NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Woensdag 12 Januari 1887, N°. 9. Uitgevers: Gebroeders Muré. Kostelooze Vaccinatie. e i e Oourant v e r s c li ij 111 <1 si e I ij k s"behalve op Zon- e si Feestdagen. ABONNEMENT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Summer 10 Cent. A O V E R T E N TIE fi Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepuiakerssteeg 6. 200° Jaargang. Stads-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente LEIDEN brengen ter kennis «an belang hebbenden dat gelegenheid beslaat lot koste looze vaccinatie en revacclnatle voor onvermogenden in hel lokaal der Stads-Waag op eiken Woensdag, des namiddags te een our. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTERBurgemeester. E. KIST, Secretaris. Leioen, 14 Mei 1886. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, roepen bij deze op alle leveranciers, werkbazen, enz. welke over het afgeloopen jaar 1886 ten laste der gemeente eenige vor dering hebben, om hunne rekeningen ten spoedigste, uiterlijk vóór uit0. Jannarl e. k. ter Gemeente-Secretarie (afdeeling finan ciën) in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester, E. KIST, Secretaris. Leiden, 6 Januari 1887. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen Ier kennis van belanghebben den, dat ingevolge art. 2 der verordening, re gelende de invordering der plaatselijke directe belasting op de honden, ieder houder vaneen ol meer honden, die aan die belasting onder hevig zijn, verplicht is daarvan jaarlijks vóór of op 31™ Januari a. s. bij den Gemeente ont vanger aangifte te doen, door inlegering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderleekend biljet en dat bedoelde inschrij- vingsbiljelten voor hel dienstjaar 1887 koste loos ten kantore van den Gemeente-ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester, E. KIST, Secretaris. Leiden, 6 Januari 1887. werking op 1 Januari 1884, wordt gewijzigd als volgt: dit besluit treedt in werking op 1 Januari 1887. Blijkens de door den voorzitter van hel college van de gedeputeerde staten in afschrift ingezonden missive van den minister van staat, minister van binnenlandsche zaken moet het tijdstip van in werking treding zóó wor den gewijzigd dat het niet voorafga aan dat waarop de koninklijke goedkeuring kan zijn verleend. Ter tegemoetkoming aan deze opmerking geven burg. en weth. den gemeenteraad in overweging art. 7 aldus te wijzigen „Dit besluit treedt in werking op den dag waarop van de verleende koninklijke goedkeuring afkondiging is geschiedt." KOPPERFEEST. Men moge 't nog steeds oneens zijn om trent de beteekenis van den naam „Kopper maandag" en van den oorsproDg der feest viering op dien dag zooveel is zeker dat de Typographische Yereeniging „Lourens Jansz. Coster" alhier gisteravond in de Stads- Gehoorzaal lustig feestvierde. Een breede schare leden met hunne dames, en genoo- digden waren te 7 uur bijeengekomen om aan die feestviering deel te nemen en onder hen bevonden zich ook de burgemeester onzer gemeente, beschermheer der vereeniging, en de gemeentesecretaris, terwijl de heer Bool, als wethouder, schriftelijk mededeeling deed dat 't hem onmogelijk was de feestviering bij te wonen. Door een feestmarsch werd met de uit voering van het uitgebreide programma een begin gemaakt, terwijl daarna de president der vereeniging, de heer W. H. Kloos, de bijeenkomst opende en verslag deed van wat er alzoo in het afgeloopen jaar van lief en leed aan de vereeniging was ten deel ge vallen. We vernamen o. a. uit dat verslag, op dit het 38ste kopperfeest uitgebracht, dat de vereeniging drie leden door den dood verloor aan wier betrekkingen de door het reglement bepaalde nitkeering bij overlijden ten goede kwam. Hij noemde daarbij hunne namen: J. Van Assen, J. Noest en D. J. Siljée. Spreker eindigde met de vereeniging in de vriendschap van alle aanwezigen aan te bevelen en hij hoopte dat steeds zou blijken dat voor de onderlinge verhouding tusschen de drukkersgezellen in deze gemeente van de vereeniging een kracht uitgaat ten goede. Daarna betrad de le secretaris, de heer M. H. Lem, het spreekgestoelte om mede verslag uit te brengen van wat zijn beheer aangaat. We vernamen daaruit dat de ver eeniging nu telt 126 leden, waarvan 4 eereleden, terwijl zich weêr 6 vakmannen als lid hadden doen voorstellen. Voorts ver heugt de vereeniging zich in den steun van 60 donateurs en begunstigers. De buitenge wone vergaderingen, waarvan er dit jaar vier noodig waren, werden telkens bijgewoond door den eerevoorzittter der vereeniging, den heer T. Copier, die ook nu de feestviering bijwoonde. Steeds kon op de vergaderingen worden geroemd op de bizondere eensge zindheid onder de leden. De gezondheidstoestand was niet zoo roos kleurig geweest in 't afgeloopen vereenigings- jaar als wel wenschelijk was. Door het overlijden van 3 leden (waarvan één onge huwd) bleef eeue weduwe met 6 en eene met 3 kinderen achter. Nog herdacht spreker het deelnemen der vereeniging aan het 3 Oc- toberfeest op 4 October jl. De Toelagekas blijft steeds in omvang toenemen, terwijl de kas van het ziekenfonds steeds aan alle eischen kan blijven voldoen. Nu nam nogmaals de president het woord om ten behoeve van eene weduwe van een sedert overleden lid met 6 kinderen, welke weduwe nu zelf aan het ziekbed gekluisterd ligt, een beroep te doeo op den weldadig heidszin der aanwezigen. Twee dames vrouwen van leden verklaarden zich be reid' de giften in ontvangst te nemen en spoedig daarop kon dankbaar worden ver meld dat eeue som van f 44.541 was bijeen gebracht, welke som reeds hedenmorgen aan de weduweop haar ziekbedwerd ter hand gesteld. De vreugde van de zieke, die schreide van dankbaarheid en geluk, laat zich begrijpen. Nu werd door alle aanwezigen, begeleid door een flink bezet orkest, een welkomstlied gezongen, waarna het orkest de Ouverture „La Couronne d'Or" van Kéier Béla uit voerde. Daarna was de hoofdschotel van het menue aan de beurt, de opvoering nl. van „'t Was maar een loods, een kroon voor den. ouden zeeman" tooneelspel in tafe- reelen met coupletten door A. Ruysch. Het moet gezegd worden dat de vertooners bizonder rolvast waren en zicb uitmuntend van hun taak kweten. Ze werden bijgestaan door drie dames die zich door de heeren vertooners de kaas niet van 't brood lieten eten. We zullen niet zeggen wie er goed, wie beter en wie 't best speelde maar wel kwam ons van Alphen's „we zaten laatst bij saartje, onze oude goede baker" in de gedachte. Intusscheu was de eerewijn namens de vereeniging aangeboden en werd eene panze gehouden, waarna door het orkest „Allerliebste" werd gespeeld en door de ver gadering eenige feestzangen werden gezongen. Nu kwam aan de beurt het allergrappigst blijspel met zang in één bedrijf „Daar is mijnheer" van M. J. Gillissen. Ook hierin werd best gespeeld en moest bij de opvoe ring van „'t Was maar een loods" wel eens een traan worden weggepinkt, bij „Daar is mijnheer" werd geschaterd van 't lachen en 't wés dan ook grappig. Nadat we dat alles genoten hadden werd de zaal ontruimd om alles gereed te maken tot den dans. Het zoogenaamde balboekje, op den achterkant van het boekje met feest zangen afgedruktwas al spoedig met namen van danslustigen gevuld, waut dra bleek dat de lust tot dansen zeer groot was. Te 1 ure werd het bal geopend en het was geani meerd tot 6 ure in den morgen. Van 't begin van den avond tot aan den vroegen morgen getuigde de bijeenkomst van een allervriendschappelijksten geest onder de leden der vereeniging en van een goede onderlinge 'erstandhouding tusschen de ver eeniging en donateurs en genoodigden die eveneens in grooten getale waren opgekomen. Het is zeker te hopen maar tevens te ver wachten dat bewaarheid blijft wat de presi dent bij de opening sprak, nl. dat het steeds het doel der vereeniging zal zijn, de belan gen der leden en van het vak voor te staan overal waar de vereeniging kan optreden; ze is dan een uitmuntende band tusschen de leden en eene even gezellige en geanimeerde feestviering zal dan ook een volgend jaar niet uitblijven. De Typografische vereeniging Door Eendracht f zaam verbonden te Breda, de oudste vereeniging van dien aard in ons vaderland, vierde gister op feestelijke wijze haar vijftigjarig bestaan. Aan den heer H. W. F. Bakker, le luitenant-kwartiermeester bij de dd. schutterij alhieronlangs door Z. M. benoemd tot ridder in de orde van de Eikenkioonzal heden avond, te 9 uur ongeveer, door het corps officieren der dd. schutterij alhier eene ovatie worden gebracht aan zijne woning op de Heerengracht. Hedenmorgen te 9J. uren is op de Steenstraat een paard, dat voor een boeren wagen gespannen was, op hol gegaan, ter wijl de voerman, genaamd v. d. M., van den wagen is gevallen en licht aan de hand is gekwetst. Het paard is spoedig door twee burgers op de Binnenvestgraeht staande gehouden. De heer L. Hanckar, consul van Italië te Noumea, eiland Nieuw-Caledonie van wien vroeger onderscheidene geschenken zijn vermeld geworden, heeft thans weder aan het Rijks Ethnographisch Museum ten geschenke gegeven, een belangrijke verza meling voorwerpenafkomstig van de eilan den der Stille Zuidzee. MUZIEK, LETTEREN ENT KUNST. Geboortedag (1842) van Franpois Coppée. Sterfdag (1851) van J. M. Koekkoek. Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. Afd. Amersfoort, 20 Jan. 7 u., „Amicitia". Reien uit Vondels „Lucifer", J. A. Van Eyken; De Balling op zee, Richard Hol. Solisten, dilettanten: declamatie: de heer J. A. Vrugtman (Zntfen). Directeur: de heer M. W. Petri (Utrecht). Begeleiding: 4 handig klavier door dilettanten. Afd. Haarlem, 20 Jan. 7| u., „Vereeni ging". Josua, G. E. Handel. Solisten: Mevr. S. Haase-Bosse (Rotterdam), sopraan; tnejufvrouw G. Reinders (Amsterdam), alt; de heer J. J. Rogmans (Amsterdam), tenor; de heer Paul Haase (Rotterdam), bas. Di recteur; de heer W. Robert. De heer Charles Louis Buziau, onlangs benoemd tot leeraar (violoncel) aan de mu ziekschool der Maatschappij voor Toonkunst alhier, zal in den Haag gevestigd blijven als onderwijzer voor piano en violoncel, aan gezien hij slechts tweemaal in de week aan de school alhier behoeft te zijn. De begrafenis van den heer A. Van Lier op „Muiderberg" bewees gister hoeveel vrienden zich die tooneeldirecteur had weten te verwervenal had de opperrabbijn zicb niet laten bewegen om af te wijken van het Israëlitisch beginseldat een begrafenis een voudig moet zijn, zonder praal. Eergister avond toch brachten honderden een laatste hulde aan den overledene, toen hij lag in de „chapelle ardente", waarin de koffiekamer van het Grand Théatre was herschapen. In den lijkstoet vond men gisterenochtend al wat te Amsterdam met het tooneel verband houdt vertegenwoordigdbij het Panopticum stond de muziekkapel van het Volkspaleis ongesteld en in het Park liet de muziek vaD den Parkschouwburg een treurmarsch weer klinken, terwijl Sonnemann's kapel buiten de Muiderpoort een laatste hulde aan den over ledene brachtvóór de stoet den tocht naar „Muiderberg" begon. Bij het graf voerden het woord de heeren Hirsch, regent van het Israëlitisch weeshuis, Spoor namens de maatschappij „Apollo", Veltman, Lhamé, Bigot en Van der Goes, de laatste namens het Tooneelverbond. In het vervolg van llofdijk's histori sche Behets „Eens Konings verjaardag," in Eigen Haard van heden opgenomenvindt men het facsimile eener lithographie van Schreiner, Z. M. onzen koning, als erfprins, op 18jarigen leeftijd voorstellende. Het door den decoratieschilder Stor tenbeker te 's-Hage vervaardigde doek voor stellende de aankomst van koning Willem III op het tooneel van den watersnood in 1861bestemd voor het panorama te Am sterdam, is gisteren uit de ateliers van dien kunstschilder per Rijnspoor naar de hoofd stad verzonden. STADSNIEUWS. Door Z. M. is aan dr. H. Treub, hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Lei den, toestemming verleend tot het gelijktij dig bekleeden van het ambt van praelector in de verloskunde te Leiden. Bij proces-verbaal van openbare verhuring van visscherijen in eenige aan de gemeente toebehoorende wateren van 24 December 1885, voor den tijd van vijf jaren ingaande 1 Januari 1886 is Anthonie Van Rijn te 's Gravenhage pachter geworden van perceel 1 de Boschhuizerswatering ioopende van het jaagpad buiten de voormalige Wittepoort tot aan de Boschhuizersluis en door de stads- ververschingssloot tot aan den Krommen Vliet, voor f28 's jaars en van perceel n°. 3 de Molensloot buiten de voormalige Koe poort beginnende aan Roombrug en eindi gende aan den Singel, voor f 14 's jaars. Ten gevolge van het overlijden van den pachter heeft de weduwe A. Van Rijn geb. Houtzager met de borgen verzocht van de verdere pacht te mogen worden ontslagen. Het komt burg. en weth. voor dat er in de gegeven omstandigheden alleszins termen bestaan aan het verzoek te voldoen, zoodat zij den gemeenteraad in overweging geven de wednwe Van Rijn en de borgen te ont heffen van alle verplichtingen uit de boven aangehaalde pachtovereenkomst voortvloeiende en hen te machtigen tot eene nieuwe open bare verpachting voor de visscherij in boven genoemde perceelen over te gaan. In de zitting van 23 December jl. werd besloten het raadsbesluit van 4 October 1883 houdende opnieuw vaststelling van de heffing van bruggeld voor onbepaalden tijd wederom onveranderd vast te stellen met dien verstande dat art. 7 luidende: dit besluit treedt in

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1