Het hoog militair gerechtshof heeft de zaak van J. J. II. Ratelband, gepensio neerd sergeant-majoor van het Oost-Indisch leger, het rijk dienende als schrijver bij het 2e reg. veld-art.beëindigd. Bij sententie van 10 December jl.uit gesproken op gisteren heeft het hof liet vonnis van den krijgsraad in het le militaire arrondissement, standplaats 's Gravenhage waarbij hij was vrijgesproken van de beschul diging van het uitdrukkelijk weigeren of opzettelijk nalaten de orders van dengene, die boven hem gesteld is, te gehoorzamen of na te komen, doch schuldig verklaard aan overtreding der krijgstucht, door uit losheid of onachtzaamheid te verzuimen uit te voeren of te volbrengen de orders, door een meerdere gegeven, en te dier zake ge- renvooieerd naar den chef van zijn korps ter disciplinaire correctie, in alle deelen be vestigd. Door den chef van het 2e regiment veld artillerie zal dus aan Ratelband nog eene disciplinaire straf moeten worden opgelegd. Bij 's rijks marinewerf te Willemsoord zijn, wegens de drukke werkzaamheden der laatste weken, tijdelijk 120 losse werklieden aangesteld. Naar aan het Vad. wordt berichtbe looft de eerste wintertentoonstelling in Ne derland, te houden door de afdeeling's Gra venhage en omstreken, buiten verwachting te zullen slagen, daar het getal inschrijvin gen door liefhebbers en bloemisten meer dan 225 bedraagt, waaronder alleen op bloem werken ruim 80. Het programma bevat 77 vragen. De waagmeester te 's Gravenhage deelt aan het D. v. Z.-H. en Gr. het volgende medeDonderdagochtend werd aan de Stads waag gewogen een dubbelklep van een Fridacna gigas, afkomstig uit de zee tusschen Blitong en Banka. Die twee schelpen hadden elk eene lengte van 1.20 en eene breedte van 0.775 M.de onderklep woog 166.5 en de bovenklep 161, zamen 327.5 KG. Deze prachtige en zeer bijzondere dubbelklep is het eigendom van den ingenieur C. De Groot en de grootste thans bekende woning van een weekdier; een kleiner exemplaar van deze schelpen ligt, naar de eigenaar ver haalde als twee wijwatervatenaan den in gang van de St. Pieterskerk te Rome. Op de puinhoopen van het afgebrande Kurhaus te Scheveningen heeft men gevon den: armbanden, juweelen knoppen, ge steenten, een paar horloges, horloge-kettingen, portemonnaies enz. Van al deze in bewaring genomen voorwerpen zijn de eigenaars on bekend. Betreffende het overrijden van een vrouw door een treinnabij het station Gouda, wordt nader gemeld dat het ongeluk geheel en al aan de omgekomene te wijten is. Na dat de passagierstreinte 1U.22 's ochtends uit Den Haag komende, den overweg voorbij was, kroop zij onder den gesloten boom door en werd door den sneltrein van 10.16 van Gouda naar Den Haag getroffen en gedood. Uit Oud-Beierland wordt aan de N. R. Ct. gemeld: De plaag der dorpen zijn tegenwoordig de zoogenaamde kooplieden in postpapier en potlooden, die echter in wer kelijkheid niet anders dan bedelaars zijn. Geen dag gaat er voorbij, zonder dat men door die lieden lastig gevallen wordt; geeft men hun maar dadelijk eene aalmoes, dan gaan ze verder. Maar wee dengenen, die weigert! Allerlei verwenschingen worden u dan naar het hoofd geworpenen zien ze dat er geen mannen in huis zijn, dan tre den ze brutaal naar binnen en weten door dreigementen wel wat te verkoopen. Gedurende het bijna geëindigde jaar werd aan de steenfabrieken langs den IJsel minder gewerkt dan ia 1885. De voorraad oude steenen werd geheel opgeruimd. Ook van het nieuwe fabrikaat werd reeds veel verkocht. In de prijzen was eenige verbe tering merkbaar. Bij den landbouwer F. M. Kooyman Jz., te IJselmonde, heeft een niet alledaagsch voorval plaats gehad. Terwijl een paar huis- genooten voor het raam zaten te breien, sprong eensklaps een groote haas door de ruiten, stootte een bloementafeltje omver en sprong op den schoot van de vrouw des huizes. Het was een oogenblik van groote ontsteltenis, waarvan men echter spoedig bekwam, toen men zoo onverwachts een Hinken bout in den pot kreeg. Ten postkantore te Amsterdam zijn in de St. Nicolaasdagen 15,565 postpakketten verzonden, waarvan op 2 December 2732, 3 Dec. 4626, 4 Dec. 3647, 5 Dec. 698, 6 Dec. 2148 en op 7 Dec. 1719. Ontvangen en besteld werden 14,395 pak ketten, nl. 1467 op 2 Dec., 1970 op 3 Dec., 2896 op 4 Dec., 2869 op 5 Dec., n.s Wh? u mm mm »*z mc 2564 op 6 Dec.en 2629 op 7 Dec. Voorts werden nog 6134 passe-pakketten (doorgaande) behandeld. Uit Hoorn meldt men aan het Vad. dat de bevolking gisteren werd verblijd met het bericht dat het garnizoen niet van daar zal worden weggenomen. Naar het U. R. verneemt heeft de directie van den Nederl. Centraalspoorweg beslotende werkliedendie bij den brand van jl. Woensdagmiddag te Utrecht hun ge reedschap hebbeu verloren, van nieuw ge reedschap te voorzien en hen geregeld aan het werk te houden. De werkman, die bij den brand van de werkplaats der Nederlandsche Centraal- spoorweg-maatschappij een ongeluk bekwam, is reeds aan de bekomen verwondingen over leden. De prins en prinses van Bentheim hebben Woensdag Het Loo verlaten. Aan de ter eere van den prins op Zr. Ms. do meinen gehouden groote jacht heeft Z. M. niet deelgenomen. De prins heeft, behalve ander wild, reeds, den eersten dag een buitengewoon zwaar hert in de bosschen geschoten. Aan de jachtpartij hebben deelgenomen de heeren baron Werner van Pallandt van Oud- Beijerland, opperjagermeester, baron Ben- tinck tot Schoonbeten, jagermeester in Gel derland, generaal graaf Dumouceau, secretaris en adjudant des konings, majoor jhr. Von Spreugler, adjudant, jhr. Van den Bosch, ordonnans-officier en de heer J. A. Van Steyn, rentmeester van het paleis en domein Het Loo. Dezer dagen werden uit een drank winkel te Nijmegen drie fleschjes cognac ontvreemd door drie knapen van 10-, 12-, en 14jarigen leeftijd, aan welken drank zij zich zoo te goed deden, dat zij in hoogst be schonken toestaud geraakten, en aldus met de politie in aanraking kwamen. Daarvoor stonden deze jeugdige vagabondeerende jon gens Dinsdag voor de rechtbank te Arnhem terecht. Door het O. M. werd tegen den 14-jarigeu knaap eene gevangenisstraf van ééne maand geëischt, terwijl voor de beide anderen, ingevolge art. 39 van het nieuwe strafwetboek, opzending naar eeu rijksop voedingsgesticht tot hun 16de jaar werd verzocht. Donderdag ochtend had in de suiker fabriek van den heer J. Van Embden, te Oosterbeek, een treurig ongeval plaats. De 13jarige J. B. geraakte al spelende te dicht bij een der riemen van de machine, die in volle werking was, werd door den riem ge grepen en in een oogenblik verbrijzeld. Het vreeselijk verminkte Tijk van den knaap werd naar het baarhuisje op de algemeene begraaf plaats vervoerd. Dat het ook op de Veluwe in vroegere tijden niet altijd even vreedzaam is geweest, wordt nu weer bewezen door het uitgraven van een menigte kogels uit zeer oude tijden. In de Sijsselt onder Ede vond men, bij het omspitten van den grond, op verschillende plaatsen kogels, ter zwaarte van circa 1 kilo, en niet vervaardigd van ijzer, maar van een den tijd zeer goed weerstandbiedende stof. Onder eeu uitgegraven boomstam vond men zelfs 12 van zulke kogels bijeen. Bij een gehouden jachtpartij te Door- werth werden, behalve veel klein wild, bo vendien nog 6 reeën geschoten, wel een bewijs van de aanwezigheid van grof wild in deze streken. Te Vorden is dezer dagen overleden de heer Z. Th. J. H. baron Van Dorth van 't Medler, eeu der laatst overgeblevenen van de zoogenaamde garde d'honneur, die in 1812 Napoleon uaar Frankrijk riep. De IJsel te Deventer is in de laatste dagen buitengewoon gewassen. De uiterwaar den worden met overstrooming bedreigd. Volgens den thans verschenen Gro- ningschen Studenten-Almanak voor 1887 telt het studentencorps 8 hononaire, 7 buiten gewone, 271 gewone leden en 7 leden val lende onder art. 108, al. 2, der corpswet. Voorts zijn er 30 9tudenteu oud-leden van het corps, en 123 overige studenten. Onder de laatsteu bevinden zich 10 dames. Een buitengewoon koerier met dépê ches voor de Engelsche regeering van het gezantschap te Weenen passeerde gisteren avond Vlissingen op reis naar Londen. (M. Ct.) Te Waalwijk, het centrum van de Langstraatsche schoenfabrieken, worden po gingen aangewend voor de oprichting van eeu vakschool. De Maa8trichtsche balie verloor onlangs tien harer leden, waaronder een tegenwoor dig en een voormalig lid der tweede kamer, drie notarissen, een burgemeester en een districts-schoolopzienergelukkig niet door den dood, maar tengevolge eener kennisgeving van den president der rechtbankdat hij alle «2 MM MflL /m ingeschreven advocaten en procureurs beurte lings zou toevoegen als verdedigers in straf zaken. De advocatendie wel op het tableau stondendoch de praktijk niet werkelijk uit oefenden lieten zich daarop schrappen, waardoor tevens, daar er slechts twaalf ad vocaten overblijvende raad van toezicht en discipline van de orde der advocaten ver vallen is. {Maasbode.) 6RAVEKHAOK. Door Z. M. is aan 's konings ordon nans-officier den ritmeester G. J. A. A. ba ron Van Heemstra, van den grooten staf, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Mi litaire Orde der Ontvangenis van O. L. Vrouw van Villa Vipoza, hem door Z. K. H den prins- regent van Portugal namens Z. M. den ko niDg geschonken en van ridder 1ste afd. der orde van de Waakzaamheid of van den Witten Valk, hem toegekend door Z. K. H. den groot-hertog van Saksen-Weimar- Eisenach. Door Z. M. is aan s konings ordon nans-officier den ritmeester jhr. W. F. II. Van de Poll, van den grooten staf, ver gunning verleend tot het aannemen en dra gen der versierselen van ridder der Mili taire Orde der Ontvangenis van O. L. Vrouw van Villa Vifoza, hem door Z. K. H. den prins-regent van Portugal namens Z. M. den koning geschonken. Door Z. M. is J. J. Naeff te 's Gra venhage benoemd tot schoolopziener in het arr, Geldermalsen. Door Z. M. zijn benoemd tot bnrge- meester: van Wijhe mr. F. L. Rambonnet J.J.z.secretaris dier gemeente; van Elburg mr. H. Th. Gregory, van iScherpenzeel D. Pool, secretaris dier gemeente; van Asten G. M. Freucken, secretaris dier gemeente; van Boxmeer mr. J. B. Hengst, van Heesch Th. A. Wolters, secretaris dier gemeente; van Oost- West- en Middelbeers E. Smul ders; van Raveustein R. A. A. Van Claa- renbeek; van Someren J. Verhoysen, se cretaris dier gemeente; van Wanroy C. L. Van den Heuvel, secretaris dier gemeente; van Zundert G. Van Beekhoven; van Epe mr. E. F. J. Weerts; van Nijkerk J. H. Krudop; van Nij megen mr. P. C. Bijleveld; van Bleiswijk en van Moercapelle P. C. Stoop; van Nieuwveen en van Zevenhoven S. Van Drielsecreta ris dier gemeenten; van Voorschoten J. P. Treub, secretaris dier gemeente; van War mond mr. A. Nederburgh, secretaris dier gemeente; van Zuidland M. J. De Jongh, secretaris dier gemeente; van den Helder mr. K. J. C. Stakman Bosse; van Muiden en van Naarden G. C. Fabius; van Twisk K. Zijp Mz.; van Velzen J. C. Enschedé; van Krabbedijke D. P. Dominicus; van St. Annaland A. J. Bierens; van Tholen C. J. De Vulder van Noorden, secretaris dier ge meente; van Veere en van Vrouwepolder G. P. Wijnmalenvan Bunschoten W. Beukers, secretaris dier gemeentevan Drie bergen en van Rijsenburg mr. W. H. J. baron Van Heemstra; van Ameland D. W. Crommelin baron van Heeckerensecretaris dier gemeente; van Ambt-Almeloo H. A. Kloppenburg, secretaris dier gemeente; van Diepenveen R. J. Smijter, secretaris dier gemeente; van Holten J. Vincent jr. secre taris dier gemeentevan Stad-Ommen en van Ambt-Ommen A. C. Bouwmeester, se cretaris dier gemeentenvan Diever L. W. Van Os, secretaris dier gemeente; vanOos- terhesselen en van Zweeloo, mr. J. P. Wil- linge, secretaris dier gemeenten. Door Z. M. is de luit. ter zee 2de kl. J. Beeckman, op zijn daartoe gedaan verzoek eervol uit den zeedienst ontslagen. De luit ter zee 2de kl. G. H. Pfeif fer wordt met den 26sten dezer overge plaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en aan boord van Zr. Ms. ramschip Stier vervangen door den luit. ter zee 2de kl. H. Van Praag. De heer Hermann Springer, benoemd tot consul der Nederlanden te Palermo, is in die hoedanigheid door de Italiaansche re geering erkend. BU1TENLANDSCHE BERICHTEN. BELGIË. Het onderzoek der politie naar de be drijvers van den postdiefstal in België begint te vorderen. Een kellner in het Grand-Hotel te Brussel heeft achter een kastje in de lees zaal drie pakjes gevonden, die samen onge veer löü brieven bevatten, alle uit Amerika naar Rusland verzonden. De politie werd verwittigd en zag dat ook deze brieven af komstig waren van de gestolen mail. Voor eenige dagen werd aan het telegraaf kantoor te Brussel een telegram ontvangen uit Leipzig, bestemd voor zekeren Eberau, luidende: Gij kunt de steenen verkoopen. De directeur kreeg achterdocht en liet den man, die het telegram kwam afhalen, aan houden. De man kon zich echter legiti- ineeren en werd vrijgelaten, doch twee ge heime agenten volgden hemzonder dat hij het bemerkte. Hij begaf zich naar een her berg, waar hij twee makker vond, met wie hij zich langen tijd onderhield. De mannen schenen zeer ontsteld over hetgeen hun werd medegedeeld en gingen terstond heen. Zij schenen echter te merkendat zij werden ge volgd, want den volgenden dag maakten zij een zeer vreemde wandeling naar Meysse een dorpje bij Laekenwandelden door het veld en kwamen eindelijk te St. Josse ten Noode terecht. Zij liepen daar van de eene herberg naar de andere, totdat zij plotseling op den hoek van een der straten verdwenen. Gedurende den geheelen dag werd dit straatje, dat doodloopt, dooi de rechercheurs die hen volgden bewaakt, maar de drie mannen zijn niet meer gevonden. Later kwamen nog ook brieven voor den zelfden persoondie werden aangehouden en de politie versterkten in haar meening, dat zij eenige medeplichtigen van den diefstal op het spoor is. Alle pogingen worden nu aan gewend om het spoor terug te vinden en de drie mannen voor alle zekerheid in hechtenis te nemen. ENG£LA\D. De kamer van koophandel van Car diff heeft besloten de regeering uit te noo- digen onverwijld de noodige stappen te doen voor den aanleg van noodhavens. Bij den laatsten storm zijn alleen in het Kanaal van Bristol 300 menschen omgekomen. Een onderzoek naar het meest geschikte punt om daar eene vluchthaven te maken, acht de kamer een dringende eisch. Aan de Times wordt uit Weenen ge meld dat Lobanoff de Bulgaarsche deputatie verwittigd heeft, dat Rusland de candidatuur van den prins van Coburg niet aannemen kan. De piins zelf verklaarde, dat hij geene candidatuur uit handen van de Sobranje aanvaarden kan, wanneer die niet door Rus land goedgekeurd wordt, en dat hij den troon alleen zou willen beklimmen, indien de mogendheden de onzijdigheid van Bul garije waarborgden op denzelfden voet als zulks met Belgie het geval is. Uit Philadelphia wordt aan de Times bericht, dat Engeland bezig is Britsch- Columbia te versterken en zware kanonnen met ammunitie over den Canadian-Pacific- spoorweg derwaarts zendt. Naar de Times uit Durban meldt, protesteert Dini-Zulu tegen de Havelock- conventie. Door den raad van bestuur van Natal is besloten tot eene belangrijke ver laging der inkomende rechten. FRANHRIJ K. De raad van state heeft thans aan de door den hertog van Aumale gedane schen king van het kasteel te Chantilly met zijne aanhoorigheden en kunstschatten enz. aan het Instituut zijne goedkeuring verleend. DUITICH LAW D. Het decreet der regeering tot afkon diging van den kleinen staat van beleg over de stad Frankfort en het omliggend gebied den Kreis, Hanau en den Boven-Taunis is gisteren bekend gemaakt. Het decreet wordt heden van kracht. De militaire commissie heeft gisteren de eerste lezing van de legerwet ten einde ge bracht. Het voorstel om de volgende zitting morgen te doen plaats hebben, werd, niet tegenstaande de minister van oorlog daartoe zijn wensch had te kennen gegeven, met 16 tegen 12 stemmen verworpen. Den voor zitter der commissie is het nu overgelaten den dag der eerstvolgende zitting vast te stellen. Hertog Alexander van Oldenburg kwam jl. Dinsdag uit Parijs te Berlijn aan. Hy reisde onmiddellijk verder. Aan 't station werd hij door den Russischen ambassadeur begroet. Een Franscbman is te Karlsruhe ge arresteerd als militair spion. Men zegt dat belangrijke documenten bij hem werden ge vonden, betrekking hebbende op de ves ting Rastatt. OOSTEHRIJ K. Het dochtertje van den kroonprins van Oostenrijk reed te Weenen door het Prater, toen het portier van het rijtuig openging; de kleine viel op straat, gelukkig bezeerde zij zich niet. K V8LAMD. Te Alexandrofsky bij Petersburg heb ben drieduizend werklieden den arbeid ge staakt in de fabriek der heeren Hubbard. De houding der werklieden was zoo dreigend, dat generaal Greiter, de commandant der stad, met 250 kozakken de fabriek bezette. Er werden eenige ruiten verbrijzeld en een opzichter werd mishandeld, maar daarbij bleef

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2