BUITENLANDSCHE BERICHT EIS. TJ j -BRT m 0 m» «3 H n ;M33 «3 red wrj H*. A. reasr nr. de fabriek van de firma J. M. Yan Kem pen en Zonen te Voorschoten een stel zilve ren voorsnijlepel en vork doen vervaardigen, waarvan de met zilver gemonteerde herte- pooten de grepen uitmaken. Gisteren zijn deze voorwerpen aan Z. M. afgeleverd, die ze heden aan den graaf en de gravin van Bentheim ten geschenke heeft gezonden. Dagblad v. Z. H. en'» Gr.) In Oen Haag heeft eene behendige zakkenroller zich op de Hoetkade van de portemonnaie eener juffrouw meester ge maakt, waarin ongeveer f 35 was. Door de politie te 's Gravenhage is eene vrouw aangehouden, die bij een win kelier in de Vlierstraat op een valschen naam eene naaimachine huurdeen het werktuig bij een uitdrager verkocht. Een der beide kinderen, die jl. Dins dag in eene woning aan 's Gravenweg te Kralingen brandwonden bekwamen doordien zij een pot met kokend water, die op de kachel stond, op het lijf kregen, is aan de gevolgen daarvan overleden. Domela Nieuwenhuis zal zijne straf ondergaan in de cellulaire gevangenis te Utrecht. (Yad.) Carl Werner uit Christianiadie heden en morgen op de schaatsenrijdersbaan achter het rijks-museum te Amsterdam proeven van zijne schoonrijdkunst zou afgelegd hebben, kómt eerst in de volgende week. Maandag en Dinsdag moet hij te Hamburg zijn cham- pionschap verdedigen. Voor de rechtbank te Amsterdam ver scheen gisteren Jan Mensinga, geboren te Leek bij Groningen, 31 jaar oud, van be roep varensgezel. Deze beklaagde had in de maand November jl. de stedekens Weesp en Naarden met zijne tegenwoordigheid vereerd en eenige hunner inwoners beetgenomen. Vier verschillende feiten waren hem ten laste gelegd en werden op de zitting onderzocht. I. In den avond van den 19den Nov. jl. vervoegde beklaagde zich bij Cornelis Rison te Weesp. Hij beweerde Veenstra te heeten en gepensioneerd Indisch ambtenaar te zijn. Op het oogenblik was hij tegen een week loon van f 5 in dienst van den heer Goed hart4 aannemer bij den Ooslerspoorweg. Vrouw Rison antwoordde natuurlijk toestem mend op bekl.'s vraag, of men hem als kostganger wilde aannemen; inderdaad, iemand die zoo goed zijn brood had, moest bepaald solide wezen. De nieuwe kostganger vroeg zijn hospita daarop een kleinen dienst; zij had daar een horloge liggen. Of bij het niet van haar hebben mocht? Hij had er geen en het was zoo pleizierig te kunnen antwoorden, als de heeren op het werk eens vroegen, hoe laat het was. De goedhartige vrouw gaf het uurwerk af ende kostganger verdween er mede. Het werd later in zijn bezit gevonden. Naar de herkomst gevraagd, zeide hij tegen den rechter-com- missarisdat hij het in Genua gekocht had. II. In den avond van 20 Nov, jl. ver voegde de bekl. zich bij den logementhouder Dirk Van Rooyen te Naarden. Hij gaf zich uit voor Koos Van der Heijden en was on derbaas bij den onder n°. 1 bedoelden aan nemer Goedhart. En zijne qualiteit bewees hij behoorlijk; hij droeg nl. een maatstok van 2 Meter leugte bij zich, zooals onder bazen gewoonlijk doen. Het doel van zijne komst was aanwerving van 25 werklieden voor een werk aan de Gooische stoomtram, dat door den heer Goedhart aangenomen zou zijn. Het spreekt van zelf, dat men znlk een man gaarne als commensaal opnam. Hij lo geerde er dan ook een nacht, maar ver zuimde tot heden zijne vertering te betalen. III. Op denzelfden 20en November klopte de beklaagde ook aan bij zekeren Pieter Vuist, te Naarden. Hij deed er een heel verhaal. Hij was nl. onderbaas bij den aannemer Goedhart, van wien hij nog twee weken loon ad f9 te goed had. Voordien heer Goedhart moest hij 25 werklieden aan nemen ten behoeve van een werk aan de tram. Ieder werkman kon bepaald op f 1.50 per dag rekenen. Als Vuist hem wilde hel pen bij het aannemen der werkliedendan zou hij hem het postje van putbaas bezor gen. Wat graag, zeide Vuist. Van diens gunstige stemming maakte beklaagde gebruik, om 50 cent van hem te leenen. De arme man wierf volgens de afspraak de 25 werk lieden aanen hadzooals men begrijpen zal, heel wat te verduren, toen de menschen bemerkten dat zij bij den neus genomen waren. IV. Tenzelfden dage verscheen bekl. ten slotte bij den bakker Van Veenendaal te Naarden, wien bij de levering beloofde van het voor de werklieden noodige brood. Van den bakker; die tevens in sigaren doet, wist hij zonder betaling voor 20 cent sigaren te krijgen. Niettegenstaande veertien getuigen bekl.'s schuld staafden, loochende hij alles beslist. Het O. M., waargenomen door mr. Baud, wees er op, dat de bedragen, die bekl. had ontvangen, betrekkelijk aanzienlijk waren met het oog op de omstandigheden van de Heden, die ze kwijt raakten. Het feit, dat bekl.'s vergrijp van zeer brutalen aard was en dat hij reeds onder tal van andere na men door het geheele land heen oplichting gepleegd had, gaf spr. aanleiding een jaar gevangenisstraf te eischen. De toegevoegde verdediger, mr. W. Boot, dong hier en daar iets af op de qualificatie „oplichting" en verzocht overigens eene lichtere straf. Onder de vanwege de politie te Alk maar gepubliceerde lijst van gevonden goe deren komt ook voor een na afloop van de laatste kaasmarkt aldaar gevonden stapel kaas. Te Arnhem heeft zich eene commissie gevormd voor het oprichten van een gedenk- teeken ter herinnering aan liet behoud van Klarenbeek voor de gemeente. De kosten van dit gedenkteeken worden geschat op f5000. In het Baarnsche bosch is een kolos saal dasvarken (een schadelijke bazen- en konijuenverdelger) uitgegraven. Het kostte den jachtopzieners des konings veel moeite het beest, dat zeer groote nagels heeft, levend te vangen. Het is, zegt men, naar „Arlis" te Amsterdam opgezonden. In de Weezeninrichting te Neerbosch zijn thans ook de mazelen in het moederbuis uitgebrokenvan 22 nieuwe gevallen is weder aangifte gedaan; vijf kinderen zijn weder aan de gevolgen overleden. Een oud-strijder van Waterloo, Hendrik Boeve, is te Nunspeet overleden. De man was 92 jaar en 10 maanden oud. Op de Belter-wijde, gem. Wanneper- veen (O.), geraakten Maandagavond zes meisjes door het ijs. Een van deze, de 21jarige Geertruida Huisman, van Schut- sloot (een gehucht onder Wanneperveen) is verdronken. Zekere D. K. in de gemeente Smal- lingerland, die voor de aardigheid met iemand om het hardst op schaatsen had gereden, kreeg denzelfden dag eene bloedspuwing, die den dood tengevolge had. Het bestuur van de afdeeling Gronin gen van den Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik, heeft een net karretje laten maken, waarop een groote koffieketel is ge plaatst, met eene overdekte lade voor een voudige nette koppenmet een bak voor water om ze te reinigen, en met linnen doeken. Onder de ketel brandt een flink petroleumtoestelboven in den ketel is een groote filtreerbus geplaatstwaarin door een der leden des bestuurs telkens de koffie wordt gedaan. Binnen eenige dagen zal men dit karretje in de straten dier stad zien verschijnen. Voor 2 cent zal ieder zich daarbij een kop goede koffie kunnen ver schaffen. Te Middelburg heeft zich een geval van hondsdolheid voorgedaan; de muilkor- venwet is afgekondigd. Volgens opgaaf van de oestercultuur maatschappij „De Schelde" zijn in 1885 ruim 2,4 millioen KG. oesters uit Zeeland met den staatsspoorweg verzonden, waarvan ongeveer de helft naar Engelandeen vierde naar Duitschland, bijna een zesde naar Frank rijk en België. Het geheele cijfer was aan merkelijk hooger dan in een der zeven vorige jaren; in 1876 werd echter 460.000 KG. meer vervoerd. Daar 1200 oesters gemid deld 85 KG. wegen, zijn in 1885 ruim 34 millioen stuks verzonden. De middenprijs was f 55 per 100 KG., zoodat deze tak van nijverheid ongeveer f 1.875.000 heeft opge leverd, behalve wat op andere wijzen dan over den spoorweg is vervoerd en omstreeks een derde van het genoemde bedraagt. In het R. K. gasthuis te Breda is overleden de 90-jarige Petrus Sweep, die ruim 70 jaar geleden met 20 jongelieden uit De Beek in den slag van Waterloo tegen Napoleon streed. Hij was van dat 20-tal de eenig overgeblevene. Deze week kreeg de postdirectie te Breda bericht van het vermissen van een aangeteekenden brief, met f 1000 gelds waarde, afgezonden uit Woudrichem en be stemd voor Goes. Nadat eerst alles in de weer was geweest en zelfs de justitie in de zaak was gemengdkwam het corpus delicti gisteren plotseling boven water. De brief was bij abuis naar een plaatsje in Frankrijk gezonden, welks naam veel op „Goes" gelijkt. Aan de wed. Visser en vrouw Van de Broek, beiden te Terheijden woonachtig, die bij het ongeluk aan den overweg te Breda belangrijke verwondingen bekwamen, is door de Mij. tot Expl. van staatsspoorwegen ieder eene som van f 500 als schadeloos stelling toegekend. Nog altijd huizen de Zigeuners in de streken van Eisden, en ofschoon niet meer zooveel als in het beginhebben ze Zondags nog al bekijk. Dezer dagen moet hun een som geld door den griekschen consul te Amsterdam toegezonden zijn; een slecht be stede gift, want in die dagen moet er volop jenever zijn gedronken, en hadden de lui onder elkander nog al eens twist, zoo hevig zelfs, dat op zekeren nacht de maréchaussees, met de bewaking van den troep betast, met de bajonet op het geweer moesten tusschen- beide komen. De waakzaamheid der politie kan niet genoeg geprezen wordenwant hoewel ze slechts op een kwartier afstand van de kom der gemeente hun kamp heb ben wordt niemand hier iets van hen ge waar. Men hoort maar niet, wanneer ze verhuizen zullen. Door Z. M. is aan mr. G. R. A. Lem- mens, op zijn daartoe gedaan verzoek eer vol ontslag verleend als kantonrechter-plaats- vervauger te Heerlen, Z. M. heeft pensioen verleend aan E. O. C. Linsen, comm. Ie kl. bij 's rijks bel., ten bedrage van f373; H. Jonkers, portier bij 's rijks Munt, f 400W. C. F., zich ook schrijvende W. K. F. Zwierzina, hoofdcomm. bij het dep. van fin., f 1867 A. D. Van der Borght, verif. 2e cat. bij 's rijks bel. f794; A. W. Haks, deurw. der dir. bel., f558; J. M. Altheer, idem, f 745 J. H. Verhorst, comm. Ie kl. bij 's rijks bel., f 403D. C. Piekver. Ie cat. bij 's rijks bel., f 1200 en aan J. W. L. Smit, R.-K. priester en afgetreden professor aan de hoofdafdeeling van het bisschoppelijk Seminarie te Warmond, ten bedrage van f546 'sjaars. Bij beschikking van den minister van staat, minister van Binnenlandsche zaken, is dr. E. Kossmanntot w ederopzegging toe gelaten als privaat-docent in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijks universiteit te Utrecht, om onderwijs te ge ven in de Oud-Duitsche en Romaansche taal- en letterkunde. De off. v. gez. 2de kl. bij de zee macht J. H. Smit wordt met den 21 dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, om tevens dienst te doen in het marine-hospitaal aldaar. De minister van justitie zal op 18 dezer geen audiëntie verleenen. BELttlE. Aan het Belgische blad La Meute meldt men, dat de kanonnengieterij te Luik bevel heeft ontvangen het gansche oorlogs- materieel gereed te houden ter verzending naar Antwerpen. De hoofdofficieren van het Belgische leger ontvingen van den minister van oorlog voorschriften in geval van mobi liseering. Blijkens de door het gemeentebestuur openbaar gemaakte tabellen telde Brussel, zonder de voorsteden, op 31 December 11. eene bevolking van bijna 174,000 zielen. ENefiLAND. Koningin Victoria zal het parlement den 27 dezer niet in persoon openen. Den heer Stanley is gisteren het bur gerrecht der City verleend. Bij het feest maal, hem vervolgens op Mansion House aangeboden, dronk de mayor op het welsla gen van Stanley's zending in Soedan. Stanley betuigde zijn dank hij verklaarde geenszins naar Soedan te gaan om grondgebied te annexeeren of de gevoeligheid der Duitschers op te wekken. Zijn doel was alleen Emin-Bey te bevrijden. Hij geloofde, dat drie maan den voldoende zouden zijn voor de vervul ling zijner taak. Buitengewone bedrijvigheid heerscht aan het arsenaal te Woolwich in de afdee ling voor ammunitie. De limes verneemt uit St. Petersburg dat generaal Kaulbars, volgens betrouwbare berichten, eerlang naar Bulgarije terug zal gaan. De Daily New» verneemt uit Belgrado dat de toestand van het Servische leger der regeering zorg inboezemt. De officieren hee ten allen door Rusland omgekocht, terwijl ook op de gewone soldaten niet te vertrou wen valt. De minister van oorlog bepleit eene onmiddellijke hervorming van het leger. Uit Konstantinopel wordt aan de Ti met berichtDe gouverneur van Kreta heeft gemeld dat Grieksche gewapende benden on langs de vesting Episcopi des nachts over rompeld hebben. De plaats werd later her overd door Turksche troepen. Voorts meldt de gouverneur dat onder de geheele bevol king op Kreta de gisting toeneemt. Hij heeft nadere instructien gevraagd. Uit Konstantinopel wordt aan de Ti mes gemeld, dat de Engelscbe gezant eene scherpe houding heeft aangenomen tegen over de Porte, en in krachtige termen En gland's misnoegen heeft uitgesproken over het beleid der Porte in de Balkan-aangele genheden, in het bijzonder ten aanzien der missie van Zankoff. De Daily New» verneemt uit Kon stantinopel dat de verhouding tusschen de Porte en Griekenland gespannen is ten ge volge der gebeurtenissen op Kreta. Frank rijk heeft zijne interventie aangeboden. FRAAI KRIJK. De heer Floquet heeft gisteren in de kamer van afgevaardigden zijn post als voor zitter aanvaard met eene redevoering, waarin hij den raad gaf, eensgezindheid te betrach ten, omdat die noodzakelijk is voor de duur zaamheid der regeering. Hij uitte den wensch, dat de vaderlandslievende wedijver tot ont wikkeling der nationale instellingeninzon derheid van het leger, mocht voortduren. „Wij verlangen niets anders," zeide hij, „dan aan Frankrijk den eerbied van allen te verzekeren, want daarin ligt de wezen lijke voorwaarde van de handhaving des v redes." De kamer weigerde de urgentie aan te nemen van een voorstel door een der leden gedaan, „tot ontwapening van Europa." Er is sprake van het benoemen van een vice-president der Franscbe republiek die dan tevens den president zou opvolgen. De eerste titularis zou De Freycinet wezen. De Fransche kroon-diamanten zullen in het hötel Drouot te Parijs worden ver kocht, met uitzondering van enkele voor werpen, die zullen worden bewaard of ge smolten. Voor de opbrengst zal Fransche rente worden gekocht. De Russische gezant heeft, volgens een Berlijnsch telegram aan le Journal de» Débat», een onderhoud gehad metdenFran- schen gezant, waarin hij dezen verklaard heeft, dat er tusschen Duitschland en Rus land geen tractaat bestond en dat in elk geval eene toenadering tusschen deze twee mogendheden in geen geval een vijandig karakter jegens Frankrijk had. De wijnoogst van Frankrijk in 1886 bracht slechts 25.063.000 hectoliter op, tegen 28.536.000 in 1885, of 11.615.000 minder dan het gemiddelde van de laatste 10 jaren. De heer Gordon Bennettde eigenaar van de New-York Herald, heeft zich te Marseille ingescheept aan boord van zijn jacht „Namouna", ten einde weer eene reis te ondernemen, welke een half jaar zal duren. Het doel der reis is nu Ceylon, Java en de voornaamste eilanden in de Zuidzee. ITALIË. Te Milaan zal in Mei en Juni 1887 eene tentoonstelling worden gehouden van toestellen voor bakkerijen enz. DU ITS C1I LAN». Bij het gisteren voortgezet debat over de legerwet verklaart Von Bismarck, naar aanleiding der opmerkingen van Eugine Richter, dat de geheele inmenging van de Duitsche regeering in de Bulgaarsche aan- gelegenheüén het gevolg was van den wensch, te voorkomen dat de zamenzweerders werden ter dood gebracht, omdat anders het be houd van den vrede moeilijker, ja zelfs on mogelijk zou zijn geworden. De Rijkskanselier leest ten bewijze hier van verschillende documenten voor, en ves tigt voorts de aandacht op de onberekenbare veranderlijke meerderheid (in den rijksdag), die thans weder Bulgarije heeft laten vallen. Hoe kan men op de houding van deze meerderheid rekenen, over drie jaren? Prins Von Bismarck leest daarna een stuk voor uit een dagblad, in hetwelk wordt verlangd dat Duitschland aan Rusland den weg naar Konstantinopel zou afsnijden, waarbij wellicht Engeland belang heeft. Op Duitschland rust de zwaie taak, den vrede te bewaren tusschen de betrokken bevriende mogendheden. Tast Rusland ons aan, dan zullen wij ons verdedigen tot op onzen laatsten droppel bloeds. Rusland heeft ech ter geen reden ons aan te tasten, en wij hebben geen reden Rusland aan te vallen. Dat de Polen (zoo sprak prins Von Bis marck verder) ons tot oorlog met Rusland trachten te drijven, is niet verstandig: want hun voordeel zou bij eene overwinning van Rusland zeer twijfelachtig zijn. Het is onbegrijpelijk, dat ééne en dezelfde partij ons in een oorlog wil wikkelen, en toch het geld daartoe ons weigert. Spreker wees elke overeenkomst af tusschen de verhou ding van Pruisen tot [talie in 1866 en die van koning Georg van Hanover tot Napo leon. Tegenover Windthorst verklaarde de rijkskanselier nogmaals, dat de Grondwet eenvoudig en duidelijk de vaststelling der legersterkte aan den keizer opdraagt. Wei gert de rijksdag de noodige middelen, dan

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2