BINNENLANDSCHE BERICHTEN. van genoemde heeren regentende onderha vige artikelen aldus te wijzigen: Art. 1. In het Wees- en Oudeliedeuhuis worden opgenomenverzorgd en verpleegd 1°. Minderjarige, wettige, ouderlooze kinderen binnen deze gemeente verblijf hou dende op vertoon der noodige bewijzen; 2°. Minderjarigen, op contract, niet re genten door de verzorgers dier kinderen aan te gaan. 3°. personen, die met geene mogelijkheid in hun eigen onderhoud kunnen voorzien en in den regel den ouderdom van 60 jaren hebben bereikt. Art. 2. Het bestuur wordt gevoerd door ten minste vier en ten hoogste acht regenten/' Art. 3. De regenten worden door de ge meenteraad op voordracht van het bestuur dezer instellingen, benoemd, geschorst en ontslagen. Wanneer het bestuur benoeming van een of meer regenten boven het minimum nood zakelijk acht, dient het eene voordracht in van twee personen, waaruit de keuze ge schiedt. Zoodra het aantal regenten tot drie is ge daald, moet die voordracht binnen twee maanden worden ingediend", en in Art. 4. weg te laten het woord regen téssen." Burg. en weth. geven den raad in over weging het besluit van 4 October 1883 re gelende de heffing van eene belasting onder den naam van bruggeld en de verordening van denzelfden datum regelende de invorde ring dier belasting (Gemeenteblad n°. 1 en 2 van 1885) opnieuw vast te stellen, met wijziging van art. 7 van het heffingsbesluit als volgt: Dit besluit treedt in werking op 1 Janu ari 1887. Andere wijzigingen worden op dit oogen- blik niet noodig geacht, zullende te zijner tijd een voorstel worden ingediend tot re geling van de kostelooze bediening van de doorvarende schepen in vprband met de over eenkomst met het provinciaal bestuur in zake de verbetering der vaartverbetering tusschen den Rijn en de schie. Tevens leggen burg. en weth. een staat over der ontvangsten en uitgaven gedaan naar aanleiding der verordening regelende de heffing van bruggeld, waaruit zij willen doen zien, dat niet meer geheven wordt dan tot dekking der uitgaven noodzakelijk is. Uit die staten blijkt, dat in 1884 is ont vangen f 8056.626 en uitgegeven f 20326.Ü75; in 1885 ontvangen f 8054.87* en uitgegeven f 13595.776 en in het jaar 1886 (tot 1 December) ontvangen f7324.126 en uitge geven f8238.52. Naar aanleiding van de daartoe door de belanghebbenden gedane verzoeken geven burg. eu weth. den gemeenteraad in over weging de heeren C. Winkler Prins en J. A. Longepee - wederom voor den tijd van drie jaren in hunne betrekking van stads- genees- en heelkundige en van stads-heel- kundige te continueeren. Door burgemeester en wethouders dezer gemeente is heden ten raadhuize in het open baar aanbesteed: 1. het onderhoud van de gebouwen en meubelen der openbare scholen in zeven per- ceelen, gedurende vijf achtereenvolgende jaren. Hiervoor waren ingekomen 9 biljetten; de hoogste inschrijvingssom bedroeg f 7625 per jaar, voor alle perceelen te samen, en de laagste f 6850. Het werk is voor laatst genoemde som gegund aan den heer 8. Van Leeuwen, timmerman en aannemer alhier. 2. het onderhoud van onderscheidene open bare gebouwen en verhuurde huizenin twee perceelen gedurende den tijd yan vijf jaren. Beide perceelen zijn gegund aan de laagste inschrijvers, perceel 1 aan den heerS. Van Leeuwen, voor f 3240 per jaar, en het 2de perceel aan den heer J. I. Planjer, metse- laat en aannemer alhier, voor f 547'sjaars. Van de 10 inschrijvingen waren de hoog- sten resp. f 3610 en f 950. 3. het onderhoud van het raadhuis, ge durende vijf achtereenvolgende jaren. Als laagste inschrijver is aannemer ge worden de heer S. Van Leeuwenvoor f 900 's jaars. De hoogste inschrijving bedroeg f 1040, ingekomen waren 10 biljetten. Bij de op heden gehouden openbare ver- kooping van cokes, bij partijen van 1000, 100, 50 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ320, f 35, 18.50, ƒ3.90 en /1.90, laagste prijzen 320, 35, 18. ƒ3.70 en ƒ1.85. Gedep. staten van Zuidholland hebben bepaald dat de herijk der maten en gewich ten te Leiden in 1887 zal plaats hebben eiken Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag van 4 Januari tot 30 Maart. Sedert 26 Nov. jl. zijn te Leiden vermist: 1 bolvormig zilveren cyliuder-hor- ■y.-. wh? «s fwi» #w m:z wrm mn loge met gouden wijzers (de secondewijzer ontbreekt), aan welk horloge een zwarte balletjesketting bevestigd wasj^l gouden vingerring met ronden groenen steen waarin roode spikkels, welke steen ook aan den binnenkant van den ring zichtbaar is. De commissaris van politie te Leiden verzoekt opsporingaanhouding en bericht. Bij het te Amsterdam gehouden exa men in het handteekenen voor het lager onderwijs is toegelaten mej. S. H. E. Prins van Leiden. JHUZIKK, KN KUKST. Geboortedag (1639) van Racine. Geboortedag (1784) van Hölly. Geboortedag (1795) van Leop. Vou Ranke. Sterfdag (1838) van J. C. Schotel. Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. Afd. Amsterdam22 Dec., 7[ u., Paleis voor Volksvlijt. Josua, G. F. 11 an del. So listen: Mevr. Moran Olden, sopraan; mej. Hermine Spies, alt; de heer I. J. Rogmans, tenor; de heer Joh. M. Messchaert, bas. Directeur: de heer Julius Röntgen. Afd. Dordrecht23 Dec. 7j u., Kunst min. Heracles, G. F. Handel, met bege leiding van orkest en orgel. Solisten: Mevr. S. Haase-Bosse (Rotterdam), sopraan; mej. Chr. Veltmau (Amsterdam), altmej. Cateau Esser (Amsterdam), alt; de heer G. Anthes (Keulen), tenor; de heer Paul Haase (Rot terdam), bas. Directeur: de heer W. Kes. Ten huize van mr. J. G. Patijn te Den Haag werd gisteren eene soirée musicale aangeboden aan de Haagsche beoefenaars, voorstanders en kenners van de muziek waarvan een deel de uitvoering van het met zorg gekozen programma op zich had genomen en zich daarvan op uitstekende wijze kweet. O. a. deed zich daar ook mej. De Graaf alhier hooren. Hare altstem werd zeer geroemd in Schubert's lied //Die Allmacht" en in liederen van onze vaderlandsche componisten S. De Lange, A. J. Ackerman en J. G. H. Mann. Het Leidsch Studententooneel zal in Februari a. s. in verschillende steden van ons land, ten voordeele van de Tooneelschool, voorstellingen geven. Naar wij vernemen, is de hypothecaire leening tot voltooiing van de nieuwen schouw burg te Rotterdam thans geheel geplaatst. Uit Heerlen wordt gemeld, dat een veelbelovend jongmande heer Frans Weyerhorst, redacteur van den Limburger Koerierhet meest verspreide blad in Lim burg, aldaar overleden is. Te Rolduc, Brühl en Boun onderwezenbezat hij uit gebreide algemeene kennis. Eene plotseling doorbrekende tering sleepte hem binnen weinige maanden ten grave. De bekende Duitsche tooneelspeler Karl Mittell, die m Noord-Duitschland te Hamburg, Leipzig en Berlijn voor een der beste ybouvivants" gehouden werd, was sedert eenigen tijd door een oogziekte getroffen. Door een mislukte operatie is hij thans volslagen blind. Het plan bestaat te Weenen een Beet hoven-museum te stichten. Van het voornemen, om het nieuwe Burgtheater te Weenen in den herfst van het volgend jaar te openen is afgezien. De opening is tot het voorjaar vau 1888 uit gesteld om deze samen te doen vallen met het jubileum der 40jarige regeering van den keizer van Oostenrijk. Het vertrek van het koninklijk gezin naar de residentie is thans bepaald op 29 December a. s. De hofprediker dr. C. E. Van Koetsveld is van wege Z. M. den ko ning uitgenoodigd om op den Eersten Kerst dag in de kapel van het kon. paleis Het Loo te komen prediken en tevens om tegen woordig te zijn bij het feest van den Kerst boom. Het Nederlandsche Comité voor de Vaticaansche Tentoonstelling, die ter gele genheid van het gouden priesterfeest van Z. H. Paus Leo XIII zal worden gehouden, heeft onder de Katholieken van het bisdom Haarlem eene circulaire verspreid, waarin het een beroep doet op hunne offervaardig heid. Uit deze circulaire blijkt dat de hoofd- afdeeling der tentoonstelling gevormd wordt door vier groepen, waarvan de eerste zal bevatten weefsels linnengoed, lithurgische gewaden enz.; de tweede voorwerpen in hout, metaal enz. wij vaten, altaar-uten- siliëuenz. de derde Boeken bestemd voor den H. Dienst of over den godsdienst handelend de vierde schooue kunsten en aanverwante vakken bouwkundige ontwer pen, beelden, orgels, enz. De prijzen be staan in: eere-diplomagouden medaille, 4T3 mm m x- -mr* bronzen medaille en medaille van aanmoe diging. De ritmeester A. A. graaf Van Lim burg Stirum is van de rij- en hoefsmidschool overgeplaatst bij het 3de reg. huzarenen belast met het commando over het 4de es- cadron van dat regiment te Amsterdam. Onze vroegere diplomatieke agent en consul-generaal in Egypte, de heer J. N, Anslijn, is thans weder, voor de tweede maal, door den raad van bestuur van het Suezkanaal gekozen om in Egypte met den heer De Lesseps eene gewichtige negociatie voor het kanaal tot stand te brengen. (Tad.) Te Markeloo zal 's konings 70ste ver jaardag feestelijk worden herdacht; te Brielle zullen pogingen worden gedaan ook dien dag feestelijk te vieren. In Engeland is men op het denkbeeld gekomen, om aan jonggehuwden in hun huishouden, in plaats van een aantal on- noodige, maar kostbare zaken, de huishuur voor een zeker tijdsverloop ten geschenke te geven. De bloedverwanten treden in overleg met de moeder der bruiddeze kiest eene geschikte woning, en de bloedverwanten betalen gezamenlijk de huur daarvan vooruit voor vijf, acht of tien jaren, al naar zij willen. Blijkbaar zijn in Engeland bloedverwanten milder met hunne geschenken dan in Ne derland. Hier zou in den regel voor het geld van al de presenten van familie en kennissen op zijn best een kwartaal van de huur kunnen betaald worden. ArnhCt.) Het Koloniaal Museum op het Pavil joen te Haarlem is op 15 dezer bezocht door den heer Mukharji (Babu Traclokya Natha Muktropa-ahyarya) van Calcutta, een voor naam Hindoe die een werkzaam aandeel ge had heeft in de commissie van Britscii-Indië op de koloniale tentoonstelling te Londen, en thans, na de sluiting der tentoonstelling, terugkeert naar zijn vaderland, waar hem het bestuur en de uitbreiding van het museum te Calcutta is opgedragen. De heer Mukharji behoort tot de kaste der Brahmanen, die zeker zeer zelden in Nederland is vertegenwoordigd geweest. Hij heeft na zijn bezoek op het Paviljoen, ook de schilderijen op het stadhuis en Teyler's museum en bibliotheek bezichtigd, en den volgenden dag Natura Artis Magistra en het rijks museum te Amsterdamwaarna hij naar Parijs is vertrokken. De heer Mukharji is door sir Edward Bucksecretaris van den landbouw in Britsch- Indië, gemachtigd in betrekking te blijven met het Koloniaal Museum. Zaterdagochtend had te Spaarndam een treurig ongeval plaats. De kapitein van een sleepbootje, C. Giltay, van Sliedrecht, had het ongeluk in de rivier te vallen. Kort daarna werd hij levenloos opgehaald. De on gelukkige laat eene weduwe met vijf kinderen achter. Voor rekening van de Rumeensche prinses Bibesco, die voor zich zelve en voor haar zoontje genezing verkregen heeft door de behandeling van dr. Mezger, zal een blind kind van onvermogende ouders worden opgenomen in het blinden-instituut te Am sterdam. Ofschoon op het landgoed Oranje Nassau's-oord bij Renkum voortdurend streng wacht wordt gehouden, bleek in den laat- sten tijd vooral, dat er aanhoudend wild door strikken werd bemachtigd, zonder dat men in staat was den dader te ontdekken. Thans is het aan 's konings jachtopzieners De Leeuw en Mekking, na vele nachten waakzaam te zijn geweest, gelukt een be- ruchten wildstrooper uit deze plaats op hee- terdaad le betrappen, en zijn wild en strikken in beslag te nemen. Te Nunspeet zal eene weduwe voor de vierde maal in het huwelijk treden. De bruid telt 70 zomers, en haar aanstaande heeft juist de helft van haren leeftijd. Veel omslag behoeft het paar niet te maken, daar zij eene behoeftige slaapsteehoudster is, en hij haar vaste logéeen voormalig apothe kersbediende. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Lochem, van 18 December: Als een teeken van trouwe liefde kan worden vernr ld, dat hier gisteren een paar in den echt is ver bonden; dat dertig jaren met elkander had verkeerd. De bruidegom telde 63 en de bruid 58 jaren; de laatste had niet eerder willen trouwen, omdat zij hare meesteres niet wilde verlaten, daar deze hulpbehoe vend was en eerst onlangs is overleden. Van Vrijdag op Zaterdagnacht ont stond te Wierden brand in de koninklijke stoomboutweverij Sophia. Door spoedig aan gebrachte bluschmiddelen in de fabriek aan wezig, en door de tegenwoordigheid van geest van den machinist en den nachtwaker der fabriek, bleef de brand tot een klein gedeelte beperkt. Er moet echter nogal be langrijke schade zijn aangericht. Vrijdagmorgen is een der stoomketels in de papierfabriek van de firma Hooitesen Beukema. te Hoogezand, gesprongen. Drie werklieden zijn ernstig gekwetst. De fabriek is gedeeltelijk ingestort. Door den gewel dige knal sprongen de glazen aan de over zijde der vaart. Véér eenige dagen is gemeld, dat bij Staveuisse aangespoeld was een lijk met ver minkt gelaat, hetwelk niettemin herkend is als dat van den eigenaar van een Belgisch jacht, hetwelk den lsten December van Gent vertrokken was. Het vermoeden, dat hier eene misdaad in het spel is, heeft zich bevestigd. Den 3den dezer maand is te Hansweert een particulier jacht aangekomen, door slechts één persoon bemand, die bij den Belgischen consul aldaar de verklaring heeft afgelegd dat de eigenaar bij den storm van den vori- gen dag over boord geslagen en, ondanks alle pogingen tof redding, verdronken was. De man is, na deze verklaring te hebben afgelegd, naar Antwerpen vertrokken, waar hij in de haven van de Sport Nautique het jacht in bewaring heeft gegeven en terstond daarop per spoor naar Gent is vertrokken ten einde, zooals hij opgaf, aan familieleden en vrienden van den verongelukte mededee- ling te doen van de ramp. Aldaar aangeko men heeft echter deze persoon over het ongeluk het stilzwijgen bewaard en is hij met den meesten spoed in het huwelijk ge treden, om nog den volgenden avond met zijne jonge echtgenoote naar Frankrijk te vertrekken. De politie heeft echter spoedig daarop kennis gekregen van het voorval, en een bevel, tot zijne aanhouding uitgevaar digd heeft Woensdag 11. tot zijne arrestatie geleid, te Roncq bij Halluin, vanwaar hij naar Gent is overgebracht. De verdachte heeft verscheidene schrammen in het gelaat, zoodat waarschijnlijk eene worsteling heeft plaats gehad, vooraleer het slachtoffer door den knecht overboord geworpen is. Twee zoogenaamde bakkeschippers zijn Donderdagnacht te Meerkerk in een zand bak, waarin zij sliepen, door kolendamp gestikt. Beiden waren werkzaam aan de Keulsche vaart. De Maas is bij Ooijen zoo gewassen, dat het pontveer weggenomen en de passage voor rijtuigen gestremd is. Overtocht per roeiboot. Te Roermond heeft men, bij het weg graven der zandhoogte, waarop de kanon- nenschijf der veldartillerie geplaatst was, een Romeinsch graf, (tumulus) ontdekt, bevat tende een dertigtal urnen met asch, een fragment van een beeld, enkele munten van keizer Augustus, lacrimatoriums, en ook eene ruwe, geelglazen urn, die zeer zeld zaam is. Ongelukkigerwijze is veel gebroken; de rest is aan het museum te Leiden verkocht. (N. R. Ct.) Bij eene drijfjacht, gehouden door baron De Loë, te Mheer, werden geschoten 641 konijnen, 35 hazen, 2 vossen en 7 snip pen. Bij de twee drijfjachten, op de goe deren van dezen heer, dit jaar gehouden, werd 1900 stuks wild gedood. UMI EMIACE Door Z. M. is de heer J. N. Witteveen lid van de gedeputeerde staten der provincie Frieslandbenoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Door Z. M. is benoemd tot burge meester van Gameren J. De Ridder, secre taris dier gemeente. Door Z. M. zijn benoemd tot rechter in de arr.-rechtbank te Haarlem, mr. J. De Clercq van Weel, thans kantonrechter aldaar; tot rechter-plaatsvervanger in de arr.-recht bank te 's Gravenhage, mr. B. M. Vlielan- der Hein advocaat en procureur aldaar en tot griffier bij het kantongerecht te Rotter dam (tweede kanton), jhr. mr. A. J. P. Yan Kinschot, thans griffier der arr.-rechtbank te Zierikzee. Door Z M. is aan mr. A. J. Haar- selhorst op zijn daartoe gedaan verzoek eer vol outslag verleend als notaris te Obdam. Door Z. M. zijn, met ingang van 16 Januari 1887, benoemd: tot directeur van het postkantoor te Zaandam H. Eekhout, thans commies der posterijen eerste kl.; en tot commies der posterijen vierde kl. J. Van Essen en J. J. Kips, thans surnumerairs der posterijen; met ingang van dienzelfden datum zijn bevorderdtot commies der pos terijen eerste kl. jhr. A. H. J. Bowier en P. F. Freudenbergthans commies der pos terijen tweede kl.tot commies der pos terijen derde kl. D. Van Hoytema, thans commies der posterijen vierde kl. en is, met ingang van 1 Februari 1887, aan P. W. H. Provo Kluit, op zijn verzoek, een

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2