BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUTENLANDSCHE BERICHTEN rr-# wrr «ar geplaatsten lantaarnpaal, tengevolge waarvan zijn schedel ernstig gekwetst werd. Ofschoon weldra heelkundige hulp werd verleend door den heer docts. Van W.kon den de deskundigen slechts den dood con- stateeren. Na ten huize van den heer d. 1. B. liefderijk te zijn verzorgd is de ongelukkige naar het Academisch ziekenhuis vervoerd. Gistermiddag is met het schaatsenrij den een man aan den Morschsingel verdronken. Het aantal nieuwjaarswenschen, in al lerlei vorm, dat op het postkantoor alhier verwerkt is, is dit jaar belangrijk grooter dan vorige jaren. Op Nieuwjaarsdag 1886 zijn aan het telegraafkantoor alhier verzonden 215 en ont vangen 280 nieuwjaarskaarten. Op Nieuwjaarsdag van het jaar 1887 werden verzouden 82 en ontvangen 146 nieuwjaarskaarten. Over 't algemeen was het verkeer aan het kantoor aanmerkelijk min der dan verleden jaar. Het volgend stukje geeft een over zicht van het telegraphisch verkeer aan het kantoor alhier gedurende het jaar 1886. Januari verzonden 2496, ontvangen 2775, totaal 5271 Februari verzonden 2662, ont vangen 2373, totaal 4735; Maart verzonden 2523, ontvangen 2656, totaal 5179; April verzonden 2826, ontvangen 2761, totaal 5587; Mei verzonden 2760, ontvangen 2903, totaal 5663; Juni verzonden 3569, ontvan gen 3392, totaal 6961Juli verzonden 2833, ontvangen 3162, totaal 5995; Augustus verzonden 2357, ontvangen 2747, totaal 5104; September verzouden 2575, ontvangen 2920, totaal 5495; October verzonden 2779, ontvangen 2971, totaal 5750; November verzonden 2475, ontvangen 2762, totaal 5237en December verzonden 2580, ont vangen 2781, totaal 5361. Te zamen dus verzonden 32135, ontvaugen 34208, totaal generaal 66338. Het totaal van 1885 was verzonden 32722, ontvangen 34850, totaal 67572; zoodat in 1886 1234 telegrammen minder werden be handeld dan in 1885. Men schrijft ons: De overgang van het Oude in het Nieuwe heeft zonder merk waardige voorvallen plaats gehad. Er waren maar weinig personen boven hun thee, kruit is er niet veel verschoten, ongerekend het losgedonderd schot bij den klokslag van twaalven; hier en daar liep het met een sisser af; vrienden door vrienden thuisge bracht werden er niet veel aangetroffen. Men had zichnaar vaderlandsch gebruikom den haard geschaard met appelbollen en saucijsebroodjes, die voldoende verkrijgbaar waren gesteld, en men dronk elkander, maar altijd met mate, een „al wat weuschelijk is", toe. Oudejaarsavond werden er, even als op Zaterdag, veel boodschappen gedaan voor huiselijk gebruik en de dienstmeisjes ontmoetten dan naar gewoonte ook hunne kennissen, maar in het oogloopend druk was het toch niet en gezegde meisjes praat ten niet langer dan gewoonlijk. Als ieis on gewoons en met den uitroep: „dat is ook geen smaldoek"trof men op houten bor den opengemaakte oesters aandie op een burrie door mannen vervoerd werden, en welke uitroep zijn oorsprong had in de over tuiging dat oesters geen kost voor ieders mond is. Op Nieuwejaarsdag werden er bij zonder veel visitekaartjes verhandeld; „de markt had een zeer geanimeerd aanzien", naar de beursberichten somtijds luiden. Men schrijft ons nog: Het stout be drijf staat vast de schaatsen zijn onder den voet en de singelgracht wordt bereden. De tenters staan er ook al, achter een riet mat en met de vlag in top. Het vraagstuk is uitgemaakt welk soort van schaatsen zou den gebezigd worden: Hollandsche of Ylster; de laatste natuurlijk want men moet tegen woordig ergens gauw wezen al zou men ook over zijn kop buitelen. De smeden zijn ook gereed; op hun vensters toch hebben zij met krijt vermeld„Schaatse slijpe in de vormtevens misschien om hiermede één proef te leveren van de taalkunde, die bij het zoo uitgebreid onderwijs, zulke diepe wortelen heeft geschoten. Of het weer te vertrouwen is? zoo min als het ijs, maar half. De wind is zuiden, er wordt gespuid, de poldermolens malen en het ijs scheurt overal aan de kantenhet wordt een natte, zoo niet een gevaarlijke boel. Morgen dooit het misschien al weer. /t Is of de win ter behekst is." MUZIEK, LETTEREN EX KUXST. Geboortedag (1785) van J. Grimm. Sterfdag (1786) van Mendelssohn. Sterfdag (1851) van Robidé van der Aa. Inhoud, 16de jaargang, n°. 30, van De Huisvrouw. Bij het Nieuwejaar. Hongerlijden voor den kost. Door Dr. S. Sr, Coronel. Werken voor geld. Door - rz «ra* w j ik >j rw non» raej. C. A. Th. Iets over de oogen. Aphorismen. Berichten uit de vrouwenwe reld in binnen- en buitenland. Aller lei. Voorschriften voor de keuken. Recep ten voor vischgerechten. Feuilleton. „Grootmoeder". Naar het Zweedsch van M. Roos. Door Ph. Wijsman. Adver- tentien. Gelet op de artikelen 2, 3, 4 en 5 der wet van 21 Juni 1881 (Staatsblad n°. 76), houdende bepalingen omtrent de zee- visscherijen, brengt de minister van water staat, handel en nijverheid in de Stct. van heden (n°. 1) ter algemeene kennis, wat het in art. 2 der aaugehaalde wet bedoelde let- terteeken voor verschillende gemeenten is. Voor Katwijk is het KW., NoordwijkNW. In het laatst der vorige maand is, tijdens de molenaar J. H. te Warmond af wezig was, uit zijn molen ontvreemd eene som van f 140 aan bankpapier, zijnde een bankbiljet van f100 en een dito van f40. Naar den dader, dien men meent op het spoor te zijn, wordt een streng onderzoek ingesteld. NR Ct.) Als een zeldzaam voorbeeld van lang durige en trouwe dienstvervulling deelt men aan de N. R. Ct. uit Aarlanderveen mede, dat de heer B. Ziegelaar van 18271887, dus 60 jaren, onafgebroken, eerst bij wijlen den heer C. Van der Lee en daarna bij diens zoon, den heer J. A. Van der Lee aldaar, als notarisklerk is werkzaam geweest en nog met onverflauwden ijver zijne taak verricht. Z. M. de koning en H. M. de koningin verschenen Zaterdagnamiddag te 1 uur op de receptiedie steeds op nieuwjaarsdag ten hove wordt gehouden. In de zaal van ontvangst stonden geschaard de dames van het paleis, de grootofficieren van het huis des koniugs, de adjudanten- generaal, de opper-, hoofd- en verdere offi cieren bij Zr. Ms. militaire hofhouding, de kamerheeren, de president van de tweede kamer, de vice-president van den raad van state, de ministers, hoofden der departe menten, de directeur van het kabinet des konings, de secretaris des konings voor de zaken van het groothertogdom Luxemburg, de hofpredikers enz. Voor deze gelegenheid was het dragen van galakostuum of groot uniform voorge schreven. Tijdens Z. M. in de audiëntiezaal töetde, was hij met verschillende hooge ambtenaren van het hof in gesprek, en onderhield H. M. de koninginaan wier zijde het prinsesje ging, zich met de dames. Z. M. recipieerde in de marine-uniform, en H. M. de koningin droeg een kleed van donker satijn. Men meldt aan het Hbl. uit 's Hage i. d. 31 Dec. Z. M. de koning gevoelde zich in den nacht volgende op zijn terugkeer in de resi dentie, licht ongesteld, zoodat te 3 uien Zr. M. lijfarts werd ontboden. Gisteren was Z. M. echter reeds hersteld en ook heden bevond hij zich wel. Geruchten alsof de koning in den afge- loopen nacht ongesteld is geworden zijn on juist. De gepensionneerde luitenant-generaal C. P. Schimpf, wiens overlijden Vrijdag bekend werd, had een schoon militair ver leden en eene eervolle loopbaan in den staats dienst achter zich. In het jaar 1812 geboren in het kamp van St. Omer in Frankrijkscheen de plaats zijner geboorte hem als het ware te wijzen op de bestemming die hij zich in de toe komst koos, te weten de militaire. In het jaar 1830 tot 2de luitenant be noemd, werd hij in 1836 overgeplaatst bij het Indische leger. Bij de overzeesche wapen macht nam hij, steeds opklimmende in rang, deel aan verschillende militaire expeditiëu. Als officier onderscheidde Schimpf zich in den oorlog met Bali, ter zake waarvan hij met de Militaire Willemsorde beloond werd. Van zijne krijgskundige talenten werd door het legerbestuur partij getrokken. Nauwelijks had hij den hoofdofficiersrang verworven, of Schimpf werd geroepen tot de gewichtige betrekking van chef van den generalen staf van het koloniale leger. In 1885 toog hij naar West-Indie en be kleedde in deze kolonie gedurende vier ach tereenvolgende jaren de betrekking van gou verneur van Suriname. De koning koos zich den landvoogd tijdens zijn bestuur, als blijk van vereering, tot zijnen adjudant in buitengewonen dienst en schonk den gouverneur bij zijn aftreden het commandeurskruis van den Nederlandschen Leeuw. Na in Indië te zijn teruggekeerd, trad generaal Schimpf in 1862 op als legercom mandant. In Juli 1875 werd de krijgsoverste ter zake van langdurige!) dienst gepensionneerd. -— Vrijdag werd voor het gerechtshof te 's Hage behandeld de zaak van de vrouw van een bierhuishouder te Dordrecht die door de rechtbank aldaar tot gevangenisstraf is veroordeeld wegens het beletten van een onderzoek naar den in het bierhuis toege- dienden drank dien men meende dat zonder vergunning was verkocht. Voor deze bekl. voerde mr. Rens, advocaat te Dordrecht, het woord, die tot vrijspraak, maar subsi diair tot oplegging eener boete concludeerde. Daarna nam het hof kennis van eene mishandeling, door het toebrengen van een schop, waaraan een inwoner van Goes zich schuldig maakte nadat deze in een herberg met een ander persoon had ruzie gehad en daardoor in drift was geraakt. De rechtbank te Middelburg veroordeelde den bekl. tot 14 dagen gevangenisstraf en f3 boete, maar hij gevoelde zich daardoor bezwaard omdat, zoo hij beweerde de andere man hem bij herhaling had geslagen en op den grond ge worpen. De verdediger, mr. Van der Bilt, advocaat te Middelburg, geloofde dat hier aan eene onderlinge mishandeling moest worden gedacht en verzocht vermiuderiug1 van straf. Adv. gen. mr. Bijleveld meende dat het appel namens bekl. ingesteld, niet ontvan kelijk was, doch door het beroep van het opeub. min. kon het hof toch over de zaak oordeelen. Hij requireerde de vernietiging van het vonnis wat den vorm betreft en ver oordeeling van bekl. tot de straf reeds door de rechtbank opgelegd. j De uitspraak in deze zaken is bepaald op I 7 Januari. Ondanks Strafwetboek en Drankwet zijn de vechtpartijen en dronkemanstooneelen op den openbaren weg te 's Hage nog niet verdwenen. Dat bleek wederom in den Oude jaarsnacht. Op het Buitenhof kwam het na tweeën tot een botsing tusschen politie en burgerij. De openbare macht ranselde met den wapenstok den troep uit elkaar. - Aan het kerkplein moest de kennismaking met het knuppeltje aan eenige zich verzet tende arrestanten worden opgedrongen. Of er te harde slagen vielen, de qualiteit van hout minder deugdelijk was dan wel het corpus van een der tegenstribbelaars bizonder veerkrachtig en taai één stok brak op het lichaam van een der met slagen bedeel den door midden. Zaterdag in den vooravond geraakten in de Bagijnestraat burgers en soldaten aan het vechtenwelke schermutseling echter geen bloedige gevolgen had. Het aantal verblijf- en logeergasten in de bewaarplaatsen voor dronkaards langs den openbaren weg, was niet opmerkelijk groot. Ter voorkoming van het maken van mis bruik van den sabel mochten vele huzaren buiten de kazerne niet gewapend loopen. Naar de N. R. Ct. verneemt, hebben er op Oudejaarsavond te Rotterdam op ver schillende punten der stad botsingen plaats gehad tusschen de politie en dronken lieden. Bij eene dezer botsingen is een onder-in specteur van politie deerlijk aan den pols verwond. De dader is bij de politie bekend. De Haven-Stoombootdienst te Amster dam vervoerde in 1886 1,080,289 passa giers tegen 1,090,104 in 1885. De Am- sterdamsche Omnibusmaatschappij vervoerde in 1886 9,844,529 tegen 9,863,948 passa giers in 1885. Met de booten van Enk huizen naar Stavoren v. v. zijn sedert de opening van den veerdienst 39,300 passa giers vervoerd. De twee eerste weesjongens uit de Weezeninrichting te Neerbosch zijn reeds naar Amerika vertrokkenen zullen zich te Oranje City vestigen. Drie anderen zullen spoedig vertrekken naar Grand-Rapids en één naar Overijsel. Volgens den regenmeter der rijksland bouwschool te Wageningen, is over de maand December 11. gevallen 47^ mM. regen, tegen 28inM. in December van het vorige jaar. Eene advertentie, uit de Provinciale Noordbrabantsche en s-Rertogenbossche Cou rant geknipt: Huwelijk en nering. Wordt gezocht een water- en vuurhuis, niet al te klein (ik heb eenige spaarpenningen) en door eene vrouw wordt gedreven, die weduwvrouw is, om samen te trouwen en de zaak voort te zetten. Gezond en sterk, van goede getuigen voor zien zijnde, hoop ik hetzelfde te vernemen. Gelieve te schrijven onder motto „Wateren Vuur" Bureau dezer Courant. PS. Vooral geen kinderen ten laste heb bende, die kan ik niet hebben. Een aanzienlijk grondeigenaar in Over ijsel heeft velen zijner huurders, wegens den nadeeligen prijs der landbouwproducten, 30 pCt. van de pacht kwijtgescholden. Gisterenmiddag is te Deventer een jongen onder het schaatsenrijden verdron ken. Een jongetje' van 7 jaar te IJlst, met anderen op het nog brooze sneeuwijs aan het schaatsenrijdeu zijnde, had het on geluk er door te zakken en te verdrinken. Op den Oudejaarsavond heeft het over matig gebruik van sterken drank een jon geling nabij Zwartsluis het leven gekost. Ook te Leenders, bij Meppel, waar de over gang van het oude in het nieuwe jaar op krasse wijze gevierd werd, bezweek bij die gelegenheid een twintigjarig jongeling, naar men zegt door bovenmatig gebruik van ster ken drank. Het oudejaar-schieten heeft te Ommen een slachtoffer geëischt. Terwijl de dienstbode van den burgemeester zich naar hare ouders wilde begevenwerd zij door een pistool- of geweerschot vrij ernstig aan het hoofd gewond. De dader is onbe kend. Den landbouwer v. B. te Dongen spatte een druppel bloed in betoog, terwijl hij een aan miltvuur lijdend kalf slachtte. Tengevolge daarvan is hij aan bloedvergif tiging overleden. GRAVENHAGE. Door Z. M. is, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift, inge steld bij Zr. Ms. besluit van 22 September 1855 n°. 64, toegekend aan: H. Ossemau, te 's Gravenhagewegens het met levens gevaar redden van twee kinderen uit den Zuid-Buitensingel, op 11 October 1886; B. 't Hart, schipper, T. Verhagen, H. De Valois, C. Dorsman en J. Kans, behoorende tot de bemanning der Brielsche reddingsboot, we gens hun manmoedig gedrag, aan den dag gelegd bij de redding van 7 der opvarenden van de gestrande stoomboot Littlebeek, op 26 October 1884. De off. v. gez. 1ste kl. bij de zeemacht W. Mevboom wordt met den 6den Januari a. s. geplaatst aan boord Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, om tevens dienst te doen in de maritieme ziekeninrichting aldaar. Door den minister van waterstaat handel en nijverheid is bepaald dat de na- genoemde ambtenaren bij de administratie Ier posterijen hunne functiën zullen uitoefe nen als volgt: de commiezen des 1ste kl. jhr. A. H. J. Bowier ten postkantore te AmsterdamP. F. Freudenberg ten post kantore te Breda; de commiezen der 2de kl.: D. H. Van de Werk, ten postkantore te Leeuwarden; jhr. J. D. A. Quintus ten 'yostkantore te Nijmegen; de commies der Ide kl.: D. Van Hoytema ten postkantore t' Maastricht; de commiezen der 4de kl.: A. J. Van Wijk ten postkantore te Wage- nngen; W. G. A. Feltzer ten postkantore te ürecht; C. Zijm ten postkantore te Am sterdam; F. F. M. Henrar ten postkantore te Leiden; J. Hoeth ten postkantore te TbI H. W. L. J. Aertnijs ten postkantore te Eiidhoven; J. Van Essen ten postkantore te Miastricht; J. J. Kips ten postkantore te Rcendaal; de surnumerair: H. J. M. A. Janssen ten postkantore te 's Gravenhage. Oudejaarsavond, was H. M. de konin- gii bij de dankzegging in de Duitsch-Evan- geische kerk door ds. Blech, tegenwoordig. Op de algemeene begraafplaats had heten voormiddag, in tegenwoordigheid van velt vrienden, de ter aardebestelling plaats van den gepensionneerden luit.-generaal van het O. I. leger C. P. Schimpf, buitenge woon adjudant des konings, voormalig leger commandant in Oost-Indie en oud-gouver neur van Surinamede schoonzoonde heer Jeltes, bedankte namens de familie, voorde aan den overledene bewezen eer. EK GüLikilll. In eene Vrijdag met lord Salisbury gehoiden bijeenkomst heeft lord Hartington den premier gelijken oprechten stenn als vroeg* toegezegd, doch tevens verklaard, dat Goschen evenmin als hij in het kabinet wil tiïden. Ofschoon de heer W. Id. Smith tot leider in het lagerhuis is gekozen, zal hij toch de portefeuille van oorlog behouden. De h1 er E. Stanhope, thans minister van koloniën, zou kanselier van de schatkist wordei, in de plaats van den afgetreden lord Eaudolph Churchillen lord Carnarvon tot mnister van koloniën worden benoemd. Dp uitnoodiging van lord Iddesleigh, ministtr van buitenlaudsche zaken, zullen de Ealgaarsche gedelegeerden zich van Lon den naar het landgoed des ministers bege ven, vaar zij den nacht zullen doonrengen, om naar Londen terug te keeren. De mi nister beloofde alsdan met hen over de Bul- gaarsche quaestie te zullen beraadslagen. l'Ri KHKU K. President Grévy ontving Zaterdag de gelukweischen van het corps diplonatique. In zijn antwoord deed hij uitkomen, dat

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2