BUITENLANDSCHE BERICHTEN. ■H-* BB-M «Bi ?3 'J MC «BT.J BK«. r*L W T - ter van H. M. de koningin); terwijl heden nog verwacht wordt de opper jagermeester des konings Werner baron Van Pallandt van Oud-Beierland. (U. D.) Op bevel der justitie te Tiel is aan gehouden zekere K., wonende te Helenaveen, als verdacht van enkele dagen geleden des nachts den brand te hebben gestoken in een te Kerkdriel staand en hem behoorend, hoog verzekerd huis, tengevolge waarvan het daar aan grenzende pand mede geheel in asch is gelegd. Vrijdagnacht is op de Zuiderzee, niet ver van den Marker-vuurtoren, eene tjalk gezonkenwelke door het noodweer over vallen was. De 80-jarige schipper en de twee knechts trachtten in den mast eene schuilplaats te vinden. De schipper werd evenwel door eene stortzee overvallen en verdween in de golven. De knechts werden den volgenden dag door Gooische visschers gered en te Volendam binnengebracht. Daar werden zij door de Voleudammers liefderijk opgenomen eu verzorgd. Doch ondanks de goede verpleging is toch een der knechts, een man in de volle kracht des levens, te Volendam gestorven, tengevolge van de doorstane ellende. Het lijk is naar het lijkenhuis te Edam overgebracht. Mr. H. J. D. D. Enschedé, als ver dediger van den veroordeelde, heeft cassatie aangeteekend tegen het arrest, den lOden December door het hof te Amsterdam ge wezen in de zaak van J. W. B. Baars, een dergenen, die wegens het gebeurde op 26 Juli 11. tot gevangenisstraf zijn veroordeeld. Een der timmerliedendie door het omvallen van een muur bij de fabriek „De Nijverheid", te Stadskauaal Woensdagmiddag ernstig gekwetst werd, is Zaterdag aan de gevolgen overleden. Vrijdag kwam voor het kantongerecht te Middelburg eene, vooral voor drankver- koopers, niet onbelangrijke zaak voor. Ze betrof eene overtreding van art. 454 wet boek van strafrecht, hetwelk voorschrijft dat „de verkooper van sterken drank of zijn vervanger die in de uitoefening van het be roep aan een kind beneden de zestien jaren sterken drank toedient of verkoopt, wordt gestraft met hechtenis enz.", voor welke overtreding vervolgd wordt I. C.f te Mid delburg. De dagvaarding luidde dat hij aan iemand beueden de 16 jaren sterken drank verkocht had. De afdoende vraag was hier, volgens den verdediger, mr. M. J. De Witt Hamer, of werkelijk bewezen was, dat aan het kind verkocht was. Hij meende dit te moeten ontkennen en verdedigde de meening, dat alleen bewezen was dat de drank aan het kind afgeleverd was. Volgens den verdediger bedreigde art. 454 van het strafwetboek noch het afleveren noch het ter hand stellen van sterken drank aan een kind beneden de zestien jaren, tenzij tevens bewezen was, dat het kind zelf koo- per was. Wel had de wetgever eene dergelijke bepaling gewild, maar hij had verzuimd die in de wet uit te drukken. Het O. M. verdedigde het tegenoverge stelde gevoelen en was van meening, dat, zoo er al niet van verkoopen aan het kind sprake mocht zijn, dan toch stellig onder toedienen van sterken drank, ook het afle veren begrepen was. Het eischte f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis, en veroordeeling in de kosten. Na re- en dupliek bepaalde de kanton rechter de uitspraak op aanstaanden Vrijdag. Volgens zeggen van een Belgischen zeeloods, te Vlissingen uit zee binnen, heeft hij bij den jongsten storm in de Noordzee een stoomschip zien zinken, waarvan bij het dek alles was weggeslagen en de masten overboord waren gegaan. Noch van de be manning, noch van de vlag was iets te ontdekken. Dezer dagen maakte de heer M., te G. nabij Sittard, zich gereed om te paard uit te gaan. Volgens gewoonte zou hij zich door zijn hond laten vergezellen. Nauwelijks is hij in den zadel gezeten, of de hond werpt zich op hem en grijpt hem aan het been. Het paard verschrikt, springt achteruit, en de hond is genoodzaakt los te latenhij werpt zich echter opnieuw vooruit en springt op het kruis van het paard. Nu ontstond een worsteling tusschen het paard en den hond; het paard slaat eu steigert als een razende, werpt zich ter zijde, naar achter, vooruit, om aan de aanvallen van zijn woe denden vijand te ontsnappendie het bij de pooten grijpt, aan den buik, overal. Op eenmaal komt de hond terecht onder de voorpooten van het paard; hij staat weer op en komt opnieuw op het paard af, dat hem door een slag van zijn achterpooten tien meter ver doet rollen. Weer komt hij terug en springt aan de borst van het paard waaraan hij zich als een bloedzuiger vast klemt. Het doodelijk verschrikte paard blijft een oogenblik onbeweeglijk; de ruiter, die, gelukkig, zijn tegenwoordigheid van geest en koelbloedigheid niet verloren had springt uit den zadel en valt den hond met zweep slagen aande bedienden snellen met gaffels en slokken gewapend, toe, en het gelukte hun eindelijk hem door slagen zijn prooi le doen loslaten. Hij verwijdert zich echter slechts eenige schredenen tot driemaal toe poogt hij zich weer op het paard te storten. Eindelijk slaagt men er in zich van hem meester te maken en hem te verwijderen. Dit anders zoo gedwee en trouwe dier was op eenmaal veranderd in een verscheurend beestter prooi aan een aanval van zeld zame razernijhet bloeddorstige instinct van zijn ras was plotseling in hem opgewekt geworden. Dit tooneel had misschien slechts twee minuten geduurd; gelukkig, dat het voorviel op de binnenplaats der wo ning en in tegenwoordigheid van drie man nen, die onmiddellijk ter hulp kouden snel len. Indien de hond zijn meester een paar minuten later had aangevallen in het open veld, van alle hulp verstoken, dan waren de gevolgen niet te overzien geweest. Een troep Zigeuners, bestaande uit 58 personen, die sedert eenigen tijd in de om streken van Roermond ronddoolde, is ein delijk Zaterdag door de maréchaussée in de richting van Visé over de grenzen gezet. In den avond van Vrijdag werd door de ambtenaren van den post Atferden (Lim burg) eene niet alledaagsche bekeuring in gesteld. Door hen werd aangehouden een kar met dubbelen bodem; bevatteude elf bus sen spiritus. Aan het flinke optreden der kom miezen is bet te dankendat de vervoerders (Duitschers) werden aangehouden; een van hen droeg een geladen revolver bij zich en had reeds op een der ambtenaren aangelegd, toen hij door een paar revolverschotenvan de zijde der ambtenaren, in zijn voornemen ver hinderd werd, terwijl de andere met ziju stok een der kommiezen omversloeg. Het aangehaalde, bestaande uit kar, flink jong paard en pl. m. 180 liter spiritus, is ten kantore Gennep opgebracht, terwijl de ver voerders aan de justitie zijn overgeleverd. Men schrijft aan de N. R. C. uit Maastricht van 10 dezer: Bij een hevigen storm eu regen werd gisteren door de Bel gische gendarmes naar de zijde van Neder land over de grenzen gezet een matroos, genaamd Peijel, geboren te Breslau, eu thans zonder vaste woonplaats. De arme sukkel was te ziek om te kunnen loopen en werd daarom in een kruiwagen vervoerd eu op Nederlaudsch grondgebied aan den weg uedergelegd. De burgemeester van Oud- Vroenhoven, menschlievender dan de Bel gische gendarmes, liet onmiddellijk een rij tuig ontbieden en den ongelukkige naar het gesticht „Calvarienberg" te Maastricht over brengen, waar hij op dit oogenblik wordt verpleegd. Aan de bevoegde macht is van het gebeurde kennis gegeven. GKAVfiSIHAUE. Door Z. M. is mr. L. Van Hasselt, te Utrecht, met ingang van 1 Januari 1887, benoemd tot commies-chartermeester bij het depot der oude Rijksarchieven in Noord brabant. De minister van oorlog zal op 16 dezer geen audiëntie verleenen. BELG1E. De Gazette de Liège deelt mede, dat koning Leopold het voornemen koestert, met een „cabinet d'affaires" de kamer te ont binden indien deze het wetsontwerp tot invoering van den persoonlijken militairen dienstplicht mocht verwerpen. De politie te Brussel heeft een belang rijke vondst gedaan in verband met den postdiefstalonlangs tusschen Osteude en Verviers gepleegd. Eene dame, door de rue du Marais gaande, zag toevallig in een riool een pak brieven liggen en waarschuwde een werkman, die juist in de nabijheid bezig was. De man lichtte het rooster op en haalde er een vijf tigtal brieven uit, die nog niet waren open gemaakt. De politie, terstond verwittigd, ouderzocht het pakket en zag spoedig, dat het brieven bevatte uit Amerika, welke met den bewusten posttrein waren verzonden en het postmerk 15 November droegen. Men stelde terstond een onderzoek in bij andere riolen en vond op verschillende plaatsen brieven, afkomstig van dezelfde mail. Blijkbaar zijn deze brieven in de riolen gestopt na den jongsten storm, want indien dit véor dien tijd ware geschied, zoucj^n zij zeker door den geduchten regen, wair- mede de storm gepaard ging, zijn walGe spoeld. Hierdoor komt de politie tot dé *on- clusie, dat er nog medeplichtigen der dieven te Brussel vertoeven. Men hoopt nu althans dezen in handen te krijgen, nu de eigenlijke plegers van den diefstal te Londen in veilig heid zijn. Door een ver.akking van den grond is liet spoorwegverkeer tusschen Luik en Namen gedeeltelijk gestremd. Volgens bet Handelsblad van Antwer pen zijn de onrustbarende geruchten over den gezondheidstoestand in de Congo van allen grond ontbloot. Wat de botsing aan gaat met de Arabieren, deze is geweest zoo als zij vermeld werd. Het station heeft ge weigerd een slavin terug te geven, die in de Belgische nederzetting gevlucht was. Deze werd belegerd. De bezetting zelve stak de gebouwen in brand en retireerde, na drie dagen weerstand te hebben geboden. Te dezer gelegenheid verdronk luitenant Dubois. Het station verloor 2 mande Arabieren ver loren er 60. ÜELit V i». Te Madeira is de tijding ontvangen dat het station Stanley Falls aan den Congo door de Arabische slavenhandelaars is geno men, na een aanval waarbij een blanke werd gedood. Daar dit station de verstgelegeu post is aan de rivier en er geen audere ves tiging bestond tusschen dit stationen Basongo, vreest men dat de Arabieren thans in het bezit zijn van het geheele bovendeel van het Congo stroomgebied. FAAMK1U.I R. Tegenover het voorstel van mgr. Frep- pel, werd Zaterdag in de kamer van afge vaardigden eene motie aangenomen van den minister Goblet, tot vaststelling der volgende zitting op aanstaanden Dinsdag, ten einde te beraadslagen over het verleenen der voor- loopige twaalfden op de staatsbegrooting. De minister-president Goblet nam daarop het woord. Hij zeide, dat het ministerie rekent op de eensgezindheid der republikei nen. Wat de staatkunde tegenover het bui tenland betreft, zal het de richting volgen door het vorig kabinet aangewezen en door de kamer goedgekeurd. Ten opzichte van de binnenlandsche politiek belopft het de hervormingen, welke door de kamer verlangd zijn. In den aanvang der zitting van 1887 zullen wetsontwerpen dienaangaande worden aangeboden. Hij hoopte, dat de kamer van haar vertrouwen zal doen blijken, door het toestaan der voorloopige twaalfden op de staatsbegrooting. Het lijk van Paul Bert, wijlen den Franschen president-generaal in Tongkin, is Donderdag te Saigon aan boord van de Anamite ingescheept en zal vermoedelijk om streeks den lOden Jan. te Marseille arrivee- ren, om vervolgens met groote praal op staatskosten te worden bijgezet. Roland Bonaparte heeft aan het museum van het Trocadero te Parijs een fraaie ver zameling ethnographische voorwerpen uit Nieuw Guinea ten geschenke gegeven. ITALIË. De ex-keizerin Eugénie is van Bordi- ghera naar Rome vertrokken en zal in het eind van de volgende week naar Napels gaan, waar zij den winter zal doorbrengen. De ban kier Delahante heeft zijn villa ter barer be schikking gesteld. De hertog en de hertogin De Monchy zullen haar gezelschap komen houden. »E\ E M A HkE\. De regeering heeft bij het Folkething de voorloopige begrooting der beide laatste jaren, benevens die van het loopende jaar ingediend en de vertegenwoordiging verzocht haar te machtigen de zaken verder te leiden tot het nieuwe budget is vastgesteld. Ver werpt het Folkething dit wetsontwerp, wat niet onwaarschijnlijk is dan volgt de ontbinding en hebben de nieuwe verkiezingen in Maart plaats. OVIT8CH LAV 1». Het gastmaal, dat door den keizer gegeven werd ter eere van den prins-regent van Beieren, was zeer luisterrijk. De prins zat tusschen den keizer en de keizerin. De keizer bracht een feestdronk uit, waarin hij den prins dankte voor zijn bezoek en ver klaarde, „dat zij altijd en eeuwig goede vrienden blijven willen". De prins-regent betuigde den keizer zijn dank met een har- telijken handdruk. Ook de soiréewelke door den kroon prins, als hulde aan den prins-regent, werd georganiseerd, was zeer schitterend. Daar de prins een groot bewonderaar is van de wetenschap en de kunst, was ook gezorgd, dat vertegenwoordigers van beiden in dit feestgezelschap niet ontbraken. De prins-regent zal twee dagen te Dres den vertoeven; heden keert hij vanSaksen's hoofdstad naar zijne residentie terug. Gisterennamiddag te 3 uur werd te Berlijn voor het paleis des keizers een per soon in hechtenis genomen, die naar het hoekvenster van het paleis met een steen had geworpen. De keizer behandelde des namiddags te 4 uur de verschillende stukken, hem door den staatssecretaris Von Bismarck aangeboden. Te 5 uur was er familiediner. Graaf Moltke, dien een gerucht dezer dagen reeds bijna dood verklaarde, is vol komen gezond. Vrijdag wandelde hij te Berlijn onder de Linden en deed daar eenige inkoopen. Vermoedelijk tengevolge van het verspreide gerucht over zijne ziekte, verza melde zich terstond eene groote menigte nieuwsgierigen voor den winkel, die steeds aangroeide en den veldmaarschalk volgde, toen hij naar de Friedrichstraat ging. Twee politieagenten hadden moeite om den be jaarden maarschalk tegen den aandrang der belangstellenden te beschermen. Moltke be greep er niets van en werd zeer boos, doch zelfs zijne barsche vraag, wat men van hem wilde hebben, kon hem niet van zijn ge volg bevrijden. Een krijgslist om eerst een eind links te loopen en dan plotseling de breede straat over te steken, mislukte. De geheele stoet volgde den maarschalk, totdat hij de Friedrichstraat bereikte en zich daar in een rijtuig kon redden. De ontvangst van Kaulbars bij den Czaar was, volgens de National Zeitungt uiterst koel. De Czaar verwierp ten eenen- male Kaulbars voorstellen betreffende de be- zettingspolitiek in Bulgarije. Onder de candidaten voor den Bul- gaarschen troon wordt thans ook genoemd prins Ferdinand van Saksen Coburg. Het Berl. Fremdenbl. maakt melding van een curiositeit, die eenig in haar soort is; het betreft namelijk een parel, afkomstig van een der Zuidzee-eilandendie zoo spre kend op het gelaat van Bismarck gelijkt, dat zelfs de keizer daarover zijn verwonde, ring betuigde. De bezitter van dit unicum een Berlijnsch handelaar in kostbaarheden, weigert het af te staan, ofschoon er hem reeds belangrijke sommen voor geboden zijn. OOITE RIJ K. De Neue Freie Presse maakt melding van een nieuwen candidaat voor den Bul- gaarschen troon, den prins Hans Von Hol- stein-Glückstadt. Deze vorst, die in 1825 is geboren, woont te Kopenhagen, waar hij generaal in Deenschen dienst is. Hij is een broeder van den koning van Denemarken en staat daardoor in nauwe betrekking tot het Russische hof. Gedurende eene tijdelijke af wezigheid van den koning van Griekenland is de prins van Holstein-Glückstadt in Grie kenland als regent opgetreden en heeft zich van die taak op zeer bevredigende wijze ge kweten. Volgens telegrammen uit Weenen heeft in de nabijheid van het Rumeenscjhe konink lijke slot Cotroceni eene groote dynamiet- ontploffing plaats gehad in een aldaar zich bevindend magazijn. Het verbrijzelde lijk werd gevonden van den man, die de ont ploffing had veroorzaakt. Overigens werd er niemand gekwetst. ECrTPTE. Twee agenten uit Berber te Korosko aangekomen, berichtten dat Abdullah den titel van „Mahdi" heeft aangenomen. De Sha- kerieh- en Dabayna-stammen hebben alle Derwisschen gedood, die zich in hun dis tricten bevonden. Te Sennaar heeft Abu Rof, de Sheik der stammen van Ruffa el Hoi en Rutfa el Shark, gelijke bevelen uitge vaardigd. Mahomed el Keir is te Berber aangekomen ten einde daar zoo veel manschappen als slechts mogelijk is te verzamelen om Ber ber en de daarheen leidende wegen veilig te houden. Hij beval het hout van de huizen af te nemen, om daarvan ten noorden van Berber een zariba (legerkamp) te bouwen. De rebellen die eerst op Sowaaba waren teruggetrokken, zijn met versterkingen weer voorwaarts gerukt. PER TELEGRAAF] LONDEN, 13 Dec. Aan de Standard wordt uit Cairo gemeld, dat, indien geen onvoorziene gebeurtenissen tusschen beiden komen, de Engelsche troepen, die aan den Boven-Nijl zijn gestationeerd, in April naar Cairo zullen zijn teruggekeerd. Hierna zal het bezettingsleger aanmerkelijk worden ver minderd. BERLIJN, 13 Dee. De persoon, die gisteren in hechtenis is genomen wegens het inwerpen van een vensterruit in het paleis van den keizer, is de 31-jarige smidsknecht Boehuicke uit Salzfurth (district Bitterfel^); deze persoon heeft zich het laatst in Mag deburg opgehoudengeheel verloopen, zonder werk of onderkomen, is hij te voet naar Berlijn gegaan, om door zijn misdrijf de aandacht op zich te vestigen. De keizer bevond zich in een zijvertrek; hij trad dadelijk aan het venster en werd

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2