BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITEN LANDSCHE BERICHTEN. REC «3 m<z «3 «s» ik j ®tsl r-eiu 'ie.» componist, door een 70-tal onderofficieren en genoemd muziekcorps. Mevr. Seebach is 11a haar eerste optre den onmiddellijk vast aan het „Schauspiel- haus" te Berlijn geëngageerd. De minister van staat, minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met 1 Maart 1887 de betrekking van leeraar in staats- en han delswetenschappen aan de rijks hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus te Tilburg te vervullen is. Jaarwedde f 900. Zij, die voor deze betrekking in aanmer king wenschen te komen, gelieven zich véér of uiterlijk op 5 Februari e. k. aan te melden bij den inspecteur van het middelbaar onder wijs dr. W. B. J. Van Eyk te 's Gravenhage. Aan belanghebbenden wordt in herin nering gebracht dat aan de kantoren van de registratie en het recht van zegel nog tot 1 Maart a. s. gelegenheid bestaat om tegen de helft van het verschuldigde recht effecten te laten stempelendie nog niet ingevolge de wet van 31 Dec. 1885 Stil264) ge zegeld zijn. De regeering handhaaft, behoudens redactieverbeteringen, de telephoonwet, blij kens haar antwoord op het voorloopig ver slag. Haar stelsel, exploitatie door particu lieren onder waarborgen, blijft zij het ver- kieslijkst achten. Intercommunale lijnen be lmoren in den regel door den staat aange legd en geëxploiteerd te worden. Na aan neming dezer wet zal dan ook aangevangen worden met de verbinding Amsterdam Haarlem Amsterdam—Zaanstreek en Botter damSchiedam. Met het stoomschip Samarang zal 29 Januari a. s., 's namiddags te 12J uur, eene brievenmaal worden verzonden van Botterdam naar Padang en Batavia. Naar ons uit Lissabon wordt geseind, vermelden de Portugeesche bladen uit Afrika het bericht, dat de Nederlandsche consul te Guillimane, de heer M. H. Maas, door in boorlingen is vermoord. Vad Het Hbl. verneemt, dat het bestuur der Nederl.-Zuid-Afrikaansche Vereeniging door mr. Beelaerts van Blokland antwoord heeft ontvangen op het verzoek, betreffende de aansluiting der Zuid-Afrikaansche repu bliek aan de internationale postovereenkomst. In dat antwoord wordt gezegd dat de regeering, overtuigd van het groot belang van een verlaagd posttarief en van de verdere voordeelen die eene dergelijke aansluiting biedt, reeds voor lang pogingen in de ge- wenschte richting heeft gedaan. Tot dusver zijn die niet gelukt, vooral omdat de Kaap kolonie, waarover tot dusver het brievenver voer loopt, nog niet tot de internationale nnie is toegetreden. Het uitzicht, dat ten vorigen jare bestond, dat de Kaapkolonie in deze het voorbeeld van bijna alle andere Britsche bezittingen zou volgen en tot de postunie toetredenis nog niet verwezenlijkt. De Zuid-Afrikaansche republiek moet der halve voorshands wachten óf totdat de Kaap kolonie toetreedt óf totdat de spoorweg naar Lorenpo-Marquez en een daardoor gewijzigde stoomvaart een nieuwen weg tot brievenver voer opent. De hoofdcommissie voor de zaken van het Nederl.-Portugeesch-lsraëlietisch kerkge nootschap is voornemens, bij gelegenheid van den 70sten verjaardag van Z. M. den koning, namens het kerkgenootschap aan Z. M. een adres van gelukwensching aan te bieden. Tevens zijn de besturen der Portugeesch- Israëlietiscbe gemeenten uitgenoodigd, die heuglijke gebeurtenis op godsdienstige wijze plechtig te vieren. Maandag wandelde H. K. H. prinses Wilhelmina met haar gouvernante op den Oudeu Scheveningschen weg, toen eenesca- dron huzaren daar voorbij kwamde comman dant, H. K. H. bemerkende, liet front maken en het prinsesje de verschuldigde eer bewijzen. Een oud Scheveningsch moedertje, die dit zag, kwamen de tranen in deoogen en zij riep: „Och Heer, bewaar dit lieve kind toch voor 't vaderland (D. v. Zh. en 't Gr.) Naar uit een statistiek blijkt is de rundveeteelt, een der voornaamste bronnen van den volksrijkdom in Nederland, sedert 1850 belangrijk toegenomen. De statistiek van dat jaar tot 1880 wijst daaromtrent aan: in 1850 een veestapel van 1,255,000 stuks, tegen 1,500,000 in 1880. Deze toeneming is grootendeels een gevolg van den steeds belangrijker wordenden uitvoer, vooral door kruising der rassen. Zoo bedroeg in 1863 de tariefswaarde bijna 157 millioen gulden, welke waarde in 1880 tot 164 millioen was gestegen. Niettegenstaande ernstige ziek ten longziekte en veepest dik werf den rundveestapel teisterden en dunden, wijst de statistiek na eiken achteruitgang weer een merkbaren vooruitgang in de daaropvolgende jaren aan. De varkensteelt is vooral in Gelderland Drente en Limburg aanzienlijk toegenomen. Terwijl in het jaar 1855 240,000 varkens geteeld werden, bezat ons land in 1880 340,000 stuks borstelvee. Ook de paardenfokkerij is vooruitgegaan. In 1850 bezat ons land ruim 230,000 paar den in 1886 was dat getal tot 280,000 ge klommen. Ongeveer het i gedeelte daarvan zijn werkpaarden. De geheele vermeerdering van den vee stapel in het tijdperk 1851/80 bedroeg voor de paarden 21 pCt.voor het rundvee 18 pCt.voor de schapen 4 pCt., voor de varkens 24 pCt. Nederland voert jaarlijks ongeveer 150,000 stuks rundvee uit, terwijl dit getal in 1875 tot 200,000 steeg. Schapen gemiddeld 300,000; van 1873 1875 steeg ook dit cijfei tot 475,000 schapen in laatsgenoemd jaar. Voorts worden 100,000 varkens jaar lijks uitgevoerd. De veeuitvoer blijft steeds den invoer verre overtreffen. De boternitvoer waaronder ook kunst boter bedroeg in 1871 17| en in 1882 40 millioen gulden. Alleen Zuid-Holland brengt jaarlijks 20 millioen KG. boter aan de markt. De kaasuitvoer bedraagt jaarlijks het min of meer standvastig cijfer van 10 millioen gulden. Van de gelegenheid tot verzending per telegraaf van Nieuwjaarskaarten werd dit jaar een veel geringer gebruik gemaakt dan ten vorigen jare; de Arnh. Ct. kan mededeelen, dat dit een ongunstig verschil oplevert van 42 pCt. Over het geheele land werden ver kocht 6847 kaarten, waarvan 6480 werden geseind en dus 367 in omloop bleven, ter wijl dit aantal op 1 Januari 1886 11.882 bedroeg. Aan de schaatsenrijders wordt de raad gegeven zich van een gntta-percha-vest te voorzien. Als een vest slechts gedeeltelijk opgeblazen is, zal iemand die het ongeluk heeft, op diep water door het ijs te vallen, zich gemakkelijk met het hoofd boven water houden. De raad moge goed zijn, doch wij gelooven dat het lang zal duren, eer de schaatsenrij ders met opgeblazen vesten gaan rijden. Men schrijft uit Noordwijk aan Zee: Gaat het aanmonsteren op andere plaatsen geregeld voorthier is daarvan op het oogeu- blik geen sprake; de zeelieden weigeren te teekenen. Als naaste oorzaak wordt opge geven één der veranderde bepalingen in de monsterrol. Vroeger genoot elk man f 1 80 per dag bij het klaar maken der schuiten voor de haringvisscherijdoch thans zou de geheele bemanning van elke schuit f 50 trekken. Of deze verandering zoo groot is dat daarvoor de visscherij moet stilstaan, wordt sterk betwijfeld. Voor de visschers in de eerste plaats is het te hopendat het geschil spoedig zal worden bijgelegd. Ook te Boskoop heeft zich met den burgemeester aan het hoofd, eene commissie gevormd om den 70sten verjaardag van Z. M. onzen koning feestelijk te vieren. Maandagavond werd te Botterdam door de activiteit van een politieagent een gesig naleerd marinier aangehouden, die in de maand Mei van het vorig jaar van zijn korps was gedeserteerd, daar hijmet verlof zijnde, niet terug kwam. Het vreemdste van het geval is, dat hij eenigen tijd geleden hier in het Stadhuis trouwde en dat hij op den Schied. dijk tegenover het Museum Boymaus, dus in de onmiddellijke nabijheid van het politiebureau en een vasten wachtpost eene water- en vuurnering heeft uitgeoefend. Toen een agent hem Zondagavond wilde arres teeren, ging hij op de vlucht, doch stuitte op een ander op post staand agent. Hij werd daarop door de twee ageuten in tegen woordigheid zijner jonge vrouw naar het politiebureau gebracht, waar hij door mari nesoldaten gisteren werd afgehaaldom voor den krijgsraad terecht te staau. (Maatbode.) Te Haarlem zag men gedurende de laatste maanden de straten ronddolen een reeds bejaard mandie vroeger aldaar een spekslagerij uitoefende en zich uu bezig hield om allerlei afval op straat en in vuilnisbak ken aanwezig te verzamelen en in zijn woning te bergen. Deze was dan ook op 't laatst zoo gevuld met allerlei rommel, dat men er van walgde en het huis meer op een var kenshok dan op een woning geleek. De man huisvestte er alleen, zoodat anderen betrek kelijk weinig last van dien vuilen boel hadden. Toen véor eenige dagen ernstig vermoeden rees, dat de man zijn boeltje in brand wilde steken, bevestigde een geneeskundig onder zoek wat trouwens reeds lang vermoed was, dat de man aan verstandsverbijstering leed. Bij het opruimen der woning werden onder de vuile rommel gevonden een aantal effecten, te zamen ter waarde van eenige duizenden guldens. 's Konings aanstaande verjaardag zal te Amsterdam, op de gebruikelijke wijze worden gevierd. Het voornemen bestaat echter tijdens het verblijf van het koninklijk gezin aldaar in April e. k. eenige bijzondere feestelijkheid te doen plaats hebben. De rechtbank te Amsterdam veroor deelde gisteren J. G. E. wegens beleediging van een schildwacht voor 's konings paleis op den Dam, tot tien gulden boete, subsi diair 8 dagen hechtenis. Voor dezelfde rechtbank stond wegens landlooperij terecht een 27-jarig man, die nog zeer onlangs eene erfenis van vierhon derd gulden gebeurd had. Het gerechtshof te Amsterdam veroordeelde gisteren J. A. H., vroeger commies 3de kl. bij de posterijen te Hoorn, wegens verduis tering van gelden en vernietiging van regis ters (door ze te verbranden) tot drie jaar gevangenisstraf; voor de brandstichting sprak het hof hem vrij. De bekende socialist colporteur Bos ventte Maandagavond in de Damstraat te Amsterdam een blaadje uit getiteld: Af scheidsgroet aan den volksvriend E. Domela Nieuwenhuis". Omstreeks elf uur werd hij door drie politie-agenten gearresteerd, die hem naar het bureau aan de Oude Brug brachten. Aldaar werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt wegens het teweegbrengen van eene volksverzameling. In de afgeloopen week is een ingezetene der gemeente Venhuizen, J. L. genaamd, op treurige wijze om het leven gekomen. Hij viel namelijkterwijl hij in het naburige Ooster-Blokker aan het boomensnoeien was, uit eenen hoogen boom op den barden ijsgrond neder, waardoor eene belangrijke schedelbreuk met hevige bloeding aan het achterhoofd ontstond, ten gevolge waarvan hij terstond een lijk was. Op een op nitnoodiging van de feest commissie te Helder gehouden bijeenkomst van vertegenwoordigers van verschillende ver- eenigingen zijn plannen beraamd, betreffende den op 's konings aanstaanden verjaardag Ie houden fakkeloptocht. Reeds 21 vereen i- gingen zeiden hunne medewerking met ruim 800 leden toe. In de R. K. kerk te Hilversum is een der offerbussen opengebroken en de in houd gestolen. Eene 72-jarige vrouw te Vlissingen, die Zondagavond eene bij haar op bezoek geweest zijnde oudere zuster een eindweg huiswaarts begeleidde, had het ongeluk, door mis te etappen aan de „hateau-port" van het droogdokin het water te geraken. Op het hulpgeroep der zusters ijlden eenige zich in de nabijheid bevindende personen ter reddingdie na eenige moeite er in slaagden de reeds bewustelooze drenkelinge met be hulp van een scheepshaak op het droge te trekken. Ofschoon onmiddellijk in een nabijzijnde herberg ter verpleging opgenomen, bezweek de oude vrouw korten tijd daarna. Men schrijft aan de N. R. Ct.Op de mailboot, welke Vrijdagavond van Vlis singen naar Engeland vertrokken is, gebeurde een ongeluk waarvan men niet weet of het aan moedwil moet worden toegeschreven. Een passagier eerste klasse, met wien de commandant gesproken had, toen de boot reeds aan het stoomen was, bleek bij de aankomst te Queenboro' niet meer aan boord te zijn. Bij de ingeleverde plaatsbiljetten ont brak het zijne. Zijne bagage werd in den salon gevonden. In de daarin gevonden schrif turen heeft men eenen naam ontdekt, waar door men meent een spoor te hebben om te weten te komen wie de ongelukkige kan geweest zijn. Volgens dien naam zou het geen vreemdeling zijn. Omtrent een knaap die zich laatst voor de loting kwam aanj.elden, schrijft men uit Koudekerke: Hij is den 4en October 1868 geboren en slechts 1 meter 5 cM. lang. Tot heden bezocht hij nog de openbare school, en als hij bij het uitgaan daarvan onder de leerlingen der laagste klasse geraakt, kinde ren van 6 tot 7 jaren, behoort hij tot de kleinste van die kleuters. Overigens is hij gezond en zonder gebrekenvlug en sterk naar het lichaam. Jammer, dat zijn geestes gaven in overeenstemming zijn met zijn af meetingen. Dezer dagen is in het gasthuis te Breda overleden zekere vrouw G. De familie deed alle mogelijke moeite om de vrouw begraven te krijgen uit een fonds, waarin zij vroeger verzekerd was. Dit gelukte ech ter niet, doch het bleek nu, dat de vrouw nog door vijf andere personen in een ander begrafenisfonds ingeschreven was, niet met de bedoeling om daardoor bare begrafenis te bekostigen, maar enkel uit geldspeculatie. KlUVEIVHldE Door Z. M. is aan den heer A. Martis chef van het bouwdepartement op Curafao, vergunning verleend tot aanneming van het ordeteeken der 4de klasse van het Borst beeld van den Bevrijder, hem door den president der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken. Door Z. M. is mr. A. E. J. baron Van Voorst tot Voorst benoemd tot burge meester der gemeente Huisen. Door Z. M. is aan mr. H. Crommelin, op zijn daartoe gedaan verzoek eervol ontslag verleend als griffier bij het kantongerecht te Doesborghen is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Doesborghmr. J. E. Van der Boonthans kantonrechter-plaatsvervan- ger en advocaat aldaar. Door Z. M. is, met ingang van 15 Februari 1887, benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor op Tessel, G. Teriet, thans directeur van het rijkstelegraaf kantoor te Goor. De gezamenlijke turfdragers in deze stad hebben aan het gemeentebestuur ver gunning verzocht en bekomen, om op ;s konings aanstaanden verjaardag de tradi- tioneele eerepoort te mogen opstellen op de gewone plekHofspui, nabij de Nieuwe Kerk. B E I> G I E. Een expeditie van negen Belgen, vier Zweden en één Hollander vertrekt heden, per stoomschip „La Lys" van Antwerpen naar den Congo. Zij voert een draagbaar stoombootje mede om den Congo te bevaren. ENGGLAK». Uit Sofia wordt aan de Timet gemeld dat Zankoff aan de Porte zijn program voor legde, dat inhoudt terugroeping van Kaul- bars, verkiezing van den prins van Mingrelie tot vorst van Bulgarije, wijziging der Bul- gaarsche grondwet, opheffing der politiemacht en ontbinding van het leger. Om dit pro gram uit te voeren verlangt Zankoff voor drie zijner partijgenooten portefeuilles in een te vormen Bulgaarsch ministerie, terwijl ge neraal Kaulbars minister van oorlog zou worden. De Standard meldt hieromtrent dat de Porte het voorstel van Zankoff afgewezen heeft, hetwelk bovendien nog inhield, dat de verbannen aanleggers der samenzwering zouden worden teruggeroepen en in hunne posten hersteld. Uil Weenen wordt aan de Timet ge meld dat de Servische regeering de volledige bijzonderheden in handen heeft van eene sa menzwering tegen koning Milan, te St. Pe tersburg door de partij van Bistitch gesmeed. Van de hoofdaanleggers zouden sommigen gebannen worden. De Daily Newt zegt dat, naar aanleiding van dit complot, te Belgrado reeds vele arrestatiën hebben plaats gehad4 Van de grens van Assam bericht men een opnieuw uitbreken van de oude veete tusschen de Jaboha- en de Banpara-nagras eerstgenoemden hebben bij Bhogburid een Banpara-man en een vrouw aangevallen en vermoord. De Banparas hebben de bescher ming der Engelschen ingeroepen. De Andaris zijn ijverig in de weer om eerlang den Emir van Afghanistan aan te vallen. Zij hebben boden naar Perzie gezonden, die Ejub-khan verzoeken zullenzich aan hun hoofd te stellen of hun een aanvoerder te zenden. Om verdere aanvallen der eeuwige pers tegen de regeering te voorkomen, is de kei zer van Marokko tot den afdoenden maat regel overgegaan, alle bladen te verbieden. FRANKRIJK. In den ministerraad zijn de veront rustende berichten, welke door de Daily Newt zijn verspreid, opnieuw gelogenstraft. De ministers verklaarden dat zich geen en kel feit voordoet, waardoor dergelijke mede- deelingen worden gerechtvaardigd. De be schouwingen van het Engelsche blad zijn volkomen onjuist, hetzij men ze uit een militair of uit een diplomatiek oogpunt beschouwt. - De Fransche transportcommissie heeft in haar laatste rapport verklaarddatindien een oorlog met Duitschland uitbrak, binnen tien uren na de oorlogsverklaring 40,000 man op elk gegeven punt van de grens kun nen worden geconcentreerd, en dat de met de spoorwegmaatschappijen en de plaatselijke administratien gesloten overeenkomsten het ministerie van oorlog in staat stellen, inde volgende vierentwintig uren 18000 man per uur op dezelfde plaats te brengen, zoodat daar, vier en dertig uur na de oorlogsver klaring, 472,000 man beschikbaar zouden zijn. De verkoop der Fransche kroon- diamanten zal in het begin van Mei plaats hebben.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2