NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. I>eze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABOfJiy E KIEST: Prijs per ^nmiiier 10 t ent. Woensdag 5 Januari 1887. N°. 3. ADVERTENTIE M: Bureel: Scheepuiakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Kostelooze Vaccinatie. DE BRUD EENS EERLOOZEN. Voor Leiden, per 8 maanden1.25, Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van i6 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenh. contantzonder rabatper regel 0.10. 200e Jaargang. Stiiils-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente LEIDEN brengen ter kennis van belang hebbenden dat gelegenheid bestaat lot koste- looze vaccinatie en revaccinatle vonr unvermogendenin het lokaal der Slads-Waag op eiken Woensdag, des namiddags te een uur. Burgemeester en Welhouders voornoemd DE KANTERBurgemeester. E. KIST. Secretaris. Leiden, 14 Mei 1886. STADSNIEUWS. Uit de opgaven betreffende de sterfte en de geboorten in de maand Nov. 1886 blijkt, dat o. a. in ie gemeente Leiden waren ge boren 130 kinderen, waaronder 5 levenloos aangegevenoverleden 66 personen, en wel beneden 1 jaar 11, 15 jaren 10, 514 jaren 2, 1420 jaren 1, 2050 jaren 5, 5065 jareo 9 6580 jaren 14, boven 80 jaren 9, op onbekenden leeftijd Als oorzaak van den dood werd opgegeven: gebrekkige ontwikkeling lichaamszwakte, tering 13, klierziekte, rhachitissyphilis 3absc. ulc. gangr. pyaem. haam. 3kanker 1waterzucht, acheurbuik 1typhus en febris typhoï- dea aanhoudende koorts 1tus- schenpoozenie koorts pokken rood vonk mazelen 1 huidziekten 1stui pen trismusepilepsie apoplexie 2 hersenziekteikrankzinnigheid 4, rugge- mergslijden, paralysis 1 keel- en longte ring, bloeèpuwing 6, croup 1, kinkhoest acute aekten der ademhalingsorganen 4, chton. zieken der ademhalingsorganen 4, hart- en viatziektenrheumat. arthrit. 2 organ, hartjebrekenaneurysms 2, angina diphtherina 2diarrhoeadysenterie 1 cholera nostras acute ziekten der spijs- verteringswekt. 2, chion. ziekten der spijs- verteringswirktuigen 1ziekten d. organa urogenitalia 2, ziekten van het kraambed geweldladige dood verdrinken 2, onbekende corzaak, plotseling 1. 's Rijls museum van Natuurlijke His torie alhier werd gedurende het laatste kwar taal van 1816 bezocht door 1148 personen. Gedurende het geheele jaar 1886 beliep het aantal bezoekers 5868. Eene vrouw die er hare broodwinning van maakt 's avonds het Steenschuur te be wandelen is gisteravond in kennelijken staat thuisgekomen. Na zich in dien toestand naar bed begeven te hebben heeft ze zich door een test met vuur voor al te groote koude willen vrijwaren. Of nu zij of wel de test niet rechtop kon staan zéoveel is zeker dat ze er mee in aanraking is geko men waardoor ze ernstige brandwonden be kwam. Ze werd naar het academisch zie kenhuis vervoerd. Hedenmiddag zijn door de infanterie op den plantsoensingel oefeningen gehouden op schaatsen. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1740) van J. Montgolfier. Sterfdag (1841j van E. Kist. De bekende Ainsterdamsche tenor Rogmans beeft naar we vernemen voor de aanbieding van het stads-theater te Leipzig bedankt. Hedenmorgen werd te Dordrecht ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den bekenden uitgever J. P. Revers. Eene reeks van werken op allerlei gebied waarvan verscheidene meerdere drukken behoefden, werd door hem in het licht gegeven. De wetkzame man, van eenedel, verdraagzaam karakter overleed op oudejaarsmorgen op 61 jarigen leeftijd. Wat hij was had hij zich zeiven gemaakt, alléén gesteund door zijn krachtigen wil en zijn onvermoeide werkzaamheid. Eigen Haard leidt zijn nieuwen jaar gang in met een biographie van Z. M. onzen koning, ter gelegenheid van 11D. 70njaar dag in Februari aanst.geschreven door Hofdijk en geïllustreerd o. a. met een wel gelijkend portret van Z. M. en een gravure bij 's konings geboorte vervaardigd en daar van een allegorische voorstelling gevende. Van de door de wed. J. R. Van Rossum te Utrecht bezorgde pracht-uitgave van D. Schaepman's Aya Sofia" is de eerste op lage van 1000 ex. binnen den tijd van 6 weken geheel uitverkocht. Naar het Nil. v. d. Tioekh. verneemt, is de uitgever reeds bezig met een tweeden druk, die in kleiner formaat zal verschijnenvermeerderd met een narede van den schrijver, vooral over de verschillende recensiën. De Brusselsche etsclub Vingt" heeft dit jaar uitgenoodigd uit Nederland de heeren M. Maris, W. Maris, Van der Maarel en Zilcken, om deel te nemen aan de tentoon stelling, die in Febrnari a. s. geopend zal worden. (Portf.) Het door den heer Mesdag geschilderde panorama in den Haag zal eerlang naar Miin- chen worden overgebracht en daar eenigen tijd zijn tentoongesteld, om later wellicht ook te Berlijn voor eenigen tijd te worden geplaatst. In het gebouw van het panorama in de Zeestraat zal dan een ander tafereel worden geplaatst. rinneni7anusche berichten. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 1 dezer bedroegbij de Nederlandsche Bank ƒ24,164,800,65', en bij de betaalmeesters ƒ2,726,636,07. Te zamen ƒ26,891,436,72'. In een bijvoegsel der Staalsct. van 4 dezer wordt medegedeeld eene tabel, bevat tende de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood, in Nederland, over October 1886. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip Somtneisdijk, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee J. F. M. Lange, in den namiddag van den 1 en dezer te San Paolo de Loanda aangekomen. Aan boord was alles wel. In de Haagtche Kout van de Prov. Groningsche Ct. wordt medegedeeld, dat den kapt. ter zee Bogaevt de portefeuille van marine is aangeboden. Vermits echter deze hoofdofficier zich in West-Indie bevindt en wij nog altijd van telegrafische gemeenschap met onze koloniën aldaar verstoken zijnkan het antwoord nog niet zijn ontvangen. Vol gens dezelfde bron noemt men in de bureaux van het departement als aanstaanden minis ter den Oud-Raad van Indie De Gelder. Dr. De Voogt, Nederlandsch vice-con sul te Pau, is door de koningin-regentes van Spanje benoemd tot commandeur der orde van Isabella la Catholica. Op last van Z. M. den koning zijn de heeren G. M. Kraijenbrinkchef-bloe mist, en C. Van Dijk, volontair-bloemist op het Loo, heden vertrokken naar Orleans om de beroemde kweekerijen te bezichtigen van de heeren Gebr. Franson. Ook zullen zij de tuinen te Parijs van den heer Roth schild bezoeken, alsmede onderscheidene andere voorname bloemisterijen. De Haagsche politie is door welwil lendheid van de Londensche in het bezit gesteld van de uniformdie de inspecteurs of officieren van politie in de Engelsche hoofd stad dragen ten einde als model te dienen bij de aanstaande keuze van de inspecteurs- kleeding aldaar. In November 1886 werden te 's Hage van een kapstok in de gang van een klee dermagazijn in het Noordeinde twee jassen en twee parapluies ontvreemd. Wellicht herinnert men zich nog dat de politie mede- deelingen omtrent den diefstal ontving van een persoon, die echter, na een op die mededeelingen gevolgd onderzoekgearres teerd wild onder de verdenking dat hij zelf de dief was. Gisteren stond hij voor de rechtbank te recht, verdacht ten eerste van den diefstal der jassen en parapluies en tevens van dief stal van eenig geld ten nadeele van den huisknecht van jhr. G. D. aldaar, bij ge legenheid dat hijbekl.voornoemden heer een bedelbrief kwam aanbieden. Merkwaardig was de verdediging van be klaagde, die beide beschuldigingen verre van zich afwierp. Er scheen daar in de stad namelijkeen dubbelganger van hem rond te loopen. Hij zelf was onschuldig als een pasgeboren kind, maar die dubbel ganger, die als twee druppeleD water op hem geleekhad de diefstallen bedreven. Jammer genoeg voor hem echter, hielden de gisteren gehoorde getuigen allen pertinent vol, dat zij hem herkenden eensdeels als te zijn de persoon die hun jassen en parapluies te koop had aangeboden, anderdeels als degeen die den bedelbrief bij jhr. G. D. bad overhandigd. Maar zelfs toen aan beklaagde den bedel- IEU1LLETON. 93.) De Kreodsche bevolking van New-Orleans behield nog altijd de taalde gewoonten en de liefde oor het vermaak, die zij van hunne vooraderen geërfd had. Ook de aan wezige Spatjaarden en Amerikanen bedienden zich van deFransche taal. Dora hotrde slechts een verward gegons. Het gespre: der heeren betrof uitsluitend Nita, die dm vorigen avond voor het eerst in de speelaal was verschenen, en aan het spel had delgenomen. „Magnifitue! Charmante! Superbe!", zoo noemde mei van alle zijden Nita, die reeds bij haar eeite optreden een volkomen triomf had behaalc Plotselin; bemerkte Dora, dat zij zelf de opmerkzaauheid tot zich getrokken had. Een jongmensch nam zijn meerschuimen sigaren- pijp uit da mond, en terwijl hij met deze naar bovenwees, riep hij in 't Engelsch uit „De dare, die gij zoo prijst, is niet de eenige schcmheid in dit huis. Zie daar eens een engeleigelaat op ons neerzien. Terwijl Dora zich voorovergebogen had, waren hare haren op de schouders neerge vallen, terwijl de lokjes, die voorhoofd en wangen omvangen, in de stralen der onder gaande zou als goud schitterden. Snel verwijderde zij zich, sloot het venster en ging over baar troosteloozen toestand zit ten nadenken. Dat duurde echter niet lang. De sleutel draaide in het slot, de deur werd geopend en Nita trad binnen, prachtig gekleed en fonkelend van diamanten. Zij zag er prachtig uit toen zij Dora met een glimlach op het gelaat naderde en de hand op haar schouder legde. Eene oude negerin volgde haai, oDtstak het gas eu verliet daarna de kamer. Het verheugt mijdat gij reeds aange kleed zijt, al ziet gij er ook niet zoo prachtig uit als ik. O; Dora, leer de dingen toch inzien zooals ik, en gij zult verrukt wezen over dit huis. Dora schudde ernstig het hoofd, hoewel zij Nita vol bewondering beschouwde. „Ik zou evenmin onder u lieden op mijne plaats zijn als een geraamte op een feestmaal. Gij zijt verblindend schoon in dit gewaad, Nita en het verwondert mij niet dat men u betooverend vindt." „De kleeren maken den man mijn kind," antwoordde Nita, en daar ik eene brunette ben, heb ik schitterende kleêren en prach tige sieraden noodig om mijne schoonheid te doen uitkomen. Deze steenen zijn allen val8ch, maar zij gaan als echte door, en het zoude er slecht uitzien, als ik ze niet bin nen eenige maanden daarvoor kon verruilen." „O, Nita, hoe kunt gij zoo lichtvaardig over het bezit van kostbare edelgesteenten spreken, als gij ze door roof aan de speel tafels moet verkrijgen." „Daar geef ik niet het minst om. Wij denken daarover verschillend en hoe zou dat ook anders kunnendaar wij eene geheel verschillende opvoeding ontvangen hebben, daar de natuur mij vroolijk, levenslustig schiep, en u buitengewoon nauwgezet, angst vallig? Lieve Dora, als gij u slechts aan mijne leiding, aan mijne ondervinding wildet toevertiouweu, was het niet noodig, dat gij in deze kamer opgesloten zijt en uwe jeugd en schoonheid in een hulpeloozen strijd te gen het noodlot doet verkwijnen." „Ik hoop op God, Nita, en ik vertrouw, dat Hij mij een waardiger bestaan zal schen ken. Zonder mijn geloof op Gods hulp zou ik niet den moed hebben, langer te leven." „Gij weet, Dora, dat uw verzet tegen Carlos' ijzeren wil toch vergeefs is. Hij heeft u eenigen tijd aan mij overgelaten in de veronderstelling, dat ik u zal kunnen over halen, om hem de gehoorzaamheid niet te weigeren, die hij ais echtgenoot van u kan eischen. Zoodra gij weder krachtig genoeg zijt, verlangt hij eiken avond uwe tegen woordigheid bij een klein souper. Daar hij uw afkeer van de speelzalen kent, wil hij u verschoonen, deze te betreden." „En indien ik weiger te gehoorzamen, wat dan? Zal hij mij dan in een krankzinnigen gesticht laten opsluiten, zooals hij heeft gedreigd „Dat was slechts eene bedreiging om u bang te maken en tot onderwerping te noodzaken. Hij zal n ten laatste toch dwin gen, aan zijn wil te gehoorzamen. Is het daarom niet beter, van den nood eene deugd te maken en vrijwillig te doen, wat téch moet geschieden?" Daarom zal ik trachten te vluchten Nita. Nooit, nooit zal ik mij verlagen, om te verkeeren met de slechte menschendie dit huis bezoeken. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1