NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. lïeze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Kon- en Feestdagen. ADVERTENTIES: Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BRUID EENS EERLOOZEN. abonnement: Vrijdag 17 December 1886. N°. 297. 200° Jaargang. oura Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 6. Stads-Bericliten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN, brengen ter kennis van belanghebbenden dat wegens het invallen van den eersten Kerstdas en den Kieuw- Jaarsdag on Zaterdag, de Vee- en Kaas markten zullen worden gehouden op Woensdag 23 en Woensdag 29 De cember e. k. en de Zaterdagsche Week markten op Vrpdag 24 en Vr(|dag 31 December a. s. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE FR EMERY, Weth. lo. Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 16 December 1886. IT1DINIETWI. Weliswaar begint de rijkspostspaar bank eene der uitmuntendste inrichtin gen bij hen die slechts in de gelegenheid zijn kleine sommen te sparen meer en meer bekend te worden, doch er wordt nog lang niet genoeg gebruik van gemaakt. Het kan zeker niet geheel overbodig zijn, nu eerst daags verscheidene personen in gemeente en andere betrekkingen door nieuwjaarsfooien eene kleine som in handen zullen krijgen, de aandacht op die nuttige inrichting, op de rijkspostspaarbank, te vestigen. In het arrondissement Leiden is op voorstel van den heer Houwing eene onder- wijzeravereeniging opgerichtwaartoe een groot aantal onderwijzers zijn toegetreden. Als punten van behandeling voor de 1ste vergadering, die morgen gehouden zal wor den, komen o. a. voor: 1°. Het onderwijs in de Nederl. taal. In te leiden door den heer J. A. Van Dijk. 2". Komt het leervakkennis der natuur, in de lagere school tot zijn recht? In te leiden dooi den heer J. Beumer. 3°. Eenige wenken op het gebied van theorie der rekenkunst en vormleer voor hendie zich vooibereiden tot het examen voor de hoofdakte. In te leiden door den heer A. Op de Laak. Door den heer dr. S. J. Warren, rector aan het stedelijk gymnasium te Dor drecht, is eene brochure in het licht gege ven onder den titel van: „Het anti-Grieksch adres der juridische hoogleeraren, besproken door dr. S. J. Warren". Door de firma C. A. Spin en Zoon, boek- en handelsdrnkkers te Amsterdam, is voor t jaar 1887 een zakalmanakje aan handelsvrienden toegezonden, dat uitmunt door sierlijkheid van uitvoering en practi- sche inrichting, met inlichtingen omtrent postwezen enz. De Levensverzekering-maatschappij „Utrecht", kantoor Leidschestraatweg 4, en 5 te Utrecht, heeft in de chromolithogra- fische inrichting van de firma G. J. Thieme te Arnhem een wandkalender doen vervaar digen voor 't jaar 87. De kalender is rijk in kleuren en goud uitgevoerd en uitste kend van teekening en uitvoering. Eene afbeelding van het gebouw der maatschappij is op het schild aangebracht. - CNIÏUBSITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijks-universiteit alhier, de heer K. W. Brevet, geb. te Yzendijke, na verdediging van zijn acade misch proefschrift, getiteld: „Het voorrecht van den commissionair." MUZIEK, LETTEREN EK KUKST. Geboortedag (1807) van John Whittier. De Sprutielaar (uitgave van de firma D. Van Sijn en Zoon te Rotterdam) kondigt heden aan, dat zij met het einde dezes jaars ophoudt te bestaan. Naar we vernemen heeft het socialis tische blad De Vrije Pers opgehouden te verschijnen. 1 Januari verschijnt een nieuw anti- revolutionnair weekblad, Het Vaandel, voor Westergoo en Zevenwolden. Een nieuwe verzameling gedichten van lord Tennyson, den „poela laureatus", is, onder den titel: „Locksley Hall. Sixty years after", verschenen. De laatste rabbijn der Rijnprovincie, dr. Auerbachdoor zijn philosofische geschrif ten bekend, is in 77jarigen ouderdom te Bonn overleden. De „Mémoires" van Ristori zullen wel dra het licht zien. De afdeeling voor wis- en natuurkun dige wetenschappen der Kon. Academie van Wetenschappen te Amsterdam zal op 18 de zer te 12 uren eene gewone vergadering honden. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. Zilveren Kruis, onder bevel van den kapitein ter zee D. J. Weys, in den namiddag van den 14den dezer te Rio Janeiro aangekomen. Aan boord was alles wel. De eerstvolgende verzending eener brievenmaal naar Curasao langs den weg van New-York, zal plaats vinden op Woensdag 22 December e. k. met den trein, die te 7.14 a. van Rotterdam naar Vlissingen ver trekt. Omtrent de daaropvolgende verzendingen zal eerstdaags mededeeling geschieden. Eenige ondernemende Noordwijksche bloemisten hebben in het najaar van 1885 het plan opgevat om eene tentoonstelling in het leven te roepen van in den kouden bodem, dus langs natuurlijken weg, gekweekte bloem- bolgewassen. Tot heden is, voor zoover bekend, nergens, noch in ons land, noch in het buitenland, een dergelijke tentoonstelling gehouden. Het park, waar deze tentoonstelling zal plaats hebben, is gelegen midden in het dorp Noord wij k-Binnen en heeft eene oppervlakte van ongeveer 1 /3 hectare. Door de vaardige deskundige hand van den heer Kouwenhoven van Warmond ontworpen, is het verdeeld in verschillende perken, verschillend, zoo wel wat vorm als afmeting en inhoud betreft. Men vindt daar perken 7 meter in diameter, waarin ruim 2000 stuks hiacinten van ver schillende kleur en qualiteit geplant zijn. Onder de tulpen-perken vindt men er die 6 A 7000 stuks in hun schoot verbergen, en collecties narcissen van honderden soor ten zal men er zien te verkrijgen. Onnoodig zeker te zeggen, dat er voor de vereischte afwisseling is gezorgd; conifeeren en andere heestergewassen ontbreken niet, en vormen met het rustige groene gras, dat de perken omgeeft, een hoogst aangenaam geheel. Tijdens de tentoonstelling zal er af en toe goede muziek gegeven worden. (N. R. Ct.) De afdeeling Noordwijk der Holland- sche maatschappij van landbouwhield Dins dagavond te Noord wij kerhout eene openbare vergadering, onder voorzitterschap van den heer mr. H. graaf Van Limburg Stirum waarin de landbouw-specialiteit, de heer J. Rinkes Borger uit Leiden, als spreker optrad. Zijn onderwerp was de heerschende ma laise in het landbouwbedrijf. Dat er een gedrukte toestand onder de boeren is,zeide de heer Borger, daarover zijn wij het allen eens. In alle kringen van den landbouwen den stand wordt die gevoeld. Maar over de oorzaak van het verschijnsel verschillen de meeningen. Ook is zij te samengesteld om in haar geheel in één avond besproken te worden. Doch op ééne omstandigheid, die als eene oorzaak mag aangemerkt worden wenscht de spreker thans de aandacht te vestigennamelijk op de concurrentie met audere volken. Hier beschreef hij met wat bezwaren, zooals den verren afstand van de wereld markt, de concnrreerende staten aanvankelijk hadden te kampen gehad, en hoe zij dien door de versnelde middelen van vervoer hebben weten te overwinnen. Ook deed de spreker uitkomen, hoe zij door krachtsin spanning in andere opzichtengelijk de Amerikanen om best l'okvee uit ons land te halen, en de Denen, om met hun boter de eerste plaats op de wereldmarkt te ver overen, ons achteruit hebben gedrongen. Daaraan liet zich geleidelijk de vraag vastknoopen: Wat staat ons in die omstan digheden te doen? Van de regeering vroeg hij, geen dure, maar eenvoudig ingerichte vakscholen. De grondbezitters moeten met de pachters de handen ineenslaan. In Fries land was een plan voor eene vakschool ont worpen. En nu verwachtte men van de groote grondbezitters tot uitvoering daarvan finan- ciëele medewerking. En hoe werd die ver wachting beantwoord? Landheerendie eige naars waren van 10 A 12 boerderijen, tee kenden voor een jaarlijksche bijdrage van f 5. Ook zullen de landheeren de pachtsom men der boeren moeten verminderen. Laten zij dit na, hun kapitaal in grondbezit zal voor een groot deel verloren zijn gegaan, tegelijkertijd dat de boer zijn bedrijfskapitaal zal hebben opgeteerd. En wat de boeren zeiven betreft, zij moeten zich aaneensluiten FEUILLETON. 82.) jMaar kind, wat zijt gij toch dom? Hebt gij nooit beschrijvingen gelezen van de salons te Homburg, Baden-Baden en Monte-Carlo?" #Tot voor korten tijd mocht ik slechts lezenwat papa of mijne onderwijzeres voor mij uitkozen. Maar ik meen te weten, dat er in die salons drinkgelagen plaatsvinden, en ik zal nooit toestaan dat Carlos hieraan deelneemt 1 Hoe kar. hij, een man van smaak en beschaving er ooit aan denken, om ons huis tot zoo iets te willen verlagen?" ,/Hij zal zich zeker niet de moeite ge troosten, om uwe toestemming te vragen voor hetgeen hij denkt te doen," antwoordde Nita droogjes, ymaar gij behoeft u niet on gerust te maken, want uw echtgenoot denkt er niet aan, herbergier te worden." rMaar wat wil hij in 's hemels naam dan? Waarom pijnigt gij mij zoo verschrik kelijk, als gij mij toch alles kunt ophelderen?" Nita zag haar aan met een honenden lach. Zij dacht dat Dora's onbekendheid slechts geveinsd was. Hare stem klonk daarom snijdendscherp toen zij antwoordde: ^Carlos is medeëigenaar van eene der aristokratische speelsalons te New-Orleans. Als gij niet weet, wat dat beteekent, zal ik het u zeggen. De menschen die daar ko men, verkeeren in een toestand, dat zij hun vermogen, karakter, hoop, zelfs dikwijls hun leven verliezen. Dat is echter geen zaak voor dengene, die zulke salons houden. Die menschen zouden toch altijd hun geld ver spelen en indien Carlos te bevreesd was om hen in het verderf te stortenzouden anderen het doen. Men heeft hem vroeger ook dikwijls genoeg afgezet, dat het nu niet meer dan billijk is, dat hij terugwint, wat hij verloren heeft." Zoolang deze verklaring duurde, zat Dora als versteend, maar alleen uitwendig, want inwendig stormde het. Haar gezicht werd doodsbleek, hare stem haperde, en het duurde een geruimen tijd, voor zij weer in staat was te spreken. Eindelijk riep zij uit met een diepen zucht: ¥0 papa, papa! de wraak des hemels treft mij nu als straf voor mijn slecht gedrag! Kom, lieve vader, kom en neem mij tot n, en verlos mij van dien smaad I De dood is verkieselijker dan zulk een leven 1" Eindelijk gaf zij haar hart lucht door een vloed van tranen. z/Gij zijt nog een grootere gekkin dan ik dacht, Dora," zeide Nita na eenigeu tijd. z/SmaadDood verkieselijker boven het le ven Als gij wist dat men dikwijls nog door veel slechtere middelen geld moet verdienen, zoudt gij niet zoo onzinnig praten. Het schijnt wel, dat men u altijd geleerd heeft, om alles in de wereld als onrechtvaardig te beschouwenmaar hoeveel duizende men schen zijn er, die niet zoo zorgvuldig als gij voor elke aanraking met den booze zijn behoed? Ook die duizenden willen hun leven verlengen; zij moeten bedriegen, leenen of stelen om aan voedsel te komen. Uw man is nu eenmaal niet geschikt voor zwaren arbeidbedriegen en stelen konden onaan gename gevolgen voor hem hebben en leenen houdt men niet lang vol. Terwijl hij voor dit dilemna stond en daarenboven nog eene verwende vrouw ten zijnen laste had, bleef hem geene andere keus dan naar eene gemakkelijke en toch winstgevende zaak om te zien, waarin gij hem kunt steunen. Hij heeft zoo iets gevonden en gij moest God danken, in plaats van te huilen en te wee klagen over nw lot." Terwijl Nita haar broeder op deze wijze verdedigde, kreeg Dora hare tegenwoordig heid van geest terug. z/Meent gij werkelijk, dat ik Carlos zal helpen om anderen in het verderf te stor ten?" vroeg zij op toornigen toon. //Als hij niets anders meent te kunnen doen, moet hij zijn gang gaan; ik zal hem verlaten en naar dr. Farley terugkeeren. Hem zal er weinig aan gelegen zijn, of ik blijf, dan wel of ik wegga, en na hetgeen ik nu van hem gehoord heb, zal mij de scheiding ook niet moeielijk vallen." yEn meent gij dat hij u dat zal toestaan? Gij behoort Carlos toe en het is uwe plicht, hem te gehoorzamen. Het is gelukkig voor u, dat hij u zelf niet zoo heeft hooren spreken. Hij is opvliegend, en gij weet misschien niet, waartoe hij in staat is, als men zich tegen zijn wil verzet." Dora huiverde, zij herinnerde zich ten minste een tooneel waarin haar echtge noot haar getoond had; dat Nita geen on waarheid sprak. </0, Nita, heb medelijden met mij," zeide zij smeekende, yhelp mij om een lot te ontvluchten, die mij zou doen bezwijken! Wordt vervolgd.) Voor Leiden, per maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden l.liO. Prijs per .\unimer 10 Cent.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1