■IJK ,JBb£ «3 mum wl. j jKJt. a m 'ir- reeds den geheelen zomer te Ierseke werk zaam bij de oesterteelt. Uit Vlissingen wordt aan de Midd. Cl. geschrevenVan het hedennacht alhier naar Antwerpen gepasseerde Uuitsche bark schip Suzauna, komende van New-York, is de gezagvoerder H. Zinck op de hoogte van het eiland Wight door een stortzee over boord geslagen en verdronken, hij welke gelegenheid tevens twee booten, met het stuurhuis, verloren gingen, de verschansing ingeslagen en meerdere schade aan dek toe gebracht werd. Het schip kwam onder bevel van den laten stuurman Luke binnen. Het voor een paar dagen van hier, (ko mende van Antwerpen) uaar zee vertrokken Belgisch stoomschip Archiduc Rodolphe, gez. L. Cattoor, kwam hedenmorgen uit zee terug en is naar Antwerpen opgestoomd. Door het hevige stormweder waren in het Engelsche kanaal vier op dek geladen spoor wegwagens losgeraakt en over boord gesla gen, waarbij belangrijke schade aan de ver schansing enz. geleden werd. Nog wordt ons uit dezelfde gemeente Vlis singen geschrevenGedurende den sneeuw storm, die in Engeland en op zee in den nacht van Zondag op Maandag 11. zoo erg woedde, is op de Engelsche kust o. a. ver gaan de Russische bark Youtsen, kapt. Man- nerström, die eenige weken geleden alhier eene lading pitch-pinehout van Pensacola voor de firma G. Alberts Lzn. C°. loste. De Youtsente Aba (Finland) tehuis be- hoorende, was op den 21sten dezer met gunstigen wind van Vlissingen in ballast naar Pensacola vertrokken. De stranding had plaats aan de westzijde van de Admi- raliteits-Pier te Dover 's nachts tegen 1 uur. Dadelijk na de stranding gingen de masten overboord en na korten tijd werd het schip door de woelige zeeën hooger op het strand geworpen tot in de onmiddellijke nabijheid van het station van de South-Eastern spoor wegmij.; in weinige minuten was het totaal verbrijzeld en het strand met wrakhouten bedekt. Van de bemanning, 13 personen, sprongen 3 vdor de stranding over boord, de overige 10 lieten zich aan lij-zijde over boord vallen en werden door den heldenmoed van eenige bootslieden uit Dover, vooral door een zekeren Mac Kean, die in het water ging en man voor man oppaktege red. De geredden werden zeer uitgeput in het Zeemanshuis te Dover opgenomen; 2 lijken van de verdronkenen zijn Maandag te Dover aangespoeld. In eene vergadering, te Roermond door de burgemeesters en grondeigenaars der grensgemeenten gehouden, is besloten meer drijfjachten te houden, waaraan elkeen kan deelnemen, om een einde te maken aan de belangrijke vernielingen, die door de wilde zwijnen in die streek worden aangericht. Betreffende den dood van den ex-bur gemeester M. T.van Sippenaeken, kan nader het volgende worden gemeld. Men vond zijn lijk in de gang, aan den voet van de trap. Eerst meende men aan wraak neming en moord te moeten denkenzoodat het parket ter plaatse verscheen en de ge neesheer Grijns het lijk onderzocht. Het lijk had wonden aan het hoofd, maar van zóó weinig ernstigen aard, dat zij den dood niet hadden kunnen veroorzaken. Daarom liet men dan ook het vermoeden, dat een misdaad zou zijn gepleegd, varen. Men veronderstelt, dat de heer M. T. van de trap gevallen en in bewusteloozen toestand van koude gestorven is. Van de tusschen Nederland en België heen en weer gekaatste Zigeunerbende geeft een Limburgsch blad de volgende beschrijving: Verbeeld u een hoop mannenvrouwen en kinderen, in de walgelijkste lompen ge huld. De hoofdman, Calderas genaamd, is een zes voet lange kerel met zwart haar, dat tot op de schouders golft. Zijn vrouw, een leelijke oude Zigeunerin, is met gebro ken been op zakjes op een ladder gebonden en wordt zoo door vier mannen den troep overal nagedragen. Verder bestaat de troep uit 7 of 8 gezinnen en is vooral rijkelijk met kinderen gezegend; dit zijn over het algemeen aardige zwartgele gezichtjes en zonder hun vuile uitrusting bepaal schoon te noemen. Des avonds had de burgemeester van Eysden hun tien brooden laten bezorgen 's morgens werden hun takkebossen gebracht, en nu werden vuren aangelegd op de weide en koffie gezet. In een keteltje met water werd een flinke portie koffie, suiker en melk boven het vuur gehangen, en na een half uur werd de zwarte brij met smaak opge slurpt. Hun brood roosteren ze zwartdoen er dan zout op en eten dit, evenals het spek, dat ze op gelijke wijze boven het vuur houden. Hun werden ook eenige oude kleeren en schoenen bezorgd. De kinderen liepen in een eens wit geweest hemd of in oude lompen of blootsvoets terwijl verscheiden mannen en vrouwen eveneens blootsvoets door het natte, ijskoude gras rondliepen. De burgemeester had reeds voormiddags laten onderzoekenof de Belgische grens naar de zijde van Moulaud ook afgesloten was. 's Namiddags werd bevel tot oprukken gegeven. Juist toen men hiermede bezig was, kwam de Belgische wachtmeester van Visé met een zijner mannen op de weide, om te zien hoe het verder met. den troep afliep. Toen zij de aanstalten zagen om naar de Belgische grens op te rukken, namen zij den trein van half twee naar Visé, om van daar spoorslags te paard naar de grens te ijlen. Nu begon een wedloop; de burgemeester en dc gendarmen te Eysden drongen de Zigeu ners tot spoed aanhet leek wel een over haaste vlucht; vier werklieden der gemeente droegen de oude vrouw, twee wagens ver voerden de bagage, en zoo bereikte men de Belgische grens bij Moulaud eenige minuten voor de aankomst der Belgische politie. Eenige Nederlandsche gendarmen bezetten den weg naar Withuis, eenige Belgische be letten verder doordringen in België. Dé Zigeuners hadden nu op Belgisch grondge bied acht tenten opgeslagen langs den weg. Van Eysden werd hun brood en brandstof bezorgd, en de Belgische gemeente Moulaud gaf hun aardappelen enz. Hoe de arme menschen het onder een oud stuk doek, tot een tent uitgespannen, bij ren smeulend houtvuurtje, half naakt, bloots voets uithouden, vooral in een kouden nacht, is een raadsel. De uitgaven der gemeente Eysden voor hun onderhoud worden sedert Zaterdag van rijkswege vergoed. Hun wordt bijna eiken dag een kar brandhout bezorgd en verder de noodige levensmiddelen, maar toch blijft het een vreeselijke ellende. Honderden heb ben met eigen oogen wichtjes van twee of een jaar kunnen zien, die niets dan een vod over den rug hadden hangen en verder ge heel naakt in slijk en sneeuw ronddribbelden. 'i GRAYE^HAtiK. Door Z. M. is Marinus Paulus Smis- saert, te Utrecht, met al zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen in den Nederlandschen adel verheven, met de praedicaten van jonkheer en jonkvrouw. Door Z. M. zijn benoemd tot leden van het college voor zeevisscherijen de heeren M. Dirkzwager Gz. te Maassluis, en A. Hoogenraad, te Scheveningen. BUimLAADSCHE BERICHTEN Het kabinet besloot gisteren de ope ning van het parlement tot Februari te ver schuiven. Verdere besluiten in verband met de ministerieele crisis ken het kabinet niet nemen, omdat van lord Harrington nog geen antwoord is outvangen. Volgens verschillende bladen is de bijeenkomst van het parlement op 27 Jan. bepaald. Lord Harrington is gisterenavond te 8 uren te Londen aangekomen. De Bulgaarsche deputatie is te Lon den aangekomen en werd gisteren officieus toegelaten bij lord Iddesleighminister van buitenlandsche zaken. De minister ontving haar zeer hartelijk; hij gaf de verzekering van Engelands welwillende gezindheid, en noodigde de deputatie uit hem op zijn kas teel by Exeter te komen bezoeken. De ge delegeerden namen deze uitnoodiging aan. Sir F. Cavendish Lascelles (de Britsche diplomatieke agent te Sofia), die insgelijks de bijeenkomst bijwoonde, verklaarde even zeer de uitnoodiging aan te nemen. Na afloop van de taak welke de depu tatie te Londen te vervullen heeft, zal zij zich naar Parijs begeven. Het bericht, dat zij reeds in laatstgenoemde stad was aan gekomen, is ongegrond. Bij gelegenheid van koningin Victoria's jubilé zal de „Royal Thames Yacht Club" een internationalen wedstrijd organiseeren en een prijs van 100U guineas uitkeereu aan den winner. Parnell zal Zondag uaar Ierland ver trekken. Hij zal gedurende zijn verblijf al daar geen redevoering houden, omdat de staat van zijn gezondheid dat nog niet toe laat. Omtrent den Engelschen scheepsbouw in 1886 wordt bericht, dat aan de Clyde in de laatste 12 maanden 166 schepen met een gezamenlijk deplacement van 172,440 ton van stapel geloopen zijn, tegen 241 met 193.458 t. in 1885. De aan de Tyne in 1886 gebouwde schepen vertegenwoordigen een deplacement van 83,225 t., of 23,295 t. minder dan in 1885. De firma W. Arm strong, Mitchell C°. bouwde 13 schepen, met 6810 t. meer dan in 1885. De scheeps bouw aan de Wear was gedrukt, en het deplacement der daar gebouwde schepen was circa 5000 t. minder dan in 1885. Te Liverpool was de scheepsbouw bevredigend, en ook voor het toekomende jaar zijn de vooruitzichten goed. EI&A* Bi li l.> R. liet gerechtshof te Parijs heeft 13 Dec. laatstleden 330 echtscheidingen afgekondigd. Jerome Napoleon is met zijn zoon Louis naar Napels vertrokken, om een be zoek te brengen aan de ex-keizerin Eugenie. Het muziekcorps van de Garde répu- blicaii.e zal zich in het begin Van het vol gende janr op verzoek van het gemeente bestuur van Moskou derwaarts begeven. Behalve vergoeding der reiskosten ontvangt het 30,000 fr. Te Parijs bezitten de bedelaais een eigen orgaan. Het Journal dei Mendiants verschijnt eenmaal per week en heeft alleen de practische belangen van den kring Zijner lezers op het oog. De inhoud bestaat hoofd zakelijk uit aankondigingen en advertenties, waarvan wij hier eenige voorbeelden laten volgen „Morgenmiddag heeft in de Madeleine de uitvaart plaats van een zeer rijk man." „Om een uur aanzienlijke trouwplechtigheid in de Trinité," „Een blinde, die een instrument bespeelt, wordt gevraagd". „Men verlangt op een badplaats een kreupele te engageeren. Goede referenties en een kleine borgstelling zijn vereischten". Deze laatste advertentie is ernstig gemeend. De hótelhou- ders en eigenaars van het strand gaan van de onderstelling uit, dat de badgasten gaarne geneigd zouden zijn aalmoezen te geven, als daartoe slechts de gelegenheid bestond en daar zij bezwaarlijk het bedel vak zei ven kunnen uitoefenenlaten zij bedelaars van beroep overkomen, aan wien zij het mono polie geven, op hun terrein te bedelen. De bedelaars moeten den oogst hunner dagelijksche aalmoezen met hen deelen, en op een dergelijke zaak heeft de bovenver melde advertentie betrekking. S* e A X J E. De koningin-regentes van Spanje, ver gezeld door den minister van oorlog Pavia en de officieren van haar gevolg, bezocht Maandag enkele kazernen in Madrid. ITA IJL Bij de kamer van afgevaardigden is een wetsontwerp ingediend, waarbij het aan tal minister van negen op twaalf wordt ge bracht. De drie nieuwe ministers zullen zijn: de minister-voorzitter van den raad (zonder portefeuille), de minister van het post- en telegraafwezen en de minister der schatkist. Er zal tevens „een raad van de schatkist" ingesteld worden, welks taak zal zijn de be grootingen en alle ontwerpen die een finan cieel karakter hebben te onderzoeken. De raad van de schatkist zal bestaan uit zeven leden; uit den minister-president, den mi nister van financiëntwee senatoren en drie afgevaardigden. Uit Massowah wordt gemelddat het bericht van de inneming van Kassala door Ras Aloela niet bevestigd is. Integendeel, het gerucht loopt, dat Ras Aloela te Sabderateen dagreis van Kassala verslagen zou ziju. DUIfiCH L AN D. Prins Wilhelm van Pruisen zal dezen winter werkzaam zijn in de belangrijkste ministeriëele departementen, ten einde het raderwerk van het staatsbestuur van nabij te leeren kennen. De prins heeft met het departement van buitenlandsche zaken reeds een aanvang gemaakt. De Berliner Böreenieitung deelt mede, dat uit eeu aantal kleine steden in Duitsch- land, die vroeger garnizoen hebben gehad, verzoekschriften tot het ministerie van oor log zijn ingediend om, bij de aanstaande uitbreiding van het leger, weder voor gar- nizoenstad in aanmerking te mogen komen. Op al deze verzoeken is echter afwijzend beschikt, daar de nieuwe troepen uitsluitend znllen worden gebezigd tot versterking der reeds bestaande garnizoenen in de nabijheid der oostelijke en der wettelijke grens. De militaire autoriteiten hopen, niettegenstaande het uitstel, door de oppositie van het cen trum de Duitsch-vrijzinnigen en de sociaal democraten veroorzaakt, de nieuwe organi satie reeds op 1 April te kunnen doen in treden. Opnieuw hebben verschillende perso nen bevel ontvangen Frankfort a. d. M. te verlaten. Voor het meerendeel zijn deze so cialisten hoofden van gezinnen. Er liep te Berlijn een gerucht, dat ook te Munchen de kleine staat van beleg zal afgekondigd worden. Volgens de B. B. Z. heeft de Japau- sche regeering eene overeenkomst gesloten met de firma Krupp, krachtens welke door deze in Japan eene filiale zal worden op gericht die voortaan heiast zal zijn met het vervaardigen van het zwaar geschut voor het Japansche leger. O OSTEN II IJl K. Aan de Neue Freie Presse wordt uit Belgrado geschreven, dat het Servische ka binet, in strijd met het advies van den minister van oorlog, Ilorvatovitchbesloten heeft, de Servische adspirant-officieren voort aan ter opleiding niet meer naar St. Peters- burg, maar naar Weeuen te zenden. BIT L, C A RIJ E. Door den krijgsraad zijn de beide offi cieren die deelnamen aan het cadetten-com plot te Sofia tot twee maanden gevangenis straf veroordeeld; de beide cadetten zullen twee jaar in den kerker over hun oproerig heid ku men nadenken. ANGK1HA. De president der Vereenigde Staten, Cleveland, lijdt weer aan rheumatiek in de knie. LAATSTE BERICHTEN. Door Z. M. is benoemd tot tweede luitenant-kwartiermeester bij het tweede regi ment veld-artillerie R. Kramer, sergeant bij het vierde regiment infanterie. De koning heeft bepaald dat de con- ferentien tusschen Z. M. en de ministers, hoofden der bestuursdepartementenwederom op de daarvoor bepaalde dagen zullen plaats hebben. In de heden gehouden zitting van den hoogen raad werd door den proc.-gen. con clusie genomen in de zaak van de Neder- landscli-Indische stoomvaartmaatschappij, te gen de regeering van Nederlandsch-Indie, betrekkelijk de vordering tot betaling van f 46,800, wegens in de jaren 1876 en 1877 ter reede van Atjeh beloopen overligdagen. De conclusie strekt tot bevestiging van het arrest van het hoog gerechtshof van Ned.- Indie, waarvan door de stoomvaartmaat schappij was geappelleerd. De uitspraak is bepaald op 11 Februari. De Italiaansche gezant bij ons hof, graaf della Croce, die in zijne betrekking naar Brussel is verplaatst, zal nog tot Maart te 's Hage verblijf houden. Te 's Hage is overleden de heer aar. G. N. De Kempenaer, oud-rechter in de arrond.-rechtbank aldaar. De vier Shetlandsche paardjes, onlangs door den koning aan prinses Wilhelmina ge schonken, zijn gisteravond per Holl. spoor te 's Hage aangekomen. De werkzaamheden aan de verhoogde spoorbaan tegenover het station van den Hollandschen spoorweg te 's Hage, vorderen dermate dat waarschijnlijk half Januari 1887 dat gedeelte weg in gebruik kan worden genomen. Aan die werkzaamheden wordt deel geno men door een detachement, sterk 28 man onder toezicht van het noodige kader, van het regiment grenadiers en jagers, dat zich op die manier meer practisch oefent in het aanleggen van spoorwegen. Vorige jaren werden deze oefeningen ge houden op de weinig gebruikte verbiDdingi- baan tusschen Hollandschen- en Rijnspooi- weg, doch de gelegde rails na afloop der oefeningen weer opgebroken. Thans werken de militairen onder leiding van een ploegbas van de Holl. Spoorw. Mij. aan een wegd:e na voltooiing ook gebruikt zal wordenzoo dat èn het onderricht, èn niet minder de Hollandsche Spoorw. Maatschappij daardocr gebaat worden. De welbekende Zigeunertroep huist mg altijd in den omtrek van Eysden. Uit een nader onderzoek hunner papieren moet rijn gebleken, dat slechts 17 Hongaarsche on derdanen en 28 van Griekschen oorsprong zijn. Dit bemoeilijkt zeer de onderhandein- gen over hunne opzendiög naar elders, tn- tusschen gaat het rijk voort met in lun onderhoud te voorzien, wat dagelijks op f 13 te staan komt. Te Erp (N.Br.) is door onbekeide oorzaak het huis afgebrand bewoond (bor den landbouwer A. V. Stiphout. De bij- behoorende schuur werd met al wat er ach in bevond, ook door het vuur vernield.. Alles was verzekerd. Bij den burgemeester van Ameroigen werd aangifte gedaan, dat er in den iaafc- sten tijd op den Oosterstoomtramweg tusfehen Amerongen en Driebergen meermalen pak ketten worden ontvreemd. Bij een dalelijk door hem ingesteld onderzoek zijn verschil lende der vermiste goederen in beslag ge nomen, en een postbode is, als vernoede- lijke dader, onmiddellijk in zijn betrekking geschorst.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2