BINNENUNDSCHE BERICHTEN. n.** wc w w» w «ns HF» «2 c» -wlj r^a nr» Gisteravond is met het schaatsenrijden op het water langs het Utrechtscheveer een jongen door het ijs gezakt en met veel moeite gered. Hedenmiddag is op het Galgewater een heer met zijne dame door liet. ijs gezakt zon der blijvende nadeeligegevolgen waarschijnlijk. Een jongen viel schaatsenrijdende tegen het ijs en brak zijn arm. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1818) van J. Van Vloten. Nedcrlandsclie Maatschappij tot be vordering van Nijverheid. Zaterdagavond te 7 uur werd in het Nats- gebouw eene ledenvergadering gehouden door het departement Leiden der Nederlandscbe maatschappij tot bevordering van Nijverheid. Nadat door den heer Willem F. Verhej Van Wijk verslag van de algemeene vergadering te Haarlem was gegevenwerd een huishoudelijk reglement ingediend en werden door het be stuur mededeelingen gedaan omtrent eene voorgenomen excursie naar eene fabriek in de buurt, in casu de zilverfabriek van Van Kempen. In de plaats van de heeren C. J. Leembruggen en P. T. C. Driessen werden tot bestuursleden gekozen de heeren W. C. Jeltes en Karei Van Wensen. Hierna nam de heer K. Sluyterman, uit Haarlemhet woord voor zijne voordracht over ,tSmaak en wansmaak in onze woon kamers". De weinige smaak en de sterk ont wikkelde wansmaak bij het inrichten van vertrekken van allerlei bestemming had spreker stof te over geleverd voor deze voordracht. Om de uitgebreidheid van de stof zou hij echter alleen bandelen over de inrichting van onze woonkamers. Heel veel smaak had spreker bij die inrichting op zijn weg niet gevonden en wie gewoon is met oplettend heid om zich heen te zien zal met hem eens ziju dat op stijl, kleurenharmonie en gepaste inrichting onzer vertrekken al zeer weinig gelet wordt. Voor een groot deel is dat wel te wijten aan het feit dat de meeste wonin gen huurhuizen zijn waaraan door den huur der geen ingrijpende veranderingen (in casu verbeteringen) aangebracht mogen worden, maar toch blijft het voor den huurder mo gelijk meer nauwlettend toe te zien bij het aanbrengen vau bekleediug en versiering voor zoover dat tot zijne verplichting behoort. Evenzoo valt nog veel verbetering aan te brengen bij het aanschaffen van meubelen en kleiuere voorwerpen tot versiering. Al is in dat alles de stijl niet zoo streng volge houden en dit is ook niet meer mogelijk bij de veranderde eischen van comfort in onze dagen toch kannen verschillende stijlen door vaardige hand en smaak zoó worden te zamen gebracht dat het geheel ons oog aangenaam aandoet en rust geeft. Een zeer groote fout mag 't ook wel ge noemd worden dat zeer vele kamerbeklee- dingen, menbelen en sieraden in bouw en kleur te weiuig het karakter dragen van het gebruik dat er van gemaakt moet wor den. Zoo dient b. v. eene bevloering het idéé te geven van een plat vlak, dat men met gerustheid betreedt; worden nu op dat vlak voorstellingen en relief aangebracht dan geeft dat aan ons oog iets onrustigs. Het best zijn eenvoudige kleedeu met vlakke fi guren rechtetegen den wand doodloopeude strepen zijn zeker minder aangenaam voor 't oog dan een kleed dat door een rondloo penden rand als tot een afgewerkt geheel is gemaakt. Oostersche kleedjes zijn om patroon en deugdelijkheid zeer aau te bevelen. Is de vloer onbekleed dan is hout het aange wezen materiaal en is dit geverfd dan ver dient eene donkere kleur de voorkeur aange zien het ons den indruk dient te geven van steen. Plafonds zijn ten onzent gewoonlijk al zeer makeloos. Gewoonlijk wordt niet alleen het aanbrengen maar tevens de keuze der aan te brengen ornamententegen de tóch reeds zoo smakelooze witte zoldering, een voudig aan den stucadoor overgelaten en dat diens smaak op dat gebied gewoonlijk veel te weuschen overlaat, daarvan zijn de aller zotste voorstellingen van die ornamenten op onze plafonds even zoovele stille getuigen. En reeds is de groote witte kalkvlek die we boven ons hoofd zien en waar plotseling alle kleuren van de overige kamerbekleedselen op houden ongemeen smakeloos. Een houten plafond met vakken is wél zoo rustig en smaakvol. Zolderingen met papier be plakt zijn eveneens gewoonlijk zeer smake loos. Evenwel zou wauneer dat niet te vermijden was een geleidelijke overgang in kleuren van behangsel tot plafond zeer zijn aan te bevelen. Kroonlijsten zijn als over gangen veel flinker dan eenvoudige plinten. Wat het behangsel betreftnoemde spreker het gelukkig dat de tijden van wansmaak op dat gebied eenigszins voorbij zijn. Hoe vaak zagen we vroeger eene kamer behangen met papier waarop voorstellingen waren aan gebracht als jachtenbuitenpartijenmuziek- tempeltjes. Nu kwam uit den aard der zaak in eene met zulk papier behangen kamer 3 400 maal zoo'11 zelfde jacht voor wat aan de omgeving iets machinaals en stijfs gaf. E11 wat de stookplaatsen betreft noemt spreker een houten schoorsteenmantel die ons door eene gemarmerde verflaag moet doen denken dat het werkelijk marmer iseen tegenover de kunst ongeoorloofd zelfbedrog. De schoorsteenboezem is meestal met eene laag witkalk bedekt zoodat we, tusschen het schoonste behangsel vaak, eene groote witte kalk vlak zien. liet best om dien boezem to bedekken zou zijn een spiegel met donkerhouten (geen vergulden) eenvou digen land die den boezem volkomen bedekt. Eene deur verbreekt gewoonlijk de symmetrie in eene kamer. Ze moet daarom maar zoo donker mogelijk gekleurd zijn. Gaat zij naar buiten open dan is eene portière een zeer passend bekleedsel. Eene porte-brisée kan óf met portieres, óf met Japansche teekeningen met weinig perspectief worden bekleed. Voor ramen maakt wanneer men het van buiten inzien beletten wil gekleurd glas in eene losse omlijsting, tot op een halve meter hoogte bv., een goed effect ten opzichte van de tinten in het vertrek. Lambrizeeringen zijn in kamers nuttig en vooral waar paneelen ziju aangebracht, zeer fraai. Hoewel behangselpapieren tegenwoor dig veel beter van patroon en kleur zijn dan vroeger toen trouwens voor hen die 't betalen konden fluweel en goudleer meer bij de hand was komt nog te veel be hangsel met stijve patronen en lange recht opstaande strepen voor. De rand om het behangsel is gewoonlijk veel te smal en dient bijna alleen tot het bedekken van ongelijk heden bij het afknippen van het papier. Hoe slecht zeer vaak de bekleeding van stoelen en andere meubelenwat kleur en patroon betreft, bij overgordijnen of vloer kleed past zal ieder weten. Ook kleinere voorwerpen ziju, vooral tegenwoordig, zeer onjuist van stijlterwijl hun vorm alles uitdrukt behalve wat hij uitdrukken moest. Zoo vinden we bij voorbeeld een olifant die een klok draagt; denk u lezer een oerwoud met olifanten die klokken op hunne ruggen torsen; denk u eene bronzen ne gerin op wier eene borst een wijzerplaat is afgebeeld zocdat 't geheel tot uurwerk dient; deuk u strijdbijlen waarop thermometers zijn aangebracht, opgevouwen Figaro's (van steen ul.) die voor aschbakjes moeten dienen, enz. enz. En wanneer ge u dat alles hebt ingedacht dan zult ge 't met spreker eeus zijn dat al die wanstaltigheden volstrekt niet het karak ter dragen van wat ze moeten voorstellen. Voor wie over eene goede en smaakvolle versiering en inrichting van woonkamers meer willen weten hebben de heeren Kan, Dee, Vosmaer e. a. nuttige boekjes in't licht gezonden. Toen spreker zijne voordracht, die belangrijk van onderwerp, maar lang niet volledig genoeg was, had geëindigd, bedankte de voorzitter, de heer Leembruggen hem uit naam van de aanwezigen. Gelukkig, zei praeses, in de tijd voorbij dat een groot staatsman zei ykunst is geen regeeringszaak". Dat is ze wel degelijk. De heer Leembruggen hoopte dat de heer Sluyterman nog vaak den lust mocht gevoelen in Leiden als spreker op te treden. Men spreekt by Japansche teekeningen steeds van gebrek aan perspectief. Evenwel kent men in Japan wel degelijk de wetten er van en legt men er zich op toe. Zelfs zijn er boekjes over perspectief door Japan ners geschreven en uitgegeven. De gemeenteraad vau Gouda besloot Vrijdag de jaarwedde der onderwijzers aau de stadsmuziekschool opnieuw te regelen eu stelde de vaste bezoldiging op f 800 's jaars waarvoor 20 uren in de week les zal moeten worden gegeven. Voor den tegenwoordigen onderwijzer in de zangklasse wordt eene uit zondering gemaakt; deze heelt slechts 16 uren les te geven. De directie van de Academie der H. Cecilia, de voornaamste muziekinstelling te Romeheeft beslotende brieven van Rossini uit te geven. De minister Heemskerk heeft Zaterdag met den referendaris jhr. mr. De Stuers Haarlem bezocht om de rijksarchieven te bezichtigenbegeleid en voorgelicht door den commissaris des koniugs en den rijks archivaris Gonnet. Eduard Von Bauernfeld heeft te Weenen zijn 85en verjaardag gevierd. De uitspraak der jury voor de konink lijke subsidies voor schilderkunst zal in de helft van de volgende week bekend worden gemaakt. Ook den lieer F. C. Tromp, oud-zee officier, oud-wethouder van Amsterdammoet de portefeuille van marine zijn aangeboden. Naar de N. Rolt. Crt. verneemt heeft j de minister van waterstaat enz. het perso- j neel bij den aanleg van staatsspoorwegen aangeschrevendat zijwier diensten niet meer gevorderd worden, in den loop van dit jaar eervol zullen worden ontslagen. Bij den geneeskundigen dienst der Kon. Ned. Marine wordt tegen 1 April een groote promotie verwacht. Naar het Vaderland verneemt is de luit.-kol. H. K. F. Van Teijn benoemd tol kolonel en tot opperbevelhebber der troepen en waarnemend gouverneur van Atjeh en Onderlioorigheden. In de hoogere rangen van het wapen der artillerie worden belangrijke mutalien te gemoet gezien. {D. v. Z.-1J. en Gr.) H. M. de koningin deed Zaterdagoch tend een rijtoer in een open rijtuig. Van wege den Nederlandschen Schaat- seurijdersbond wordt medegedeelddat de hardrijderijen te Slikkerveer zijn vastgesteld op Woensdag en Donderdag 19 en 20 Januari a. 8., na afloop van den wedstrijd te Hamburg, van welken verschillende hard en sctioonrijders herwaarts komen. De wed strijd te Hamburg heeft heden plaats. Eeuwen geleden stond te Katwijk aan Zee aan het strand: het Huis ter Britien, dat evenwel door het geweld der zee werd verzwolgen, maar waarvan de overblijfselen later nog bij buitengewone eb of laag water zichtbaar waren, wanneer dan ook steeds duizenden Leidenaars op het gerucht zich daarheen begaven, ten einde dat overblijfsel uit de vroegere versterkingskunst te bezich tigen. In het laatst der vorige eeuw stond in den vroegen morgen van een zomerschen dag de korenmolenaar C. op het plat van zijn molen aan de Morschpoort te Leiden, waar thans de infanterie-kazerne staat en meende uit weer en wind te kunnen verwachten, dat er een builengewone eb te Katwijk aan Zee zou komen, En in die meening deelde hij aan ziju knechts, in den molen werkzaam, mede: „het Huis ter Britten is te zien." Hoogstwaarschijnlijk verbreidden de knechts, stadwaarts gaande, dat gerucht, zoodat toen de korenmolenaar op den middag zich huiten zijne molen begaf, hem in 'toog viel, hoe veel Leidenaars de Morschpoort uittogen, den weg naar Katwijk inslaande. Op zijn vraag aan eenige voorbijgangers: wat er te doen was? kreeg hij tot antwoord: dat het Huis ter Britten te zien was. Eu wat deed hij nu? Hij zeide: „dan zal het toch waar zijn" en trok zijn Zondagspak aan en ging op weg, en spoedig Katwijkscke vischvrouwen ontmoetende vroeg hij„of het Huis ter Britten te zien was" en kreeg een toestem mend antwoord. Natuurlijk, want Katwijk trok voordeel van de talrijke bezoekers, dat was al honderd malen gebleken. Zoo volgde de een den ander en ook de korenmolenaar kwam aan zeemaar zag niets. (1). v. Z.-K. en Gr.) De rechtbank te Haarlem heeft den gewezen matroos, die te Purmerend bij den rijks-ontvanger Prins heeft getiacbt te stelen, veroordeeld tot 15 maanden gevangenis. Door eene gas-lekkage in een huis op de Hemouykade te Amsterdam werden een dienstmeisje en drie kinderen bedwelmddie in eene kamer der bovenverdieping sliepen, waar het lek in de gasleiding ontstond. De kinderen werdenevenals het meisjebe wusteloos overgedragen en kwamen omstreeks 12 uren, door de hulp van een geneesheer en de zorgvuldige verpleging van de buren, bij wie zij binnengebracht waren, weder tot bewustzijn. De heer des huizes en zijne vrouw, wier slaapkamer verder van de lekkende pijp was gelegen, hadden geen nadeel ondervonden. Ten huize van den koffiehuishouder Jan Van Wezel Az. teHengeloo, tegenover het station van den S. S., had Vrijdagnacht een brutale diefstal plaats. De dief of de dieven (waarschijnlijk zijn het er twee ge weest) hebben zich door opschuiving van een der aan de zuidzijde der woniug aan wezige ramen toegang tot de gelagkamer weten te verschaffen waar zij het licht schijnen ontstoken te hebben. Met behulp van valsche sleutels hebben ze de geldlade van het buffet geplunderd en daaruit circa f 60 aan zilveren munt ontvreemdde nikkelmunt tot zelfs de kleinste werd ge stolen, daarentegen de Ned. 2) en I et. stukken onaangeroerd gelaten. Ten slotte schijnen zij zioh vergast te hebben aan koud vleesch, de overblijfselen althans lagen op de tafel in de gelagkamer. De secretaire en de linnenkasten waren opengebroken doch daarin schijnt niets van de gading der dieven le zijn geweest. De politie was hedenochtend 6 uur reeds druk in de weer de daders op te sporen, doch tot dusver heeft dit niet mogen gelukken. C.) Gedeputeerde Staten van Friesland hebben tot sluiting van alle zeesluizen be sloten. Blijft het nu vriezendan zullen spoedig wel alle vaarten in de provincie bereden kunnen worden. Onlangs is in de buurtschap Kilder (gemeente Bergh), in een akkermaalbosch van jhr. G. A. Van Nispen, door een ar beider een aarden kruik opgedolven, waarin éen gouden en 79 zilveren zeer oude munt stukken. 's KKlVENHAdK Door Z. M. zijn benoemd: tot burgemees ter van Helden: J. H. Janssen; van Oef feit: H. Geurts; van Heerde: A. F. H.Van Troostenburg de Bruynvan Cothen en van Langbroek: W. A. Van Beeck Calkoen; en van Strijen: jhr. L. J. Van Heilmann van Stoutenburg. Door Z. M. zijn, met ingang van 1 Maart 1887, benoemd tot vice-president der arrond.-rechtbank te Amsterdam, mr. J. Van Eik Jz., thans rechter in dat college; tot rechter in de arrond.-rechtbank te Amster dammr. G. W. baron Van Imhoff, thans rechter in de arrond.-rechtbank te Winscho ten; mr. A. Heemskerk, laatstelijk rechter in de arrond.-rechtbank te Zierikzee; mr. J. J. Ermerins, thans kantonrechter te Zalt- bommeimr. A. Greebe, thans kantonrechter te Heerenveen; tot subst.-officier van justi tie bij de arrond.-rechtbank te Amsterdam, mr. A. M. Pleyte, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrond. Heerenveen, ter standplaats Heerenveentot subst.-griffier bij de arrond.- rechtbank te Amsterdam, mr. P. J. J. Ras, advocaat aldaar, tevens beëedigd klerk ter griffie van gemelde rechtbank, en mr. P. Coninck Westenberg, advocaat en procureur te Zwolle, tevens beëedigd klerk ter griffie van de arrond.-rechtbank aldaar. Door Z. M. is, met ingang van I Februari 1887, benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Warffum: P. H. Kisjes, aldaar. De kapitein-luit. ter zee H. G. Hil- debrandt en de off. van adm. 2de kl. O. Willemstijn, uit Oost lndie in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee 1ste kl. M. J. P. Westveer wordt met 1 Februari a. s. ge plaatst aan boord Zr. Ms. wachtschip te Wil lemsoord. De ministers van oorlog en van wa terstaat; handel en nijverheid zullen op 20 dezer geen andientie verleenen. PER TELEGRAAF. MARCHIENNES-AU-PONT, 16 Jan. Heden werd hier door 4000 mijnwerkers eene manifestatie gehoudenwaarbij de eisch was: invoering van algemeen stem recht en instelling van gemengde raden van patroons en werklieden, om de bestaande geschillen scheidsrechterlijk te beslechten. Alles liep in de grootste kalmte af. Aan de werkstaking in het bekken van Charleroi wordt tot dusver door 2000 per sonen deelgenomen. BERLIJN, 17 Jan. Het huis van af- gevaardigen herkoos bij acclematie tot voor zitter den heer Von Köller en tot onder voorzitter de heeren Von Heereman en Benda. Gehouden Verkooping van on roerende goederen, in het Heeren-Logement aan den Burg, Zaterdag 16 December 1887. Notaris W. F. Kaisjeï. Het Woon- en Winkelhuis met Pakhuis en Zolder, waarin de Tabaks- en Sigaren- handel wordt uitgeoefend, aan denNienwen Rijn hoek Hooigracht N°. 63gecombineerd. Kooper J. Kret, f 8800. Het Huis en Erf, aan de Oude Vest N°. 63. Kooper D. Dirkse, f 3760. Het Huis en Erf, ingericht, tot Koffiehuis, aan de Oude Var kenmarkt N°. 17, in bod f 3200. Niet verkocht. Het Huis en Erf, aan het Galgewater N°. 14. Kooper Jan Labree qq., f 2650. Twee Huizen en Erven, in de Dwarsbolwerkstraat Nos. 11 en 13, gecombineerd. Kooper Jan Laman, f1312. Twee Huizen en Erven, aan de Uiterste Gracht Nos. 112 en 114, gecombineerd. Kooper I. Imans, f 962. Notaris Mr. H. L. A. Obrek.n. Een Huis en Erf, ingericht tot Smederij, aau de Lammermarkt N°. 19, Kooper A. Verhoeven, f 1350.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2