NIEUWS- EN ADVERTI NTIEBLAI) VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en ABONNEMENT: Dinsdag 28 December 1886. N°. 305 ADVERTENTIES Uitgevers: Gebroeders Muré. Kostelooze Vaccinatie. BINNENLAND8CHE BERICHTEN. DE BRUID EENS EERLOOZEN. Leidsclie Courant Feestdagen. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 tent. 200° Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingencontant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakersstee? 6. Staiis-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente LEIDEN brengen ter kennis van belang hebbenden dat gelegenheid bestaat lot koste looze vaccinatie en revacclnatle voor onvermogenden in het lokaal der Stads-VVaag op eiken Woensdag, des namiddags te een nur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeesler. E. KIST, Secrelaris. Leiden, 14 Mei 1886. MTADINIEUWI. Naar aanleiding van de ingediende bezwaarschriften tegen het kohier der plaat selijke directe belasting voor 1886 stellen burg. en weth. den gemeenteraad voor op 17 aanvragen om verlaging afwijzend te be schikken en 13 aanslagen te verminderen. Tevens adviseeren zij tot royeering van 7 aanslagen, zoodat door een en ander het bedrag van het kohier, in de raadsvergade ring van 26 Augustus 1886 vastgesteld op f 139852.21 verminderd wordt met een be drag van f 76.88. Ter vervulling van de vacature ontstaan door het verleend eervol ontslag aan mej. J. W. M. Van Schaiktweede onderwijzeres aan de openbare school der 2de klasse voor jongens en meisjes (leerschool bij de kweek school voor onderwijzers) is door burg. en weth. de volgende voordracht aan den ge meenteraad overgelegd. 1°. Mej. W. C. J. Hepp, thans 3de on derwijzeres aan dezelfde school. 2°. Mej. S. H. E. Prins, onderwijzeres aan de school der 3de klasse n°. 3, en 3°. Mej. G. B. Renaud, onderwijzeres aan de openbare school der 2de klasse voor meisjes. Na overleg met den voorzitter der com missie van fabricage deelen burg. en weth. den raad mede dat er bij hun geen bezwaar bestaat tegen de inwilliging van het ver zoek van B. J. Van Halderen tot het leggen van een hardsteenen stoep voor zijn huis aan de Haarlemmerstraat n°. 255, weshalve wij U in overweging geven de gevraagde vergunning te verleenen mits de stoep worde gelegd volgens de rooiing. Ten einde het bezwaar op te heffen dat de wekelijksche opgaven niet duidelijk genoeg vermelden, hoeveel gas ter verkrijging van de opgegeven lichtsterkte noodig was (naar aanleiding van eene vraag van den heer Cock bij de behandeling van de begrooting voor 1887) heeft de commissie der stedelijke gas fabriek in een noot de verklaring der een heden bijgevoegd en vertrouwt daarmede aan het verlangen van genoemd raadslid voldaan te hebben. Bij de op heden gehouden openbare ver- kooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ35, ƒ18.—, f3.80 en ƒ1.90, laagste prijzen 35, 18.3.70 en 1.85. Ten raadhuize dezer gemeente is heden in het openbaar aanbesteed: 1°. het onderhoud van de Spanjaardsbrug met de pachterswoningvoor den tijd van drie jaren. Ingeleverd waren 10 biljetten; de hoogste inschrijving bedroeg f 580 en de laagste f 297 'sjaars, voor welke som het onder houd is gegund aan den heer J. Van der Kamp, aannemer, alhier. 2°. het onderhouden van verschillende werken, behoorende tot den Zijldijk en Lei- derdorpschen weg, voor den tijd van vier jaren. Van de 14 inschrijvingen was de hoogste f 1675 per jaar; als laagste inschrijver is aannemer geworden de heer J. Van der Kamp, voor f 853 's jaars. In den laten avond van Donderdag jl. werd door een halfbeschonken niet alhier wonenden schipper aan het politiebureel mededeeliug gedaan, dat hem in een ver dacht huis geld was ontvreemd door lieden, die, terwijl hij zich afzonderde, de woning binnengeslopen en zijne zakken gefouilleerd hadden. Hij wist dat huis niet aan te dui den en kon ook later hetzelve niet terug vinden, toen de inspecteur van dienst hem tot onderzoek had medegenomen. Deze zette evenwel zijn onderzoek voort, waarvan het gevolg was, dat niet alleen de vrouw, ten wier huize zulks had plaats gevonden, op gespoord, maar ook de beide mannen, van den diefstal verdacht, ontdekt werden. Een hunner lag in zwaar beschonken toestand in het voorhuis zijner ouders, die ter ruste lagen, terwijl de tweede, meermalen van diefstal verdacht en ook reeds ter zake ver oordeeld, juist op het sluitingsuur in eene herberg door dien inspecteur kon worden aangehouden. Hel geld, op dezen laatste bevondenhad deze op verschillende plaatsen verborgen en dit reeds in onderscheidene tapperijen doen omwisselen. Na opgemaakt proces-verbaal tegen verdachten, is laatstbe doelde man, A. v. N. genaamd, naar de gevangenis te 's Hage overgebracht. De raad van Stad Deutichem benoemde tot tijdelijk leeraar voor de oude talen aan het stedelijk gymnasium aldaar, den heer dr. J. M. Hoogvliet te Leiden. MUZIEK, LETTEREN E\ KUNST. Geboortedag (1826) van Coenraad Busken Huet. Men verneemt dat onder de nagelaten papieren van nu wijlen den bekenden roman schrijver tor. J. Van Lennep (overleden 25 Aug. 1868) thans nog een belangrijk hand schrift is gevondendatnaar men vertrouwt, eerlang het licht zal zien. Vorst Alexanderis gemaakt tot denv held eener ^romantische operette", ge titeld: yDe Bulgaar" en gecomponeerd door een Duitsch musicus, Carl Dibbern, die ook het libretto heeft geschreven. De com positie bevat eene ^Bulgaarsche quadrille", een ,/Bulgaarschen wals" en een ^Bulgaar- schen marsch" voor Amazones". Ver scheidene schouwburgen moeten reeds het recht van opvoering hebben verworven. In verband met de te houden ten toonstelling van voedingsmiddelen te Am sterdam zal er aldaar een dagblad in ver schillende. talen verschijnen, gewijd aan de belangen dier tentoonstelling. De Figaro weet reeds mede te deelen, dat bij de aanstaande uitdeeling van decoraties ook de heer Alphonse Daudet van president Grevy het ridderkruis van het Legioen van Eer zal ontvangen. Het te Rotterdam sedert eenigen tijd verschenen socialistisch orgaan De Vrije Per» heeft het afgelegd, *ten gevolge van te lang geschonken krediet aan velen van haar lezers". Zij hoopt echter le Januari weer uit den dood op te staan, maar de kans daartoe is gering, want de herleving hangt grootendeels af van het aanzuiveren door de wanbetalers van de abonnements- en ad verten tie- gelden. In een te Amsterdam gehouden anti quiteiten-veiling, bij de heeren G. Theod. Bom Zoon, werden voor de violen de volgende prijzen besteed: Caspar di Sala, f175; Guarnerius, f50, II. Amati, f65; Guadagnini, f44; Magini, f 110Staiuer, f 160 en f 100N. Amati, f 50; Stradivarius, f33, f52, f98, f142, f45; Klotz f45, Cuypers, f41. De kunstplaatsmjder H. Sluyter heeft van Z. M. den koning de opdracht ontvan gen een tweetal staalgravures te vervaardigen van Javaansche volkstypen naar de teekenin- gen van den schilder Mari Ten Kate. Deze gravores zullen natuurlijk niet in den han del komeö. Z. M. heeft ze bestemd voor geschenken aan Javaansche hoofden. Inhoud, 16de jaargang, n°. 29, van De Huisvrouw. Belangen en rechten der vrouw. De invloed van de omgeving op den mensch. III. Door Dr. S. Sr. Coro- nel. Eenige uittreksels uit August Strind- berg's romanDe zoon der werkvrouw." Door IJ. Meijer. Naar het leven. Uit het dagboek van tante Anna. Medegedeeld door mej. E. R. Berichten uit de vrouwenwe reld in binnen- en buitenland. Aller lei. Huishoudelijke raadgevingen en me- dedeelingen. Voorschriften voor de keuken. De kanarievogel. II. Door C. L. L. B. (Slot.) Boekaankondiging. Feuilleton. nGrootmoeder". Naar het Zweedsch van M. Roos. Door Ph. Wijsman. Adver- tentien. De kunstschilder Mari Ten Kate is benoemd tot commandeur der orde van de Eikekroon. Naar men aan het Hbl. mededeelt is de portefeuille van marine aangeboden aan den kapt. ter zee C. H. Bogaert, thans com mandant van het eskader in West-Indië, en aan den kapt. ter zee C. H. Le Bron de Vexela, laatstelijk commandant van den //Nautilus." Beiden hebben er voor bedankt FEUILLETON. 89.) Eenige maanden geleden zou zulk een aanbod van mijne zijde u tot wanhoop heb ben gedreven, en nu zoudt gij elk offer willen brengen, om van mij bevrijd te ge raken." yToen had ik nog een onbegrensd ver trouwen in u en zou voor u mijn leveD gegeven hebben, als het noodig geweest ware. Nu echter hier te blijven, is verschrikkelij ker dan de dood." #Bah, dat is de schuld van uwe eenzijdige opvoeding. Eenige weken in de vroolijke, prachtige omgeving, waarin ik u denk te voeren, zullen al uwe begrippen van recht en onrecht omverwerpen, en gij zult spoedig genoeg begrijpen, dat vroolijkheid, rijkdom, het hoogste goed op aarde is; dat de waie filosofie des levens daarin bestaat. Ik laat u niet los, Dora; tracht u dus met de ge dachte aan uw plicht te verzoenen, en wees eene gehoorzame vrouw. Het is mijn vaste, onveranderlijke wil, dat gij uwe gelofte ge trouw vervult." Dora leunde zwijgend en met gesloten oogen achterover in haar stoel. Zij trachtte opnieuw moed te vatten voor zij antwoordde. //Ik kan niet gelooven, dat het mijne plicht is, mij zoo geheel en al aaD uw wil te onderwerpen. Ik zal nooit vermaak schep pen in het heerlijke leven, dat gij mij voor spiegelt. Het zou mij slechts nameloos on gelukkig maken, zooals mijne blinde liefde zulks deed. Nita heeft mij medegedeeld, wat gij van mij verwacht, en ik kan en wil en zal mij nooit er toe leenen, als werktuig voor uw zondig bedrijf te dienen." z/Zoo ol Gij deelt mij zoo zonder omwegen mede, dat uwe liefde is gestorven, dat gij trouweloos en eene woordbreekster zijt. Als gij van plan zijt, uw echtgenoot in den steek te laten, omdat gij toevallig andere inzichten hebt dan hij, over 't eenige middel, dat ons overblijft om onze onaf hankelijkheid te behouden, dan kunt gij die voorbeeldige vrouw niet zijn, die gij zoo gaarne wilt schijnen." //Ik zou kracht genoeg hebben, om aan uwe zijde te blijven, om u te dienen, om met u voor ons dagelijksch brood te werken, als gij het vreeselijke plan wildet opgeven, dat gij op het punt staat uit te voeren, en inplaats daarvan een eerlijk beroep wildet kiezen. In voor- en tegenspoed zon ik u overal volgen, vooral zonder morren uw lot deelen." jrDat zult gij in elk geval doen, mevrouw, en ik zal wel zorgen, dat gij ons niet meer zulk een poets bakt als gisterenavond. Ik houd u vast, Dora, en ben van plan, u óf als mijne gewillige helpster met liefde en goedheid te behandelen, óf u als slavin tot inschikkelijkheid te dwingen. Ik zal noch ter wille van uwe kinderachtige luimen mijne zaak in den steek laten, noch u toestaan om te ontvluchten." z/Ik wil noch uwe helpster, noch uwe slavin zijn," riep Dora hartstochtelijk uit. *De wet geeft u niet het recht, mij tot slechte daden te dwingen. Nn begin ik te gelooven, dat de beschuldigingen in den brief, dien ik onder de zitbank op Hoog land" vond, op waarheid gegrond waren, en dat gij slechts bevreesd zijt, om mij te laten gaan, opdat ik u verblijf niet verraad. Gij bemint mij niet, gij hebt mij nooit be mind, en slechts de rijkdom, in welks bezit gij mij waandet, deed u er toe besluiten mij te huwen." Zij zonk uitgeput en verschrikt door den blik, die op haar rustte, neder. De toorn, dien Mendoza reeds lang met moeite had onderdrukt, brak nu in hare volle woede uit. //Ik zal de wet niet vragenmaar han delen zooals het mij goeddunkt en u zonder erbarmen mijn sterken arm doen gevoelen. Daar gij het nu toch eenmaal hebt gewenscht zal ik het masker afnemen en u mijn waar gezicht toonen. Die brief bevatte geene onwaarheid, geene bloote bedreiging. De schrijver er van haat mijen zal alles in het werk stellenom mij te gronde te richten. Hij is naar het tooneel van mijn vroeger werktuig vertrok ken om daar de bewijzen te zoeken voor eene misdaad, waarvan hij mij wil aanklagen en die mij dan ongetwijfeld aan de galg zal brengen. Ik heb gespeeld, ik heb bedrogen, ik heb zelfs mijne handen met bloed be vlekt, maar zooals ik ben, ben ik uw meester, en dat wil ik blijven." Dora voelde zich door deze bekentenis bijna vernietigd, maar zij hield zich sterk. Zij leed te veel, om hare ellende in al hare uitgebreidheid te overzien. Dat was dus de mandien zij als een afgod had vereerd dien zij deemoedig hare hulde gebracht had. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1