BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSOHE BERICHTEN rhs «3 THJ nam TW ar,. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 8 dezer bedroeg: bij de NederlandscheBank ƒ21,836,601,02, en bij de betaalmeesters ƒ1,517,596,51. Tezamen ƒ23,354,097,53. De minister van waterstaat, handel en nijverheid brengt ter kennis van belang hebbenden, dat bij zijn departement, na vergelijkend onderzoek, twee of meer kler ken kunnen aangesteld worden op eene jaar wedde, aanvankelijk van f 400 voor ieder. Zie verder Staatse. van 11 dezer. In de avondzitting van de eerste kamer van gisteren werd mededeeling gedaan van eenige ingekomen stukken en van de laat stelijk door de tweede kamer aangenomen wetsontwerpen. Daarna zijn de afdeelingen opnieuw saamgesteld. De zitting is daarop gesloten. Een artikel van den Code Penal thans hier te lande afgeschaft stelt straf op bet belemmeren van de vrijheid bij aan bestedingen en het bieden op veilingen enz. Een vervolging van dien aard is thans bij de Parijsche rechtbank aanhangig. Er is nl. gebleken dat er onder de aannemers van werken voor de stad Parijs een afspraak be stond om elkander in de band te werken. Dit geschiedde aldus, dat een der deelge- nooten, die bij loting (uit een hoed) wordt aangewezen, zich verbindt in te schrijven voor een afgesproken percentage beneden de raming en, bij gunning, aan elk der bond- genooten een som uitkeert. Dit was ook voor twee aanbestedingen op 23 Maart van het vorige jaar geschied. Een der saamge zworenen, die zijn 1000 frs. niet had kunnen uitgekeerd krijgen, bracht het gebeurde ter kennis van den redacteur van een vakblad en deze maakte de zaak openbaar. De over heid stelde een onderzoek in, waarvan het gevolg was, dat de aanbesteding werd ver nietigd en de deelgenooten thans terecht staan. De aanbrenger, die door zijn collega's in den ban was gedaan en overal het hoofd stootte, is intusschen overleden. Volgens ons nieuw wetboek van strafrecht is alleen het belemmeren der vrijheid door geweld of be dreiging strafbaar. (Bbl.) Het gerucht van de verplaatsing van den Duitschen gezant bij ons hof, baron Von Saurma-Jeltscbis volgens het 1). v. Z.-H. en 'i Gr. geheel ongegrond. De wedstrijden op schaatsen te Ham burg zijn, bij vriezend weder, op verzoek van den Ned. Schaatsenrijdersbondbepaald op 17 en 18 Januari. (27. v. Z.-H. en 's Gr.) De opbrengst der Noord-Zuidholland- sche Stoomtramweg-maatschappij Haarlem Leiden bedroeg in de maand December 1886 f 5,019.92^+f 501.13 1 Jan.-31 Dec. 1886f 72.306.08i+fl2,500.60 Hoewel bij den dood van de bewoon ster der Bagijnestraat te 's-Gravenhagebij genaamd de »V uurduivelin", ernstige ge ruchten de ronde dedenals zoude aan den dood dezer vronw gewelddadigheid niet vreemd zijnen het overlijden zijn toegeschre ven aan het overmatig gebruik van sterken drankbracht het gerechtelijk onderzoek niets aan het licht dat tot staving van die ge ruchten aanleiding gaf, en werd de echtge noot van de vrouw, die zich tijdens dat onderzoek in verzekerde bewariDg bevond, daaruit ontslagen. Werd echter bewezen dat de dood niet was toe te schrijven aan mis handeling door den echtgenooter rezen uit het onderzoek toch genoegzame bezwaren tegen dezen, als zoude hij zijne huisvrouw, kort véér haren dood, lichamelijk letsel heb ben toegebracht. Voor dit feit stond hij gisteren voor de rechtbank aldaar terecht, beklaagd op den 9en November zijne huisvrouw moedwillig op het hoofd te hebben geslagen en op den grond getrokken of geworpen te hebben. De beklaagde ontkende wijlen zijne vrouw tegen het hoofd te hebben geslagenmaar bekende haar een klap op de rechterwang te hebben toegebracht, waarna zij van den stoel is gegleden. Daarna heeft hij niet meer geslagen. Het openbaar ministerie waargenomen door mr. baron De Vos van Steenwijk, vorderde vier maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. G. Landsberg, wees op verschillende verzachtende omstandigheden en concludeerde tot het opleggen eener veel lichtere straf. Uitspraak over acht dagen. Eene Engelsche maatschappij heeft aan gekocht de nog onbebouwde terreinen aan de zuidzijde van het café Seinpost te Sche- veningen, met het doel, aldaar een hotel van den eersten rang te stichten, teneinde het bezoek van voorname vreemdelingen aan Scheveningen te bevorderen. Naar men voorts verneemt, is dezelfde maatschappij in onderhandeling, om in de voornaamste plaatsen van Nederland groote hotels aan te koopen. Na een onderzoek van 14 maanden, zoowel van de zijde der Engelsche autori teiten als van den waterschout te Scheve ningen, is thans bij den reeder P. Groen aldaar het bericht ingekomen, dat eerlaDg de zaak contra het schip Y. H. 865 uit Yarmouth, hetwelk hem in October 1885 zeer belangrijke schade berokkende, in En geland zal worden berecht. Uit den dezer dagen verschenen Delft- sche Studentenalmanak blijkt, dat hel aantal ingeschreven studenten aan de Polyt. School 291 bedraagt, waarvan 219 leden zijn van het corps. Een droevig ongeval heeft te Schiedam plaats gehad. F. W. B., Zaterdagavond van zijn werk thuis komendekon de deur van zijne woning niet binnen komendaar er blijkbaar iets achter lag, dat het openen belette. Hoewel hij herhaalde malen luid klopte, kreeg hij geen antwoord. Toen hel hem eindelijk gelukte, door eene kleine ope ning binnen te komen, vond hij zijne acht tienjarige echtgenoote dood acbter de deur liggen. Volgens geneeskundige verklaring zal zij waarschijnlijk van de trap, die naar de bovenwoning voert, zijn gevallen, waar door zij eene hersenschudding heeft beko men, die den dood onmiddellijk tengevolge heeft gehad. De ongelukkige was eerst zes weken geleden gehuwd. Zaterdagnamiddag is eene dienstbode, die in een pand aan de Wijnstraat te Bot terdam op de tweede verdieping glazen waschte, uit het raam en op straat gevallen. Zij brak den schedel en een been en was oogenblikkelijk een lijk. Gisterenmiddag bekwamen twee kleine kinderen in woning aan 's Gravenweg te Kralingenterwijl de moeder even afwezig was, hevige brandwonden, doordien zij aan eene brandende kachel trokken waarop een pot met kokend water stond, met het ge volg, dat zij den geheeleu inhoud over het lichaam kregen. Geneeskundige hulp werd onmiddellijk verleend. Een der kleinen ver keert, tengevolge der bekomen brandwon den, in een bedenkelijken toestand. De buitensporige winsten, die som mige stads-melkopkoopers zich ten koste der landbouwers veroorlovenheeft in den Noord- hoek van den Haarlemmermeer-polder stem men doen opgaanomten einde paal en perk aan die winsten te stellen, een tweede kaasfabriek op te richten. In de hierover gehouden vergaderingen werd van verschillende zijden op de oprich ting aangedrongen. De keizerin van Oostenrijk wordt in het voorjaar weder te Amsterdam verwacht, om zich opnieuw onder behandeling van dr. Metzger te stellen. Vrijdag en Zaterdag e. k. zal bij vrie zend weer de champion kunstrijder Carl Werner uit Christiania op de baan der Sportclub achter het Bijksmuseum te Am sterdam toonenhoever hij het in het schaat senrijder gebracht heeft, en zij die vroeger het voorrecht hadden hem te bewonderen, gewagen met veel lof van dezen snel- en schoonrijder. Het Vtr. iiagbl. deelt mede, dat in de afgeloopen week in de Nicolaas-kazerne te Utrecht door verschillende militairen en op onderscheidene plaatsen opruiende socia listische blaadjes zijn gevondenwelke dade lijk in beslag zijn genomen. Er is toen onverwachts een onderzoek ingesteld in de kistjes der manschappen, bij wie geen van die blaadjes zijn gevonden. Het waren blaadjes van verschillenden inhoud, o. a. een met bet opschriftf Brood voor allen" en een »Aan de Militairen" met den aanhef Broeders," laatstgenoemde over gedrukt uit Recht voor allenN°. 81, beiden gedrukt aan de Typographic Excelsior" in Den Haag. Door de rechtbank te Arnhem is de voerman W. v. d. B.te Nijmegen, ver oordeeld tot 10 dagen gevangenisstraf, we gens het slaan van zijn paard in het open baar. Hij had het dier, dat een last trok, die kennelijk zijne krachten te boven ging, met stokslagen voortgezweept. (Misdrijf strafbaar gesteld bij art. 254 van het nieuwe strafwetboek.) Uit Warga wordt aan de N. R. Cl. gemeld: Gisteren zijn een paar jongelieden, zoon en dochter van den predikant te E. (Fr.), op schaatsen naar Wartena rijdende, in de nabijheid van dit dorp door het ijs gezakt. Door onmiddellijk toegeschoten hulp is het meisje nog gered, doch de 19-jarige zoon, theol. student te Leiden, is onder het ijs geraakt en verdronken. Uit Middelburg schrijft men aan de Goetche Ct.\ Te Vlissingen koestert men de stille hoopdat de Duitsche Stoomvaartlijn - die in het vorige jaar eerst zoo bepaald was toegezegddoch later bij wijze van proef voor ééu jaar eerst aan Antwerpen is ver leend in het aanstaande voorjaar naar de haven vau Vlissingen zal worden verlegd. De ondervinding heeft tot dusver geleerd, vooral in dit najaar en dit was nog de vorige week het geval dat de stoom- booten, die naar Antwerpen moesten op- stoomeu, uren lang op de reede van Vlissin gen op het gunstige getij moesten wachten, om hunne reis verder te kunnen vervolgen zeer ten ongerieve zoowel van de passagiers, als tot oponthoud van de aan boord zijnde mail, zóó zelfs, dat door een der gezag voerders werd verklaarddat passagiers en goederen bij aandoen der haven van Vlissin gen reeds een eind Duitschland zouden hebben bereikt, als hij de haven te Antwerpen zou binuenstoomen. En hoe zal het nu zijn, als eens een strenge winter mocht invallen en de bovenrivier met ijs zijn bezet, terwijl men uit zee komende, Vlissingen altijd kan bereiken? Naar men verneemt worden dan ook de onderhandelingen betrekkelijk deze voor Vlissingen zoo gewichtige aangelegen heid door de daartoe bevoegde autoriteiten sterk voortgezet. Te Vlierden (N.-B.) werd dezer dagen bij het uitrooien van een oud deuuenbosch een meuschelijk geraamte gevonden. Men vermoedtdat dit reeds in deu Frauschen tijd aldaar verborgen is geweest. Toen moet op die hoogte een misdaad gepleegd zijn, die wegens de destijds heerscbende woelin gen slechts terloops onderzocht werd. De vermoordde heette G. K. en zou door zijn huisgenooten gedood zijn. 's «RAVEN HACiE. Door Z. M. is A. F. Gipsmet ingang van 1 Februari 1887, benoemd tot leeraar aan de rijks-hoogere burgerschool te Bergen op Zoom. De ministers van financien en van oorlog zullen op 13 dezer geen audiëntie verleenen. BkLOlU. Iu Belgie zijn het mijnwerkers en katoenwevers, die grève maken. In het steenkoolbekken van Charleroi hebben te Amercoeur, te Montigny en te Paturages elk tusschen 200 en 400 mijn werkers den arbeid gestaakt om verschil lende redenenin de eerstgenoemde plaats wegens eene loon-quaestiein de tweede omdat men over een ploegbaas zich meent te beklagen te hebben en diens ontslag uit den dienst eischt, en in de derde plaats, omdat de mijnwerkers geweigerd hebben alleen in een mijngang de steenkool uit te houwen en iemand bij zich willen hebben, ten einde bij voorkomende ongevallen elkan der te kunnen helpen. De maatschappij had aan dien wensch voldaan en den enkelen werkman een jongen als hulp toegevoegd, maar men eischte een volwassen man, en toen dit geweigerd werd, werd het werk gestaakt. Gelijk gewoonlijk bewegen zich de werk stakers bij talrijke groepen langs den open baren weg, steeds onder begeleiding van een roode vaan, maar ongeregeldheden zijn er niet voorgekomen. Te Geut hebben de katoenwevers der firma Coster-Bousseau Co. den arbeid laten staan. De aanleiding daartoe werd gevonden in eene aanmerking op het werk van een wever, wien loon werd ingehouden. Denzelfden avond vervoegde zich bij den chef eene de putatie, die verklaarde, overeenkomstig de statuten van hunne vereeniging rVooruit", in dit, gelijk in elk geschil tusschen patroon en werkmanbemiddelend te willen optreden. De chef antwoordde, dat hij niet onder die statuten stond noch verkoos te staan, en zond daarom de deputatie weg. Deze her haalde den volgenden dag hare poging met hetzelfde slechte succes, en daarop maakten de wevers strike. Te Luik is een bedelaarster overleden, in wier woning men een som van 20 000 francs, heeft gevonden. Men gelooft dat er nog meer geld en bankbiljetten verborgen zijn. ENCELAND. Sir Henry Holland (van de conserva tieve partij) is tot minister van koloniën benoemd. De heer Goblet heeft gisteren de Bul- gaarsche deputatie ontvangen, doch slechts als bijzonder persoon, niet in zijne hoeda nigheid van minister. Hij verklaarde dat hij niets te voegen had bij het antwoord, door den heer Flourens aan de deputatie gegeven. Frankrijk is voor de vrijheid der volken, maar moet boven alles op zijne eigene be langen bedacht zijn. Het mag niet vergeten door welke banden de Bulgaren verbonden zijn aan de mogendheden, met welke het vriendschappelijke betrekkingen onderhoudt. Het kan slechts wenschen uiten voor eene spoedige en gunstige Tegeling van een toe stand, welke thans voor geheel Europa een oorzaak van woeling en ongerustheid is. Eene dépêche aan de Times, uit Wee- nen, meldt, dat de verhouding tusschen Oostenrijk en Busland door een hartelijk telegram van den Czaar veel is verbeterd, zoodat een vreedzame oplossing mogelijk wordt geacht. Daarentegen meldt de Stan dard, dat Busland tegen het voorjaar een opstand in Macedonië voorbereidt. De Standard verneemt uit Sofia, dat Zankoff, op eene nieuwe dringende depêche van den grootvizier, naar Konstantinopel is vertrokken. Aan de Times wordt uit Borne gemeld, dat de Bussische regeering heimelijk een opstand voorbereidt voor het aanstaande voorjaar op Kreta en in Macedonië, welke laatste bestemd zou zijn om het Bulgaarsche regentschap omver te werpen. Prins Poskin vau Birmah is aan pleuris gestorven. Bij de troonsbeklimming van ko ning Theebau werd hij in de gevangenis geworpen en mishandeld, waardoor zijn ge zondheid geducht leed. In Januari 1886 werd hij op vrije voeten gesteld en sedert dien door de Engelsche regeering onderhouden. VRiNKRIJ K. De republikeinsche bladen betoogen, dat prins Lodewijk Napoleon, door in het Italiaansche leger dienst te nemen, opge houden heeft Franschman te zijn. La Gaz. de France berichtdat ko ningin Victoria den graaf en de gravin van Parijs heeft uitgenoodigd, twee dagen op Osborne te komen doorbrengen. De Bulgaarsche deputatie heeft een brief eener Engelsche dame ontvangenwaarin zij zich als koningin aanbiedt, ingeval er geen vorst voor den Bulgaarschen troon is te vinden. De Pauselijke Zouaven en de vrijwil ligers van het Westen hebben een nieuw bewijs van hun gehechtheid aan den dap peren generaal De Charette gegeven. Door onder elkander bijeengebrachte gelden, heb ben zij het door den generaal bewoonde kasteel La Basse Motte, bij Chateauneuf, en de daarbij behoorende pachthoeven, aan gekocht en aan hun bevelhebber ten ge schenke gegeven. Het halve eeuwfeest der apoorwegen in Frankrijk zal in Mei aanstaande luister rijk worden gevierd. Het plan bestaat, o. a. in het Bosch van Vincennes een kring-spoor weg van 5 kilometers te leggen met sta tions, verschillende hoofdsteden vertegenwoor digende, en daarop materieel uit de verschil lende landen, door personen uit die landen bediendte doen loopen. Aan de stations zullen buffetten zijn met personeel in de ver schillende kleederdrachten, en waar men spijzen en dranken uit de verschillende lan den zal kunnen krijgen. Er zal voorts een tentoonstellingspaleis gebouwd worden ter oppervlakte van 25000 meters en er zullen 8 kilometers rails gelegd wordenwaarop men wagens, door allerlei beweegkracht voortgedreven, zal kunnen vergelijken. Op de vijvers, eene oppervlakte van 10 HA. beslaandezal men reproductien kunnen zien van de haven en den vuurtoren van Havre, van de haven te New-York met Bartholi's bekend reuzenbeeld en van die te Bio-Ja- neiro. Allerlei vaartuigen met personeel in allerlei kleederdracht zullen tot watertochtjes gelegenheid geven. Te Bio-Janeiro is reeds eene tentoonstelling geopend van alles wat bij deze gelegenheid naar Frankrijk zal worden gezonden. SPANJE. Den 25en Januari zullen de progres- sistische revolutionnairen in Spanje te Madrid eene meeting houden. Niettegenstaande alle ongunstige berichten heerscht in geheel Spanje volkomen rust. ZWITSERLAND. De monopoliewet betreffende den ster ken drank is, zooals zij door de bondsver gadering is aangenomen, in het officieel orgaan bekend gemaakt. De termijn ter indiening van aanvragen om eene volksstem ming over die wet loopt den 30 Maart af. In eene talrijke vergadering van branders is met algemeene stemmen op 6 na besloten, te trachten de vereischte 30,000 handtee- keningen ter aanvraag om volksstemming bijeen te brengen. DUITSCHLAND. Men zegt, dat Alexander van Batten- berg, ingevolge een hem gegeven wenk, een lange reis zal gaan maken (o. a. naar Egypte), om de geruchten betreffende zijn terugkeer naar Bulgarije te wederleggen. Niet alleen te Lubeekmaar ook te Hamburg, Altona, Bendsburg, Neumünster en Scharheide hebben huiszoekingen bij

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2