NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. S>eze Courant verschijnt dae 1 ijksbehalve op Kon- en Feestdagen. ABQBMESlEfaT: Maandag 31 Januari 1887. N'. 25 ADVERTENTIE»: Bureel: Scheepmakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Mnré. Stads-Bericliten. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per .^uniiner 10 Cent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. 200« Jaargang. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDENbrengen bij deze Ier ken nis van de kiesgerechtigden dat ingevolge art. 8 der Wet van 29 Juni 1851 [Staatsblad no. 85) de verkiezing, ter vervulling van de vaca ture, onlstaan door het overlijden van Heer IE. C. Hartevelt die in 1989 moest af treden, zal plaats hebben op Dinsdag den 22en Februari 188Ï van des morgens negen tot des namiddags vier uren. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secrelaris. Leiden, 29 Januari 1887. BDRGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien het adres van J. ZANDVOORT, vleeschhouwer alhier, houdende verzoek om vergunning lot oprichting van een slachtplaats in hel perceel Koddesteeg No. 4. Gelet op de arlt. 6. en 7 der wel van 2 Juni 1875 Staatsblad no. 95); Geven by deze kennis aan het publiek dat ge noemd verzoek, met de bijlagen, op de Secre tarie dezer gemeente ter visie gelegd is; als mede dal op Zaterdag den 12 Februari aarisl., 's voormiddags te elf ure op hel Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren legen dat verzoek in ie brengen. Burgemeester en Weihouders voornoemd DE KANTER Burgemeester. E. KIST, Secretaris, Leiden, 29 Januari 1887. STADINIEUWS. KONINGSFEEST. Omtrent de feestviering bij gelegen heid van den 70sten verjaardag van onzen koning kunnen we nog meedeelen dat nu definitief besloten is dat geen vuurwerk zal plaats hebben. Voor 't overige blijft het programma vastgesteld zooals we dat reeds vroeger meêdeelden. Het bedrag dat zal overblijven voor de uitdeeling aan behoeftigen is echter, vooral in aanmerking genomen de groote armoede die hier en daar geleden wordt, zeer gering, zoodat we volgaarne langs dezen weg nog maals een opwekkend woord doen toekomen aan hen die van hunnen overvloed minder bedeelden ten minste ook iets willen doen genieten. De kapt. J. H. Bachiene, van de lste comp. 3de bat. 4de reg- inf. te Haar lem, is overgeplaatst bij de 4de comp. 4de bat. te Leiden. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomeuen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 42 tot 82 volwassen personen en van 14 tot 19 kinderen. Gedurende de afgeloopen week zijn alhier 11 gevallen van mazelen aangegeven. Bovendien kwam dén geval van diphtheritis voor met doodelijken afloop. Nog eeD goede twee maanden en de eerste, de oudste onzer botanische instel lingen zal drie honderd jaren oud zijn. Op den 13deu April 1587 toch, werd door de Vroedschap van Leiden het terrein achter de universiteit aan curatoren afge staan om het in te richten tot een kruidtuin. Het kleine stukje gronds tusschen het universiteitsgebouw en den tegenwoordigen yijver was het eeiste begin van den Leid- schen academietuindie later een Europee- sche vermaardheid verkreeg en die nog aller- wege hoog staat aangeschreven; immers, werd hij door later opgerichte tuinen in groote steden van grootere landen ook overvleugeld toch wordt hij nog altijd onder de voor naamste van Europa geteld. Gisterenavond zijn bij het rangeeren met trein 5.10 op het station Leiden twee wagens ontspoord, waardoor de weg ver sperd werd en de reizigers van de treinen 40 en 57 moesten overstappen. Eenige treineii ondervonden vertraging. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. 31 Jan. Geboortedag (1583) van Paschier De Fijne. v (1817) van Anth. Winkler Prins. (1823) van Elise Polko. Sterfdag (1866) van Rückert. Tooneel. Leidsche Studenten. Eenige Leidsche studenten noodigden ons uit eene gisteravond door hen te geven 1 ooneelvoorstelling in den schouwburg alhier te komen bijwonen. We kunnen voor die uitnoodiging niet dan zeer dankbaar zijn. Maar behalve den dank van de toeschouwers verdienen de vertooners in nóg grooter mate den dank van allen die het welmeenen met ons vaderlandsch tooneel in 't algemeen en met de oefenschool onzer artisten, de Tooneelschool te Amsterdam in 't bizonder. Ten voordeele van die inrichting toch zullen die onderne mende studenten-tooneelisten in verschillende ateden van ons vaderland voorstellingen geven. En niet alleen dat de tooneelschool dien steun verdient helaas ze behoeft dien. Terecht verweet in het nastukje de heer Bra... als Mina in zijne alleraardigste cou pletten het Nederlandsch kunstminnend pu bliek gebrek aan belangstelling in de opkwee king van goede artisten op den vaderlandschen bodem, waar zooveel buitenlaudsche too- neelisten in staat schijnen te zijn hooge entrée's van ons te verkrijgen. Ook nu werd te weinig belangstelling geloond; wel was de schouwburg aardig bezet, maar hij had voor dit doel stampvol moeten zijn. Toch zal nog van deze voorstelling alleen ruim 100 gulden kunnen worden afgedragen. „Mon histoire, messieurs les juges, sera breve. Voilü". Aldus laat Franp >is Coppée den werkman voor zijne rechters het verhaal van zijnen manslag en wat daartoe leidde, aanvangen. Schoon is „La grève des forge- rons", door Coppée aan zijn vriend Paul Haag opgedragen, door den heer J. L. Wertheim gevoeld en gevolgd in zijne Hol- landscbe vertolking. Schoon ook werd het ons gisteravond voorgedragen door den heer Pautekoek, voor velen onzer een oude be kende die op dat gebied reeds lang zijne sporen verdiend heeft. De omgeving, de rechtzaal met de rechters, droeg tot het effect het hare bij. U in 't bizonder zijn we dankbaar voor de voortreffelijke voordracht van deze schoone dramatische schets; ge hebt den juisten toon getroffen, ge hebt aan menig oog een traan ontlokt. Luide toejuichingen van het pu bliek en een krans van de studentencommis sie voor den schonwburg waren zijn loon. Ook in de volgende stukken, „De drie hoeden" en „Twee misdadigers" speelde de heer P. de hoofdrollen, maar hierbij werd hij door zijne medespelers uitmuntend ter zijde gestaan. Ook nu ontlokte hij aan ve ler oog een traan, maar 't waren tranen die niet geweend, maar gelachen werden. De vertooners waren mede oude bekendenze zijn als dilettant-tooneelisten, van goeden huize. „De drie hoeden" naar het Fransch vau Hennequiu door A. Wijnstok is een grappig stukje dat grappig werd vertoond. Het patroon waarop het werd geborduurd is veel in gebruik; „Jansen hier, Jansen daar, Jansen overal" is er niet vreemd aan. Jonas Mandelman de heer Pantwas weer onbetaalbaar; zijne vrouw, lang niet onknap, werd als gewoonlijk door den heer Bra uitmuntend vertolkt. De vrouwenrollen zijn aan dezen heer best toevertrouwd. Ook de dochter Lucie (de heer Bro beweegt zich goed in haren rol; alleen de stem her innert nog te veel aan 't sterkere geslacht. Een lang niet gemakkelijke rol werd door den heer Boals Adolf Harting opperbest weergegeven; daar heeft hij alle eer van. Ook Elias Proester (de heer PIacteerde zeer goed en hield zijne kraakstem goed vol. Willem, de bediende bij Mandelman (de heer Stkon ons eveneens goed bevallen. Dat in 't gezin Mandelman de bediende zóó famieljaar kan zijn dat hij zelfs de leiding der famieljezaken op zich neemt, kan de vertolker niet helpen. Een woord van lof mogen we ook den heer Ha (als Paul Boot) niet onthouden. Ook in dit stuk werd den heer Panteen krans vereerd door zijne medevertooners terwijl de heer v. d. V. den heer Braeen bloemruiker kwam aanbieden. „Twee misdadigers", klacht in een bedrijf naar 't Fransch van Labiche is eveneens een stukje geknipt voor eene gelegenheid als gisteravond. Téch moet ons en dit geldt ook voor 't voorgaande stuk nog even van 't hart dat een enkele schuinheid weg gelaten had kunnen worden. Dit doet echter niets af aan de verdiensten der spelers ook in dit stukje. Weêr was 't de heer Pant die den leuken Harrebrink vertolkte, en wéér deed hij dat uitmuntend, terwijl hem nu ook wéér een krans werd aangeboden. Mevrouw Harrebrink (de heer Bra was óók weer puik terwijl dit echtpaar door vriend Ketelaar (de heer Dooneef Bikker (de heer Haaen Jan de knecht (de heer Stbest ter zijde werden gestaan. Terwijl, zooals gezegd, de heer Pantvan zijne medevertooners een krans ontving, werd den heer Bra een mandje bloemen vereerd. Welverdiende toejui chingen vielen telkens den vertooners ten deel en we twijfelen niet of in alle andere plaatsen waar de heeren heenreizen zal dat ook wel 't geval zijn, waarbij dan ook nog voor die andere plaatsen de bizonderheid komt dat de in woners niet eiken dag zooveel studenten bij eenzien. Hoe 't ook zijwe wenschen, in dank voor 'tgenotene, de wakkere heeren een voordee- lige reis en behouden thoisreis. De verkoop van handschriften, welke gisteren plaats had bij de heeren W. P. Van Stockum en Zn. in Den Haagwas zeer ge animeerd. Er waren kooplustigen uit Frank rijk, Duitschland en Belgie opgekomen, terwijl zelfs uit Rusland en de Vereenigde Staten commissien waren ontvangen. Ook voor het huis-archief des konings werden inkoopen gedaan. O. a. werden verkocht: Een brief van prins Willem I, voor f50; een brief van stadhouder Willem IV, voor f29; een brief van stadhouder Willem p voor f 61; een brief van stadhouder Willem IV, voor f50; een brief van Lodewijk XI, voor f 33een door Karei V geteekend stuk, voor f36; een brief van Catharina Paulowna van Rusland, voor f24; een brief van Na poleon Achille Murat, voor f91; een brief van Catharina II van Rusland, voor f44; een brief van Karei XII van Zweden, voor f 200; een brief van Gustaaf Wasa I van Zweden, voor f 300; vijf brieven van prins Willem IV, voor f 50een van zijn gemalin, prinses Anna van Engeland, voor f 19; een brief van koning Lodewijk Napoleon, voor f 20; een idem, voor f 15; een door keizer Napoleon I geteekend stuk, voor f 19; een idem, voor f 13; een door Frederik Willem II van Pruisen geteekenden brief, voor f 15; een brief van Alexander I van Rusland, voor f29; een brief van Gustaal III van Zweden, voor f 62. Bij haar optreden te Breda ontving mevr. Beersmans, behalve eenige bouqnetten, eeu souvenir in zilver voor tafelgebruik van de rederijkerskamer „Vreugdendal." De firma Ernst C°.te Batavia, deelt mede dat de uitgave van het Algemeen Dagblad van Ned.-lndië na uit0. December wordt gestaakt. De Freitche Courant deelt mede dat dit blad sedert 1 Jan. jl. wordt geredigeerd door de heeren J. TroelstraPieter Jelles e. a. Van Emile Augier's „La Cigue" wordt een ballet gemaakt. De muziek zal worden gecomponeerd door Paul Qennevraye. De 5 opvoeringen van „Tristan und Isolde" te New-Yorkmet Niemann in den titelrol, brachten 35000 dollars op, Inhoud, 16de jaargang, n°. 34, van De Huisvrouw. De tegenwoordige richting in de opvoeding der meisjes. II. Iets over melk en melkproducten. I. Door Dr. S. Sr. Coronel. Eene paedagogisehe les. Naar Sara Hützler. Allerlei. Recepten voor vischgerechten. Voorschriften voor de keuken. Correspondentie. Feuilleton. „De verloren Trouwring." Door Karl Bartach. Vertaald door Marianne. Ad- vertentien. De minister van marine verwittigt be langhebbenden dat door hem in den regel eiken Vrijdag, te beginnen met 4 Februari aanstaande, des voormiddags te 11 uren, aan het lokaal van het departement van ma rine te 's Hage, zullen worden ontvangen degenen die hem over zakengezegd depar tement betreffende, wenschen te spreken. Tot de vele wijzigingen door de staats commissie voor de herziening van het Bur gerlijk Wetboek in haar eerste boek voorge steld, behooren de volgende: In den titel van het huwelijk wordt geen andere algemeene beperking opgenomen dan die wegens reeds bestaand huwelijk, wegens leeftijd en wegens bloed- of aanverwantschap in de rechte lijn en tusschen broeders en zusters. Meerderjarigen behoeven geen toe stemming meer van anderen. Voor elk ar rondissement wordt bij kon. besluit een nieuws blad aangewezen, waarin alle voorgenomen huwelijken worden aangekondigd. De vrouw kan, met bewilliging van den man, het beheer van haar eigen goed over nemen, bij openbaar te maken notarieele akte. De gevallen van echtscheiding worden uit gebreid tot gedurige slechte bejegening van den echtgenoot en gewoonte van dronken schap of ander liederlijk gedrag. Verder kunnen beide echtgenooten te zamen ontbin ding vragen als een vol jaar na de scheiding van tafel en bed is verloopen, en elk, wan neer na twee jaren aan zijne gerechtelijke aanmaning om de samenwoning te hervatten, niet binnen één maand is voldaan. Het onderzoek naar het vaderschap van onwettige kinderen blijft verboden, behalve in de gevallendie tot strafrechterlijke ver volging aanleiding geven. De meerderjarigheid wordt reeds op den 21-jarigen leeftijd bereikt. De burgerlijke rechter kan ontzetting uit het ouderlijk ge zag uitspreken wegens „bekend slecht levens gedrag, verregaande verwaarloozing van de verplichting tot onderhoud en opvoeding, en het uit winstbejag noodzaken van het kind tot overmatigen arbeid". Het wettelijk vruchtgebruik duurt tot de meerderjarigheid. Men deelt aan het Fad. mede, dat de nieuw opgetreden minister van marine, lid is van het Antidienstvervaugingsboud. Hij was een der 34 leden, uitmakende de

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1