BUITENLANDSCHË BERICHTEN. mz mm maz gebruik er van. Hij deed dit ten aanschouwe van een aantal veehouders, die huninstem ming met deze slachtwijze betuigden. Wat na betreft het bezwaar, tegen het gebruik van het schietraasker aangevoerd, dat er geen behoorlijke uitbloeding plaats heeft, omdat de dood al te snel volgt, deelt het Nieuws blad van de Hoeksche Waard het volgende mede: Donderdag 9 December werd door den slachter C. Schuier zelf een paard met het schietmasker-Sigusmund gedood. Even als den vorigen keer viel het paard dadelijk dood neder en werd hierdoor bewezen, dat men maar weinig onderricht behoeft om het wapen spoedig meester te zijn. Bij deze gelegenheid werd door Schuier de behoorlijke verbloeding van het paard aangetoond; de aderen, langs de ribben loopeudewaren geheel ledig. De bewering, dat door het aanwenden van het schiet- masker geen behoorlijke verbloeding plaats heeft, wordt op deze wijze volkomen gelo genstraft." Eerstdaags wordt de verbouwing van het inwendige van het Trippenhuis aanbe steed. Gelijk men weet, komt het gansche gebouw ter beschikking van de koninklijke academie van wetenschappenen in verband daarmede zullen verschillende localiteiten in gericht worden tot receptie-, rócróatie- en vergaderzalen voor bestuur en commissiën, beuevens tot berging van de voortdurend zich uitbreidende bibliotheek der academie. Naar de N. R. Ct. verneemt, worden te Hoorn pogingen in het werk gesteld om eene commissie te vormen, die zich de op richting van een standbeeld voor Jan Pie terszoon Koen ten doel stelt. De lust tot deelneming bij het Instr.- bataljon te Kampen was in den laatsten tijd niet bijzonder groot; althans tegen 12 Jan. a. 8. heeft zich geen voldoend aantal adspi- ranten aangemeld. (D. v. Z. R. en 's Gr.) De dezen zomer en herfst in Drente geheerscht hebbende varkensziekte, heeft naar eene matige berekening in die provincie een tweeduizendtal varkens het levens ge kost. Er zijn stallen waar van de 20 var kens nauwelijks een is overgebleven, en voor menigeen, die in de zwijnenfokkerij zijn bestaan vond, is deze ziekte een ramp ge weest. Te Arum, bij Wonseradeel, zal, naar men meldt, een kippenbroeierij door middel van electrische verwarming worden opge richt, om in het groot jonge kuikens voor uitvoer naar Engeland te kweeken. Het Ter Apel-kanaal passeerden dit jaar na den langsten dag, dus van het be gin der nieuwe turfvaart af, 1800 turfsche pen, waarvan p. m. 1000 naar de Compas- cuum-venen voeren en de overige naar den Weerdingermond. Vóór vijf jaren waren die cijfers meer dan een derde minder, en het staat te voorzien, dat in 1887 de vaart nog drukker dan in 1886 zal zijn. Uit Zaamslag wordt gemeldDe justitie uit Middelburg kwam Dinsdag hier aan naar aanleiding van een in den morgen van 11. Maaudag plaats gehad hebbenden brand op de hofstede van den 73jarigen landbouwer A. C.die persoon is, als verdacht van dien brand te hebben gesticht, gevangengenomen en is gisteren naar Middelburg overgebracht. De bij den landbouwer inwonende 23jarige kleinzoon heeft, in bedoelden morgen't bees- tiaal voerende, de verdachte op de bij de schuur staande houtmijt zien inklimmen en met een lucifer 't rieten dak der schuur in brand zien steken, terwijl de löjarige kleindochter haar grootvader na die bedrij ving de woning heeft zien inkomen zonder van iets te gewagen. De verdachte ontkent en zijn vrouw (hij is 73 en zij 80111) zegt ook van niets te weten. Prins Ernst van Leiningen, admiraal, iu de Engelsche vloot, en bevelhebber over het eskader te Sheemess, kwam eergisteren avond per mailtren van Duitschland te Vlis- singen en vervolgde zijne reis naar Queen- borough met de mailboot Willem Prins van Oranje. Door den trein van Luik werd giste ren te Hasselt nabij den overweg naar St. Trone eene 50-jarige vrouw zoodanig aan gereden, dat zij kort daarna aan de gevol gen is overleden. Ondanks het barre weder cn de sneeuw jacht van Maandag stroomden van nabij en verre toeschouwers naar den te Eisden, dicht bij gekampeerden Zigeunertroep. Hoe de arme menschen het onder een oud stuk doek, tot een tent uitgespannen, bij een smeulend vuurtje, half naakt, blootsvoets uithouden, en vooral iu een kouden nacht als de vorige, is ons een raadsel. Aangeknoopte onderhandelingen van de onze met de Hon- gaarsche regeering schijnen tot resultaat ge had te hebben, dat hun papieren gevraagd zijn, om te coustateeren dat zij Hongaarsche onder danen zijn, waarop van die regeering de midde len zullen verstrekt wordenom hen naar hun land terug te brengen. Ten gevolge dier onderhandelingen zijn zij van Zaterdag jl. af geheel van Belgisch grondgebied teruggetrok ken en staan de acht tenten nu op Neder- landsch grondgebied. De uitgaven der ge meente voor hun onderhoud worden van Zaterdag aan van rijkswege vergoed. Hun wordt bijna eiken dag een kar brandhout bezorgd, en voorts krijgen zij de noodige levensmiddelen, maar toch blijft het een vreesclijke ellende. Honderden hebben hier met eigen oogen wichtjes van twee of een jaar kunnen zien, die niets dan een vod over den rug hadden hangen en verder geheel naakt in slijk en sneeuw ronddribbelden. Steeds worden zij door inaróchaussées be waakt. GR\VK\H IGK. Door Z. M. is aan den heer Felix Cohen, consul van Griekenland te Rotterdamver lof verleend tot het aannemen der versierse len van ridder der Militaire Orde van Jezus Christus, hem dour Z. M. den koning van Portugal geschonken. Door Z. M. is aan den burgemeester van Heinenoord, P. J. Kluit, toestemming verleend om tot 1 Januari 1888 te Mijns- heerenland te blijven wonen. Door Z. M. is aan mr. W. O. T. Vau Oudheusden, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kanton- rechter-plaatsvervanger te 's Gravenhage. Door Z. M. is met ingang van 1 Ja nuari 1887, benoemd tot concierge van het gebouw, waarin de Topographische Inrich ting is gevestigd, de bode bij het departe ment van Oorlog T. Smits. EN (!£LA]V D. Uit Parijs wordt aan de Londensche Exehange Telegraph Company geseind: „De ontzaglijke oorlogstoebereidselen der Fransche regeering geven aanleiding tot ongerustheid. De nieuwe bewapening voor de forten en de nieuwe geweren voor het leger moeten tegen het voorjaar gereed zijn, en men voorspelt zich daaruit niets goeds voor het behoud van den vrede in de naaste toekomst. Op al de rijkswerkplaatsen wordt met de uiterste inspanning gearbeid. Men verzekert, dat ook Italië zich ten oorlog toebereid. Verder wordt medegedeeld, dat Duitschland besloten heeft de garnizoenen in Elzas en Lotharingen te versterken." Uit Bern maakt de Standard melding van geruchten, volgens welke de Duitsche studenten in Zwitserland last gekregen zou den hebben, onmiddellijk zich bij hunne regimenten te voegen. De met verlof in het buitenland vertoevende Duitsche officieren zouden gelijke bevelen ontvangen hebben. Aan de Daily News wordt uit Madrid gemeld, dat de Spaansche regeering voor zorgen neemt tegen de aanhangers van Zo- rilla. Zij doet de Fransche en Portugeesche grenzen bewaken en versterkt de garnizoenen in Catalonië, Arragon en Andaluzië. Uit Konstantinopel meldt de Times dat de Porte besloten heeft, Gadban-Pacha niet terug te roepen, maar hem te gelasten eene gematigde houding tegenover het re gentschap in Bulgarije in acht te nemen en eene breuk te vermijden. De Porte heeft ongunstige berichten ont vangen uit Arabië, alwaar de Yemen-stam- men weder onrustig beginnen te worden. Turksche troepen zullen derwaarts gezonden worden. Aan de Standard wordt uit Konstan tinopel gemeld, dat de Engelsche iegeeriug aan de Porte heeft doen weten, dat de be zetting van Egypte door de Engelschen van blijvenden aard zou kunnen worden, bijaldien het verbond tusschen Rusland en Turkije stand hield. Ras Alula, een Abyssinische generaal, heeft volgens een telegram uit Caïro aan the Daily ChronicleKassala ingenomen. Moek- htar-pacha heeft den Khedive de verzekering gegevendat hij op den steun van de Porte kon rekenen in zijn verzet tegen elke poging om de sterkte van het Egyptische leger te verminderen. De Turksche commissaris voegde er bijdat zijn regeering daartegen zou waken, omdat verzwakking van het Egyp tische leger tot anarchie en tot verlenging van de Engelsche bezetting zou leiden. ITALIË. In de begrotingscommissie heeft de minister van oorlog verklaard dat Italië in staat is 12 legercorpsen te mobiliseerendat zijn 400.000 inau, die allen met 1 Jan. 1888 met repetitiegeweren gewapend zullen zijn. FRAMHKIJ K. Volgens officieele opgaven zal het Fran sche leger op 1 Januari 1887 491,203 man tellen, waarvan er 12500 in Tonkin en Anam zijn. Dit cijfer overtreft het vastgestelde getal met 4672 man. De uitgaven voor iederen niet bereden soldaat zijn bepaald op hoogstens 440 francs per jaar; hieronder is begrepen voeding, soldij, kleeding, onder houd van wapenen enz. Als zuinigheids maatregel verleent de minister van oorlog jaarlijks verloven naar verhouding van 8.5 pCt. der vredesterkte. Om de uitgaven voor het onvoorzien overcompleet van 4672 man te dekken, zou de minister deze verhouding eenigszins verhoogen. In de totale sterkte van het Fransche leger zijn ook begrepen de troepen in Algiers en Tunis, te zamen 50000 man, zoomede de gendarmen, de kustwachters enz., te zamen ongeveer 20000 man DUITSCH L AN D. De Norddeutsche noemt het bericht in sommige bladen, als zou de rijkskanselier zich tegen de ontbinding van den rijksdag hebben verklaard zoodat de regeering schijnt te hopen op eene overeenstemming met den rijksdag op eenèu soortgelijken, doch bree- deren grondslag als het voorstel van het centrum aanbood, een verzinsel. Het blad voegt er bijdat er iu de regeeringskringen hoegenaamd geen twijfel bestaat aan de nood zakelijkheid om tot eiken prijs de voordracht betreffende het leger te handhaven. Het Deutsches Tageblatt, dat in nauwe betrekking tot de regeering staat, zinspeelt hedenonder zeker voorbehoud en in eenen tamelijk zonderlingen vorm, op een nieuwe candidatuur voor den Bulgaarschen troon. Het blad heeft namelijk het oog op Prins Alexander van Saksen-Altenburg, gehuwd met de weduwe van Prins Hendrik der Ne derlanden. De prins zou als gewezen generaal in het Russische leger aan het hof te Peters- burg gaarne gezien zijn en door zijne be trekkingen tot den Berlijnschen hofkriug niet minder in den smaak van de andere mogendheden vallen. Prins Alexander van Battenberg heeft aan Int spoorwegstation te Keulen eene sa menkomst gehad met Grekoff en Kaltscheff (twee leden der Bulgaarsche deputatie.) NR. Ct.) De rechtbank te Potsdam heeft de vorige week een vonnis te wijzen gehad over het wegruimen van sneeuw. Vele bewoners hadden niet voldaan aan de bepaling der politieverordening volgens welke zij verplicht zijn sneeuw en ijs van de straat voor hun woningen weg te ruimen. Zij wer den tot vergoeding der kosten veroordeeld, welke de politie had moeten maken voor de wegruiming. Een hunner stelde toen tegen het gemeentebestuur een vordering in om teruggaaf van dat bedrag, ongeveer 3 Mark. De kantonrechter en thans ook de rechtbank hebben hem in het gelijk gesteld. Het vonnis overweegt, dat de straat het eigendom is der gemeente en geen enkele grond was aangevoerd, waarom de eischer zou verplicht zijn de kosten te dragen voor het schoon houden der straat; een verordening vanwege de politie uitgegaan achtte de rechtbank geen afdoenden rechtsgrond. De gemeenteraad heeft nu besloten voort aan zelf de wegruiming van sneeuw te doen uitvoeren. RUSLAND. Naar de Post verneemt, zou erteSt. Petersburg eene belangrijke wijziging in het personeel der ministers ophanden zijn. On der anderen zou Tolstoï, tot nu toe minis ter van binnenlandsche zaken, worden be vorderd tot vice-president van den Russi- schen rijksraad, met den titel van rijkskan selier. Sedert den dood van Gortsffiakoff was deze betrekking nog steeds onvervuld. Verder verneemt de Post dat de positie van den minister van financien, Bunge, zoo zwak geworden is, dat hij waarschijnlijk spoedig zal aftreden. Reeds sedert weken liepen er onzekere geruchten van denzelfden aard. B U L G A RIJ E. Berichten uit Sofia bevatten niets wat de geruchten over eene omwenteling zou kunnen rechtvaardigen. Te Sofia is het kal mer dan ooit. Alleen wordt melding gemaakt van een hevigen twist te Sistovo tusschen twee handelaren, om redenen van zuiver com- mercieelen aard. EGYPTE. De Suez-kanaalmaatschappij zal aan de regeering van den Khedive 80,000 Egyp. pd. betalen voor terreinen te Suez, Ismailia enz., noodig tot verbreediug van den wa terweg. PER TELEGRAAF. CHEMNITZ, 23 Dec. Het spoorweg- en postverkeer op de hoofdlijnen naar Dresden, en de gemeenschap met Leipzig zijn wegens de sneeuw nog steeds onmogelijk. Met Ber lijn bestaat sedert verleden Maandag geen spoorwegverbinding. Van heden af zal een sledepost van hier naar Penig worden in gesteld in aansluiting met een dergelijken dienst van Leipzig naar Penig. Er is veel gebrek aan steenkolen; ook doet zich gebrek gevoelen aan slachtvee en andere levens middelen. LONDEN, 24 Dec. De Morning Post merkt op, dat het aftreden van lord Ran dolph Churchill als minister van financien niet samenhangt met de buitenlandsche staat kunde der Engelsche regeering. De overeen stemming, welke tusschen Groot-Brittannië en de regeeringen te Berlijn, Weenen en Rome is tot «tand gebracht, beoogt uit sluitend het handhaven van den Europee- schen vrede en zou reeds bevredigende ge volgen hebben gehad, indien niet de Porte een staatkunde hadde gevolgd, welke door Engeland niet kon worden goedgekeurd. De Morning Post verklaart, dat reeds gunstiger berichten uit Konstantinopel aan komen. De Brit8che regeering verwacht verklaringen en handelingen der Porte, waardoor Europa duidelijk wordt overtuigd, dat Turkije niet voornemens is den tegen- woordigen verontrustenden toestand nog meer ingewikkeld te maken. LONDEN, 24 Dec. De Times verneemt, dat lord Salisbury in onderhandeling is ge treden met lord Hartington, die te Rome vertoeft, maar onmiddellijk terugkeert. Lord Salisbury is voornemens den lord dezelfde voorstellen te doen, als in den zo mer en zich bereid te verklaren, óf als mi nister op te treden van een ministerie waar van lord Hartington premier is óf premier te blijven met Hartington als leider der partij in het lagerhuis óf lord Hartington over te laten een ministerie uit de liberale unionisten te vormen. LAATSTE BERICHTEN. In de zitting van de tweede kamer is het hoofdstuk waterstaat aangenomen met 42 tegen 17 stemmen. De provinciale hon denbelasting voor Limburg is aangenomen met 49 tegen 16 stemmen. Het hoofdstuk on voorzien werd met eenparigheid van stemmen aangenomen. Bij de behandeling van het hoofdstuk financien beloofde de minister overweging van het denkbeeld tot vrijstelling van vrije scholen v^n grondbelasting en her ziening van de huurwaarde en het personeel. Het hoofdstuk is daarop aangenomen met met 47 tegen 14 stemmen. De credietenwet voor marine (12 millioen waarvan de helft over 6 maanden is toegestaan) is met eenige wijzigingen eenparig aangenomen. De kamer is daarop op reces uiteengegaan. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft bij arrest van heden bevestigd het vonnis der rechtbank te Middelburg waarbij een hotelhouder uit Ter Neuzen een jaar gevan genisstraf is opgelegd wegens verduistering van geld hem door zijn dienstbode in be waring gegeven. Toegekend is de rang van brigadier titulair aan den rijksveldwachter der 3de kl. J. Nijeboer, jachtopziener te Noord wij kerhout. Het hof te Amsterdam deed heden uitspraak in de zaak tegen Fortuijn en "Van der Stadt. Het nam de hun ten laste ge legde feiten als bewezen aan en veroordeelde appellant tot de hun door de rechtbank op gelegde straf, nl. zes maanden celstraf, de tijd hunner preventieve hechtenis, in minde ring. De beide beklaagden teek enden van dat vonnis dadelijk cassatie aan. GEMENGDE BERICHTEN Een schoenmaker te Brussel, die Za terdagavond druk werk had met het gereed maken van lapwerkhad nog geen tijd ge had om zijn boterhammen met gebakken bokking op te eten. De kat die spoedig de lucht van den visch in de neus kreeg, waagde een sprong en liep met den gebak ken bokking weg. De schoenmaker hier over gebelgd, krijgt de kat bij den staart te pakken en trekt haar terug. De kat wendde zich echter en zette haar nagels in het oog van den werkman. Een oogheel kundige heeft totale blindheid geconstateerd. Een zeer brutale diefstal werd Vrijdag avond op het postkantoor te Dantzig ge pleegd. De bediende van een groote firma was daar, om een aangeteekenden brief in ontvangst te nemen. Terwijl hij het adres naziet, komt er eeu man, die hem den brief uit de hand rukt en er mede op den loop gaat. Ofschoon terstond vervolgd, gelukte het hem om te ontkomendoch met verlies van zijn hoed. De firma heeft thans 400 mark uitgeloofd om den schavuit in handen te krijgen. Alexander Jacquesde vaster te Lon den, heeft na 20 dagen zijn proef gestaakt. Hij was heel wel, maar kreeg twist met zijn impressario.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2