BINNENLAND8C1IE BERICHTEN. ïj *2 se mm wm «ca mm as mrs mm HS T m^s. sm rwsu - wordt hoewel niet zooveel als in Oosten rijk zeer veel voor professioneel onder wijs gedaan. Degelijke opleiding tot de verschillende vakken van nijverheid, het ontwikkelen van oog en hand zullen den werkman opwekken en in staat stellen zelf zijn weg te vinden en we zeggen 't spreker volgaarne naDe democratie ontgaat hare gevaarlijkste klip, wanneer er positieve kennis in de lagere standen wordt gevonden. MUZIEK, I.KTTKKKV ESI KUNST. Geboortedag (1729) van Lessing. (1788)v Byron. Onze landgenoot, de vermaarde violon cellist Joseph Hollman, heeft zich Donder dag der vorige week te Genève doen hooren en ook daar lauweren geoogst. Het Journal de Genève o. a. zegt van hem: „Hollman is een artist van de grootste waarde en zijn succes is enorm geweest." De eerste voorstelling van „le Cid" van Massenet zal heden in het Théhtre Royal te Antwerpenouder de leiding van den componist, plaats hebben, ouder wiens toe zicht de algemeene repetitiën zijn gehouden. De directeur Van Hamme heeft zich groote kosten getroost om deze opéra te monteeren en de rolverdeeling doet, volgens tindépen dance Beige, een groot succes verwachten. Uit Deventer wordt gemeld, dat dr. A. M. Ledeboer, lid der maatschappij van Nederl. Letterkunde, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, gisteren op 90- jarigen leeftijd aldaar overleden is. De minister van financien brengt ter kennis van belanghebbendendat in den loop van dit en het volgende jaar 80 kommiezeu der vierde klasse der directe belastingen invoerrechten en accijnzen kunnen worden aangesteld op eene bezoldiging wegens trak tement en toelage van f480'sjaars; dat op nader vast te stellen tijdstip en plaats een onderzoek zal worden ingesteld omtrent de sollicitanten voor die betrekking. (Zie ver der de Staalect. van 2i dezer.) Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroef- stoomschip 1ste klasse Zilveren Kruisouder bevel van den kapitein ter zee D. J. Weys, in den voormiddag van den 20sten dezer te Kaapstad aangekomen. Aan boord was al les wel. Men weet, volgens de Amet. Ct., te vertellen dat de parade, die den 19den Fe bruari a. s. te 's Hage zal worden gehou den, door Z. M. den koning zal geïnspec teerd worden. Dit zou zeker wel het beste bewijs zijn, dat de gezondheid van Z. M. in den laatsten tijd veel verbeterd is. De kapitein-ingenieur voor speciale diensten van het corps genietroepen, de heer Kleynhens, vertrok gisteren naar Brussel, ten einde, in het belang van de telegraphie en telephouie bij genoemd corps, gedurende acht dagen de tentoonstelling van telephonie aldaar te bezoeken. D De luit.-kolonel H. K. F. Van Teyn die, naar gemeld wordt, benoemd is tot kolonel en tot opperbevelhebber der troepen en waarnemend gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden, is geboren in 1889 en bijgevolg omstreeks 48 jaar oud. Hij genoot zijne militaire opleiding aan de Kon. Mili taire Academie te Breda en werd 14 Juli 1857 benoemd tol 2den luit. der infanterie bij het leger in Oost-Indie. Den 28 Juli 1860 werd hij bevorderd tot lsten luit., 17 Juni 1868 tot kapitein en 31 Aug. 1875 tot :i ajoor bij gemeld wapen. Als comman dant van het 8ste veld-bataljon verbleef hij in dien rang twee jaren te Kedong Kebo, vertrok in 1877 met verlof van een jaar naar Nederland, werd 22 Maart 1881 be noemd tot luit-kolen kort daarna tot mil. commandant te Palembang, welke betrek king hij in 1884 verwisselde met die van plaatselijken commandant te Kotta Radja. De luit.-kol. Van Teyn is ridder der Milit. Will. Orde 4e kl. en van den Nederl, Leeuwhij is bekend als een bekwaam en zeer werkzaam officier, die wegens zijn ken nis en flinke militaire eigenschappen bij het leger in Indie zeer geacht is. Iu de Woensdag gehouden vergadering der Pomologische vereenigiug te Boskoop, werden door den heer Le Coultre, burge meester der gemeente, aan de bekroonden op de laatst gehouden rozeuteiitoonstelling de behaalde prijzen op plechtige wijze uit gereikt, terwijl de avond besloten werd met eene muziekuitvoering door eene afdeeling van de kapel van het 4de regiment infan terie uit Leiden. Tot laat in den avond bleven de leden en geuoodigden met hunne dames gezellig bijeen. Men verneemt dat met 1 Februari alle koffiehuizen in 's Gravenhage, zonder onderscheid, ten 1 uur na middernacht ge sloten zullen moeten zijn. Tot nog loe had den vele vergunning om tot 2 uur geopend te blijven. Kergistermorgen is le Zandvoort op het jachtterrein van den heer G. 101 tzbaclier door den jachtopziener E. v. d. Valk een groote arend geschoten met een vlucht van ruim twee meter. Volgens beweren van deskundigen is het een Russische vogel, die vermoedelijk wegens de groote hoeveelheid sneeuw naar deze streken is overgekomen. Aangaande het gebeurde bij den ad vocaat-generaal bij het gerechtshof van Am- slerdam, mr. A. J. E. Jolles, wordt nog het volgende gemeld: In den vroegen ochtend van Dinsdag 18 dezer werd bij den heer J. in de Sarphati- straat gescheld. De meid ging in donker naar beneden en, opengedaan hebbende, veruam zij van eenige personen, dat eene blaas met petroleum en vele afgebrande luci fers op de stoep lagen. De heer J., door de dienstbode dadelijk geroepen, vond de kokosmat aan de voordeur nog smeulende, alsmede dat de brievenbus, die aan de deur bevestigd was geweest, aan stukken op den grond lag. Bij nader onderzoek bleekdat het voorportaaltje, hetwelk door eene glazen tochtdeur van het overige gedeelte vau de gang is afgescheiden, evenals de stoep nat van petroleum was. Bij de smeulende mat lag nog een stuk van een verbranden bou ten doek. Vermoedelijk hebben de daders de brievenbus, die den vorigen avond te 11 uur geledigd was, met grauw papier gevuld daarna door een trechter petroleum in de bus gegoten en vervolgens daarin den brand gestokenonder welke bezigheid zij onraad schijnen bespeurd te hebben, want met ach terlating op de stoep van eene met petro leum gevulde blaas en den trechter, zijn zij verdwenen. Eene tweede blaas met petroleum is ge vonden op ongeveer honderd pas van het huis. Beide bleken 5 liter petroleum te bevatten. Aangezien de gang van marmer is, be stond er, oppervlakkig geoordeeld, weinig gevaar voor de bewoners; doch de hoofden der brandweer zijn van oordeeldat het vuur enkel gedoofd is, doordien de tochtdeur ge sloten was en het vuur alzoo gestikt is. Het getal aangestoken lucifers op de stoep gevonden bedroeg 16, de brievenbus was deels gesmolten, de deur van binnen ge blakerd. De vorige week zijn te Amsterdam door de ambtenaren der invoerrechten bena derd 52 kisten vloerzeil, welke verbeneden de waarde voor de invoerrechten waren aan gegeven. Een dag later werden aan het Oosterspoor (N. vaart) 109 rollen benaderd om dezelfde reden. En de kisten en de rollen waren voor dezelfde firma, en de ge zamenlijke werkelijke waarde was ongeveer f4500. Ut Tessel wordt aan de N. B. Cl. vau eergisteren gemeldtiet overbrengen van de post tusschen Tessel en Helder ge schiedt sedert Zondag per ijsvlet. Heden was men met het vervoer ruim acht uren bezig. Met zeven groote zakken brieven en pak ketten beladen, kwam de vlet eerst tegen den avond weer aari wal. Sommigen der manschappen, die door het ijs waren gezakt bij het voorttrekken der boot door de schotsen, kwamen met stijf- bevroreu kleederen aan land. Uitgeput van vermoeienis keerden allen 's avonds bij don ker naar huis, van waar zij reeds te 6 ure 's morgens waren vertrokken. In den strengen winter van 1844 op '45 gelukte het eerst op den elfden dag na het aanvangen van 't horsen met de ijsvlet van en naar Tessel de brieven over te bren gen voor dat eiland, voor Vlieland en Ter schelling bestemd. De toenmalige kapitein T. Metz, thans nog in leven, droeg alleen al de brieven met het grootste gemak van het Horntje naar Oudeschild, een afstand van p. m. 1| uur. Thans, in 1887, zou geen blazer de brieven, couranten en postpakketten van 10 dagen te zamen kunnen laden. Naar men verneemt, beeft de commissie voor de feestviering op 's konings verjaardag te Arnhem, ongeveer f 7000 aan particuliere giften ontvangen. Naar wij vernemen heeft de kerkeraad der Hervormde gemeente van Apeldoorn en het Loo, op voorstel van ds. Hattink, be sloten, op den verjaardag van Z, M. den koning, den collator der plaats, eene gods dienstoefening te houden. Men schrijft aan de N. R. Ct.-. Met het oog op den grooten afvoer van turf uit de Noorddrentschi venen is het zeer waar schijnlijk, dal de prijzen zich bij heropening der vaart staande kunnen houden op het cijfer van November, f 16 tot f'18 voor bag- gel- en ongeveer f 20 voor de harde lange turf per stobbe en per dagwerk. Dienten gevolge spreekt men reeds van eenige ver betering in de arbeidsloonen, die sinds eenige jaren nog al aanzienlijk lager geworden zijn. De N. Drenttche Ct. zegt: Er begint variatie te komen in de hardrijderijen. Men rijdt niet alleen meer hard, maar schoon, acrobatisch en geïllumineerd. Er hardrijden mannen alleen, vrouwen alleen, jongens, meisjes, studenten en kweekscholieren alleen. Men combineert mannen en vrouwen, en te Idaard laat men nota bene vrouwen tegen mannen rijden. De bepalingen, soms aller gekste, die de directiën der festiviteiten aan de wedstrijden verbindenzijn legio. Zoo moeten te Onderdendam de deelnemers gekleed wezen als gravenedelen en ridders uit de 16de, 17de en 18de eeuw, en bij den Loppersummerdraai wordt hun opgelegd te rijden inet de schaatsen achterste voor onder de voeten; te Ezinge, bij eene hard rijderij tusschen jongens beneden 18 jaar, moeten zij eene geboorteakte in den zak hebben; te Gainwerd idem le Workum moet worden hardgereden tusschen twee cirkels, en straks begint men misschien te Wilder- vank weer met hooge hoeden en flodder mutsen. Leest men in het Handelsblad van Maandag jl.„Vau den heer Pieter Koop- mans, burgemeester van Bolsward, is het overbekend, dat hij, naast een harddravers slede rijdende, verscheidene malen links en rechts in vollen loop over paard en slede heen sprong,'1 minder bekend is dat ge noemde burgemeester in den patriottentijd in eigen persoon gewichtige depecbes over bracht van Bolsward naar Amsterdam, en wel op den eenen dag heen en den volgen den dag terug, op schaatsen de Zuiderzee kust volgende langs Friesland, Overijsel, Gelderland, Utrecht en Noord-Holland. De schaatsen, waarop de edel achtbare dezen verren tocht deedzijn op dit oogeu- blik nog in zeer goedeu staat aanwezig en in bezit van den heer W. A. Peereboom, notaris te Bolsward. De landbouwer B. in de buurtschap Hezinge, gistereuochtend eenen boom wil lende vellen, had het ongeluk daarbij ach terover te vallen. Hij kreeg eene hersen schudding en bezweek eenige oogenblikken daarna. Donderdagmorgen vroeg is het den rijksambtenaren te Steenbergen gelukt, eene aanzienlijke partij gesmokkeld zout in beslag te nemen. Men schat de aanhaling op 400 pond. Tw ee der vijf smokkelaars vielen hun ook in handen. 's GRAVENHAGE Door Z. M. is benoemd tot griffier bij het kantongerecht «te Hulst, mr. F. J. N. Van Dam, advocaat en procureur aldaar. Door Z. M. is aan W. A. Coolen, met ingang van 1 Maart 1887op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Tilburg. Door Z. M. is aan de geneeskundigen Hugo Helkenberg, geb. te Hagen, en Her mann Martini, geb. te Oppeln, vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaarttigen, onder voorwaarde, dat zij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland, stiptelijk nakomen. De luit. ter zee le kl. B. De Groot, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en belast met het bevel over het torpedo-instructievaartuig Vulkaan, wordt met den len Februari a. s. op non-activiteit gebracht en vervangen door den luit. ter zee le kl. P. F. H. Volcke. PER TELEGRAAF. LONDEN, 21 Jan. De Times ontvangt bericht uit Sofia van gisterenmeldend, dat overal in Sofia zich volksvergaderingen uit eigen beweging organiseerenen van het regentschap eischeu, dat dit zijne functien niet zal nederleggen, maar, zich verlatend op het volk en het leger, het uiterste af wachten. BERLIJN, 21 Januari. De Norddeul- sche Allgemeine deelt mede, dat de keizer, na voorlezing van het adres van het Heeren huis, aan de commissie heeft gegeven. De keizer zeide, dat hij gemeend had, na zulk een gedetailleerde uiteenzetting der nood zakelijkheid van de wet, op aanneming daar van door den rijksdag te kunnen rekenenhij was echter toen genoodzaakt geweest, zijne positie daaromtrent openlijk en spoedig te doen blijken. „Hopen wij dat het nu beter zal worden" voegde de keizer er bij„iedere manifestatie toont mij hoezeer ik gelijk had. Het gebeurde heeft mij innig leed gedaanwilt dit wel overal herhalen. Het vaderland is niet in gevaar, zoolang het leger door dien geest bezield blijft, waarvan de laatste oorlogen zulke groote bewijzen door trouw en zelfop offering gegeven hebben. De nieuwe maat regelen, waardoor het leger sterker gemaakt wordt, zullen dienen om alle oorlogsgevaai te verminderen. Nogmaals, mijn diepgevoel de!! dank!" LAATSTE BERICHTEN. In de heden gehouden zitting van de eerste kamer werd aangenomen met 32 tegen 2 stemmen de bpgrooting van waterstaat na sterken aandrang op bespoediging van den aanleg van eene tweede sluis te IJmuiden. De begrootingen voor Suriname en het hoofd stuk koloniën werden aangenomen nadat de minister verklaard had dat de tarieven van den staatsspoorweg op Java voor suiker ver laagd zullen worden voor de aanstaande suiker-campagne en spoedig een ontwerp zal ingediend worden tot hulpverleening aan de suikerindustrie in de Vorstenlanden. De kamer is daarna gescheiden. Bij den aanvang van 's liofs zitting werd uitspraak gedaan in de zaken den 18n dezer behandeld. Bevestigd werden de von nissen der Rotterdamsche rechtbank waarbij een vleeschhouwer uit Brielle is vrijgespro ken van de aanklacht als zou hij door het aanwenden van listige kunstgrepen den koo- per ten opzichte van de hoedanigheid van het geleverde hebben bedrogen(het afle veren van vleesch voor het garnizoen te Brielle dat met daarin niet behoorende be- standdeelen was opgestopt); en een drietal jongelieden uit Lekkerkerk zijn veroordeeld ter zake van het omverrukken en tegen den grond werpen van een tot afsluiting dienend ijzeren hek. Naar wij vernemen heeft de burge meester, de heer mr. J. G. Patijn, het hem heden aangeboden eerevoorzitterscliap van de gisterenavond geconstitueerde feestcommissie voor 's konings 70steu verjaardag, met de meeste bereidwilligheid aanvaard. GEMENGDE BERICHTEN Betreffende het ongeluk te Spitalsfield worden nog eenige bijzonderheden medege deeld, waaruit blijkt, dat er niet de minste gegronde reden bestond voor een zoo ver schrikkelijke paniek. Het rederijkersgezelschap gaf een uitvoe ring, met een weldadig doel, welke door omstreeks 500 personen werd bijgewoond. Een man en een vrouw stonden buiten te kijven en schreeuwden zoo hard, dat men iu de zaal aan brand dacht. Plotseling riep een vrouw „brand"! en onmiddellijk dron gen alle aanwezigeu naar de deur. In een oogwenk waren twaalf vrouwen, drie jon gens, een meisje en een man doodgedrukt in het verschrikkelijk gedrang. Men ver drong elkaar, liep over elkaar heen en be twistte elkaar den engen uitgang, zoodat het te verwonderen is, dat niet meer per sonen het leven verloren. Een politie-agent schoot toe op het rumoer en bevrijdde nog zeven personen, die hij ernstig gekwetst naar het ziekenhuis liet brengen. De voorzitter verklaarde, dat hij alles deed wat hij konom de menschen bedaar 1 te houdenmaar alle pogingen bleven vergeefsch. Daarbij kwam dat terstond het licht werd uitgedraaid, waardoor de ont steltenis en de paniek nog toenam. Spoedig werden wel eenige kaarsen op het tooneel aangestoken, doch daardoor werd de toestand niet beter, want toenaldus verhaalt een der aanwezigen, zagen wij op het tooneel een verschrikkelijk gevecht tus schen een aantal menschen, die naar een uitgang zochten. Het ergste was het ge drang, waar de bezoekers van de bovenga- lerij in botsing kwamen met de menschen die beneden zaten. Op dit punt kwamen dan de meesten om het leven. Door de tijdige hulp werden nog een groot aantal personen bijgebracht. Ze waren slechts be dwelmd en hadden hun redding alleen te danken aan den politie-agent, die door zijne tegenwoordigheid van geest de paniek stuitte. De politie heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de ramp. Een gezond land. In de hooge streken van Venezuela sterft in een jaar slechts één persoon op de 58. Men heeft er tegenwoordig 199 personen van meer dan 100 jaar, waarvan 115 tusschen de 120 en 125 jaar. Een schoener met een lading kruit, die schipbreuk had geleden en door de be manning verlaten was, geraakte Zondag bij den ingang vau de haven van San Francisco aan den grond. Door den schok ontplofte het kruit. Het Cliff house-hótel en eenige andere gebouwen werden tot puin geslagen en verscheiden personen gedood.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2