NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ourant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Maandag 20 December 1886. N°. 299. 2000 j„a'r8«n«. ADVERTENTIE M: Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. S ABOfJNEiflEfJT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Kranco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Summer 10 ('ent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmsikerssteeg 6. Aan de geabonneerde» op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad is verzonden het Zittingverslag van Donderdag 9 December. Stads-Berichten. DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Brengen ter algemeene kennis dat door II. GIJBELS en II. J. M. DEELEN vrouw van P. Mbijers, beiden alhier woonachtig, ver zoekschriften zijn ingediend om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein in de perceelen Langegracht 116 en Lange- gracht 172. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE FREMERY, Welh. lo. Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 18 December 1886. 8TAOINIEUW». Proces-verbaal is door de politie alhier opgemaakt tegen J. Van R. die zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van zinken afvoerpijpen zoomede tegen den 17jarigen J. L. die gisteren op de boot „de Onder neming" ten nadeele van den machinist een zilver cylinder horloge ontvreemdde. De 1ste luit. der huzaren jhr. Strick van Linschoten is van 's Gravenhage over geplaatst naar Leiden. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 41 tot 78 volwassen personen en 7 tot 11 kinderen. Gedurende de afgeloopen week zijn alhier 2 gevallen van mazelen aangegeven. Geen sterfgevallen aan besmettelijke ziekten kwamen voor. Men schrijft aan het D. v. N. uit LeidenMeldden wij onlangs dat tot de restauratie van gobelins in het raadhuis be sloten was, thans is dit een sieraad rijker geworden door de herstelling van het oude vertrek van Weesmeesteren. In 1604 daartoe ingericht, is het toen voorzien van eene zeer fraaie eikenhouten betimmering, waarvan het keurige snijwerk slechts weinig door den tand des tijds geleden heeft. Van de sierlijke zandsteenkolommen aan weerszijden van den schoorsteen daarentegen was de vorm nauwelijks meer herkenbaar door de dikke verflagen, waarmede zij her haaldelijk bestreken waren. Thans zijn deze verwijderd en is hersteld wat beschadigd was. Tevens is het schoorsteenlak daartus- schen met oude tegels, zij 't dan ook geen 17de eeuwsche, bemetseld. Aanleiding tot deze restauratie was de bestemming van het vertrek tot kamer voor den gemeente-archi varis. Daarmede is dan ook haar uiterlijk vrij wat meer in overeenstemming dan met het gebruikdat er in de laatste jaren van gemaakt werd, namelijk de repetities der schutterijmuziek. Ook het kleine vertrek, dat voor 1604 tot Weeskamer en tot dusver voor archiva riskamer dienst deed, heeft eene wellicht nog fraaier betimmering, evenwel van veel minder omvang. Door de verplaatsing der oude papieren en registers van daar is deze thans meteen in het volle licht en tot haar recht gekomen. UNIVERSITEIT. Door de geneeskundige staatscommissie is gisteren tot arts bevorderd de heer C. L. Rümke, doctorandus, toegelaten voor het lste gedeelte de heeren A. J. Van Walsem, doctorandus, en J. Visser Dz., cand.-arts. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. 2de ABONNEMENTS-CONCERT. Het tweede abonnements-concert van den heer Mann gaf gisteravond zeer veel te ge nieten. Het orkest was in de uitvoering vrij gelukkig, doch we betreurden in de symphonie dat het strijkquartetvooral wat de violen betreft, niet wat sterker bezet was. Er was goed gestudeerd en we vonden het wat langzamer tempo in het Allegretto niet slecht geplaatst. Het Finale werd met veel entrain gespeeld en hadden we het Allegro vivace wat voller gewenscht, voor 't overige hebben we van de 8ste symphonie genoten. De ouverture Egmont en Freischütz wer den, de kleine vlekjes niet gerekend (zoo het zenuwachtig inzetten van den hoorn) met veel verve ten gehoore gebracht. Ge lukkig was de stemming der blaasinstru menten beter dan de vorige maal. De solo nummers werden zeer handig begeleid. Van de solisten niets dan goeds. Mej. Hekkema heeft een zeer aangenaam en vooral frisch geluid. Eenvoudig en ongekunsteld is hare voordracht en dat dit de wijze van zingen is die men wenscht werd bewezen door het algemeen applaus. Vooral na de pauze was deze zangeres gelukkig; allerbevalligst klonken ons het Früblingslied van Mendelssohn en de Serenade van Max Bruch. De tweede solist, de heer Timmner, is, wat men noemt, een ware natuur voor viool. Reeds bij de eerste streek iu het overheer lijke vioolconcert van Max Bruch hoorden we dat er een artist speelde. Heerlijk klonk zijne Guarneriu8viool in het Adagio; week en zangrijk is zijn toon, vooral in de Ro mance van Svendsen. In de Polonaise (N°. 2) van Wieniawski bewonderden we een voortreffelijk staccato en een zeer ont wikkelde techniek der linkerhand. Dankbaar waren we voor zijn toegift, de voortreffelijk gespeelde Romance (F. gr. terts) van Vieux- temps. Ontmoetten we op het programma uit sluitend overbekende nummers, we hebben van de uitvoering genoten en zien met ver langen een derde abonnements-concert tege moet. Op het eerstvolgende concert van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst zal worden gezongen (zonder orkestbegelei ding): Mis „Sine Nomine" van Palestrina; 8 stemmig motett „Lob, und Ehre, und Weisheit und Dank" van Bach; 3 stemmige vrouwenkoren van BrahmsAdonisfeier" van Jensen en eenige nummers instrumentaal. Op het daaraanvolgend concert dier maat schappij zal worden uitgevoerd van de wer ken van Wagner: „Vorspiel, Verwandlungs- musik und Gral-scène"; „Parsifal", acte en Ouverture en andere gedeelten van „Meister- singer". De heer A. L. Buziau uit Den Haag is thaus tijdelijk werkzaam als leeraar voor de violoncel aan de muziekschool (Maat schappij voor Toonkunst) te Leiden. Te Den Haag heeft de heer De Lange het Requiem van Berlioz in studie genomen. Dit werk werd in ons land nimmer uitge voerd en het stelt aan het koor hooge eischen. Jammer is 't zeker dat over 't alge meen de heeren zoo slecht opkomen (zooals ook hier)voor een goede uitvoering van Jt werk van Berlioz mag waarlijk wel eens buitengewoon gestudeerd worden. Gernsheim heeft dezer dagen te Darm stadt de uitvoering van zijn G-moll Sym phonie gedirigeerd. Het werk vond veel bijval en het orkest huldigde den componist met fanfares. Ondrice heeft te Londen in een van Henschels uitvoeringen Gemsheims viool-concert gespeeld. Het recht tot uitgifte der Friesche Courant is voor f 30 gekocht door den heer O. Rommers, directeur van de Coöperatieve Handelsdrukkerij te Leeuwarden. Dezer dagen is te Antwerpen overleden een jong schilder, Albert Halberstadt, die in 1857 te Leiden is geboren. Hij was leerling van Charles Verlat, schilderde por tretten en charges. Op de internationale tentoonstelling was eene schilderij vau hem, genaamd Plaisirs tranquilles. Hij was zeer ontwikkeld en een goed musicus. Zijn mis vormd lichaam hij liep op krukken heeft waarschijnlijk medegewerktdat slechts weinigen hem kenden; maar die hem ken den, hadden van hem goede verwachtingen. Inhoud, 16de jaargang, n°. 28, van De Huisvrouw. Met een kluitje in het riet gestuurd. De invloed van de omgeving op den mensch. II. Door Dr. S. Sr. Coro- nel. Eene Duitsche Kaffee-visite. Door M. De kanarievogel. I. Door C L. L. B. Gedachten. Van Marie von Ebner- Eschenbach Berichten uit de vrouwenwe reld in binnen- en buitenland. Aller lei. Voorschriften voor de keuken. Re cepten voor vischgerechten. Ingezonden. Feuilleton. „Een Kerstavond" vrij vertaald naar het DuitschNovelle door L. Van Doering. Advertentiën. De minister van staat, minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met 1 Januari 1887 de betrekking van leeraar in de Engelsche taalaan de rijks hoogere burgerschool met 3jarigen cursus te Venloo, te vervullen is. Jaarwedde f 1000. Zij die voor deze betrekking in aanmer king wenschen te komengelieven zich vóór of uiterlijk op 26 December e. k. aan te melden bij den inspecteur van het middel baar onderwijs dr. W. B. J. Van Eyk te '8 Gravenhage. In de avondzitting van de tweede kamer van Vrijdag heeft de minister van marine nader de sprekers beantwoord. Reor ganisatie van het corps mariniers achtte hij vooralsnog ongewenscht met het oog op het karakter en de bestemming van dat corps. Met plaatsing van inlanders aan boord van schepen van de Indische militaire marine zou de proef worden hervat, ofschoon de vroegere resultaten niet gunstig waren. Voor spoedige mobilisatie der marine in geval van nood zijn alle maatregelen voorbereid: 4 dagen zal het maximum daarvoor zijn. De taak der marine acht ook hij om actief op te treden bij landing en blokkade en om de Zuiderzee te verdedigen. Na verschillende replieken is het alge meen debat gesloten. Een amendement-Virulyom de voorge stelde traktementsverhogingen ad f 600 voor ambtenaren bij de rijkswerven niet toe te staan, is aangenomen met 26 tegen 21 stemmen. Een amendement-Virulyom f 250 te schrappen voor de bevordering van een in genieur voor den scheepsbouw tot hoofdin genieur, is aangenomen met 36 tegen 12 stemmen. Zijn amendement tot vermindering van reiskosten trok hij in, na inlichtingen van den minister te hebben ontvangen. De discussie is gevorderd tot afdeeling 2. De heer Kielstra heeft twee amende menten gesteld op de begrooting van oorlog welke ten doel hebben, het eerste om de traktementen van de ambtenaren bij het ministerie van oorlog op hetzelfde cijfer te houden voor 1886 bepaald; het andere om de voorgestelde verfraaiing van het dak der geschutschieterij achterwege te laten. In de Stct. van heden is opgenomen een overzicht van den uitslag van de in het najaar van 1886 gehouden examens ter ver krijging vau akten van bekwaamheid als onderwijzer en onderwijzeres. Het contingent tot aanvulling van het O -I. leger is voor het jaar 1886 vastge steld op 2000 man. Met 1 Januari a. s. zullen in het geheel 1862 mau uitgezonden zijn, als: 130 onderofficieren, 140 korpo raals, 23 hoornblazers en 1669 manschappen. De Indische Mercuur bevat het bericht, dat de directie der Norddeutsche Lloyd con tracten heeft gesloten met een aantal tabak maatschappijen en planters op Deli, voor het vervoer van dit product naar Amsterdam. In het Eugelsche stadje Sandown hield de heer Fowler, een lezing over de Hollan ders. Hij zegt daarin o. a. het volgende: „Op eiken trein zijn altijd vier of meer conducteurs, die zeer verstaanbaar een of meer vreemde talen spreken (siczoodat een tolk overbodig is." „De Hollanders wasschen en plassen al tijd, maar Zaterdag lijkt een dag gewijd aan zeep en water, dan zijn de straten als overstroomd en kunnen de goten al het water en zeepsop niet bevatten." Na Dordrecht, Den Haag en Haarlem te hebben bezocht, komt spreker te Am sterdam. „Een stad", zegt hij, „gebouwd op boom stammen". Hij roemt zeer het inwendige van het Paleis op den Dam, de Nieuwe Kerk en het Rijks-Museum en bovenal de Hollandsche gastvrijheid. Van Alkmaar zegt hij: „Kaas rechts, kaas links, kaas overal!" en aan het slot zijner rede zegt hij „Wil men genot hebben van een reisje, wil men gastvrij worden ontvangen en fraaie dorpen ziendan ga men naar Holland". Het aanwenden van den stoom bij de visscherij in voizee gaat over het geheel blijkbaar vooruit. In Engeland had men tijdens de visscherij-tentoonstelling in 1883 nog slechts 34 visch- en vischtransport stoombooten, maar in 1884 waren daar reeds 244 en in 1885 256 van die stoombooten. In Belgie telde men onder dc visschersvloot van de voornaamste visschersplaatsen 9 stoom booten. In Nederland nam men deze nieuwigheid nog bedaard op; van de haringvangst bij de Shetlandseilanden afgezien, zijn daar tot dusver bij de versche visch vangst nog slechts enkele proeven genomen. Van Pernis werd in 1885 een visscher9-stoomboot in de vaart gebracht, maar de uitkomsten waren onbe vredigend, en de boot is tot gelijke doel einden in andere handen overgegaan. Te IJmuiden werd ook zulk een boot in de vaart gebracht, terwijl de Zeevisscherij-Maatschappij te Maassluis zich 3 Schotsche vischstoom- booten heeft aangeschaft. In den nacht van 7 op 8 Dec. jl. is van het Zwolsche stoomschip „Amstel", op reis naar Amsterdamin de Zuiderzee, dwars van Urk, over boord gesprongen en in zee verdwenen Christina Benack, geboren den 8 Jan. 1856 te St. Goar bij Coblenz (Rijn provincie). Zij had zich van haren boven- kleederen ontdaan en haren mantel over de schouders geslagen. De commissaris van politie der 2e sectie te Amsterdam verzoekt de hoofden van politie in de aan de Zuider zee gelegen gemeente, om als hel lijk van die vrouw mocht worden aangebracht, hem hiervan te doen kennis dragen.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1