NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. gleze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Maandag 13 December 1886. N°. 293. A D V E R T E N TI E K Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLAND8CHE BERICHTEN. olifant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per maanden 1.60. i'rijs per Slimmer 10 Cent. 200e Jaargang. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen4 contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmukerssteejr 6. STADSNIEUW 6. Bij de gisteravond gehouden repetitie van het muziekcorps der d.d. schutterij al hier werd de nieuwbenoemde kapelmeester van dat corps, de heer A. Van Leeuwen, door den waaruemenden commandant aan het muziekcorps voorgesteld. Met 1 Januari a. s. zal hij in functie treden. Hedenmorgen zijn twee bij het 4de reg. nieuwbenoemde officieren waarvan één de luitenant Menningh, vroeger hier in garnizoen geïnstalleerd. Na afloop van de plechtigheid werd eene militaire wande ling met muziek door de stad gehouden. Gedurende de afgeloopen week zijn alhier 2 gevallen van diphtheritis en 1 ge val van roodvonk aangegeven. Geen sterf gevallen aan besmettelijke ziekten kwamen ▼oor. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 88 tot 75 volwassen personen en 5 tot 10 kinderen. Aan het bureel voor de pakketpost alhier werden met het afgeloopen St. Nico- laasfeest 3 tot en met 6 December ter ver zending aangenomen 2985 pakketten, ter wijl er op die dagen 2145 bij de ingezetenen werden bezorgd. Met inbegrip der pakketten van elders ontvangen en bestemd voor ver der gelegen plaatsen werden er 6736 behan deld, tegen 5553 over gelijk tijdvak in 1885. Bij het gisteren te Utrecht gehouden akte-examen (m. o.) is geslaagd voor Fransch akte B in den geheelen omvang mej. J. H. M. Canec alhier. Uit Soerabaja werd ons toegezonden een bundel overdrukken uit het Soerabajasch Handelsblad, onder den titel „Eene zijde der medaille; bijdrage tot de kennis der Tjomasaffaire, hare aanleiding en haar we zen, door J. A. Uilkens." In de voorrede zegt de heer Uilkens „Deze overdrukken uit het Soerabajasch Handelsblad zijn bestemd, om regeerings- personen en dagbladen in Nederland de keer zijde te laten zien van de medaille, waarvan de eene zijde door den landheer van Tjomas of zijne voorstanders is vertoond en tevens om personen, die niet op genoemd blad ge abonneerd zijn, in de gelegenheid te stellen daarvan kennis te nemen. Mogen zij kunnen bijdragen tot het vestigen van een juist oordeel over deze zaak." Uit Leiden wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Men zal zich herinneren dat voor eenige maanden het schenden van eene tee- kening langs de trap van het Leidsche aca demiegebouw eenig gerucht maakte. De dader bleef onbekend en men onderstelde dat het wel een student kon geweest zijn. Gelukkig is dit gebleken niet waar te zijn. Eene half simpele juffrouw, die meermalen zwerftoch ten door het gebouw hield, is de ontoere kenbare bewerkster geweest van de vermin- king. Wij hebben indertijd gemeld, dat de heer Victor De Stuers de teekening zou herstellen. Dit is gisteren geschied. Maar niet alleen werd de geheel uitgewischte voorstelling van den naar Leiden vertrekkenden zoon opnieuw geteekend, maar ook alle andere teekenin- gen, die onder den tand des tijds en de onhandige stokken der voorbijgangers gele den hadden, werden in de vorige frischheid hersteld. Zelfs teekende hij in „het Zweet kamertje" nog een knap vrouwenkopje, als beeld van „het eeuwig schoone." De heer De Stuers zij er van overtuigd, dat zijne welwillendheid en kunstvaardige hand beiden op hoogen prijs worden geschat. UIVIV ERIITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de geneeskunde aan de rijks-universiteit- alhier, de heer A. De Niet geb. te Scheveningen na verdediging van zijn academisch proef schrift getiteld: „Typhus abdominalis en Typhus exanthematicus in het buitengasthuis te Amsterdam gedurende de jaren 1879 1886." Door de geneeskundige staatscommissie alhier is gisteren tot arts bevorderd de heer G. C. Van Walsemdoctorandus; toegelaten voor het 1ste gedeelte zijn de heeren P. Van Vliet en W. I. F. Stortenbeker, cand.- artsen. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Hollman heeft een uitnoodiging ont vangen om in Januari te Genève een con cert te geven. Het gerucht dat aan Lestellier aan biedingen zijn gedaan voor Amerika bevestigt zichmaar de heer Desuiten zal natuurlijk niets onbeproefd laten om den verdien stelijken tenor te behouden. Ook daarom is het wenschelijk, dat burg. en weth. van s Hage spoedig een beslissing nemen omtrent zijn verzoek om in de directie te worden ge handhaafd. De afd. voor taal-, letter-, geschied kundige en wijsgeerige wetenschappen van de Koninklijke Academie van Wetenschap pen zal op 13 December eene gewone ver gadering houden. Het dagelijksch bestuur van's Graven- hage heeft den heer Desuiten voor 3 jaar (tot 1890) met de directie van den Franschen schouwburg belast en den duur van het speel- seizoen voor de toekomst bepaald van 15 September tot 15 Mei. Er is sprake van een nieuwe ridder orde, die koningin Victoria zou instellen bij gelegenheid van haar jubilé, namelijk de orde van de Roos, voor hen die zich in letterkunde of kunst onderscheidden. Inhoud, 16de jaargang, n°. 27, van Be Huisvrouw. Een belang der vrouw, in de Tweede Kamer ter sprake gebracht. De invloed van de omgeving op den mensch. I. Door Dr. S. Sr. Coronel. Levensver andering. Door J. W. F. Eene vertel ling. Door B. v. G. Gedachten. Door M. Ingezonden. Open brief aan mej. C. Alberdingk Thym. Berichten uit de vrou wenwereld in binnen- en buitenland. Allerlei. Correspondentie. Feuilleton. „De zoon van mijn buurman". Door Sara Hut zier. Advertentiën. Het gisteren ingediende en terstond in de afdeelingen der tweede kamer onder zochte wetsontwerp strekt om gedurende twee jaren te rekenen van 1 Juni 1887, de heffing van uitvoerrecht op suiker in Indië te schorsen. Gedurende dien tijd zal verwacht de regeering wel eene nieuwe regeling der landrente tot stand worden ge bracht waarmede de beslissing over het al dan niet voortbestaan van alle Indische uit voerrechten op landbouwproducten verband houdt. De minister van waterstaat enz. heeft bepaald dat het goedkeuringsmerk voor de maten, gewichten en gasmeters gedurende 1887 te bezigen, zal zijn: bij den ijk en herijk der maten en gewichten de letter X in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, en bij den ijk van gasmeters de koninklijke kroon; het merk waar de eerste stempeling heeft plaats gehad, zal voor elk der nage- noemde kantoren bestaan uit het cijfer ach ter den naam van elk kantoor uitgedrukt: 's-Hertogenbosch 1, Breda 2, Arnhem 8, Nijmegen 4, 's-Gravenhage 5, Rotterdam 6, Leiden 7, Dordrecht 8, Amsterdam 9, Alk maar 10, Hoorn 11, Middelburg 12Utrecht 14, Leeuwarden 15, Zwolle 16, Groningen 17, Assen 18, Maastricht 19. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, heeft Zr. Ms. schroefstoomscbip der 1ste kl. Koningin Emma der Nederlanden, onder bevel van den kapitein ter zee J. H. Commijsin den namiddag van den 9den dezer Lissabon we der verlaten, koers stellende naar Curasao. Aan boord was alles wel. Het verslag der commissie, in wier handen waren gesteld de inlichtingen over het telegrammentarief, komt, zooals zij reeds mededeelden', tot de conclusie, dat regeling bij de wet gewenscht is. Dan kunnen, meent de commissie, belanghebbenden zich tijdig laten hooren en kan er gelegenheid zijn alle bijzonderheden grondig te overwegen. De meerderheid der commissie was overigens niet tegen de verhooging van het tarief; slechts een der leden veroordeelde die, terwijl van de anderen sommigen meenden, dat het overweging verdiende, om groote telegram men, of wel alleen telegrammen voor de pers niet in de verhooging te doen deelen. De meerderheid achtte het onbillijk, waar be trekkelijk weinigen van de telegraaf gebruik maken, de kosten ten laste van het geheele publiek te doen komen, terwijl het eene lid, dat de verhooging bestreed, wees op het weinig stelselmatige dezer verhooging, die bovendien nog lang niet tot het doel leidde, waartegenover stond, dat bij verlaging han del en nijverheid, en das indirect ook het belang der schatkist, gebaat zijn. Algemeen had het verwondering gebaard, dat voor dringende berichten, die een hoog tarief het be9t kunnen dragen, dit juist was verlaagd. In het uitvoerige verslag, wordt overigens onder meer aangedrongen op bezuinigingen in de exploitatie, o. a. door verandering van kleine telegraafkantoren in telefoonkantoren, maar bovenal door vereeniging van den dienst der posterijen en der rijkstelegraaf. Bijna geheel Europa bevond zich dezer dagen onder den invloed van een buitenge woon krachtige depressie, waarvan het cen trum met deQ bijna ongehoord lagen baro meterstand van 700 mM. zich Woensdag in het noorden van Ierland bevond. Zulke lage barometerstanden komen slechts bij hooge uitzonderingen voor. (Aan Den Helder zakte de barometer Donderdagochtend tot 718.2 mM.terwijl de stand te Maastricht 731.5 was.) Voor zoover bekend, werd in deze eeuw slechts twee malen een nog lagere stand waargenomen, en wel op 4 Febr. 1826, toen op IJsland de barometer tot 692 mM., en op 26 Jan. 1884, toen hij te Kilcreggan, Schotland, tot 698.9 mM. daalde. In het zuiden van Europa bemerkt men van de groote storing in den dampkring niets. Te Nizza was de barometerstand 760 mM. en was ?t helder weer met zwakken, oostelijken wind. Schepen in het Kanaal hebben het hard te verantwoorden gehad; in de Middellandsche Zee heerscht daaren tegen kalmte. (Arnh. Ct.) DE STORM. Gisterennacht is aangedreven een wrak, tusschen den vuurtoren en de naald Scheve ningen, vermoedelijk een stuk van een kof schip. Het is een deel van het dek, met iuhouten er aan. Het is licht blauw ge verfd. Er zit nog een deel koper aan ver bonden. Het blijkt nader, dat de storm aan het telephoonnet te Rotterdam grooter schade heeft aangericht dan aanvankelijk werd ge meend. Meer dan 200 geleidingen werden vernielden vele palen omvergeworpen. Met inspanning wordt de dienst zooveel mo gelijk voortgezet, terwijl men overal druk bezig is de gestoorde geleidingen te her stellen. Van Schoonhoven waagden zich geen stoombooten op de Lek. Alleen de stoom boot Concordia is daar voorhij gekomen. Uit Terschelling wordt aan de N. R. Cl van 9 December gemeld: De postboot, die zelden of nooit blijft liggen, heeft van daag de overvaart niet kunnen doen. Reeds sedert verscheidene weken verdienen de vis- schers door het buiige weder bijna niets. De haven is opgevuld, ook met Volendam- mer vischschuiten. Door de bijzonder geringe vangst, ziet het er voor den visscherman allertreurigst uit. Men meldt aan de N. R. Ct. nit Nijme gen: Tengevolge van den hevigen Z.W. stormwelke Donderdag woeddehebben de stoombootenwelke van hier op Rotterdam varenslechts op enkele tusschengelegen plaatsen kunnen aanleggen, zoodat verschil lende passagiers in hunne reisplannen niet weinig verhinderd werden, doordien zij op plaatsen werden afgezet, die uren ver van het doel hunner reis waren afgelegen. Ver schillende booten hebben in het geheel niet gevaren. De stoomboot Laurens Janszoon Koster van de Nederlandsche stoomboot- reederij moest te Rossum voor anker gaan liggendaar men met het oog op het op de rivier heerschende noodweer niet verder durfde varen. Te Nijmegen heeft, met uitzondering van één schipper, niemand het gewaagd de Waal op of af te varen. Die eene schipper heeft deze roekelooze daad moeten boeten met verlies van al zijne zeilen, die aan flarden werden gereten. Een meisje, dat werkzaam was aan een turfschip, werd door een ruk wind van de loopplank ir. de rivier geslin gerd, doch gelukkig nog gered. Op den Waalbandijk in de Betuwe werd een rijtuig waarin een Nijmeegsch handelsreiziger was gezeten, omver geworpen, hetgeen echter buiten verwachting zonder ongelukken voor koetsier en reiziger afliep. In de stad wer den op onderscheidene plaatsen door den winddruk ruiten verbrijzeld, gedeelten van daken afgeworpenschoorsteenen vernield en meer andere schade aan gebouwen veroor zaakt. Nabij Oudega is door den storm de dijk doorgebroken; het water is zeer gestegen en de spoorbaan werd bedreigd. De staats spoorweg-ingenieur uit Groningen is dadelijk daarheen gegaan. Hier en daar zijn gaten in de spoorbaan geslagen. Volgens later bericht is het water vallende en kan de spoorwegdienst geregeld doorgaan. Aan het nieuwe stationsgebouw te Lage- Zwaluwe werd op het dak nog al eenige schade aangebracht. Vooral het zinkwerk had het zwaar te verantwoorden. Uit Roermond meldt men: De Maas is buiten hare oevers; de peilschaal aan de brug teekent 18.20 M. -f AP. De gehuchten der stad zijn niet meer te genakenhet weiland is geheel geïnundeerd. Uit Beigie wordt gemeldDe Roer voert veel water aan. Twee schepen met koren zijn op de Theems verongelukt. Te Hythe is een schip met 6 man vergaau. Overal hoort men van zee rampen. Op de kust is groote schade aan gericht; ook het veld heeft veel geleden. De hagel heeft groote schade aangericht. In Schotland viel veel sneeuw. Te Limroerick, Ierlandwerd de toren eener roomsche kerk omgeworpen en stak de bliksem drie huizen in brand.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1