BINNENLAND8CHE BERICHTEN. BUITENLAND8CHE BERICHTEN K; m» an «C3 n wa «3 *rj ML mi op dien dag elf duizend huizen, bewoond door 40,000 menschenzij was na Amster dam de grootste stad van het geheele land. Aan den ochtend van dien ongeluksdag stond een ieder naar gewoonte opde een bad de ander liet het na, en niemand dacht er aanwat de avond zou brengenofschoon er een schip met zeventig vaten kruit in de stad was. Men at des middags even smakelijk als altijdofschoon het schip nog steeds aan den wal lag. Maar des namiddags om halfvijf, terwijl de vlijtige lui aan den arbeid waren, de brave moeders hare kinderen wiegdende kooplui op verdienen verdacht waren, de kinderen in de avond school zatende trage lieden zich verveelden en in de herbergen bij gelach of spel zaten, de bekommerden angst hadden voor den dag van morgenwat men zou eten en drinken, en waarmede men zich zou kleetlen, en een dief wellicht juist een valschen sleutel in eens andermans deur stak, daar kwam op eens een geweldige slag. Het schip met de zeventig vaten kruit vatte vuur, sprong in de lucht, en (gij kunt het lang niet zoo gauw lezen, als het gebeurde) in een enkel oogenblik waren lange straten met huizen, met alles nat daarin woonde en leefde, verpletterd en in een steenhoop veranderd of ontzettend beschadigd. Honderden men sehen werden levend en dood onder de puin- hoopen begraven of zwaar gewond. Drie scholen gingen met alle kinderen die er zich in bevonden ten grondemenschen en dieren, die in de nabijheid van het onheil op straat warenwerden door de kracht van het kruit in de lucht geworpen en kwamen in een beklagenswaardigen toestand weder op den grond neder. Tot overmaat van ramp brak nog een hevige brand uit, die bijna niet gebluscht kou wor den, zoo erg was hij, daar vele pakhuizen met olie en traan in lichte laaie vlam ston den. Achthonderd der schoonste huizen waren ingestort, of moesten worden omver gebaald. Toen zag men, hoe alles op één dagver anderen kan; niet slechts met een mensch, maar met eene geheele stad. De koniug van Holland loofde dadelijk eene premie uit voor iederen levend geredde. De doodendie men uit de puinhoopen haalde, werden op het stadhuis gebracht, ter herkenning voor hunne bloedverwanten. Van alle kanten kwam er hulp. Hoewel er oorlog was tusschen Enge land en Holland, zoo zond men toch uit Londen scheepsladingen vol van levensmid delen en groote sommen gelds voor de on- gelukkigen." (Zondagsblad.) MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1794) Isaac Da Costa. Hedwig Niemann Baabe was door den heer A. Van Lier geëngageerd om in het begin van Februari voorstellingen te geven te Amsterdamof die nu zullen doorgaan is nog niet zeker. Namens den minister van binnenlaud- sche zaken is de directie van het rijksmuseum te Amsterdam aangeschrevenzorg te dragen, dat het Nederlandsch Museum voor Geschie denis en Kunst aldaardat reeds zoovele jaren in wording is, uiterlijk 1 Mei a. s. voor het publiek ter bezichtiging kan worden gesteld. Bij de inschrijving te Schiedam voor de op te ricbten volkszangschool hebben zich 500 leerlingen aangemeld. De koning van Italië schonk 5000 frs. voor een grafmonument voor Rossini in de Saute Croce te Florence. Ter inkrimpiug van uitgaven is door den minister van binnenlandsehe zaken be sloten het getal beurzen voor kweekelingen gaandeweg tot vijf terug te brengen aan elke normaalinrichting, die meer kweeke lingen in het genot eener dergelijke toelage telt. Bij het wegvallen der toelagen zullen alzoo voortaan geen nieuwe kweekelingen kunnen worden aanbevolen védr dat het getal beurzen tot vijf is verminderd. Naar men aan het U. I). mededeelt, worden door den minister vsu justitie maat regelen genomen, om de Zigeuners die in den laatsten tijd ook weder over onze gren zen willen binnenkomen, naar hun land terug te voeren, en wel in een spoorweg- rijtuig 3de klasse zoo mogelijk rechtstreeks doorgaande naar Passau. Op de stations der Ned. Rijnspoor wegmaatschappij te Utrecht, Amsterdam, Rotterdam, 's Gravenhage, Arnhem, Gouda en Scheveningen zullen door de Leidscbe machinenfabriek Automatische Krachtmeters geplaatst worden. Naar het D. v. Z.-H. en 'i Or. verneemt, zou F. Domela Nieuwenhuis verklaard heb ben gebruik te maken van den bij de wet gestelden termijn van zes dageniederen veroordeelde opengesteld voor het indienen van een verzoek om gratie. Als eene zeldzaamheid in dezen tijd van het jaar wordt aan de N. R. Cl. mede gedeeld, dat te Zijderveld (bij Vianen) bij den landbouwer W. v. M. reeds eene hen hare vleugels over een broedsel kuikentjes uitspreidt. Bij verscheidene landbouwers in die streek zitten reeds bennen te broeden en over weinige weken zijn honderd en meer kuikentjes op een boerenerf daar niets vreemds. De aankweeking dezer diertjes levert veel wiust opaangezien zijals zij acht of tien weken oud zijn, voor f 1.50, soms voor f 1.60 per stuk onder den naam „piepkui kens" verkocht worden. Na Paschen daalt gewoonlijk de prijs langzamerhand tot op ongeveer de helft. Menig landbouwer ver dient in het voorjaar met deze eenvoudige kweekerij in cenige weken meer dan honderd gulden zuivere winst. Bij de gisteren (e Amsterdam in het Volkspark gehouden meeting van 907 wer- keloozen, voerde de socialist Brijne het woord over de armoede als gevolg van werkeloos heid; hij spoorde de aanwezigen aan, hun namen, als hulpbehoevend, op te geven, opdat zij na onderzoek geholpen zouden kunnen worden, zonder vraag naar politieke richting of geloof. Besloten werd voorts den burgemeester schriftelijk steun en hulp te vragen. De vergadering is kalm geschei den. Heden wordt brood uitgereikt aan behoeftigen zonder onderscheid. Volgens het N. v. d. 1). is omtrent de komst van de keizerin van Oostenrijk te Amsterdam nog niets te zeggen. Toen H. M. twee jaar geledenna onder behan deling van dr. Mezger geweest te ziju, huiswaarts keerde, was er plan, dat nog tweemaal in een voorjaar de niet afgeloopen kuur zou voortgezet worden. Het toen vol gend jaar is H. M. echter niet terugge keerd; of het nu dit jaar zal zijn of een ander jaar, is niet vooruit te zeggen. In het Zujlesteinscbe bosch bij Leer- sum heeft bij de bekeuring van een strooper eene ernstige schermutseling plaats gehad tusscben deze, den jachtopziener Beekhuis en den gemeente-veldwachter vau Ameron- gen. Ten laatste wist men den strooper zijn geweer te ontnemen, doch niet dan nadat hij een paar wonden had bekomen. In den nacht van 9 op 10 dezer heeft te Linschoteu weder een brutale dief stal plaats gehad van goud, zilver en kle dingstukken, thans op de hofstede bewoond door D. Verwey. De dienstbode van Ver- wey is in deze de meest lijdende partij, daar alleen van haar, naar schatting, voor ruim f 100 ontvreemd is. Een streng on derzoek wordt gedaan. U. D Uit Renkum wordt gemeldOp de steenfabrieken gelegen tusschen Heteren, Renkum, Randwijk, Wageningen en Op- heusden zijn over het jaar 1886 meer dan 40 millioen steeneu vervaardigd. Bovendien zijn op deze fabrieken ongeveer 350 scheeps ladingen turf gelost, en werden 800 schepen met steenen en puin (beton) bevracht, die meest alie naar Noord- en Zuid-Holland en Utrecht zijn verzonden. Thans, nu ook in het buitenland de stee nen iets in prijs gestegen zijn komt er sedert den laatsten tijd tegen verhoogde prijzen op de steenfabrieken ook meer vraag, en zijn (behalve de oude steenen die langs den Rijn zijn opgeruimd) vau het nieuwe fabrikaat reeds hoogstaanzienlijke partijen verkocht, waarvan de verzending weder een aanvang heeft genomen. Gedurende de maand December 1886 zijn te Harderwijk voor den Indischen dienst aangenomen 120 man, waaronder 87 Neder landers; overgenomen van de corpsen 44 mante zamen alzoo 164 man. In het geheel zijn er dus in den loop van het jaar aangenomen 1958 man, zoodat aan het vastgestelde contingent van 2000 man slechts 42 ontbreken. De naamspelling van het station Kui lenburg zal binnenkort worden gewijzigd in Culemborg, welke naam door den hoogen raad van adel bij het vaststellen van het wapen dier stad in 1816 is aangenomen. Ook zal bij het opmaken van volgende dienstregelingen dit station onder den naam van Culemborg voorkomen. Te Homoet (Gelderland) gingen vier personen voor de woning van een paar, dat ondertrouwd was, zoogenaamd geluk schie ten. Toen hun daarop geen sterke drank werd aangeboden, laadden zij huune gewe ren opnieuw en wel met kogels en schoten door de vensters er op ios. De kogels vlo gen door het vertrek en drongen rakelings langs eene oude vrouw in een kabinet. De daders zijn nog onbekend, de politie heeft een ernstig onderzoek ingesteld. Van het instructiebataillon te Kampen zijn heden 36 korp. tit. naar de corpsen infanterie vertrokkenom voor een gedeelte de bestaande korporaalsplaatsen aan te vullen. Het incompleet bij dat wapen bestond voor eenige dagen uit 183 korporaals. Op den tweeden Exsloërmond brandde jl. Woensdagavond de arbeiderswoning van H. Mulder geheel af. Behalve de inboedel, die niet verzekerd was, verloor ook de eige naar zijn leven er bij. Hij deed namelijk, nadat hij en de zijnen het brandende huisje ontruimd hadden, nog twee tochten om eenige lijfstoebeheoren te redden en kwam telkens met eenige goederen aandragen. De laatste tocht echter is noodlottig geweest, want buiten gekomen, viel hij bewusteloos op een aardhoop neêr en stierf binnen wei nige oogenblikken. Dit geval verwekt alge- meene deelneming. Op een houtverkooping te Wolvega had de vorige week de volgende vermake lijke scène plaats. Men dient hierbij te welen, dat de perceelen hout bij afslag worden ingemijnd, om later bij de finale toewijzing bij opbod te worden verkocht. Een der koopers mijnde een perceel in voor f 480, waarop zijn buurman tot hem zeide „Dat is mis, vèr mis, van je, ik be- „grijp niet, hoe je er bij komt, om zéé „je goede geld weg te gooien, 't Lijkt naar niets 1" De eerste, hierdoor van zijn stuk gebracht, vraagt den notaris, ontheven te worden van zijn bod „omdat hij zich in de perceelen vergist had", zooals hij voorgaf; de notaris geeft toe en verzoekt den op roeper, hetzelfde perceel opnieuw in bod te brengen. Deze, daardoor in de meening, dat f 480 te hoog was, zet het in op f 450, waarop de ander terstond „mijn" roept en, gebruik makende van het recht van verhoo- ging, dat den eersten bieder toekomt, er nog f 150 bijdoet, zoodat dit, in plaats van op f 480, nu op f 600 was gebracht. Volgens gerucht zou men den dader op het spoor zijn van een moord, die negen jaren geleden zou zijn gepleegd op den wis selwachter aan den overweg nabij het fort Isabel te 's Bosch. Die wisselwachter werd op een morgen overreden op de rails gevondendoch nu moet zijn gebleken, dat hij's avonds te voren door een ander erg was mishandeld en ver volgens op den weg geworpen. Bij eene verkooping, Vrijdag te Vucht gehouden, heeft zich het merkwaardige feit voorgedaan, dat een kooplustige zich zoo in de nommers der koopen vergiste, dat hij een stuk land afmijnde voor f1170, meenende, dat er een koop huisjes bedoeld werd; het vreemdste van de zaak is, dat een auder, die zich ook vergist had, inzet- ter was voor de som van f 1100 en het ergste voor den kooper, dat het gekochte perceel land hoogstens eene waarde heeft van f 300. Gisterennamiddag te 8 uur barstte te Tilburg in de voormalige banketbakkerij, thans magazijn van de heeren Gebrs. Van de Pas, en in het pakhuis van den huisschilder P. Daamen, gelegen achter de R. K. kerk van de parochie het Heikeeen hevige brand uit. Ondanks de spoedig aangebrachte hulp, zijn drie panden, met al hetgeen daarin aan wezig was, afgebrand. De gebouwen en de koopmansgoederen zijn bij de Maagden- burgsche maatschappij tegen brandschade verzekerd. De oorzaak is tot dusver onbe kend. 's «RAVENHAGE Door Z. M. is A. Picnot, te Amsterdam, met ingang van 16 Januari 1887, benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Venloo. De luit. ter zee le kl. J. Van den Bosch, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met 1°. Februari aaanstaande overgeplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. De luit. ter zee 2e kl. P. A. R. Hen- nequin, dienende aan boord vau Zr. Ms. opleidingsschip Anna Paulowna, wordt met 1 Februari a. s. op non-activiteit gesteld, en vervangen door den luit. ter zee 2e kl. G. Witsen Elias. De luit. ter zee 2e kl. C. Beels, uit Oost-Indie in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. BELGIE. Vandersmi8sen zal van het huis van errest te Mons naar de eellnlaire gevangenis te Leuven worden overgebracht, om daar zijne 10 jaren straftijd door te brengen. ENGELAND. Lord Iddesleigh (vroeger Sir Stafford Northcote) werd gisterenmiddag, terwijl hij een bezoek bracht aan lord Salisbury iu diens verblijf in Downing Street te Londen, door een plotselinge ongesteldheid overvallen, en gaf weinige minuten daarna den geest. Luidens dépêches uit Weenen heeft Turkije geprotesteerd tegen de aangegane conventie tusschen Egypte en de Suez- kanaal-maatschappij welke de Porte ongel dig verklaart, wijl zij buiten hare toestem ming gesloten werd. De Timet verneemt uit Sofia, dat de regeering de aanhangers van Zankoff scherp bewaaktdaar zij vermoedt dat Rusland tracht eenen nieuwen staatsgreep uit te voeren door middel van den te Konstantinopel aange komen Zankoff. De berichtgever der Standard te Phi- lippopel zegt, dat de Zankoffisten in Oost- Rumelie reeds correspondeeren met Bulgaar- sche uitgewekenen te Konstantinopel over een gemeenschappelijke gedragslijn. Luit. Mac. Donald landde Zondag met een afdeeling mariniers bij Shemaga. Bij de vervolging van Dacoits werd hij dood geschoten. De mariniers zetten de vervol ging voort, doodden vele Dacoits en ver strooiden de overigen. FRANKRIJ K. De minister van openbare werken, de heer Edouard Millaud, heeft eene bezuini ging van 15 millioen op zijne begrootiDg gebracht. De beoefenaren van het Volapuk te Parijs hebben eene vereeniging gevormd welke 264 leden telt, en wel 80 te Parijs, 166 in de departementen en 18 in het bui tenland. In verschillende arrondissementen zijn cursussen gehouden, waarvan sommige door meer dan 300 hoorders worden gevolgd. Te Bordeaux wordt een cursus geregeld door 50 personen bijgewoond. Te Marseille is een gezantschap der koningin van Madagascar aangekomen, be staande uit den minister van oorlog (een zoon van den eersten minister) en een ge volg vau tien personen. Het gezantschap heeft de merkwaardigheden dier stad be zichtigd en zijn naar Parijs vertrokken. Het stoffelijk overschot van Paul Bert wordt Zaterdag te Auxerre begraven. SPANJE. De Standard verneemt uit Madrid dat de Spaansche regeering eene vloot uit rust om langs de kust Van Marokko te de- monstreerenen dus kracht bij te zetten aan Spanje's eischen betreffende het Spaansch- Marokkaansche handelstractaatwaarover de onderhandelingen niet naar wensch vorderen. Men heeft het Spaansche Koninkje willen photografeerenmaar op het gezicht van het toestel begon de kleine Alfons zoo te schreeuwen, dat men van de operatie moest afzien. ITALIË. Het huwelijk van Roland Bonaparte met Laetitia, dochter van Jerome, zal, zegt men, na Paschen te Turijn worden vol trokken. DUITSCH LAN D. Bij de voortzetting van het debat in den rijksdag over de legerwet, heeft de heer Windthorst gepleit voor een slechts drie jarigen termijn der wet. Prins Von Bis marck gaf hierop ten antwoord, dat men na drie jaren met veranderde omstandigheden kan te doen hebben. Wel kan dit ook na zeven jaren bet geval zijn, maar tegen dien tijd is de ontwikkeling van het leger voor uitgegaan. In de centrumpartij zijn thans heterogene politieke elementen vereenigd; zal dit zoo blijven p Is die partij zelfs bij de eerstvolgende verkiezingen wel van haar bestaan verzekerd? Parlements-legers zijn die, welke afhangen van stemmingen in het par lement en daarvan moet bij ons geen sprake zijn. Toen er in de grondwet zoo vele rechten en vrijheden werden verleend, heeft men niet kunnen denken, dat er zulke ellendige twisten zouden ontstaan als zich hier nu voordoen. Wanneer de rijksdag het regeeringsontwerp aanneemt, wordt daardoor aan het begroo- tingsrecht geen afbreuk gedaan. Ten slotte verzekerde Von Bismarck, dat hij evenmin thans als later iets zou loslaten van den eisch aanneming van het wetsvoorstel in zijn vollen omvang. Heden voortzetting. Het Saksische departement van oorlog houdt zich reeds druk bezig met de voorbe reidende maatregelen, noodig voor het in garnizoen brengen der nieuw te vormen re gimenten. Verschillende plaatsen zullen met troepen worden begiftigd. In de bedoelde gemeenten belooft men zich daar natuurlijk verhoogde welvaart van. RUSLAND. De begrooting voor 1887 wijst een tekort aan vaD 36,558,634 roebel. Buiten dien komen nog extra-uitgaven voor spoor wegen en havenwerken voor ten bedrage van 48,414,194 roebel. Volgens de uiteenzetting van den minister van financien spruit het

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2