NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. e L e Courant x e r s c ii ij n t d a e 1 ijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Woensdag 19 Januari 1887. M*0. 15. AÜVERTENTIERJ: Uitgevers: Gebroeders Muré. Rostelooze Vaccinatie. BINNENLANDSCHE BEKICHTEN. DE BREID EENS EERLOOZEN. Voor Leiden, per 3 maanden Franco door hel geheele rijk, per 3 maanden Prijs per Nummer 10 ('ent. 1.25. 1.00. Van 6 regels0.90. Elke regel meer0.15. (iroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Schcepuiakerssteeg 6. 200e Jaargang. Stads-Berichten. NATIONALE MILITIE. KENNISCEVm:. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN i Gelet op art. 26 der Wet van den I9en Augustus 1861, betrekkelijk de Nationale Militie (Staatsblad no. 72), Brengen ter algemeene kennis dat het register van inschrijvingen dealphabetische naamlijst der in 1886 voor de Natioale Militie inge schrevenen van den 198n tot en met den 29gt€D Januari ek. ter Gemeente-Secretarie voor elk ter lezing worden nedergelegd dat bezwaar tegen register en lijst, binnen den tijd der nederleggingkan worden ingebracht aan den Commissaris des Konings in deze provincie, schrif telijk, op ongezegeld papier, bij den Burgemeester in te leveren. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Weihouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 18 Januari 1887. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente LEIDEN brengen ter kennis van belang hebbenden, dat gelegenheid bestaat lot koste- looze vaccinatie en revacclnatle voor onvermogenden in het lokaal der Stads-Waag op eiken Woensdag, des namiddags te een ■ur. Burgemeester en Weihouders voornoemd, DE KANTERliurgemeesler. E. KIST. Secretaris. Leiden, 14 Mei 1886. STADSNIEUW». Door Z. M. is dr. H. Treub, boog- leeraar aan de rijks-universiteit, te Leiden, benoemd tot lid der commissie, die, met ingang van 1 Augustus 1886, gedurende een jaar te Leiden belast is met het afnemen van de practische examens van arts en tand meester, vermeld in de artt. 2 en 8 der wet van 25 December 1878 Staatsblad N°. 222). In bet Vaderland komt het volgende bericht voor, dat door andere bladen ook iB overgenomen fin de vergadering van hoofdingelanden van Rijnland is tot len candidaat voor de betrekking van dijkgraaf gesteld mr. C. Cock, thans hoogheemraad". We kunnen dit bericht als volkomen onwaar tegenspreken. De bovenbedoelde vergadering moet zelfs nog plaats hebben. Wel heeft eene officieose bijeenkomst plaats gehad, die echter het door het Vaderland genoemde gevolg volstrekt niet heeft gehad. Op de Oude Vest is door de buren van den heer F. L. Feenstra en echtgenoote, die vódr 60 jaren in het huwelijk traden, ten bewijze van deelneming in dat huwlijks- feest o. a. de driekleur uitgestoken. Heden werden de banen, vanwege de Studenten-IJsclub op het Galgewater ingericht, geopend. Door eene schutting voor het pu bliek van het overige ijs afgesloten zijn de banen, van uitmuntend ijs, toch voor ieder zichtbaar en behalve van Rijnzicht ook van het omliggende ijs door een ingang toegan kelijk. In het midden der baan liggen de banen voor de hardrijderij die a. s. Vrijdag zal gehouden worden en die daarom ook nog voor de leden ontoegankelijk zijn. Hier en daar waait de driekleur en na 2 uur voerde een goed muziekcorps van het 4de regiment een flink programma uit. Behalve door het bestuur der ijsclnb zou de orde kunnen hersteld worden door de Leidsche en Oegstgeester politieagenten die per schaats de booswichten zouden nazitten. De orde werd echter niet in 't minst ver stoord, zoodat dc politiedienaren zich den tijd konden dooden met, als eenden in een komlangs de omheining te rijden. Be gunstigd door het schoonste weder bewogen zich op het Galgewater duizende dames en heeren, gepaard en ongepaard, over de gladde baan, waar zich ook hoewel met een ander doel Haagsche Saar met helpster, een harmonicaspeler en andere virtuozen ophielden. Alles te zamen bood een alleraardigst schouwspel aan en de lief hebbers konden hun hart ophalen aan het zien van heel wat uitmuntend en sierlijk rijden. Ons bericht van gisteravond onder de laatste berichten opgenomen als zou een jongentje uit de Van der Werfstraat, zekere S., verdronken zijn blijkt helaas maar al te gegrond. Gisteravond is in het water van de Bo termarkt in eene bijt nl. een jongen gevallen die van het ijs op den wal wilde stappen. Hij is er spoedig weêr uitgehaald. Dezen morgen dronk een ongeveer vijfjarig meisje buiten de Heerenpoort in een onbewaakt oogenblik uit een ketel kokende koffiewaardoor het kind inwendig zulke brandwonden bekwam dat het hoewel geneeskundige hulp spoedig werd ingeroe pen eenige uren daarna overleed. De Nederlandsche Entomologische ver- eeniging hield Zondag onder het voorzitter schap van dr. A. W. M. Van Hasselt hare jaarlijksche wintervergadering te Leiden. De opkomst der leden was talrijk en sommigen zelfs uit zeer verwijderde plaatsen hadden zich getroost, daartoe eene min aangename reis in dit strenge winterseizoen te doen. Behalve door den voorzitter, werden on derscheiden wetenschappelijke voordrachten gehouden en belangrijke mededeelingen op het gebied der insectenkunde gedaan door de heeren P. C. T. Snellen, J. R. H. Neer voort van de Poll, mr. A. J. F. Fokker, mr. A. F. A. Leesberg, jhr. dr. E. Everts, dr. H. Bos en dr. H. J. Veth. Door een vriendschappelijken maaltijd werd de bijeen komst besloten. Aan dr. W. Pleyte, conservator aan 's rijko museum van oudheden te Leiden, viel de ouderscheiding te beurtbenoemd te worden tot correspondeerend lid van de Koninklijke Academie van Wetenschappen te Turijn. Men deelt aan de N. R. Ci. mede: Er schijnt verschil van opvatting te bestaan omtrent den naam van den Leidschen hoog leeraar, die MaaDdag 11. bij de jaarlijksche zitting van de Academie van Wetenschappen te St. Petersburg tot haar correspondeerend lid werd benoemd. Terwijl toch enkele bladen den heer De Goeje vermelden, gewagen andere van den heer Huet. Volgens de uitvoerige verslagen in de beide voornaamste Petersburgsche dagbladen (No- Kosti en Nowojo Wremja) van 11 dezer, komt onder de nieuwbenoemden slechts één Neder- landsch geleerde voor, en wei bij de histo- risch-philologische afdeeling de heer De Goeje, professor in de Arabische taal bij de uni versiteit te Leiden. In den boek- en muziekhandel van den heer J. W. Wierda alhier verscheen heden een net uitgevoerde herdruk van de van ourls bekende „Meditatio Seria super Tabacatione pipali, rejecta nasali, enz." Vroeger pleegde op bijna iedere studenten kamer deze Meditatio Seria tegen den wand gehecht te zijn boven of onder pijpenrek en rookattributen. Liefhebbers van het rooken, hartstochte lijke minnaars van een aartsvaderlijke goud- sche pijp bij een glas warme bisschop zullen zeker niet nalaten dit vermakelijk Latijn van Petr. Burmannus tot lezen en her lezen tegen den wand te hangen. Verdere inlichtingen geeft de achterstaande adver tentie. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1809) van Edgar Poe. Een tot hiertoe onbekend werk van Liszt, de groote Mis die hij voor keizer Maximiliaan van Mexico schreef, zal te Rome worden uitgevoerd op een concert, dat de prinses Wittgenstein aan Liszts na gedachtenis wil wijden. Sarasate heeft gecomponeerd „Mui- neira" „thème montagnard varid", Rimsky- Korsakoff een concert voor piano. In het h6tel Drouot heeft een be langrijke verkooping van autografen plaats gehad. Zonderling genoeg bracht een brief van Paul Bert slechts 10 frs. op. Negen brieven van Karei X werden voor 550 frs. verkocht. Men heeft 1000 frs. be taald voor 19 brieven van Mme. Rdcamier en 102 frs. voor een schrijven van Meyer beer aan Scribe, waarin de eerste zich be klaagt dat Scribe hem per deurwaarder de twee eerste bedrijven van „l'Africaine" heeft doen opeischen. Brieven van Mme. De Staël, 36 in getal, brachten 1500 frs. op. De nestor der Oostenrijksche schilders, de bekende Friedrich Amerling is overleden. Amerling werd in 1803 geboren. Hij was de zoon van een werkman en werd onder leiding van de schilders Laurence en Vernet een bekend portretschilder. De minister van financiën maakt be kend dat bet saldo van 's rijks schatkist op FEUILLETON. 102.) „Ja Dora, hij is edel en grootmoedig, maar juist niet goed, anders ware hij nooit in dit huis gekomen, om zijn geld weg te werpen en mij, de gevallene, tot zijne vrouw te kiezen, maar juist zoo, als hij is, bemin ik George Fuller, en ik zal trachten zoo vol toewijding voor hem te wezen, als mijn ka rakter dit toelaat," was Nita's lichtvaardig antwoord. „Gij doet u zelve onrecht, Nita. Zoodra gij niet meer onder den invloed staat van znlk een slecht mensch als Carlos, zal uw beter ik de zegepraal behalen en de liefde zal u als van zelve op het pad der deugd voeren. Nu ik meer tot kalmte ben geko men, moet gij mij uitleggen, welke plannen gij voor onze vlucht gemaakt hebt." Nita deelde baar het plan zoo kort en duidelijk mogelijk mede, en voegde er wei felend en met weerzin hij: f Maar het is noodig, dat gij u ziek hondt, Dora. Carlos bezoekt deze kamer sedert meer dan vroeger, en en als hij bij u geene keuteekenen van zwakheid, van ziekte bemerkt, zal hij zal hij mij wantrouwen en mij de gelegenheid ontnemen om u te bevrijden, als het juiste oogenblik daar is. Gij zijt zoo bleek als eene doode, maar nog andere voorteekenen zijn noodig, om hem op een dwaalspoor te brengen." Terwijl Dora naar dit betoog luisterde, dat Nita haar met eene zachtbewogen stem in het oor fluisterde, was het alsof eene ijskoude rilling haar door de leden liep. „Nu begrijp ik," zeide zij geheel terneer geslagen, „in welk opzicht gij het met Car los uiet eens kondet wordeu. Hij eischt mijD ongelukkig, verwoest leven, en om mij te redden, en u tegelijkertijd aan zijne wraak te onttrekken, wilt gij met mij vluchtenI O, Nita, welk een verschrikkelijk geheim! Voor hoe slecht ik hem ook hield, toch had ik hem hiervoor niet in staat geacht." vHij is tot alles in staat," antwoordde Nita somber. „Hij heeft u eenige van zijn misdaden medegedeeld, en daarom is hij zoo bang voor u, dat hij zich nergens veilig waant, zoolang gij nog ademhaalt. Ik ken u beter, Dora, en weet dat gij liever zoudt sterven, dan aan de wereld zoudt verraden, dat gij in een oogenblik van onbedachtzaam heid de echtgenoote van een man werd voor wien de galg reeds in gereedheid wordt gebracht." „Stil, stil," riep Dora, bijna koorts achtig nit. „Uwe woorden zijn te verschrik kelijk. „Hij kan zeker zijn, dat ik nooit eene aanklacht tegen hem zal indienen, en hoor ik ooit, dat hij in handen van het ge recht is gevallen, dan zou ik liever naar het einde der wereld trekken, dan genoodzaakt zijn, tegen hem te getuigen." „In deze moeielijkheid zult gij nooit ko men, want eene vrouw heeft het recht, om elk getuigenis tegen haar echtgenoot te wei geren. Nu weet gij het ergste, Dora, en gij zult inzien, dat gij uwe rol in dit drama goed moet spelen. Als gij de deur hoort opendoen, moet gij u op het bed werpen, en u afgemat en bewegingloos houden, zoo wel tegenover Carlos als de negerin want hij zal niet nalaten, haar uit te vragen." „Als hij niet meer uit Dina krijgt dan ik, zal hij er niet veel wijzer door worden, maar ik zal uwe bevelen stipt opvolgen." „Lang zal dit bedrog niet duren. Over drie dagen zal ik 's avonds met een pak kleederen bij u komen, waardoor gij in staat zult zijn, als een der dienstboden dit huis te verlaten. George heeft zich een sleutel van de voordeur verschaft, die altijd om tien uur gesloten wordt. De bijzondere in gang is achter aan het huis, waardoor de gasten des nachts worden binnengelaten. Ik hoop, dat wij op onzen weg geen onzer gasten zullen ontmoeten en zoodra wij bui ten het huis zijnzijn wij geredwant binnen weinige minuten hebben wij het rij tuig bereikt, dat op ons wacht." Nita stond op om zich te verwijderen. „Maar op welke wijze verkrijg ik het noo- dige geld? Ik bezit geen cent, en ik zou mijnheer Fuller niet gaarne dit nog willen vragen," zeide Dora haastig. „Ik heb uw ring met juweelen, mijn kind. Carlos heeft mij dien geleend en daar het uw rechtmatig eigendom is, zal ik u dien geven. Als gij te Cincinnati zijt kunt gij hem duur verkoopen. De overtocht per stoomboot zal voor u betaald worden, en ik kan n nog wel eenige dollars geven voor het geval, dat gij die noodig hebt, vddr gij bij mevrouw Hart aankomt." Dora bedankte haar en ku9te haar voor de eerste keer, sedert zij elkander kenden. [iVordl vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1