenten gele gerd is, uit 18 Serviërs en 15 Hongaren. Ook dezen zullen spoedig naar hun land gezonden worden. Ofschoon het wilde volkje een kouden tijd in de weinig beschutte tenten heeft door gebracht, hebben de Zigeuners geen gebrek geleden en zullen zij de meeste hooze dagen van hun leven niet op Hollandsch grond gebied hebben doorgebracht. Door de zorg van den minister van justitie kregen zij een aantal dekens en dagelijks werden bun door den brigadier der maréchaussee aardappelen, spek, brood en koffie uitgereikt. Dezelfde F. Wijffelaars te Heeze, wiens huis eenigen tijd geleden moedwillig werd in brand gestoken, werd Vrijdag op klaar lichten dag in de zoogenaamde Eutten onder Zes-Gehuchten, door een kerel aangehouden, die hem op de bekende wijze om tabak lucifers en geld vroeg. W. was op zijne hoede en maakte zijn aanvaller, zoodra hij bemerkte dat deze hem te lijf wilde, onschadelijk; daarop kwam een tweede bandiet uit het kreupelhout te hulp gesprongen en ook dezen deed W. weldra in het stof bijten. Toen echter daarna een derde te voorschijn schoot, kreeg de aangevallene het te kwaad en werd in eene sloot geworpen. Daar werd W. ge- pluuderd en men ontstal hem een muntbiljet van f 10, 4 rijksdaalders en eenig klein geld. De justitie doet onderzoek, doch heeft tot dusverre de aanvallers nog niet in handen kunnen krijgen. Donderdag jl. hebben twee ambtenaren onder Gilze 20 smokkelaars betrapt, die 19 zakken zout, wegende circa 770 KG., ver voerden. De smokkelaars wisten, dank zij de duisternis, allen te ontkomen. Hetzout- smokkelen neemt langs de Belgische grenzen hand over hand toe. Te Boermond komen in de laatste dagen vele sterfgevallen na eene kortstondige ziekte voor, waarnaar door de bevoegde autoriteit een nauwkeurig onderzoek wordt ingesteld. GKAVEXHAGE. Door Z. M. zijn benoemdtot burgemees ter: van de Werken en Sleeuwijk, A. Ver schoor; van Tilburg, J. F. Jansen; van Meedeu en van Muntendam, K. Venema, secretaris dier gemeenten; van Biervliet en van IJzendijke, C. De Vos; van Waterland- kerkje, J. A. Bekaar, secretaris dier gemeente van Nieuwolda, H. Waalkens; van Heere waarden, G. Van Eyseren; en tot burge. meester der gemeente GeertruidenbergN; Meijers, secretaris dier gemeente. Door Z. M. is, met ingang van 1 April eerstkomende, aan J. L. Switzar, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burge meester van Beek en Donk. De luit. ter zee le kl. J. M. Steers wordt, met 1 Maart a. s.belast met de waarneming der betrekking van adjudant bij den directeur en commandant der marine te Amsterdam. Aan boord van het met 1 Maart a. s. in dienst te stellen schroefstoomsehip van Speyk worden geplaatst; de kapt.-luit. ter zee J. Fichet, als le off.; de luitt. ter zee

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2