NIEUWS- EN ADVERTKNTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Maandag 24 Januari 1887. N°. 19 Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. e L e o ii r a it t verschijnt <1 a e 1 ij k sbehalve o p 'L o ii- e n Feestdagen. ABOMHEMERT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door liet gelieele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per V timmer 10 Cent. ADVERTERTIER: Van 1(i regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepinakerssteeg; 6. '200° Jaargang. Stads-Bcricliten. Plaatselijke Directe Belasting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, brengen Ier kennis van belangheb benden dal een aanvang is gemaakt mei het ophalen van de beschrijvingsbiljellen in de wijken I. 11. UI. en IV. en daartoe eerlang in de wijken V. VI. VII. VIII. en IX. zal worden overgegaan, inel uilnoodiging om die biljetten behoorlijk ill le vullen en Ier afgifle gereed te houden. Voor het geval de biljetten nog niet moch ten zijn ingevuld op hel oogenblik dal de be schrijvers zich Ier afhaling aan de huizen ver voegen, worden de belanghebbenden beleefd doch drini/end uilgenoodigd de biljetten zoo spoedig mogelijk len Raadhuize le doen bezorgenlen einde hel opmaken van het Kohier niet behoeft le worden vertraagd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 22 Januari 1887. TADINIEIIWI. Gedurende de afgeloopeu week zijn alhier 21 gevallen van mazelen aangegeven. Sterfgevallen aan besmettelijke ziekten kwa men niet voor. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 89 tot 81 volwassen personen en van II tot 20 kinderen. Men schrijft onsHet is gedaan met Slikkerveer eD zooveel ander ijsvermaak. Eerst deed het weer met blanke lucht of de vorst zou aanhouden en het kwik in den barometer hielp mee met een hoog cijfer, maar het was de mond getergd en nu smelt met een hoogen thermometerstand het ijs voor den voet weg. Wat was het schitterend voor weinige dagen langs dat spiegelgladde ijs te zwieren I Langs de Does naar het „Wije", dat is naar het Brasemermeermet vergezichten en teekenachtige dorpental van schaatsenrijders op de breede vlakte, sierlijk opgetuigde narresleden, alom kermis op het ijs. En dan terug langs Woubrugge en Oudshoornom bij 's Molenaarsbrug in den Rijn alweer onverstoord te kunnen voort ijlen. Ziedaar een klein tafereel van de honder den, die het schilderachtige Holland met zijn dorpenvaartengehuchtenbuurten polders, plassen en windmolens steeds zal blijven aanbieden. UNIVERSITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijks-universiteit alhier, de heer F. E. Pels Rij eken, geb. te Batavia, na verdediging van zijn academisch proefschriftgetiteld: „Artikel 180 der Ge meentewet". MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1732) De Beaumarchais. (1767) Antony Staring. (1839) Liezen-Mayer. 3de Abonnementsconcert. Te halfacht klonken gisteravond de eerste tonen van de Symphonie N°. 4, B-dur van Gade door de Gehoorzaal. De orkestdirec teur de heer J. G. H. Mann gaf met zijn strijkorkest (4de regiment en dilettanten) het 8de abonnementsconcert. De heer en mevrouw Spoel zouden in soli en duetten optreden, 't Was voor den heer Mann en het publiek geen blijde boodschap dat de heer Spoel door ongesteldheid plotseling verhinderd was zich te doen hooren. Daar door vervielen de solonummers voor baryton en de duettenechter werden daarvoor orkestnummers en soli sopraan in de plaats Mevrouw Martha Spoel—Pfeiffer was dus dezen avond de eenige soliste en had geen gemakkelijke taak. Hare voordracht der verschillende liederen beviel het publiek getuige het kolossaal applaus wonderwel. De heldere stem die bijna alle tonen juist pakte klonk slechts enkele malen niet vol komen zuiver. Hare naïve voordracht (meer naïef moet het echter niet worden) gaf aan het genotene eene buitengewone bevalligheid. De Aria uit de Freischütz en de Page Aria uit de Hugenoten werden even schoon als de liederen van Spoel, Pijzei, Taubert en Dom bevallig voorgedragen. Het orkest weerde zich weer dapper. Konden de strijkers nég iets meer vuur en kracht bijzetten dan zou, dus bij 't minder domineeren der harmonie, het geheel nog meer winnen. De voor de meesten over oude symphonie van Gade klonk weêr even lief als altijd't kwam alles goed tot zijn recht. De Norwegische Tanze n°. 2 en 8 bevie len ons beter dan 4. Maar zeker is 't dat zulke nummera aan een programma iets aan trekkelijks geven. Varietas delectat overal. N°. 3 was iet of wat te eentonig; maar daarvan ligt de schuld niet aan de uitvoe ring. Uitmuntend was de uitvoering van „Prélude de l'opéra Faust". De „Cantilèiie" en „Bohémienne", beide composities van den heer Mann, vielenals altijd, weêr bizonder in den smaak. Wat de heer Mann ons geeft paart gewoonlijk aan bevalligheid een eenvoudigen licht verteer baren bouw waardoor die muziek voor ge wone concertbezoekende menscben (99 pCt. van 't geheel) veel wint. Vooral de Bohé mienne is doorzichtig, maar allerliefst. In de Cantilene werd door den heer Prinsenberg de solopartij lang niet onverdienstelijk ver vuld. (Zoo'n ondeugende booge B scheen niet te willen aanspreken). In het slotnummer „Ouverture zur oper Die Zauberflöte" dat vooral in 't laatste ge deelte best klonk, werd naar onze meeniDg in den aanvang het motief bij de 2e violen te snel ingezet, waardoor bet quartet niet geheel rustig was. Alles bijeengerekend hebben we gisteravond een genotvollen avond doorgebracht. De sa menstelling der programma's voor deze con certen draagt daartoe veel bij. De groote zaal was vrij vol en die haar bevolkten zul len wel verlangen dat spoedig weêr te doen. Op last van generaal Boulanger heeft Ambroise Thomas 16 vreemde volksliederen voor orkest ingericht; zij zullen door de muziekkorpsen van het Fraosche leger wor den ingestudeerd. Bij de verkooping van den inboedel van Marie Heilbron bracht een oud klave cimbel 6000, een bed (stijl Lodewijk XV) 1680 frs. op. Z. M. de koning heeft aangekocht het album van den Dusseldorfscheu schilder Son- derland, bevattende 57 teekeningen in crayon en aquarel, vervaardigd in 1848 op het Loo, herinneringen aan een toen gehouden valkenjacht. De meeste der teekeningen zijn portretten van de hoofdpersonen die aan deze jacht deelnamen, voorzien van hun handteekeningeno. a. van den toenmaligen Prins van Oranje (thans onze koning), van zijn broeder Prins Alexander (op Madera overleden), van den baron en de barones Verschuur, George Leeds en Newcome, de bekende valkenjagers, de gezanten en atta chés aan ons hof; verder bevat het album schetsen van het Loo enz. Dit album, dat reeds in verschillende steden van ons land was tentoongesteldwas bestemd voor de Internationale Kunstvereeniging te Am sterdam. De heer J. P. K. Meijer te Dresden, wiens kostbare verzameling schilderijen van hedendaagschevoornamelijk Fransche mees ters, wijd en zijd bekend is, overleed in het begin dezer maand. Men verzekert, dat hij in zijn testament bepalingeu heeft gemaakt, waardoor zijne verzameling voor Dresden be houden zal blijven. Inhoud, 16de jaargang, n°. 38, van Be Huisvrouw. De tegenwoordige richting in de opvoeding der meisjes. I. Recht zitten en recht houden. II. Door Dr. S. Sr. Coronel. Tantes. Door G. v. U Meis- jeslectuur. Door H. K. B. Aphorismen. Allerlei. Feuilleton. „De verloren Trouw ring." Door Karl Bartsch. Vertaald door Marianne. Advertentien. De minister van oorlogbrengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 Oct. a. s. kunnen worden toegelatena. te Delft, tot den cursus ter opleiding voor 2de luit. der artillerie bij het leger hier te lande15 jongelieden; b. te Haarlem, tot den voor bereidenden practischen cursus der militaire school, ter opleiding voor 2de luitenant der infanterie bij het leger hier te lande, 20 jongelieden. Nadere bijzonderheden in de St.-Ct. van 22 Jan. Van wege het dep. van oorlog is dezer dagen bij stalhouders en particulieren, eige naars van paarden, opgenomen het aantal paarden, dat, ingeval van mobilisatie, ten dienste van het leger zou kunnen worden gerequireerd. De minister van marine heeft bepaald dat bij mobilisatie onzer strijdkrachten alle reeds verleende verloven onmiddellijk ver vallen zoowel van officieren als van onder officieren en minderen, en de belanghebben den met den meest mogelijken spoed naar boord zullen behooren terug te keeren. De volgende bijeenkomst van de inter nationale conferentie voor de dienstregeling op spoorwegen zal, naar men aan het B. v. Z.-H. nader uit Dresden bericht, den 20en Juni te Lucern gehouden worden. Door een beschermer van vogels is uitgerekendhoeveel een vogelnestje waard is. Neem aan, zegt hij, dat iemand een nestje met 5 jongen uithaalt. Deze 5 kleine vogeltjes verteeren dagelijks 250 rupsen; de voedering door de oude vogels duurt onge veer 30 dagen; dat maakt dus 7500 rupsen. Als nu elke rups dagelijks slechts één bloe sem opeet, dan eten deze 7500 rupsen dus in 30 dagen 225,000 bloesems. Laat nu de helft van die bloesems toch door vorst enz. verloren gaan, als ze niet door de rupsen vernield werden, dan komt het doo- den van de 5 kleine vogeltjes ons toch op 112,500 appels, peren, pruimen enz. te staan. Dit wordt ter overdenking aan som mige jongens aanbevolen. (B. v. Z.-H. en 's Gr.) Uit het verslag omtrent den toestand van het Alg. Ned. Wielrijdersboud over 1886 blijkt, dat deze vereeniging, die op het laatst van 1885 slechts 75 kunstlievende leden telde, er thans 204 bezit en haar wer kend ledental van 580 tot 1017 is geste gen. Aan contributie ontving de bond f2377; het batig saldo bedroeg f869. Het bestuur bestaat uit de heerenEd. J. Bergsma te Grouw, voorzitter, E. Kol, Amsterdam, W. Hoevenaar, Nijmegen, L. A. Thomee, LeidenA. KoolhovenBloemendaalD. C. Ruth, Amsterdam eD J. H. Wildt, idem (secretaris). Naar de Maasbode uit goede bron verneemt, is in het laatst des vorigen jaars door een vrijgevig Katholiek in zekere ge meente van ons land, als Jubilé-offer eeno gift van f 100.000 geschonken ten behoeve van het Katholiek onderwijs. Volgens hel B. e. Z.-H. vergezelden te 's-Gravenhage 25 h 30 zijner volgelingen, onder welke vrouwen en kinderen, Domela Nieuwenhuis, toen hij, geëscorteerd door twee rijksveldwachters in burgerkleeding naar Utrecht werd overgebracht, tot aan bet station. Zij boden den arrestant een glas melk aan en lieten een „bravo!" en een „hoera!" hooren, toen de trein zich in be weging stelde. Of Domela Nieuwenhuis met dat „hoera" van harte heeft ingestemd? Zijn bleekworden, toen hij in Walhalla in hechtenis werd genomen, zou het tegendeel doen vermoeden. De politie te 's Hage heeft aangehouden twee vreemdelingen, een man en vrouw, vermoedelijk de personen wier uillevering door de Zwitsersche regeering ia aangevraagd, wegens een belangrijke verduistering van gelden of goederen. Een gouden horloge dat voor hel raam van een sigarenwinkel in de Torenstraat te 's Hage lag tentoongesteld en dat onder de klanten zou worden verloot, is gestolen. Gisterenmorgen is door de politie te Haarlem in beslag genomen eene valsche galden, voerende de beeltenis van koning Willem III en het jaartal 1865, blijkbaar bestaande uit lood. Door wijlen mej. M. E. Crommelin, voor eenigen tijd te Amsterdam overleden is aan de normaalschool en de gestichten Asyl Steenbeek, Bethel en Talitha Kumi te Zetten elk gelegateerd de som van f2000, vrij van rechten. Gisterenmorgen ongeveer vijf uren brak te Purmerend een hevige brand uit in het station van den stoombootdienst van Purmerend op Amsterdam, van de heeren Gebr. Goedkoop. Door de krachtige hulp der spoedig aangerukte brandweer bleef de brand beperkt tot het voorste gedeelte van het station, dat geheel is uitgebrand. De brand schijnt in het kantoor ontstaan te zijn, doch de oorzaak is onbekend. Eene te Utrecht gehouden collecte door de commissie tot verstrekking van kleeding en dekking aan minvermogenden, heeft op gebracht de som van f 1237.29. Te Amerongen ïb de oud-strijder D. Sukkel overleden. Hij genoot een beschei den ouden dag. In de Citadel van Ant werpen ontving hij een schot in het been en een schampschot aan het hoofd, terwijl hij naar Frankrijk werd vervoerd. De me dailles ter herinnering aan zijne dienstjaren versierden den wand zijner kamer en met trots kon hij daarop wijzen. Men schrijft aan het Hbl. uit de Be tuweIn deze streek is de welvaart, zoo wel onder den boeren- als arbeidersstand, in de laatste jaren belangrijk afgenomen. Het meest lijden door dien achteruitgang de arbeiders. Vooral in den winter hebben op tal van dorpen die lieden letterlijk gebrek, en leven velen van giften of van bedelcen- ten, want werk voor allen is er niet. Ten einde toch dien menschen arbeid te ver schaffen, heeft men op enkele plaatsen, o. a. te Lienden, touwplnizerijen in het leven geroepen. Het ministerie van marine ver schaft oud kabeltouw, dat in die werkplaat sen door behoeftigen geplozen wordt, die daarmede 40 ets. en meer per dag ver dienen. Voor tal van gezinnen is zulk een verdienste een ware uitkomst, en liet ware te wenscheD, dat dergelijke werkhuizen meer

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1