BUITENLANDSCHE BERICHTEN. om, waar dat individueel niet mogelijk is, door gezamenlijke krachten de noodige ver beteringen iü hun bedrijf tot stand te bren gen, opdat mettertijd Hollandsch vee, boter en kaas van eerste qualiteit op de wereld markt geacht worde. Op verzoek van den voorzitter beantwoordde de heer Borger nog een haar vragen: 1°. Is het raadzaam, flinke boerenjongens naar Amerika te sturen? Het antwoord luidde bevestigend, mits de personen aanvankelijk voor een hard en sober leven geschikt zijn. 2°. Wat kan de afdeeling op kleine schaal tot verbetering van den toestand van don landbouwer doen? Het antwoord was: liever dan tentoonstellingen, waarbij de muziek het hoogste woord heeftaaneensluiting van de boeren bevorderen tot bereiking van het doel: Hollandsch vee, boter en kaas van eerste qualiteit aan de wereldmarkt te brengen. Uit mededeelingen in den loop van den avond op de vergadering gedaanbleek nog dat ook de boerenstand bezwaar tegen het ontwerp ^Zondagswet" heeft. Bij het land bouwbedrijf moeten Zondags werkzaamheden plaats hebben, die van den openbaren weg kunnen gezien worden. De melkboeren b. v. zouden niet gaarne bekeurd worden voor vervoer van melk op Zondag. Den 2laten Dec. zal, te Leiden, eene vergadering van landbouwers nit de omstre ken gehouden worden, tot het bespreken hunner bezwaren tegen het ontwerp MZon dagswet." (N. R. Ct.) ^Maar de kunst ontaardt, waarde heer!" schrijft de Haagsche sprokkelingenschrijver van het U. D. //Niet alleen doet een dieren beschermer een beroep op den humanitairen zin zijner landgenootenten einde de muil- korfwet af te schaffen, omdat die sommige hondjes onaangenaam is, maar een industriëel heeft ook het portret van ons prinsesje, de hopp des vaderlands, gedrukt op zak doeken, zoodat meo, uit reine oranjeliefde, zijn neus zal afvegen aan het afbeeldsel onzer aanstaande koningin! Bronzen beelden op kolommen van fluweel, thermometers op harnassen en strijdbijlen, en portretten van geliefde personen op neusdoekenWaar blijft de waarheid van de kunst in het dagelijksch leven? Een omstreeks 20-jarig jongeling, van tijd tot tijd aan toevallen lijdende, ging gisterennacht tegen 4 uur uit zijne woning, om zich naar zijn werk te begeven, in de Van Diemenstraat te 'sHage, waar hij bij een in aanbouw zijnd perceel water had op te malen uit den moerassigen bodem. Toen te 7{ uur de werklieden daar aankwamen om den arbeid te hervatten, ontdekten zij dat de jonge man voorover gevallen, met het hoofd in den slijk geraakt en op die wijze gestikt was. Zijn lijk werd naar het stedelijk ziekenhuis overgebracht. Op het strand, onder de gemeeute Monster, is in den nacht van Vrijdag 11. eenig wrakhout aangespoeld, vermoedelijk afkomstig van het nabij Burgsluis gestrand stoomschip Rival. Nabij Dam 19 werd door eenige personendie de wacht aan het strand hielden, opgevischt een gedeelte van eene kast waaraan bevestigd waren twee defecte laadjes, waarin 1°. eenige papieren betref fende gemeld stoomschip en waaruit blijkt, dat de kapitein is H. J. T. Heekt en de reeders de heeren Paulsen en Joers te Kiel, en 2°. eene portemonnaie en een beursje waarin Russische en Zweedsche bank- of muntbiljetten van geringe waarde, alsmede eenige muntspeciën van verschillende rijken te zamen, ongeveer ter waarde van 150 160 gulden. Suikerooms zijn er weinig meer in Amerika, maar een gezin te Rotterdam heeft ondervonden, dat het nog een suiker tante te Chicago heeft. Deze heeft hare familie aldaar, die in zeer behoeftige om standigheden verkeert, geld overgemaakt, teneinde zoo spoedig mogelijk bij haar te komen inwonen en haar na haar dood tot erfgenaam van haar kolossaal vermogen te maken, daar zij weduwe en kinderloos is. Op jeugdigen leeftijd vertrok zij als kinder meid met haai patroon naar Amerika, die daar een groot vermogen verwierf en zijn dienstbode, na den dood van vrouw en kind huwde. De uit den nood geholpen familie vertrekt binnen weinige weken naar de Nieuwe Wereld. (Maasbode.) Evenals in het vorige jaar heeft zich te Maassluis ook nu weder eene commissie gevormd tot het verstrekken van warm voedsel aan behoeftigen, 2 of 3 maal per week. Aan den tweeden nationalen wedstrijd voor meubel-, spiegel- en tapijtfabrikanten, uitgeschreven door het Nederl. Handels- Museum, hebben reeds 43 inzenders ver klaard te zullen deelnemen met 48 salon-, huiskamer- en slaapkamer-ameublementen en 103 inzendingen van afzonderlijke meubels, spiegels en tapijten. ra-. rac m ou» «kas «CU Ha .esc Voor de garnizoens bakkerij te Am sterdam is gisteren aanbesteed de levering van 200 heet. jarige roode of wijutarwe, minste inschrijver was de heer H. H. Van Waveren te Hillegom voor f'7.42, wicht 79 kg. In het midden van den nacht drong gisteren te Monnikendam een onbekend per soon bij een scbapeukoopman er op aan vier stuks schapen van hem te koopen. De lage prijs, do zeer ongelegen tijd om te handeleu wekte kwaad vermoeden, waardoor besloten werd de politie te waarschuwen. Na een voorloopig verhoor bij den burgemeester werd de onbekende, voorgevende van Aals meer afkomstig te zijn, iu verzekerde be waring gehouden. Terstond werd te Pur- merend een onderzoek ingesteldwat tot gevolg had, dat de ware eigenaar van die vier schapen gevouden werd. De dief is gevankelijk naar Haarlem overgebracht. Aan de arbeiders, die zoo krachtig hulp verleenden bij het bedreigen vau den zeedijk op Tessel tijdens de stormen der vorige week, is eene belooning van 50 ct. per uur toegekend. Sommigen verdienden op die wijze in ruim een etmaal f 12.50. Op tachtigjarigen leeftijd is te Vee- nendaal de oudstrijder B. Van de Loos- drecht overleden. Omtrent den brand in de fabriek van den Centraalspoorweg te Utrecht, meldt het U. J).\ Het vuur, gevoed door den voorraad droog hout, verf en andere brandbare ma terialen, nam zoo snel in omvang toe, dat alles in ougeloofelijke korten tijd een vuur poel geleek. In dat gebouw waren de bu reaux der tractie, de rijtuig-en wagenmakerij en de remise, zoomede de schilderswerk plaats. Het omvangrijke perceel is tot den grond toe af- en uitgebrand. Een paar rijtuigen zijn mede door de vlammen verteerdwaar- ouder een dat juist gereed was gekomen. Naar men zegt, is de brand op een der bureaux uitgebarsten en in den schafttijd ontstaan. Een werkman, zekere S.die eene groote zware deur trachtte te redden, door die uit de hengsels te lichten, kreeg dat voorwerp op zich, waardoor hij viel en ern stige kneuzingen aan borst en rug bekwam en per brancard naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Door twee in werking ge brachte stoom- en tal van andere spuiten, zoomede door de waterleiding van den Am- sterdamschen Straatweg, is het vuur zoo danig bedwongen1, dat om 31 uur het gevaar ook voor de omliggende werkplaatsen en ge bouwen eenigszins geweken was. Na dien tijd stak de zuidwestelijke wind zoo hevig op, dat op tal van plaatsen in het afgebrande pand overal het vuur opnieuw opflikkerde, zoodat om vijf ure bij het afzenden van dit bericht nog vele spuiten en eene stoomspuit huuue krachtige waterstralen uitwerpen om verdere uitbreiding te voorkomen. Het naastbij gelegen woonhuis van een der ambtenaren leed aanmerkelijke waterschade, daar dit steeds nat moest gehouden worden, en vele ruiten daardoor braken. Vele autoriteiten waren ter plaatse. Schut terij en politie handhaafden de orde op uit stekende wijze, zoodat de brandweer onge hinderd haar arbeid kon verrichten. Van verdere ongelukken is tot nu toe niets vernomen. Het verbrandde is, naar wij vernemen, grootendeels verzekerd. De trein van den Centraalspoorweg, die om 1.15 ure uaar Harderwijk moest ver trekken, had door het uitbreken van den brand een oponthoud van 1} uur en ver trok dientengevolge eerst om 2.45 ure. De prins en prinses van Bentheim hebben gisteren het Loo verlaten. Aan de ter eere van den prins op Zr. Ms. domeinen gehouden groote jacht heeft Z. M. niet deel genomen. Zr. Ms. opperjagermeester J. Werner baron Van Pallandt van Oud-Beijer- land was voor de jachtpartij uit Arnhem overgekomen. Ook hij is weder vertrokken. De instructie tegen G. F. H., secre taris en ontvanger van het polderdistrict Herwen, Aerdt en Pannerden, thans in hechtenis ter zake van valschheid in geschrifte en verduistering vau geldenduurt nog steeds voort. Verscheidene valsche handschriften zijn reeds aan het licht gekomen. In het journaal en het kasboek werden valsche cijfers en onregelmatigheden aangetroffen. Men raamt het tekort in de districtskas op circa f 5000 en in de kas van den dorps- polder op f 900. De borgtocht zou slechts f 1000 bedragen. De beklaagde is 26 jaar oud en nog geen jaar in betrekking, toen hij met zes van de zeven stemmen door het gecombineerd college gekozen werd. {A. C.) In de maand November 11. zijn, naar men thans nader uit Meppel meldt, 1272 met turf geladen schepen de Hoogeveensche vaart afgeschut. •acu «JP ml_3 MOL .-«l. T Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Drente: nZoodra de winter voorgoed is in getreden en de landbouwer zich des avonds inet de zijnen aan den huiselijken haard ne derzet, vangt het gewone avondwerk weer aan voor de mannen zoowel als voor de vrouwen, hetwelk voor de eersten bestaat in het breien van kousen en sokken. Het breien door de mannen is hier inheemsch; het ge tuigt van de Drentsche zucht om zooveel mogelijk door eigen productie in de behoef ten te voorzien. Mannen die breientreft men nog in bijna elke huishouding aanen het breien was vroeger zoo algemeen, dat vele boerenknechten op weg naar hun werk breiden. Vooral te Roswinkel was dit het geval. Zelfs borstrokken en onderbroeken worden door mannen in Drente gebreid. Het meeste breiwerk moet in den regel voor uicuwejaar af, want men breidt in No vember en December zooveel, als er het geheele jaar aan kousen en sokken benoodigd is. In Januari zal men zelden eenen boer aan het breien vinden. De gehuwde mannen gaan alsdan eiken avond lieden bezoekenof zij ontvangen bezoek, terwijl de ongehuw- den eiken avond naar dc zoogenaamde spin nerijen der jonge meisjes gaan. Het breien staat met het volksleven in verband, want menige Drentenaar gaat thans des avonds bij buren ,/uit praten", zijn breiwerk ook daar uitoefenende. Een echte Drent moet tegelijk goed praten en breien" kunnen. Het is in sommige gehuchten thans geene zeldzaamheid, in één huis des avonds vier tot zeven mannen vereenigd te zien, de z/praters" medegeteld, die allen breien. Niet alleen landbouwers, maar ook so mmige am bachtslieden leeren deze werkzaamheid. Me nigmaal zagen wij een timmerman des avonds kousen breien, met den duimstok de lengte van het gebreide deel der kous roetende. Scheen in de laatste jaren onder de mannen het breien te verminderenthans neemt het weer toe, evenals het gebruik van verschil lende soorten eigengemaakte kleedingstukken. Te Buinen gemeente Borger waar gedurende de laatste twee jaren meer dan twee honderd arbeiders uit de gemeenten Borger, Odooru, Gasselte, Gieten en uit de omstreken bezig waren met het delven, kloppen en vervoeren van kei- steenen, zijn thans ruim honderd werklieden bedankt, wegens overproductie van keien. De afvoer van keisteenendie in den jongsten tijd altijd zeer levendig was, heeft thans eenige vertraging bekomenwant de commis sion voor werkverschaffing zijn genoegzaam voorzien; de voorraad, die nog in het veld in bulten boven den grond is, is zoo groot, dat mendeze uit de verte ziendeaan eene groote kudde heideschapen denkt, en nog dagelijksch delven honderd arbeiders voort, behalve de velen, die niet voor de hande laren maar voor eigen rekening werken om, later hunne keien in kleine hoeveelheden aan deze handelaren over te doen. Echter is de behoefte aan werkdoor het afdanken dezer arbeiders, in de gemeenten Odoorn, Gasselte en Gieten zeer vermeerderd. Maandag vertrok van Harlingen per spoortrein een wagenlading aardappelzoekers en-zoeksters, om zich te verantwoorden voor bedoeld bedrijf, voor zooverre dit was uit geoefend zonder toestemming van den be zitter van het land. Door de veelheid der schuldigen heerschte in den waggon een bepaald gezellige toon, die de vrees voor gevangenis blijkbaar over stemde. Even voor Leeuwarden hield de trein, als gewoonlijk stil, voor het contro leeren der plaatsbiljettenmaar toen dit was afgeloopen, kon men den trein niet weder in beweging brengen. Wat was 't geval? In eene dames-coupé had eene der dames het noodsein, op den Westinghouse rem corre8pondeereudeovergehaald, en dus de deugdelijkheid van dit instrument proefon dervindelijk bewezen. Daar geen der drie dames zich scheen te herinneren, wie van haar het feit had bedreven, is door een rijksveldwachter van alle drie nota genomen. Tusschen Arum en Witmarsum is eene onbekende vrouw, die voor de stoomtram zou uitwijken, doch den verkeerden kant opging, door de locomotief overreden. Zij was dadelijk een lijk. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Bruinisse: Nog is er geen einde aan de vele heillooze berichten omtrent de stormen der vorige week. Zaterdag hebben eenige pachters alhier eene locale inspectie gehouden op hunne mossel- en oesterperceelen aan den Zuidhollandschen wal, tegenover Bruinisse enz., waarbij ze tot de treurige ervaring zijn gekomendat de mosselenzoowel oude als jonge, door elkander geslagen zijn en bijgevolg veel geleden en in waarde verloren hebben. Ook met de jonge oesters aldaar ziet het er op sommige perceelen allertreu rigst uit, althans van iemand die op eene bepaalde plaats 300,000 stuks geplant heeft is geen enkel teruggevonden kunnen worden, doordien ze geheel onder oude en jonge mos selen geslagen (gestormd) of wel totaal ver zand zijn. Belangstellend wordt naar de re sultaten van verder onderzoek uitgezien. Maandagavondbij aankomst van de stoomtram te Sprang, ontdekte de machinist dat de lijn versperd was door sparren, die over de rails lagen en daaraan waren vast gemaakt met het doel om den trein te doen ontsporen. De daders zijn onbekend. De justitie doet onderzoek. Door den wachtmeester der maréchaus- sée te Sittard en den brigadier-kommandant te Beek is in laatstgenoemde plaats aange houden zekere G. N herbergier aldaar, als vermoedelijk de smokkelaar, die in den nacht van Zaterdag op Zondag jl. nabij Millen op den ambtenaar Buitenhuis van Sittard een schot hagel heeft gelost. Ook de beide gezellen van N. zijn door de politie opge spoord. N. is naar Maastricht overgebracht ter beschikking van de justitie. Uit Gulpen wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Bij de politie alhier is thans het bericht ontvangen van de Belgische maré chaussee, dat de beruchte Zigeunerstroep door de Belgische gendarmen via Aubel en Moutzen over de Pruisische grenzen is ge zet. Als nu de Duitschers ze maar niet weer terugzenden. De goederentrein van M. Gladbach naar Vlodrop is Dinsdag in de nabijheid van het station Rheindahlen ontspoord, waar door een groot gedeelte van het materieel verbrijzeld en de lijn versperd werd. De personentrein van M. Gladbach naar Roer mond ondervond daardoor eenige uren ver traging, omdat men op herstelling der lijn moest wachten. Het personeel kwam ge lukkig met den schrik vrij. OR4VEIVII4GE. Door Z. M. is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Heerlen mr. G. R. A. Lem- mens, thans kantonrechter plaatsvervanger, advocaat en procureur aldaar. ENGEEAIVI». Uit Weenen verneemt de Timet, dat prins Ferdinand van Saksen-Coburg de Bul- gaarsche deputatie, die hem de Bulgaarsche kroon komt aanbieden, ontvangen heeft. De prins zeide, dat hij den keizer van Oosten rijk moest raadplegen. Hij geloofde, dat deze en ook de Czaar zijne candidatuur wel zouden goedkeuren. Naar de Timet uit St. Peteraburg ver neemt, heeft de Russische regeering ver klaard, dat hare vriendschappelijke verhou ding tot Duitschland onveranderd is. Uit Cairo verneemt de Daily Newt, dat de Sheikhs van Soedan Abdullah tot Sultan hebben uitgeroepen. FRANKRIJK. De financieele commissie van den senaat heeft, bij haar onderzoek van het door de kamer aangenomen ontwerp over de voor- loopige twaalfden op de staatsbegrooting de bepaling geschrapt betreffende de ver mindering van de rente der spaarkassen. OOKTËNRIJ K. De weduwe van den onlangs overleden graaf Beust is Zondag 11. op slot Altenburg nabij Weenen gestorven. St U M E IK I E. De te Rustschuck wonende Turken kwamen verleden Maandag bijeen en beslo ten de betaling der nieuw afgekondigde be lastingen te weigeren. GRIËKENLA AID. Een rijk koopman van Aleiandrië, Averoff, zond den Griekschen kroonprins bij gelegenheid van zijne meerderjarigheid 100,000 frs.om te dienen voor het een of ander nationaal doel. EGYPTE. De toelichting tot het voorstel betref fende onverwijlde vermindering vau het be zettingsleger is naar Engeland gezonden om door de regeering te worden goedge keurd. Voorgesteld wordt ten zuiden van Cairo eene weinig aanzienlijke Engelsehe krijgsmacht te latenvijf bataljons worden voldoende geacht, wegens de nabijheid van Cyprus en Malta, waardoor men aan elke gebeurlijkheid het hoofd kan bieden. TRAIIVAAL. Heden wordt door de Transvalere het gedenkteeken onthuld, dat zij ter herinnering aan den vrijheidsoorlog van 1880 te Paarde- kraal oprichtten. Blijkens het programma zal de onthulling, gepaard gaan met een godsdienstige plechtigheidredevoeringen van president Kruger, generaal Joubert en den voorzitter van den volksraad, en algemeene volksfeesten. De feestelijkheid zal drie dagen

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2