BUITKNLANDSCHE BERICHTEN. ill het leven geroepen werden, vooral op het plattelandwaar men met een klein dagloon tevreden i9. Te Deventer heeft zich een vereeniging gevormd onder den naam van „Daventria", met 300 leden. Zij stelt zich voor de ge meente te verfraaienin en om de stad bloem- en heesterperken aan te leggen. Er werd een definitief bestuur gekozen, bestaande uit 7 leden. De statuten bepalen dat ieder lid f 1 of meer per jaar en ieder donateur f 10 of meer betaalt. De landbouwer J. W. W.te Yene brugge, bij Hardenberg, is Woensdagnacht zeer plotseling aan bloedvergiftiging over leden. Voor een paar dagen kreeg hij een zwerenden duimdoch in den nacht van Woensdag zwollen eensklaps de hand en de arm zoodanig op, dat hij na enkele uren een lijk was. Te Bedum (provincie Groningen) werd eene hardrijderij gehouden onder een zestiental jongeliedendaartoe opzettelijk uitgenoodigd en gekleed in het kostuum van verschillende celebriteiten uit vorige eeuwen. De quasi- lidders hadden veel bekijksverscheidene honderde kaarten werden aan de baan ver kocht. Minder aangenaam was het, dat tegen feestsommissie en rijders proces-verbaal werd opgemaakt, daar de burgemeester het verlof voor dit feest had geweigerd. Woensdagochtend ontstond eensklaps brand op eene der hofsteden van den Wil- helminapolder in de nabijheid van Goes, en wel op die bewoond door S. Van Noort, gelegen aan den weg naar bet Katsche veer. De brand ontstond zoo plotseling en nam zoo in hevigheid toe, dat de dochter van den bewoner, die te Wolfaartsdijk woont, maar dien dag bij hare ouders had doorge bracht, de geheele vernieling van de schuur bij hare aankomst te Wolfaartsdijk (j uur afstand) vernam. Acht en twintig stuks melkvee en achtien paarden werden eene prooi der vlammenondanks van verschil lende gemeenten, zooals van Goes, Wolf aartsdijk, 's lieer Hendrikskinderen en 's Heer Arendskerke de brandspuiten ter hulpe snelden en van de brandweer der ge meente Kattendyke, waarin de polder ge legen is. Naar de Ooetehe Courant verneemt hebben zich voor de betrekking van werk baas of waterbouwkundig ambtenaar aan den Calamiteusen polder Oost-Beveland, op een voorloopig tractemeut van f 700 meer dan 80 sollicitanten aangemeld waaronder jonge lieden die eene voortreffelijke opvoeding heb ben genoten. Woensdag werd te Ellewoudsdijk pu blieke verkooping gehouden van den inspan van een landbouwer, waar voor velen koopjes te doen waren. Met uitzondering van het rundvee, waarvan de prijzen varieerden tot f140, was de opbrengst van al het overige miniem te noemen. Hoewel de vier paarden reeds menigen zomer achter den rug hadden waren zij toch nog door deskundigen te samen f 200 waard gerekend. Desniettegenstaande bleven zij plus minus f70 beneden dal be drag. Tilbury en kapwagen leverden elk iets meer op dan een nieuwe kruiwagen. Slechts voor fll en f10 vonden zij respectievelijk koopers. Door de rechtbank te 's Bosch zijn de twee beruchte smokkelaars L. en J., uit Gennep, die zich bij den invoer van onge- dekten spiritus tegen de ambtenaren verzet ten en dreigden dezen neder te schieten, veroordeeld ieder tot 1jaar gevangenisstraf. 's CRAVËNHAGK Door Z. M. is de heer J. Grodnitzky, tijdelijk, namelijk voor den tijd van vijf jaar, benoemd en aangesteld tot off. v. gez. 2e kl. bij het leger in Ned.-Indie. BELGIE. De heer Stanley is gisterenavond te 8 uren van Brussel naar Brindisi vertrokken. Aan het spoorwegstation, waar een groote menigte bijeen was, werd hem met geest drift uitgeleide gedaan. Het budget van Congo en Gabon is vastgesteld op 2,100.000 frs.waarvan 1.600.000 frs. voor Congo, 500.000 voor Gabon. ENGELAND. Generaal Wolseley hield bij eene uit- deeling van prijzen aan een bataillon der vrijwilligers Woensdag 11. te Londen eene toespraak, waarin hij o. a. zeide, te meenen, dat de Engelsche natie geenszins het stelsel van algemeenen dienstplicht zou aanvaarden, tenzij in den hoogsten nood en bij een groot nationaal gevaar. De gebouwen van de verleden jaar met zoo groot succes te Londen gehouden Indische en Koloniale tentoonstelling zijn nrt w mm mn «a deze week verkocht. „Old London" bracht 160 15 sh. op; het Indische paleis, de Durbar hall en het paviljoen van den prins van Walles slechts 63 J=. De Times verneemt uit Sofia, dat ver scheidene van Zankoff's aanhangers tegen hem in verzet zijn gekomenterwijl zij hem beschuldigen de inmenging der Porte in de Bulgaarsche aangelegenheden te hebben aan gemoedigd. Overal worden vergaderingen gehouden, om de regenten aan te sporen tot aanblijven. De Pall Mall Gazette deelt mede, dat Stanley besloten heeft zijn tocht over Emin-bey te hulp te komen, langs de Congo te ondernemen. FRAUkKIJk. In de couloirs der kamer van afge vaardigden werd gisteren medegedeeld, dat de begrootings-commissie het gewijzigd ont werp van den minister van financiën Dauphin, met 18 tegen 6 stemmen verworpen had. Uit de couloirs wordt verder gemeldNa de verwerping van het outwerp-Dauphin door de budgetcommissie hadden in het paleis Bourbon vertrouwelijke gesprekken plaats tusschen de heeren Goblet, Dauphin, Rou- vier en Wilson. Tot overeenstemming kwam men niet De ministerraad zal heden be raadslagen over den toestandwelke tot ver schillende oordeelvellingen aanleiding geeft. Over den verkoop van de Pransche kroonjuweelen wordt medegedeeld dat onder de voorwerpen die wegens hunne historische of kunstwaarde niet zullen verkocht worden, zich bevinden: Een degen, een broche, de diamant „Regent," het horloge van den Dey van Algiers, de olifant van Denemarken en nog een aantal paarlen en edelgesteenten, die deels aan bel mineralogisch museum, deels aan de opleidingsschool voor mijnin genieurs kwamen. Onder de kleinoodiën die zullen versmolten worden, behooren: de keizerskroon, het zwaard van den Dauphin en dat van Lodewijk XVIII. Journal de» Débat» acht de vrees voor een oorlog met Duitschland volkomen gerecht vaardigd. De Temp» bevat de volgende officieuse mededeeling over de Egyptische quaestie „De Timet heeft uit Alexandrië een dépêche ontvangen, die tegen de Pransche belangen is gericht. Daarin wordt vooreerst gezegd, dat het decreet wegens de door iederen ver langde afschaffing van den heerendienst in Egypte reeds op 14 Juli van het vorige jaar aan de Pransche regeering ter goedkeuring was voorgestelden dat deze de voorgestelde regeling wel niet in beginsel had verworpen, maar een ontwijkend antwoord had gegeven, om de Egyptische regeeriug te dwingeneen Franschman tot procureur-generaal te benoe men. Volgens onze inlichtingen verwart de Time» twee geheel verschillende zaken. Het is waar, dat de Fransche regeering in be ginsel niet tegen de afschaffing van de hee- reudiensten is, maar zij is het met de En gelsche regeeriug niet eens over het gebruik van de door die afschaffing vrijkomende gel den. Zij wil, dat deze gelden worden ge bruikt voor het onderhoud van het Egypti sche leger, en Engeland verzet zich daar tegen. Met de benoeming van een procureur- generaal is het op de volgende wijze toege gaan. De tegenwoordige procureur-generaal is een Franschmanen deze is gedwongen om wegens gezondheidsredenen zijn ontslag te nemen. De Fransche regeering verlangt met recht, dat een Franschman zal worden benoemd voor den tijd, dien de tegenwoor dige dignitaris nog in dienst zou blijven. Hiertegen verzette zich weder de Engelsche regeering, die dadelijk een Italiaan of een Engelschman wenschte aan te stellen." Le Courier de Lyon meldt, dat anar chistische biljetten op de muren van ver schillende huizen in twee wijken van Lyon zijn aangeplakt. Zij werden door de politie en eenige brave burgers, die van deze uit tartingen walgen, afgescheurd. Allerhande berichten doen de ronde over de te Lyon als spionnen in hechtenis genomen twee personendie het Fransch vlug spreken, maar met een Duitschen tong val. In deze zaak heeft „men" het hoogste woord. Zoo gelooft men, dat zij Duilsche officieren en tevens dat zij Amerikanen zijn. Hun voornaam doel is om patronen van het nieuwe repetitiegeweer in handen te krij gen, omdat deze gevuld zijn met een kruit, waarvan de samenstelling door de Fransche regeering zeer geheim gehouden wordt. De in hun koffers gevonden papieren worden nauwkeurig onderzocht. Men voegt er bij, dat een der spionnen alle maanden 1000 frcs. uit Berlijn ontving en van deze som leefde. Aan het hof te Angers hebben dezer dagen ergerlijke tooneelen plaats gehad. Ze kere Liger, die twee menschen vermoord had om hen te bestelen en ter dood ver «3 «r» *_J wr*. i-wni "w- oordeeld was, had verandering van straf ontvangen. Toen de noodige formaliteiten in openbare zitting zouden plaats hebben drong eene menigte volks; door sommigen op duizenden geschat, in de zaal binnen, schreeuwende en tierende, de rechters be leedigende, de weinige gendarmes, die er zich bevonden, overvleugelende, zoodat de zitting niet kon doorgaan voor des avonds, nadat troepen ontboden waren om de orde te handhaven. Dit belette niet, dat roudom het paleis het rumoer aanhield. UUITSCII 1. A D. Na ontvangen bericht betreffende den uitvoer van eenige duizenden paarden uit Mecklenburg, en van een insgelijks aan zienlijk getal uit Westfalen, zal een voorstel lot verbod van paardenuitvoer aan den kei zer en den bondsraad worden onderworpen en in de aanstaande week bij den bondsraad in behandeling komen. De adressen, die bij den rijksdag waren ingekomen met verzoek om de legerwet aan te nemen, bedroegen 1059 met 142.334 onderteekeningen. Tegen de legerwet waren 9 adr.ssen van vereenigingen gericht, die alleen door de besturen onderteekend waren. Het al dan niet gegronde van het beweren der oppositie, dat zij geen tegen-adressen had willen uitlokken, ten einde aan het bui tenland geen schouwspel van verdeeldheid te geven, valt natuurlijk moeielijk te beoor- deelen; velen vermoeden, dat de oppositie de adresbeweging tegen de legerwet niet wilde bevorderen, omdat zij vreesde, een slecht figuur te zullen maken. Men zegt, dat keizer Wilhelm voor een half millioeu aan aandeelen der Duitsche Oost-Afrikaansche maatschappij heeft ge nomen. Dinsdagavond is in het zoogenaamd tentoonstellingspark te Berlijn een ijsfeest gegeven. Van groote ijsblokken, met wagens aangevoerd, had men een achttal ruime ijs- grotten gebouwd, die bij het licht van elec- trische lampen, honderden gekleurde lampions en bengaalsch vuur een tooverachtigen aan blik opleverden. Een wedstrijd en solo's in schoonrijden werden afgewisseld door dansen, o. a. polonaises en een cotillon. Een Duitsch blad de Poet heeft uitge rekend, dat ditmaal aan nieuwjaaiswenschen (postzegels, kaartjes en enveloppen)in Duitsch land ongeveer IIs5 millioen mark is besteed. OOSTENRIJ h. De gedenkschriften van den Oosten- rijkschen staatsman, graaf Von Beust, ver schijnen deze week te Weetien. Zij vormen twee dikke deelen het eene loopt van 1809 tot 1866, het andere van 1866 tot 1885. In den II is natuurlijk Von Bismarck een der hoofdpersonen. Graaf Von Beust oordeelt niet zacht over den rijkskanselier. De vol gende passage gaat ook ons aan: „Von Bismarck is zeer slecht te vertrou wen. Eens spraken wij over de Duitsche provinciën van Oostenrijk en ik vroeg hem, of hij er ooit aan gedacht had, ze te an nexeeren: „Het zou een domheid zijn," antwoordde hij. „De bevolking is Katho liek het zou een kweekplaats van oppositie worden. Het zou nog beter zijn Nederland te annexeeren." Eenige maanden later was ik gezant te Londen. De Nederlandsche zaakgelastigde, die uit Berlijn kwam, ver telde mij bij toeval, dat hij eens op een avond aan Von Bismarck gevraagd had, of deze er ook aan dacht, Nederland te an nexeeren. De rijkskanselier antwoordde: „Het zou eene domheid zijn. Het zou eene kweekplaats van oppositie worden. Het zou nog beter zijnOostenrijk te annexeeren KV 9 LA NU. De groote moeielijkheid in Rusland en in Europa zegt de Daily Neusis de bittere armoede der groote massa en in geen land is het lijden erger dan in het rijk van den Czaar. De vrijverklaarde lijfeigenen worden door den geldschieter weder tot slaven ge maakt. Na een menschenleeftijdzoo zegt men, zullen zij een landbouw proletariaat van 60 tot 70 millioen zielen vormen met enkele duizenden landheeren, die eigenaars zijn van den grond. Reeds nu zullen de meeste levenslang moeten werken, zonder dat hunne schulden zullen zijn afgelost. De landheer en de geldschieter is een persoon. De schuldenaar werkt slecht, maar zijn arbeid kost niets dan zijn onderhoud, zoodat de winst groot is en groot zal blijven, zoolang er nog land kan worden uitgeput. Hongers nood in de eene of andere provincie is iets gewoons. Zijdie het land bebouwenwor den slecht gekleed en soms in het geheel niet betaald. De sterfte in Rusland is ver schrikkelijk hoog en dat ligt niet aan het klimaat, want Zweden en Noorwegen behooren tot de gezondste landen van Europa. Terwijl op het platteland van Engeland jaarlijks 18 op de 1000 menschen sterven, is dat cijfer in Rusland tusschen de 35 en 37 en in de dichtst bevolkte provinciën van het midden 62. Van de tien kinderen sterven acht, voordat zij den leeftijd van 10 jaren hebben bereikt. De eischen van een bijna bankroeten staat vermeerdereu de ellende. De belastingen worden met den stok geind. it t tl K V I E. Het gerucht is in omloop dat Stoia- noff, de agent van het regentschap die zich gisteren te Bucharest bevond, op dringende uitnoodiging uit Sofianog hedenavond der waarts zal vertrekken. Stoianoff zou verklaard hebben dat ernstige gebeurtenissen worden voorbereid in Bulgarije, waar de regeering geneigd is krachtdadige maatregelen te nemen. In eene te Bucharest uit Sofia ont vangen dépêche wordt het gerucht betref fende de inhechtenisneming van Zankoff on gegrond verklaard, want volgens de laatste berichten uil Konstantinopel zou hij morgen eene bijeenkomst hebben met den grootvizier. GRIEKENLAND. De Griekscbe kroonprins Konstantijn is onlangs meerderjarig geworden en te zijner eere zijn verschillende feesten gegeven. De officieren van het garnizoen te Athene vierden het heuglijk feit met een diner, waarbij de kroonprins zelf, die reeds bij het eerste bataillon van het eerste regiment was inge lijfd mede aanzat. De prins had een paar dagen te voren zijn eerste traktement ontvangen. Hiervan werd hem, behalve de gewone kortingen, nog eenig geld afgehouden. „Wel", antwoordde de betaalmeester op de vraag van den prins, wat dat moest be- teekenen, „dat is immers de som, die iedere luitenant voor het feestbanket, dat den kroonprins zal worden aangeboden, moet bijdragen." PER TELEGRAAF. PARIJS, 22 Jan. De ministerraad heeft dezen morgen besloten, de begrooting van den heer Dauphin op te geven en die van de commissie aan te nemen. Dientenge volge zullen obligatiën op korten termijn worden uitgegeven om het deficit te dekken. De crisis is hierdoor geëindigd. LAATSTE BERICHTEN. Door Z. M. is bij het vierde regiment infanterie gepensioneerd de kapitein J. Lam- merse; en benoemd: tot kapitein, de 1ste luitenant-adjudant J. C. A. Pabsltot eerste luitenant, C. E. A. Copes van Hasselt en D. Klinkenberg, thans tweede luitenant. 's Konings adjudant, de kapitein ter zee jhr. Roëll, aan wien het bevel is opge dragen over het schroefstoomschip Van Speyk, is, naar wij vernemen, door Z. M. den koning belast met eene bijzondere zending tijdens de reis van dien bodem. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 Oc tober a. s. k unnen worden toegelaten A. te Delft tot den cursus ter opleiding voor tweede-luitenant der artillerie bij het leger hier te lande, 15 jongelieden. B. te Haarlemtot den voorbereidenden practischen cursus der militaire school, ter opleiding voor tweeden luitenant der infanterie bij het leger hier te lande 20 jongelieden. De leden van de tweede kamer der staten-generaal zijn tot hervatting der werk zaamheden bijeengeroepen tegen Dinsdag 8 Februari a. s., des namiddags ten 2 ure. Thans wordt stellig verzekerd dat de minister van marine, de heer Gericke, zal aanblijven daar Z. M. diens verzoek om ontslag gemeend heeft niet te moeten inwil ligen. Het navolgende aantal plaatsen wordt dit jaar op de K. M. Academie opengesteld: Voor den dienst hier te lande infanterie 19, cavalerie 7artillerie 11, genie 2, te zamen 39; voor den dienst in Oost-Indieinfanterie 25, cavalerie 3artillerie 4genie 3te zamen 35. Wij vernemen dat de heer J. E. Boissevain, inspecteur van de expertise ver eeniging Veritas, te Marseille, door de Fransche regeering benoemd is tot ridder van het Legioen van Eer. In de Nederlandsche scheepvaartkringen, waar men den zaakkundigen expert op zijne vroegere standplaats te Glasgow in zonderheid dikwijls had te raadplegen, zal deze onderscheiding van onzen landgenoot zeker met genoegen worden vernomen. [Bil.) SCHOOL- EN KERKNIEUWS. In een bericht in het Journal Officiel van 25 Dec. wordt medegedeeld dat er op den 31sten October 1886 in Frankrijk 6428 gebreveteerde mannelijke en 12741 vrouwe lijke adspirauten waren voor betrekkingen van onderwijzers aan welke geene betrekkin gen konden verschaft worden.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2