BUITENLANDSCHE BERICHTEN. 4H «TB» •&-' F3*L r^wu TP - milde gift uit 's konings middelen, werd verzekerd. Toen de laatste plicht volbracht was richtte de oudste zoon van baron Snouckaerfc zich tot 's konings afgevaardigde met het verzoek den eerbiedigen dank der treurende betrek kingen aan Z. M. voor dit hooge blijk van Zr. Ms. belangstelling, wel te willen over brengen. Sedert eenige dagen bevindt zich te 's Hage een onzer Itijsselsche collega's, de lieer Jules Aelmont, secretaris van het in de noordelijke departementen van Frauk- rijk sterk verbreid dagblad le Petit Nord onder hoofdredactie van een der zoons van Jules Simon. Het doel der reis van den heer Aelmont iszich op de hoogte te stellen van het perswezen 111 Nederland, waartoe hij de voornaamste steden bezoekt. Bij zijn terugkeer te Rijssel zal onze Fransche col lega van zijne bevindingen een uitgewerkt verslag het licht doen zien, dat zeker de belangstelling van onze journalisten zal gaande maken. (D, v. Z.-H. en 't Gr.) Uit 's Qravenzande wordt aan de N. R. Ct. omtrent de stranding van den Duit- schen schoener Annette, kapitein Buse, nader gemeld: Na ontvangen bericht was de agent der Zuid-Hollandsche Reddingmaat schappij, burgemeester Hageman, spoedig op de plaats des onheils om pogingen tot- redding in het werk te stellen. De redding boot gestationneerd te Vluchtenburg ('s Qra venzande), bezet door de vaste bemanning, werd in zee gebracht, maar kon door de hooge zeeën het schip niet bereiken. Ten tweeden male werd hetzelfde beproefd door loodspersoneel van den Hoek van Holland. Maar, helaas! ook nu vruchteloos; de red dingboot sloeg om, een loods verdronk, en hetzelfde lot onderging een persoon van Ter- heijde bij zijne meuschlieveude pogingen om de loodsen te redden. Geruimen tijd was dr. Snijders te vergeefs bezig om het leven bij deze twee drenkelin gen weder op te wekken. De bemanning, nog bestaande uit 4 man, was intusschen in het wand geklommen. Een man was even te voren over boord geslagen en verdronken; zijn lijk is nog niet aange spoeld. Na de vergeefsche pogingen met de red dingboot zou de redding beproefd worden met bet zoogenaamde wippertoestel, waarbij eene lijn over het schip geschoten en daar mede een kabel aan het schip verbonden wordt. Daarna wordt met de lijn langs dien kabel een bekleede ring(ook wel broek ge noemd), naar het schip getrokken. Een per soon kan in de broek hangen en naar het strand worden getrokken. Het gelukte de lijn aan boord te krijgen, en ook de ver dere maatregelen slaagden. Toen eenmaal alles geregeld was, werd de redding spoedig volbracht. Te 4 ure waren achtereenvolgens de 4 overgebleven van het schip gehaald en werden onmiddellijk liefde rijk verpleegd. Na het omslaan der reddingboot werd die van Terheijde nog gehaald, die echter geen dienst behoefde te doen. Het schip zal totaal verloren zijn. Te Schiedam is een commissie gevormd, om den 7On jaardag des kouings in Februari aanstaande luisterrijk te vieren. Eenigen tijd geleden werd door de meeste leden der afd. Eiland lJselmonde der Holl. Mij. v. Landbouw voor het lid maatschap dier vereeuiging bedankt en toen besloten tot het oprichten van een zelfstan dige vereeniging, aan welk besluit thans uitvoering is gegeven. Meer dan 200 per sonen hebben zich reeds als lid doen inschrij ven voor de nieuwe landbouwvereeniging. De bij het 4de reg. iuf. benoemde 2de luit. J. L. Menuingh is ingedeeld bij de 3de comp. 3de bat. te Haarlem. Prins en prinses Scherbakoff, die een tijd lang in het Amstelhotel te Amsterdam onder behandeling van dr. Mezger zijn ge weest, en zich thans te Nice bevinden, heb- beu, vóór hun vertrek, den heer P. J. H. Cuypers opgedragen een vorstelijk verblijf voor hen te bouwen op een hunner land goederen ten zuidoosten van St. Petersburg. Dt;. N.) Een nieuwe olie-gasfabriek is te Am sterdam ingericht op de Looiersgracht, ter verlichting en verwarming van de bekende stoomslijperij van de firma Verschuur en Van der Voort. Deze fabriek is zeer merk waardig, zegt het N. v. d. L. Op zulk een kleine schaal is dit de eerste dergelijke gasfabriek in Amsterdam; de ge- heele inrichting toch beslaat slechts een op pervlakte van 9 bij 5 meter (dus 45 M2.). Men vindt er in: retorteuhuis, reinigings kamer en gashouder. Toch heeft deze la- briek bij «deze geringe afmetingen een be trekkelijk groot productievermogenzij levert in 10 werkuren dagelijks een volume gas, aan lichtkracht gelijkstaande met 350 kub. meter steenkolengas, terwijl zoo noodig hel dubbele kan gestookt worden. T)e Ned. Kath. deelt mede, dat de machinist van den goederentreindie Zater dag der vorige week, in het station te Hil versum op eenige stilstaande goederenwagens liep met het gevolg, dat twee wagens tot splinters werden verbrijzeldbij het door den rijks-opziener ingestelde onderzoek verklaard heeft, op het oogenblik van het ongeval reeds bijna 22 uur onafgebroken dienst te hebben gedaan. Uit Hoorn wordt gemeld„De naaister is dood", vertelde men elkander verleden week. Wie kende „de naaister" niet, dien langen, schralen kluizenaar (want „de naai ster" was een manspersoon), die bij ininge- goeden „om den kost" uit naaien ging, precies zooals zijn vrouwelijke naamgenooten dat gewoon zijn te doen? Dezen zomer zou zijn kluis worden verkocht nieuwsgierigheid om het inwendige van die altijd gesloten, bouwvallige hut te zien, dreef er menigeen heen. De bewoner had het niet noodig geoordeeld, op den kijkdag van het „hechte, sterke en weldoortimmerde" perceel afwezig te zijn hij lag daar op den grond op een zoogenaamd bed, ziekelijk, met een potje vuur bij zich; geen stoelen, tafel iets dergelijks; alleen het aller-aller-noodigste was er te zien in dit krot, waarin de vrije wind aan alle kanten inkwam. Waarlijk, de „naaister" was een toonbeeld van ellende, en ieder beklaagde hem ten diepste. Ten laatste opgenomen in het diaconiehuis, stierf hij verleden week. En wat vond men nu bij dien armen, ellendigen man? Niet minder dan het sommetje van duizend guldenI Het schijnt, dat het in het Gooi weer onveilig wordt. Zaterdag werd te Hil versum aan den Yaartweg een poging tot inbraak beproefdwelke echter door het tijdig ontwaken der bewoners mislukte, en in den volgenden nacht geschiedde hetzelfde op verschillende plaatsen in de gemeente Bussum. Men deelt aan het Hbl. mede, dat eenige dieven zich den toegang wisten te verschaffen op het huis Crailo en in drie woningen in het dorp. De bewoners van een der villa's waren afwezig. Enkele voor werpen van waarde werden ontvreemd, o. a. een zilveren horloge, dat werd weggenomen uit een kamer, waar een der huisgenooten sliep. Te Zetten had Zaterdag eene vrouw de onvoorzichtigheid een kindje van een jaai een stuk van een gekookten aardappel in den mond te geven. De aardappel geraakte het kind in de keel, en het gevolg was, dat het kind ouder vreeselijke benauwdhe den stierf. De eigenaar van de onder Bathmen afgebraude loods, waarin zich het hout voor 18 wachterswoningen en 230 kozijnen bevon den voor den bouw van den locaalspoorweg van Deventer naar Almeloo, die tijdens den brand te Deventer was, schrijft den brand aan kwaadwilligheid toe. Hij looft een premie van f 200 uit voor dengeen, welke eenige aanwijzing kan doen. Eerst kort geleden had hij het verbrandde voor f 2000 verzekerd. Den 28sten Aug. jl.'s avonds onge veer 7 uren, zag een onbezoldigd rijksveld wachter 2 personen jagen op een stuk land van Kaima onder Bozum (Friesland.) Hij vroeg hun hunne akte en vergunning te toonenwat zij weigerdenen toen ze hunne namen ook niet wilden opgeven, zou hij hen voor den hulp-officier van justitie bren gen. Een hunner legde zijn geladen geweer aan en zei: „nu zullen we dat zaakje eens opknappen, ik schiet je dood." De beambte liet hen nu loopen, maar volgde hen op eenigen afstand. Bij den Bozumerdam sloeg een der twee, die den pols droeg, een weg in naar Leeuwarden; degeendie het geladen geweer had, vervolgde den grintweg, maar ziende dat de beambte hen bleef volgen, legde hij weer aan en riep: „maak dat je wegkomt, anders schiet ik je dood". De beambte, vreezende dat die man zulks ook zou doen, ging toen naar Leeuwarden en spoorde met behulp der politie den dader op, zijnde de arbeider T. M. te Leeuwarden. De rechtbank aldaar heeft dien man nu veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf en 3 geldboeten. Door den aanhoudenden regen en feilen westenwind zijn de lage landen in Friesland overstroomd. Op vele plaatsen staan zelfs de wegen en voetpaden onder water. Onder Ooststellingwerf is de rivier de Tjonger bui ten de oevers getreden. Een paar dagen geleden is door een onbekende aan het spoorwegstation te Leeu warden een muntbiljet gewisseld, dat in vieren gevouwen was, doch later bleek slechts de helft van een muntbiljet te zijn. Voor het geval men mocht trachten, ook de an dere helft op soortgelijke wijze voor een geheel muntbiljet uit te geven, zal het ge raden zijn den wisselaar terstond aan te houden en de poli l ie te Leeuwarden er mede in kennis te stellen. Bij de commissie tot werkverschaffing te Leeuwarden hebben zich 496 personen aangegeven, om in dienst te worden gesteld Met het oog op de geldenwaarover de com missie kan beschikken, zullen echter niet meer dan 90 personen kunnen worden ge plaatst. Eeistdaags zal met de werkzaamhe den worden begonnen. Door den raad van Haskerland is tot opheffing van het armbestuur besloten. omdat er geen armen zijn. Uit Vlissingen wordt aan de N. R. Ct. gemeld van gisterenAan de overzijde van de Schelde, in de richting tusschen Bres- kens en Hoofdplaat, landwaarts in, is een zware brand uitgebarsten, die bij afzending van dit bericht 6 45 nm. in alle hevig heid woedt en ongetwijfeld van grooten om vang is. Het vuur maakt een prachtig effect tegen den met donkere wolken bedekten ho rizont, en eene groote menigte toeschouwers slaat van hier, op den Zeeboulevard, het schouwspel gade. De zuidelijke hemel is door den vuurgloed geheel verlicht. Nadere bij zonderheden ontbreken nog. Meldende dat onze justitie in de maag zit met een bende Zigeuners, die eerst Belgie en nu weer Pruisen ons telkens terugzonden merkt de Arnh Ct. op, dat dit vraagstuk aan de diplomatie vrij wat hoofdbrekens zou kunnen kosten. Waar is der heidenen vader land? vraagt het blad. Het komt ons voor, dat, afgescheiden van deze nu weer tusschen Nederland en Belgie zwevende individuen, het onderwerp zeer goed internationaal ware te regelen. Der heidenen vaderland is toch wel ongeveer te bepalen; en als dan de beschaafde staten overeenkwamen, heu onmiddellijk aan hun grens weer terug te brengen in de richting van waar ze kwamen, dan zouden ten minste die beschaafde natiën bevrijd blijven van dat volkje, dat althans in Nederland, Belgie enz. zeker niet thuis behoort. In Bulgarije, Wallachije, Griekenland en zulke streken zouden ze vermoedelijk onopgemerkt hun weg kunnen gaanzooal niet in hun vader land, zijn ze daar dan toch meer en pays de connaissance. cmvekuagk;. De off. v. adm. 1ste kl. F. T. Courier dit Dubekart, uit Oost-Indie in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De minister van marine zal op 17 dezer geen audiëntie verleenen. EN UELANi». Koningin Victoria heeft het grootkruis van de Bath-orde geschonken aan prins Alexander van Battenberg. Aan de Times wordt uit Weenen ge meld, dat prins Lobanoff de Bulgaarsche deputatie met een telegram van den Czaar heeft in keunis gesteld, inhoudend, dat de deputatie te St. Petersburg niet ontvangen zal worden, ja zelfs het haar niet vergund wordt naar Rusland te komen. De Times meldt uit Konstantinopel, dat de Porte hare onvoorwaardelijke onder steuning der candidatuur van den prins van Mingrelie heeft teruggenomen. Er zouden belangrijke dépêches uit St. Petersburg ge komen zijn, waarin Rusland, naar het ge rucht wil, het handhaven dier candidatuur verlangt en aan de Porte eene gemeenschap pelijke bezetting van beide deelen van Bul garije voorstelt. De Porte zou geweigerd hebben, en voornemens zijn een tweeden commissaris naar Sofia te zenden. Aan de Standard wordt uit Konstan tinopel gemeld, dat de antwoorden, door de Porte op hare nota betreffende Bulgarije van de mogendheden ontvangen, geheel onbevre digend zijn; in het kort houden zij niet anders in dan dat de mogendheden aan het onderhandelen zijn. Uit Cairo verneemt de Standard dat behoudens onvoorziene gebeurtenissen, de geheele Britsche troepenmacht in het Nijl- gebied vóór April naar Cairo terugkeeren zalop welk tijdstip eene belangrijke ver meerdering van het bezettingsleger voorge nomen is. FKANKU1J K. De heer Flourens, vice-president van den raad van state, voormalig directeur bij het departement van eeredienst, is benoemd tot minister van buitenlandsche zaken. De nieuwe minister van onderwijs Berthelot is 59 jaar oud, professor in de scheikunde aan het college de France en lid van het institut. De nieuwe titularis voor justitie, Dauphin, is president van het hof van Amiens. Baron De Courcel moet als voorwaarde voor het aannemen van de portefeuille van buitenlandsche zaken in het Fransche kabinet gesteld hebbendat ditgedachtig aan het geschenk van den hertog van Aumale: bet kasteel te Chantilly aan het Fransche volk, de wet ter verbanning der prinsen in zooverre zou wijzigen, dat de hertog van Aumale den terugkeer in Frankrijk werd toegestaan. En Goblet èn Bouianger wilden hiervan niets hooren, waarop De Courcel bedankte. Aan het Journal des Débats wordt uit Berlijn geschreven: De onverwachte ontvangst van de Bulgaar sche deputatie door prins Lobanoff wordt beschouwd als het teeken van een aanstaande verandering in de Russische politiek, waar van men evenzeer het bewijs vindt in een door het regeeringsblad opgenomen nota. Prins Lobanoff is begonnen met aan de de putatie te verklaren dat hij haar slechts als particuliere personen zou beschouwen, aan gezien zijn gouvernement noch het regeerings- stelsel noch de Sobranje van Bulgarije erkent. Op de vraag van de deputatie, welke kansen zij heeft om te St.-Petersburg te worden ont vangen, heeft prins Lobanoff twijfel dienaan gaande te kennen gegeven; maar hij ver klaarde zich niettemin geneigd, der Russi sche regeering het te dien opzichte te ken nen gegeven verlangen mede te deelen. Aan den secretaris van het Russisch con sulaat te Sofia is last gegevenzich tot ver trek gereed te houden. Baron Thielman heeft aan de Bulgaarsche bank last gegeven, de door het Russisch agentschap gedeponeerde gelden naar Berlijn over te maken. ITA LIE. De ex-keizerin van Frankrijk zal den winter niet te Rome, maar te Napels door brengen. DVITICH LAN D. De commissie uit den rijksdag, die over de militaire ontwerpen rapport moet uitbrengen, heeft Zaterdag eene lange rede aangehoord van den regeeringscommissaris, majoor Haberling, waarin deze mededeelin- gen heeft gedaan over de legersterkte in Rusland en in Frankrijk. De heer Haber ling wees er op, dat Rusland een uitmun tend strategisch spoorwegnet bezit; dat in Frankrijk de jaarlijksche oefeningstijd van langer duur is dan in Duitscbland, terwijl de Fransche artillerie sterker is dan de Duit- sche. De sociaal-democraat Hasenclever ver klaarde, dat zijne partijgenooten tot alle opofferingen bereid waren, indien de heer Von Bismarck slechts duidelijk wilde zeg gen, door welk ernstig gevaar üuitschland onmiddellijk bedreigd werd. De leider der Duitsch-vrijzinnigenEugen Richter, hield de bewering vol, dat het Duitsche leger veel sterker was, dat men uit de officieele cijfers kon opmaken. De militaire commissie van den rijks dag heeft gisteren de algemeene discussie over de leger wet ten einde gebracht. De minister van oorlog verklaarde, dat de poli tieke toestand zich nog niet genoeg ontwik keld heeft, om van Duitschlands zijde offi cieel en in het openbaar besproken te kun nen worden. Indien de grondenwaarop de legerwet rustnoch in een militairnoch in een staatkundig opzicht aan de commis sie voldoende voorkomen, zou de rijkskan selier daaraan toch, ook in den boezem der commissie, niets kunnen toevoegen, omdat verder reikende inlichtingen over den staat kundigen toestand schade zouden doen aan de betrekkingen van Duitschland met het buitenland, en Duitschlands vrede-politiek zouden bemoeielijken. Uit het gerechtelijke onderzoek is ge bleken, dat de verloopen slotenmakersgezel, welke Zondag eenen steen, zoo groot als een vuist, naar den aan het hoekvenster van het paleis staanden keizer wierp, alleen door verbrijzeling van de vensterruit wilde maken dat hij in de gevangenis gezet werd, dewijl hij geen onderkomen had. De on verlaat werd door de menigte duchtig afge ranseld, alvorens bij aan de politie werd overgegeven. Keizer Wilhelm toonde aan de menigte den steen, die vóór hem geval len was. Prins Von Bismarck moet reeds eenige dagen ongesteld wezen. De Post meldt, dat de prins-regent van Beieren den opper-hofmaarschalk van keizer Wilhelm een prachtigen beker als aandenken vereerde. Graaf Perponcher bezit reeds al de Beiersche ridderorden. Te Dresden werd de prins-regent van Beieren met veel hartelijkheid ontvangen. Ten hove had een luisterrijk gastmaal plaats. De prins bezocht al de ateliers van de be- roemste kunstenaars. EftïPTE. De Lesseps wordt binnenkort in Egypte verwacht; men brengt zijn bezoek in ver band met plannen tot verbreeding van het Suez-kanaal op sommige punten.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2