Ka REC St MJ» «SB O 15 dezer bedroegbij de Nederlandsche Bank ƒ19,822,382,34, en bij de betaalmeesters 1,620,022,71®. Te zamen ƒ20,942,405,056. In zijn antwoord op bet voorl. verslag der eerste kamer over hoofdstuk VI zegt de minister van marine, dat hij met het oog op de bijzondere omstandigheden waarin het beheer van het dep. van marine alsnog ver keert vermeent zich te kunnen bepalen tot het beantwoorden der bij het voorl. verslag gedane vragen en de beschouwingen ter zijde te kunnen laten. Zoolang geen definitieve vaststelling van de begrooting heeft plaats gevonden, zal ook geeu torpedoboot op 's landswerf in aanbouw kunnen worden gebracht. Voorloopig zal men zich dus moeten be palen tot den bouw van twee torpedobooten bij particulieren. Ten einde voor een eventueelen opvolger niets te praejudicieerenheeft de minister gemeend bij de regeling der arbeidsloonen op de drie rijkswerven in het eerste halfjaar van 1887 voorloopig slechts te mogen reke nen op een gezamenlijk bedrag van f 567.275. Voor zooverre den minister bekend is, heeft het hoog militair gerechtshof in de zaak van de Schorpioen nog geen beslissing genomen. Door de arrond.-rechtbank te Maastricht ister vervulling van eene opengevallen rechtersplaats in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling: mr. A. P. L. Nelissen, advocaat en procu reur te Breda; mr. J. A. M. M. Pyls, subst.- gritfier bij gemelde rechtbank; en jhr. mr. A. F. O. Van Sasse van Ysselt, rechter in de arrond.-rechtbank te Boermond. De kleine prinses Wilhelmina heeft aan Z. M. den koning den wensch kenbaar gemaakt om het schaatsenrijden te leeren. In dien wensch heeft Z. M. toegestemd. De eerste oefeningen zullen plaats hebben bin nen een besloten terrein. De heer Domela Nieuwenhuis heeft besloten tijdens zijn gevangenschap, zijn bi bliotheek ter kostelooze beschikking te stellen van alle belangstellenden. Het bestuur der Nederlandsche Juris- tenvereeniging heeft bekend gemaakt dat voor de algemeene vergadering, in Augustus 1887 te 's Gravenhage te houdenaan de orde zijn gesteld de navolgende onderwerpen I. Op welke wijze en met welke rechts gevolgen behoort een afzonderlijk zakelijk verband gevestigd te kunnen worden op te veld staande vruchten en op in het bezit des pandgevers blijvend vee en landbouwge reedschap? Praeadviseur mr. J. Bombach. II. Is het wenschelijk, ten bate der ar beiders dwangverzekering in te voeren, voor zoover betreft de gevolgen van ongelukken in de uitoefening van het bedrijf ondervon den? PraeadviseursProf. mr. H. B. Greven en mr. J. C. De Marez Oyens. III. Hoever moet de bevoegdheid, om het eigendomsrecht door politieverordeningen te beperken, zich uitstrekken? Praeadviseurs; mr. H. Jacobi en mr. J. L. De Leao Laguna. De wedstrijd te Hamburg heeft een aanvang genomen. Op den eersten dag werd de korte baan (1609 meter) afgelegd door Harald Hagen, den pas bekend geworden Zweedschen hardrijder, in 3.18} minuut; door den Frieschen rijder Kingma in 3.25} m.door den Hollandschen rijder Arie Van den Berg in 3.16} m.; door den Fries Veninga in 3.22 m. en door de Denen Groth en Lundblad in 3.46 en 4.4 minuut. Heden zal de beslissende rit plaats hebben. Prachtig winterweder begunstigde Zon dag de opening van de Nederlandsche Ijs baan aan den Bijswijkschen weg te 's Gra venhage. Te 2 uren kondigde de muziek met het „Wilhelmus" die opening aan; een talrijke menigte omringde de ijsvlakte, die er met haar wapperende vlaggen en wimpels wer kelijk aanlokkelijk uitzag. Werd de inrichting der baan terecht ge prezen, het ijs bleek van den dooi geleden te hebben. Wel heeft de vorst het de noodige hardheid hergeven, doch de oppervlakte is verre van spiegelglad en van de 525 meters waren nauwelijks een paar honderd meters goed berijdbaar. Met de centrifugaalpomp, die aan het einde der baan staat heeft men de ijsvlakte nog eens onder water gezet, zoodat ze nu zeer goed is geworden. De aangekondigde sledevaart bepaalde zich tot een tweetal arresledenelk met één paard bespannen, en 't bleek zeer raadzaam, dat men vooreerst de andere paarden op stal had gelaten, want op sommige punten kon het ijs de slede met één paard niet dragen. Evenwel, het publiek heeft nu met de inrichting kennis kunnen maken en deze kennismaking heeft voor den directeur, den heer Leon Antenne Jr, menige lofuiting doen hooren. De orde werd gehandhaafd door de po litie, bijgestaan door militairen op schaat sen die enkele overschrijders van den cor don, voor de agenteu onbereikbaar, verwij derden. Overigens werd de ijsvreugde eergisteren niet alleen op deze ijsbaan gesmaakt, maar op alle plaatsen waar gelegenheid was om de schaatsen aan te binden. Aan de Laan van Meerdervoort genoten de leden van de Haagsche IJsclub waar onder vele dames op hun keurige bijzon dere baan, die flink bezet was en waar ook de heer burgemeester aan 't ijsvermaak deelnam. Op de vijvers in 't Haagsche Bosch was 't een waar volksfeest. Honderden zwierden over de banendie goed voor den wind be schut zijn en duizenden wandelaars zagen hei opwekkend schouwspel aan. Ook H. M. de koningin bezocht, na een rijtoer door de stad het boscli en nam geruimen tijd het levendig tooneel op de vijvers in oogen- schouw. Over den tot dusver uitgestelden wed strijd te Slikkerveer zegt de Ned. Sport. o. a. Sinds H. M. de koningin het voornemen had te kennen gegevende wedstrijden met H. K. H. de kroonprinses te willen bijwonen, was men ijverig in de weer om H. M. een Harer waardige ontvangst voor te bereiden. Op de baan was voor H. M. expresselijk geplaatst een paviljoen rijk en sierlijk in gericht, geheel met glas gedekt, terwijl de firma Fop Smit Co. een harer fraaiste salon booten iu gereedheid had, om H. M. met gevolg te vervoeren. Bij de'landings plaats zou een flotille van 12 geheel met vlaggen getooide booten dier reederij gereed liggenten einde H. M. bij aankomst de noodige eer te bewijzen en met saluutschoten te begroeten. Tevens zouden sleden of arren gereed staan om H. M. en gevolg van de landingsplaats naar het paviljoen te ver voeren. Ook had de kunstrijder Carl Werner, door baron De Salis uitgenoodigd om te Amsterdam te komen, aan laatstgenoemde te kennen gegeven, ook te Slikkerveer proeven zijner sierlijke bewegingen te willen afleggen voor H. M. onze koningin. Verder was beslotende wedstrijden op dén dag te laten afloopen. Van wege den Nederlandschen schaat- senrijdersbond wordt medegedeelddat voor de hardrijderijen te Slikkerveer zich als hard rijders hebben aangemeld de heeren Hagen, Werner en Franklin uit Amerika, benevens een aantal Engelschen en de bekende bard rijders uit Groningen en Friesland. Als amateurs hebben zich tot deelneming aan gemeld de heeren Koestritz, Quillfeldt uit Drontheim, en Groth uit Kopenhagen. (N. E. Ct.) Uit de gemeente Ouddorp vertrokken in het afgeloopen jaar niet minder dan 109 personen naar Amerika. Als een bewijs van zeldzame tegen woordigheid van geest in een kind wordt aan de N. R. Ct. gemeld, dat, toen een knaapje van L. v. H. te Giesen-Nieuwkerk, in eene groote bijt van het ijs viel, een an der kind van ongeveer 7 jaar, dat er alleen bij was, plat op het ijs ging liggenen zijn kameraadje zoolang bij het hoofd boven wa ter hield, totdat er hulp kwam opdagen. Aan den schaatsenwedstrijd van stu denten op de 150 meter lange fraaie baan der Houlbaven te Amsterdam namen 20 rij ders deel uit AmsterdamUtrecht, Gronin gen en Delft. De rector magnificus prof. Place behoorde onder de bezoekers. De jury bestond uit de heeren Lamberts van Buren en Hoogerzijl uit Amsterdam, Pot uit Delft, Bosch uit Groningen, en Hooft Graafland uit Utrecht. De uitslag is aldus: leprijs, gouden me daille de heer Hesseliuk uit Groningen2e prijs, verguld zilveren medaille de heer Frima, mede van Groningen; 3e prijs, zilv. med. de heer Wartena, van Amsterdam. De korps-prijs werd door Groningen, de premie door Amsterdam behaald. De snelste rit maakte de heer Hesselink, die de 150 m. lange baan in 13} seconde aflegde. Woensdag 19 Januari zal de wedstrijd met ijsschuiten op de Gouwzee tusschen Monnikendam en Marken plaats grijpen. De vorige maal mislukte de voornemens door plotseling ingevallen dooi, doch nu laat het zich aanzien dat geen beletsel meer in den weg zal komen. Een drietal ijsschuiten uit andere plaatsen hebben zich nu reeds aangegeveDterwijl buitenlanders op verzoek bericht ontvingen van den toestand van het ijs op de Gouw zee, dat vertrouwbaar en ook voor schaat sen zeer goed berijdbaar is. Als een zeldzaamheid kan uit Eist worden gemeld dat binnen eenige jaren drie gebroeders met drie gezusteis, allen in die gemeente woonachtig, met elkander trouw den. Het laatste dezer huwelijken werd in de vorige week voltrokken. Te Hanelang woont een echtpaar, waarvan de man 89 en de vrouw 91 jaar oud is. Zij zijn 74 jaar getrouwd, en bei den genieten eene goede gezondheid. Door middel van inbraak is in den nacht van Woensdag jl. in de woning van Verhooren te Heerlerheide uit een kast 600 frank ontvreemdwelke hij dien dag voor een door hem verkochte koe en varken had ontvangen. UIllTKVII tCi: Door Z. M. is C. De Jong Mz. benoemd tot burgemeester der gemeente Hoogkarspel. Door Z. M. is aan J L. Van der Moer, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Februari 1887, eervol ontslag verleend als notaris te Haarlemmermeer. Door Z. M. is aan mr. E. Van Popta, te Gorinchemmet ingang van 1 Februari 1887, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als schoolopzteuer in liet arrond. Gorinchem. Door Z. M. zijn, met ingang van 1 April a. s., bevorderd: tot ingenieur van den waterstaat le kl. B. Hoogdnboom en J. Kluit, thans ingenieurs 2e kl.; tot ingenieur van den waterstaat 2e kl. E. B. Van Nes van Meerkerkthans ingenieur 8e kl.tot ingenieur van den waterstaat 3e kl. F. Doffegnies, thans adspirant-ingeuieur. Door Z. M. zijn de officieren v. gez. 2e kl. bij de zeemacht W. Blankhert en M. M. Jung, met ingang van 1 Februari aan staande, bevorderd tot off. v. gez. le kl. De arbeid ten behoeve van de water- verversching in deze gemeente is grootendeels moeten gestaakt worden wegens de strenge vorst. Baron Von Turckheim, minister-resi dent van Oostenrijkis in deze stad aan gekomen, ten einde er wederom eenigen tijd door te brengen. Hij is afgestapt aan het Hotel Paulez. De president van de eerste kamer jhr. Van Eysinga, gaf gisteren in het Hotel Panlez het eerste van de twee gastmaaltijden, welke hij den leden dier kamer aanbiedt. De ministers van buitenl. zaken en van justitie waren mede aan tafel genoodigd. Volgens het Weekblad van het Recht heeft het plan, om het reeds bij zijn op richting veroordeelde gebouw van den hoogen raad af te breken, en een groot gebouw te stichten, waarin, behalve het gerechtshof, alle rechtscollegiën in deze gemeente zouden worden vereenigd, in diervoege, dat men daarbij rekening zou houden én met de be langen van de magistratuur èn met die der balie, èn met die van het publiek, reeds een onderwerp van ernstig onderzoek uit gemaakt in een algemeene vergadering van den hoogen raad. Het opperste rechtscollege heeft ook het groote belang erkend, dat in Den Haag een gebouw verrees, waarin de verschillende rechtscollegiën gelijkelijk konden zitting heb ben. Het plan zou zijn opgemaakt door 's rijks bouwmeester, den heer C. H. Peters. Is het Weekblad goed ingelicht, dan wenscht de bouwmeester den voorgevel van het nieuwe gebouw te stellen op het Bin nenhof, ter plaatse waar vroeger de hooge raad was gevestigd. BürrËNLAi\D8CHËBËRI0HïEiN BELGIË. Stanley is uit Londen vertrokken en reeds te Brussel aangekomenten einde véér zijn vertrek naar Afrika afscheid te nemen van koning Leopold. Dezer dagen zal de reiziger naar Caïro vertrekkenwaar hij zijn opwachting zal maken bij den Khedive en met de reizigers Schweinfurth en Junker het plan zal ontwerpen voorjjzijne expeditie tot bevrijding van Emin Bey. De berichten uit Charleroi luiden beter. De werkstaking is aan het afnemen in plaats van aan het toenemen. De koning ontving gisteren het comité voor het spoorwegplan BrusselMentz iu audiëntie. Uit het antwoord van Z. M. bleek, dat er weinig of geen hoop bestaat dat dit door Noord-Duitschland bestreden plan verwezenlijkt zal worden. (1). v. Z. en 's Or.) E»(lüLAtll. Door de Theems-jachtclub is besloten het vijftigjarig jubileum van koningin Vic toria te vieren door een internationalen zeil wedstrijd op den Atlantischen Oceaanom een prijs van 1000 p. st. De dag en de voorwaarden zullen nader bekend gemaakt worden. De uitzettingen op de goederen te Glenbeigh, wegens wanbetaling van de pachters, werden Donderdag en Vrijdag voortgezet. De van de goederen verdreven boeren en hunne gezinnen kampeeren in 't open veld. De politie heeft het kwaad te verantwoorden legen het volk. Gloeiend ge maakte aardkluiten werden de agenten tegen bet hoofd geslingerd. Zij boden intusschen dapper weerstand en het gelukte hun 26 weerspannige boeren geboeid naar de ge vangenis te Tralee te leiden. De Economist maakt een statistiek open baar, waaruit blijkt, dat de pachters wer kelijk niet in staat zijn om le betalen Aan de Times wordt uit Weenen ge meld dat het zeker is dat de betrekkingen tusschen Busland en Oostenrijk verbeterd zijn. De Bussische regeering heeft dezer dagen opnieuw verklaard, dat zij niet voor nemens is Bulgarije te doen bezetten, zon der nochtans bare andere eischen ten op zichte van het vorstendom te laten varen. De Standard verneemt uit Weenen, dat de minister van oorlog veertigduizend paarden voor de cavalerie, de artillerie en de genie besteld heeft. Men verwacht dat de uitvoer van paarden verboden zal wor den. Den leu Maart zullen een half mil- lioen Mannhcher geweren gereed komen voor welke twintig millioen patronen in het tuighuis te Weenen gereed liggen. De Times bericht uit Weenen, dat berichten uit Sofia melden, dat de na den terugkeer der Bulgaarsche deputatie bijeen te roepen Sobranje Aleko-pacha tot prins- regent benoemen zal. De Porte is voorne mens eene nota naar Sofia te zenden en de regenten tot aftreden te sommeeren, omdat zij zichzelf benoemd hebben en dit in strijd met de constitutie is. Duitschland, Bus- land en Frankrijk zullen deze nieuwe nota der Porte ondersteunen. De Daily News meldt uit St. Peters- burg, dat de regeering te Stockholm eene groote hoeveelheid ontplofbare projectielen besteld heeft en de fabriek Kungeholm aan de bestelling dag en nacht doorwerkt. Volgens een bericht in de Standard zou de Bussische regeering voornemens zijn de vrijhavens aan den noordelijken Stillen Oceaanwaaronder ook Vladivostockte sluiten. FRANKRIJK. De minister Goblet heeft in de gisteren gehouden zitting van de kamer van afge vaardigden een wetsontwerp ingediend tot afschaffing van zeker aantal onder-prefecturen. De kamer nam daarop het hoofdstuk be treffende het fonds voor geheime uitgaven in behandeling. Met 273 tegen 220 stemmen werd een amendement verworpenstrekkende tot benoeming eener commissie van toezicht op het gebruik dat van dit fonds wordt ge maakt en tot vermindering daarvan met 700,000 frs. Het door de regeering aan gevraagd krediet van 2 millioen werd ver volgens onveranderd goedgekeurd. Het Petit Journal, het meest ver spreide blad in Frankrijk, schrijft over de rede van den heer Von Bismarck het volgende: „Wij zijn gewaarschuwd. Vorst Von Bis marck heeft reeds in 1875 gezegd: „Wij zullen u dwingenom het eerste schot te doen." Er is eene eigenaardige soort van uitdaging, door welke men zijn vijand laat doen, wat men zelf niet wil doen, en zoo het ongelijk op de tegenpartij overbrengt. Vorst Von Bismarck is een meester in deze taktiek. Aan ons is het, niet wederom in den val te loopen. Iedere onnoodige agi tatie, iedere onvoorzichtige declamatie, iedere onvruchtbare bedreiging zou der Duitsche regeering gelegen komen, wanneer zij het weder voor noodig hield, de oude, bloedige slagvelden op te zoeken. Wij, die oprechte- lijk den vrede wenschen, zullen de lasterin gen der Duitsche pers niet afkeuren en niet eens herhalen, dat het oorlogsgevaar slechts gevoed wordt door de overwegende hegemo nie van het Duitsche rijk. Wij zullen er ons mede vergenoegen, dat wij sterk zijn, en wij zullen ons nog meer versterken, on wankelbaar blijven in onze rustige waardig heid, en geen aanleiding of voorwendsel geven aan hen, die wellicht slechts eene fout onzerzijds afwachten, om ons, onder betuigingen van hunne vredelievende gezind heid, den handschoen toe te werpen. De vrede zal dus niet worden verstoord, omdat niemand het wagen zal, ons zonder oorzaak aan te vallen, en omdat wij aan alle ophit singen, hetzij die van buiten of van binnen komenweerstand zullen bieden." De weduwe van dr. Ulysaus Trelat, die den 13den dezer in den ouderdom van 84 jaren is overleden, heeft bijna haar ge- heele vermogen van twee millioen aan het gemeentebestuur van Parijs vermaakt. Tot dusver hebben de feesten en too- neelvoorstellingen te Parijs ten behoeve der slachtoffers van den watersnood eene bate afgeworpen van 112,000 fr. Hiervan alleen de voorstelling van „la Patrie" 77,000 fr. Te Brest werden door het springen van den ketel eener torpedoboot elf man gewond. De boot werd naar de haven ge sleept.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2