NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. S&eze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ADVERTENTIE N: Bureel: Scheepiiiakerssteeg; 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. ABONNEMENT: Dinsdag 14 December 1886. N°. 294. Kostelooze Vaccinatie. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BREID EENS EERLOOZEN. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabat, per regel 0.10. Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Kranco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.00. Prijs per Nummer 10 ('ent. 200° Jaargang. Stads-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente LEIDEN brengen ter kenHis van belang hebbenden dat gelegenheid bestaat lot koste looze vaccinatie en revaccinatle voor onvermogenden in het lokaal der Stads-Waag op eiken Woensdag, des namiddags te een onr. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 14 Mei 1886. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6 der Verordening van den llen November 1880 Gemeenteblad No. 4 van 1881). Brengen ter algemeene kennis dat tot het doen Inschrijven van nieuwe leer lingen voor de openbare scholen voor voorbereidend en voor meer uitge breid lager onderwijs, gelegenheid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest voor die voor meer uitgebreid lager on derwijs: der le klasse, voor jongens, in het school gebouw aan de Aalmarkt; der Ie klasse, voor meisjes, in het school gebouw aan de Boommarkt; der 2e klassevoor jongensin het school gebouw aan de Pieterskerk straat der 2e klasse, voor meisjes, in het school gebouw aan de Breestraat; en wel van den 6den tot en met den 18en December e. k.dagelijks (den Zondag uitgezon derd) van des voormiddags hal/negen lot negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag bovendien van haltwee tot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE FR EMERY Weth. lo. Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 2 December 1886. 9TADINIEIIWH. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste en laagste prijzen f 35, f 18, f3.70 en f 1.85. Tot commissarissen van de afdeeling Leiden der maatschappij voor Toonkunst zijn benoemd de heeren jhr. J. C. Rappard en L. Leonides Van Praag. Bij het van 9 tot 11 December te Amsterdam gehouden akte-examen lager on derwijs (handteekenen) is geslaagd mej. C. Van der Harst te Leiden. Men schrijft onsAltijd maar de wind aan den binnenkant. Zaterdag namiddag was er weer storm in aantocht, tengevolge waarvan de barometer daalde. Kort na middernacht woei het dan ook met hevige vlagen en regen. De wind ruimde, bleef tot gisteravond krachtig waaien, maakte de lucht schoon, en nu is het weer kalm. Daar de barometer 755 mM. aanduid, kon er nu wel een gebied van hooge drukking nabij zijn. Alle winden hebben keerwinden, zeggen de landlieden, en als de wind eens uit het oosten begint te blazen, zooals hij nu in het westen gespookt heeft, sta dan vast voor een kouden neus. De winter moet nog beginnen en kan alsdan genoeg nijpen. UNIVERSITEIT. Heden werd bevorderd lot doctor in de geneeskunde aan de rijks-universiteit alhier, de heer J. Broers, geb. te Hoorn, na ver dediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: Alcoholisme, morphinisme, chlo- ralisme, op zich zelf en in verband met elkaar beschouwd." MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1742) van F. A. Clarisse. Het gerucht, dat aan den heer Lestel- iier aanbiedigen zijn gedaan voor Amerika, bevestigt zich volgens Het Vaderland. De Koninkl. Maatschappij van Schoone Kunsten van Antwerpen, maakt zich gereed tot het vieren van haar jubelfeesthet 100- jarig bestaan in 1888. Te Hampstead overleed dezer dagen, 70 jaren oud, Mark Anthony, een der voor naamste Eugelsche landschapschilders van de oudere school. Te Londen is een verzameling aqua rellen van Jules Lassore tentoongesteld, bij Buck in New Bond-street, voorstellende ge zichten op Dordrecht, Middelburg, Maassluis enz. Zij worden zeer geroemd. De opbrengst van 's rijks middelen bedroeg in Nov. jl. f 10,345,858.88, tegen f9,970,612.33 in Nov. 1885 en tegen een raming van f 8,846,017.88 voor een maand. Siods 1 Januari jl. bedroeg de opbrengst f 100,114,032.32 J, tegen f97,126,686 in dat tijdvak van 1885. De Stct. bevat de verslagen van de in 1886 gehouden examens ter verkrijging der akte van bekwaamheid als hoofdonder wijzer en hoofdonderwijzeres, met een over zicht van den uitslag der examens. In navolging van de regeling voor het loopende jaaris aan de staten-generaal een wetsontwerp aangeboden tot regeling van de wijze, waarop zal worden voorzien in het kas-tekort van den Indischen dienst gedurende 1887, welk tekort einde December van dit jaar vijftien millioen gulden zou kunnen bedragen. De minister van financien wordt nu bevoegd verklaard om dat bedrag aan de Indische kas voor te schietenen daarin te voorzien door uitgifte of beleeniug van be wijzen van vlottende schuld. In de openbare vergadering der afd. geschillen van bestuur van den raad van stateop 15 Dec. te 11 urenzal ook ver slag worden uitgebracht in zake het beroep van H. Van Gelder, te Leiden, van een besluit van B. en W. van Oegstgeest van 31 Aug. jl., waarbij hem vergunning is ge weigerd tot het oprichten van een inrichting tot het bereiden en verven van leder aan den Marendijk. Gedurende de afgeloopen maand Nov. 1886 zijn door de Nederlandsche Rhiju- spoorweg-maatschappij vervoerd 191,908 rei zigers, met eene opbrengst van f 163,104.986; bagage 303 tonnen, opbrengst f4,120.81; bestel-, ijl- en vrachtgoederen 90221 ton nen, opbrengst f 153,297.59; opbrengst van het vervoer van levende dieren en rijtuigen f 6628.47; diverse ontvangsten f 3071.80; totale ontvangst f 330,218.606; totale ont vangst van af 1 Mei 1886 f 2,906,135.866. Over de lijn Leiden-Woerden werden vervoerd 11410 reizigers, met eene opbrengst van f 6,243.296; bagage 11 tonnen, opbrengst f 76.37; bestel-, ijl- en vrachtgoederen 2562 tonnen, opbrengst f 2126.53; opbrengst van het vervoer van levende dieren en rijtuigen f 193.56; diverse ontvangsten f 82.20, totale ontvangst f 8,721.95*totale ont vangst van af 1 Mei 1886 f 79.743.24. In Den Haag keert men weder tot het oude terug. Ondanks de plannen tot uitbreiding van bet tramnet, is aau den heer P. L. Langelaan vergunning verleend tot exploitatie van een omnibusdienst van het Holl. spoorstation naar de Groenmarkt en van de Groenmarkt naar het Alexanderplein vice-versa. De wagens zullen keurig vol gens Engelsch model ingericht zijn. Zaterdagnacht is te 's Hage ingebroken in het kantoor van den subontvanger van het geslacht in de waag aan het Zieken. De dief of dieven hebben het slot van een hek, waaraan een ijzeren ketting was, ver broken, eene ruit van het kantoor uitgesne den, de deur met geweld geopend, maar niets van hunne gading gevonden, daar al het geld Vrijdagavond uit de lessenaars was mede genomen, die niet gesloten waren. Er is dau ook niets ontvreemd. De commissaris van politie der 2de afdee ling, vergezeld van een inspecteur en een rechercheur, heeft Zaterdrgochtend een on derzoek ingesteld. Naar de Rott. Ct. verneemt, moet de politie op het spoor zijn der dieven die het bankpapier hebben gestolen bij den heer van Coevorden op den Schiedamschen dijk te Rotterdam ten minste eenige personen zijn gearresteerd ten huize van een geld wisselaar daar ter stede, die kwaad vermoe den krijgende, de politie in kennis stelde met zijne bevinding. Bij eene huiszoeking in de woning van een der gearresteerden moeten ook nog voorwerpen gevonden zijn van een vroeger plaats gehad hebbende kerk diefstal. De jachtpartij op grof wild, welke door Z. M. den koning onder Apeldoorn zal gegeven worden, vangt heden aan. Te dien einde kwamen Zaterdag per extra-trein op het Loo aan de regeerende vorst van Waldeck-Pyrmont en erfprins Alexis van Bentheim-Bentheim met zijne gemalin (zus- FEU1LLETON. 79.) Toen Dora weer begon te herleven, werd zij steeds schooner en Mendoza kon nauwe lijks begrijpen, dat weinige maanden vol doende geweest waren, om het bleeke, on ontwikkelde meisje in een zoo bekoorlijk wezen te herschapen, dat hij nu zijne vrouw moest bewonderen. Mendoza vertrok den volgenden morgen, en Dora nam met eene kalmte van hem afscheid, die haar verbaasde en bijna deed schrikken. Eenige weken te voren zou zij wanhopig geweest zijn bij de gedachte hem slechts enkele dagen te moesten missen en nu gevoelde zij niet den minsten spijt, dat zij van hem moest scheiden. Was hare teedere liefde voor hem zoo spoedig tot asch verbrand? vroeg zij zich zelve af. Zij deed zich verwijten, dat de ontgoo cheling waarvan zij het slachtoffer geworden was, haar zoo had overmeesterd; maar te vergeefs trachtte zij hem weer op het voet stuk te plaatsen, waarop hij vroeger in hare oogen gestaan had. Een Spanjaard, met wien Mendoza op zijne zwerftochten door Europa kennis ge maakt had, had hij kort voor Brandon's dood te New-York ontmoet. De beide geestver wanten hadden hunne kennis hernieuwd en toen Cardina van zijn plan sprak, om in een der zuidelijke steden een prachtige speel bank op te richten, beval Mendoza New- Orleans aan en drukte hij den wensch uit, aan die onderneming deel te nemen, zoodra zijn schoonvader was gestorven. Cardina sloeg hem voor, als stil vennoot aandeel in de zaak te nemen en hem te volgen zoodra Brandon het tijdelijke met het eeuwige had verwisseld. Van hem zou slechts geëischt worden dat hij in zijne kwa liteit van aandeelhouder voorname en rijke vreemdelingen naar de speelbank zou lokken. Zijn uiterlijk voorkomen, zijne manieren en zijne beschaving maakten hem voor deze be trekking bijzonder geschikt en de afspraak werd spoedig tusschen hen beiden gemaakt. De latere gebeurtenissen veranderden even wel de verhouding tusschen Mendoza en Cardina. De Spanjaard wilde Mendoza, in weerwil van zijn gering vermogen, nog wel als aandeelhouder aannemenmaar onder minder aangename voorwaarden. Mendoza moest een werkzaam aandeel in de zaak ne men en persoonlijk zijne aandacht aan de speeltafels wijden. Mendoza had zich naar het toonee? van zijn toekomstigen werkkring begeven om zich te overtuigen, wat er reeds geschied was en welke winst hij voor zich kon verwachten. Wat Dora zou denken of gevoelen, als zij de waarheid vernam, was hem onverschillig. In het vervolg zou zij een gewichtige help ster van zijne zaak worden, en als Nita haar daartoe niet kon overhalen, zou hij haar dwingen, de rol te aanvaarden, die voor haar bestemd was. Bij zijne aankomst te New-Orleans stond Mendoza verbaasd over hetgeen Cardina in zulk een korten tijd had tot stand gebracht. Een ouderwetsch, Fransch gebouw in het benedenste deel der stad was gehuurd. Het stond midden op eene plaats, die met hoog en dicht 9truikgewa9 en met marmeren beel den was versierd en door een muur was omringd. Hooge boomen wierpen hunne schaduw op het oude gebouw en beschutten het voor de groote nieuwsgierigheid der voorbijgangers, die door het nauwe straatje gingen, waarin bet gelegen was. De ruime kamers waren in orde gebracht en even prachtig als smaakvol gemeubileerd, en het was reeds als de voornaamste speel bank bekend, ten minste onder de kennissen, want de politie wist voorloopig nog niets anders, dan dat het hnis door een rijk, le venslustig heer werd bewoond, die gaarne voortdurend een vroolijk gezelschap om zich heen zag. De afgelegenheid van het huis en de ge nomen voorzichtigheidsmaatregelen hadden tot nu toe elke verdenking afgeleid, hoewel er 's nachts reeds grootere sommen gewonnen en verloren werden, dan in een der andere speelbanken der stad. Mendoza stond verbaasd. Hij voüd eene volkomen geregelde huishouding met bedien den die begrepen wat van hen gevergd werd, en die zich als stomme machines bewogen gedurende de vervulling hunner plichten. Dien avond werd een groot feestmaal bereid voor degenen die er aan wilden deelnemen, en de wijn fonkelde overvloedig in de glazen, hetzij om op te winden, hetzij om te troos ten, naarmate ieder hieraan behoefte gevoelde. Maar binnen in dit hnis, waartoe slechts weinige begunstigers werden toegelaten, was nog een veel schitterender tafel aangericht. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1