NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. e Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Maandag 17 Januari 1887. N°. 13. AQVERTE KTIEW: Uitgevers: Gebroeders Muré. BIMENLANDSCHE BERICHTEN. ABOMPJEEüEFJT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 t ent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepinakerssteeg 0. 200. Jaargang. Stads-Berichten. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER ik WETHOUDERS tik LEIDEN brengen ter algemeene kennii, .lat ingevolge art. 18 der Wet van den 19dfc Augustus 1861 (Stouttblad n°. 72) allen, die volgens art. 15 dier Wet voor de nationale militie beliooren te worden ingeschreven (sij die op den 1 'lf!J Januari hun 19de jaar waren ingetreden en alzoo de geborenen in 1868), verplicht zijn zich daartoe bij Bnrgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den lste» en den Hlsieii Januari; dat hij ongesteldheid, afwezigheid ol ontstentenis van den militieplicbtige, zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn heiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht isen dat overtreding van het aangehaald art. 18, krachtens art. 183 der meergemelde wet en art. 11 der Wet van 15 April 1886 Staatsblad no. 64), gewijzigd bij de Wet; van den 19 April 1886 (Staatsblad no. 92)wordt gestraft met boete van ten hoog ste rioo. Voor hen, die verzuimden zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen ter inschrijving aan te melden, wordt mitsdien daartoe alsnog gelegenheid gegeven ter gemeente-secretarie, van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 urenop iederen werkdag, tot en met den 31sl*B Januari aanstaande, op welken dag het register van inschrijving, des na middags te 4 urenvoorloopig wordt gesloten. En wordt dese door plaatsing in de Laidtche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Bnrgemeester. LllDIK, 15Januari 1887. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden doen Ie weten, dat door den Raad dier gemeentein zijne vergadering van den 14den October 1886 is vastgesteld het volgende KAADSBESLlllT regelende de heffing van schoolgeld voor de leer lingen van hel Gymnasium, de Hoogere Burgerschool voor jongens en de Hoo gere Burgerschool voor meisjes. De RAAD der Gemeente Leiden, Gezien art. 238 der Wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad n°. 85) Gelet op art. 24 der Wet van 28 April 1876 Staatsblad n°. 102), en op art. 37 der Wel van 2 Mei 1863 Staatsblad n". 50.) Heeft beslolen Ter tegemoetkoming in de kosten van het Gymnasium, de Hoogere Burgerschool voor Jongens en de Hoogete Burgerschool voor meisjes, wordt een schoolgeld geheven van iederen leerling, die aan deze instellingen on derwijs geniet. Dit schoolgeld, dat verschuldigd is door de leerlingen of, zoo deze minderjarig zijn, door de ouders of voogden, bedraagt voor hen of haar die alle lessen bijwonen: aan het Gymnasium f 100.'sjaarsj aan de Hoogere Burgerschool voor jongens ƒ60. 'sjaars; aan de Hoogere Burgerschool voor meisjes ƒ60. 'sjaars. Wanneer twee of meer leerlingen uit één buisgezin aan dezelfde inrichting alle lessen bijwonen wordt dit schoolgeld voor ieder met een vierde verminderd. Voor de bijwoning van enkele lessen be draagt het schoolgeld in een enkel vak: aan het Gymnasium eenmaal 'sweeks 15.'sjaars tweemaal 20. driemaal 25. vier of meermalen 30. aan de Hoogere Burgerscholen voor jongens en meisjes eenmaal 's weeks 10.'sjaars tweemaal 15. driemaal 20. vier of meermalen 25. Het schoolgeld is verschuldigd over een ge heel jaar. Wanneer leerlingen in den loop van den Cursus lot de school worden toege laten of de school verlatenzal het schoolgeld over den geheelen cursus verschuldigd zijn, tenzij de Gemeenteraad in bijzondere gevallen bepaalt, dat het schoolgeld eerst zal ingaan met het begin van hel kwartaal, waarin de toelatingof slechts verschuldigd zal zijn tol hel einde van het kwartaal, waarin het ver trek van den leerling plaats heeft. Hel schoolgeld wordt voldaan in eens of in vier driemaandelijksche termijnen. Het bewijs van betaald schoolgeld strekt tol toelating. Dit besluit, waardoor de Raadsbesluiten van 1 September 1864 (Gemeenteblad no. 15), 5 Juni 1879 Gemeenteblad no 4) en 3 Maart 1881 Gemeenteblad no. 10) vervallen, wordt geacht in werking te zijn getreden den I Sep tember 1886. Gedaan te Leiden ter openbare raadsver gadering van den 14 October 1886. Ue Burgemeester DE KANTER, De Secretaris E. KIST. Zijnde de helling dezer belasting goedge keurd bij Koninklijk besluit van den 26"" December 1886 uo. 18, waarbij tevens is aan gehaald de verordening regelende de invorde ring dier belasting, van den 14"1 October 1886. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den Januari 1887. Burgemeester en Wethou- -s voornoemd, DE KANIER, Burgemeester E. KIST. Secretaris De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden doen te welendat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 14den October 1886is vaslgesleld de volgende VERORDENING regelende de invordering van schoolgeld voor de leerlingen van het Gymnasium, de Hoogere Burgerschool voor jongens en de Hoo gere Burgerschool voor meisjes. Art. 1. Het schoolgeld voor de leerlingen van het Gymnasium, de Hoogere Burgerschool voor jongens en de Hoogere Burgerschool voor meisjes wordt door de belastingschuldigen ten kantore van den gemeenteontvanger voldaan óf in eens vóór den Isten September, óf kwar- taalsgewijze vóór den lsten September, voor den lsten December, voor den lsten Maart en voor den lsten Juni. Art. 2. Bij gebreke van voldoening, ge schiedt de invordering der schoolgelden volgens de artt. 25S262 der Wet van 29 Juni 1851. (Staatsblad n°. 85.) Vaslgesleld door den Gemeenteraad van Leiden in zijne openbare vergadering van den 14den October 1886. De Burgemeester, DE KANTER, De Secretaris, E. KIST. Zijnde deze Verordening aangehaald hij Kon. besluit van den 26sten December 1886, no. 18. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 15den Januari 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, DE KANTER. De Secretaris, E. KIST. 9TAD8NIEVWI. De kapitein J. Lammerse, van het 4de reg. inf. te Leidenwordt wegens licha melijke ongeschiktheid voor den militairen dienst, op pensioen gesteld. (Vad.) Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 40 tot 79 volwassen personen en van 12 tot 19 kinderen. Hedenmiddag had in een kantoor aan de Langestraat een begin van schoorsteen brand plaats, welke spoedig onder toezicht van den directeur der brandweer met kar doezen is gebluscht. Dat het geene aanbeveling verdient koeien en schapen per spoor in denzelfden veewagen te vervoeren, bleek gisteren over tuigend daar een schaap, eigendom van den vleeschhouwer W. te 's Hage, dat van de veemarkt te Leiden in gezelschap van koeien per Holl. spoor naar 's Gravenhage verzon den was, bij aankomst bleek te zijn dood getrapt. Gedurende de afgeloopen week zijn alhier 3 gevallen van diphtheritis en 3 ge vallen van mazelen aangegeven. Sterfge vallen aan besmettelijke ziekten kwamen niet voor. De loop der besmettelijke ziekten in het afgeloopen jaar, vergeleken bij het jaar 1885, was als volgt in 1885 aangegeven, overleden. Typhus en febr. typh. 8 2 Pokken 2 geene Roodvonk 227a 6 Diphtheritis 82 7 Mazelen 5 1 in 1886 aangegeven, overleden. Typhus en febr. typh. 8 l Pokken geene geene Roodvonk 46 2$ Diphtheritis 41 12 Mazelen 6365 43 aEpidemie 4 Oct. '8511 Jan. '86. b- Epidemie 24 Mei'8680 Aug. '86. Men schrijft onsW aar blijft de zon 't is iederen dag maar even grauw, klagen de bloemkweekers. Het goed komt niet voor uit, 't is stoken van den ochtend tot den avond en de bloemen zien er zoo flets uit als karnemelk. De klanten trekken lange ge zichten als je ze geen bouquetten kunt leve ren zoo kleurig als in 't midden van den zomer. Maar de menschen zijn verwend, ze moesten vroeger tijd eens komen, dan zou den ze na wel anders praten 1 Ik wou dat 't warm water begon te regenen, zeggen de veehouders. Die verduivelde schapen I Daar is nu nog een slaatje te halen in het weiland, maar de slooten zijn gelijk met ijs en sneeuw gevuld. Dat vee loopt nu maar toe, van het eene stuk in het an dere, ver weg, zoo ver als je zien kunt en dan heeft een mensch zijn handen vol werk om dat vee weêr bij elkander te halen. Die verduivelde schapen en wat een zeurige winter Kom Arie, vooruit maatje 1 zegt de boer; de koeien zijn gevoêrd en gemolkennu de kaarten en stook dan de kachel wat op. 't Is Drie Keunigen-dag geweest en wij hou den Vastelavond, daar is toch buiten voor ons nog niets te bikken. Kom, schudden en afnemen I Ik roem er honderd met stuk, zegt Arie; en ik speel den vollen pan doer, zegt de boer. 't Is te wagen, en schop pen is troef. In het afgeloopen jaar zijn er te Zoe- terwoude geboren 94 jongens en 60 meisjes, waaronder twee tweelinggeboorlen, en over leden 52 mannelijke en 40 vrouwelijke per sonen. Er hebben zich gevestigd 220 man nen en 294 vrouwen en de gemeente ver laten 197 mannen en 254 vrouwen. De bevolking is alzoo vermeerderd met 65 man nen en 60 vrouwen en bestond op 31 De cember 11. uit 2185 mannen en 2301 vrou wen, te zamen 4486 zielen, 23 huwelijken werden er voltrokken. CNITEK8ITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde aan de rijks-universiteit alhier, de heer P. C. F. Frowein, geboren te Amsterdam, na verdediging van zijn aca demisch proefschrift, getiteld: „Dissociatie van kristalwaterhoudende zouten". De geneeskundige staatscommissie te Leiden bevorderde gisteren tot arts de hee- ren: P. De Jong en W. De Jong, candi- daat-artsen. Tot het lste gedeelte van het arts-examen werd toegelaten de heer J. C. Meijboom, cand.-arts. Woensdag den 26sten Januari a. s, dei namiddags ten 2 ure, zal de heer dr. H. Treub het hoogleeraars-ambt bij de faculteit der geneeskunde aan de rijks-universiteit al hier aanvaarden met het houden eener rede voering in het Groot Auditorium. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. 16 Jan. Geboorted. (1850) v. Suze Andriessen. 17 (1882) v. R. Koopmans v. Boekeren. Woensdagavond werd te Utrecht door de zangvereeniging van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst voor de eerste maal, onder leiding van den componist, uitgevoerd het oratorium „Der Taucher" voor koor, soli en orkest op muziek gezet door den bekenden Dordtschen muziekdirec teur Willem Kes. Het is, theoretisch beschouwd, een model van bewerking en instrumentatie; het bevat in zich alle vormen die vereischt worden om den omvattenden naam van meester in de toonkunst aan den componist te mogen geven. Alles spreekt van diep doordachte inspiratie die slechts een kunstenaar van geboorte ver mag voort te brengen. Van de hand des heeren dr. W. Francken te Schoonhoven is verschenen eene „Proeve eener choleraproclamatie voor Nederland". Het bevat geen wetenschappelijk betoog. Toch resumeert het eenigzins wat over de oorzaak, de besmettelijkheid en de voorbe hoedmiddelen der cholera bekend is, terwijl we tevens uit het werkje leeren hoe men verschillende voorwerpen ontsmetten moet. Massenet wordt binnenkort in Den Haag verwacht, om eenige repetities van „Manon" bij te wonen. Hij keert later hier terugom bij de opvoering tegenwoordig te zijn. Hedenavond le opvoering door „Het Ned. Tooneel" te Amsterdam, van „Een Winteravondsprookje" van Shakespearever taling van dr. Burgersdijk. Eergisteren ging „Le Tour dn Monde" te Parijs voor den lOOOn keer. De Hamburgsche opera-directeur Pol- lini haalt zijn artisten niet alleen van den koetsiersbokthans heeft hij zekeren Bern stein, zanger van de Synagoge te Berlijn, geëngageerd. Possart speelt thans te Aken en gaat dan naar Moskonwaar hij een 20-tal voor stellingen zal geven. Te Frankfurt a/O. zal de directie van het Stadttheater eens beproeven of het stuk uit de oude doos„Aballinode groote bandiet" nog iets van zijne oude bekoring heeft behouden. Inhoud, 16de jaargang, n°. 32, van De BjtitvrouK. Cursussen in de kookkunst. II. (Slot.) Recht zitten en rechthouden. I. Door Dr. S. Sr. Corouel. Mevrouw Jeanne Dieulafoy. Over het huwelijk. Door L. Iets over opvoeding. Uit het En- gelseh. Door C. M. 'k Heb in een liefe lijk oog gespiedDoor D. P. Recht. Berichten uit de vrouwenwereld in binnen- en buitenland. Allerlei. Feulleton. Des Dichters loon." (Slot.) Advertentien. De minister van financien brengt ter kennis van ambtenaren der directe belastin gen invoerrechten en accijnzendat wegens het ontbreken van sollicitanten voor het opengevallen kantoor Buiksloot, ontvangers

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1